Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, dec-e said:

      Καλησπέρα! Εγώ νιώθω πολύ ευγνώμων που υπάρχει αυτή η μέθοδος κ μετάνιωσα που δεν έκανα νωρίτερα εξωσωματική. Νιώθω ότι ήταν πολύ πιο ψυχοφθόρο που ερχότανε κάθε μήνα η περίοδος κ απογοητευομουν. Βέβαια δεν τα κατάφερα από την 1η φορά με την εξωσωματική, όμως και πάλι είμαι πολύ χαρούμενη που έχω τα παιδάκια μου. Πριν τις εξωσωματικές είχα κάνει κ σπερματέγχυση η οποία δεν πέτυχε, κ δε θεωρώ ότι ήταν λιγότερο ψυχοφθόρα διαδικασία. 

      Όσο κ να σου φαίνεται βουνό, όταν μπεις στο χορό προχωράνε τα πράγματα, κ κάθε βήμα είναι μια νίκη, που οδηγεί στον στόχο! Εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις να κάνεις κ να σου έρθουν όλα όσο πιο απλά γίνεται!

      Ne enoite kai egw xerome p ixarxoun enalaxtikes lisis gia tin ipogonimotita .. apla kseris den einai mono i anamoni psixofthora einai kai to oti prp na mpis se diadikasia eksosomatikis afto kai an einai anipofora dld den pisteva pote oti tha xriasto na peraso apo afti tin diadikasia kai niotho kapos.. oles to viosame pistevo .. alla an einai i teleftea epilogi tha to kanoume thelontas kai mi.. euxaristo gia tin apantisi sou ☺️

      2 hours ago, Kathrin17 said:

      Είπες τη λέξη κλειδί.. Να αποδεκτει.. Αυτό έχει σημασία, να απιδεκτειτε ότι η απόκτηση παιδιου είναι δυσκολη με το φυσικό τρόπο κ χρειάζεται εξωσωματική.. Έτσι ήταν κ για μένα στην αρχή " Είναι δυνατόν να μη μπορώ φυσιολογικά όπως οι περισσότεροι;".. Στην αρχή μόνο.. Σημασία έχει τι αποτελέσματα κ οχι ο τρόπος!! Προσωπικά κοιτάζω τα κοριτσάκια μου κ είμαι περηφανη για τον αγώνα που έδωσα για να τα αποκτήσω.. 

      Ταπεινή μου γνώμη, αποδεχτείτε ότι χρειάζεστε την βοήθεια της επιστήμης κ προχωρηστε.. Μην σπαταλατε τα χρήματα σας σε άλλες μεθόδους.. Φυσικά οι γιατροί που σας παρακολοτθουν έχουν καλυτερη εικόνα κ γνώση από μένα αλλά παντα παιζει ρόλο και η δικιά σας επιθυμία κ επιλογή.. 

      Φιλικά παντα

      Ne akrivos se aftin tin fasi vriskome tis arnisis oti oloi mporoun kai emis oxi kai kapos erxete to parapono .. an einai i teleftea epilogi tha to kanoume thelw polli na kano ena moro an me aksiosi o theos vevea .. euxaristo polli gia tis simvouli su ☺️

      14 minutes ago, Jamie said:

      κοριτσι μου καλησπερα επειδη ειχα βρεθει στην θεση σου ακριβως πριν λιγα χρονια εχοντας πολυκυστικες αλλα ελαφριας μορφης συνδρομο και ο συζυγος προβλημα με το σπερμα η γνωμη μου ειναι να προχωρησεις σε εξωσωματικη και εμενα τα ιδια ποσοστα μου εδιναν και επιασα με την πρωτη φορα(ειναι βεβαια κ θεμα τυχης)και τωρα κοιταω το γιο μου και δεν το μετανιωνω καθολου.Σιγουρα βεβαια να κανεις αυτο που νιωθεις εσυ πιο ανετα γιατι ειναι δικο σου το σωμα και μονο εσυ εχεις λογο πανω σε αυτο.Δεν ειναι και τοσο φοβερη σαν διαδικασια φαντασου θα πηγαινα παλι με χαρα αν ηθελα δευτερο!!ευχομαι να πανε ολα καλα με οτι αποφασισεις!!

