Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

      Σε καμία περίπτωση δεν είσαι παράλογη. Εμένα δεν θυμάμαι από ποια εβδομάδα μου είχε πει ο γιατρός να "ακουω-καταλαβαίνω" το μωρό ανά κάποιες ώρες αλλά ήταν σίγουρα πριν τη 30η εβδομάδα γιατί στην 30η όντως δεν το άκουσα μια μέρα. έφαγα γλυκό και εκεί κάπως τη κατάλαβα αλλά με έτρωγε η ανησυχία και πήγα στο γιατρό. κάτι μου έλεγε οτι δεν πάει καλά. δυστυχώς έπαθα το ίδιο με την ξαδέρφη σου 1 μέρα μετά. Δεν το λέω τώρα για να σε τρομοκρατήσω. Αλλά πρέπει να μας ακούνε. Για μένα να βρεις ένα γιατρό που καταλαβαίνει τις ανησυχίες σου και κυρίως να κρατά ένα πεαγγελαμτικό επίπεδο. δλδ θύμωσε η μαία που δεν είπες καλησπέρα και μετά σε διωχνει ο γιατρος;; πάνω στον πανικό σου, θα σκεφτείς τα τυπικα;; 

      😳Πόσο λυπάμαι.Εσύ από τι έχασες το μωράκι σου?Η ξαδέρφη μου θρόμβωση στον ομφάλιο λώρο περιμένουμε κ τα αποτελέσματα της νεκροψίας βέβαια αλλά μάλλον αυτό ήταν.

      Ακριβώς αυτό που είπες,θύμωσε η μαία κ ο γιατρός,μου έστειλε να με μαλώσει.

      πρίν από 8 λεπτά , Lila ki είπε:

      Μακάρι να πάνε όλα καλα !!! Χοριακη δεν ξέρω αλλά μάλλον όχι …. Θα με πάρουν το μεσημεράκι να μου πουν πως προχωράμε αλλά ρώτησα στην γραμματεία κ μ είπαν το επόμενο βήμα είναι σκαν στην 7η εβδομάδα…

      Καλή Ανασταση να έχουμε με υγεία να λέμε μόνο ευχάριστα !!! Χοριακη δεν θα κάνω μάλλον …. Μ είπαν για σκαν υην 7η εβδομάδα θα με πάρουν το μεσημεράκι να με ενημερώσουν ! 

      Α να σου πω... καλύτερα μου φαίνεται που δεν θα μπεις στο χώρο των χοριακων,πολύ αγχωτικό κομμάτι κ αυτό.

Μανούλες Ιούνιου 2020♡


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Comet είπε:

Καλημερα κοριτσακια ,τι κανετε;38 βδομαδων σημερα και εν αναμονι του μεγαλου γεγονοτος.Χτες καναμε nst .Καλο ιταν και αν δεν εχουμε καποια εξελιξι ξανα τιν Δευτερα.Οι εμμετοι πια μονιμοι κατε πρωι και η καουρα non stop.Πατατες βραστες κι Αγιος ο Θεος.Το μωρο φουλ κινιτικο και με εχει ταραξει.

Οσο για το στιθος στο μικρο πονεσε και πριστικε 3 μερες μετα τι γεννα και ειχα φουλ γαλα.Ετσι και τωρα.Το πρωτο τριμινο πονουσε και μετα τιποτα.Μην αγχωνεστε.

Ακόμη ταλαιπωρείσαι ε;...αχ βρε κορίτσι μου εύχομαι να σου σπάσουν σήμερα τα νερά να γεννήσεις να ησυχάσεις! Είσαι σε καλή εβδομάδα περιμένουμε από μέρα σε μέρα!!! Μακάρι να έχουμε όλες γάλα να θηλασουμε. Και αν δεν θηλασουμε τι να κάνουμε δεν θα σκάσουμε.

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

19 ώρες πρίν, Jerina είπε:

Στο αυτοκίνητο επειδή έχουμε καλά καθίσματα είμαι πολύ καλά... Σκέψου ότι πολλές φορές έχω κοιμηθεί όρθια χαχαχαχα. Αλλά τα σήκω κάτσε γιατί είμαι και από αυτές που έχουν τσιβια στον κ@λο τους μου έκαναν τη ζημιά... Η ζέστη δε άστο... Τα άκρα μου άρχισαν να πρήζονται...

