Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια τελικά με κράτησαν και για 4ο όρο! μου το χαμήλωσαν δοκιμαστικά στις 40 μονάδες δλδ να πέφτει πιο αργά με την προϋπόθεση να δουν πως παω και να κάνω nst ώστε να φύγω αύριο , αλλά μου το ανέβασε πάλι στο 60 όπως ήταν αρχικά! 😔 

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Πολύ ωραία που ξεκίνησαν και οι β' επιπέδου και είναι όλα καλά!!! Κάνατε καλή αρχή!!! Εύχομαι το ίδιο καλά να είναι και για όλες!!! Δεν ήξερα ότι γίνεται και κολπικός στη β' επιπέδου για τη μέτρηση του τραχήλου. Οπότε, οοοταν έρθει και εμένα η ώρα μου θα είμαι προετοιμασμένη και γι' αυτό... :roll: Ευχαριστώ κορίτσια για την πληροφορία :-D

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Koalaki87 είπε:

Κορίτσια στην Β Επιπέδου δλδ πραγματοποιείται και κολπικος υπέρηχος;;; Η μόνο κοιλιακός;; Δίνεις και αίμα;

Εμένα δε μου έκανε κολπικό, μέτρησε κανονικά τον τράχηλο από την κοιλία..

Αίμα δίνεις για τις τυπικές εξετάσεις πχ γενική αίματος κτλ που κάνεις κάθε τόσο όπως επίσης και για την καμπύλη σακχάρου. Δεν έχει κάποια ειδική αιματολογικη εξέταση όπως στην αυχενική.


XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vila είπε:

Εμένα δε μου έκανε κολπικό, μέτρησε κανονικά τον τράχηλο από την κοιλία..

Αίμα δίνεις για τις τυπικές εξετάσεις πχ γενική αίματος κτλ που κάνεις κάθε τόσο όπως επίσης και για την καμπύλη σακχάρου. Δεν έχει κάποια ειδική αιματολογικη εξέταση όπως στην αυχενική.

Εντάξει πάλι καλά γιατί κατάλαβα πριν ότι γίνεται και κολπικος και κοιλιακός ενώ κ ο γιατρός μου κοιλιακό μου πε και απόρησα.εγω πάντως την ξούρα μου θα την ρίξω για να είμαι προετοιμασμενη για παν ενδεχόμενο γιατί η αλήθεια είναι δεν θα το κάνα.χαχαχαχα. βασανιστικό λίγο το μποτε κορίτσια ειδικά τωρα που φουσκώνει η κοιλιά και δεν έχεις την ευλυγισία που χες πριν...υποφέρω κάθε φορά.μετανοιωνω που μεινα στην μέθοδο ξυραφάκι και δεν έκανα κάνα λέιζερ μπας κ ηρεμήσω.

  • Χαχα 3

bSdCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Koalaki87 είπε:

Εντάξει πάλι καλά γιατί κατάλαβα πριν ότι γίνεται και κολπικος και κοιλιακός ενώ κ ο γιατρός μου κοιλιακό μου πε και απόρησα.εγω πάντως την ξούρα μου θα την ρίξω για να είμαι προετοιμασμενη για παν ενδεχόμενο γιατί η αλήθεια είναι δεν θα το κάνα.χαχαχαχα. βασανιστικό λίγο το μποτε κορίτσια ειδικά τωρα που φουσκώνει η κοιλιά και δεν έχεις την ευλυγισία που χες πριν...υποφέρω κάθε φορά.μετανοιωνω που μεινα στην μέθοδο ξυραφάκι και δεν έκανα κάνα λέιζερ μπας κ ηρεμήσω.

Να γεννήσεις με το καλό και βάλε στο πρόγραμμα να το κάνεις το λέιζερακι! Μιλάμε για μεγάλη ξενοιασιά!!! Εγώ το έκανα πριν λίγα χρόνια και τώρα έχουν βγεί κάποιες αλλά είναι σαν χνουδακι ούτε που φαίνονται καλά καλά, τις κάνω μια στο τόσο με κερί. Τώρα βέβαια στη γέννα δεν ξέρω αν θα πρέπει να μου τις ξυρίσουν αυτές τις 5 τρίχες!! 


XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Εμένα μου έκανε και κολπικό για τη μέτρηση του τραχήλου ;) νομίζω είναι στο γιατρό που θα κάνει την εξέταση,  ίσως να μη φαίνεται καλά κάποιες φορές από τη κοιλιά και να θέλει κολπικό, δε ξέρω...

 


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!! 

