Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

Cafe για μαμάδες Μαίου 2012!!!


ksdesign

Recommended Posts

Αχ, Σοφάκι, μόνο με άγχωσε???με τρέλανε ο μπόμπιρας!Ευτυχώς σήμερα επανήλθε και είμαι εντάξει...είναι και που όλη την ημέρα ασχολούμαι με την κοιλίτσα και τις κλωτσιές...άστα!

Ελένη μου νομίζω λάθος κατάλαβες από τον γιατρό σου???η τρίτη τιμή είναι σχετικά υψηλή, η δεύτερη φυσιολογική φαίνεται(έχω εμπειρία από καμπυλες σου είπα:rolleyes:)

κανονικά στη μία ώρα πρέπει να ανέβει και στις 2 ώρες να ξαναπέσει περίπου στο αρχικό νούμερο νηστείας, γιαυτό λέγεται και καμπύλη (λόγω σχήματος)

Ξαναρώτα τον γιατρό σου όταν πάς βέβαια, εννοείται αυτός ξέρει καλύτερα, απλά λέω μήπως κατάλαβες λάθος..

πάντως δε νομίζω να σου δώσει και καμιά αυστηρή διατροφή, δεν φαίνεται να έχειις ξεφύγει πολύ από τα όρια...


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Οχι, Λια μου... Δεν καταλαβα λαθος. Το 165 στα 60 λεπτα του φανηκε τσιμπημενο. Θα το ηθελε εως 150, μου ειπε. Οσο για το 124 στα 120 λεπτα του φανηκε μια χαρα. Αλλωστε και με τη λογικη να το δεις, δεν μπορει στο 2ωρο να επανελθει ευκολα η τιμη στην τιμη της νηστειας καθως αυτη γινεται μεσα σε 8 ωρες. Μπορει να συμβει, αλλα οχι οτι το 124 ειναι πανω απο το φυσιολογικο. Εσενα οταν εκανες καμπυλη κατεβαινε τοσο πολυ στο 2ωρο;; Δες εδω:

http://greekmoms.blogspot.com/2011/07/blog-post_29.html

και εδω:

Οι φυσιολογικές τιμές καμπύλης σακχάρου μετά από χορήγηση 75 γραμμαρίων γλυκόζης, είναι

Νηστείας: 60-110 mg/dL

60 λεπτά μετά: 120-180 mg/dL

120 λεπτά μετά: 70-130 mg/dL

Τι να πω....


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, γιατρός δεν είμαι, από τις δικές μου κρίνω, αλλά φυσικά ο κάθε οργανισμός διαφέρει..εγώ το παρακολουθώ λόγω κληρονομικότητας, μέχρι στιγμής μόνο υπογλυκαιμίες είχα...

πάντως σε όλες τις καμπύλες μου στο 2ωρο έπεφτε στο 80-90...

Εσύ όπως και να έχει θα ακούς τον γιατρό σου, .....αν σε συμφέρει....χαχαχα:tongue::tongue::tongue:

Καλημέρα είπα????δεν είπα.....

ΚΑΛΗΜΈΡΑ!!!!!!!!!!


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια!

Ελενίτσα δε φαίνονται πολύ υψηλά τα νούμερα, πιστεύω να μη σε βάλει σε αυστηρή δίαιτα ο γιατρός! Αλλά πάλι αν πρέπει, πάνω απ' όλα το καλό των μωρών μας ε?

Κοίταξα κι εγώ τη δικιά μου καμπύλη, γράφει 86 στα 0', 97 στα 60' και 73 στα 120'.

Ωστόσο το 97 κι εμένα φαίνεται κάτω από τα όρια που έχει το λινκ που έβαλες, τι στο καλό?

Τόσο καιρό στις γενικές σου το ζάχαρο ήταν καλό? Έτσι απότομα ανέβηκε ρε γμτ?

Πήγα σήμερα και έγραψα τις εξετάσεις του μήνα, έκανα και μια βολτίστα στα μαγαζιά να πάρω παραμύθια και αυτοκόλλητα του μικρού που του αρέσουν.

Πήραμε και στολή, θα ντυθεί καουμπόης το καμάρι μου φέτος!


RJbwp3.png

bAW5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!!!!!!!!!!!!

....χαθήκαμε, αλλά δεν σας ξέχασα...κάθε μέρα σας σκεφτόμουν...τι να κάνουν λέω τα κορίτσια μας, οι μέλλουσες μαμάδες!!!!!!!!!!!!!!!