 

12 ώρες πρίν, Jerina είπε:

Ούτε εγώ έχω τίποτα... Ενώ τους πρώτους μήνες πονούσε και ήταν πρησμένο τώρα ειδικά τίποτα!! Μην αγχώνεσαι όμως το γάλα θα έρθει μετά τον τοκετό έτσι είναι η φύση... Λονδίνο ε;; Αν τι καλά... έχετε δροσιά;εδώ μας τηγάνισε...

Σε ευχαριστώ πολύ για την άπαντηση ! Ωραίο είναι το Λονδίνο και συγουρα πιο δροσερό αλλά μας τρομάζει λίγο η κατάσταση μιας και τα μέτρα είναι πολύ χαλαρά !!! Πως πάει ο τελευταίος μήνας ;;; Εγώ έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα πολύ ορισμένα πόδια αστα να πάνε !!!!! Ελπίζω να έχω γάλα για την μπουμπουκα μου !!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Boubou93 είπε:

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άπαντηση ! Ωραίο είναι το Λονδίνο και συγουρα πιο δροσερό αλλά μας τρομάζει λίγο η κατάσταση μιας και τα μέτρα είναι πολύ χαλαρά !!! Πως πάει ο τελευταίος μήνας ;;; Εγώ έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα πολύ ορισμένα πόδια αστα να πάνε !!!!! Ελπίζω να έχω γάλα για την μπουμπουκα μου !!! 

Και εσύ μπουμπούκα λοιπόν!!με το καλό!! Ο τελευταίος μήνας είναι λίγο πιο ζορικος και η ζέστη δεν βοηθάει αλλά είναι ο τελευταίος οπότε φτάνουμε αφετηρία!! Εγώ αγχώνομαι αρκετά για την γέννα!!!άσε...και εγώ ελπίζω να έχω γάλα αλλά νομίζω πως μπορούμε να θηλασουμε.


 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jerina είπε:

Και εσύ μπουμπούκα λοιπόν!!με το καλό!! Ο τελευταίος μήνας είναι λίγο πιο ζορικος και η ζέστη δεν βοηθάει αλλά είναι ο τελευταίος οπότε φτάνουμε αφετηρία!! Εγώ αγχώνομαι αρκετά για την γέννα!!!άσε...και εγώ ελπίζω να έχω γάλα αλλά νομίζω πως μπορούμε να θηλασουμε.

Ναι αστα να πάνε , ευτυχώς που γεννάμε σε λίγες μέρες και γλιτώνουμε τις μεγάλες ζεστές , τι να κάνουν και οι εγκυουλες του Αυγούστου !!!! Και εγώ αγχώνομαι για την γεννά αλλά πάντα έτσι είναι στα πρώτα , φρόντισε να το πάρεις όσο πιο χαλαρά μπορείς ακόμα και τον πόνο φρόντισε να τον αποδυναμώσεις στο μυαλό σου και θα τα καταφέρουμε και όλα θα πάνε καλά !!! Εξάλλου εμείς έχουμε και επιλογές όπως την επισκληρίδειο οι παλαιότερες γενιές γεννούσαν με την μαία του χωριού και χωρίς τίποτα !!!! Με το καλό να έρθουν οι μπεμπουλες μας και να έχουν υγεία !!!! Τώρα βάζω τα πόδια μου σε κρύο νερό γιατί το πρήξιμο είναι απίστευτο , έχω και την μαία που μου λέει μα μετράω την πίεση μου κάθε μέρα γιατί έχει λίγο ανεβεί αυτό το μήνα αλλά όχι κάτι σοβαρό από 10 με 7 πήγε 11 με 9 , αλλά δεν ανυσηχω το θεωρώ φυσιολογικό !!!τωρα μπήκα στην 37 βδομάδα και περιμένω πως και πως , ελπίζω να μην ξεπεράσω τις 40 βδομαδες !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Boubou93 είπε:

