Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Χταποδάκι κοκκινιστό με ρυζάκι έχει σήμερα το μενού μας. Για αύριο δεν θα μαγειρέψω κάτι καθώς στο ψυγείο έχει κάτι υπόλοιπα, πιθανόν να περισσέψει και από το σημερινό.

Οπότε μόλις σχολάσω θα πάω για ψώνια! Βασικά έχουμε την Κυριακή μία βάφτιση και θα πάω να κοιτάξω κάτι για να το συνδιάσω με μία άσπρη παντελόνα που έχω.  

Χρύσα ωραία η σκέψη σου να βοηθήσεις τον μπαμπά σου αλλά δεν νομίζω ότι ο συνδιασμός καλοκαίρι-εγκυμοσύνη θα σε βοηθήσει! Που το έχει το μαγαζί ο μπαμπάς σου? Όσο για τα καλοκαίρια έτσι ακριβώς τα περάσανε και τα περνάνε τα παιδιά μου. Μόνο φέτος δεν έχουν φύγει οι γονείς μου ακόμη για το Πευκί λόγω ανωτέρας βίας! Αλλά πρώτα ο Θεός το επόμενο Σαββατοκύριακο θα πάμε τον μικρό. Θα δείξει....

Φωτεινή κι εμείς παλιότερα δίναμε έξω κάποια χειροποίητα χαλιά που είχα σε σαλόνι και τραπεζαρία. Τώρα όμως έχω πάρει μοκέτες και τις πλένουμε στην μεγάλη βεράντα που έχουμε στο σπίτι. Είναι η χαρά του μικρού μου να πλατσουρίζει στα νερά!

Μαγειροπαρεάκι σας αφήνω για την ώρα.... πάω να δουλέψω!

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα σε όλες!!! Σήμερα το μενού έχει τορτελίνια με φοιτητική σαλτσα :-P όταν λέω φοιτητική εννοώ ανοιγουμε ψυγεία και ντουλάπια, παίρνουμε ο,τι υπάρχει και το φτιάχνουμε σάλτσα :-P:-P:-P:-P εγώ είχα ένα πουμαρό, μια πιπερια, μια τομάτα και ένα κρεμμύδι...

Αγγελική, αυτό που προέχει είναι να πάω στο γιατρό να δω αν συνεχίζει να πηγαίνει καλά η κατάσταση ή αν στράβωσε κάτι (χτύπα ξύλο).. Από εκεί και έπειτα θα δούμε! Το μαγαζί μας είναι στο Ίλιον κοντά στον Λακιώτη (αν ξέρεις).

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Τι κάνετε;

Σήμερα έχω γεμιστά. Χτες έφτιαξα γαύρο μαρινάτο και είχα ψήσει σαρδέλες στο φούρνο με σαλάτα (βλήτα και κολοκύθια) και ταμπουλέ.

Κορίτσια είμαι πολύ χαρούμενη σήμερα! Ξεκινάω δουλειά σε μερικές μέρες και είμαι ενθουσιασμένη για πολλούς λόγους. Είναι μία δουλειά που γνωρίζω τους ανθρώπους χρόνια, ο μισθός είναι ανέλπιστα καλός, είναι κοντά στο σπίτι και τι άλλο να πω; νιώθω σαν μικρό παιδί! Γενικώς αποφάσισα να αλλάξω κάποια πράγματα στη ζωή μου και προς το παρόν μου πάει πολύ καλά... για αυτό ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας, που οι περισσότερες με ξέρετε χρόνια και θα χαρείτε μαζί μου!

On 20/6/2017 at 1:29 ΜΜ, ΧρυσαΜ είπε:

Αγγελική, σωστά διάβασες!!! Η μητέρα μου είναι απο εκεί, έχουμε σπίτι εκεί και όπως καταλαβαίνειε τη μιση μου ζωή την έχω ζήσει εκεί!!! Το αγαπώ αυτό το μέρος!!!! Δεν ξέρω αν έχεις ακούσει τα Λιχαδονήσια. Αυτά ανήκουν στο χωριό μου, τη Λιχάδα. Είναι ένα χωριό μετά την Αιδηψό. Δεν είναι και πολύ ξακουστό, αλλά όποιος έχει πάει δεν ξεκολλάει, είναι πραγματικά πολύ ομορφα... Όπως και όλη η Βόρεια Ευβοια άλλωστε.. Έχει το καλό ότι συνδυάζει βουνό με θάλασσα και έχει πράγματα για όλα τα γούστα και όλες τις ηλικίες, γι' αυτό "αγαπιεται" από τον κόσμο...

Η Εύβοια έχει καταπληκτικά μέρη... έχουμε πάει πολλές φορές και διακοπές και απλά βόλτες. Η Λιχάδα είναι στον Αγιο Γεώργιο Λιχάδος που λένε,έτσι; Τα δε Λιχαδονήσια είναι σαν Σευχέλλες, τουλάχιστον από το google earth.

