Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Εγώ ρε γμτ δε θυμάμαι τι εξετάσεις έκανα στην ωοληψια..για κάποιο λόγο δε θυμάμαι σχεδόν τπτ από αυτή τη διαδικασία,πέρασαν 2,5 χρόνια ..Πάντως ακόμα και αν πάω με φυσικό τρόπο,πάλι θα κάνω μέθη,δεν παίζει να αντέξω χωρίς αναισθησία 

      Τώρα στην εμβρυομεταφορά έκανα  ορμονολογικες(tsh,lh,Ε2 κτλ)αλλά FSH δεν εκανα. Φοβάμαι να την κάνω,θα δω κάνα νούμερο τρελό και θα βάλω τα κλάματα.Εχεις δίκιο πάντως,από την ώρα που απέτυχε η εμβρυομεταφορά,έχω τρελαθεί απ' τη στεναχώρια και το άγχος..

      καλε η μέθη είναι ότι καλύτερο , σιγά μην κάθεσαι να πονάς και να αγχώνεσαι ! εγώ σ λέω εκανα αυτές τις 3 αλλά δεν θυμαμαι ημέρες ! εκανα σίγουρα 2η ημέρα περιόδου και μετά δεν θυμαμαι 

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Αχαχαχαχ ΔΕΝ το διαχειρίζομαι.......... είμαι μες το άγχος και τη θλίψη. Δεν μπορώ να το δουλέψω ιδιαίτερα. Είναι οι συνθήκες τέτοιες που πραγματικά έχω πελαγώσει...

Πραγματικα και εγω δυσκολευομαι πολυ.Προσπαθω καθε μερα με κατι να ξεχαστώ Αλλα δε μπορω να κανω κ πολλα.Λες κ εχει παγωσει ο χρονος.

1 ώρα πρίν, Amalia! είπε:

Κοπέλα μου τις αναπλαστικες κρέμες καλό είναι να τις βάλεις μετά τη γεννα.. μπορεί να περιέχουν συστατικά που δεν κάνει στην εγκυμοσύνη. Δεν συστήνονται γενικά, αλλά ρώτα τη γιατρό σου..

Εγώ ότι με αγχώνει προσπαθώ να σκέφτομαι τι θα με ηρεμήσει και το κάνω! Πχ αγχώνομαι μήπως έχω συσπάσεις.. ε προσπαθώ να ξαπλωνω πολύ και να ξεκουράζομαι. Τι ακριβώς σε αγχώνει??

Με αγχωνει απιστευτα ο χρόνος,καθε μερα που περνάει λεω πω πω ακομα Δεκέμβριος...με αγχωνουν οι ιωσεις γυρω μου παρα πολυ φοβάμαι μη κολλήσω τπτ..κ επισης με αγχωνει η κοιλίτσα ξερω είναι το μωρακι μου αλλα οσο βλεπω να αλλάζει το σωμα μου κ να φουσκώνει με πιανει ενα πραγμα λες κ δε μπορω να παρω ανάσα.Δε μπορώ να το ελέγξω ειληκρινα βαζω τη λογικη για να ηρεμώ αλλα μετα παλι τα ιδια.Εντελως τρελη ! 

1 ώρα πρίν, Marilou7 είπε:

Άγχος δεν έχω γιατί τη γέννα...ότι έρθει εκείνη την ώρα θα το αντιμετωπίσουμε! Δεν θέλω ούτε να δω βίντεο...ούτε να ενημερωθώ...ούτε τίποτα...ότι μου λέει ο γιατρός θα κάνω και ο θεός βοηθός...κάπως έτσι το έχω φτιάξει στο μυαλό μου για να μην αγχώνομαι! 

Τώρα από θέμα ψυχολογίας κορίτσια δεν σας κρύβω πως δεν είμαι στα καλά μου...έχω τώρα 2 βδομάδες που είμαι μέσα στη θλίψη...δεν με ευχαριστεί τίποτα, όλα μου φαίνονται βουνό, φεύγει ο άντρας μου για δουλειά και κλαίω, του γκρινιάζω για τα πάντα και μετά ξανακλαίω από τύψεις...Οι ορμόνες μου γενικά έχουν χτυπήσει κόκκινο...! Ειδικά όταν πριν την εγκυμοσύνη ήμουν ένα πολύ δραστήριο άτομο...έτρεχα όλα μέρα, δουλειά, γυμναστήριο, καφέδες και ξαφνικά κόπηκαν όλα όχι επειδή δεν θέλω, μα δεν μπορώ...είναι δύσκολο να διαχειριστείς όλες αυτές τις αλλαγές!

