Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

πρίν από 9 λεπτά , marilia35 είπε:

Ιωάννα μου έτσι καλά τα λες!κ πόσο δίκιο αυτό που λες ίσως είναι κ η τελευταία κύηση μας!δν θέλω τρίτο παιδάκι οπότε λέω κ γω καμία φορά παραπονιέμαι για το στομάχι μου κτλπ αλλά όλα αυτά οι μωριδουλες κτλπ ίσως είναι κ τελευταία!

Αυτές οι αποβολές θεωρούνται πρώτου τριμήνου!οπότε τώρα ξεφύγες απ' τον κίνδυνο!γτ ξεκινά το δεύτερο τρίμηνο!

Και εγώ έτσι ξέρω ότι μετά το πρώτο τρίμηνο μειώνονται οι πιθανότητες αποβολής!! Όπως είπε και μια κοπέλα θα πηγαίνω στο μαιευτήριο και θα έχω άγχος αν θα γεννηθεί καλά το μικρουλι μου..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ας αλλάξουμε θέμα όμως αφήστε τα μακάβρια. Τι ενημέρωση έχετε από τους γιατρους σας με την γεννά σχετικά μεν τον κοβιντ. Εμένα μόνον τον συζυγο αφήνουν και μπορεί και να πηγαινοέρχεται με Ραπίντ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Dimi84 είπε:

Ας αλλάξουμε θέμα όμως αφήστε τα μακάβρια. Τι ενημέρωση έχετε από τους γιατρους σας με την γεννά σχετικά μεν τον κοβιντ. Εμένα μόνον τον συζυγο αφήνουν και μπορεί και να πηγαινοέρχεται με Ραπίντ 

Να σου πω την αλήθεια επειδή γενναμε σε έξι μήνες, πιστεύω ότι ίσως έχει αλλάξει το πρωτόκολλο...

Έτσι ελπίζω...θα ήθελα πχ να έρθουν οι γονείς μου και η κόρη μου έστω.

Έχουμε καμία τολμηρή που να σκέφτεται γέννα στο σπίτι;

Εγώ θα το ήθελα πολύ...ο σύζυγος όμως δεν θέλει...και δεν θέλω να περάσει άγχος. Θέλω να το απολαύσει όπως στην πρώτη γέννα. 

  • Μπερδεμένη/-ος 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , iwanna24 είπε:

Να σου πω την αλήθεια επειδή γενναμε σε έξι μήνες, πιστεύω ότι ίσως έχει αλλάξει το πρωτόκολλο...

Έτσι ελπίζω...θα ήθελα πχ να έρθουν οι γονείς μου και η κόρη μου έστω.

Με τα τωρινά δεδομένα τι σας έχουν πει 

πρίν από 7 λεπτά , iwanna24 είπε:

Να σου πω την αλήθεια επειδή γενναμε σε έξι μήνες, πιστεύω ότι ίσως έχει αλλάξει το πρωτόκολλο...

Έτσι ελπίζω...θα ήθελα πχ να έρθουν οι γονείς μου και η κόρη μου έστω.

Έχουμε καμία τολμηρή που να σκέφτεται γέννα στο σπίτι;

Εγώ θα το ήθελα πολύ...ο σύζυγος όμως δεν θέλει...και δεν θέλω να περάσει άγχος. Θέλω να το απολαύσει όπως στην πρώτη γέννα. 

Σπίτι χαχαχα όχι καλε εγώ περιμένω πως και πως αυτές τις μέρες του νοσοκομείου. Εγώ επειδή η τελευταία καισαρική απέχει 9 χρόνια θα μπορουσα να γεννήσω και φυσιολογικά αλλά δεν μπαίνω στην διαδικασία είχα τόσο καλές καισαρικές που ουτε καν το σκέφτηκα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Dimi84 είπε:

Με τα τωρινά δεδομένα τι σας έχουν πει 

Δεν ρώτησα όμως από φίλες που γέννησαν, μόνο ο σύζυγος πολύ αυστηρά, με μοριακό πριν που αν δεν βγει δεν μπαίνει και μετά με ραπίντ μπορεί να βγει και να μπει ξανά. Όμως κανένας άλλος δεν μπορεί να μπει ούτε με ραπίντ ούτε με τίποτα.


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , iwanna24 είπε:

Δεν ρώτησα όμως από φίλες που γέννησαν, μόνο ο σύζυγος πολύ αυστηρά, με μοριακό πριν που αν δεν βγει δεν μπαίνει και μετά με ραπίντ μπορεί να βγει και να μπει ξανά. Όμως κανένας άλλος δεν μπορεί να μπει ούτε με ραπίντ ούτε με τίποτα.