Έχω την εντύπωση ότι ισχύει αυτό που λέει η marjio. Τον μετράνε με κοιλιακό υπέρηχο αλλά αν δεν φαίνεται καλά ή αν για κάποιο λόγο χρειαζεται μεγαλύτερη ακρίβεια τότε γίνεται κ κολπικά γιατί αλλάζει λίγο η μετρηση. Εμένα στον δεύτερο γιο μου, μου τον μέτρησαν κολπικά λίγες μέρες πριν την β επιπεδου γιατί ειχα αίμα αλλά ήταν εντάξει τλκ κ μετά το παρακολουθούσαμε μονο με κοιλιακό υπέρηχο από ότι θυμάμαι. 

 

6 ώρες πρίν, Koalaki87 είπε:

Εντάξει πάλι καλά γιατί κατάλαβα πριν ότι γίνεται και κολπικος και κοιλιακός ενώ κ ο γιατρός μου κοιλιακό μου πε και απόρησα.εγω πάντως την ξούρα μου θα την ρίξω για να είμαι προετοιμασμενη για παν ενδεχόμενο γιατί η αλήθεια είναι δεν θα το κάνα.χαχαχαχα. βασανιστικό λίγο το μποτε κορίτσια ειδικά τωρα που φουσκώνει η κοιλιά και δεν έχεις την ευλυγισία που χες πριν...υποφέρω κάθε φορά.μετανοιωνω που μεινα στην μέθοδο ξυραφάκι και δεν έκανα κάνα λέιζερ μπας κ ηρεμήσω.

Κoalaki κ εδώ μαζί πάμε εμείς! Πριν την εγκυμοσύνη έλεγα θα κάνω λέιζερ είχα κλείσει κ ραντεβού. Ο γιατρός όμως μου είπε ότι προτιμάει όχι κοντά στα γεννητικά όργανα αλλά 2-3 φίλες μου που ήμασταν για καφέ μου είπαν ότι τους επέτρεπαν κ μπικινι κανονικά στην εγκυμοσυνη.εγω το ψιλόσκέφτομαι. Έχω ήδη ρωτήσει τηλεφωνικά σε δερματολογους να δω τι λένε γιατί κ ο γιατρός μου δεν είπε κατηγορηματικα όχι. Επίσης έκανα τα τελευταία χρόνια τατουάζ τρίχα τρίχα στα φρύδια κ τώρα θα έπρεπε να ξανακάνω. Άραγε αυτό επιτρέπεται? Καλά εννοείται δεν επειγουν όλα αυτά αλλά αν δεν απαγορευονται γιατί να μη γίνουν να ξεμπερδευουμε.. Εγώ προσωπικά μόνο στις εγκυμοσύνες μου έχω τόσο χρόνο. Μετά θα έχουμε τον θηλασμό, θα έχουμε τρέξιμο, ελάχιστο χρόνο, πάλι πίσω θα μείνουν όλα. 

  • Μου αρέσει 1

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Μόλις καναμε την Β' επιπέδου!Όλα μια χαρά παναγιά μου!Ήταν μπρούμυτα και κοιμόταν οπότε τον βόλεψε και τα μέτρησε όλα μπαμ μπαμ.

Ούτε εμένα μου έκανε κολπικό.

  • Μου αρέσει 8

5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία μπράβο Foroulina μου! Όλα τα μωράκια να είναι γερά βρε κορίτσια! 

Να ρωτήσω.. Μίλησε καμία με τον γιατρό σχετικά με τον κορωνοιο? Τώρα διάβαζα ότι δεν θεωρουμαστε υψηλού κινδύνου κ απλά λαμβάνουμε τα κλασικά μέτρα προφύλαξης αλλά ότι δεν είναι σίγουρο ακόμα αν επηρεάζεται το έμβρυο. Εντωμεταξυ θυμάμαι όταν μου έκλεινε ραντεβού ο γιατρός μου στον άλλο γιατρό τον ρωτούσε θα έχεις επιστρεψει εκείνες τις μέρες  για να κλείσουμε β επιπεδου? Που να ταξιδεψε άραγε :roll::shock::-D

  • Ευχαριστώ 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια !

Κάναμε κι εμείς τη β' επιπέδου αλλά ενώ όλα ήταν τέλεια βρήκαμε ήπιο υπερηχογενές έντερο!

Ερωτήθηκα αν είχα κάποια αποκόλληση ή αιμορραγία έως τώρα (είχα λίγο αίμα στην αρχή ) και μου είπε οτι λογικά το έμβρυο κατάπιε αιματάκι!!

