Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 11 λεπτά , Angot είπε:

      μα έτσι κ αλλιώς θα σ κάνουν ανά κάποιες μέρες ! εγώ μόνο e2 lh και προγεστερονη εκανα  με την fsh δεν ασχολήθηκε ποτέ ο γιατρός ! κ δεν ξέρω κ τι κάνει να σ πω την αλήθεια 

      Εγώ ρε γμτ δε θυμάμαι τι εξετάσεις έκανα στην ωοληψια..για κάποιο λόγο δε θυμάμαι σχεδόν τπτ από αυτή τη διαδικασία,πέρασαν 2,5 χρόνια ..Πάντως ακόμα και αν πάω με φυσικό τρόπο,πάλι θα κάνω μέθη,δεν παίζει να αντέξω χωρίς αναισθησία 

      πρίν από 1 λεπτό , Σποράκι είπε:

      Να τις κάνεις δεύτερη μέρα του κυκλου αν στις ζητήσει ο γιατρός. Αλλιώς η γνώμη μου είναι μην ασχοληθείς, αγχωνόμαστε μόνες μας και δεν κάνει καλό!!!

      Τώρα στην εμβρυομεταφορά έκανα  ορμονολογικες(tsh,lh,Ε2 κτλ)αλλά FSH δεν εκανα. Φοβάμαι να την κάνω,θα δω κάνα νούμερο τρελό και θα βάλω τα κλάματα.Εχεις δίκιο πάντως,από την ώρα που απέτυχε η εμβρυομεταφορά,έχω τρελαθεί απ' τη στεναχώρια και το άγχος..

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

πρίν από 32 λεπτά , Christinα είπε:

Αχ βρε κορίτσι μου έχεις βραχυκυκλωσει! Με το καλό το μωράκι σου κ να χαρεί όλα αυτά τα συμπράγκαλα που συζητάμε!

Γνώμη μου να πάρεις ένα κάθισμα αυτοκινήτου για όλες τις ηλικίες κ να ξεμπερδεύεις! Τα πολλά πολλά είναι περιττά τελικά κ τσάμπα έξοδα! Μόνοι μας κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη!

Για παιδίατρο κ τέτοιες δουλειές μην πάρεις τπτ!  Θα το βάζεις στο αυτοκίνητο κ μετά αγκαλίτσα! Θα γεννήσεις κι άνοιξη όποτε θα κυκλοφορείς άνετα! Για επισκέψεις σε μαμά η πεθερά καλό είναι αν πηγαίνεις πολυ συχνά ή το αφήνεις εκεί, να έχεις εκεί ένα δεύτερο ριλαξ η καρότσι κ να μην κουβαλάς κάθε φορά. Πχ θα μπορούσες να πάρεις ένα δικό σου καρότσι από 0 μηνών απλό(οικονομικό ) κ αυτό που σ έδωσαν να το πας στη γιαγιά. Μόνο αν εκεί πάτε συχνά βέβαια κ θεωρείς ότι χρειάζεται γτ που θα καθεται το παιδι; και για να μην κουβαλάς. Από 4 μηνών μη σου πω 3ων θα δεις το παιδάκι θα έχει μεγαλώσει πολύ κ τα πορτ μπεμπε κ αυγά,φωλιτσες θα είναι άχρηστα που χρησιμοποιήθηκαν 2 φορές. Αν πηγαινεις συχνα έξω βόλτες ποδαρατη πάρε ένα μάρσιπο για αρχή που θα είναι κ ελαφρύ το μωρό κ μετά καροτσαδα! 

Και τα κορίτσια μας παραπάνω αυτά λένε πάνω κάτω! Δν ξέρουμε κ το καρότσι που σου έδωσαν πόσο ανοιχτό που λες είναι για να κρίνουμε τη πρακτικότητα!

@Pagotoulaποιο καρότσι πήρες αν επιτρέπεται? Έχουμε πει μάρκες εδώ μέσα όποτε αν θες πες άνετα.