Έτσι και σε μένα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Dimi84 είπε:

Ας αλλάξουμε θέμα όμως αφήστε τα μακάβρια. Τι ενημέρωση έχετε από τους γιατρους σας με την γεννά σχετικά μεν τον κοβιντ. Εμένα μόνον τον συζυγο αφήνουν και μπορεί και να πηγαινοέρχεται με Ραπίντ 

Εγώ να σου πω είναι νωρίς ακόμα και δεν τον ρώτησα! Απλά όταν πήγα στην κλινική για να κάνω την αυχενική μου είπε ότι απαγορεύεται ο συνοδός και την ρώτησα ούτε στον τοκετό θα είναι? Και μου είπε είναι νωρίς ακόμα δεν ξέρουν. Μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα! Εξάλλου θα είναι καλοκαίρι όπου θα είναι και σε ύφεση ο υιός!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως άσχετο αλλά χαίρομαι πάρα πολύ που έχουμε βρει παρέα η μία την άλλη. Νομίζω ότι είμαστε ένα θέμα που μιλάει πολύ και αυτό κάνει τον καιρό να περνάει πιο γρήγορα και τα άγχη να μας πνίγουν...❤️

  • Μου αρέσει 5

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Xrisaaaaaa είπε:

Εγώ να σου πω είναι νωρίς ακόμα και δεν τον ρώτησα! Απλά όταν πήγα στην κλινική για να κάνω την αυχενική μου είπε ότι απαγορεύεται ο συνοδός και την ρώτησα ούτε στον τοκετό θα είναι? Και μου είπε είναι νωρίς ακόμα δεν ξέρουν. Μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα! Εξάλλου θα είναι καλοκαίρι όπου θα είναι και σε ύφεση ο υιός!

Μακαρι να μπορεί να έρθει και κανενας αλλος 

πρίν από 4 λεπτά , iwanna24 είπε:

Πάντως άσχετο αλλά χαίρομαι πάρα πολύ που έχουμε βρει παρέα η μία την άλλη. Νομίζω ότι είμαστε ένα θέμα που μιλάει πολύ και αυτό κάνει τον καιρό να περνάει πιο γρήγορα και τα άγχη να μας πνίγουν...❤️

Πραγματικά όμως η αλήθεια είναι αυτή 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Αρχικά θα ήθελα να πω πως άμα κανω καμία άλλη φορά χαζά παράπονα όπως ότι προβληματιζομαι που σταμάτησαν οι αναγούλες και οι εμετοι να με βρίσετε ελεύθερα :razz: γιατί το σύμπαν ακούει! 

Επίσης έχω μια απορία... Επειδή και εγώ άμα είναι όλα καλά δεν έχω σκοπό να χάσω τα μπανακια μου στην θάλασσα και πριν και μετά θα ήθελα να ρωτήσω.. Μετά την γέννα πχ με καισαρική πόσος καιρός πρέπει να περάσει για να μπεις θάλασσα; γτ είναι χειρουργείο και επίσης απ όσο ξέρω έχουμε και αιμα για κάποιες μέρες... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 4 λεπτά , Elenaki30 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Αρχικά θα ήθελα να πω πως άμα κανω καμία άλλη φορά χαζά παράπονα όπως ότι προβληματιζομαι που σταμάτησαν οι αναγούλες και οι εμετοι να με βρίσετε ελεύθερα :razz: γιατί το σύμπαν ακούει! 

Επίσης έχω μια απορία... Επειδή και εγώ άμα είναι όλα καλά δεν έχω σκοπό να χάσω τα μπανακια μου στην θάλασσα και πριν και μετά θα ήθελα να ρωτήσω.. Μετά την γέννα πχ με καισαρική πόσος καιρός πρέπει να περάσει για να μπεις θάλασσα; γτ είναι χειρουργείο και επίσης απ όσο ξέρω έχουμε και αιμα για κάποιες μέρες... 

Πρέπει να προσεχουμε για τυχόν μόλυνση εγώ την πάτησα θα σου δώσει οδηγίες ο κάθε γιατρός έχει τα δικά του 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Dimi84 είπε:

Ας αλλάξουμε θέμα όμως αφήστε τα μακάβρια. Τι ενημέρωση έχετε από τους γιατρους σας με την γεννά σχετικά μεν τον κοβιντ. Εμένα μόνον τον συζυγο αφήνουν και μπορεί και να πηγαινοέρχεται με Ραπίντ 

Για δημόσιο νοσοκομείο ξέρω πως επιτρέπουν την μητέρα(ή την πεθερά) και τον σύζυγο..κανουν μοριακό και οι δύο και δεν μπορούν να βγούνε απλά.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Elenaki30 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Αρχικά θα ήθελα να πω πως άμα κανω καμία άλλη φορά χαζά παράπονα όπως ότι προβληματιζομαι που σταμάτησαν οι αναγούλες και οι εμετοι να με βρίσετε ελεύθερα :razz: γιατί το σύμπαν ακούει! 