      Ne tha sizitiso kalitera me ton sizigo mou kai tha doume ti tha apofasisoume .. alla nomizo tha pame akoma mia fora gia spermatexisi dipli aftin tin fora kai an den petixi tha proxorisoume me eksosomatiki .. o theos na sas exei kala euxaristo gia tis sivoule su .. tha sas enimeroso gia oti apofasiso. ☺️

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts

Vesy μου εμεις εφέτος αποφασίσαμε να μην ντυθουμε μασκαράδες τις αποκριες. Πέρυσι πιο μωρα τα ντυσαμε έτσι για το καλο εφέτος δεν είχαμε πολυ όρεξη και είπαμε να το αφήσουμε μια και καλη για του χρόνου που θα πηγαίνουν και σταθμό και θα κάνουν γιορτουλα. Πηραμε βέβαια κάποια αξεσουάρ και κορδέλες και παίζουμε με αυτα. Εσεις τι θα κάνετε;

Μαρτη μου περνάει ο καιρός κι οπως λένε και τα κοριτσια λίγο πολυ στην εγκυμοσύνη δίδυμων ολο και κατι συμβαίνει για να μας αγχώσει. Αντιμετωπίσιμο να ειναι και δεν πειράζει. Να προσέξεις πολυ αυτές τις βδομαδες γιατι ειναι "ύπουλες" απο θέμα συσπασεων. Οποτε κανε υπομονή με ξεκούραση και ξάπλα να κερδίσεις οσο πιο πολυ χρόνο γίνεται..

Στα δικα μου τωρα να σας πω οτι επιτελους βρήκαμε σχολείο για τα παιδια. Δε φαντάζεστε σε πόσους παιδικούς σταθμούς πήγα και ποσο με άγχωνε το θέμα αυτο! Το ενα μου ξυνιζε το άλλο μου βρωμαγε. Ευτυχως όμως βρήκαμε κάποιον που μας αρεσε πολυ και τον κλείσαμε. Ειναι απίστευτο που κλείνουν απο τωρα οι θέσεις για τον Σεπτεμβρη σε κάποιους παιδικούς. Νιώθω κάπως περίεργα αν και χαίρομαι που τα παιδια θα περάσουν σε μια άλλη φάση. Τελικά μεγαλώνουν πολυ πολυ γρήγορα...


OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως προσπαθουσα να μην βαζω πολλες δουλειες μαζι γιατι εαν κουραζομουν αρχιζαν οι συσπασεις. Οσο προχωροτσε η κυηση ουτε για περπατημα δηλ μια βολτα στα μαγαζια μπορουσα να πηγαινω. Ειχα ρητες εντολες...μονο τον τεταρτο κμισο πεμπτο ευχαριστηθηκα.

Ετσι βεβαια δεν μπορουσα να κανω πραγματα οσο ημουν εγκυος ενω μπορουσα κ ειχα διαθεση κ τωρα πια δεν προλαβαινω...

Μακαρι να μη χρειατει αγωγη η χολισταση μονο παρακολουθηση. Η εξεταση που εκανες λεγεται χολικα οξεα ειπες?

ναι ισις μου!!!! ετσι ακριβως λεγεται!!!!! χολικα οξεα!!!!!

πω..πω.... κοριτσια λετε να κανω συσπασεις και απλα να νιωθω... ναμεποναει πανω πανω και σφιξιμο!!!! λετε να το εχω παρακανει!!!!! ειμαι ορθια αρκετα και κανω πια δουλιτσες.....

χμ θα το ξανασκεφτω το θεμα!!!!!!

Καλημέρα κορίτσια μου!!!

