Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 14 minutes ago, Blue Velvet said:

      Καλημέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν έχετε δοκιμάσει κάποιες πολυβιταμινες για τη βελτίωση της ποιότητας των ωαρίων.Εχει δυόμιση χρόνια που έκοψα το τσιγάρο και σκέφτομαι να πάρω και βιταμίνες μπας και βελτιωθεί η κατάσταση.Με αγχωνει το ότι είμαι και 39,έχω και χαμηλή ΑΜΗ..θα πάρει σίγουρα και ο άντρας μου βιταμίνες για το σπέρμα, αυτός έχει τρία χρόνια που έκοψε το τσιγάρο,αν και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο,γιατί έχει ολιγοσπερμια και κάνουμε μικρογονιμοποιηση 

      Εγώ πήρα q10 των 200 τρία χάπια  ημερησίως … μας βοήθησαν πολύ αλλά μας φούσκωσαν … εγώ δηλαδή πολύ ο άντρας μ τα σταματησε ένα μήνα πριν την ωοληψια  γιατί τρώγαμε ασύστολα χαχαχα αλλά εδώ στο εξωτερικό είναι πολύ διαδεδομένες με μεγάλα ποσοστά επιτυχίας . 

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

On 4/4/2021 at 12:59 ΜΜ, Chrussa1982 είπε:

Μα τι ωραία εγκυμοσύνη της συνυφαδας σου!!! Ούτε έννοιες στην αρχή ούτε τίποτα!! Ωραίο αυτό το σενάριο...πας διακοπές και γυρνάς με μωράκι στη κοιλιά. Πως είσαι εσύ κορίτσι μου;; 

@Agatte με τις περιγραφές σου κλαίω!!! Τόν ξέκανες τον χριστιανό χαχαχαχα!!! Ελπίζω να είσαι η επόμενη είχες πολύ καλές και σωστές επαφές.

@TATAKI μου εσύ ξεκούραση για την ώρα. Με το καλό να δείτε και το σπορακι σας και μετά θέλουμε πλήρη περιγραφή να χαρούμε και οι υπόλοιπες!!! Ανυπομονώ να ακούσω πόσα χιλιοστά είναι. Θυμάμαι το δικό μου σοκ στον πρώτο υπέρηχο 2.8 χιλιοστά μετά από 2 βδομάδες που ξανα έκανα υπέρηχο ήταν κοντά 2 εκατοστά.

Τον ξεκανα δε λες τίποτα.. Τη τελευταία μέρα με κοιτούσε με τρόμο και ίσα που ψέλλισε ένα "πάλι;;;", χαχαχ! Τι να κάνω ρε Χρυσακι το διακωμωδω και λίγο το όλο θέμα για να μη μας πάρει τελείως από κάτω. Κοιτάμε να απολαμβανουμε τη διαδρομή κι ας μη φτάνουμε ποτέ στην Ιθάκη. Δεν θα είμαι η επόμενη, το θεωρώ απολύτως απίθανο, αλλά ευχαριστώ για την ευχή γλυκούλα! 

Βλέπω βρε κορίτσια που γράφετε για τα φαρμακα... Εγώ από αυτά δεν έχω ιδέα, αλλά λάβετε γενικά υπόψη τα γραφόμενα των κοριτσιών που τα ξέρουν. Κάντε λεπτομερή λίστα και ρωτήστε τα πάντα στους γιατρούς που σας παρακολουθούν. Είναι το σώμα σας, η μήτρα σας, τα αυγουλακια σας. Φροντίστε τα όσο καλύτερα μπορείτε, ψαχτειτε, δεν υπάρχει χαζή απορία, να είστε σίγουρες πως είστε καλυμμένες. Και σύντομα θα υποδεχτείτε τα μωράκια σας. Έρχονται αφού! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Agatte είπε:

Τον ξεκανα δε λες τίποτα.. Τη τελευταία μέρα με κοιτούσε με τρόμο και ίσα που ψέλλισε ένα "πάλι;;;", χαχαχ! Τι να κάνω ρε Χρυσακι το διακωμωδω και λίγο το όλο θέμα για να μη μας πάρει τελείως από κάτω. Κοιτάμε να απολαμβανουμε τη διαδρομή κι ας μη φτάνουμε ποτέ στην Ιθάκη. Δεν θα είμαι η επόμενη, το θεωρώ απολύτως απίθανο, αλλά ευχαριστώ για την ευχή γλυκούλα! 