Οι ορμονες μας πραγματικά μας έχουν ξετιναξει..Ειναι κ πολλες οι αλλαγες ακριβως οπως το λες...κ στην καθημερινοτητα μας κ στο σωμα μας.Δε μπορούμε να ανταπεξελθουμε το ιδιο.Πρεπει οι γυρω μας να μας δειξουν κατανόηση.Εγω στο τέλος στεναχωριεμαι που στεναχωριεμαι κ δε μπορω να απολαυσω την εγκυμοσυνη.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια εγω για την ώρα δεν έχω κανένα άγχος κ δεν σκέφτομαι τιποτα.Όταν θα ρθει ώρα ότι είναι θα το αντιμετωπίσω.Είμαι παρά πολύ χαλαρή ανυπομονώ να αρχίσω να ετοιμάζω τα πράγματα για το μωράκι.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Marilou7 είπε:

Άγχος δεν έχω γιατί τη γέννα...ότι έρθει εκείνη την ώρα θα το αντιμετωπίσουμε! Δεν θέλω ούτε να δω βίντεο...ούτε να ενημερωθώ...ούτε τίποτα...ότι μου λέει ο γιατρός θα κάνω και ο θεός βοηθός...κάπως έτσι το έχω φτιάξει στο μυαλό μου για να μην αγχώνομαι! 

Τώρα από θέμα ψυχολογίας κορίτσια δεν σας κρύβω πως δεν είμαι στα καλά μου...έχω τώρα 2 βδομάδες που είμαι μέσα στη θλίψη...δεν με ευχαριστεί τίποτα, όλα μου φαίνονται βουνό, φεύγει ο άντρας μου για δουλειά και κλαίω, του γκρινιάζω για τα πάντα και μετά ξανακλαίω από τύψεις...Οι ορμόνες μου γενικά έχουν χτυπήσει κόκκινο...! Ειδικά όταν πριν την εγκυμοσύνη ήμουν ένα πολύ δραστήριο άτομο...έτρεχα όλα μέρα, δουλειά, γυμναστήριο, καφέδες και ξαφνικά κόπηκαν όλα όχι επειδή δεν θέλω, μα δεν μπορώ...είναι δύσκολο να διαχειριστείς όλες αυτές τις αλλαγές!

Έτσι ακριβώς σκέφτομαι κ εγώ τα περί γέννας.....κ λέω στον εαυτό μου όλες κανουν ενα παιδί.... γιατί εγώ να μην τα καταφέρω....

Κ εγώ αν πάνε όλα καλά 23 Φεβρουαρίου γεννάω.....δηλ στις 38  ακριβώς λόγω καισαρικής.. κανονικά έχω Πητ 09/03/2023...

Επειδή κορίτσια σας βλέπω κ ανησυχείτε για τις κινήσεις του μωρου, καρδιοτοκογραφο κάνετε??? πιστεύω ότι μας ηρεμεί 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, geozak είπε:

Έτσι ακριβώς σκέφτομαι κ εγώ τα περί γέννας.....κ λέω στον εαυτό μου όλες κανουν ενα παιδί.... γιατί εγώ να μην τα καταφέρω....

Κ εγώ αν πάνε όλα καλά 23 Φεβρουαρίου γεννάω.....δηλ στις 38  ακριβώς λόγω καισαρικής.. κανονικά έχω Πητ 09/03/2023...

Επειδή κορίτσια σας βλέπω κ ανησυχείτε για τις κινήσεις του μωρου, καρδιοτοκογραφο κάνετε??? πιστεύω ότι μας ηρεμεί 

Εγώ έκανα πρώτη φορά τη Δευτέρα! Σου δίνει όντως μια ασφάλεια πως όλα πάνε καλά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Μόλις γύρισα από γιατρο! 1740 γραμμάρια και 43 εκατοστά η μπέμπα! Μου είπε ότι είναι μια χαρά φυσιολογικά! Έκανα κ καρδιοτοκογραφο αλλά δεν κάθεται το ζωηρουλι μου κ θα ξανά πάω το πρωί...

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Effita είπε:

Πραγματικα και εγω δυσκολευομαι πολυ.Προσπαθω καθε μερα με κατι να ξεχαστώ Αλλα δε μπορω να κανω κ πολλα.Λες κ εχει παγωσει ο χρονος.

Με αγχωνει απιστευτα ο χρόνος,καθε μερα που περνάει λεω πω πω ακομα Δεκέμβριος...με αγχωνουν οι ιωσεις γυρω μου παρα πολυ φοβάμαι μη κολλήσω τπτ..κ επισης με αγχωνει η κοιλίτσα ξερω είναι το μωρακι μου αλλα οσο βλεπω να αλλάζει το σωμα μου κ να φουσκώνει με πιανει ενα πραγμα λες κ δε μπορω να παρω ανάσα.Δε μπορώ να το ελέγξω ειληκρινα βαζω τη λογικη για να ηρεμώ αλλα μετα παλι τα ιδια.Εντελως τρελη ! 