πηρα το hauck eagle 4s σκετο το καροτσι ομως (χωρις πορτ μπεμπε). η μικρη ειναι τωρα 8μηνων κ με χει καταβολεψει. δεν εχω χρησιμοποιησει τιποτα αλλο για τη μεταφορα της ποτε απο οταν γεννηθηκε. ειναι 5κιλα, κλεινει πανευκολα κ πιανει πολυ λιγο χωρο. δεν μ χρειαζεται δηλ ουτε μπαστουνι ουτε τπτ, γτ ειναι παναλαφρο τωρα π εχει μεγαλωσει κ ευκολοκινητο στους δρομους. κ ειναι πλ μανιτζεβελο, στο σπιτι μας π ειναι πλ μικρο, παει ανετα παντου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Christinα είπε:

Πωωωωωω έχω ξεχάσει πως βάζουμε ticker! Για πείτε κάποια! Αφού το φτιάξω,πατάω forum και την τελευταία επιλογή pseudo...BBκαι κάτι τέτοιο και μετά επιλογή κ επικόλληση! Τι κάνω λάθος?

Ζηλεψα κ το έβαλα πάλι κι εγώ:P

 

Αχ πιπίλα δε μου παίρνει κ με πιπιλαει εδώ κ καμιά ώρα. Έχω ξεχάσει πως είναι να μη πονάει το στήθος!

Just now, Pagotoula είπε:

πηρα το hauck eagle 4s σκετο το καροτσι ομως (χωρις πορτ μπεμπε). η μικρη ειναι τωρα 8μηνων κ με χει καταβολεψει. δεν εχω χτησιμοποιησει τιποτα αλλο για τη μεταφορα της ποτε απο οταν γεννηθηκε. ειναι 5κιλα, κλεινει πανευκολα κ πιανει πολυ λιγο χωρο. κ ειναι πλ μανιτζεβελο, στο σπιτι μας π ειναι πλ μικρο, παει ανετα παντου. 

Ωραίο καροτσι(δεν θυμάμαι ακριβώς μοντέλο βέβαια). Ήμουν ανάμεσα σε αυτό κ στο δικό μου το γκουμουτσι:D

Κι εγώ φουλ ικανοποιημένη γιατί πάει παντού κ του έχω βγάλει το λάδι(ακόμη δλδ) έχει όγκο βέβαια.

Είναι τι ψάχνει η κάθε μία τελικά ;)

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

πηρα το hauck eagle 4s σκετο το καροτσι ομως (χωρις πορτ μπεμπε). η μικρη ειναι τωρα 8μηνων κ με χει καταβολεψει. δεν εχω χρησιμοποιησει τιποτα αλλο για τη μεταφορα της ποτε απο οταν γεννηθηκε. ειναι 5κιλα, κλεινει πανευκολα κ πιανει πολυ λιγο χωρο. δεν μ χρειαζεται δηλ ουτε μπαστουνι ουτε τπτ, γτ ειναι παναλαφρο τωρα π εχει μεγαλωσει κ ευκολοκινητο στους δρομους. κ ειναι πλ μανιτζεβελο, στο σπιτι μας π ειναι πλ μικρο, παει ανετα παντου. 

Πολύ όμορφο! Στη version με το ροζ μοιάζει με το δικό μ! Καλές βόλτες με το κοριτσάκι σ να το ευχαριστηθείτε!

Just now, Anastasia05 είπε:

Ζηλεψα κ το έβαλα πάλι κι εγώ:P

 

Αχ πιπίλα δε μου παίρνει κ με πιπιλαει εδώ κ καμιά ώρα. Έχω ξεχάσει πως είναι να μη πονάει το στήθος!

Ωραίο καροτσι(δεν θυμάμαι ακριβώς μοντέλο βέβαια). Ήμουν ανάμεσα σε αυτό κ στο δικό μου το γκουμουτσι:D

Κι εγώ φουλ ικανοποιημένη γιατί πάει παντού κ του έχω βγάλει το λάδι(ακόμη δλδ) έχει όγκο βέβαια.

