Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Τι σου ειπαν ομως, απο τι ειναι? Απο πιεση ή σακχαρο? Καλά είμαι, περιμένω την Τετάρτη να δω πως είναι τα πράγματα ........

      Αυτό το έχω ξανακούσει...άρα πας ταυτόχρονα σε,2 γιατρούς? Και αν αυτά που σου λένε είναι  διαφορετικά? Ποιες οδηγίες ακολουθείς?

      Να σου πω δεν έχω φτάσει μέχρι αυτό το σημείο ακόμη.....

      Κάνε ότι σε κάνει νιώθεις ασφαλής κ σου δίνει σιγουριά. Όλα θα πάνε καλά!

Μανουλες Νοεμβρίου 2023 ❤️


Recommended Posts

12 ώρες πρίν, Kounelaki17 είπε:

Καλώς σας βρήκαμε κορίτσια!😊

Σχετικά με την αυχενική διαφάνεια και το φύλο , η αλήθεια είναι πώς ακόμη και αν ο εμβρυομητρικός δώσει κάποιες πιθανότητες για αγόρι ή κορίτσι , αυτό μπορεί και να ανατραπεί στην πορεία.Εμάς μας είπε κατά πάσα πιθανότητα κοριτσάκι αλλά δεν το δένω και κόμπο.Γερό να είναι, και το φύλο δεν με απασχολεί!

@Evdokia Pan , @Angelvas , @Mωβ ηλιαχτίδα

Ως προς το θέμα των συγγενών , να πω ότι δεν σας καταλαβαίνω? H αλήθεια είναι πως και εμείς το έχουμε πεί μόνο στους γονείς μου και στα αδέρφια μου.όπως είπα και πάνω, σε αυτή τη φάση με βοηθαέι να είμαι πιο ήρεμη το γεγονός ότι δεν το ξέρουν πολλοί..Τα πεθερικά μου , με τα οποία έχουμε καλές σχέσεις στα πλαίσια του τυπικού βέβαια  και μένουν σε άλλη πόλη είναι "περίεργοι" χαρακτήρες όπως και η οικογένεια του αδερφού του συζύγου και ήταν επιλογή και των δύο μας να μην τους το πούμε ακόμη για να είμαστε ήρεμοι.Το ζήτημα είναι πως θα τουσ συναντήσουμε σε μια οικογενενειακή περίσταση αυτές τις ημέρες και  με πιέζουν οι γονείς μου να τους το πω για να μην παρεξηγηθούν επειδή θεωρούν ότι η πεθερά μου θα το καταλάβει λόγω του ότι θα έχω άβαφα μαλλιά (τι να κάνω έχω άσπρες τριχούλες από μικρή) , θα προσέχω τι τρώω κλπ. Έχω τα άγχη μου έχω και αυτά τώρα. 

Η άποψη μου σε κάθε περίπτωση είναι να το ανακοινώσει το κάθε ζευγάρι όποτε νιώθει έτοιμο να το μοιραστεί γιατί προτεραιότητα σε αυτή τη φάση είναι η ηρεμία της μέλλουσας μαμάς και του ζευγαριού εννοείται!και όποιος παρεξηγηθεί όπως λέει η @Angelvas από το ευρύτερο περιβάλλον έχει θέματα δικά του κόμπλεξ κλπ. που δεν πρέπει να μας απασχολούν.(και για εμένα το λέω να το ακούω)

Εύχομαι τα καλύτερα για εμάς και τα μωρά μας!🧿

@Mωβ ηλιαχτίδα καλά αποτελέσματα στην αυχενική , όλα θα πάνε υπέροχα!

Φιλιά και θετική ενέργεια σε όλες!

 

Όπως τα λες δεν αξίζει καθόλου να συγχυζόμαστε!Προτεραιότητα η ψυχική μας ηρεμία.

Η αλήθεια ήταν  λίγο "ακραία" η εκδήλωση της χαράς του κουνιάδου!!😁

Κουνελακι μου και υπόλοιπα κορίτσια πράγματι η αυχενική έγινε χτες και ο γιατρός είπε πως όλα φαίνονται μια χαρουλα!!!!! Έχω μεγάλη χαρά και ανακούφιση! Μέχρι να ξανάρθει άλλη εξέταση και να αγχώθω πάλι χιχι 

Το είδαμε να τεντώνεται, να κάθεται σταυροπόδι, να κάνει το χεράκι μπουνιτσα και να το κρατάει ψηλά καπως έτσι! Μόνο το μικρούλακι μου σκέφτομαι.