Βλέπω βρε κορίτσια που γράφετε για τα φαρμακα... Εγώ από αυτά δεν έχω ιδέα, αλλά λάβετε γενικά υπόψη τα γραφόμενα των κοριτσιών που τα ξέρουν. Κάντε λεπτομερή λίστα και ρωτήστε τα πάντα στους γιατρούς που σας παρακολουθούν. Είναι το σώμα σας, η μήτρα σας, τα αυγουλακια σας. Φροντίστε τα όσο καλύτερα μπορείτε, ψαχτειτε, δεν υπάρχει χαζή απορία, να είστε σίγουρες πως είστε καλυμμένες. Και σύντομα θα υποδεχτείτε τα μωράκια σας. Έρχονται αφού! 

Έχω διαβασει τόσο πολύ για τα φάρμακα και εμπειρίες των κοριτσιών στο cafe εξωσωματικής που έχω καταγράψει όλες μου τις απορίες. Μακάρι ο κάθε γιατρός να ήξερε τι μας ταιριάζει. Περισσότερο πειραματόζωο θα νιώσω εκείνη τη στιγμή μου φαίνεται. Και φυσικά φοβάμαι τις σωματικές και οργανικές παρενέργειες ;όλα ξέρεις τι λέω για να παρηγορήθω; Αφού τα αυγά μου είναι που είναι χάλια πόσο πιο χάλια να γίνουν; Τουλάχιστον θα έχω συνείδηση ήσυχη πως ότι μπόρεσα το έκανα..όσο πλησιάζει ο καιρός τόσο με ζώνουν τα φίδια. Ιδωμέν!!!

Ρε κορίτσι τι κωλοκαιρος σήμερα; Θα σπάσει το κεφάλι μου από το πρωί έχω πιει ότι παυσίπονο υπάρχει και δεν έχω σωτηρία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 είπε:

Έχω διαβασει τόσο πολύ για τα φάρμακα και εμπειρίες των κοριτσιών στο cafe εξωσωματικής που έχω καταγράψει όλες μου τις απορίες. Μακάρι ο κάθε γιατρός να ήξερε τι μας ταιριάζει. Περισσότερο πειραματόζωο θα νιώσω εκείνη τη στιγμή μου φαίνεται. Και φυσικά φοβάμαι τις σωματικές και οργανικές παρενέργειες ;όλα ξέρεις τι λέω για να παρηγορήθω; Αφού τα αυγά μου είναι που είναι χάλια πόσο πιο χάλια να γίνουν; Τουλάχιστον θα έχω συνείδηση ήσυχη πως ότι μπόρεσα το έκανα..όσο πλησιάζει ο καιρός τόσο με ζώνουν τα φίδια. Ιδωμέν!!!

Ρε κορίτσι τι κωλοκαιρος σήμερα; Θα σπάσει το κεφάλι μου από το πρωί έχω πιει ότι παυσίπονο υπάρχει και δεν έχω σωτηρία.

Να μη σε ζωνουν τα φίδια. Να είσαι ήρεμη και να κρατήσεις οργανωμένες τις σκέψεις σου. Παλεύεις για τα μωρά σου. Και θα έρθουν. Φρόντισε το σώμα σου και κράτα την ψυχή σου ήρεμη. Και δεν κατάλαβα, γιατί κακολογεις τα αυγά σου; γιατί είναι χάλια παιδάκι μου; θα κανεις κάτι αυγουλαρες, τούμπανο! Όλα θα πάνε καλά. 

Έχει παλιόκαιρο σήμερα κι εδώ... Αέρας, κρύο... Τρέχει η μύτη μου, με έπιασε συνάχι. Άναψα τζάκι απριλιατικα! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Μόλις γύρισα από τον γιατρό ψιλοαπογοητευμενη... Πρώτος υπέρηχος 6+3 μέρες και κάτι είδαμε αλλά όχι και πολύ καθαρά ( είπε ο γιατρός) . Επανάληψη σε 15 μέρες. Δεν νομίζω να έχω τόση υπομονή και θα επισκεφθώ και κάποιον άλλο τέλος εβδομάδας. Με αγχωσε γιατί είναι μεγάλη η μήτρα μου λέει λόγω καπνίσματος ( το οποίο ορκιστηκα ότι κόβω από σήμερα) χωρίς να μου εξηγήσει τι σημαίνει αυτό. Τέλος έχω φάει τον κόσμο και στην πόλη δεν υπάρχει cyclacur ή κάποιο υποκατάστατο ούτε για δείγμα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Ωχ κορίτσι με αγχωσες τώρα....εγώ έχω fsh 14+...δεν ήξερα ότι τα φάρμακα χαλανε τον κύκλο..