Ναι αστα να πάνε , ευτυχώς που γεννάμε σε λίγες μέρες και γλιτώνουμε τις μεγάλες ζεστές , τι να κάνουν και οι εγκυουλες του Αυγούστου !!!! Και εγώ αγχώνομαι για την γεννά αλλά πάντα έτσι είναι στα πρώτα , φρόντισε να το πάρεις όσο πιο χαλαρά μπορείς ακόμα και τον πόνο φρόντισε να τον αποδυναμώσεις στο μυαλό σου και θα τα καταφέρουμε και όλα θα πάνε καλά !!! Εξάλλου εμείς έχουμε και επιλογές όπως την επισκληρίδειο οι παλαιότερες γενιές γεννούσαν με την μαία του χωριού και χωρίς τίποτα !!!! Με το καλό να έρθουν οι μπεμπουλες μας και να έχουν υγεία !!!! Τώρα βάζω τα πόδια μου σε κρύο νερό γιατί το πρήξιμο είναι απίστευτο , έχω και την μαία που μου λέει μα μετράω την πίεση μου κάθε μέρα γιατί έχει λίγο ανεβεί αυτό το μήνα αλλά όχι κάτι σοβαρό από 10 με 7 πήγε 11 με 9 , αλλά δεν ανυσηχω το θεωρώ φυσιολογικό !!!τωρα μπήκα στην 37 βδομάδα και περιμένω πως και πως , ελπίζω να μην ξεπεράσω τις 40 βδομαδες !!!

Καλέ μια χαρά είναι η πίεση σου!! Βαζε στο κρύο νερό και χοντρό αλάτι μας είπε μια φίλη του φόρουμ σήμερα! Όσο να πεις πρωταρες είμαστε και το άγχος είναι φυσιολογικό... Αχ θα δούμε!!! Στο Λονδίνο είστε πιο χαλαρά όντως από θέμα μέτρων για να απαντήσω και στο προηγούμενο μήνυμα με καθυστέρηση,αλλά πιστεύω ότι θα είστε πιο οργανωμένοι το φθινόπωρο. Βαλίτσα έχεις ετοιμάσει;


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Jerina είπε:

Καλέ μια χαρά είναι η πίεση σου!! Βαζε στο κρύο νερό και χοντρό αλάτι μας είπε μια φίλη του φόρουμ σήμερα! Όσο να πεις πρωταρες είμαστε και το άγχος είναι φυσιολογικό... Αχ θα δούμε!!! Στο Λονδίνο είστε πιο χαλαρά όντως από θέμα μέτρων για να απαντήσω και στο προηγούμενο μήνυμα με καθυστέρηση,αλλά πιστεύω ότι θα είστε πιο οργανωμένοι το φθινόπωρο. Βαλίτσα έχεις ετοιμάσει;

Ναι ετοίμασα όταν μπήκα στον 9ο , απλά εδώ αν όλα πάνε καλά και το μωρό είναι καλά σε βγάζουν την ίδια μέρα !!! Ναι είναι καλή η πίεση αλλά έχω πολύ πρησμένα άκρα και είχα και έντονους πόνοκεφαλους και μου ειπαν να έχω τον νου μου αλλά από τότε που άρχισα να πίνω πολύ νερό σταμάτησαν όμως τα πόδια μου έχουν γίνει τριπλάσια!!!! Εσυ φαντάζομαι ετοιμασες την βαλίτσα σου !!!! Από ότι είδα και εσυ γύρω στις 7/06 την περιμένεις την μπεμπουλα σου !!! Από κιλά έχεις δει ποσό είναι ;;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Boubou93 είπε:

Ναι ετοίμασα όταν μπήκα στον 9ο , απλά εδώ αν όλα πάνε καλά και το μωρό είναι καλά σε βγάζουν την ίδια μέρα !!! Ναι είναι καλή η πίεση αλλά έχω πολύ πρησμένα άκρα και είχα και έντονους πόνοκεφαλους και μου ειπαν να έχω τον νου μου αλλά από τότε που άρχισα να πίνω πολύ νερό σταμάτησαν όμως τα πόδια μου έχουν γίνει τριπλάσια!!!! Εσυ φαντάζομαι ετοιμασες την βαλίτσα σου !!!! Από ότι είδα και εσυ γύρω στις 7/06 την περιμένεις την μπεμπουλα σου !!! Από κιλά έχεις δει ποσό είναι ;;;

δεν σε έστειλαν να κάνεις εξέταση ούρων 24ώρου;;; εδώ αυτό θα έκαναν και αν είχες μόνο το 1 από τα 3 συμπτώματα... το πρήξιμο περιορίζεται στα πόδια ή έχεις πρηστεί και στο πρόσωπο; π.χ. στη μύτη;;;


cZfsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Boubou93 είπε:

Ναι ετοίμασα όταν μπήκα στον 9ο , απλά εδώ αν όλα πάνε καλά και το μωρό είναι καλά σε βγάζουν την ίδια μέρα !!! Ναι είναι καλή η πίεση αλλά έχω πολύ πρησμένα άκρα και είχα και έντονους πόνοκεφαλους και μου ειπαν να έχω τον νου μου αλλά από τότε που άρχισα να πίνω πολύ νερό σταμάτησαν όμως τα πόδια μου έχουν γίνει τριπλάσια!!!! Εσυ φαντάζομαι ετοιμασες την βαλίτσα σου !!!! Από ότι είδα και εσυ γύρω στις 7/06 την περιμένεις την μπεμπουλα σου !!! Από κιλά έχεις δει ποσό είναι ;;;

Δεν την ολοκλήρωσα ακόμη τη βαλίτσα,αύριο!! Την προηγούμενη εβδομάδα ήταν 2400 τη Δευτέρα θα δούμε πόσο θα είναι!!! εσένα πόσα κιλά είναι; Πινε πολύ νερό και μείωσε αλάτι μήπως ξεπρηστουν αλλιώς Ρώτα τον γιατρό η την μαία σου...λίγο πρήξιμο είναι φυσιολογικό αλλά το πολύ δεν ξέρω...


 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Athinaa είπε:

δεν σε έστειλαν να κάνεις εξέταση ούρων 24ώρου;;; εδώ αυτό θα έκαναν και αν είχες μόνο το 1 από τα 3 συμπτώματα... το πρήξιμο περιορίζεται στα πόδια ή έχεις πρηστεί και στο πρόσωπο; π.χ. στη μύτη;;;

Εδώ λόγω του ιού σε επισκέπτεται η μαία στο σπίτι , όποτε έκανα ένα τεστ ούρων το οποίο βγήκε οκά !!! Έχω πρηστεί και στο πρόσωπο αρκετά η αλήθεια είναι !!!! Όμως μου λέει ουι είμαι οκά προς το παρόν , την άλλη βδομάδα επανελέγχο !!! Τι να πω εδώ τα πράγματα είναι αλλιώς δεν πολύ καίγονται αλλά τσεκάρω την πίεση μου κάθε μέρα και είναι σχετική καλή!!! Ελπίζω να πάνε όλα καλά !!! Αλλά φαντάζομαι όλες πριζομαστε στον ένατο !!!

6 ώρες πρίν, Jerina είπε:

Δεν την ολοκλήρωσα ακόμη τη βαλίτσα,αύριο!! Την προηγούμενη εβδομάδα ήταν 2400 τη Δευτέρα θα δούμε πόσο θα είναι!!! εσένα πόσα κιλά είναι; Πινε πολύ νερό και μείωσε αλάτι μήπως ξεπρηστουν αλλιώς Ρώτα τον γιατρό η την μαία σου...λίγο πρήξιμο είναι φυσιολογικό αλλά το πολύ δεν ξέρω...

Μην αγχώνεσαι έχεις χρόνο , εγώ την έκανα πιο πολύ από βαρεμάρα γιατί όλη μέρα σπίτι καταλαβαίνεις !! Εμένα τώρα στην 37η βδομάδα είναι περίπου 2900 αλλά κοιλιά δεν έχω μεγάλη !! Τέλεια οι μπουμπουκες μας μεγαλώνουν , άντε σιγά σιγά να τις γνωρίσουμε επιτέλους !!!! Η μαία μου λέει ότι είναι φυσιολογικό όποτε και εγώ ηρεμώ λίγο !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Boubou93 είπε:

Εδώ λόγω του ιού σε επισκέπτεται η μαία στο σπίτι , όποτε έκανα ένα τεστ ούρων το οποίο βγήκε οκά !!! Έχω πρηστεί και στο πρόσωπο αρκετά η αλήθεια είναι !!!! Όμως μου λέει ουι είμαι οκά προς το παρόν , την άλλη βδομάδα επανελέγχο !!! Τι να πω εδώ τα πράγματα είναι αλλιώς δεν πολύ καίγονται αλλά τσεκάρω την πίεση μου κάθε μέρα και είναι σχετική καλή!!! Ελπίζω να πάνε όλα καλά !!! Αλλά φαντάζομαι όλες πριζομαστε στον ένατο !!!

Μην αγχώνεσαι έχεις χρόνο , εγώ την έκανα πιο πολύ από βαρεμάρα γιατί όλη μέρα σπίτι καταλαβαίνεις !! Εμένα τώρα στην 37η βδομάδα είναι περίπου 2900 αλλά κοιλιά δεν έχω μεγάλη !! Τέλεια οι μπουμπουκες μας μεγαλώνουν , άντε σιγά σιγά να τις γνωρίσουμε επιτέλους !!!! Η μαία μου λέει ότι είναι φυσιολογικό όποτε και εγώ ηρεμώ λίγο !!!