Ωστόσο, μου πήραν αίμα για ΚΙ για το 99% , καθώς στην αρχή είχα κάνει κάποια άλλη εξέτασδη για την ΚΙ , και αίμα για διάφορες άλλες λοιμώξεις όπως τοξόπλασμα (ώπου και για αυτά είχα κάνει στην αρχή)

Όπως καταλαβέβετε φύγαμαε με κατεβασμένα τα μούτρα!! Δε το περιμέναμε !!

 

 

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, Vila είπε:

Να γεννήσεις με το καλό και βάλε στο πρόγραμμα να το κάνεις το λέιζερακι! Μιλάμε για μεγάλη ξενοιασιά!!! Εγώ το έκανα πριν λίγα χρόνια και τώρα έχουν βγεί κάποιες αλλά είναι σαν χνουδακι ούτε που φαίνονται καλά καλά, τις κάνω μια στο τόσο με κερί. Τώρα βέβαια στη γέννα δεν ξέρω αν θα πρέπει να μου τις ξυρίσουν αυτές τις 5 τρίχες!! 

Κορίτσια εγώ εδώ και 10 χρόνια έχω κάνει λέιζερ σε όλη την περιοχή και είχα ξενοιασει και τώρα στην εγκυμοσύνη έχω βγάλει πάλι τρίχες!!!:D

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, "Gigi" είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! 

Έχω την εντύπωση ότι ισχύει αυτό που λέει η marjio. Τον μετράνε με κοιλιακό υπέρηχο αλλά αν δεν φαίνεται καλά ή αν για κάποιο λόγο χρειαζεται μεγαλύτερη ακρίβεια τότε γίνεται κ κολπικά γιατί αλλάζει λίγο η μετρηση. Εμένα στον δεύτερο γιο μου, μου τον μέτρησαν κολπικά λίγες μέρες πριν την β επιπεδου γιατί ειχα αίμα αλλά ήταν εντάξει τλκ κ μετά το παρακολουθούσαμε μονο με κοιλιακό υπέρηχο από ότι θυμάμαι. 

 

Κoalaki κ εδώ μαζί πάμε εμείς! Πριν την εγκυμοσύνη έλεγα θα κάνω λέιζερ είχα κλείσει κ ραντεβού. Ο γιατρός όμως μου είπε ότι προτιμάει όχι κοντά στα γεννητικά όργανα αλλά 2-3 φίλες μου που ήμασταν για καφέ μου είπαν ότι τους επέτρεπαν κ μπικινι κανονικά στην εγκυμοσυνη.εγω το ψιλόσκέφτομαι. Έχω ήδη ρωτήσει τηλεφωνικά σε δερματολογους να δω τι λένε γιατί κ ο γιατρός μου δεν είπε κατηγορηματικα όχι. Επίσης έκανα τα τελευταία χρόνια τατουάζ τρίχα τρίχα στα φρύδια κ τώρα θα έπρεπε να ξανακάνω. Άραγε αυτό επιτρέπεται? Καλά εννοείται δεν επειγουν όλα αυτά αλλά αν δεν απαγορευονται γιατί να μη γίνουν να ξεμπερδευουμε.. Εγώ προσωπικά μόνο στις εγκυμοσύνες μου έχω τόσο χρόνο. Μετά θα έχουμε τον θηλασμό, θα έχουμε τρέξιμο, ελάχιστο χρόνο, πάλι πίσω θα μείνουν όλα. 

Λειζερ είχα βάλει και εγώ σκοπό να κάνω αμέσως μετά το καλοκαίρι αλλά ήρθε ο αντρουλης μου από εξάμηνο ταξίδι τον Οκτώβρη και τσουυυπ  να το σπορακι μας!!! Εμένα λέιζερ ο γιατρουλης μου μου είπε να κάνω υπομονή μέχρι να γεννήσω και να το ξεκινήσω μετά.οχι ότι απαγορεύεται τώρα στα πόδια αλλά μου λέει τόσα χρονια παιδευομουν κάνε λίγο ακόμα υπομονή και μετά κάνε ότι θες! Οπότε το άφησα.ξυραφακι τώρα και πάλι ξυραφάκι ..αλλά σίγουρα το λέιζερ θα μπει στην ζωή μου μετα!!! Είναι σωτήριο.  Όσο για το Κορωναίο θεορουμαστε στις ευπαθείς ομάδες και δεν έχει διευκρινιστεί αν νοσήσει η μαμά επηρεάζεται το έμβρυο! Το έβλεπα στο ΣΤΑΡ που το έλεγε γιατρός. Καλό είναι να προσέχουμε! 