Είναι τι ψάχνει η κάθε μία τελικά ;)

Αχ Αναστασία άσε κι εμένα 3 μέρες τώρα από τις 7 κ μετά θέλει ζιζι για να χαλαρώσει κ δν ηρεμεί με τπτ! Αχ ζιζακια μας βασανισμενα...:lol:

Η μαμά μ λέει να της βάλω ένα ρούχο που έχει τη μυρωδιά μ! Γτ κλαει όταν κάνω μάθημα κ δεν γίνεται να πάω! Λες να το δοκιμάσω???

  • Μου αρέσει 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

Πολύ όμορφο! Στη version με το ροζ μοιάζει με το δικό μ! Καλές βόλτες με το κοριτσάκι σ να το ευχαριστηθείτε!

Αχ Αναστασία άσε κι εμένα 3 μέρες τώρα από τις 7 κ μετά θέλει ζιζι για να χαλαρώσει κ δν ηρεμεί με τπτ! Αχ ζιζακια μας βασανισμενα...:lol:

Η μαμά μ λέει να της βάλω ένα ρούχο που έχει τη μυρωδιά μ! Γτ κλαει όταν κάνω μάθημα κ δεν γίνεται να πάω! Λες να το δοκιμάσω???

Έχω ακούσει ότι το κάνουν αυτό με τη μπλούζα,! Δεν έχεις να χάσεις τίποτα!!

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, LadyP said:

Καλημέρα!!! Μήπως θέλει να ρευτει και σου τα κάνει αυτα? Γιατί και εμένα τα ίδια μου κάνει τραβιέται από το στήθος χτυπιέται κτλ και θέλει απλά να ρευτει και ηρεμει!! Επίσης εγώ έχω πάρει συλλέκτη γάλακτος στην Αμερική παίζει πολύ το είχα δει σε βίντεο. Το βάζω στο άλλο στήθος όταν θηλάζω και αντλώ επειδη τρέχει πάρα πολύ  και το μαζεύω και το βάζω σε ήδη αντλημενο μαζί και κατάψυξη μετα! Νομίζω κάπως haka τα λένε στο Αμέρικα? Κρίμα είναι να πήγαινει χαμένο το γαλατάκι!

Μπορεί εν μέρει να φταίει και αυτό, γιατί κι εγώ τον βάζω να ρευτεί εκείνη την ώρα και κάποιες φορές σταματάει να μου κάνει κόλπα και συνεχίζει να τρώει κανονικά μετά, αλλά κάποιες φορές δεν πιάνει ούτε αυτό. Λογικά θα έχει διάφορες ενοχλήσεις εκείνη την ώρα και αντιδράει έτσι. 

Αυτόν τον συλλέκτη που λες μου τον έδωσε η αδερφή μου, απλά δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ακόμα γιατί ακόμα δεν έχω αρχίσει να αποστειρώνω, αντλώ κτλ. Κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω όμως!

 

13 hours ago, Aurora S said:

Κι εγώ κοχύλια χρησιμοποιώ κ μαζεύουν αρκετό γάλα αν δε θηλάσει για πάνω από 2-3 ώρες. Μακάρι να αυξάνουν την παραγωγή, καλό θα ήταν στην περίπτωση μου. Είχα κι εγώ ατυχήματα κάποιες φορές σκύβοντας.. λερωσα μπλούζες, σκεπάσματα κλπ Όπως είπε κ η @Eva137 βοηθάει για να μην ακουμπάει κάπου η θηλή κ να αερίζεται. Τα επιθέματα δε με βολεύουν γιατί τρίβεται πάνω η θηλή..