On 20/6/2017 at 2:47 ΜΜ, ggeny είπε:

καλησπέρα κοριτσακια ,τι κάνετε;

Εμεις θελω να πιστευω θα αρχισουμε να χαλαρωνουμε σιγα σιγα.Βγηκε κ η μαμα σημερα απο το νοσοκομειο, ολα πηγαν καλα .

Τον μεγαλο μου τον γιο τον εχω παει στον αδερφο μου στο χωριο, ετσι ειμαστε τα τρια μας μονο με τον μικρουλη.Μονο κ μονο που δεν εχουμε διαβασματα κ ταπερακια καθε μερα ειναι μεγαλη ξεκουραση για μενα.

Καναμε κ τα γεννεθλια του μικρουλη μου το Σαββατο, 60 ατομα καλα να ειμαστε μαζευτηκαν σπιτι μου. φαγαμε,ηπιαμε,χορεψαμε μεχρι το πρωι. Κουραστηκα πολυ ειναι η αληθεια γιατι τοσο καιρο που εφυεγα ειχαν μεινει πολλες δουλειες πισω κ μεχρι να το φερω εκει που ηθελα μου βγηκε ο πατος. βαλτε κ ολες τις ετοιμασιες φαγητα κ γλυκα για το παρτυ ,χαμος.Την αλλη μερα αντε παλι απο την αρχη,ολα καθαρισμα αλλα χαλαλι του, περασαμε ολοι πολυ ωρια μικροι μεγαλοι.Να ειμαστε γεροι να γιορτασουμε ξανα κ του χρονου.

Σημερα φαγαμε φασολακια απο το χωριο κ εχω βρασει κ βλητα για το βραδυ. Για αυριο θα κανω φακες που εχουμε καιρο να φαμε κ τις τρωει κ ο μικρος.

Χρυσα απο την μυτη της Ευβοιας εισαι ε; πολυ ωραια ειναι κ το δικο σου το χωριο !! Μην αγχωνεσαι για τις εξετασεις, μια χαρα θα τα πας ! Εχεις τυχη απο το μωρακι σου !

Φωτεινη μου με τοση υγρασια πιυ εχει φετος εδω καλα εισαι κ εχεις θεματα ,ποσο μαλλον να εχεις κ ηδη θεμα με το αναπνευστικο !! Τους περιποιηθηκες τους Αθηναιους ,τυχεροι οι φιλοι σου !

Αγγελικη οταν τελειωσει το συνεργειο σου, πες τους να ερθουν μια βολτα κ απο εμενα που ειναι ολα τα χαλια απλυτα !!! Τυχερουλα εισαι !!  Εμενα φετος αυτα που πηρα ειναι πολυ μεγαλα κ δεν χωρανε στο μπαλκονι αρα θα τα δωσουμε εξω.

Νινακι εγω μια φορα αποπειραθηκα να κανω φαβα κ ειχε τον αβραστο,οποτε δεν εχω γνωμη ουτε για το πως φτιαχνεται ουτε αν ειναι ωραια . Παντως απο οσα ακουω η θα την λατρευουν η που δεν θα την ακουμπανε καθολου,γουστα ειναι αυτα.

Εβιρακι , φανταζομαι ποσες φωτογραφιες θα εχεις βγαλει !!!! Αντε λιγος καιρος εμεινε , θα ερθεις στο σπιτακι σου κ στην κορουλα σου !

 

 

Σιδερένια η μαμά σου! Άντε να πάρεις μία ανάσα πια! Και να χαίρεσαι τον γιόκα σου! Πολύχρονος και πάντα να περνάτε έτσι όμορφα! Η φάβα τελικά ήταν καλή... έβρασε, χύλωσε αλλά δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε η γεύση της....

6 ώρες πρίν, ΦΩΤΕΙΝΗ763 είπε:

Καλημέρα!

Τζενάκι σιδερένια η μαμα σου! Τουλάχιστον τωρα που βγηκε ισως ειναι καλύτερα για εσάς. Πήγε στο χωριο ή την έχεις εσύ στην Αθηνα; Συγχαρητηρια και για το παρτυ του μικρου! Θα ηταν τρομερή κουραση αλλά χαλάλι όπως λες. Πάντως σε θαυμάζω για το κουραγιο σου να τραπεζώσεις 60 άτομα με τέτοιο τρέξιμο που είχες ολο το διάστημα. Εγω πιστευω οτι θα το ανέβαλα για μια εβδομάδα. 