@foroulina μου μπράβο κορίτσι μου το μπεμπακι σου!!!και άλλο μωράκι μπρούμυτα τελικά δεν είναι περίεργο μάλλον βολευνται έτσι!!!  

@Fofou μην στεναχωριέσαι!!! Επηρεάζει κάτι το έμβρυο ότι κατάπιε αιματακι είναι κάτι που θέλει παρακολουθηση;;; Τι είναι η ΚΙ;;;

  • Ευχαριστώ 1

bSdCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρίαφi είπε:

Κορίτσια εγώ εδώ και 10 χρόνια έχω κάνει λέιζερ σε όλη την περιοχή και είχα ξενοιασει και τώρα στην εγκυμοσύνη έχω βγάλει πάλι τρίχες!!!:D

Α στο καλό! Αλήθεια? Ε τότε βγαίνω από το δίλημμα. Θα περιμένω να γεννήσω. Χαχα! Εγώ πάντως δεν βλέπω ιδιαίτερη τριχοφυια. Δηλ όπως ξυριζομουν έτσι κ τώρα. 

Just now, Fofou είπε:

Καλημέρα κορίτσια !

Κάναμε κι εμείς τη β' επιπέδου αλλά ενώ όλα ήταν τέλεια βρήκαμε ήπιο υπερηχογενές έντερο!

Ερωτήθηκα αν είχα κάποια αποκόλληση ή αιμορραγία έως τώρα (είχα λίγο αίμα στην αρχή ) και μου είπε οτι λογικά το έμβρυο κατάπιε αιματάκι!!

Ωστόσο, μου πήραν αίμα για ΚΙ για το 99% , καθώς στην αρχή είχα κάνει κάποια άλλη εξέτασδη για την ΚΙ , και αίμα για διάφορες άλλες λοιμώξεις όπως τοξόπλασμα (ώπου και για αυτά είχα κάνει στην αρχή)

Όπως καταλαβέβετε φύγαμαε με κατεβασμένα τα μούτρα!! Δε το περιμέναμε !!

 

 

Γλυκούλα μου.. Φυσικό είναι να φύγετε στεναχωρημενοι.η αλήθεια είναι ότι πάμε όλοι αγχωμενοι αλλά νομίζω ότι κατά βαθος δεν είμαστε ποτέ προετοιμασμενοι να ακούσουμε κάτι που δεν είναι φυσιολογικό.  τι άλλο σας είπαν? Είναι ανησυχητικό αυτό? Δεν το έχω ξανακούσει. Πρέπει να κάνεις κάτι παραπάνω πέρα από αυτή την εξέταση αίματος? 


b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

@gigi  το να έχει καταπιεί αιματάκαι είναι σύνηθες φαινόμενο μας είπαν !! Μόλις βγουν όμως τα αποτελέσματα των εξετάσεων θα ξέρουμε παραπάνω πράγματα , ο γιατρός δεν μας τα υπερανάλυσε, θεωρέι ότι δε θα είναι τίπ[οτα.. αλλά.. το άγχος δε φέυγει!!

@Koalaki87 το ΚΙ είναι η Κυστική ίνωση που κάνουμε συνήθως στον προγεννητικό έλεγχο ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofou είπε:

@gigi  το να έχει καταπιεί αιματάκαι είναι σύνηθες φαινόμενο μας είπαν !! Μόλις βγουν όμως τα αποτελέσματα των εξετάσεων θα ξέρουμε παραπάνω πράγματα , ο γιατρός δεν μας τα υπερανάλυσε, θεωρέι ότι δε θα είναι τίπ[οτα.. αλλά.. το άγχος δε φέυγει!!

@Koalaki87 το ΚΙ είναι η Κυστική ίνωση που κάνουμε συνήθως στον προγεννητικό έλεγχο ! 

Όλα καλά θα πάνε τότε κοπέλα μου...αν ήταν κάτι ο γιατρός θα σας θα το είχε πει για να γνωρίζετε!!!αφού είναι σύνηθες φαινόμενο μην αγχώνεσαι!!! Ότι το άγχος δεν φεύγει εννοείται..και καλά να πάει η Β Επιπέδου μετά από λίγο καιρό πάλι αγχωνόμαστε για την εξέταση του τρίτου τριμήνου αλλά γενικά απέβαλε το άγχος σου το μωράκι σου πρέπει να είναι ήρεμο και να ξέρεις πως είναι καλά!!! 


bSdCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...