Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ χθες δ ήμουν καλα κάθισα σπιτι  είχα τραβήγματα στις ωοθήκες  …. Ναι εκεί 4 εβδομάδων κ κάτι ήμαστε … σήμερα τα τραβήγματα έρχονται κ φεύγουν …παίρνω για θρομβοφιλια παίρνω προγεστερονη μόνο κολπικά φολικο οξυ βιταμίνη d και από μόνη μ παίρνω μαγνήσιο γενικά εγώ το έχω χαμηλό και παθαίνω Ονείρωξη όλη την ώρα σα να κάνει συσπάσεις η μητρα ρε γαμωτο και έτσι πήρα μαγνήσιο .. εαυ το δοσολογία μαγνήσιο παίρνεις ;;; 

      Εμένα στο ίντερνετ με βγάζει 4 εβδομάδων και 5 ημερών.

      Παίρνω cyclacur άσπρα, προγεστερονη και με utrogestan και με vasclor, filicine, salospir, βιταμίνη D, προβιοτικα, κορτιζόνη (την θέλει η αιματολογος). Και τώρα ξεκίνησα και μαγνήσιο solumag Forte 243,4 MG. Μου είπαν να προσέχω πολυ τις ιώσεις που ακομα υπαρχουν γιατί δε θέλουμε να ανεβάσει πυρετό ο οργανισμός. Άρα σε μέρη με πολυ κόσμο φοράω μάσκα και με κοίτανε κάπως...😄 λέω ότι είχα γρίπη...

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια!!! Τι κανετε;; εχω 2 εβδομαδες δεν ξερω τι εχω παθει.... πολλα γλυκα!!!!! Συνεχεια θελω. Δεν τα παω καλα τρωω σχεδον καθε μερα. Ειχα 90 στις εξετασεις αλλα φοβαμαι οτι εχω παρασυρθει και εχω κανει μεγαλο κακο.. δεν ειχα ποτε ζαχαρο αλλα εχω φοβηθει. Περιμενω πως πως τις επομενες εξετασεις.. 

Αχ πρεπει να σταματησω!!!! Το εχει παθει καμια σας;;


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγώ σαν τρίτη εγκυμοσύνη που ευτυχώς δεν έχω συμπτώματα από την αρχή εκτός από κόπωση κάνω τα πάντα όλα μέσα στο σπίτι.Μονο τα χαλια δε σήκωσα.Αλλα μαγειρέματα πλυντήρια σκούπισμα σφουγγάρισμα μπαλκόνια κλπ τα κάνω όλα. 

2 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Καλημερα κοριτσια!!! Τι κανετε;; εχω 2 εβδομαδες δεν ξερω τι εχω παθει.... πολλα γλυκα!!!!! Συνεχεια θελω. Δεν τα παω καλα τρωω σχεδον καθε μερα. Ειχα 90 στις εξετασεις αλλα φοβαμαι οτι εχω παρασυρθει και εχω κανει μεγαλο κακο.. δεν ειχα ποτε ζαχαρο αλλα εχω φοβηθει. Περιμενω πως πως τις επομενες εξετασεις.. 

Αχ πρεπει να σταματησω!!!! Το εχει παθει καμια σας;;

Εγώ έχω θέμα με το ζάχαρο σε αυτή την εγκυμοσύνη δυστυχώς.το νηστειας μου είναι συνέχεια τσιμπημενο οριακά.Απο την αρχή κάνω διατροφή και έχω μηχανάκι και το μετράω.Ολες οι τιμές μέσα στη μέρα είναι άψογες εκτός το νηστειας.Αν θέλω να φάω γλυκάκι τρώω κάτι με στέβια και όχι κάθε μέρα.Στις άλλες εγκυμοσύνες δεν είχα θέμα με ζάχαρο αλλά πρόσεχα γενικά. Πάντως μην αγχώνεσαι.Δε λέω να κάνεις υπερβολές αλλά είναι νωρίς ακόμα για να επηρεαστεί το μωράκι.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, eva141722 είπε:

Κι εγώ σαν τρίτη εγκυμοσύνη που ευτυχώς δεν έχω συμπτώματα από την αρχή εκτός από κόπωση κάνω τα πάντα όλα μέσα στο σπίτι.Μονο τα χαλια δε σήκωσα.Αλλα μαγειρέματα πλυντήρια σκούπισμα σφουγγάρισμα μπαλκόνια κλπ τα κάνω όλα. 

