Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Καλημερούδια σε όλες! Πως είστε; Εγώ συνέρχομαι απ την ίωση (αν και έβγαλα και έρπη!) και κάνω καμιά δουλίτσα επιπλέον.

Χθες ξεσκόνισα όλο τον πάνω όροφο, άλλαξα σεντόνια στην κρεβατοκάμαρα, έπλυνα τα προστατευτικά στρώματος και μαξιλαριών και πέρασα το στρώμα με ατμοκαθαριστή.

Παράλληλα αέριζα μαξιλάρια και κουβέρτα.

Πέρασα και το μισό μπάνιο με τον ατμοκαθαριστή.

Έπλυνα το στραγγιστήρι (ευχαριστώ για την υπενθύμιση Κική!) και μαγείρεψα τέλειο μοσχαράκι λεμονάτο!

Εννοείται έκανα τα καθημερινά συν ξεσκόνισμα και σκούπα swiffer στον κάτω όροφο. Κανονική σκούπα και σφουγγάρισμα ήθελε αλλά έλα που ήταν η σειρά του συζύγου να αρρωστήσει οπότε τον άφησα στην ησυχία του.

Οι δουλειές που αναφέρω παραπάνω αποτελούσαν to do πράγματα εδώ και καιρό οπότε μια ανακούφιση την πήρα που τα έκανα!

Σήμερα, αναζωογονημένη που κοιμήθηκα σε σουπερ καθαρό κρεββάτι, έβαλα τα ριχτάρια και τις μαξιλαροθήκες του καναπέ να πλυθούν. Το 1ο πλυντήριο βρίσκεται στο στεγνωτήριο (μιας και μας συννέφιασε σήμερα) και πλένει το 2ο.

Βρε κορίτσια έχει 3-4 μέρες που έχω τσιμπήματα στα χέρια. Μιλάμε για πολλά! Ηρεμήσαμε απ τα κανονικά κουνούπια και κυκλοφορούν κάτι μικρούλια που δεν τα πιάνει το μάτι σου και με έχουν διαλύσει! Επειδή φυσικά αγχώθηκα μήπως είναι κάποιος ψύλλος (που θα τον έβλεπα), γι αυτό οι ατμοκαθαριστές και τα πολλά πλυντήρια. Βέβαια ούτε σε αγροτική περιοχή είμαστε, ούτε ζώα έχουμε επομένως ήταν απίθανο αλλά τι να πω, δεν ξέρω!

Πάω να ετοιμάσω ψητό κοτοπουλάκι με πατατούλες και έπειτα θα δω τι θα κάνω από δουλίτσες!

Καλημέρα να έχουμε!


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κι από εμένα.....την άυπνη......

Μ' έπιασαν πάλι οι αυπνίες και οι εφιάλτες λόγω νεύρων και άγχους....Στις 4.00 ξύπνησα από 1 κουνούπι που πέταγε γύρω από το κεφάλι μου, το πέτυχα, έβαλα και λίγο crilen στα παιδιά και μετά γύρναγα σαν το φάντασμα στο σπίτι.....

Δεν μπορώ με τίποτα να βλέπω εφιάλτες.....δεν μπορώ να ξανακοιμηθώ μετά και βλέπω πολύ φρικιαστικά πράγματα....:confused::confused:

Θέλω να σας ευχαριστήσω ξανά για την θετική ενέργεια που μου δώσατε πέρυσι την ημέρα της εκδίκασης της αγωγής ,που όπως φάνηκε ευδοκίμησε γιατί η απόφαση ήταν μέτρια αλλά τουλάχιστον κάτι δικαιωθήκαμε, αλλά θα χρειαστώ ξανά την βοήθεια σας (λόγω εφετείου) μάλλον σε κανά χρόνο από τώρα. Δεν θα ησυχάσω όμως αν δεν φτάσω στο τέρμα, θα τα βάζω με τον εαυτό μου για όσο ζω ενώ τουλάχιστον έτσι θα ξέρω πως έκανα ο,τι μπορούσα.....

Τρομερό, τρομερό να μην συμβαίνει κάτι τέτοιο στο ξεκίνημα της κοινής ζωής 2 ανθρώπων. Το ξέρω πως πάνω απ' όλα η υγεία μας και πως αυτό έχει μόνο σημασία, ακόμη και όταν μένει κάποιος στο καλύτερο σπίτι του κόσμου, αλλά με πνίγει η αδικία, η εξαπάτηση, το τσαλαπάτημα των ονείρων μας και φυσικά το οικονομικό και ψυχικό κόστος όλης αυτής της κατάστασης. Ελπίζω σε ακόμη καλύτερη εξέλιξη της υπόθεσης μελλοντικά γιατί τα χτυπήματα μας έρχονται το ένα μετά το άλλο τελευταία.....:(:(:(:(

Δεν μαγείρεψα τίποτα, δεν έκανα σχεδόν τίποτα στο σπίτι (έβαλα μόνο ένα πλυντήριο το πρωί με πατάκια)....το πρωί τηγάνισα fish sticks για το φαγητό των παιδιών στο σχολείο και λίγο σαλατούλα....Δεν ξέρω τι θα φάμε το απόγευμα, θα αυτοσχεδιάσω μάλλον.....

