Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Κορίτσια μια ερώτηση !!!

      αν έρθει η περίοδος πρωί πρωί αλλά όλη μέρα κατεβάζεις λίγο λίγο και πολύ κατεβάσεις τ βράδυ τα χάπια ποτέ τα ξεκινάς ; 

      Εγώ τα ξεκινουσα 2η μέρα περιόδου...φορες ομως που η περίοδος μου ερχοταν πολύ λίγη ή πολύ απόγευμα προς βράδυ ...πρώτη μέρα περιόδου θεωρούνταν η επόμενη που υπήρχε κανονική ροή. Καλύτερα όμως ρώτα τον γιατρό σου.

      .....

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

πρίν από 13 λεπτά , iwanna24 είπε:

Με το καλό η αυχενική ❤️

Εμένα μου έχει δώσει μόνο σίδηρο...αλλά δεν το πίνω ούτε αυτό. Δεν με λες και καλό παράδειγμα...πίνω το ίδιο με τη Μαρία και υποτίθεται μπορείς να το πιεις όποτε θες ..αν έχεις όμως σίδηρο καλό, μην πάρεις...στην κόρη μου είχα 40 αιματοκρίτη μόνιμα...

Όλα αυτά θεωρώ ότι τα χρειαζόμαστε εμείς και όχι το/τα μωράκια μας για τον δικό μας οργανισμό είναι που δέχεται καταπόνηση εννέα μήνες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 13 λεπτά , Dimi84 είπε:

Όλα αυτά θεωρώ ότι τα χρειαζόμαστε εμείς και όχι το/τα μωράκια μας για τον δικό μας οργανισμό είναι που δέχεται καταπόνηση εννέα μήνες 

Όχι απαραίτητα. Αν έχουμε έλλειψη ναι...αν όχι δεν χρειαζόμαστε συμπληρώματα. Η φύση συνήθως προνοεί.

 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , iwanna24 είπε:

Όχι απαραίτητα. Αν έχουμε έλλειψη ναι...αν όχι δεν χρειαζόμαστε συμπληρώματα. Η φύση συνήθως προνοεί.

 

Η γυναικολόγος μου είναι κατά των χαπιων Αλλά μ δίνει και από τα 3. Βάση έρευνας μου ειπε συνήθως οι γυναίκες δεν χρειάζονται έχουν αποθέματα Αλλά έχει συνδεθεί οτι η μη ληψη μπορεί να προκαλεσει μελλοντικά προβλημτα.. πχ γυναίκες που δεν έπαιρναν ασβέστιο είχαν μετά τα 40 οστεοπόρωση... Δεν το αναλύσαμε περαιτέρω μου είπε όπως θέλω να πράξω εγώ και  στις 3 τα ρουφαω σαν καραμελες!!

Το δικό μου μενού περιεχει:

Σίδηρο με φιλικο: gynotanduferon 1χαπι ροζ/ημέρα να απέχει τουλάχιστον 2 ώρες από γεύμα με γαλακτοκομικά για να αυξηθεί η απορροφησιμοτητα (??) του

Ασβεστιο με D3: αναβραζοντα δισκία 1δισκιο/ημερα δεν θυμάμαι μάρκα! Είναι μια αηδία!! Αλλά νομίζω μόνο σε αναβραζόν κυκλοφορεί το ασβέστιο!

Μαγνήσιο μετά τον 6-7μηνα και μου το έκοψε  μολις μπηκα 9ο για να να μην επηρεάζονται οι συσπασεις (Braxton hicks οι κλασσικές οι φυσιολογικες) : trofocard 1κάψουλα την ημέρα (αν θυμάμαι καλά συνδυάζεται με σίδηρο για καλύτερη απορρόφηση του σιδηρου)... Επίσης, μαγνήσιο μου ξεκίνησε στην 2η εγκυμοσύνη που ημουν 32?? Στην πρώτη στα 28-29?? Δεν μου έδινε!! Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η ηλικία η ότι είχα περισσότερες υποχρεώσεις η κάτι άλλο??

Με τον κοβιντ ακόμα δεν την είδα να με τα συνταγογραφισει...