Χρύσα τα Λιχαδονήσια τα έχω ακουστά ως έναν παράδεισο κοντά στην Αθηνα αλλά δεν έχω πάει ποτε. Η Ευβοια όμως έχει πολύ ωραια μέρη. Τωρα για τη δουλεια που λες βλέποντας και κάνοντας γιατι οσο περνάει ο καιρος βαραινεις και περισσοτερο και η ζέστη δεν είναι σύμμαχος. 

Αγγελική εγω τα χαλια στην Αθηνα τα δινω έξω γιατι ο άντρας μου δεν προκειται να κάτσει να τα πλυνει κι ειναι ολοκληρη βαβουρα καθως δεν έχουμε και μεγαλο μπαλκονι. Εδω τα πλένουμε εμεις. 

Η μαμα μου χειροτερεψε, της αλλάξε ο γιατρος αγωγη κι αν δεν βελτιωθει μέχρι την Παρασκευη θα πρεπει να μπει νοσοκομειο για πιο αποτελεσματική αντιμετώπιση. 

Στο θεμα μας τωρα, χτες ειχαμε αρακά που βγαλαμε απο την καταψυξη. Χτες έκανα τα ψωνια μου ωστε να αρχισω να μαγειρευω για τα ταπερακια που θα στειλω στον συζυγο. Επί τη ευκαιρια θα κρατησω και για εμάς. Για σημερα κατι χαλαρο τυροπιτακια.

Φιλια

Και εγώ τέλειωσα με τα χαλιά την προηγούμενη εβδομάδα... δεν τα έπλυνα φέτος, για να είμαι ειλικρινής. Τα πέρασα με το καρπέξ, μετά με σόδα, είδα ότι είχαν διαφορά και αποφάσισα να τα αποθηκεύσω έτσι.

Φιλιά σε όλες.

Και για να μη ξεχνιόμαστε, ο καιρός εδώ ενώ ξεκίνησε με φουλ ήλιο και ζέστη, τώρα μαζεύει σύννεφα! Έλεος πια!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nina-Tom είπε:

Γεια σας κορίτσια.

Τι κάνετε;

Σήμερα έχω γεμιστά. Χτες έφτιαξα γαύρο μαρινάτο και είχα ψήσει σαρδέλες στο φούρνο με σαλάτα (βλήτα και κολοκύθια) και ταμπουλέ.

Κορίτσια είμαι πολύ χαρούμενη σήμερα! Ξεκινάω δουλειά σε μερικές μέρες και είμαι ενθουσιασμένη για πολλούς λόγους. Είναι μία δουλειά που γνωρίζω τους ανθρώπους χρόνια, ο μισθός είναι ανέλπιστα καλός, είναι κοντά στο σπίτι και τι άλλο να πω; νιώθω σαν μικρό παιδί! Γενικώς αποφάσισα να αλλάξω κάποια πράγματα στη ζωή μου και προς το παρόν μου πάει πολύ καλά... για αυτό ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας, που οι περισσότερες με ξέρετε χρόνια και θα χαρείτε μαζί μου!

Η Εύβοια έχει καταπληκτικά μέρη... έχουμε πάει πολλές φορές και διακοπές και απλά βόλτες. Η Λιχάδα είναι στον Αγιο Γεώργιο Λιχάδος που λένε,έτσι; Τα δε Λιχαδονήσια είναι σαν Σευχέλλες, τουλάχιστον από το google earth.

Σιδερένια η μαμά σου! Άντε να πάρεις μία ανάσα πια! Και να χαίρεσαι τον γιόκα σου! Πολύχρονος και πάντα να περνάτε έτσι όμορφα! Η φάβα τελικά ήταν καλή... έβρασε, χύλωσε αλλά δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε η γεύση της....

Και εγώ τέλειωσα με τα χαλιά την προηγούμενη εβδομάδα... δεν τα έπλυνα φέτος, για να είμαι ειλικρινής. Τα πέρασα με το καρπέξ, μετά με σόδα, είδα ότι είχαν διαφορά και αποφάσισα να τα αποθηκεύσω έτσι.

Φιλιά σε όλες.

Και για να μη ξεχνιόμαστε, ο καιρός εδώ ενώ ξεκίνησε με φουλ ήλιο και ζέστη, τώρα μαζεύει σύννεφα! Έλεος πια!!

Αχχχχ τι τέλεια!!! Με το καλό, καλή αρχή!!! Ναι, ουσιαστικά ο Αγιος Γιώργιος είναι η "παραλιακή" της Λιχάδος :-P αντικειμενικά είναι πάρα πολύ ωραία στα Λιχαδονήσια... Είναι από τις παραλίες που πας το πρωί για καφέ και κάθεσαι και μεσημέρι για φαγητό, γιατί βάζουν εκεί και ψήνουν όλη μέρα από θαλασσινά μέχρι και καλαμάκια!!! Αααα και για τις φαν του μαυρίσματος, το μέρος είναι ένα και ένα, για λόγο που δεν μπορώ να εξηγήσω, κάνεις πολύ γρήγορο μαύρισμα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κι από μένα.