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη δυστυχώς αυτά τα προβλήματα είναι ολίγον φαύλος κύκλος. Τραβάνε πολύ και ταλαιπωρούνται ΠΑΝΤΑ αυτοί που έχουν δίκιο.

Το να χάνεις τον ύπνο και τον εαυτό σου, δεν είναι λύση. Προφανώς το κάνεις ασυνείδητα αλλά φρόντισε τον εαυτό σου, ηρέμησε και ότι είναι να ρθει θα ρθει.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο έχω δουλέψει με τον εαυτό μου για να γυρίζω στο σπίτι γελαστή και να μην ξεσπάω με μούτρα, νεύρα κτλ στην οικογένεια μου....Υπήρχε ένα διάστημα πριν από 7 χρόνια που ο δικηγόρος νόμιζε πως θα χωρίσουμε, ήμουν τόσο χάλια ψυχολογικά. Θα μου περάσει σε λίγο καιρό, όταν καταλήξουμε κάπου με την δικηγόρο σχετικά με την αντέφεση και όλα αυτά τα σπαστικά :evil::evil::evil: αλλά επειδή είναι φρέσκο προς το παρόν, μέσα μου με τρώει.....και στον ύπνο και στον ξύπνιο....:(:(:(:(:(

Θα την δω αλλιώς.....κάθε εμπόδιο για καλό!

Χρειάζομαι τρόπους εξοικονόμησης χρημάτων και μέχρι τώρα σκέφτηκα: κινητή και σταθερή τηλεφωνία, οικονομικότερα ασφάλιστρα, λιγότερο delivery, καφέ στο χέρι από το σπίτι. Τι άλλο βρε κορίτσια;;;

Link to comment
Share on other sites

Αφροδιτη μου ΟΛΗ την θετικη ενεργεια κ σκεψη απο εμενα γιατι ειναι αδικο ολο αυτο αυτο αλλα κ γιατι το αξιζεις! ευχομαι συντομα να λυθει τουλαχιστον ενα απο αυτα που σας βασανιζουν. αισιοδοξια κ θετικη σκεψη κ ολα θα ερθουν. σε φιλω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφροδιτη μου ΟΛΗ την θετικη ενεργεια κ σκεψη απο εμενα γιατι ειναι αδικο ολο αυτο αυτο αλλα κ γιατι το αξιζεις! ευχομαι συντομα να λυθει τουλαχιστον ενα απο αυτα που σας βασανιζουν. αισιοδοξια κ θετικη σκεψη κ ολα θα ερθουν. σε φιλω!

Σ' ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου ειλικρινά!!!! (πολλές πολλές καρδούλες)

Link to comment
Share on other sites

[quote name=ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ;2383700

Θα την δω αλλιώς.....κάθε εμπόδιο για καλό!

Χρειάζομαι τρόπους εξοικονόμησης χρημάτων και μέχρι τώρα σκέφτηκα: κινητή και σταθερή τηλεφωνία' date=' οικονομικότερα ασφάλιστρα, λιγότερο delivery, καφέ στο χέρι από το σπίτι. Τι άλλο βρε κορίτσια;;;[/quote]

το κάθε εμπόδιο για καλό ισχύει Αφροδίτη μου, το έμαθα καλά μέσα από δύσκολες καταστάσεις αλλά ισχύει....

1 φορά την εβδομάδα σούπερ. ψώνια για παιδιά στις εκπτώσεις για την επόμενη χρονιά, δυστυχώς περιορισμός οικογενειακών εξόδων για φαγητό- όχι μακρυνές εξορμήσεις για περιοσρισμό βενζίνης, αντ αυτού κοντινές βόλτες και περίπατοι σε πάρκα κ εξοχές...γενικά στροφή σε οικονομικούς τρόπους διασκέδασης/ψυχαγωγείας

εύχομαι όλα καλά στο τέλος!

καλημέρα δεν είπα!καλημέρα λοιπόν!αχ εχω ακόμα μια ωρίτσα κ τελειώνω, θα παω να πάρω το κοριτσάκι μου και το απόγευμα λέμε για βόλτα στο κόσμος, εχω ανάγκη από μια ανάσα σήμερα!


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα!!!χαθηκα αλλα δεν ειχα υπολογιστη στο σπιτι.στην δουλεια τρεξιμο οποτε....

Γιωτακι να ειστε παντα ευτυχισμενοι και αγαπημενοι μεχρι τα βαθια σας γεραματα...

Αφροδιτακι ευχομαι να τελειωσει αυτη η περιπετεια..εχεις και απο μενα ολη την θετικη μας ενεργεια..

Ραβ περαστικα και σε σενα και στον συζυγο...

Μπιλλακι τον πηραν τον μικρο παιδικο ή ακομα περιμενετε?