Εγώ έχω θέμα με το ζάχαρο σε αυτή την εγκυμοσύνη δυστυχώς.το νηστειας μου είναι συνέχεια τσιμπημενο οριακά.Απο την αρχή κάνω διατροφή και έχω μηχανάκι και το μετράω.Ολες οι τιμές μέσα στη μέρα είναι άψογες εκτός το νηστειας.Αν θέλω να φάω γλυκάκι τρώω κάτι με στέβια και όχι κάθε μέρα.Στις άλλες εγκυμοσύνες δεν είχα θέμα με ζάχαρο αλλά πρόσεχα γενικά. Πάντως μην αγχώνεσαι.Δε λέω να κάνεις υπερβολές αλλά είναι νωρίς ακόμα για να επηρεαστεί το μωράκι.

Εγω δεν ειχα κανενα θεμα στον γιο μου αλλα προσεχα πολυ. Ουτε τωρα εχω αλλα καπως το εχω ριξει στα γλυκα και μαλλον δεν πρεπει.. θα προσεχω απο δω και περα 1-2 γλυκακια τη βδομαδα να τα ευχαριστιεμαι και τελος

Σ ευχαριστωωωω


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, vaso_mpempis said:

Καλημερα κοριτσια!!! Τι κανετε;; εχω 2 εβδομαδες δεν ξερω τι εχω παθει.... πολλα γλυκα!!!!! Συνεχεια θελω. Δεν τα παω καλα τρωω σχεδον καθε μερα. Ειχα 90 στις εξετασεις αλλα φοβαμαι οτι εχω παρασυρθει και εχω κανει μεγαλο κακο.. δεν ειχα ποτε ζαχαρο αλλα εχω φοβηθει. Περιμενω πως πως τις επομενες εξετασεις.. 

Αχ πρεπει να σταματησω!!!! Το εχει παθει καμια σας;; 

Οχι, ενώ είμαι πολύ γλυκατζού παραδόξως δεν έξω λιγούρες για γλυκά. Η μόνη λιγούρα που είχα ήταν κλασσική τυρόπιτα φύλου απο φούρνο (που δεν τρώω εδώ και χρόνια, τρώω μόνο κουρού ή χωριάτικη! ).

Πρόσεχε με το ζάχαρο. Να φας κάτι γλυκό, αλλα ίσως με μέλι ; Δεν ξέρω, αυτά αναβάζουν ζάχαρο ;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, zouko είπε:

Οχι, ενώ είμαι πολύ γλυκατζού παραδόξως δεν έξω λιγούρες για γλυκά. Η μόνη λιγούρα που είχα ήταν κλασσική τυρόπιτα φύλου απο φούρνο (που δεν τρώω εδώ και χρόνια, τρώω μόνο κουρού ή χωριάτικη! ).

Πρόσεχε με το ζάχαρο. Να φας κάτι γλυκό, αλλα ίσως με μέλι ; Δεν ξέρω, αυτά αναβάζουν ζάχαρο ;

Το μέλι είναι το ίδιο ακριβώς με τη ζάχαρη από θέμα ζαχάρου! 

Κ μένα μ έχει πιάσει τρελά με τα παγωτά! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 minutes ago, nina21 said:

Το μέλι είναι το ίδιο ακριβώς με τη ζάχαρη από θέμα ζαχάρου! 

Κ μένα μ έχει πιάσει τρελά με τα παγωτά!  

Φτού, κρίμα.

Παγωτά ε ; Χμ. Σε αυτά υπάρχει κάποια εναλλακτική χωρίς ζάχαρη ;

Ρε παιδιά πάντως, τι κούλο πράγμα οι λιγούρες. Εκεί που δεν τρώγαμε κάτι ή δεν λιγουρευόμασταν, ξαφνικά, μόνο αυτό σκεφτόμαστε . Χαχα.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, zouko είπε:

Φτού, κρίμα.

Παγωτά ε ; Χμ. Σε αυτά υπάρχει κάποια εναλλακτική χωρίς ζάχαρη ;

Ρε παιδιά πάντως, τι κούλο πράγμα οι λιγούρες. Εκεί που δεν τρώγαμε κάτι ή δεν λιγουρευόμασταν, ξαφνικά, μόνο αυτό σκεφτόμαστε . Χαχα.