Εννοείται και να ηρεμήσεις. Για προεκλαμψία περισσότερο φοβούνται και αφού η πίεση σου είναι σούπερ δεν έχεις λόγο να φοβάσαι. Και εμένα οι εξετάσεις μου είναι εξαιρετικές αλλά πρήζονται τα πόδια και τα χέρια μου. Λογικό για ένατο μήνα!!! Δροσερά ντουζακια λίγο αλάτι πολύ νερό και ασπράδια αυγών!!!βοηθάνε πολύ.

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια μου!! Τι κάνετε?

Πηγα στον γιατρό του ντοπλερ σημερα και βρήκε αυξημένο το αμνιακο υγρο της μπεμπας (πριβε πισινα η κυρία :mrgreen:) οποτε ειπε περιπου 1 εβδομάδα κ κατι για delivery. ξεκιναω ινσουλίνη αποψε για οσες μερες εμειναν ωστε να φρενάρουμε την αύξηση του υγρου.

Η μπεμπα μας είναι 3kg και ο μπεμπης 2,5kg. 

Επόμενο ραντεβου στον γυναικολόγο σε 7 ημερες και βλέπουμε πως παει..

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Jerina είπε:

Εννοείται και να ηρεμήσεις. Για προεκλαμψία περισσότερο φοβούνται και αφού η πίεση σου είναι σούπερ δεν έχεις λόγο να φοβάσαι. Και εμένα οι εξετάσεις μου είναι εξαιρετικές αλλά πρήζονται τα πόδια και τα χέρια μου. Λογικό για ένατο μήνα!!! Δροσερά ντουζακια λίγο αλάτι πολύ νερό και ασπράδια αυγών!!!βοηθάνε πολύ.

Εδώ πάλι καλά δεν έχει και πολύ ζέστη αλλά εκεί πρέπει να σκάτε τώρα βλέπω τρελές θερμοκρασίες !!!! Οι εξετάσεις καλές δόξα το θεό !!! Το δωμάτιο έτοιμο ;;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια! Γεννησα κι εγω 15 μαιου με καισαρικη. Όλα πηγαν πολυ καλα το μωρο γεννήθηκε 2780γρ. Ειναι πολυ καλος και την δευτερα ηρθαμε σπιτι μας. 2 μερες ειχα πονακια περιοδου και με τραβούσα τα ραμματα , τιποτα το τραγικό. Πλέον δε με τραβουν καθολου τα ραμματα με το που ενεργηθηκα ουτε ποναω..περπαταω κανονικα, σκύβω, δεν έχω κανένα θέμα. Την αλλη παρασκευη θα παω να μου κόψει τα ραμματα ο γιατρος. Γεννησα 2 παρα τέταρτο το μεσημέρι και στις 6 το απόγευμα σηκωθηκα και περπατησα..η αλήθεια είναι ότι τις 2 πρώτες μερες τραβούσα πολυ τα ραμματα. 

  • Μου αρέσει 7

dUCPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Άννα.Κρήτη είπε:

Καλησπέρα κοριτσια! Γεννησα κι εγω 15 μαιου με καισαρικη. Όλα πηγαν πολυ καλα το μωρο γεννήθηκε 2780γρ. Ειναι πολυ καλος και την δευτερα ηρθαμε σπιτι μας. 2 μερες ειχα πονακια περιοδου και με τραβούσα τα ραμματα , τιποτα το τραγικό. Πλέον δε με τραβουν καθολου τα ραμματα με το που ενεργηθηκα ουτε ποναω..περπαταω κανονικα, σκύβω, δεν έχω κανένα θέμα. Την αλλη παρασκευη θα παω να μου κόψει τα ραμματα ο γιατρος. Γεννησα 2 παρα τέταρτο το μεσημέρι και στις 6 το απόγευμα σηκωθηκα και περπατησα..η αλήθεια είναι ότι τις 2 πρώτες μερες τραβούσα πολυ τα ραμματα. 

Να σας ζηηηησειιι!!  Να είναι γερό και καλότυχο!! :wub:

Just now, playbunny είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Τι κάνετε?