Πλάκα πλάκα, εγώ θηλάζω μόνο από μια μεριά κάθε φορά, οπότε για να ξαναχρησιμοποιήσω κάθε μεριά μπορεί να περάσουν 3-6 ώρες (αφού τον ταϊζω κάθε 1μιση-3 ώρες), το βράδυ ακόμα περισσότερο. Άρα είναι λογικό να μαζεύουν τουλάχιστον λίγο γάλα σ'αυτό το διάστημα. Αν εξαιρέσεις τα ατυχήματα πάντως τα κοχύλια με έχουν βοηθήσει πολύ πιστεύω και δεν έχω πάθει ποτέ ούτε πληγές ούτε ερεθισμούς ούτε μαστίτιδα... χτύπα ξύλο να μη με ματιάξω. Απλά είναι ευαίσθητες οι θηλές από το πιπίλισμα γιατί ο μικρός με έχει ξεζουμίσει. Πάντως αύριο που θα πάω στην εκκλησία να σαραντίσουμε τον μικρό λέω να δοκιμάσω να βάλω επιθέματα για πρώτη φορά. Θα είναι ωραία να μην έχω τόσο έξτρα όγκο στο στήθος μου (είναι που είναι μεγάλο, με τα κοχύλια είμαι Πάμελα Άντερσον).

  • Χαχα 2

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Hliolousti είπε:

Κορίτσια μου καλησπερα!!!!

Όσες σαραντισατε τα μωρά σας θα ήθελα μια ερώτηση να σας κάνω!

Ο παπάς τα πήρε αγκαλιά τα μωρά σας;ποια είναι η διαδικασία;

Τίποτε το ιδιαίτερο,ναι το παίρνει αγκαλιά ο παπάς το διαβάζει μπροστά από την εικόνα της Παναγίας με τον Χριστουλη κ είσαι διπλα κ εσύ ρωτάει το όνομα σου κ ευλογεί κ εσένα τη μανούλα..έπειτα σε εμάς τον σήκωσε 3 φορές ψηλά κ τον ευλογούσε εξω από το ιερο..μη φανταστείς,10' υπόθεση είναι κορίτσι μου..

Υγ: επίσης τον πήρε κ μπήκαν στο ιερό αλλά αυτό το κάνουν μόνο στα αγοράκια..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Τίποτε το ιδιαίτερο,ναι το παίρνει αγκαλιά ο παπάς το διαβάζει μπροστά από την εικόνα της Παναγίας με τον Χριστουλη κ είσαι διπλα κ εσύ ρωτάει το όνομα σου κ ευλογεί κ εσένα τη μανούλα..έπειτα σε εμάς τον σήκωσε 3 φορές ψηλά κ τον ευλογούσε εξω από το ιερο..μη φανταστείς,10' υπόθεση είναι κορίτσι μου..

Υγ: επίσης τον πήρε κ μπήκαν στο ιερό αλλά αυτό το κάνουν μόνο στα αγοράκια..

Άμα σου πω ότι φοβάμαι λόγω κοβιντ;δε φοράνε και μάσκα οι παπάδες κ λέω τώρα έχει γούστο να γίνει καμία χαζομάρα..κι εδώ στη Θεσσαλονίκη έχει ξεφύγει το θέμα με τον ιό...

Άμα του πω να την κρατάω εγώ λόγω της κατάστασης λες να είναι τραβηγμένο;

Αλλά από την άλλη γιατί να ρισκάρω την υγεία της μικρής;εγώ θα φοράω μάσκα και ο άντρας μου το μωρό όμως όχι!κρίμα δεν είναι;

Πονταριζα στο ότι ίσως τα κορίτσια δεν τα παίρνουν αγκαλίτσα αλλά μάλλον τα παιρνουν


Ttx1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hliolousti είπε:

Άμα σου πω ότι φοβάμαι λόγω κοβιντ;δε φοράνε και μάσκα οι παπάδες κ λέω τώρα έχει γούστο να γίνει καμία χαζομάρα..κι εδώ στη Θεσσαλονίκη έχει ξεφύγει το θέμα με τον ιό...

Άμα του πω να την κρατάω εγώ λόγω της κατάστασης λες να είναι τραβηγμένο;

Αλλά από την άλλη γιατί να ρισκάρω την υγεία της μικρής;εγώ θα φοράω μάσκα και ο άντρας μου το μωρό όμως όχι!κρίμα δεν είναι;

Πονταριζα στο ότι ίσως τα κορίτσια δεν τα παίρνουν αγκαλίτσα αλλά μάλλον τα παιρνουν

Εγώ γι αυτό τον λόγο δεν πήγα.. 