Εμείς είχαμε πίεση εδώ με το μικρό...γιατί πάνω που είπα ότι του πέρασε η γαστρεντερίτιδα με τους εμετούς...ξυπνάμε το πρωί της Δευτέρας για να πάμε στον παιδικό, και τον βλέπω...ότι έκανε κακά του...πάω να τον αλλάξω και.............ΣΟΚ!!!!!!!!!! ...Δεν ήξερα, από που να τον πιάσω...η διαρροια, σε όλο της το μεγαλείο....καλύτερα να μην σας περιγράψω...άρα τα κεφάλια μέσα την Δευτέρα, το απόγευμα χτυπήσαμε και μια ωτίτιδα, ελαφριά ευτυχώς...την Τρίτη το πρωί τρέχαμε στην παιδίατρο...πήραμε αντιβίωση και τώρα είναι καλύτερα...αλλά μου έχει μεταδόσει εμένα τα συμπτώματα, εδώ και μια εβδομάδα όλο και κάτι νιώθω κι εγώ απ΄ όλα αυτα....εν τω μεταξύ τώρα 20 μέρες ψάχνω να βρω ημέρα να είμαι καλά για να κάνω τις εξετάσεις του μήνα...τελικά πήγα σήμερα που ήμουν χειρότερα από κάθε άλλη μέρα, γιατί την Δευτέρα έχω γιατρό, και πρέπει να τις κρατάω...και η πλάκα είναι ότι ένιωθα χάλια....είναι μπουκωμένη μύτη, βήχω, έχω τάση για εμετό, έκανα και λίγο το πρωί...τώρα τι θα δείξουν αυτές οι εξετάσεις....ας ευχηθούμε να μην είναι χάλια... (στο μικροβιολογικό μου είπαν ότι μόνο τα λευκά θα έχουν επηρεαστεί...).

Εγώ δεν έχω ιδέα με την εξέταση του ζακχάρου, γιατί και στον Χρήστο μου είχε πει να μην την κάνω...δεν ήταν απαραίτητο, μια που όλες οι εξετάσεις μου με το ζάχαρο και δεν ξέρω τι άλλο ήταν πολύ καλές....και τώρα λογικά, πιστεύω και εύχομαι να την γλιτώσω, γιατί μου έχει πει ότι άν όλες οι εξετάσεις βγουν καλες, θα κανω ακριβως ότι είχα κάνει και την άλλη φορά...και επίσης τον ρώτησα και για την αμνιπαρακέντηση αν θα χρειαστεί..και η απάντηση του ήταν...<Είπαμε αν είναι όλα καλά σαν την άλλη φορά, θα κάνεις ακριβώς τις ίδιες εξετάσεις...!!!)

Όσο για τις κλωτσίτσες, θα συμφωνήσω με την Σοφία...τρέχω τόσο πολύ με τον μικρό που δεν προλαβαίνω να τον σκεφτώ το μικρούλη μου...τι κάνει...μόνο το βράδυ που θα ξαπλώσω.... και αν δεν πέσω ξερή!!!!!

Φιλιά!!!!!!!


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κι απο μενα κοριτσακια μου!!! :P

Σοφια μου, εσενα ειναι πολυ καλη η καμπυλη σου, καμια σχεση με τη δικη μου!!! :-( Η χαζομαρα ειναι οτι γενικα εχω καλο σακχαρο οποτε εχω κανει εξετασεις... Γυρω στο 70-80 ειμαι παντα. Εχω και στο σπιτι αγορασει μετρητη σακχαρου και ακομη και το βραδυ προχθες που το μετρησα ηταν 80... Τωρα στη καμπυλη γιατι πηγε τοσο στα 60' δεν ξερω.... Σημερα στις 5:30 εχω ραντεβου στο γιατρο και θα δουμε τι θα μου πει....

Επισης εχω θεματακι, ξεχασα να σας το πω τις προαλλες, με τον αιματοκριτη... Φτασαμε στο 30.7.... Ο γιατρος μου δεν ηθελε, απο την αρχη μου το ειπε, να πεσει κατω απο 30... Οπως καταλαβαινετε το κονετυω ολοταχως το οριο! Μεσα σε 2 μηνες επεσε 4 μοναδες (απο 34.2 που ηταν 14 Δεκεμβρη) δυστυχως και απο οσο ξερω στην συνεχεια θα πεφτει πιο πολυ οσο μεγαλωνει η μπεμπα. Θα μου αλλαξει το χαπι του σιδηρου ειπε. Για να δουμε και με αυτο...:confused:

Κατερινακι, χαμος με το αγορακι σου.... Το καημενο απο το ενα στο αλλο... Ευτυχως που ειναι καλυτερα τωρα. Προσοχη κ εσυ να γινεις καλα! Μη σε ταλαιπωρει τωρα ιωση εχεις και το νινι στην κοιλιτσα, κριμα ειναι! Περαστικα σου, καλη μου μανουλα!! :rolleyes: Τυχερηηηη που δεν εκανες καμπυλη!!! :P

Λια μου, καταφθανεις Αθηνα σημερα,ε;;;; Με το καλο οι βολτες και τα ψωνια σας!!! Περιμενουμε νεακια! Προσοχη να μην κουραστεις πολυ μονο!

Σας φιλω ολες γλυκαα!!! :lol:


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, την έβαψα....