Μάρτη μου κάτσε όσο μπορείς ξαπλωμένη, άσε τις δουλειές, μην κάνεις τίποτα, πρόσεξε τις επόμενες τρεις τέσσερις εβδομάδες και μετά θα είσαι σε πιο ασφαλή ηλικία κύησης. Και σήμερα που έχετε επισκέψεις να είσαι ξαπλωμένη στον καναπέ, αν θέλεις να τους προσφέρεις κάτι πες στον άντρα σου να πάρει ένα κουτί γλυκά να τους προσφέρει, εσύ μην κάνεις και πολλά σερβιρίσματα ούτε πολλές περιποιήσεις και κουράζεσαι. Κάνε ένα ντουζάκι στα γρήγορα κι αυτό είναι όλο.. Μπορεί να θέλεις κι εσύ λίγο παρεούλα εντάξει αφού το έχεις κανονίσει αλλά μετά κάτσε χαλαρά στο σπιτάκι σου με τις ταινίες και τα βιβλία και το ίντερνετ για να είσαι ξεκούραστη. Εγώ είχα μείνει ξάπλα από 22η εβδομάδα μέχρι 32η σίγουρα και μετά με πολύ προσοχή σηκωνόμουν..Και δεν είχα ρητή εντολή γιατρού να είμαι ξάπλα, ο γιατρός απλά μου είχε πει να είμαι χαλαρά και ξεκούραστα στο σπίτι..απλά εγώ φοβόμουν και πρόσεχα παραπάνω γιατί είχε αρχίσει να κονταίνει ο τράχηλος. Για επισκέψεις μου έλεγαν κάποιες φορές κάποιες φίλες (ο κόσμος πολλές φορές δεν καταλαβαίνει ότι μπορεί να μην αισθάνεσαι άνετα ή ότι θα κουραστείς με τις επισκέψεις) αλλά εγώ δεν ήθελα αυτό το διάστημα της ξάπλας, πρώτον γιατί ήθελα να είμαι χαλαρή και να μην κουράζομαι αλλά και γιατί δεν μου άρεσε να είμαι ξαπλωμένη στον καναπέ με τις πιτζάμες και να έρχεται κόσμος.Αισθανόμουν πιο άνετα μόνη με τον άντρα μου σε αυτή τη φάση. Δυο τρεις φορές βέβαια δέχτηκα κάποιους αλλά μετά την 32η εβδομάδα. Τί άλλα? Α αυτό με τη χολόσταση εγκυμοσύνης ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό..Στις δίδυμες κυήσεις όλο και κάτι βγαίνει, εμένα σε κάποια φάση μου είχαν βρει πολύ αυξημένο λεύκωμα ούρων και άρχισα να προσέχω τη διατροφή και δεν έτρωγα αλμυρά. Αχ Μαρτάκη μου πλησιάζει ο καιρός, είσαι ήδη 27 εβδομάδων και πας πολύ καλά. Μην το σκέφτεσαι ότι είναι μακριά, σκέψου πόσες εβδομάδες πέρασαν ήδη, σε λίγο καιρό θα έχεις κι εσύ τα μωράκια σου αγκαλιά. Σου στέλνω τα φιλιά μου και μια μεγάλη αγκαλιά να χωράει εσένα και τα μωράκια σου!!

Ίσις μου κι εγώ μετά τον 5ο μήνα την έβγαλα ξάπλα.. Προς το τέλος μόνο, (εκεί μετά την 34η εβδομάδα) πήγα μια φορά mothercare και για ένα καφέ. Αφού περίμενα πότε έχω γιατρό για να βγω τη βόλτα μου.. Τώρα τα θυμάμαι και γελάω, καμιά φορά νοσταλγώ κιόλας (τρελό ε?)...πιο πολύ αυτή τη χαρούμενη αναμονή και την αίσθηση να τα έχω στην κοιλιά μου και να ξέρω ότι εκεί μέσα είναι δυο ψυχούλες.. Κι εσύ πάντως γέννησες σε πολύ προχωρημένη ηλικία κύησης για τρίδυμα..μπράβο!!!

Τα υπόλοιπα κορίτσια τί κάνουν? Θα ντύσετε τα διδυμάκια σας για απόκριες??

πω πω βεσι μου.... μαλλον κουραζομαι!!!!!! πρεπει να αναθεωρησω και να κατσω στα αυγα μου να τα κλωσησω!!!!χαχα!!!

22η -32η βδομαδα ε????? πωπω τι κανω!!!! ειμαι 27η

ας κατσω μεχρι το τελος καλα!!!!!!

μαλλον εχω παρει πολυ αερα!!!!

Vesy μου εμεις εφέτος αποφασίσαμε να μην ντυθουμε μασκαράδες τις αποκριες. Πέρυσι πιο μωρα τα ντυσαμε έτσι για το καλο εφέτος δεν είχαμε πολυ όρεξη και είπαμε να το αφήσουμε μια και καλη για του χρόνου που θα πηγαίνουν και σταθμό και θα κάνουν γιορτουλα. Πηραμε βέβαια κάποια αξεσουάρ και κορδέλες και παίζουμε με αυτα. Εσεις τι θα κάνετε;

Μαρτη μου περνάει ο καιρός κι οπως λένε και τα κοριτσια λίγο πολυ στην εγκυμοσύνη δίδυμων ολο και κατι συμβαίνει για να μας αγχώσει. Αντιμετωπίσιμο να ειναι και δεν πειράζει. Να προσέξεις πολυ αυτές τις βδομαδες γιατι ειναι "ύπουλες" απο θέμα συσπασεων. Οποτε κανε υπομονή με ξεκούραση και ξάπλα να κερδίσεις οσο πιο πολυ χρόνο γίνεται..