Πολύ ζέστη αυτές τις μέρες. Σήμερα ειχαμε έξω 32 βαθμούς και μέσα στο σπίτι 30. Για αύριο λένε ότι θα έχουμε 34 με βροχή, δηλαδή σάουνα και θα είναι και δωρεάν, ποιος τη χάρη μου!!!!!

Η Εβιρίνα είναι κάθε μέρα και καλύτερα. Από την Κυριακή ξεπρήστηκε. Χτες κόψαμε τα ράμματα και τη Δευτέρα θα πάμε να τη δει άλλη μία φορά.

Εγώ κάθε μέρα που περνάει μαζεύω όλο και περισσότερα πράγματα. Κάποια τα τυλίγω με χαρτιά και τα ξαναβάζω στα ντουλάπια, κάποια άλλα τα εχω σε κουτιά σε κάθε δωμάτιο κι αργότερα θα τα στοιβάζω. Σκέφτηκα για να έχω περισσότερο χώρο να βγάλω τα ράφια από όποια χαμηλα ντουλάπια μπορώ και να βάλω όσα κουτιά χωράνε μέσα και τα υπόλοιπα έξω.

Έφτιαξα φάβα με καρότο μέσα και τηγάνισα για τον Έβιρο μανιτάρια και πιπεριές για να τα βάλει από πάνω.

 

On 15/6/2017 at 9:05 ΠΜ, ΧρυσαΜ είπε:

Περαστικά της και πάλι :-):-):-)

Ευχαριστώ Χρύσα μου.

 

On 15/6/2017 at 4:30 ΜΜ, ΧρυσαΜ είπε:

Όσον αφορά τη φαβα δε μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί δεν μπαίνει στο σπίτι μου :-P η μαμά μου και ο αδερφός μου έχουν έλειψη ενός ενζύμου και φάνε φάβα λύεται το αίμα τους...

Εγώ αυτό το ξέρω για τα κουκιά, είσαι σίγουρη ότι ισχύει και για τη φάβα;

 

On 16/6/2017 at 7:54 ΠΜ, ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 είπε:

Εβιράκι πολύ ωραίες οι φωτογραφίες! Τι όμορφα τοπία!

Χαίρομαι που σου άρεσαν Αγγελική μου και πού να δεις ακόμη ωραιότερα τοπία!!!

 

On 16/6/2017 at 10:09 ΠΜ, ΦΩΤΕΙΝΗ763 είπε:

Εβιρι μου σε ευχαριστώ πααααρα πολύ για τις φωτογραφίες. H Frauenkirche ήταν από τις πιο έντονες παιδικές αναμνήσεις μου αν και ημουν μικρη. Οταν ξαναπηγα μεγαλη πια έκανα σαν παιδάκι ξανα. Θα συγκινηθουν πολύ κι οι δικοι μου οταν τους τις δειξω. Χαιρομαι που η Εβιρινα παει καλά. Εχει μια λογική η τακτική τους παντως. 

Χαίρομαι πολύ που σου θύμισα όμορφες παιδικές αναμνήσεις. Εμένα μου άρεσαν πολύ τα σημεία γύρω από το ποτάμι και τις γέφυρες.

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια όσον αφορα τα σχόλια του μικρου. Θα τους κάνω το χατηρι για το παγωτο. Τους πηρα και φορμάκια για να τους κάνω και λίγα ξυλάκια κι ενθουσιάστηκαν!

Αααα τι ωραία, είμαι σίγουρη ότι θα ενθουσιαστούν και τα δύο παιδιά!!!!

 

On 16/6/2017 at 10:59 ΠΜ, ΧρυσαΜ είπε:

 Ντάξει δεν ξέρω αν το πέρασα το μάθημα, αλλά τουλάχιστον κάτι έγραψα, δεν τα παράτησα :-P:-P:-P σήμερα το μενού έχει χοντρά μακαρόνια με σαλτσα και σπιτική μυζήθρα!!!!

Καλή επιτυχία να έχεις.

 

On 16/6/2017 at 2:19 ΜΜ, ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 είπε:

Φωτεινή ξεκίνησε και η δική σας συγκομιδή, τέλεια!!! Με το καλό να δεχτείς τον αντρούλη και τον αδερφό σου! Όσο για την υγρασία είναι απίστευτη. Χθες το βράδυ για να μπορέσω να κοιμηθώ έκανα εισπνοές. Και από ότι μου είπε ο αλλεργιόλογος, επειδή το καλοκαίρι αναμένεται να έχουμε συχνά πυκνά υγρασίες και σκόνη, να φροντίσω να έχω aerolin μονίμως μαζί μου και να κάνω εισπνοές όποτε νιώθω ότι το χρειάζομαι.