...μάλλον το γκαντέμιασα το θέμα με την καμπύλη ζαχάρου...Σήμερα πήγα και πήρα τις εξετάσεις που έκανα χθες...εκτός ότι το κρύωμα που έχω, φαινόταν σε όλο του το μεγαλείο...στα λευκα και δεν θυμάμαι που αλλού...το ζάχαρο μου ήταν στα ύψη! 111 χτύπησα...που δεν έχω πάει ποτέ!!!!!!!!!!!!!!! Εν τω μεταξύ ο μικροβιολόγος που είναι γνωστός μου, μου λέει: <<Κατερινάκι, το ζαχαράκι μας, είναι λίγο τσιμπημένο ε? Την καμπύλη ζαχάρου την κάναμε? (όχι λέω...) ε, μάλλον θα πρέπει να την κάνουμε ε?>> Τώρα έχω ραντεβού την δευτέρα το πρωί με τον γιατρό, για να δούμε...τι θα ακούσουμε!!!!!!!!!!!

Ελένη, τι έγινε σήμερα με τον γιατρό σου? τι σου είπε γενικά? Με τον αιματοκρίτη, τι θα κάνεις? Μήπως έχεις το στίγμα και είναι γενικά χαμηλός?

Σοφία, σήμέρα πήραμε κι εμείς στολή...Μολυβένιος στρατιώτης, θα ντυθεί το καμάρι μου...και έχουμε και πάρτυ την Τετάρτη από τον παιδικό, οπότε θα την φορέσουμε...ελπίζω...γιατί έχουμε ανταρτέψει κιόλας και δεν κάνουμε ότι θέλει η μαμά...σήμερα ήθελα να του βάλω το καπέλο της στολής για να τον βγάλω φωτογραφία, και δεν μου καθότανε με τίποτα...!!!!!!!!!!! Αγοράσατε παραμυθάκια? Κι εμείς τρελλαινόμαστε για παραμύθια, κάθε βράδυ πριν κοιμηθούμε διαβάζουμε καμιά 15αριά!!!!!!!!!! Για να δούμε, θα είναι και αργότερα, έτσι "διαβαστερός"!!!!

Λία, πήγατε Αθήνα? Ξεκίνησαν τα ψώνια? Επίσης, μην σε αγχώνει το γεγονός ότι κάποιες φορές δεν τον ακούς...δεν είναι τίποτα...υπάρχουν και μέρες που είναι ήσυχα κι αυτά...επίσης ένα θέμα για να τα "τσεκάρεις τι κάνουν" κατα κάποιο τρόπο είναι να φας γλυκό...όχι κεικ και τέτοια...γλυκό - γλυκό....Πάστα, εκλεράκια, τέτοιου τύπου...μόλις φτάσει η ζάχαρη πάνω τους...τρελλαίνονται...τούμπες κάνουν!!!!!!!!!!!!!! Κι εγώ δεν το ήξερα...όταν στο προηγούμενο μωρό μου...μου είχαν φέρει στο γραφείο εκλεράκια....είχαν μείνει 7...όταν άνοιξα το ψυγείο...τρωω 1, μετά το ξανασκέφτομαι, τρωω άλλο 1 (μένουν 5) μετά από λίγο μεσημέριαζε...τρώω άλλα δυο...μένουν 3...κάποια στιγμή είχε μεσημεριάσει καλά...πείναγα...και λέω...βρε άντε να πετάξω το κουτι...δεν τρώω και τα άλλα 3....τελικά έφαγα και τα 7...παιδιά, τέτοιες τούμπες, δεν τις θυμάμαι ποτέ ξανά...φανταστείτε ότι έφυγα από το γραφείο γιατί η κοιλιά μου πήγαινε δεξιά - αριστερά σαν μπάλα...

Αυτά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πολλά φιλιά


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, την έβαψα....

...μάλλον το γκαντέμιασα το θέμα με την καμπύλη ζαχάρου...Σήμερα πήγα και πήρα τις εξετάσεις που έκανα χθες...εκτός ότι το κρύωμα που έχω, φαινόταν σε όλο του το μεγαλείο...στα λευκα και δεν θυμάμαι που αλλού...το ζάχαρο μου ήταν στα ύψη! 111 χτύπησα...που δεν έχω πάει ποτέ!!!!!!!!!!!!!!! Εν τω μεταξύ ο μικροβιολόγος που είναι γνωστός μου, μου λέει: <<Κατερινάκι, το ζαχαράκι μας, είναι λίγο τσιμπημένο ε? Την καμπύλη ζαχάρου την κάναμε? (όχι λέω...) ε, μάλλον θα πρέπει να την κάνουμε ε?>> Τώρα έχω ραντεβού την δευτέρα το πρωί με τον γιατρό, για να δούμε...τι θα ακούσουμε!!!!!!!!!!!

Ελένη, τι έγινε σήμερα με τον γιατρό σου? τι σου είπε γενικά? Με τον αιματοκρίτη, τι θα κάνεις? Μήπως έχεις το στίγμα και είναι γενικά χαμηλός?