Αχ κοριτσια θελω να αλλαξει ο καιρος ,βαρεθηκα τη ζεστη..επσης θελω να κανω αλλαγες στα ρουχα μου θελω να κανω αλλαγη στο σπιτι,βαρεθηκα..θελω μια αναννεωση..επισης νιωθω κουρασμενη...σε περιεργη φαση ειμαι....τεσπα..

Χθες το απογευμα μαγειρεψα για σημερα,ετοιμασα το κολατσιο της κορης μου και τα ταπερακια της,επλυνα το μπανιο,τιναξα κια εστρωσα τα ριχταρια,σκουπισα και σφουγγαρισα,μαζεψα τα ρουχα που ειχαν στεγνωσει,εχω μπολικο σιδερο,καθαρισα παγκους και εστιες,εκανα μπανακι λουστηκα και τελος..


vSYvp3.png

6HIKp3.png

Link to comment
Share on other sites

αρετη μου, ΝΑΙ!!!!!!!!!!!!!! ξεκινησαμε παιδικο σημερα επιτελους !! πηγαμε για 2ωριτσες μονο κ αυριο το ιδιο κ απο βδομαδα ελπιζω κανονικα τωρα θα περιμενουμε ΞΑΝΑ να γινει η κληρωση για ολοημερο ελπιζω να ειναι κ φετος τυχερουλης κ να τον παρουν. πηγε διστακτικα κ ντροπαλα το πρωι με τον μπαμπα του αλλα οταν τον πηρα απογοητευτηκε γιατι πηγα τοσο γρηγορα κ δεν προλαβε να κανει διαλειμμα... χαχα δικο μου παιδι σιγουρα!!

κ εγω πολυ κουρασμενη νιωθω κ αποσυντονισμενη χωρις λογο! αλλα τωρα που νιωθω οτι δεν με πιεζει κ πολυ ο χρονος αφηνομαι....... εγω λειτουργω καλυτερα υπο συνθηκες προθεσμιων πιεσης κ αγχους.........ειμαι πιο αποδοτικη κ αποτελεσματικη ετσι!

θα πρεπει λοιπον να μου βαλετε μια προθεσμια για να κανω αυτα που πρεπει!!!!! ακουω ημερομηνιες πιεστε με λεμε!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή λοιπόν για τον μικρό σου!!! Μακάρι να μπει και στο ολοήμερο, αλήθεια γιατί κάνουν κλήρωση;;;

Λοιπόν μέχρι τις 30/11/2014 να έχεις κάνει την γενική σου, να έχεις στρώσει και φυσικά ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟΛΙΣΕΙ ΓΙΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι "τέλος" βρε Αρετή μου; Πραγματικά κάνεις ΑΠΕΙΡΑ πράγματα στο σπίτι καθημερινά, ενώ δουλεύεις φουλ και έχεις 2 παιδιά. Σε θαυμάζω!

Αφροδίτη επειδή είμαστε σε ΜΟΝΙΜΗ προσπάθεια εξοικονόμησης θα σου πω τι έχουμε κάνει ήδη:

-Εβδομαδιαίο (τελικά) μενού φαγητού ώστε μια φορά την εβδομάδα να πηγαίνουμε σούπερ μάρκετ- κρεοπωλείο- μανάβικο. Λόγω διατροφής και όχι οικονομίας, κόπηκαν και τα πολλά σοκολατο-σαχλαμαράκια που είναι ακριβά.

Επίσης παρακολουθώ πάντα τις προσφορές, κυρίως για τα ακριβά προϊόντα. Απορρυπαντικά-μαλακτικά- είδη προσωπικής φροντίδας και πλέον (ξανά) πάνες και γάλατα. Όταν βρω κάποια καλή προσφορά και είμαι σε θέση, θα στοκάρω. Σκέψου πως όταν βρήκα το απορρυπαντικό σε σκόνη με 7,50 ευρώ το πήρα και το χρησιμοποίησα 3 μήνες μετά. Ομοίως και τις ταμπλέτες πλυντηρίου πιάτων. Τις έχω αγοράσει από τον Ιούνιο και θα τις χρησιμοποιήσω τον Νοέμβριο. Ήταν τέτοια η προσφορά όμως που δεν την άφησα λέγοντας "θα την ξαναβρώ όταν θα τελειώνουν αυτές που έχω".

Εννοείται πως εδώ και χρόνια δοκιμάζω προϊόντα ιδιωτικής ετικέτας και ευτυχώς έχω καταλήξει σε αυτά που μου αρέσουν και έτσι ψωνίζω τουλάχιστον -60% της τιμής των επώνυμων χωρίς όμως να μην είμαι ευχαριστημένη.

-Μετατροπή κινητών σε καρτοκινητά. 2 αριθμοί με συμβόλαιο (απ τα πιο χαμηλά, οικογενειακό κ.λπ) έφταναν τα 53 ευρώ τον μήνα. Με την μετατροπή σε καρτοκινητά, κλαίγαμε τα λεφτά τόσων ετών! Πλέον το μάξιμουμ ανά μήνα είναι 20 ευρώ και οι δυο μαζί το οποίο συμβαίνει σπάνια. Συνήθως έναν μήνα χρειάζομαι εγώ κάρτα των 10 ευρώ και έναν ο σύζυγος. Κάνε τα μαθηματικά!