 

Εμένα ο γιατρός είπε πως επειδή δεν έχουν μελετηθεί επαρκώς τ εναλλακτικά τύπου στεβια καλύτερα όχι! 

Εγώ έχω ακόμη εμετούς κ έχω σωθεί από κιλά!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, nina21 said:

Εμένα ο γιατρός είπε πως επειδή δεν έχουν μελετηθεί επαρκώς τ εναλλακτικά τύπου στεβια καλύτερα όχι! 

Εγώ έχω ακόμη εμετούς κ έχω σωθεί από κιλά! 

Oσο σας διαβάζω, τόσο σκέφτομαι πόσο τυχερή είμαι με το θέμα εμετών.

Είμαι 12εβδ + 5ημερών, και δεν έχω κάνει ούτε 1 εμετό. Μια φορά πήγα, και αυτό ήταν γιατί ηπια viofer (σίδηρο), σκέτο, ενώ πλέον τον βάζω σε χυμό. Εαν δεν είχε γίνει το στήθος μπόμπα, δεν θα ήξερα οτι είμαι έγκυος.

Ούτε και εγώ εχω βάλει κιλά. Βασικά, ξεκίνησα 69, μεσα σε μια εβδομάδα πήγα 68 (σταμάτησα να τρώω χαζομάρες ), και τώρα είμαι 68.5 .

Σιγά σιγά αρχίζω και νοιώθω το απειροελάχιστο φούσκωμα στην κοιλιά, οπότε θεωρώ οτι σιγά σιγά θα μπαίνει και κανα κιλό.

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, zouko είπε:

Φτού, κρίμα.

Παγωτά ε ; Χμ. Σε αυτά υπάρχει κάποια εναλλακτική χωρίς ζάχαρη ;

Ρε παιδιά πάντως, τι κούλο πράγμα οι λιγούρες. Εκεί που δεν τρώγαμε κάτι ή δεν λιγουρευόμασταν, ξαφνικά, μόνο αυτό σκεφτόμαστε . Χαχα.

 

Αν δεν εχεις προβλημα με σακχαρο γενικα δεν πειραζει να τρως. Μετα ειναι θεμς βαρους. Κι εγω ενταξει κακως αγχωθηκα απλα το παρακεκανα μερικες μερες τωρα θα επανελθω στα φυσιολογικα.

3 ώρες πρίν, zouko είπε:

Oσο σας διαβάζω, τόσο σκέφτομαι πόσο τυχερή είμαι με το θέμα εμετών.

Είμαι 12εβδ + 5ημερών, και δεν έχω κάνει ούτε 1 εμετό. Μια φορά πήγα, και αυτό ήταν γιατί ηπια viofer (σίδηρο), σκέτο, ενώ πλέον τον βάζω σε χυμό. Εαν δεν είχε γίνει το στήθος μπόμπα, δεν θα ήξερα οτι είμαι έγκυος.

Ούτε και εγώ εχω βάλει κιλά. Βασικά, ξεκίνησα 69, μεσα σε μια εβδομάδα πήγα 68 (σταμάτησα να τρώω χαζομάρες ), και τώρα είμαι 68.5 .

Σιγά σιγά αρχίζω και νοιώθω το απειροελάχιστο φούσκωμα στην κοιλιά, οπότε θεωρώ οτι σιγά σιγά θα μπαίνει και κανα κιλό.

 

 

Κι εγω 69 ειμαι απο την αρχη. Ευτυχως ακομα δεν εχω παρει καθολου.

Στον γιο μου εμεινα εγκυος 60 και στο πρωτο τριμημο ειχα ηδη παρει 4!! Γενικα προσεχα παρα παρα πολυ και πηρα 20 κιλα πραγματικα δεν ξερω γιατι!! 

Τωρα παρ ολο που δεν προσεχω δεν εχω παρει ακομα.. οτι να ναι ειναι ο οργανισμος!!!! Βεβαια μετα την αυχενικη να μαστε καλα θα αρχισω να προσεχω πιο πολυ

Κι εγω εχω φουσκωσει.. αρκετα!!!!