Επίσης έχω μια απορία... Επειδή και εγώ άμα είναι όλα καλά δεν έχω σκοπό να χάσω τα μπανακια μου στην θάλασσα και πριν και μετά θα ήθελα να ρωτήσω.. Μετά την γέννα πχ με καισαρική πόσος καιρός πρέπει να περάσει για να μπεις θάλασσα; γτ είναι χειρουργείο και επίσης απ όσο ξέρω έχουμε και αιμα για κάποιες μέρες... 

Πάντα έτσι πάει...λες γιατί δεν ανακατεύομαι και ανησυχείς και την επόμενη λες γιατί το ειπαααααααα....όποτε άλλη φορά απόλαυσε τη μέρα...ίσως δεν κρατήσει αιώνια :-P

πρίν από 21 λεπτά , Elenaki30 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Αρχικά θα ήθελα να πω πως άμα κανω καμία άλλη φορά χαζά παράπονα όπως ότι προβληματιζομαι που σταμάτησαν οι αναγούλες και οι εμετοι να με βρίσετε ελεύθερα :razz: γιατί το σύμπαν ακούει! 

Επίσης έχω μια απορία... Επειδή και εγώ άμα είναι όλα καλά δεν έχω σκοπό να χάσω τα μπανακια μου στην θάλασσα και πριν και μετά θα ήθελα να ρωτήσω.. Μετά την γέννα πχ με καισαρική πόσος καιρός πρέπει να περάσει για να μπεις θάλασσα; γτ είναι χειρουργείο και επίσης απ όσο ξέρω έχουμε και αιμα για κάποιες μέρες... 

Η καισαρική είναι επέμβαση. Από φίλες το λιγότερο 40 μέρες, όπως και στον φυσιολογικό και αν πάρεις έγκριση γιατρού είναι οκ. Αλλά θα πρέπει να έχει κλείσει εντελώς η τομή γιατί μετά τρέχεις με μόλυνση και δεν το θες.

Γενικά, μετά τη γέννα, σε βλέπει ο γιατρός ...εμένα με είδε στις 20 μέρες και έπειτα στις 40 ξανά. Κάθε γυναίκα είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση.

 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , iwanna24 είπε:

Πάντα έτσι πάει...λες γιατί δεν ανακατεύομαι και ανησυχείς και την επόμενη λες γιατί το ειπαααααααα....όποτε άλλη φορά απόλαυσε τη μέρα...ίσως δεν κρατήσει αιώνια :-P

Η καισαρική είναι επέμβαση. Από φίλες το λιγότερο 40 μέρες, όπως και στον φυσιολογικό και αν πάρεις έγκριση γιατρού είναι οκ. Αλλά θα πρέπει να έχει κλείσει εντελώς η τομή γιατί μετά τρέχεις με μόλυνση και δεν το θες.

Γενικά, μετά τη γέννα, σε βλέπει ο γιατρός ...εμένα με είδε στις 20 μέρες και έπειτα στις 40 ξανά. Κάθε γυναίκα είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση.

 

Εγώ πάντως αγχώνομαι για τα πάντα μα για τα πάντα! Εδώ πριν το είχα πόσο τώρα! Ακόμα και για το τι τρώω το σκέφτομαι καλά! Αφού σήμερα έκανα γιουβαρλάκια και έφαγα μόνο 1 γιατί νόμιζα ότι είδα λίγο ροζ..λέω 1,5 ώρα τα είχα να Μν έβρασαν? Ο άντρας μου φυσικά με βρίζει αυτός τα τραβάει όλα!! Χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Elenaki30 said:

Γεια σας κορίτσια! Αρχικά θα ήθελα να πω πως άμα κανω καμία άλλη φορά χαζά παράπονα όπως ότι προβληματιζομαι που σταμάτησαν οι αναγούλες και οι εμετοι να με βρίσετε ελεύθερα :razz: γιατί το σύμπαν ακούει! 

Επίσης έχω μια απορία... Επειδή και εγώ άμα είναι όλα καλά δεν έχω σκοπό να χάσω τα μπανακια μου στην θάλασσα και πριν και μετά θα ήθελα να ρωτήσω.. Μετά την γέννα πχ με καισαρική πόσος καιρός πρέπει να περάσει για να μπεις θάλασσα; γτ είναι χειρουργείο και επίσης απ όσο ξέρω έχουμε και αιμα για κάποιες μέρες... 

Δηλαδή έχεις πάλι αναγούλες; μη μου πεις... Αχ... Εμένα σαν να χειροτερευουν κιόλας. 

Εγώ γέννησα με καισαρική αλλά ήταν τέλη Οκτωβρίου οπότε δεν είχα και πολύ περιθώριο να πάω θάλασσα! Πάντως νομίζω 40 μέρες, εκεί... Είχα κολυμπήσει πάρα πολύ πριν όμως, μέχρι και 1 εβδομάδα πριν γεννήσω! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...