Όπως νομίζω  εγώ κακο δεν κάνουν καλό κάνουν... Είμαι της άποψης να πάρεις!! Εγώ τα παίρνω αχρειαστα ας Είναι!! Βοήθα το ασβέστιο κ στην υγεία των δοντιών να μην μας πέσει κανενα!! Καλά θυμάμαι??? Η πίπες θυμάμαι πάλι??? Κάτι τέτοιο θυμάμαι!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, enjoy είπε:

Η γυναικολόγος μου είναι κατά των χαπιων Αλλά μ δίνει και από τα 3. Βάση έρευνας μου ειπε συνήθως οι γυναίκες δεν χρειάζονται έχουν αποθέματα Αλλά έχει συνδεθεί οτι η μη ληψη μπορεί να προκαλεσει μελλοντικά προβλημτα.. πχ γυναίκες που δεν έπαιρναν ασβέστιο είχαν μετά τα 40 οστεοπόρωση... Δεν το αναλύσαμε περαιτέρω μου είπε όπως θέλω να πράξω εγώ και  στις 3 τα ρουφαω σαν καραμελες!!

Το δικό μου μενού περιεχει:

Σίδηρο με φιλικο: gynotanduferon 1χαπι ροζ/ημέρα να απέχει τουλάχιστον 2 ώρες από γεύμα με γαλακτοκομικά για να αυξηθεί η απορροφησιμοτητα (??) του

Ασβεστιο με D3: αναβραζοντα δισκία 1δισκιο/ημερα δεν θυμάμαι μάρκα! Είναι μια αηδία!! Αλλά νομίζω μόνο σε αναβραζόν κυκλοφορεί το ασβέστιο!

Μαγνήσιο μετά τον 6-7μηνα και μου το έκοψε  μολις μπηκα 9ο για να να μην επηρεάζονται οι συσπασεις (Braxton hicks οι κλασσικές οι φυσιολογικες) : trofocard 1κάψουλα την ημέρα (αν θυμάμαι καλά συνδυάζεται με σίδηρο για καλύτερη απορρόφηση του σιδηρου)... Επίσης, μαγνήσιο μου ξεκίνησε στην 2η εγκυμοσύνη που ημουν 32?? Στην πρώτη στα 28-29?? Δεν μου έδινε!! Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η ηλικία η ότι είχα περισσότερες υποχρεώσεις η κάτι άλλο??

Με τον κοβιντ ακόμα δεν την είδα να με τα συνταγογραφισει...

Όπως νομίζω  εγώ κακο δεν κάνουν καλό κάνουν... Είμαι της άποψης να πάρεις!! Εγώ τα παίρνω αχρειαστα ας Είναι!! Βοήθα το ασβέστιο κ στην υγεία των δοντιών να μην μας πέσει κανενα!! Καλά θυμάμαι??? Η πίπες θυμάμαι πάλι??? Κάτι τέτοιο θυμάμαι!!

Ακριβώς εννοείται ότι και μετά την εγκυμοσυνη εμφανίζονται διαφορά όλα τα παίρνουμε Για καλό συμπληρώματα είναι άλλωστε δεν κάνουν κακό. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι?κ εγώ κ μια φίλη μου ενώ είχαμε πλύνει τα φορμακια των μωρών τώρα που τα άνοιξα είχαν κάποια φορμακια κιτρινιλες στην λαιμοκοψη του!σαν λεκές από γάλα δν ξέρω!αυτό το έπαθε κ φίλη μου τώρα!έβαλα vanish μετά πλυντήριο στους 60 βαθμούς!σε δύο φορμακια δν έφυγε!τα ξανα έβαλα αυτά τα δύο με skip πάνω στο λέκε κ πάλι πλύσιμο στους 60!έμεινε λίγο τώρα λ στο ένα αρκετό!εσείς πώς το βγάλατε αν σας έτυχε?πραγματικά δν ξέρω κ πώς συνεβει γτ σίγουρα τα βόλεψε καθαρά κ σιδερωμενα κι ολας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, enjoy είπε:

Η γυναικολόγος μου είναι κατά των χαπιων Αλλά μ δίνει και από τα 3. Βάση έρευνας μου ειπε συνήθως οι γυναίκες δεν χρειάζονται έχουν αποθέματα Αλλά έχει συνδεθεί οτι η μη ληψη μπορεί να προκαλεσει μελλοντικά προβλημτα.. πχ γυναίκες που δεν έπαιρναν ασβέστιο είχαν μετά τα 40 οστεοπόρωση... Δεν το αναλύσαμε περαιτέρω μου είπε όπως θέλω να πράξω εγώ και  στις 3 τα ρουφαω σαν καραμελες!!