Λοιπόν όσον αφορά την ανακοίνωση που σου λένε να κάνεις στα πεθερικά δε νιώθω απόλυτα καθώς υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορεί να σε καρφώσουν.Εμενα ας πούμε υπήρχε το τσιγάρο!Για αυτό και μετα την αποβολή είπα στον σύντροφό μου ότι από δω και πέρα υποτίθεται ότι δεν καπνίζω πια έτσι ώστε σε επόμενη εγκυμοσύνη να μην αναγκαστεί να θίξω το θέμα του τσιγάρου! Και πράγματι έτσι έγινε οπότε κάνεις δεν έχει καταλάβει αυτή τη φορά κάτι διότι θεωρούν ότι το έκοψα έτσι και αλλιώς μετά την αποβολή!

Νομίζω τώρα όσον αφορά τη βαφή ίσως να μην είναι και τόσο μεγάλο θέμα! Δοκίμασε να τα φέρεις έτσι ώστε να φανεί ότι η κομμώτρια που πας δεν οργάνωσε καλά το ραντεβού ή ότι έχεις σκοπό να κάνεις ανταύγιες ή ακόμα πες ένα ψέμα:ότι η κομμώτρια ήρθε και συνέβη κάτι και έπρεπε να φύγει και σε παράτησε έτσι και παίξτο τσαντισμενη.

Όσο για τα φαγητά που δεν θα φας γνώμη μου Βάλτα στο πιάτο σου και απλά μη τα φας! 

Θεωρείς ότι υπάρχει περίπτωση τα πεθερικά σου να αναμένουν μια επόμενη εγκυμοσύνη σας; Είναι κάτι δηλαδή που μπορεί να το έχουν στο μυαλό τους και να "ψάχνουν" στοιχεία;

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 374
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια πόσο σας βγήκε το πάχος της αυχενικής διαφάνειας? Εμάς βγήκε 2,4 που είναι εντός κανονικών ορίων, όμως μου φάνηκε ψηλό κ αγχώθηκα. Σκέφτομαι συνέχεια να κάνω κ το nipt το οποίο όμως πάλι δε δίνει 100% σίγουρα αποτελέσματα. Για αμνιοκεντηση φοβάμαι 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, dec-e είπε:

Κορίτσια πόσο σας βγήκε το πάχος της αυχενικής διαφάνειας? Εμάς βγήκε 2,4 που είναι εντός κανονικών ορίων, όμως μου φάνηκε ψηλό κ αγχώθηκα. Σκέφτομαι συνέχεια να κάνω κ το nipt το οποίο όμως πάλι δε δίνει 100% σίγουρα αποτελέσματα. Για αμνιοκεντηση φοβάμαι 

Eμένα μου έγραφε

Αυχενική διαφάνεια: 1,90 mm

Τι σου είπε ο γιατρός;

Από ποιο νούμερο και μετά είναι ύποπτο; ❤️❤️❤️

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά τα όρια είναι μέχρι 2,5. Αν κατάλαβα σωστά το 3,5 ασπούμε είναι πολύ ύποπτο, αλλά και πάλι όλα είναι ενδείξεις, μόνο η αμνιοκεντηση βγάζει σίγουρα αποτελέσματα. Όποτε το σκέφτομαι αγχώνομαι. Ο γιατρός είπε ότι είναι εντάξει, θα τον ξαναρωτήσω όταν έχουμε μαζί ραντεβού 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, dec-e είπε:

Κορίτσια πόσο σας βγήκε το πάχος της αυχενικής διαφάνειας? Εμάς βγήκε 2,4 που είναι εντός κανονικών ορίων, όμως μου φάνηκε ψηλό κ αγχώθηκα. Σκέφτομαι συνέχεια να κάνω κ το nipt το οποίο όμως πάλι δε δίνει 100% σίγουρα αποτελέσματα. Για αμνιοκεντηση φοβάμαι 