Στα δικα μου τωρα να σας πω οτι επιτελους βρήκαμε σχολείο για τα παιδια. Δε φαντάζεστε σε πόσους παιδικούς σταθμούς πήγα και ποσο με άγχωνε το θέμα αυτο! Το ενα μου ξυνιζε το άλλο μου βρωμαγε. Ευτυχως όμως βρήκαμε κάποιον που μας αρεσε πολυ και τον κλείσαμε. Ειναι απίστευτο που κλείνουν απο τωρα οι θέσεις για τον Σεπτεμβρη σε κάποιους παιδικούς. Νιώθω κάπως περίεργα αν και χαίρομαι που τα παιδια θα περάσουν σε μια άλλη φάση. Τελικά μεγαλώνουν πολυ πολυ γρήγορα...

υπουλες ε????? μαλλον εχετε δικιο κοριτσια!!!!

συγχαρητηρια μαριλιω.... για τον παιδικο..... τωρα λογικα ησυχασες ε????

φυσικα μεγαλωνουν πολυ πολυ γρηγορα!!!! στο υπογραφω αυτο!!!

φιλακια σε ολες τις διδυμομανουλες και τα διδυμακια επισης στην ισις και στα ηρωικα τριδυμακια της!!!!!!


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλενάδες μου!!

Εμείς πέρισυ τα παιδιά δεν τα ντύσαμε...ήταν μόλις τριών μηνών!

Φέτος θα κάνουμε κάτι διαφορετικό..θα πάρουμε μέρος στο καρναβάλι!!! Θα είμαστε ζωγράφοι. Θα φοράμε άσπρο μπλουζάκι, μαύρο παντελόνι δικό μας και η στολή περιλαμβάνει μία μπέρτα, έναν μπερέ και μία παλέτα..τα παιδιά βέβαια λίγο δύσκολο να κρατάνε την παλέτα, θα τους βάλουμε όμως την μπέρτα και τον μπερέ..Εντάξει δεν είναι στολή κανονική σαν αυτές που έχουν στα μαγαζιά..είναι λίγο λιτή αλλά θα μπούμε στο κλίμα των αποκριών και του χρόνου που θα είναι πιο μεγάλοι και θα καταλαβαίνουν θα τους ντύσουμε κιόλας όπως κι εσείς Μαρίλιω μου.

Μάρτη μου πέρασες ωραία χθες? Κάτσε ξεκουράσου τώρα..οι επόμενες εβδομάδες είναι πολύ σημαντικές. Άντε πλησιάζεις κοριτσάκι!

Τα υπόλοιπα κορίτσια τί κάνουν? Πείτε κανένα νέο..πώς τα περνάτε?

Σας χαιρετώ και σας στέλνω πολλά φιλιά...

Link to comment
Share on other sites

Μαρίλιω μου ξέχασα να σου πω: Μπράβο για τον παιδικό σταθμό. Εμείς έναν μόνο είδαμε, μας άρεσε αλλά είχαμε και καλές συστάσεις και από δικούς μας ανθρώπους που πήγαιναν τα παιδιά τους και από διάφορα που διάβασα. Επίσης έχουν σελίδα στο fb και δείχνουν διάφορα και από τα παιχνίδια και από δράσεις που κάνουνε και γενικά μου αρέσει. Τί να πω ελπίζω να βγει καλός. Αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ από όλα είναι η ασφάλειά τους, να τους προσέχουνε να μην χτυπήσουν. Κι εγώ αισθάνομαι περίεργα που θα πάνε, πιο πολύ ανησυχώ για το αν θα τους αρέσει και πώς θα προσαρμοστούν. Θα πάνε και λίγο μικροί, 21 μηνών, τί να πω..ελπίζω να πάνε όλα καλά..

Νίκη-Αντωνία μου διάβασα στα Συμπτώματα Εμφύτευσης ότι έρχεται η μικρή Κρήτη. Μπράβο κορίτσι μου, γράψε μας όποτε μπορέσεις..

Καλημέρα και πάλι κορίτσια μου!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσάκια!!

Μάρτη άσε τις δουλειές κ άραξε!!

Vesy ούτε εμείς θα τα ντύσουμε! είναι κ πολύ ξαψούρικα τα δικά μου με το ζόρι φοράμε ρούχα, σιγά μην ανεχτούν στολή χαχχα! του χρόνου που θα καταλαβαίνουν περισσότερα! κι εμείς πάντως πήραμε κάτι χαζομαρούλες αξεσουάρ και παίζουν!