Οι ορμονες μας πραγματικά μας έχουν ξετιναξει..Ειναι κ πολλες οι αλλαγες ακριβως οπως το λες...κ στην καθημερινοτητα μας κ στο σωμα μας.Δε μπορούμε να ανταπεξελθουμε το ιδιο.Πρεπει οι γυρω μας να μας δειξουν κατανόηση.Εγω στο τέλος στεναχωριεμαι που στεναχωριεμαι κ δε μπορω να απολαυσω την εγκυμοσυνη.

Κι εγω αγχώνομαι πολύ για τις ιώσεις μην αρρωστήσω ειδικά όταν μπω στον μήνα μου, αλλά προσέχω αρκετά και δεν έρχομαι με κανέναν σε επαφή, φοράω πάντα μάσκα και γενικά προσέχω.. οπότε κατά κάποιο τρόπο μου φεύγει το άγχος γιατί προσέχω όσο μπορώ! Τώρα για τις αλλαγές στο σώμα η κάθε κοπέλα το διαχειρίζεται διαφορετικά, να σκέφτεσαι ότι φτάνεις στο τέλος, και θα έχεις όλον τον καιρό μπροστά σου για να βοηθήσεις το σώμα σου να επανέλθει.. βάζε τις κρεμουλες σου κι ότι είναι να γίνει θα γίνει!

Εγώ κορίτσια καρδιοτοκογραφήμα δεν έχω κάνει ακόμα κι ούτε μου χει πει ο γιατρός κατι. Νομίζω μόλις μπω στον μήνα μου θα κάνω ή αν έχω συσπάσεις νωρίτερα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Jiji είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μόλις γύρισα από γιατρο! 1740 γραμμάρια και 43 εκατοστά η μπέμπα! Μου είπε ότι είναι μια χαρά φυσιολογικά! Έκανα κ καρδιοτοκογραφο αλλά δεν κάθεται το ζωηρουλι μου κ θα ξανά πάω το πρωί...

Τέλειο βάρος η μπεμπούλα!!! Μπράβο!!!

Κορίτσια σήμερα με έχει τρελάνει στις κλωτσιές...που δεν είναι ακριβώς κλωτσιές...όλη την ώρα τραντάγματα...η κοιλιά μου δεν έχει σταματήσει από το μεσημέρι...αφού νομίζω ανακατεύομαι από το πολύ κούνημα...μα τι έπαθε;;;;και είναι από τις λίγες μέρες που δεν ήπια ούτε καφέ!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Marilou7 είπε:

Τέλειο βάρος η μπεμπούλα!!! Μπράβο!!!

Κορίτσια σήμερα με έχει τρελάνει στις κλωτσιές...που δεν είναι ακριβώς κλωτσιές...όλη την ώρα τραντάγματα...η κοιλιά μου δεν έχει σταματήσει από το μεσημέρι...αφού νομίζω ανακατεύομαι από το πολύ κούνημα...μα τι έπαθε;;;;και είναι από τις λίγες μέρες που δεν ήπια ούτε καφέ!

Έχει όρεξη το παιδί! Δε χαίρεσαι? Εγώ πολύ το ευχαριστιεμαι! Βέβαια πονάω κάποιες φορές αλλά χαλάλι!

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Jiji είπε:

Έχει όρεξη το παιδί! Δε χαίρεσαι? Εγώ πολύ το ευχαριστιεμαι! Βέβαια πονάω κάποιες φορές αλλά χαλάλι!

Χαίρομαι χαίρομαι!!! Αλλά πρώτη φορά μου τυχαίνει να είναι τόσο κινητικός...αφού νιώθω πως έχω ταχυκαρδία και φτερουγίσματα από τα πολλά τραντάγματα! Θα πιω ένα χαμομήλι μπας και χαλαρώσει και κοιμηθεί λίγο χεχε

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Jiji είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μόλις γύρισα από γιατρο! 1740 γραμμάρια και 43 εκατοστά η μπέμπα! Μου είπε ότι είναι μια χαρά φυσιολογικά! Έκανα κ καρδιοτοκογραφο αλλά δεν κάθεται το ζωηρουλι μου κ θα ξανά πάω το πρωί...

τέλεια η μπεμπουλα σου μπραβο!! Σε ποια εβδομαδα εισαι;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Marilou7 είπε:

Τέλειο βάρος η μπεμπούλα!!! Μπράβο!!!

Κορίτσια σήμερα με έχει τρελάνει στις κλωτσιές...που δεν είναι ακριβώς κλωτσιές...όλη την ώρα τραντάγματα...η κοιλιά μου δεν έχει σταματήσει από το μεσημέρι...αφού νομίζω ανακατεύομαι από το πολύ κούνημα...μα τι έπαθε;;;;και είναι από τις λίγες μέρες που δεν ήπια ούτε καφέ!