Το δικό μου μενού περιεχει:

Σίδηρο με φιλικο: gynotanduferon 1χαπι ροζ/ημέρα να απέχει τουλάχιστον 2 ώρες από γεύμα με γαλακτοκομικά για να αυξηθεί η απορροφησιμοτητα (??) του

Ασβεστιο με D3: αναβραζοντα δισκία 1δισκιο/ημερα δεν θυμάμαι μάρκα! Είναι μια αηδία!! Αλλά νομίζω μόνο σε αναβραζόν κυκλοφορεί το ασβέστιο!

Μαγνήσιο μετά τον 6-7μηνα και μου το έκοψε  μολις μπηκα 9ο για να να μην επηρεάζονται οι συσπασεις (Braxton hicks οι κλασσικές οι φυσιολογικες) : trofocard 1κάψουλα την ημέρα (αν θυμάμαι καλά συνδυάζεται με σίδηρο για καλύτερη απορρόφηση του σιδηρου)... Επίσης, μαγνήσιο μου ξεκίνησε στην 2η εγκυμοσύνη που ημουν 32?? Στην πρώτη στα 28-29?? Δεν μου έδινε!! Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η ηλικία η ότι είχα περισσότερες υποχρεώσεις η κάτι άλλο??

Με τον κοβιντ ακόμα δεν την είδα να με τα συνταγογραφισει...

Όπως νομίζω  εγώ κακο δεν κάνουν καλό κάνουν... Είμαι της άποψης να πάρεις!! Εγώ τα παίρνω αχρειαστα ας Είναι!! Βοήθα το ασβέστιο κ στην υγεία των δοντιών να μην μας πέσει κανενα!! Καλά θυμάμαι??? Η πίπες θυμάμαι πάλι??? Κάτι τέτοιο θυμάμαι!!

Δεν ξέρω αγαπημένο...νομίζω είναι και στον γιατρό και ο τωρινός μου επιμένει να παίρνω σίδηρο αλλά δεν μπορώ ακόμα...ειλικρινά...

Θα το παλέψω έχω πει κάποια στιγμή...δεν μου έχει δώσει όμως κάτι άλλο...μόνο σίδηρο...προς το παρόν.

Πάμε τώρα σε πιο καυτά θέματα!

Επαφές σας επιτρέπουν;

πρίν από 33 λεπτά , marilia35 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι?κ εγώ κ μια φίλη μου ενώ είχαμε πλύνει τα φορμακια των μωρών τώρα που τα άνοιξα είχαν κάποια φορμακια κιτρινιλες στην λαιμοκοψη του!σαν λεκές από γάλα δν ξέρω!αυτό το έπαθε κ φίλη μου τώρα!έβαλα vanish μετά πλυντήριο στους 60 βαθμούς!σε δύο φορμακια δν έφυγε!τα ξανα έβαλα αυτά τα δύο με skip πάνω στο λέκε κ πάλι πλύσιμο στους 60!έμεινε λίγο τώρα λ στο ένα αρκετό!εσείς πώς το βγάλατε αν σας έτυχε?πραγματικά δν ξέρω κ πώς συνεβει γτ σίγουρα τα βόλεψε καθαρά κ σιδερωμενα κι ολας

Έχω την εντύπωση ότι είναι από το ύφασμα και δεν είναι λεκές...όπως το ακούω δηλαδή...

Έχω πετάξει και εγώ φορμακια από φρουτοκρεμα...πόσο μακρινές εποχές μου φαίνονται!

Εγώ σαν μαγικό κόλπο έχω το πράσινο σαπούνι...το κλασικό...τρίβεις τον λεκε και αν δεν φύγει με πράσινο σαπούνι δύσκολο να φύγει με οτιδήποτε άλλο!


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , iwanna24 είπε:

Δεν ξέρω αγαπημένο...νομίζω είναι και στον γιατρό και ο τωρινός μου επιμένει να παίρνω σίδηρο αλλά δεν μπορώ ακόμα...ειλικρινά...

Θα το παλέψω έχω πει κάποια στιγμή...δεν μου έχει δώσει όμως κάτι άλλο...μόνο σίδηρο...προς το παρόν.

Πάμε τώρα σε πιο καυτά θέματα!