Σοφία, σήμέρα πήραμε κι εμείς στολή...Μολυβένιος στρατιώτης, θα ντυθεί το καμάρι μου...και έχουμε και πάρτυ την Τετάρτη από τον παιδικό, οπότε θα την φορέσουμε...ελπίζω...γιατί έχουμε ανταρτέψει κιόλας και δεν κάνουμε ότι θέλει η μαμά...σήμερα ήθελα να του βάλω το καπέλο της στολής για να τον βγάλω φωτογραφία, και δεν μου καθότανε με τίποτα...!!!!!!!!!!! Αγοράσατε παραμυθάκια? Κι εμείς τρελλαινόμαστε για παραμύθια, κάθε βράδυ πριν κοιμηθούμε διαβάζουμε καμιά 15αριά!!!!!!!!!! Για να δούμε, θα είναι και αργότερα, έτσι "διαβαστερός"!!!!

Λία, πήγατε Αθήνα? Ξεκίνησαν τα ψώνια? Επίσης, μην σε αγχώνει το γεγονός ότι κάποιες φορές δεν τον ακούς...δεν είναι τίποτα...υπάρχουν και μέρες που είναι ήσυχα κι αυτά...επίσης ένα θέμα για να τα "τσεκάρεις τι κάνουν" κατα κάποιο τρόπο είναι να φας γλυκό...όχι κεικ και τέτοια...γλυκό - γλυκό....Πάστα, εκλεράκια, τέτοιου τύπου...μόλις φτάσει η ζάχαρη πάνω τους...τρελλαίνονται...τούμπες κάνουν!!!!!!!!!!!!!! Κι εγώ δεν το ήξερα...όταν στο προηγούμενο μωρό μου...μου είχαν φέρει στο γραφείο εκλεράκια....είχαν μείνει 7...όταν άνοιξα το ψυγείο...τρωω 1, μετά το ξανασκέφτομαι, τρωω άλλο 1 (μένουν 5) μετά από λίγο μεσημέριαζε...τρώω άλλα δυο...μένουν 3...κάποια στιγμή είχε μεσημεριάσει καλά...πείναγα...και λέω...βρε άντε να πετάξω το κουτι...δεν τρώω και τα άλλα 3....τελικά έφαγα και τα 7...παιδιά, τέτοιες τούμπες, δεν τις θυμάμαι ποτέ ξανά...φανταστείτε ότι έφυγα από το γραφείο γιατί η κοιλιά μου πήγαινε δεξιά - αριστερά σαν μπάλα...

Αυτά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πολλά φιλιά

Κατερινακι, μη μασας! Κι εγω θα ξανακανω καμπυλη σε 2 βδομαδες περιπου για να δουμε τι γινεται. Ως τοτε θα προσεχω λιγο... Εμενα η δικια μου εχει συνηθισει στα γλυκα τοσα που τρωω και δεν αντιδραει σε αυτα οταν φαω...:rolleyes:

Κατα τα αλλα πηγαμε στο γιατρο, ειμαστε σχεδον κιλο (970 γρ.) και μεγαλωνουμε σταθερα δοξα το Θεο. Εβαλα και κανουρια φωτο στο προφιλ μου σημερινη!:D

Μου αλλαξε το σιδηρο και θα παιρνω πρωι-βραδυ για να ανεβασουμε στον αιματοκριτη. Η καισαρικη θα γινει 2-3 Μαιου, εκτος απροοπτου παντα... :P

Μπλεξαμε με τις καμπυλες!! Ουφ!! Κουραγιο 3 μηνες εμειναν...... Το στιγμα που ειπες τι ειναι παλι;


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κατερινακι, μη μασας! Κι εγω θα ξανακανω καμπυλη σε 2 βδομαδες περιπου για να δουμε τι γινεται. Ως τοτε θα προσεχω λιγο... Εμενα η δικια μου εχει συνηθισει στα γλυκα τοσα που τρωω και δεν αντιδραει σε αυτα οταν φαω...:rolleyes:

Κατα τα αλλα πηγαμε στο γιατρο, ειμαστε σχεδον κιλο (970 γρ.) και μεγαλωνουμε σταθερα δοξα το Θεο. Εβαλα και κανουρια φωτο στο προφιλ μου σημερινη!:D

Μου αλλαξε το σιδηρο και θα παιρνω πρωι-βραδυ για να ανεβασουμε στον αιματοκριτη. Η καισαρικη θα γινει 2-3 Μαιου, εκτος απροοπτου παντα... :P

Μπλεξαμε με τις καμπυλες!! Ουφ!! Κουραγιο 3 μηνες εμειναν...... Το στιγμα που ειπες τι ειναι παλι;

Μπράβο Ελένη, μεγαλώσατε!!!!!!!!!!!!!!!!

Διπλασιαστήκατε, χεχεχε!!!!!!!!!!!!

Όσο για την καισαρική, πολύ νωρίς δεν σου την έκλεισε? Βλεπω στο τικεράκι σου και γράφεις 17 Μαίου και σου κλείνει στις 2 - 3 είναι πάρα πολύ 15 μέρες πριν (μήπως να το ξανασυζητήσεις μαζί του; -γνώμη μου ε;)...γιατί το μωρό τις τελευταίες ημέρες παίρνει περίπου 50γρ την ημέρα....Θυμάμαι ο δικός μου και μου έλεγε ότι η πρώτη καισαρική πάει 7 - 10 μέρες πριν, και η 2η περίπου ένα 15ήμερο...