Πωπωπω θα σε δυσκολέψει ο καιρός, εύχομαι ψυχραιμία, αντοχή και υπομονή.

 

On 16/6/2017 at 2:44 ΜΜ, ΧρυσαΜ είπε:

Ρε κορίτσια, δεν ξέρω αν φταίει η εγκυμοσίνη, αλλά όσα φαγητά μου γράφετε όλα τα βρίσκω υπέροχα:oops: 

Άσε Χρύσα κι εγώ που δεν είμαι έγκυος το ίδιο υπέροχα τα βρίσκω τα φαγητά που αναφέρουν τα κορίτσια.

 

On 20/6/2017 at 1:47 ΜΜ, ggeny είπε:

καλησπέρα κοριτσακια ,τι κάνετε;

Εμεις θελω να πιστευω θα αρχισουμε να χαλαρωνουμε σιγα σιγα.Βγηκε κ η μαμα σημερα απο το νοσοκομειο, ολα πηγαν καλα .

Περαστικά της, σιδερένια και καλή ανάρρωση να έχει.

Καναμε κ τα γεννεθλια του μικρουλη μου το Σαββατο, 60 ατομα καλα να ειμαστε μαζευτηκαν σπιτι μου. φαγαμε,ηπιαμε,χορεψαμε μεχρι το πρωι. Κουραστηκα πολυ ειναι η αληθεια γιατι τοσο καιρο που εφυεγα ειχαν μεινει πολλες δουλειες πισω κ μεχρι να το φερω εκει που ηθελα μου βγηκε ο πατος. βαλτε κ ολες τις ετοιμασιες φαγητα κ γλυκα για το παρτυ ,χαμος.

Είσαι απίστευτη και τελικά ακούραστη. Φτου φτου μη σε μιατιάσουμε. Εγώ στη θέση σου δε θα τα κατάφερνα.

Εβιρακι , φανταζομαι ποσες φωτογραφιες θα εχεις βγαλει !!!!

Ο αριθμός του συνόλου όσα χρόνια βρισκόμαστε εδώ και πηγαίνουμε εκδρομές μετριέται σίγουρα σε χιλιάδες.  Μην τα συζητάς.

Αντε λιγος καιρος εμεινε , θα ερθεις στο σπιτακι σου κ στην κορουλα σου !

Αχ, ναι και ανυπομονώ.

 

20 ώρες πρίν, ΦΩΤΕΙΝΗ763 είπε:

Η μαμα μου χειροτερεψε, της αλλάξε ο γιατρος αγωγη κι αν δεν βελτιωθει μέχρι την Παρασκευη θα πρεπει να μπει νοσοκομειο για πιο αποτελεσματική αντιμετώπιση. 

Εύχομαι να μη χρειαστεί να νοσηλευτεί αλλά να λειτουργήσει η καινούργια αγωγή.

 

12 ώρες πρίν, Nina-Tom είπε:

Κορίτσια είμαι πολύ χαρούμενη σήμερα! Ξεκινάω δουλειά σε μερικές μέρες και είμαι ενθουσιασμένη για πολλούς λόγους. Είναι μία δουλειά που γνωρίζω τους ανθρώπους χρόνια, ο μισθός είναι ανέλπιστα καλός, είναι κοντά στο σπίτι και τι άλλο να πω; νιώθω σαν μικρό παιδί! Γενικώς αποφάσισα να αλλάξω κάποια πράγματα στη ζωή μου και προς το παρόν μου πάει πολύ καλά... για αυτό ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας, που οι περισσότερες με ξέρετε χρόνια και θα χαρείτε μαζί μου!

Νίνα μου είναι πολύ ευχάριστα τα νέα σου. Καλοστέριωτη σου εύχομαι. Κάνεις πολύ καλά με τις αλλαγές στη ζωή σου. Θα σου δώσουν άλλο αέρα και νέα φρεσκάδα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια στην μαγειροπαρέα!

Λίγο από όλα έχει το σημερινό μας μενού. Για αύριο μάλλον καμιά μακαρονάδα θα φτιάξω.

Νινάκι μου χάρηκα πολύ με τα νέα σου! Εύχομαι όλες οι αλλαγές στην ζωή σου να είναι για καλό σου κι εσύ να πάρεις τα πάνω σου γιατί τον τελευταίο καιρό ζοριζόσουν, αν θυμάμαι καλά.

Χρύσα αν μας κάτσει φέτος θα βάλω στο πρόγραμμα Λιχαδονήσια. Έχω ακούσει τα καλύτερα και από συναδέλφους.