-Σταθερό - ίντερνετ. Ψάξε την πιο συμφέρουσα επιλογή. Αν δεν θέλαμε nova (λόγω πολλών ωρών στο σπίτι πλέον) θα παραμέναμε στην HOL που είναι συμφέρουσα και ήμασταν πολύ ευχαριστημένοι. Νομίζω κάπου στα 26 ευρώ τον μήνα με απεριόριστα σταθερά και κάποια λεπτά σε κινητά νομίζω. Ακόμα και τώρα με πακέτο τηλεόρασης στη forthnet πληρώνουμε 35 ευρώ. Κοιτάζω τους λογαριασμούς ΟΤΕ του παρελθόντος και επίσης κλαίω τα λεφτάκια μας!

-Καφές - νερό - κολατσιό για τη δουλειά. Ο σύζυγος πλέον παίρνει κολατσιό απ το σπίτι αλλά και νερό (άλλο 0,15 -0, 20 λεπτά και άλλο 0,50).Καφέ παίρνει από μαγαζί που τον πουλά 1,00 και είναι καλός. Δεν ξέρω αν στο δρόμο σου έχεις τη δυνατότητα να βρεις τέτοια ευτυχία (γιατί καλός και οικονομικός καφές είναι ευτυχία!).Διαφορετικά, εξαρτάται τι πίνεις. Αν πίνεις γαλλικό, πάρε θερμό και ετοίμασέ τον απ το σπίτι. Θα σου κρατήσει θερμοκρασία και γεύση. Κολατσιό ξέρω πως ήδη παίρνεις απ το σπίτι.

-Βόλτες. Μεγάλη ιστορία, τις έχουμε περιορίσει πολύ όσον αφορά παιδότοπους- καφετέριες-εστιατόρια. Αν πάμε 1 φορά τον μήνα είναι θαύμα.

Προτιμούμε ελεύθερα πάρκα και παιδικές χαρές όταν ο καιρός είναι καλός. Τον χειμώνα έχουμε φτιάξει παρεούλα και κάνουμε playdates στα σπίτια μας. Τα παιδιά παίζουν κι εμείς πίνουμε καφέ και περνάμε όλοι καλά με ελάχιστο κόστος. Γιατί σκέψου πως ακόμα και το κόστος ενός σπιτικού απογευματινού για 10-12 άτομα θα το επωμίζεσαι μια φορά τον μήνα ενώ θα διασκεδάζετε κάθε εβδομάδα τουλάχιστον.

Γενικά, η κρίση ανοίγει τα σπίτια και μας φέρνει πιο κοντά.

Σινεμά οοοοοοοοταν πηγαίνουμε το παιδί, πηγαίνει πάντα ο ένας γονιός με μια προωθητική ενέργεια της καρτοκινητής μας που προσφέρει 1 εισιτήριο δώρο πληρώνοντας 1.

-Καθαριστήριο. Ευτυχώς δεν χρησιμοποιούμε συχνά ρούχα που απαιτούν μόνο στεγνό καθάρισμα. Αν λερωθούν, δεν τα δίνω προτού τα ξαναχρειαστώ. Αυτό δεν είναι οικονομία, είναι βλακεία αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.

-Περιοδικά και εφημερίδες. Προ πολλών ετών κομμένα. Ας είναι καλά το ίντερνετ.

-Θέρμανση. Δανειστήκαμε ώστε να μετατρέψουμε το τζάκι μας σε ενεργειακό. Έτσι, κάθε καλοκαίρι στοκάρουμε ξύλα. Ενδεικτική διαφορά από το πετρέλαιο, 1.300 ευρώ ανά σεζόν. Βέβαια αυτά τα 1.300 είναι δάνειο αλλά αναφέρω την επιλογή 1ον στην περίπτωση που υπάρχει ήδη ενεργειακό, 2ον κάποια στιγμή θα γίνει απόσβεση και 3ον το ποσό δεν καταβάλλεται στο σύνολό του (που θα ήταν αδύνατον) αλλά αποσπασματικά. Γιατί σε μια μονοκατοικία δεν μπορείς να βάλεις 100 ευρώ πετρέλαιο, αλλά μπορείς να πάρεις 100 ευρώ ξύλα.

-Ασφάλιστρα. Έχουμε επιλέξει την πιο οικονομική λύση η οποία είναι ταυτόχρονα και αξιόπιστη.

-Ανάγκες σε ρουχισμό και είδη σπιτιού

Για το παιδί, που είναι και το μεγαλύτερο κόστος όσον αφορά την γκαρνταρόμπα της, ψωνίζω πάντα στις εκπτώσεις για την επόμενη σεζόν. Δηλαδή τώρα τον Ιανουάριο θα ψωνίσω για του χρόνου τον χειμώνα. Ψάχνω πολύ στο ίντερνετ, απ το οποίο ψωνίζω πολύ από πριν γεννηθεί. Γιατί να δώσω 40 ευρώ για ένα αθλητικό σε φυσικό κατάστημα όταν το βρίσκω 20; Θα το θελα αλλά δεν μου περισσεύουν.