Επαφές σας επιτρέπουν;

Έχω την εντύπωση ότι είναι από το ύφασμα και δεν είναι λεκές...όπως το ακούω δηλαδή...

Έχω πετάξει και εγώ φορμακια από φρουτοκρεμα...πόσο μακρινές εποχές μου φαίνονται!

Εγώ σαν μαγικό κόλπο έχω το πράσινο σαπούνι...το κλασικό...τρίβεις τον λεκε και αν δεν φύγει με πράσινο σαπούνι δύσκολο να φύγει με οτιδήποτε άλλο!

Εμάς μας αφήνει να ναι αλλά να σου πω φοβόμαστε οπότε δεν νομίζω να κάνουμε σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης και μετά ποιος ξέρει πότε!! Θα το ξεχάσουμε το άθλημα..

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , iwanna24 είπε:

Δεν ξέρω αγαπημένο...νομίζω είναι και στον γιατρό και ο τωρινός μου επιμένει να παίρνω σίδηρο αλλά δεν μπορώ ακόμα...ειλικρινά...

Θα το παλέψω έχω πει κάποια στιγμή...δεν μου έχει δώσει όμως κάτι άλλο...μόνο σίδηρο...προς το παρόν.

Πάμε τώρα σε πιο καυτά θέματα!

Επαφές σας επιτρέπουν;

Έχω την εντύπωση ότι είναι από το ύφασμα και δεν είναι λεκές...όπως το ακούω δηλαδή...

Έχω πετάξει και εγώ φορμακια από φρουτοκρεμα...πόσο μακρινές εποχές μου φαίνονται!

Εγώ σαν μαγικό κόλπο έχω το πράσινο σαπούνι...το κλασικό...τρίβεις τον λεκε και αν δεν φύγει με πράσινο σαπούνι δύσκολο να φύγει με οτιδήποτε άλλο!

Εμένα ήταν σε φορμακια που φορούσε νεογέννητο που έπινε μόνο γάλα!κ ήταν σε διαφορετικά υφάσματα φορμακια!ήταν κ σε πικέ φορμακι λεπτό κ σε βελουτε χοντρό!κ σε καλά φορμακια!δν έχεις άδικο αν δν βγει μετά οσο κ να παλευουμεεεε

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marilia35 said:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι?κ εγώ κ μια φίλη μου ενώ είχαμε πλύνει τα φορμακια των μωρών τώρα που τα άνοιξα είχαν κάποια φορμακια κιτρινιλες στην λαιμοκοψη του!σαν λεκές από γάλα δν ξέρω!αυτό το έπαθε κ φίλη μου τώρα!έβαλα vanish μετά πλυντήριο στους 60 βαθμούς!σε δύο φορμακια δν έφυγε!τα ξανα έβαλα αυτά τα δύο με skip πάνω στο λέκε κ πάλι πλύσιμο στους 60!έμεινε λίγο τώρα λ στο ένα αρκετό!εσείς πώς το βγάλατε αν σας έτυχε?πραγματικά δν ξέρω κ πώς συνεβει γτ σίγουρα τα βόλεψε καθαρά κ σιδερωμενα κι ολας

Εμείς τα φοράμε λεκιασμενα:tongue:

45 minutes ago, iwanna24 said:

Δεν ξέρω αγαπημένο...νομίζω είναι και στον γιατρό και ο τωρινός μου επιμένει να παίρνω σίδηρο αλλά δεν μπορώ ακόμα...ειλικρινά...

Θα το παλέψω έχω πει κάποια στιγμή...δεν μου έχει δώσει όμως κάτι άλλο...μόνο σίδηρο...προς το παρόν.

Πάμε τώρα σε πιο καυτά θέματα!

Επαφές σας επιτρέπουν;

Έχω την εντύπωση ότι είναι από το ύφασμα και δεν είναι λεκές...όπως το ακούω δηλαδή...

Έχω πετάξει και εγώ φορμακια από φρουτοκρεμα...πόσο μακρινές εποχές μου φαίνονται!

Εγώ σαν μαγικό κόλπο έχω το πράσινο σαπούνι...το κλασικό...τρίβεις τον λεκε και αν δεν φύγει με πράσινο σαπούνι δύσκολο να φύγει με οτιδήποτε άλλο!