Εβιράκι εμείς τόσο υψηλές θερμοκρασίες θα έχουμε από σήμερα και άκουσα ότι το Σαββατοκύριακο θα φτάσει στους 38. Άρχισαν τα όργανα! Ωραία η ιδέα σου να χώσεις σε ντουλάπια τις κούτες. Πόσες να έχεις μέσα στα πόδια σας? 

Μαγειροπαρεάκι σας φιλώ για την ώρα......

  • Μου αρέσει 2

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!! Τι κάνετε;;;

Δεν έγραψα νωρίτερα, να σας πω την αλήθεια χουζούρευα όλη μέρα :-P:-P

Σήμερα η μαμάκα μου μού έφτιαξε σαρδελίτσεςςςςς!!!! Δε μπορώ να πω, τις τίμησα υπέρ του δέοντος :-P:-P:-P:-P βγήκαν πριν από λίγο τα αποτελέσματα ενός μαθήματος και είδα ότι το πέρασα μετά από 3 ολοκληρα χρόνια που το δίνω (το έχω δώσει 5 φορές και είπα φέτος να αλλάξω καθηγητή)!! Είχα 3 εξεταστικές να περάσω μάθημα και είχα ξεχάσει πώς είναι αυτό το συναίσθημα... Βέβαια το πέρασα με 5, αλλά δε με νοιάζει ΚΑΘΟΛΟΥ :-P

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Φακές έχει σήμερα το μενού μας. Χτες έγινε και η τελευταία εκκαθάριση στο ψυγείο  μας οπότε τώρα περιμένει να το γεμίσω μέσα στο Σαββατοκύριακο για την επόμενη εβδομάδα!

Χρύσα μπράβο που πέρασες το μάθημα! Έπαιζε ρόλο ο καθηγητής τελικά ε? Χρωστάς πολλά μαθήματα?

Φιλάκια και στο υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι! 

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Η πολυπόθητη ζέστη ήρθε επιτέλους! Άντε να κάνουμε κανένα μπάνιο επιτέλους!

Σήμερα ξύπνησα με πονοκέφαλο... και με πόνο στον αυχένα... οπότε ένα ντεπονάκι το μεσημέρι, τα εξαφάνισε όλα! Οπότε συνέχισα με το μαγείρεμα και το χτίσιμο... είπα να φτιάξω ένα βραχόκηπο αυτές τις μέρες και λόγω της δουλειάς που προέκυψε, βάλθηκα να το τελειώσω. Από μαγείρεμα έφτιαξα ένα γρήγορο μπριάμ και χτες είχα μακαρονάδα με απάκι. Ετοίμασα και μπιφτέκια κοτόπουλου για την κατάψυξη, αφού τώρα πια δεν θα έχω την πολυτέλεια του φαγητού της ώρας. Σας ευχαριστώ κιόλας για τις ευχές σας για το νέο μου ξεκίνημα. Έχω λίγο άγχος, αλλά πιστεύω ότι θα περάσει τις πρώτες μέρες.

Αγγελική θα φύγετε σήμερα για Εύβοια; Έβλεπα σήμερα στον δρόμο αρκετό κόσμο με μαγιό... θα γεμίσουν οι παραλίες!

Χρύσα μπράβο που τα κατάφερες με αυτό το μάθημα. Σαρδελίτσες είναι υπέροχες αυτή την εποχή!

Εβίρι τόσες μέρες έκανε να ξεπρηστεί το παιδί; Πω πω, ελπίζω να μην πονάει τουλάχιστον. Έρχεται και σε μας η ανοδική θερμοκρασία. Σε φαντάζομαι τώρα με το πακετάρισμα, πόσο κούραση θα έχεις. Είδα τη φάβα στο μπλογκ σου και αναρωτιέμαι γιατί έκανε εμένα καμία ωρίτσα μόνο να βράσει.... λες να παίζει ρόλο η φάβα;

Φωτεινή τι γίνεται στο νησί; άρχισαν οι τουρίστες;

Τζένη πώς είσαι σήμερα; Έχεις προλάβει να ξεκουραστείς καθόλου;

Αύριο λέμε και εμείς να πάμε για βουτιές... ανυπομονώ, γιατί φέτος λόγω καιρού, το καθυστερήσαμε πολύ.

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλες!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας γλυκές μαγειρισσούλες!!! 

Σήμερα είχαμε ωραιότατο μπριάμ!!!

Πήγα με τη μαμά μου στο δημαρχείο να αρχίσουμε να μαζεύουμε χαρτιά και έλιωσα από τη ζέστη!!!!