Για εμάς ψωνίζω όταν υπάρχει απόλυτη ανάγκη και είναι πάντα προσφορές ή πολύ οικονομικά ρούχα και παπούτσια. Η νοοτροπία "να πάρω καλό για να κρατήσει" πάει πέταξε για εμας. Πλέον προτιμώ να δίνω 10 ευρώ κάθε χρόνο για μπαλαρίνες παρά 40 και ΑΝ αντέξουν...

Για τις ανάγκες του σπιτιού, κρατώ λίστα και τις καλύπτω όταν έχουμε τη δυνατότητα.

Τέλος (νομίζω δηλαδή) όσο κι αν το απεχθανόμουν, είναι τέτοια η κατάσταση που μας ανάγκασε να εκδώσουμε πιστωτική. Σκεφθείτε με έναν μισθό να έπρεπε να ζήσουμε και ταυτόχρονα να πληρώσουμε εφορία-ασφάλιστρα-τέλη κυκλοφορίας ντούκου. ΔΕΝ υπάρχουν για να δοθούν! Έτσι επιλέξαμε να τα έχουμε περασμένα στην κάρτα, σε δόσεις. Με αυτό τον τρόπο τα ασφάλιστρα έγιναν ετήσια και κερδίσαμε και μια επιπλέον έκπτωση σε σχέση με τα 6μηνα.

Σαφώς και είναι κάθε μήνα ένας στάνταρ βραχνάς αλλά απ τη στιγμή που χρησιμοποιείται μόνο για μεγάλα έξοδα που ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΣΤΕ να αντιμετωπίσουμε, το βλέπω σα σωτηρία.

-Κοινωνικές υποχρεώσεις. Ευτυχώς ξέρω τα γενέθλια των παιδιών του κύκλου μας και ξέρω τι θα χρειαστώ κάθε μήνα. πχ τώρα ξέρω πως αυτό τον μήνα θα έχουμε από 1-3 πάρτυ. Έτσι, μπορώ να κάνω τα κουμάντα μου για τα δώρα. Και πάλι ψάχνω πολύ ηλεκτρονικά. Το ίδιο γίνεται και με γάμους - βαπτίσεις. Φροντίζω να το έχω υπόψιν μου ώστε να κρατήσω πχ ένα ποσό τον ένα μήνα και να συμπληρώσω τον επόμενο ώστε να πάρω το δώρο.

Στις επισκέψεις (γιορτές κ.λπ) συνήθως φτιάχνω κάτι εγώ. Είτε γλυκό ή λικέρ, είτε διακοσμητικό. Έχει τύχει να πάρω φυτά από φυτώριο και γλάστρες και να φτιάξω μια γλάστρα του απόλυτου γούστου μου, να την αμπαλάρω και να την πάω.

Ακόμα κι αν δεν είναι χειροποίητο, με βοηθάει να κάνω καιρό πριν τον προγραμματισμό μου. Ας πούμε ήδη ψώνισα υλικά για γούρια που φτιάχνω σε όλους εδώ και χρόνια για τα Χριστούγεννα και ήδη κάνω έρευνα αγοράς για τις γιορτές των κουμπάρων μου που είναι μέσα στα Χριστούγεννα. Έτσι, αν πχ αυτό το μήνα έχω μια α' άνεση (αν μου περισσεύουν 10 ευρώ θέλω να πω :-P ) θα κλείσω μια τρύπα. Θα πάρω ένα δωράκι πχ

Ελπίζω να βοήθησα στο ελάχιστο


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

΄καλημέρα.Αχ είχα σχολιάσει ένα σωρό και κάτι πάτησα και τα έχασα.Δεν προλαβαίνω να τα ξαναγράψω...

Αφροδιτάκι μια μεγάλη αγκαλιά κι ελπίζω από εδώ και πέρα όλα να σας πηγαίνουν τέλεια!

Συμφωνώ με Μυρτούλα για τα οικονομικά.

Μπιλάκι καλή αρχή στον παιδικό!Για τι ηλικίας παιδάκια μιλάμε,δεν το έχω δει αυτό

Ραβτάκι περαστικά,ωραίο φαγητό θα κάνεις...

Αρετή συμφωνώ απολύτως για τη ζέστη,σήμερα έχουμε 33 βαθμούς και ειλικρινά θα ήθελα να πάω για μπάνιο.Ζεσταίνομαι πιο πολύ και λόγω εγκυμοσύνης οπότε καταλαβαίνεις...

Πάω να πάρω τη μικρή από τον παιδικό.Καλό μεσημέρι


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή λοιπόν για τον μικρό σου!!! Μακάρι να μπει και στο ολοήμερο, αλήθεια γιατί κάνουν κλήρωση;;;

Λοιπόν μέχρι τις 30/11/2014 να έχεις κάνει την γενική σου, να έχεις στρώσει και φυσικά ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟΛΙΣΕΙ ΓΙΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!!!!