Ναι; θα την ξανακάνεις την καμπύλη πάλι ε? Και για ανάλυσε μου το γεγονός... Πάς στο μικροβιολογικό...πίνεις την "ζαχαρούλα σου" μετά από πόση ώρα σου παίρνουν αίμα; Και γενικά, πόση ώρα κρατάει η διαδικασία; Εν τω μεταξύ, σου βάζουν καμιά πεταλουδίτσα στο χεράκι...ή σε τρυπάνε κάθε τρεις και λίγο.............(κλαψ - κλαψ....θέλω την μαμά μου!!!!!!!!!!!!)

Το στίγμα...είναι μια μορφή αναιμίας, ή μάλλον μία διαταραχή που έχει σαν συνέπεια να μην παράγεται η κανονική ποσότητα της αιμοσφαιρίνης...και όλοι αυτοί που το έχουν, έχουν χαμηλό αιματοκρίτη στις εξετάσεις τους, αναγκαστικά, χωρίς όμως να είναι κακό...βασικά δεν είναι τίποτα για να μην τα πολυλογώ...το πρόβλημα είναι όταν σε ένα ζευγάρι το έχουν και οι δύο, γιατί μπορεί να κάνουν προβληματικό παιδί...το ξέρω γιατί το έχει ο άντρας μου, οπότε όταν έκανα εγώ εξετάσεις στον στην 1η εγκυμοσύνη μου βγήκε αδιευκρίνιστο...(ούτε έχω - ούτε δεν έχω...) κι επειδή ξέραμε ότι το έχει ο Αντώνης, είχαμε έρθει Αθήνα στο κέντρο Μεσογειακής Αναιμίας, κάναμε εξετάσεις, και τελικά το διευκρινήσαμε...(δεν έχω...), και μάλλον το έχει πάρει και ο γιος μου...απο μια ματιά σε κάποιες γενικές που του κάναμε κάτι τέτοιο δείχνει...θα διευκρινιστεί νομίζω μετά το 5ο έτος της ηλικίας του..

Καληνύχτα!!!!!!!!!!!


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!!! :P

Εμπλεξα και με την καμπυλη και με το σιδηρο κοριτσια.... Μεχρι τωρα το στομαχι μου ηταν μια χαρα, αλλα τωρα με σιδηρο πρωι βραδυ βλεπω να το χαλαω.....:confused::confused::confused: Για την ωρα ψαχνω να βρω αυτο το συμπληρωμα διατροφης σιδηρου και βιταμινης c που εδωσε και μαλλον μονο με παραγγελεια...

Κατερινα μου, για την καμπυλη που με ρωτησες... Δεν ειναι κατι φοβερο. Εμενα τουλαχιστον δεν με ενοχλησε. Αυτο που με πειραξε ηταν οι 2 ωρες που επρεπε να ειμαι εκει καθισμενη σε μια καρεκλα...:( Οι ωρες που θα εισαι εκει εξαρτωνται απο τις μετρησεις (ποσες δηλαδη) θα σου γραψει ο γιατρος σου να κανεις. Συνηθως γραφουν 3 μετρησεις. Η πρωτη γινεται μολις πας με απλη αιμοληψια για να εχουν το σακχαρο νηστειας σου, αμεσως μετα σου δινουν και πινεις το ζουμι γλυκοζης (εμενα μου εγραψε 75 γραμμαρια) και περιμενεις μια ωρα καθιστη. Μολις περασουν 60 λεπτα απο την καταποση γλυκοζης σε φωναζουν και σου παιρνουν παλι αιμα (απλα οχι πεταλουδες..) και ξανα πας να κατσεις. Μετα απο απο αλλη μια ωρα, δηλαδη στα 120 λεπτα απο την καταποση, σε ξαναφωναζουν και σου ξαναπαιρνουν αιματακι και φευγεις... Εντομεταξυ, δεν πρεπει κανονικα να φυγεις στο ενδιαμεσο της αναμονης να πας να κανεις δουλειες και να πηγαινεις μονο να σε μετρανε γιατι διαβασα στο ιντερνετ οτι οσο περιμενεις να δρασει η γλυκοζη πρεπει να εισαι καθιστη, να μην φας τιποτα, ουτε τσιχλες, παρα μονο 2-3 γουλιες νερακι... Αρα εκει νηστικες καραουλι 2 ωρες... Μη φοβασαι και κυριως μην αγχωθεις την ωρα που θα πινεις το ζουμι! Αν σφιχτεις θα αναγουλιασεις, οχι γιατι ειναι ασχημη η γευση. Γλυκουτσικο ειναι ωραιο, απλα ειναι μεγαλη η ποσοτητα ειδικα για πρωι που θα ειναι και νηστικη οπως θα εισαι. Χαλαρα δες το. Ποτε πας στο γιατρο;