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλήμερα και καλή ανάσταση να έχουμε! Να σας ρωτήσω εσας εχει πεταχτεί καθόλου η κοιλιτσα σας? Εγω είμαι στην 16 εβδομάδα και κατι φαίνεται αλλα οχι εντονα.εχω περάσει και covid και αγχώνομαι μέχρι τον επόμενο υπέρηχο!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 hours ago, NONI31 said:

Κορίτσια καλήμερα και καλή ανάσταση να έχουμε! Να σας ρωτήσω εσας εχει πεταχτεί καθόλου η κοιλιτσα σας? Εγω είμαι στην 16 εβδομάδα και κατι φαίνεται αλλα οχι εντονα.εχω περάσει και covid και αγχώνομαι μέχρι τον επόμενο υπέρηχο!

Ίσα ίσα σαν να έχω φουσκώσει από το φαι. Τίποτα . Είναι και το πρώτο μου...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, NONI31 είπε:

Κορίτσια καλήμερα και καλή ανάσταση να έχουμε! Να σας ρωτήσω εσας εχει πεταχτεί καθόλου η κοιλιτσα σας? Εγω είμαι στην 16 εβδομάδα και κατι φαίνεται αλλα οχι εντονα.εχω περάσει και covid και αγχώνομαι μέχρι τον επόμενο υπέρηχο!

Και εγώ έχω φουσκώσει λιγάκι αλλά φαίνεται με συγκεκριμένα στενά ρούχα,αλλιώς μόνο εγώ το ξέρω...είμαι 15+ 4

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια καλή ανάσσταση να έχουμε.....έκανα κάτι εξετάσεις στο νοσοκομείο και βγήκε ανεμβασμενη η αμυνοτρανφεράση αλανίνης...μου είπαν να πάω σε παθολόγο αλλα λόγο τον ημερών δεν βρίσκω και έχω αγχωθεί...έχει κάποια άλλη παρόμοια εμπειρία?υπάρχει περίπτωση να είναι απο την εγκυμοσύνη? 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα φαινεται η κοιλια αρκετα. Αλλα έχω ηδη 2 εγκυμοσυνες πριν και επισης διατση κοιλιακων οποτε ειναι φαινεται μαλλον παραπανω απο οτι θα φαινοταν κανονικα.Δλδ νομιζω το μισο ειναι κοιλια το αλλο μισο πρηξιμο. Γενικα ομως κανω μεγαλη κοιλια στις εγκυμοσυνες. 15 εβδομαδων ειμαι ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2022 at 10:16 ΠΜ, Simona είπε:

@Dimitra97 Ti kaneis,pos eisai;Pes mou ta nea sou;

Καλησπέρα κορίτσι μ δόξα το θεό μια χαρά εσύ τι κάνεις πως είσαι ?? 

On 22/4/2022 at 11:19 ΠΜ, NONI31 είπε:

Κορίτσια καλήμερα και καλή ανάσταση να έχουμε! Να σας ρωτήσω εσας εχει πεταχτεί καθόλου η κοιλιτσα σας? Εγω είμαι στην 16 εβδομάδα και κατι φαίνεται αλλα οχι εντονα.εχω περάσει και covid και αγχώνομαι μέχρι τον επόμενο υπέρηχο!

Καλησπέρα και εγώ πέρασα πρόσφατα κοβιντ όχι ούτε εμένα φενετε η κοιλιά ελάχιστα δλδ δεν καταλαβαίνεις ότι είμαι έγγυος εγώ είμαι 14+2

On 20/4/2022 at 1:04 ΜΜ, vaso_mpempis είπε:

Καλημερα κοριτσια!!! Τι κανετε;; εχω 2 εβδομαδες δεν ξερω τι εχω παθει.... πολλα γλυκα!!!!! Συνεχεια θελω. Δεν τα παω καλα τρωω σχεδον καθε μερα. Ειχα 90 στις εξετασεις αλλα φοβαμαι οτι εχω παρασυρθει και εχω κανει μεγαλο κακο.. δεν ειχα ποτε ζαχαρο αλλα εχω φοβηθει. Περιμενω πως πως τις επομενες εξετασεις.. 

Αχ πρεπει να σταματησω!!!! Το εχει παθει καμια σας;;

Καλησπέρα κορίτσι μ και εγώ κάτι έχω πάθει με τα γλυκά και συγκεκριμένα με τα παγωτά θέλω συνεχιαα να τρώω παγωτό αλλά συγκρατούμαι αλλά σίγουρα μια φορά την ημέρα θα φάω σοκολάτα δύο κομμάτια δεν αντέχω .....δεν ξέρω αυτό το παιδί θέλει γλυκά μαλον θα γενηθει και αντί για γάλα θα Μ ζητάει κάνα παγωτό 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...