χχαχαχαχαχα!!!! εισαι πολυ καλη μαζι μου μου δινεις πολυυ χρονο αλλα αν μεχρι τοτε αν δεν τα εχω κανει αλοιμονο μου!!! ;)

την κραταω λοιπον την ημερομηνια κ συνεχιζω να αραααζω........:tongue::tongue:

κανουν κληρωση γιατι οι αιτησεις για ολοημερο ειναι παραπανω απο τα διαθεσιμα κρεβατια παντα!:rolleyes:

υποτιθεται οτι στο ολοημερο εχουν δικαιωμα μονο οι μαμαδες που δουλευουν αλλα......:evil:

Link to comment
Share on other sites

χχαχαχαχαχα!!!! εισαι πολυ καλη μαζι μου μου δινεις πολυυ χρονο αλλα αν μεχρι τοτε αν δεν τα εχω κανει αλοιμονο μου!!! ;)

την κραταω λοιπον την ημερομηνια κ συνεχιζω να αραααζω........:tongue::tongue:

κανουν κληρωση γιατι οι αιτησεις για ολοημερο ειναι παραπανω απο τα διαθεσιμα κρεβατια παντα!:rolleyes:

υποτιθεται οτι στο ολοημερο εχουν δικαιωμα μονο οι μαμαδες που δουλευουν αλλα......:evil:

Δεν έχει αλλά.....Θα πας και θα τους πεις πως έχεις προτεραιότητα σε σχέση με μαμά που δεν δουλεύει αλλά και πάλι πως πήραν το παιδί της αφού δεν εργάζεται (όταν αποτελεί προυπόθεση στην αίτηση η βεβαίωση εργοδότη και τα ένσημα);;;; Εεεε; ΟΕΟ; Πιάσε την διευθύντρια και πες το ευγενικά, πως πρέπει να δείχνει κατανόηση στους εργαζόμενους γονείς, αν είχες την δυνατότητα να κοιμίζεις το παιδί σπίτι τότε γιατί να το άφηνες εκεί; Αυτό έκανε η αδερφή μου πέρυσι και φυσικά έπιασε. Αν όλα τα παιδιά του ολοήμερου είναι παιδιά εργαζόμενων γονιών, τότε πάω πάσο με τον αριθμό των κρεβατιών, δεν μπορώ να πω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη επειδή είμαστε σε ΜΟΝΙΜΗ προσπάθεια εξοικονόμησης θα σου πω τι έχουμε κάνει ήδη:

-Εβδομαδιαίο (τελικά) μενού φαγητού ώστε μια φορά την εβδομάδα να πηγαίνουμε σούπερ μάρκετ- κρεοπωλείο- μανάβικο. Λόγω διατροφής και όχι οικονομίας, κόπηκαν και τα πολλά σοκολατο-σαχλαμαράκια που είναι ακριβά.

Επίσης παρακολουθώ πάντα τις προσφορές, κυρίως για τα ακριβά προϊόντα. Απορρυπαντικά-μαλακτικά- είδη προσωπικής φροντίδας και πλέον (ξανά) πάνες και γάλατα. Όταν βρω κάποια καλή προσφορά και είμαι σε θέση, θα στοκάρω. Σκέψου πως όταν βρήκα το απορρυπαντικό σε σκόνη με 7,50 ευρώ το πήρα και το χρησιμοποίησα 3 μήνες μετά. Ομοίως και τις ταμπλέτες πλυντηρίου πιάτων. Τις έχω αγοράσει από τον Ιούνιο και θα τις χρησιμοποιήσω τον Νοέμβριο. Ήταν τέτοια η προσφορά όμως που δεν την άφησα λέγοντας "θα την ξαναβρώ όταν θα τελειώνουν αυτές που έχω".

Εννοείται πως εδώ και χρόνια δοκιμάζω προϊόντα ιδιωτικής ετικέτας και ευτυχώς έχω καταλήξει σε αυτά που μου αρέσουν και έτσι ψωνίζω τουλάχιστον -60% της τιμής των επώνυμων χωρίς όμως να μην είμαι ευχαριστημένη.

Ολα αυτά τα κάνω εδώ και πολύ καιρό, το πρόγραμμα φαγητού ξεκίνησα μετά το καλοκαίρι και όντως εξοικονομώ χρήματα.

-Μετατροπή κινητών σε καρτοκινητά. 2 αριθμοί με συμβόλαιο (απ τα πιο χαμηλά, οικογενειακό κ.λπ) έφταναν τα 53 ευρώ τον μήνα. Με την μετατροπή σε καρτοκινητά, κλαίγαμε τα λεφτά τόσων ετών! Πλέον το μάξιμουμ ανά μήνα είναι 20 ευρώ και οι δυο μαζί το οποίο συμβαίνει σπάνια. Συνήθως έναν μήνα χρειάζομαι εγώ κάρτα των 10 ευρώ και έναν ο σύζυγος. Κάνε τα μαθηματικά!

Πριν από μια εβδομάδα έκανα αίτηση διακοπής συμβολαίου κινητής τηλεφωνίας, θα έχουμε και οι 2 καρτοκινητά πλέον.