Τα αποτελέσματα της αυχενικής διαφάνειας θα πρέπει να κοιτάζονται συνδυαστικά με τα αποτελέσματα των αιματολογικών εξετάσεων έτσι ώστε να υπολογιστούν σωστά οι πιθανότητες. Συνεπώς, μια απλώς τιμή δεν λέει κάτι σημαντικό. Υπάρχουν περιπτώσεις που το πάχος της αυχενικής ήταν εξαιρετικό αλλά το pappa δεν ήταν ικανοποιητικό. Σαν τιμή είσαι εντός φυσιολογικών ορίων, υπομονή να βγουν και οι αιματολογικές εξετάσεις για να έχεις μια πλήρη εικόνα. Το ΝΙΡΤ καλύπτει το 99.9% αλλά και πάλι μιλάμε για ποσοστά πρόβλεψής. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, dec-e είπε:

Κορίτσια πόσο σας βγήκε το πάχος της αυχενικής διαφάνειας? Εμάς βγήκε 2,4 που είναι εντός κανονικών ορίων, όμως μου φάνηκε ψηλό κ αγχώθηκα. Σκέφτομαι συνέχεια να κάνω κ το nipt το οποίο όμως πάλι δε δίνει 100% σίγουρα αποτελέσματα. Για αμνιοκεντηση φοβάμαι 

Καλημέρα! Το δικο μου ηταν 1 κ ειχα κ πολύ καλες αιματολογικες. Θα σου προτεινα αυτο ακριβως που ειπε κ η @EvgeniaCher περιμενε πρωτα τις αιματολογικές κ μετα κανε ραντεβου με τον γιατρο σου να υο συζητησετε. Τοσο η αυχενικη οσο κ το nipt ποσοστα σου δινουν. Εγω λογω ηλικίας,  ειχα αποφασίσει εξ αρχης ότι αν δεν βγουν καλα τα ποσοστά να παω για ληψη τροφοβλαστης.  Ευτυχως δεν χρειαστηκε. Ξερω είναι δυσκολο, ομως προσπαθησε να παραμεινεις ψυχραιμη!

Εμεις πηγαμε χθες στον γιατρό.  13w κ 4d. Δοξα το Θεο το μωρακι μια χαρα. Απογοητευτηκα λιγο γιατι η εικόνα δεν ηταν οπως στην αυχενικη. Πρωτη φορα μου εκανε διακοιλιακό υπερηχο στο ιατρειο κ απο οτι καταλαβα μαλλον ο υπερηχος της δεν ειναι πολυ σύγχρονος. Βέβαια φταιει που κι εγω εχω λιπος στην κοιλιά!

Τωρα θα με δει ξανα 7 Ιουνιου στις 18 βδομάδες κ τοτε θα προγραμματισουμε την β επιπέδου.  

Για το φυλο ουτε λογος, στην β επιπέδου μου ειπε θα το δουμε. 

Κατα τα αλλα συνεχιζω κανονικα euthyrox, σιδηρο, ασβεστιο, μαγνησιο, utrogestan, salospir κ innohep.. κινητο φαρμακείο!

Παντως ενώ γενικα ειχα ελαχιστα συμπτωματα,  χθες έκανα πρώτη φορα εμετο! Στην 13η βδομαδα που υποτιθεται οτι υποχωρούν τα συμπτώματα... Γενικά το στομάχι μου ειναι χαλια,  τα εντερικα μου το ιδιο κ καποιος πονος στο στήθος. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια ας πω και εδώ τα νέα μου. Εγώ έχω γιατρό στις 16/5 (από 19/4 που πήγα για αυχενική) και έχω σκάσει από αγωνία να δω ότι όλα πάνε καλά. έχω απο την Κυριακή που αρχίζω δειλά δειλά και νιώθω κάποια πολύ απαλά γουργουρητά το βράδυ που ξαπλώνω εκεί στο ύψος του αφαλού. Κατά τα άλλα αρχίζω και νιώθω πιο δυσκίνητη όσο περνάνε οι εβδομάδες, πέρασα και μια εβδομάδα με πόνους σε αυχένα και ισχίο και ο γιατρός δεν με άφηνε να πάρω τίποτα, ευτυχώς με πολύ μασαζ πέρασαν. 