Εντωμεταξύ πρέπει να μιλήσω στον αδερφό μου να του πω για την εγκυμοσίνη μου (όσο και να σας φαίνεται περίεργο δεν έχει καταλάβει τίποτα ακόμα) αλλά δε μπορώ... Την προηγούμενη φορά που πήγα να του το πω άρχισε να φωνάζει και να λέει ότι τον κάνω ρεζίλι και τα σχετικά, ενώ παράλληλα έκανε παράπονα στην κολλητή μου ότι γιατί δεν πήγα να του το πω κατευθείαν και τέτοια... Δεν ξέρω τι να πω....

Αγγελική, η αλήθεια είναι ότι τα θέματα ήταν κοινά.. Απλά επειδή λέγανε όλοι ότι είναι πιο "ελαστικός" καθηγητής, είπα να το επιλέξω πρώτη φορά... Ναι χρωστάω 12 και έχω περάσει 9...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Νινάκι δεν θα φύγουμε αυτό το Σαββατοκύριακο γιατί την Κυριακή έχουμε μία βάφτιση. Το επόμενο πρώτα ο Θεός. Βραχόκηπο διαβάζω.... θέλω να δω φωτογραφίες όταν τελειώσεις. 

Χρύσα όταν έλεγα για τον καθηγητή εννοούσα αυτό που είπες κι εσύ. Ότι ενδεχομένως βαθμολογεί με πιο ελαστικά κριτήρια κι έτσι κατάφερες να το περάσεις το μάθημα. Αν κατάλαβα καλά σου μένουν άλλα 3 μαθήματα ή από τα συνολικά 21 έχεις περάσει τα 9?

  • Μου αρέσει 3

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια εφτιαξε ο.καιρος επιτελους

Λοιπον Τρίτη αρνί με πατατες στη γαστρα Τετάρτη σπανακορυζο Πέμπτη μακαρονια με κιμα που φαγαμε κ σημερα

Εβιρι κ εγω ειχα πρηστει με τους φρονημιτες υπομονη

Νινα με το καλο το νεο ξεκινημα..αντε κ στα δικα μ να βρω καμια δουλεια

Χρυσα μπραβο για το μαθημα..σιγα σιγα θα τα περασεις ολα.εγω θυμάμαι ενα μαθημα 6 φορες κ ηταν το τελευταιο μαθημα για να ορκιστω.ο αδερφός σου μεγαλυτερος η μικροτερος;οι δικοι σου δεν ειπαν τιποτα;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αγγελική, από τα 21 έχω περάσει τα 9. Το κατάλαβα τι εννοουσες, απλά έκανα μια διευκρίνηση :-P:-P:-P

Λιάνα, μόνο η μαμά μου το ξέρει :-P είναι πολύ χαρούμενη, αν και έχει τις ανησυχίες της.. Όπως λέει και η ίδια, να κάνω ό,τι νομίζω αρκεί να μην παρατήσω τη σχολή.. Δε μίλησα σε κανέναν άλλον, προτίμησα να δώσω ήρεμα την εξεταστική μου και μετά έχω καιρό για αποκαλύψεις :-P ειναι 14 μήνες μεγαλύτερός μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου.

Πότε έφτασε πάλι η Παρασκευή ούτε που το κατάλαβα. Σήμερα έφτιαξα μπάμιες στην κατσαρόλα και η Εβιρίνα καρμπονάρα.  Τελικα δεν έκανα σάουνα γιατί δεν έβρεξε, αλλά είχε συννεφιά (το στέγαστρο που συνηθίζω να λέω). Σήμερα μαζί με τη ζέστη είχαμε και λίγο αεράκι που μας έσωσε.

 

7 ώρες πρίν, Nina-Tom είπε:

Οπότε συνέχισα με το μαγείρεμα και το χτίσιμο... είπα να φτιάξω ένα βραχόκηπο αυτές τις μέρες και λόγω της δουλειάς που προέκυψε, βάλθηκα να το τελειώσω.

Άχου, άχου, άχου ζηλεύω πολύ!!!!!!! Μπράβο Νίνα μου που ασχολείσαι τόσο ενεργά με ό,τι όμορφο και δημιουργικό υπάρχει και μάλιστα τα καταφέρνεις πάντα τέλεια.

Εβίρι τόσες μέρες έκανε να ξεπρηστεί το παιδί; Πω πω, ελπίζω να μην πονάει τουλάχιστον.

Ελάχιστα μα ελάχιστα πόνεσε όσες μέρες έχουν περάσει και μάλιστα πιο κοντά στις πρώτες μέρες, τώρα όχι. Ακόμη βέβαια προσέχει και ειδικά όταν τρώει χρειάζεται μαλακές τροφές και κουράζεται να φάει την ποσότητα που έτρωγε. Γι' αυτό έχει περιορίσει σε πολύ μικρές και συχνές μερίδες το φαγητό της.

Έρχεται και σε μας η ανοδική θερμοκρασία. Σε φαντάζομαι τώρα με το πακετάρισμα, πόσο κούραση θα έχεις.