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Εγώ γι αυτό τον λόγο δεν πήγα.. 

Μόλις γυρίσαμε!προσέξαμε όσο γινόταν...

Ήταν όμως πολύ συγκινητικό σαν διαδικασία!!!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα πάντως γιατί κι εγώ πολύ αμφιταλαντευτηκα!!!!

  • Μου αρέσει 1

Ttx1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Hliolousti είπε:

Μόλις γυρίσαμε!προσέξαμε όσο γινόταν...

Ήταν όμως πολύ συγκινητικό σαν διαδικασία!!!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα πάντως γιατί κι εγώ πολύ αμφιταλαντευτηκα!!!!

Κ εγώ είχα δακρύσει κ συγκινηθεί πολύ..

Ήταν κ κάποιοι πιστοί κ όταν τον σήκωσε κ πατερ ψηλά τις τρεις φορές είχαν σηκωθεί όλοι ορθιοι κ είχαν συγκινηθεί ακόμη κ εκείνοι..

Κ να σου πω κάτι?! Είχα τόση πίστη όταν πήγα κ γενικά έχω που απέκλεισα οτιδήποτε κακό..μόνο καλο μπορεί να γίνει εκείνη τη στιγμή..

Ευλογημένο να είναι το κοριτσάκι σας!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συγκινήθηκα κορίτσια σήμερα. Στην αρχή ο παππάς κοντά στην είσοδο της εκκλησίας μας ευλόγησε και τους δύο, εμένα και τον μπέμπη ξεχωριστά, μας καλωσόρισε στην εκκλησία και μετά πήρε τον μικρό αγκαλιά και περπατήσαμε μέχρι το ιερό, δε μπήκαμε όμως μέσα (ούτε αυτός με τον μπέμπη). Εκεί μπροστά από το ιερό διάβασε/έψαλλε λίγο ακόμα, έσκυψα εγώ μπροστά από την εικόνα του Χριστού και της Παναγίας και αφού μας έδωσε την ευχή του μου τον έδωσε πάλι αγκαλιά και τελείωσε. Ένα 10λεπτο περίπου κράτησε όλη η διαδικασία. Οι υπόλοιποι πιστοί στην εκκλησία ήταν όρθιοι όλη την ώρα και μας ευχήθηκαν. Ο μικρός ήταν το καλύτερο παιδί, ούτε ακούστηκε η φωνούλα του, κοιτούσε όλη την ώρα τον παππά και άκουγε έτσι ήρεμος. Μετά καθήσαμε σε όλη τη λειτουργία και κάποια στιγμή τον πήρε ο ύπνος, δε μας ταλαιπώρησε καθόλου. Μόλις τελείωσε η λειτουργία ξύπνησε και ήρθαν μερικοί να τον γνωρίσουν από κοντά!

Γενικά όλοι φορούσαμε μάσκες μέσα στην εκκλησία και στην αρχή ήταν όλα καλά. Στο τέλος όμως μαζεύτηκαν όλοι να κοινωνήσουν και νομίζω ήμουν η μόνη που δεν πήγα στην ουρά να κοινωνήσω (και 3-4 άλλοι Χριστιανοί-βαπτιστές που είχαν έρθει σαν επισκέπτες). Εγώ φοβάμαι βρε κορίτσια με όλα αυτά που γίνονται, αλλά ο άντρας μου δεν καταλαβαίνει τίποτα... πήγε να κοινωνήσει κανονικά, και μάλιστα στο τέλος της ουράς, αφού είχαν ήδη κοινωνήσει άλλα 20 άτομα περίπου. Δεν με ακούει δυστυχώς.