Παμε τωρα στην καισαρικη! Σκεψου Κατερινα οτι στις 2-3 Μαιου θα ειμαι 38 εβδομαδες.... Οι περισσοτερες γεννανε μονες τους τοτε. Πολλες φορες σπανε νερα σε αυτες τις μερες, δεν ειναι νωρις. Αλλωστε 17 Μαιου ειναι η τελικη ημερομηνια. Απο 17 περιπου Απριλιου θα εχω μπει στον 9 μηνα. Μια χαρα ειναι, δε μου φαινεται νωρις. Αλλωστε ο γιατρος κατι θα ξερει. Και στον ογδοο θα κανουμε ενεσεις κορτιζονης για τα πνευμονια της. Αυτο μου ειπε ο γιατρος οτι, αφου θελω καισαρικη νωριτερα για να την προλαβουμε, ειναι απαραιτητο. Και οσον αφορα τα κιλα της, αυτα θα τα βλεπουμε στην πορεια και αναλογως θα κανουμε σιγουρα. Αλλα οι 38 βδομαδες ειναι μια χαρα να βγει!:P


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κοριτσάκια μου και καλό σαββατοκύριακο να έχουμε!!!

εδώ είμαστε και εμείς...με λίγη ταλαιπωρεία γιατί φύγαμε εκτάκτως τα ξημερώματα της παρασκευής για να προλάβουμε την 48 ωρη απεργία στα καράβια:mad::x:x

φτάσαμε άυπνοι στις 9 το πρωί εχθές και κοιμόμασταν όλη μέρα για να συνέλθουμε....μετά το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό ήταν πως θα αντέχω τα ξενύχτια του μπεμπάκου:tongue::tongue::tongue:

μια μέρα δεν κοιμήθηκα και ήμουν σαν το ζόμπι!!!!!!!!!!

Τα ψώνια μας θα τα ξεκινήσουμε από Δευτέρα με το καλό!

αχ, βρε κορίτσια τι πάθατε με το ζάχαρο??? Ας μη λέω και εγώ μεγάλα λόγια, αν και συνήθως έχω υπογλυκαιμίες ποτέ δεν ξέρεις...

Ελένη εγώ από την αρχή παίρνω σίδηρο πρωί- βράδυ μαζί με το φιλισίν αν και ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 43 αιματοκρίτη!!!τώρα είμαι στο 35 σταθερά τους 2 τελευταίους μήνες που σταμάτησαν οι εμετοί και οι αναγούλες και ελπίζω να μείνει εκεί...πάντως είναι σύνηθες φαινόμενο η απότομη πτώση από το δεύτερο τρίμηνο!

Σοφία και Κατερίνα θα ντυθείται και καρναβάλια????τι ωραία!!!!!

να περάσετε όμορφα με τα μπουμπουκάκια σας!

και εγώ ντυνόμουν κάθε χρόνο...φέτος δεν έχει...θα κάνω κράτει να ντυθώ του χρόνου με τον μπέμπη!!!

φιλάκια πολλά!!!


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Κατερινάκι σε επηρεάσαμε με τις καμπύλες και σου ανέβηκε κι εσένα το ζάχαρο παιδί μου? ωχ! Ελπίζω να βγει καλή η καμπύλη! Είχα κι εγώ 2 φορές λίγο ανεβασμένο, 99 και 97 και μετά η καμπύλη βγήκε καλή...άβυσσος!

Καλά για φωτό κι εμένα πια δεν κάθεται με τίποτα να πάρει πόζα, όλες κουνημένες βγαίνουν με το σβούρα μου, ενώ μικρός 3 μηνών ο κύριος σε όλες τις φωτό σκάει κάτι χαμογελάκια!

Ναι παραμύθι κι εμείς διαβάζουμε πριν κοιμηθούμε, του αρέσουν πολύ!

Καλά για το διάβασμα στο σχολείο δε σου τάζω, δεν θα είναι το ίδιο ενδιαφέρον με το παραμυθάκι!!

Άντε να τα ντύσουμε να χαρούν λίγο κι αυτά απόκριες! Του λέω πως θα ντυθεί και η μαμά μαζί να του κάνει παρέα, μου λέει "τι θα ντυθείς μαμά?" και του λέω "φούσκα αγάπη μου!" και γελάει το σκατό!

Ελενίτσα σου χάλασε το στομάχι σου το σίδηρο?

Μήπως το συνηθίσεις σε 1-2 μέρες?

Εγώ ένα πίνω προς το παρόν κάθε πρωί, καλός είναι ο αιματοκρίτης σχετικά, στο 37, αν πέσει κι άλλο όμως θα πάρω και δεύτερο μου έχει πει ο γιατρός.

Μεγάλωσε η μπουμπού σας καλέ πολύ! Κοντά ένα κιλό παιδί ε?

Πωπω! Κι εγώ την άλλη βδομάδα θα πάω να τη δω πάλι τη μπέμπα!

Λιάκι καλά ψώνια κοριτσάκι! Κια μην πηγαίνεται και πολύ από κέντρο ε, βλέπω τα επεισόδια από χτες στην tv και σκιάζομαι!