Εμάς τις επιτρέπει τις επαφές , αλλά μέχρι να φύγει η ναυτία δεν το βλέπω, δεν μπορώ να κουνιέμαι! 

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , iwanna24 είπε:

Δεν ξέρω αγαπημένο...νομίζω είναι και στον γιατρό και ο τωρινός μου επιμένει να παίρνω σίδηρο αλλά δεν μπορώ ακόμα...ειλικρινά...

Θα το παλέψω έχω πει κάποια στιγμή...δεν μου έχει δώσει όμως κάτι άλλο...μόνο σίδηρο...προς το παρόν.

Πάμε τώρα σε πιο καυτά θέματα!

Επαφές σας επιτρέπουν;

Έχω την εντύπωση ότι είναι από το ύφασμα και δεν είναι λεκές...όπως το ακούω δηλαδή...

Έχω πετάξει και εγώ φορμακια από φρουτοκρεμα...πόσο μακρινές εποχές μου φαίνονται!

Εγώ σαν μαγικό κόλπο έχω το πράσινο σαπούνι...το κλασικό...τρίβεις τον λεκε και αν δεν φύγει με πράσινο σαπούνι δύσκολο να φύγει με οτιδήποτε άλλο!

Για τις επαφές που λες εμάς μας επιτρέπει μετά το πρώτο τρίμηνο αλλά εγώ δν θέλω  γτ φοβάμαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 3 λεπτά , electra2021 είπε:

Εμείς τα φοράμε λεκιασμενα:tongue:

Εμάς τις επιτρέπει τις επαφές , αλλά μέχρι να φύγει η ναυτία δεν το βλέπω, δεν μπορώ να κουνιέμαι! 

Σωστό κ αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Και περιμένετε 9 μήνες ε;

Ουαου μου φαίνεται...εμάς πρώτο τρίμηνο δεν άφηνε επαφές αλλά άφηνε όλα τα άλλα...

Και ντάξει δεν μας λες και ανθρώπους με εγκράτεια:oops:

πρίν από 5 λεπτά , electra2021 είπε:

Εμείς τα φοράμε λεκιασμενα:tongue:

Εμάς τις επιτρέπει τις επαφές , αλλά μέχρι να φύγει η ναυτία δεν το βλέπω, δεν μπορώ να κουνιέμαι! 

Και εγώ της τα έβαζα με λεκέδες...μουαχαχα...ο άντρας δε, λίγο σκατό να έπεφτε το πετούσε στα σκούπισα...μισούσε τα κακα...ο καημένος ...

  • Χαχα 3

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , iwanna24 είπε:

Και περιμένετε 9 μήνες ε;

Ουαου μου φαίνεται...εμάς πρώτο τρίμηνο δεν άφηνε επαφές αλλά άφηνε όλα τα άλλα...

Και ντάξει δεν μας λες και ανθρώπους με εγκράτεια:oops:

Και εγώ της τα έβαζα με λεκέδες...μουαχαχα...ο άντρας δε, λίγο σκατό να έπεφτε το πετούσε στα σκούπισα...μισούσε τα κακα...ο καημένος ...

Τώρα πάλι με κακακια γουλιτσες κτλπ!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , marilia35 είπε:

Τώρα πάλι με κακακια γουλιτσες κτλπ!

Απίστευτο...ναι ...

Ευτυχώς έχουμε καιρό να μπούμε στο μουντ....νομίζω μετά τη Β επιπέδου θα το πιστέψω εντελώς...ακόμα σκέφτομαι διάφορα και δεν το πιστεύω πολλές φορές. 

  • Μου αρέσει 2

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , iwanna24 είπε:

Απίστευτο...ναι ...

Ευτυχώς έχουμε καιρό να μπούμε στο μουντ....νομίζω μετά τη Β επιπέδου θα το πιστέψω εντελώς...ακόμα σκέφτομαι διάφορα και δεν το πιστεύω πολλές φορές. 

Συμφωνώ κ γω λέω καμία φορά είμαι έγκυος?όταν έχω μέρες να πάω τουαλέτα πρήζεται η κοιλιά όταν πάω ξεπρηζεται χαχαχα!αφού κάναμε την αυχενική όλα καλά είμαστε μια χαρά!ωχχχχ κ τώρα που τα λέμε ξέχασα να τηλ στον γιατρό να μου ετοιμάσουν παραπεμπτικό για αιματολογικές!να πάρω το απογευμα

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...