  • Μου αρέσει 2

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Eva137 είπε:

Κι εγώ συγκινήθηκα κορίτσια σήμερα. Στην αρχή ο παππάς κοντά στην είσοδο της εκκλησίας μας ευλόγησε και τους δύο, εμένα και τον μπέμπη ξεχωριστά, μας καλωσόρισε στην εκκλησία και μετά πήρε τον μικρό αγκαλιά και περπατήσαμε μέχρι το ιερό, δε μπήκαμε όμως μέσα (ούτε αυτός με τον μπέμπη). Εκεί μπροστά από το ιερό διάβασε/έψαλλε λίγο ακόμα, έσκυψα εγώ μπροστά από την εικόνα του Χριστού και της Παναγίας και αφού μας έδωσε την ευχή του μου τον έδωσε πάλι αγκαλιά και τελείωσε. Ένα 10λεπτο περίπου κράτησε όλη η διαδικασία. Οι υπόλοιποι πιστοί στην εκκλησία ήταν όρθιοι όλη την ώρα και μας ευχήθηκαν. Ο μικρός ήταν το καλύτερο παιδί, ούτε ακούστηκε η φωνούλα του, κοιτούσε όλη την ώρα τον παππά και άκουγε έτσι ήρεμος. Μετά καθήσαμε σε όλη τη λειτουργία και κάποια στιγμή τον πήρε ο ύπνος, δε μας ταλαιπώρησε καθόλου. Μόλις τελείωσε η λειτουργία ξύπνησε και ήρθαν μερικοί να τον γνωρίσουν από κοντά!

Γενικά όλοι φορούσαμε μάσκες μέσα στην εκκλησία και στην αρχή ήταν όλα καλά. Στο τέλος όμως μαζεύτηκαν όλοι να κοινωνήσουν και νομίζω ήμουν η μόνη που δεν πήγα στην ουρά να κοινωνήσω (και 3-4 άλλοι Χριστιανοί-βαπτιστές που είχαν έρθει σαν επισκέπτες). Εγώ φοβάμαι βρε κορίτσια με όλα αυτά που γίνονται, αλλά ο άντρας μου δεν καταλαβαίνει τίποτα... πήγε να κοινωνήσει κανονικά, και μάλιστα στο τέλος της ουράς, αφού είχαν ήδη κοινωνήσει άλλα 20 άτομα περίπου. Δεν με ακούει δυστυχώς.

Να σου πω κάτι,κατανοώ απόλυτα το φόβο σου αλλά κ εγώ θα κοινωνουσα όπως ο άντρας σου. Ξέρω είναι ένα απο τα ζητήματα που μας διχάζει αυτές τις μέρες τους ανθρώπους μεταξύ μας αλλά ναι,παρότι ειμαι μεν υστερική με τα μέτρα(ουτε τα αδέρφια μου δεν άφησα ακόμη να δουν τον μικρό γτ πάνε σχολείο σκέψου..) ότι αφορά την πίστη μου είναι πολύ πιο δυνατό από κάθε μου φόβο. Δεν λέω ότι δε μπορεί κάποιος να κολλήσει εκεί,φυσικά κ μπορεί δεν είμαι παράλογη,αλλά πιστεύω πως κ να κολλήσει εκεί δεν έχει τίποτε να φοβηθεί γτ η ευλογία που παίρνει εκείνη την ώρα είναι μεγαλύτερη από κάθε τι 

Αυτό είναι άλλωστε η πίστη ,(για εμένα)να αφηνομαι με εμπιστοσύνη στον Κύριο μας κ με πράξεις εκτός από λόγια. 

Μια χαρά θα είναι ο άντρα σου φίλη μου μην αγχώνεσαι,στη τελική αν είναι να κολλήσουμε θα κολλήσουμε. Είδες κ η Βιβή μας από εδώ που κόλλησε ενώ ο άντρας της που δουλεύει όχι κ ένα κάρο στη τηλεόραση που λένε "προσεχα πολυ,δε ξέρω πως κόλλησα"..