Χαμός βρε κορίτσια με όσα γίνονται, απογοήτευση σε πιάνει όταν παρακολουθείς ειδήσεις, λες υγεία να έχουμε εμείς και τα παιδάκια μας και άστα τα λεφτά! τα βασικά θα κοιτάμε από δω και μπρος!


RJbwp3.png

bAW5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, κοπελιτσες μου! Τι μου κανετε; Καλη (οσο γινεται...) εβδομαδα να εχουμε! :P

Εγω και η μπεμπα ειμαστε καλα... Κλωτσαει αρκετα και κουναει ολη την κοιλια! Καθομαι σα χαζη και την κοιταω...:rolleyes: Τι γλυκα συναισθηματα σου προκαλει!!! Ανυπομονω πολυυυυ να την παρω αγκαλιτσα!!! :lol: Βεβαια τοτε θα αναπολω τις στιγμες που καθομουνα ξεγνοιαστη στον καναπε και αραζα με τις ωρες.... Εσεις οι ηδη μανουλες τα ξερετε καλυτερα...Τι να κανουμε...ολα εχουν το τιμημα τους! :rolleyes: Με το σιδηρο ενταξει το στομαχι. Την Πεμπτη θα εχω αυτον που μου εγραψε ο γιατρος μου. Τον παρηγγειλα σημερις... Στις 22 του μηνα θα παω παλι για καμπυλη. Νομιζω βεβαια οτι τα ιδια θα δειξει... Ειδωμεν!

Σοφακι και Κατερινακι να περασετε τελεια με τα αγορακια σας ντυμενα! Τι καλααα!!!

Με το καλο να δεις κι εσυ το κοριτσακι σου Σοφια μου. Εσυ Κατερινα ποτε εχεις γιατρο; Καμπυλη ποτε θα κανεις τελικα;;

Λια, σημερα η πρωτη μερα των αγορων; Σας εκανε και καλο καιρο σημερα, απο αυριο να δουμε! Αντε μπες να μας πεις τι ειδατε και αν πηρατε κατι! Εχουμε αγωνια!

Φιλακια πολλα για την ωρα!:-P


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σήμερα επιτέλους κάναμε κι εμείς το Β επιπέδου...δόξα το θεό, όλα καλά τα βρήκαμε ...απ' ότι μου είπε....μετρήσαμε χεράκια, ποδαράκια, δακτυλάκια, διαμέτρους, κοιλιάς, κεφαλιού, λαγόχειλο, βαλβίδες καρδιάς...κλπ - κλπ...μου είπε ότι είναι όλα καλά!!!!!!!!!!!!! Ο μπεμπάκος είναι 715γραμμάρια, ύψος δεν θυμάμαι ....Αλλά για φωτογραφία, ο κύριος δεν μας έκανε την χάρη!!!!!!!!!! Στην αρχή που ξεκινήσαμε, μας άνοιγε το στόμα του...και γενικά μας κοίταγε για φωτογραφία, αλλά έλα μου ντε, που δεν τον βγάλαμε τότε....μετά...όλο και μας γύρναγε, δεν μπορούσαμε να τον πετύχουμε!!!!!!! Μάλλον θέλει να μας κάνει έκπληξη...να τον δούμε στην κλινική, μια και καλή!!!!!!!!!! Όσο για το κλωτσίδι που ρίχνει ο μικρός πάει σύννεφο, ενώ τον Χρήστο τον άκουγα δεν τον άκουγα...μου είπε ο γιατρός, ότι επειδή είναι δεύτερη εγκυμοσύνη και η μήτρα έχει γίνει πιο λεπτή γι' αυτό τον ακούω περισσότερο...αλλά πολύ πιθανόν να είναι και πιο ζωηρός....συμπλήρωσε....("όχι, παναγία μου πιο ζωηρός, ήμαρτον...λέω...θα πεθάνω!!!!!!!!!!!!"). Όσο για το ζάχαρο, μου είπε ότι βγήκε φουσκωμένο, γιατί ήμουν άρρωστη, και με όλα τα συμπτώματα που είχα...όπως ήταν ανεβασμένα σχεδόν όλα, ήταν κι αυτό...επειδή δεν είχα ποτέ άλλοτε...μου είπε να πάω στον μικροβιολόγο μου, να μου πάρει το 1ο ζάχαρο στο 0, να περιμένουμε αποτελέσματα...και αν βγει καλό...να το πάρω και να φύγω...άν όμως βγει πάλι ανεβασμένο να το συνεχίσουμε για καμπύλη.....αλλά μου τόνισε να πάω όταν θα είμαι εντελώς καλά!!!!!!!!!!!!!! Να μην είμαι κρυωμένη κλπ όπως τώρα...(πολύ χάρηκα με αυτό που μου είπε...λέω άντε μία ευκαιρία ακόμη μήπως και γλιτώσω την καμπύλη....χεχεχε)..