Πηγα στον γιατρό του ντοπλερ σημερα και βρήκε αυξημένο το αμνιακο υγρο της μπεμπας (πριβε πισινα η κυρία :mrgreen:) οποτε ειπε περιπου 1 εβδομάδα κ κατι για delivery. ξεκιναω ινσουλίνη αποψε για οσες μερες εμειναν ωστε να φρενάρουμε την αύξηση του υγρου.

Η μπεμπα μας είναι 3kg και ο μπεμπης 2,5kg. 

Επόμενο ραντεβου στον γυναικολόγο σε 7 ημερες και βλέπουμε πως παει..

Καλέ τι τέλειο βάρος έχουν!! Δώσε μου εμένα αμνιακό που το χω λιγοοοοο!! Με το καλό να έρθει η μέρα να τα πάρεις αγκαλίτσα κορίτσι μου! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Boubou93 είπε:

Εδώ λόγω του ιού σε επισκέπτεται η μαία στο σπίτι , όποτε έκανα ένα τεστ ούρων το οποίο βγήκε οκά !!! Έχω πρηστεί και στο πρόσωπο αρκετά η αλήθεια είναι !!!! Όμως μου λέει ουι είμαι οκά προς το παρόν , την άλλη βδομάδα επανελέγχο !!! Τι να πω εδώ τα πράγματα είναι αλλιώς δεν πολύ καίγονται αλλά τσεκάρω την πίεση μου κάθε μέρα και είναι σχετική καλή!!! Ελπίζω να πάνε όλα καλά !!! Αλλά φαντάζομαι όλες πριζομαστε στον ένατο !!!

Μην αγχώνεσαι έχεις χρόνο , εγώ την έκανα πιο πολύ από βαρεμάρα γιατί όλη μέρα σπίτι καταλαβαίνεις !! Εμένα τώρα στην 37η βδομάδα είναι περίπου 2900 αλλά κοιλιά δεν έχω μεγάλη !! Τέλεια οι μπουμπουκες μας μεγαλώνουν , άντε σιγά σιγά να τις γνωρίσουμε επιτέλους !!!! Η μαία μου λέει ότι είναι φυσιολογικό όποτε και εγώ ηρεμώ λίγο !!!

Κορίτσι μου δεν σου τα λέω για να σε τρομοκρατήσω αλλά η πίεση σου δεν είναι καλή... από τη στιγμή που έχεις υπόταση πάντα και τώρα ανεβηκε και παραμένει έτσι σημαίνει ότι έχεις υπέρταση... το πρήξιμο των ποδιών είναι σημαντικό στην περίπτωση αυτή και αν πρηστείς και στο πρόσωπο, και κυρίως στη μύτη, χτυπάνε καμπανάκια... και οι πονοκέφαλοι είναι το κερασάκι στην τούρτα... το τεστ ούρων που έκανες ήταν απλώς με το κυπελλάκι; γιατί χρειάζονται ούρα 24ώρου για μετρηθεί το λεύκωμα... δηλ πάνω από 2 λίτρα... μαζεύεις από τα πρώτα πρωινά μέχρι την άλλη μέρα το πρωί... 

στα λέω αυτά ως παθούσα... εμφάνισα προεκλαμψία στην 36η εβδομάδα -τουλάχιστον τότε είδε ο γιατρός το πρήξιμο μου και την πίεση μου, αφού τότε πήγαινα ανά μηνα- και αφού έκανα και τα ούρα 24ώρου βεβαιωθήκαμε και μπήκαμε για εσπευσμένη καισαρική στις 37 ακριβώς... και στην περίπτωση αυτή ο φ.τ. δεν ενδείκνυται γιατί η πίεση μπορεί να φτάσει στο θεό, ούτε η επισκληρίδιος... η μόνη θεραπεία για την προεκλαμψία είναι ο τοκετός και μάλιστα με ολική...  και ο κίνδυνος παραμένει για 2 24ώρα μετά τον τοκερό...

αν δεν έχεις κάνει θα σου πρότεινα να κάνεις άμεσα εξέταση με ούρα 24ώρου γιατί έχεις όλα τα άλλα συμπτώματα... αν θέλεις να βεβαιωθείς μπορείς να το γκουγκλάρεις... κι εγώ τη μικρή την είχα πάντα 7 και είχε ανέβει στο 9-10... αν αυτό είναι πάντα σταθερό κάθε μέρα τότε είναι υπέρταση κι όχι τυχαίο... και εσύ ως υποτασική έχεις άλλα στάνταρ... 

σου εύχομαι τα καλύτερα ότι κι αν αποφασίσεις...

  • Μου αρέσει 1

cZfsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...