Ευλογημένο ν είναι το αντρακι σου κ κάθε ευτυχία εύχομαι!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Να σου πω κάτι,κατανοώ απόλυτα το φόβο σου αλλά κ εγώ θα κοινωνουσα όπως ο άντρας σου. Ξέρω είναι ένα απο τα ζητήματα που μας διχάζει αυτές τις μέρες τους ανθρώπους μεταξύ μας αλλά ναι,παρότι ειμαι μεν υστερική με τα μέτρα(ουτε τα αδέρφια μου δεν άφησα ακόμη να δουν τον μικρό γτ πάνε σχολείο σκέψου..) ότι αφορά την πίστη μου είναι πολύ πιο δυνατό από κάθε μου φόβο. Δεν λέω ότι δε μπορεί κάποιος να κολλήσει εκεί,φυσικά κ μπορεί δεν είμαι παράλογη,αλλά πιστεύω πως κ να κολλήσει εκεί δεν έχει τίποτε να φοβηθεί γτ η ευλογία που παίρνει εκείνη την ώρα είναι μεγαλύτερη από κάθε τι 

Αυτό είναι άλλωστε η πίστη ,(για εμένα)να αφηνομαι με εμπιστοσύνη στον Κύριο μας κ με πράξεις εκτός από λόγια. 

Μια χαρά θα είναι ο άντρα σου φίλη μου μην αγχώνεσαι,στη τελική αν είναι να κολλήσουμε θα κολλήσουμε. Είδες κ η Βιβή μας από εδώ που κόλλησε ενώ ο άντρας της που δουλεύει όχι κ ένα κάρο στη τηλεόραση που λένε "προσεχα πολυ,δε ξέρω πως κόλλησα"..

Ευλογημένο ν είναι το αντρακι σου κ κάθε ευτυχία εύχομαι!!

Βρε οτι θα κολλήσουμε είναι σχεδόν σίγουρο. Το θέμα είναι να μην κολλήσουμε όλοι μαζί να κ να γίνει σταδιακά. Γίνεται χαμός στα νοσοκομεία τώρα,πολύ κακη στιγμή να κολλήσουμε πολλοί ακόμη..

Δε θα πω την άποψη μου καλύτερα για θέμα πίστης και πράξεων κλπ.. ο καθένας όμως είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του κ αυτές να μην επιβαρύνουν τον διπλανό του! Αυτό απλά!:)

  • Μου αρέσει 3

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσιααα! Πόσο μου λείψατε...

Εχω εξαφανιστεί γιατί είχαμε περιπέτειες... Πρωτ'απ'όλα, στο μαιευτήριο χειρότερα κουραστήκαμε απ τη γέννα, πολύ κακός (βασικά μηδαμινός) ύπνος, κι εκεί ήταν που αρχίσανε τα όργανα...

Η μικρή θήλασε αμέσως μετά τη γέννα, ομολογώ δεν ήμουν σε νοητική κατάσταση ΟΚ στο να παρακολουθήσω αυτά που μου λεγε η μαία για το θηλασμό (26 ώρες γέννας ήταν αυτές, συν του ότι δεν είχα κοιμηθει την προηγούμενη της γεννας λόγω εξετάσεων...). Πρώτη μερα, η μπεμπα κι εγώ κατάκοπες, τη θήλασα βέβαια αλλά δεν πολυέτρωγε, δεν επέμενα κι εγώ... Χάνει 200 γραμμάρια! Την επόμενη μερα, προσπαθούσαμε μέρα-νύχτα, έφτυνε τη ρώγα... Χάνει άλλα 100κάτι, μας λένε για συμπλήρωμα ξένο (φυσικά!!!).

Η δική μας μαία στέλνει το σύζυγο να φερει απ το σπίτι το θήλαστρο κ να αγοράσει Sns (σύστημα με παγούρι κ σωληνάκια που σταζει γάλα στο στήθος). Οπότε ξεκίνησα να της δίνω δικό μου που αντλούσα και της το δινα μέσω Sns.

Γυρνάμε σπίτι, έχει χάσει άλλα 100κάτι (σύνολο 500 γραμμάρια!), η μαία μας λέει οτι είναι νωθρή και αφυδατωμένη (εκεί έχασα τον κόσμο....). Κι οτι πρέπει να ξεχάσω προς το παρόν το θηλασμό κ απλά να αντλώ και να το δίνω με Sns ή σύριγγα (σαν τα γατάκια!) για να είμαστε σίγουροι οτι τρώει!! Όλα αυτά ανα 3 ώρες...