-Σταθερό - ίντερνετ. Ψάξε την πιο συμφέρουσα επιλογή. Αν δεν θέλαμε nova (λόγω πολλών ωρών στο σπίτι πλέον) θα παραμέναμε στην HOL που είναι συμφέρουσα και ήμασταν πολύ ευχαριστημένοι. Νομίζω κάπου στα 26 ευρώ τον μήνα με απεριόριστα σταθερά και κάποια λεπτά σε κινητά νομίζω. Ακόμα και τώρα με πακέτο τηλεόρασης στη forthnet πληρώνουμε 35 ευρώ. Κοιτάζω τους λογαριασμούς ΟΤΕ του παρελθόντος και επίσης κλαίω τα λεφτάκια μας!

Τώρα ψάχνω σταθερή τηλεφωνία, έχουμε HOL αυτή την στιγμή αλλά με βλέπω προς WIND ή CYTA.

-Καφές - νερό - κολατσιό για τη δουλειά. Ο σύζυγος πλέον παίρνει κολατσιό απ το σπίτι αλλά και νερό (άλλο 0,15 -0, 20 λεπτά και άλλο 0,50).Καφέ παίρνει από μαγαζί που τον πουλά 1,00 και είναι καλός. Δεν ξέρω αν στο δρόμο σου έχεις τη δυνατότητα να βρεις τέτοια ευτυχία (γιατί καλός και οικονομικός καφές είναι ευτυχία!).Διαφορετικά, εξαρτάται τι πίνεις. Αν πίνεις γαλλικό, πάρε θερμό και ετοίμασέ τον απ το σπίτι. Θα σου κρατήσει θερμοκρασία και γεύση. Κολατσιό ξέρω πως ήδη παίρνεις απ το σπίτι.

Αυτό κάνουμε ήδη;););)

-Βόλτες. Μεγάλη ιστορία, τις έχουμε περιορίσει πολύ όσον αφορά παιδότοπους- καφετέριες-εστιατόρια. Αν πάμε 1 φορά τον μήνα είναι θαύμα.

Προτιμούμε ελεύθερα πάρκα και παιδικές χαρές όταν ο καιρός είναι καλός. Τον χειμώνα έχουμε φτιάξει παρεούλα και κάνουμε playdates στα σπίτια μας. Τα παιδιά παίζουν κι εμείς πίνουμε καφέ και περνάμε όλοι καλά με ελάχιστο κόστος. Γιατί σκέψου πως ακόμα και το κόστος ενός σπιτικού απογευματινού για 10-12 άτομα θα το επωμίζεσαι μια φορά τον μήνα ενώ θα διασκεδάζετε κάθε εβδομάδα τουλάχιστον.

Γενικά, η κρίση ανοίγει τα σπίτια και μας φέρνει πιο κοντά.

Σινεμά οοοοοοοοταν πηγαίνουμε το παιδί, πηγαίνει πάντα ο ένας γονιός με μια προωθητική ενέργεια της καρτοκινητής μας που προσφέρει 1 εισιτήριο δώρο πληρώνοντας 1.

Μια από τα ίδια, σινεμά πάμε τα παιδιά σε προσφορά οικογενειακού πακέτου όπως π.χ. στα STER. Εμείς δεν πάμε να δούμε δικές μας ταινίες, πολύ πολύ σπάνια

-Καθαριστήριο. Ευτυχώς δεν χρησιμοποιούμε συχνά ρούχα που απαιτούν μόνο στεγνό καθάρισμα. Αν λερωθούν, δεν τα δίνω προτού τα ξαναχρειαστώ. Αυτό δεν είναι οικονομία, είναι βλακεία αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.

-Περιοδικά και εφημερίδες. Προ πολλών ετών κομμένα. Ας είναι καλά το ίντερνετ.

Κομμένα εδώ και καιρό κι από εμάς.

-Θέρμανση. Δανειστήκαμε ώστε να μετατρέψουμε το τζάκι μας σε ενεργειακό. Έτσι, κάθε καλοκαίρι στοκάρουμε ξύλα. Ενδεικτική διαφορά από το πετρέλαιο, 1.300 ευρώ ανά σεζόν. Βέβαια αυτά τα 1.300 είναι δάνειο αλλά αναφέρω την επιλογή 1ον στην περίπτωση που υπάρχει ήδη ενεργειακό, 2ον κάποια στιγμή θα γίνει απόσβεση και 3ον το ποσό δεν καταβάλλεται στο σύνολό του (που θα ήταν αδύνατον) αλλά αποσπασματικά. Γιατί σε μια μονοκατοικία δεν μπορείς να βάλεις 100 ευρώ πετρέλαιο, αλλά μπορείς να πάρεις 100 ευρώ ξύλα.

-Ασφάλιστρα. Έχουμε επιλέξει την πιο οικονομική λύση η οποία είναι ταυτόχρονα και αξιόπιστη.