Ποσών εβδομάδων είσαι τώρα??? Εμένα μου το κάνει αυτό από την προηγούμενη εβδομάδα.. σήμερα κάπως είναι πιο ήρεμη! Μάλλον κουράστηκε! Κι εμένα κάπως με ενοχλούσε όταν έκανε έτσι! Αλλά έχει πλάκα, σήμερα που είναι πιο ήσυχη μου λείπει! Χαχαχα 

5 ώρες πρίν, Jiji είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μόλις γύρισα από γιατρο! 1740 γραμμάρια και 43 εκατοστά η μπέμπα! Μου είπε ότι είναι μια χαρά φυσιολογικά! Έκανα κ καρδιοτοκογραφο αλλά δεν κάθεται το ζωηρουλι μου κ θα ξανά πάω το πρωί...

Ανυπομονώ να δω κι εγώ πόσο θα έχει μεγαλώσει η μικρή μου την επόμενη Παρασκευή που εχω ντοπλερ!!!

Τι εννοείς δεν κάθεται στο καρδιοτοκογραφήμα? Δεν εχω κανει και δεν ξέρω πως γίνεται  ...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Amalia! είπε:

Ποσών εβδομάδων είσαι τώρα??? Εμένα μου το κάνει αυτό από την προηγούμενη εβδομάδα.. σήμερα κάπως είναι πιο ήρεμη! Μάλλον κουράστηκε! Κι εμένα κάπως με ενοχλούσε όταν έκανε έτσι! Αλλά έχει πλάκα, σήμερα που είναι πιο ήσυχη μου λείπει! Χαχαχα 

Ανυπομονώ να δω κι εγώ πόσο θα έχει μεγαλώσει η μικρή μου την επόμενη Παρασκευή που εχω ντοπλερ!!!

Τι εννοείς δεν κάθεται στο καρδιοτοκογραφήμα? Δεν εχω κανει και δεν ξέρω πως γίνεται  ...

Επειδή κουνιεται όλη την ώρα χάνουμε συνέχεια τους παλμούς...κι έτσι δεν μπορούμε να έχουμε ολοκληρωμένη μέτρηση...σου βάζει 2 ιμάντες σαν ζώνη  που κρατάνε δύο στρογγυλά πραγματάκια και μετράει αυτό τους χτύπους κ τις συσπάσεις σου αν έχεις...

 

Κορίτσια το εμβολιο της γρίπης θα το κάνετε τελικά? Εγώ λέω να το κάνω αύριο αλλά δεν είμαι κ σίγουρη...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Jiji είπε:

Επειδή κουνιεται όλη την ώρα χάνουμε συνέχεια τους παλμούς...κι έτσι δεν μπορούμε να έχουμε ολοκληρωμένη μέτρηση...σου βάζει 2 ιμάντες σαν ζώνη  που κρατάνε δύο στρογγυλά πραγματάκια και μετράει αυτό τους χτύπους κ τις συσπάσεις σου αν έχεις...

 

Κορίτσια το εμβολιο της γρίπης θα το κάνετε τελικά? Εγώ λέω να το κάνω αύριο αλλά δεν είμαι κ σίγουρη...

Εγώ δε θα το κάνω τελικά.. άλλωστε δεν πάω πουθενά κι ούτε κόσμο βλέπω... ισως το κάνω όταν γεννήσω για να προστατεύσω το μικρό μου..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Jiji είπε:

Επειδή κουνιεται όλη την ώρα χάνουμε συνέχεια τους παλμούς...κι έτσι δεν μπορούμε να έχουμε ολοκληρωμένη μέτρηση...σου βάζει 2 ιμάντες σαν ζώνη  που κρατάνε δύο στρογγυλά πραγματάκια και μετράει αυτό τους χτύπους κ τις συσπάσεις σου αν έχεις...

 

Κορίτσια το εμβολιο της γρίπης θα το κάνετε τελικά? Εγώ λέω να το κάνω αύριο αλλά δεν είμαι κ σίγουρη...

Καλησπέρα κορίτσια. Αύριο είναι η μεγάλη μέρα. 08:00 το πρωί ο πεθερός μου μπαίνει για χειρουργείο για την αφαίρεση του γλοιοβλαστώματος και είμαστε όλοι σε αναμμένα κάρβουνα λόγω του ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα επιπλοκών..... είναι ο πιο κακοήθης όγκος στον εγκέφαλο και το προσδόκιμο ζωής δεν ξεπερνά συνήθως τα 2 χρόνια κι αν- περίπου, ακόμη και μετά από χειρουργική αφαίρεση, χημειοθεραπείες, ακτινοβολίες κτλ.....

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...