Εκεί ξεκίνησε δειλά δειλά να παίρνει κάποια γραμμάρια, κι εγώ ανάκτησα την πνευματική μου διαύγεια γιατί γυρίσαμε σπίτι και υποτυποδώς ξεκουράστηκα και πήρα μια άλλη μαία ν'ακούσω μια δεύτερη γνώμη γιατί έβλεπα το θηλασμό να πηγαινει περίπατο και γενικά κάτι δε μου πήγαινε καλά...

Έρχεται λοιπόν, μου λεει οτι οι θηλές μου είναι κωνικές οπότε παίζει πρόβλημα αλλά οτι λύνεται με διαμορφωτή θηλών (σαν κοχυλάκια αλλά με πιο στενή τρύπα) και οτι μάλλον έχει η μικρή οπίσθιο (κρυμμένο δλδ) χαλινό! Και μ έβαλε σε πιο εντατικό πρόγραμμα (τάισμα ανα 2μιση ώρες και αντλήσεις κάθε 3). Μου έκοψε επίσης τη σύριγγα που γενικά έχει πιο μεγάλη ροή και δε διευκολύνει το θηλασμό...

Πρώτη μέρα, μάχη! Η μικρή κουραζόταν να πίνει μόνο με το sns που δεν είναι παθητικό, θέλει να ρουφάς κι έχασε 10 γραμμάρια εκείνη τη μέρα. Η μαία τρελλάθηκε κ μου στειλε μήνυμα οτι το παιδί μου υποσιτίζεται κι οτι κανονικά θα πρεπε να κάνουμε εισαγωγή στο νοσοκομείο κι άλλα τετοια ωραία... Φρίκη!

Πάλι καλά ήταν ο άντρας μου δίπλα μου και μου πε να ηρεμήσω κ να μην την ακούω... Όντως, δεν εχασε άλλο, κι άρχισε πάλι να παίρνει δειλά δειλά... Δευτέρα πρωί πρωί πήγα μέχρι το Μαρκόπουλο σ έναν όντως εξαιρετικό γναθοχειρούργο που μας σύστησε η δεύτερη μαία και μας βρήκε (και έκοψε την ίδια στιγμή) όχι έναν, 2 χαλινούς!!!! Οι ανεπρόκοποι στο νοσοκομείο, 2 φορές την ημέρα τα παίρναν για εξετάσεις, δεν είδαν ΤΙΠΟΤΑ! Στο Ιασώ ήμουν!! Ούτε και η πρώτη μαία μου μπόρεσε να το δει... Πάλι καλά κορίτσια, η δεύτερη, αν και λίγο τρελλή, μας βοήθησε πολύ!

3 μέρες μετά την επέμβαση, η μπέμπα άρχισε να πιάνει στήθος (έκαναν δουλίτσα και οι διαμορφωτές θηλής!) και σήμερα, μια βδομαδα μετά, θηλαζει κανονικά κι απλά της δίνουμε λίγο παραπάνω στο τέλος, να χορτάσει καλά και να παρει το βάρος της!

Δεν έχουμε φτάσει ακόμα στο βάρος γέννησης, αν και είμαστε 17 ημερών, αλλά 120 γραμμάρια μας έμειναν, τον φάγαμε το γαϊδαρο!!

Έχω κάπως ηρεμήσει, αλλά δε σας κρύβω, πήγα κι ήρθα μ'όλα αυτά!!! Και το πιο σημαντικό, το λουλουδάκι μου ταλαιπωρήθηκε πολύ πολύ... Ας ελπίσουμε οτι θα ναι η μόνη ταλαιπωρία στη ζωούλα της κι οτι όλα αυτά θα ξεχαστούνε γρήγορα...

Αυτά που λέτε!

  • Μου αρέσει 4
  • Λυπημένη/-ος 2

JeY7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...