Και κούραση έχω και η μέση μου με έχει πιάσει (είμαι με χάπια μία εβδομάδα) και το αριστερό μου χέρι πονάει μέρα νύχτα σε βαθμό που ή δε με αφήνει να κοιμηθώ ή με ξυπνάει όταν με παίρνει ο ύπνος.

Είδα τη φάβα στο μπλογκ σου και αναρωτιέμαι γιατί έκανε εμένα καμία ωρίτσα μόνο να βράσει.... λες να παίζει ρόλο η φάβα;

Ναι σίγουρα παίζει. Μου έχει τύχει κι εδώ και στην Ελλάδα σε κάθε σακουλάκι που αγοράζω και σε κάθε διαφορετική μάρκα η φάβα να θέλει διαφορετικό χρόνο μαγειρέματος

 

7 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Πήγα με τη μαμά μου στο δημαρχείο να αρχίσουμε να μαζεύουμε χαρτιά και έλιωσα από τη ζέστη!!!!

Εντωμεταξύ πρέπει να μιλήσω στον αδερφό μου να του πω για την εγκυμοσίνη μου (όσο και να σας φαίνεται περίεργο δεν έχει καταλάβει τίποτα ακόμα) αλλά δε μπορώ... Την προηγούμενη φορά που πήγα να του το πω άρχισε να φωνάζει και να λέει ότι τον κάνω ρεζίλι και τα σχετικά, ενώ παράλληλα έκανε παράπονα στην κολλητή μου ότι γιατί δεν πήγα να του το πω κατευθείαν και τέτοια... Δεν ξέρω τι να πω....

Είναι φορές Χρύσα μου που πρέπει να ερχόμαστε αντιμέτωποι με όσα μας απασχολούν κι όταν συνειδητοποιούμε ότι ο περίγυρός μας έχει άλλη οπτική γωνία κι ίσως ένα μέρος δίκιου τότε θα πρέπει από εμάς τους ίδιους να πρωταγωνιστεί η σιωπή κι όχι η εναντίωση. Ακόμη κι αν δεν έχεις το θάρρος να του μιλήσεις, όταν θα βρεθείς μπροστά και θα κουβεντιάζεις περί ανέμων και υδάτων πίεσε τον εαυτό σου να βγάλει αυτό που πρέπει όπως ακριβώς απότομα γίνεται μία έκρηξη.

Σε κάποια πράγματα δεν πρέπει να χαριζόμαστε στον εαυτό μας αλλά να τον χτυπάμε σαν χταπόδι. Λάθη κάνουμε όλοι, ακόμη και οι Άγιοι. Το ζητούμενο είναι να κοιτάμε να ορθοποδούμε να διορθώνουμε όσα διορθώνονται, να μαθαίνουμε από αυτά, να χαλκευόμαστε και να προχωράμε παρακάτω με καινούργιο εαυτό.

Αγγελική, η αλήθεια είναι ότι τα θέματα ήταν κοινά.. Απλά επειδή λέγανε όλοι ότι είναι πιο "ελαστικός" καθηγητής, είπα να το επιλέξω πρώτη φορά... Ναι χρωστάω 12 και έχω περάσει 9...

Μπράβο και για το μάθημα που πέρασες. Είναι μια μικρή νίκη, εύχομαι να τις χιλιάσεις μαζί με τα χρεωστούμενα μαθήματα και σε άλλους τομείς της ζωής σου.

 

7 ώρες πρίν, ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 είπε:

Νινάκι δεν θα φύγουμε αυτό το Σαββατοκύριακο γιατί την Κυριακή έχουμε μία βάφτιση. Το επόμενο πρώτα ο Θεός. Βραχόκηπο διαβάζω.... θέλω να δω φωτογραφίες όταν τελειώσεις. 

Νίνα να τις βάλεις κι εδώ στο μαγειροκαφέ

 

6 ώρες πρίν, Liana1984 είπε:

Εβιρι κ εγω ειχα πρηστει με τους φρονημιτες υπομονη

Εντάξει με το πρήξιμο όλα καλά πάνε. Αυτό που μας εντυπωσίασε και ξέχασα να σας το γράψω είναι τα πολλά ράμματα που έχει ακόμη και στο μάγουλο και ο χρόνος που έκανε μέσα στο χειρουργείο. Ο γιατρός μας είχε πει ότι θα κρατήσει 45' και κράτησε 1 ώρα. Ίσως επειδή οι φρονιμίτες ήταν κολλημένοι στη γνάθο χωρίς ρίζα αυτός τους θρυμμάτιζε και έκανε πιο πολύ χρόνο.

Νινα με το καλο το νεο ξεκινημα..αντε κ στα δικα μ να βρω καμια δουλεια

Μακάρι να είναι σύντομα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...