@dec-e εμένα το πάχος ήταν 1,50mm

  • Μου αρέσει 2

έρχεται το 4ο θαυματάκι μας!  💛 preg.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, EvgeniaCher said:

Τα αποτελέσματα της αυχενικής διαφάνειας θα πρέπει να κοιτάζονται συνδυαστικά με τα αποτελέσματα των αιματολογικών εξετάσεων έτσι ώστε να υπολογιστούν σωστά οι πιθανότητες. Συνεπώς, μια απλώς τιμή δεν λέει κάτι σημαντικό. Υπάρχουν περιπτώσεις που το πάχος της αυχενικής ήταν εξαιρετικό αλλά το pappa δεν ήταν ικανοποιητικό. Σαν τιμή είσαι εντός φυσιολογικών ορίων, υπομονή να βγουν και οι αιματολογικές εξετάσεις για να έχεις μια πλήρη εικόνα. Το ΝΙΡΤ καλύπτει το 99.9% αλλά και πάλι μιλάμε για ποσοστά πρόβλεψής. 

Ναι θα προσπαθήσω να ηρεμήσω, θα το συζητήσω μαζί του κ μάλλον θα κάνω κ το nipt  να νιώθω πιο καλα

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2023 at 1:18 ΠΜ, Angelvas είπε:

@Kounelaki17άστα να πάνε δεν ακούς που λένε αν παντρευτείς κάποιον, παντρεύεσαι και το σόι του μαζί? Κάπως έτσι. Όλα πάντως αλλάζουν μετά το παιδί. Και ανάμεσα στο ζευγάρι και ανάμεσα σε οικογενειακες σχέσεις από τη μεριά των πεθερικων. Δε λέω για τους γονείς μου γτ δε μένουν στην ίδια πόλη με έμας γτ ισως τότε να είχα παρόμοια θέματα. Σε άλλα νέα δε ξέρω κορίτσια αν είχατε ποτέ αιμορροΐδες. Υποφέρω από χθες... Και δεν έχω πάρει ακόμα το γιατρο τηλέφωνο ελπίζοντας να φύγει. 

 

 

 

 

Άσε @Angelvas μεγάλαιο κεφάλαιο τα οικογενειακά!Προσπαθώ συνεχώς να μου υπενθυμίζω τις προτεραιότητες μου την ηρεμία μου και την υγεία μου/υγεία μας και να μην τα μεγαλοποιώ, όποιος παρεξηγήθηκε παρεξηγήθηκε και όποιος κατάλαβε-κατάλαβε!

Τώρα ως προς το θέμα των αιμορροϊδων πώς είσαι?Να υποθέσω στα πλαίσια της γνωστής δυσκοιλιότητας που λίγο πολύ νομίζω όλες οι εγκυμονούσες έχουν είναι το φαινόμενο.Εμένα με έχουν βοηθήσει αρκετά τα ακτινίδια καθημερινά,αποξηραμένα δαμάσκηνα και η κατανάλωση βρώμης και άφθονου νερού.Δοκίμασε τα!Σε κάθε περίπτωση εύχομαι να είσαι καλύτερα.Κουράγιο!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, dec-e είπε:

Ναι θα προσπαθήσω να ηρεμήσω, θα το συζητήσω μαζί του κ μάλλον θα κάνω κ το nipt  να νιώθω πιο καλα

Καλημερα κουνελακι!!

Εμενα η αυχενικη βγηκε 2,5 οι αιματολογικες πολυ καλες βεβαια!!

Ο γιατρός μου προτεινε βεβαια αν θελουμε nipt αλλα αποφασισα να μην το κανω!!μεσα μου πιστευω πως ολα ειναι καλα!!θα το δουμε ειπε κ στο επομενο ραντεβου!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 hours ago, Foux said:

Καλημερα κουνελακι!!

Εμενα η αυχενικη βγηκε 2,5 οι αιματολογικες πολυ καλες βεβαια!!

Ο γιατρός μου προτεινε βεβαια αν θελουμε nipt αλλα αποφασισα να μην το κανω!!μεσα μου πιστευω πως ολα ειναι καλα!!θα το δουμε ειπε κ στο επομενο ραντεβου!!

Έχουμε πολλά κοινά 😁 είναι κ εμένα το 2ο μου παιδάκι, μάλλον αγόρι, κ γέννησα την κόρη μου τον Νοέμβριο του 2021

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@dec-e σε μπερδεψα με το κουνελακι!χαχα!!ναι κοντα τα μωρα μας!!με το καλο κ τα επομενα ευχομαι για ολες μας!!