Δεν είπα ότι χαλάνε τον κύκλο! Ρωτησα εάν χαλάνε τον κύκλο!!!Μην αγχωνεσαι, ο γιατρος μου ηταν κατηγορηματικός σε αυτό- δεν χαλανε τον κυκλο. Απλά εάν δεις το σχόλιο που παρέθεσα, μία κοπέλα είπε ότι δεν της ταίριαξαν τα menopur και είπα να ρωτήσω  την εμπειρία της, μιας και δεν έχω ξαναπάρει και κανείς δεν έχασε ρωτώντας. Πήγανε και στην σελίδα που βρισκεται το σχόλιο της κοπέλας  που παρεθεσα, θα δεις εκεί μιλάνε για κάποια χάπια κυρίως με κλομιφαίνη .... Αν οι ενέσεις δημιουργούσαν τετοια προβλήματα, δεν θα έπαιρναν οι κοπέλες δεύτερη και τρίτη και τέταρτη φορα... Ολα θα πάνε μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, popi40 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μόλις γύρισα από τον γιατρό ψιλοαπογοητευμενη... Πρώτος υπέρηχος 6+3 μέρες και κάτι είδαμε αλλά όχι και πολύ καθαρά ( είπε ο γιατρός) . Επανάληψη σε 15 μέρες. Δεν νομίζω να έχω τόση υπομονή και θα επισκεφθώ και κάποιον άλλο τέλος εβδομάδας. Με αγχωσε γιατί είναι μεγάλη η μήτρα μου λέει λόγω καπνίσματος ( το οποίο ορκιστηκα ότι κόβω από σήμερα) χωρίς να μου εξηγήσει τι σημαίνει αυτό. Τέλος έχω φάει τον κόσμο και στην πόλη δεν υπάρχει cyclacur ή κάποιο υποκατάστατο ούτε για δείγμα. 

Έχε πίστη και πίστεψε στο μωράκι σου, η Vassso80 είχε γράψει στο καφέ 

Φαρμακείο Μπιλινη

 21 0417 7513 έχει κάποια αντίστοιχα χάπια με τα λευκά cyclacur που τα εισάγει από Γερμανία. Είναι ένα κουτί με 100 χάπια και κοστίζει 40€

Κάλεσε αύριο να ρωτήσεις 

Link to comment
Share on other sites

Just now, silvy22 είπε:

Έχε πίστη και πίστεψε στο μωράκι σου, η Vassso80 είχε γράψει στο καφέ 

Φαρμακείο Μπιλινη

 21 0417 7513 έχει κάποια αντίστοιχα χάπια με τα λευκά cyclacur που τα εισάγει από Γερμανία. Είναι ένα κουτί με 100 χάπια και κοστίζει 40€

Κάλεσε αύριο να ρωτήσεις 

Σ'ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, popi40 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μόλις γύρισα από τον γιατρό ψιλοαπογοητευμενη... Πρώτος υπέρηχος 6+3 μέρες και κάτι είδαμε αλλά όχι και πολύ καθαρά ( είπε ο γιατρός) . Επανάληψη σε 15 μέρες. Δεν νομίζω να έχω τόση υπομονή και θα επισκεφθώ και κάποιον άλλο τέλος εβδομάδας. Με αγχωσε γιατί είναι μεγάλη η μήτρα μου λέει λόγω καπνίσματος ( το οποίο ορκιστηκα ότι κόβω από σήμερα) χωρίς να μου εξηγήσει τι σημαίνει αυτό. Τέλος έχω φάει τον κόσμο και στην πόλη δεν υπάρχει cyclacur ή κάποιο υποκατάστατο ούτε για δείγμα. 

Καλημέρα κορίτσι μου!! Μην απογοητεύσε πίστεψε στο σπορακι σου και οπωσδήποτε πήγαινε και σε άλλο γιατρό να δεις τι γίνεται. Αυτό με την μήτρα πάλι πρώτη φορά το ακούω και απορώ που δεν σου εξήγησε. Και εδώ Αθήνα σε έλλειψη είναι τα εν λόγω χάπια. Περιμένουμε νέα σου!!!