Σκέφτομαι σοβαρά να κόψω τα ασφάλιστρα των παιδιών (αποταμιευτικό πρόγραμμα που επενδύει τα χρήματα) και να βρω καλύτερη προσφορά ασφάλισης αυτοκινήτου. Ακόμη δεν έχω καμία κίνηση και έρευνα αγοράς:rolleyes:

-Ανάγκες σε ρουχισμό και είδη σπιτιού

Για το παιδί, που είναι και το μεγαλύτερο κόστος όσον αφορά την γκαρνταρόμπα της, ψωνίζω πάντα στις εκπτώσεις για την επόμενη σεζόν. Δηλαδή τώρα τον Ιανουάριο θα ψωνίσω για του χρόνου τον χειμώνα. Ψάχνω πολύ στο ίντερνετ, απ το οποίο ψωνίζω πολύ από πριν γεννηθεί. Γιατί να δώσω 40 ευρώ για ένα αθλητικό σε φυσικό κατάστημα όταν το βρίσκω 20; Θα το θελα αλλά δεν μου περισσεύουν.

Για εμάς ψωνίζω όταν υπάρχει απόλυτη ανάγκη και είναι πάντα προσφορές ή πολύ οικονομικά ρούχα και παπούτσια. Η νοοτροπία "να πάρω καλό για να κρατήσει" πάει πέταξε για εμας. Πλέον προτιμώ να δίνω 10 ευρώ κάθε χρόνο για μπαλαρίνες παρά 40 και ΑΝ αντέξουν...

Για τις ανάγκες του σπιτιού, κρατώ λίστα και τις καλύπτω όταν έχουμε τη δυνατότητα.

Το ίδιο κι εγώ....με τα παπούτσια των παιδιών το αποφεύγω λίγο γιατί την έχω πατήσει με τα νούμερα.

Τέλος (νομίζω δηλαδή) όσο κι αν το απεχθανόμουν, είναι τέτοια η κατάσταση που μας ανάγκασε να εκδώσουμε πιστωτική. Σκεφθείτε με έναν μισθό να έπρεπε να ζήσουμε και ταυτόχρονα να πληρώσουμε εφορία-ασφάλιστρα-τέλη κυκλοφορίας ντούκου. ΔΕΝ υπάρχουν για να δοθούν! Έτσι επιλέξαμε να τα έχουμε περασμένα στην κάρτα, σε δόσεις. Με αυτό τον τρόπο τα ασφάλιστρα έγιναν ετήσια και κερδίσαμε και μια επιπλέον έκπτωση σε σχέση με τα 6μηνα.

Σαφώς και είναι κάθε μήνα ένας στάνταρ βραχνάς αλλά απ τη στιγμή που χρησιμοποιείται μόνο για μεγάλα έξοδα που ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΣΤΕ να αντιμετωπίσουμε, το βλέπω σα σωτηρία.

Την έχουμε κόψει από το 2012.

-Κοινωνικές υποχρεώσεις. Ευτυχώς ξέρω τα γενέθλια των παιδιών του κύκλου μας και ξέρω τι θα χρειαστώ κάθε μήνα. πχ τώρα ξέρω πως αυτό τον μήνα θα έχουμε από 1-3 πάρτυ. Έτσι, μπορώ να κάνω τα κουμάντα μου για τα δώρα. Και πάλι ψάχνω πολύ ηλεκτρονικά. Το ίδιο γίνεται και με γάμους - βαπτίσεις. Φροντίζω να το έχω υπόψιν μου ώστε να κρατήσω πχ ένα ποσό τον ένα μήνα και να συμπληρώσω τον επόμενο ώστε να πάρω το δώρο.

Στις επισκέψεις (γιορτές κ.λπ) συνήθως φτιάχνω κάτι εγώ. Είτε γλυκό ή λικέρ, είτε διακοσμητικό. Έχει τύχει να πάρω φυτά από φυτώριο και γλάστρες και να φτιάξω μια γλάστρα του απόλυτου γούστου μου, να την αμπαλάρω και να την πάω.

Ακόμα κι αν δεν είναι χειροποίητο, με βοηθάει να κάνω καιρό πριν τον προγραμματισμό μου. Ας πούμε ήδη ψώνισα υλικά για γούρια που φτιάχνω σε όλους εδώ και χρόνια για τα Χριστούγεννα και ήδη κάνω έρευνα αγοράς για τις γιορτές των κουμπάρων μου που είναι μέσα στα Χριστούγεννα. Έτσι, αν πχ αυτό το μήνα έχω μια α' άνεση (αν μου περισσεύουν 10 ευρώ θέλω να πω :-P ) θα κλείσω μια τρύπα. Θα πάρω ένα δωράκι πχ

Δεν κάνουμε και δεν παίρνουμε δώρα από φίλους, αδέρφια, κουμπάρους κτλ παρά μόνο στα παιδιά βάσει προφορικής συμφωνίας εδώ και 2 χρόνια. Μικροδωράκια τύπου γούρια κτλ κάνω κι εγώ χωρίς να περιμένω ανταπόδοση.

Ελπίζω να βοήθησα στο ελάχιστο

Και μόνο που μπήκες στον κόπο να γράψεις όλα αυτά σ' ευχαριστώ πολύ και φυσικά με βοήθησες ;).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...