Παντως κοριτσια στο πρωτο καμια σχεση δεν ειχα τοσο αγχος..τωρα περνανε 1000 σκεψεις καθημερινα!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσιααα πίκρα!!!!😦

Μου έστειλαν χαρτί και είμαι τακτικό μέλος εφορευτικής!

Πρακτικά είμαι μια χαρά και θα μπορούσα να πάω αλλά ρε κορίτσια δεν θα ήθελα να το υποστώ αυτό τόσες ώρες!Συν ότι την επόμενη μέρα δουλεύω πρωί 6 με 2 άρα πάλι θα ξυπνήσω χάραμα!

Ελπίζω να μπορέσω να απαλλαχθω.Δεν ξέρω που να απευθυνθώ και αν δικαιούμαι, θα το ψάξω από αύριο.

Είναι μεγάλη ταλαιπωρία.😕

 

On 12/5/2023 at 10:03 ΠΜ, Foux είπε:

Καλημερα κουνελακι!!

Εμενα η αυχενικη βγηκε 2,5 οι αιματολογικες πολυ καλες βεβαια!!

Ο γιατρός μου προτεινε βεβαια αν θελουμε nipt αλλα αποφασισα να μην το κανω!!μεσα μου πιστευω πως ολα ειναι καλα!!θα το δουμε ειπε κ στο επομενο ραντεβου!!

Καλησπέρα Foux!

Τι ακριβώς είναι το nipt; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Mωβ ηλιαχτίδα είπε:

Κοριτσιααα πίκρα!!!!😦

Μου έστειλαν χαρτί και είμαι τακτικό μέλος εφορευτικής!

Πρακτικά είμαι μια χαρά και θα μπορούσα να πάω αλλά ρε κορίτσια δεν θα ήθελα να το υποστώ αυτό τόσες ώρες!Συν ότι την επόμενη μέρα δουλεύω πρωί 6 με 2 άρα πάλι θα ξυπνήσω χάραμα!

Ελπίζω να μπορέσω να απαλλαχθω.Δεν ξέρω που να απευθυνθώ και αν δικαιούμαι, θα το ψάξω από αύριο.

Είναι μεγάλη ταλαιπωρία.😕

 

Καλησπέρα Foux!

Τι ακριβώς είναι το nipt; 

Κοριτσι μου εννοείται ότι δε θα πας, στην εφορευτική κάθεσαι 18 ώρες το λιγότερο, συν ότι είσαι συνέχεια με κόσμο, ούτε καν να το σκέφτεσαι. Είναι πολύ απλό το τι θα κάνεις, θα πάρεις ένα απαλλαχτικο από το γιατρό σου, τύπου υποχρεωτική ξάπλα λόγω εγκυμοσύνης (αίμα ή οτιδήποτε αλλο) και θα το παραδωσει κάποιος δικός σου στον δικηγόρο της εφορευτικής την Κυριακή το πρωί την ώρα που θα έπρεπε να παρουσιαστεις μαζί με μια υπεύθυνη δήλωση σου (από gov.gr ή επικυρωμενη) που θα λεει ότι κωλύεσαι να παρρυρεθεις λόγω εγκυμοσύνης και ότι επισυνάπτεις βεβαίωση γυναικολογου. Ήμουν πολλές φορές γραμματέας εφορευτικής με την αδερφή μου που είναι δικηγόρος, το πολύ 1-2 από την εφορευτική να ερχόντουσαν  και όλοι οι άλλοι δεν είχαν καμία επίπτωση ούτε ασχολιόταν κάνεις μαζί τους. Μόνο αν είσαι δημόσιος υπάλληλος χρειαζεται το χαρτί για να είσαι καλυμμένος. Βγάλτο εννοείται και μια φωτοτυπία να το κρατήσεις στο αρχείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημερα

Αύριο θα μπω στην 12 εβδομάδα και δεν εχω ιδιαίτερα συμπτώματα. Μονο κοπωση καποιες στιγμές συχνοουρια κ πολύ πολυ διψα κ ανησυχω. Σήμερα έχουμε υπερηχο ευτυχώς. Πότε ξεκιναμε να νιώθουμε το μωράκι άραγε? Αυριο έχουμε κ την αυχενική κ εχω πεθάνει απο το άγχος μου. 😱😱😱 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...