8 ώρες πρίν, Pontikis είπε:

Δεν είπα ότι χαλάνε τον κύκλο! Ρωτησα εάν χαλάνε τον κύκλο!!!Μην αγχωνεσαι, ο γιατρος μου ηταν κατηγορηματικός σε αυτό- δεν χαλανε τον κυκλο. Απλά εάν δεις το σχόλιο που παρέθεσα, μία κοπέλα είπε ότι δεν της ταίριαξαν τα menopur και είπα να ρωτήσω  την εμπειρία της, μιας και δεν έχω ξαναπάρει και κανείς δεν έχασε ρωτώντας. Πήγανε και στην σελίδα που βρισκεται το σχόλιο της κοπέλας  που παρεθεσα, θα δεις εκεί μιλάνε για κάποια χάπια κυρίως με κλομιφαίνη .... Αν οι ενέσεις δημιουργούσαν τετοια προβλήματα, δεν θα έπαιρναν οι κοπέλες δεύτερη και τρίτη και τέταρτη φορα... Ολα θα πάνε μια χαρα!

Καλημέρα!!! Έχεις δίκιο αγχώθηκα αρκετά αλλά και για εμένα είναι η πρώτη φορά και όπως καταλαβαίνεις διαβάζω τα πάντα πάνω στο θέμα και προσπαθώ να κατανοήσω όσο μπορώ την διαδικασία. Δική μου ανησυχία είναι αν καταφέρω με τα φάρμακα και τις ενέσεις να κάνω καλά ωάρια. Όπως και να έχει η στιγμή πλησιάζει και προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!! Μην απογοητεύσε πίστεψε στο σπορακι σου και οπωσδήποτε πήγαινε και σε άλλο γιατρό να δεις τι γίνεται. Αυτό με την μήτρα πάλι πρώτη φορά το ακούω και απορώ που δεν σου εξήγησε. Και εδώ Αθήνα σε έλλειψη είναι τα εν λόγω χάπια. Περιμένουμε νέα σου!!!

Καλημέρα!!! Έχεις δίκιο αγχώθηκα αρκετά αλλά και για εμένα είναι η πρώτη φορά και όπως καταλαβαίνεις διαβάζω τα πάντα πάνω στο θέμα και προσπαθώ να κατανοήσω όσο μπορώ την διαδικασία. Δική μου ανησυχία είναι αν καταφέρω με τα φάρμακα και τις ενέσεις να κάνω καλά ωάρια. Όπως και να έχει η στιγμή πλησιάζει και προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά!!!

Απο αυτα που γνωριζω και εχω καταλαβει.. ισως να μην πρεπει να κανεις αμεσα εξωσωματικη. Να πρεπει να μαζεψεις ωαρια πρωτα. Πηγαινοντας για υπερηχους για μερικους κυκλους.. να σου παιρνουν καλο-καλα ωαρια για καταψυξη.. και μετα τη γονιμοποιηση να κρινουν ποσα εμβρυα ειναι καλα. Στην ξαδερφη μου, η οποια ειχε προβλημα με τα ωαρια της.. .. κ περιοδο καθε περιπου 3 μηνες.... μαζευε ευλαβικα.. μεχρι να φτασει τα 8. Γονιμοποιηθηκαν τα 4. Εβαλε τα 2. Τα αλλα 2 καταψυξη ετοιμα εμβρυα. (Απο τα 2 που της   εβαλε.. επιασε το 1, εκανε ενα αγορακι-στα 40 της  ). Αυτη την τακτικη ακολουθει ο Πάντος  .. Αυτος ειναι ο γιατρος   της..... Ισως   γι αυτο η κλινικη του εχει τετοια ποσοστα επιτυχιας  . Αλλα ειναι πανακριβος  ... Ουτε απ εξω δεν περναω! Χαχ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Makelen είπε:

Απο αυτα που γνωριζω και εχω καταλαβει.. ισως να μην πρεπει να κανεις αμεσα εξωσωματικη. Να πρεπει να μαζεψεις ωαρια πρωτα. Πηγαινοντας για υπερηχους για μερικους κυκλους.. να σου παιρνουν καλο-καλα ωαρια για καταψυξη.. και μετα τη γονιμοποιηση να κρινουν ποσα εμβρυα ειναι καλα. Στην ξαδερφη μου, η οποια ειχε προβλημα με τα ωαρια της.. .. κ περιοδο καθε περιπου 3 μηνες.... μαζευε ευλαβικα.. μεχρι να φτασει τα 8. Γονιμοποιηθηκαν τα 4. Εβαλε τα 2. Τα αλλα 2 καταψυξη ετοιμα εμβρυα. (Απο τα 2 που της   εβαλε.. επιασε το 1, εκανε ενα αγορακι-στα 40 της  ). Αυτη την τακτικη ακολουθει ο Πάντος  .. Αυτος ειναι ο γιατρος   της..... Ισως   γι αυτο η κλινικη του εχει τετοια ποσοστα επιτυχιας  . Αλλα ειναι πανακριβος  ... Ουτε απ εξω δεν περναω! Χαχ

Καλημέρα!!!! Ο Πάντος είναι κορυφή όντως αλλά απλησιαστος για το ταπεινό μου βαλαντιο!!! Πως είσαι κορίτσι μου;; άντε να πας και για υπέρηχο να δούμε τα αυγουλάκια σου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Chrussa1982 είπε:

Καλημέρα!!!! Ο Πάντος είναι κορυφή όντως αλλά απλησιαστος για το ταπεινό μου βαλαντιο!!! Πως είσαι κορίτσι μου;; άντε να πας και για υπέρηχο να δούμε τα αυγουλάκια σου!!!

Καλα ειμαι προς το παρον! Περιμενω να ερθει η Πεμπτη να δω τι γινεται. Δεν εχω και αλλη επιλογη. Πολυ ψυχοφθορο.. .

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Pontikis είπε:

Ισχυει το ίδιο και για τα φαρμακα που περιεχουν fsh (gonal, menopur κλπ)? Επηρεάζουν τους επόμενους κύκλους αρνητικα? Γνωρίζει κάποια κοπέλα?

Δεν γνωρίζω καθόλου κορίτσι μου..μόνο κλομιφαινη έχω πάρει.γενικοτερα νομίζω ότι όλα λίγο πολύ επηρεάζουν αλλά για αρνητικά δεν ξέρω..δηλαδή μέχρι να φύγουν από τον οργανισμό σίγουρα παίρνει κ επόμενους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, διάβασα κάτι και είπα να σας το μεταφέρω. Δεν ξέρω ποσο αφερεγγυο είναι το διάβασα σε ένα ιατρικό σάιτ του εξωτερικού. Λέει ότι πολλες φορες δεν πετυχαίνουμε γονιμοποίηση για πολυ απλους λόγους ενώ φαντάζομαστε ότι συμβαίνει κάτι αρκετά συνθετο. Πχ η χρήση λαδιου η κρέμας κτλ στην ευαίσθητη περιοχη δυσκολευουν το σπέρμα να ταξιδέψει. Επίσης άκουσον άκουσον η χρήση δακτυλου πριν την επαφή μπορεί να δημιουργήσει ανθυγιεινο περιβαλλον και το σπέρμα να ζήσει λιγότερο από το προβλεπομενο. Ειλικρινά ακουγονται σαν τρολ αλλά τα εννοώ!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2021 at 12:41 ΜΜ, Makelen είπε:

Καλημέρα κοριτσια.. Γυρισα απο τον γιατρο. Θελω γνωμες γιατι εγω ψιλοαπογοητευτηκα. Σημερα 11η μερα περιοδου. Τα serpafar τα ειχα παρει 2η με 8η. Απο 9η παιρνω cyclacur και θα συνεχισω εως 16η. Η αριστερη ωοθηκη δεν ειχε τιποτα! Η δεξια ειχε δυο ωοθυλακια 11 χιλιοστων το καθενα. Ενδομητριο 6.4. Μου ειπε να ξαναπαω για υπερηχο την Πεμπτη..

Κορίτσια μου έχω νέα 

Δυστυχώς όχι καλά 

Βγήκε ο κατακερματισμός dna 

Και δυστυχώς είναι η απόπτωση στο 41% 

Απογοητεύτηκα ,δε ξέρω τι θα κάνουμε.

Οι βιταμίνες και οι αντιβιωσεις που θα είναι χρονοβόρες θ απομακρύνουν πιο πολύ το όνειρο μας.

Αν έχει κάποια κοπέλα εμπειρία ας μου δώσει λίγο κουράγιο.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...