Ελένη, καταλαβαίνω τα συναισθήματά σου...έτσι ένιωθα κι εγώ....στον Χρήστο...τώρα δεν ξέρω, αλλά επειδή..."ξέρω" δεν έχω καθόλου αυτήν την αγωνία....λέω...μια χαρά είναι εκει μέσα...ταισμένος, ήσυχος...ξυπνά - κοιμάται...δεν μ' ενοχλεί, μια χαρά είμαστε και οι δύο....!!!!! Όσο γι αυτήν την αγκαλίτσα που λες ...η αλήθεια είναι ότι είναι γλύκα...αλλά είναι και κάτι στιγμές...που λες...τώρα από που να σε πετάξω...!!!!!!!!!!!!!Ποιο σίδηρο παίρνετε? Σιρόπι είναι? Εγώ παίρνω σιρόπι (αμπούλες) το PLUS-FER (μου έχει πει για καλύτερο αποτέλεσμα, νηστική σε συνοδεία με πορτοκάλι - μανταρίνι χυμό...Βιταμίνη C, για καλύτερη αποροφητικότητα...)

Λία, τι έγινε? Πήγατε για τα ψώνια του μπέμπη?

Σοφία, στις φωτογραφίες, δεν το συζητώ, ούτε και σε μένα κάθεται, αλλά έχω βάλει μία ρύθμιση στην μηχανή, που ... "πιάνει πουλιά στον αέρα" οπότε κάτι γίνεται...το θέμα μόνο είναι να τον πετύχω να κοιτά προς την μηχανή!!!!!!

Σοφία, εγώ δεν άντεξα, τον έντυσα και τον πήγαμε στην γιαγιά και στον παππού...και έκαναν χαρές και οι τρεις!!!!!!!!!!!! Βέβαια μετά που φτάσαμε στο σπίτι τους, και βγάλαμε φωτογραφίες, ήθελε να βγάλει την στολή...άντε να τον δω την Τετάρτη που έχουμε το πάρτυ με τον παιδικό...πιστεύω εκεί να βλέπει τα άλλα παιδάκια και να μην θέλει να την βγάλει...

Αυτά για την ώρα!!!!!!!!!!!!


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!! :lol:

Αρχισε το κρυακι παλι.... :mad::-x Καιρος για δύο!!!

Εμεις ειμαστε καλα, μπηκαμε στον 7ο... Τι χαρα! Τακα τακα περνουν οι μερες... Ειμαστε αισιως στο 3 τριμηνο! :P Με το καλο να μπουμε και στον 8ο! Να ερθουν και τα ζουζουνια μας κι ας μας ερχεται ωρες ωρες να τα πεταξουμε (Κατερινα..) χαχαχα! Ετσι ειναι τα παιδια! Γλυκο βασανο!!! :rolleyes:

Κοντευουν οι μερες που θα παμε να περουμε θηλαστρο και μου γεννιουνται αποριες.... Δηλαδη, για να γινω πιο συγκεκριμενη και να μπορεσετε οι ηδη μανουλες να με βοηθησετε:

Εστω οτι εγω αυτη τη στιγμη που μιλαμε βγαζω γαλα με το θηλαστρο και το μωρο κοιμαται. Εννοειται οτι το μπουκαλακι του θηλαστρου το εχω αποστειρωσει πριν βγαλω γαλα, σωστα;; ( Μπαινει κανονικα στον αποστειρωτη; ) Αφου λοιπον τελειωσω με το θηλαστρο τι ακριβως κανω; Το κανω μεταγγιση σε αλλο μπουκαλακι φυλαξης μητρικου γαλακτος (επισης αποστειρωμενο) και στο ψυγειο μεχρι να το φαει το μωρο; Αυτα τα μπουκαλια φυλαξης εχουν και θηλη ή παλι το αλλαζω και το βαζω σε κανονικο μπιμπερο για να το ταισω;;; Ελπιζω να καταλαβατε τις ερωτησεις...:rolleyes:

Κατερινα μου, πολυ καλος ο γιατρος σου! Κι εμενα μια χαρα ηταν το σακχαρο νηστειας... 76 ηταν. Και παντα της νηστειας μου ειναι καλο. Κι ομως στην ωρα απο τη γλυκοζη πηγε 165! Τι να πω... Εισαι τυχερη παντως! Εγω θα ξανακανω και ο,τι γινει! Ο σιδηρος που μου εδωσε ο γιατρος ειναι παραφαρμακευτικος, συμπληρωμα διατροφης, και λεγεται Iron Bisglycinate. Ειναι της Health Aid και εχει μαζι και βιταμινη c. Ειναι καλος, απορροφαται ευκολα και δεν ενοχλει το στομαχι ευτυχως! Επισης δεν παιζει ρολο να τον παρεις θεονηστικη. Απλα μου προτεινε να τον παιρνω μαζι με ποτηρι χυμο για ακομη καλυτερα οποτε μπορω. Ελπιζω να βοηθησει γιατι δε με βλεπω καλα!!!! :roll:

Αυτα για τωρα!! Φιλακια πολλα! :-P


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...