βρε κορίτσια είδατε δλδ από τώρα παιδικούς? τώρα αγχώθηκα λίγο! δεν το έχω κοιτάξει καθόλου? πρέπει ν αρχίσω να ψάχνω λέτε? αν κ σκοπεύω να κάνω κ χαρτιά για εσπα δεν ξέρω αν παιζει ρόλο..:confused: κι επίσης με την δουλειά του άντρα μου δεν ξέρουμε καν αν θα είμαστε εδώ από σεπτέμβριο (εκτός αν πάρει την άδεια αλλά κι αυτό ακόμη δν το ξέρουμε :rolleyes: έχουμε στείλει τα χαρτιά κ καθε εβδομάδα ζητάνε κ κάτι ακόμη) αθάνατη ελλάδα με την χαρτούρα σου! :shock::shock:


lZDVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα φιλενάδες μου!!

Εμείς πέρισυ τα παιδιά δεν τα ντύσαμε...ήταν μόλις τριών μηνών!

Φέτος θα κάνουμε κάτι διαφορετικό..θα πάρουμε μέρος στο καρναβάλι!!! Στη γειτονιά που μένουμε στη Λευκωσία γίνεται παρέλαση την Κυριακή και μπήκαμε κι εμείς σε μία ομάδα! Πρώτη φορά που παίρνω μέρος σε αποκριάτικη παρέλαση.. Θα είμαστε ζωγράφοι. Θα φοράμε άσπρο μπλουζάκι, μαύρο παντελόνι δικό μας και η στολή περιλαμβάνει μία μπέρτα, έναν μπερέ και μία παλέτα..τα παιδιά βέβαια λίγο δύσκολο να κρατάνε την παλέτα, θα τους βάλουμε όμως την μπέρτα και τον μπερέ..Εντάξει δεν είναι στολή κανονική σαν αυτές που έχουν στα μαγαζιά..είναι λίγο λιτή αλλά θα μπούμε στο κλίμα των αποκριών και του χρόνου που θα είναι πιο μεγάλοι και θα καταλαβαίνουν θα τους ντύσουμε κιόλας όπως κι εσείς Μαρίλιω μου.

Μάρτη μου πέρασες ωραία χθες? Κάτσε ξεκουράσου τώρα..οι επόμενες εβδομάδες είναι πολύ σημαντικές. Άντε πλησιάζεις κοριτσάκι!

Τα υπόλοιπα κορίτσια τί κάνουν? Πείτε κανένα νέο..πώς τα περνάτε?

Σας χαιρετώ και σας στέλνω πολλά φιλιά...

πολυ καλα περασα αλλα κουραστηκα...... η αλλη φιλη εγκυουα ταακατης χαλια.... εβγαζε αιμα απο την μυτη και μετα βιας ανεπνεε....αλλαζε θεσεις γιανα βολευτει να αναπνευσει......η αλλη της ειχε ανεβει η μικρη πιεση 11....... ελειπε και ο αντρουλης..... μολις φυγανε ηρθε!!!!!!! ειχα την κορη βοηθο και το ζευγαρι.... αλλα βοηθαγαν ολους μας!!!!!!

το βραδυ ειχα πονακια παντου..... και ποναγαν τα ποδια μου!!!!! το πρωι ειχα πονακια και νομιζω συσπασεις.... ειμαι κρεββατι.......

γεια σας κοριτσάκια!!

Μάρτη άσε τις δουλειές κ άραξε!!

Vesy ούτε εμείς θα τα ντύσουμε! είναι κ πολύ ξαψούρικα τα δικά μου με το ζόρι φοράμε ρούχα, σιγά μην ανεχτούν στολή χαχχα! του χρόνου που θα καταλαβαίνουν περισσότερα! κι εμείς πάντως πήραμε κάτι χαζομαρούλες αξεσουάρ και παίζουν!

βρε κορίτσια είδατε δλδ από τώρα παιδικούς? τώρα αγχώθηκα λίγο! δεν το έχω κοιτάξει καθόλου? πρέπει ν αρχίσω να ψάχνω λέτε? αν κ σκοπεύω να κάνω κ χαρτιά για εσπα δεν ξέρω αν παιζει ρόλο..:confused: κι επίσης με την δουλειά του άντρα μου δεν ξέρουμε καν αν θα είμαστε εδώ από σεπτέμβριο (εκτός αν πάρει την άδεια αλλά κι αυτό ακόμη δν το ξέρουμε :rolleyes: έχουμε στείλει τα χαρτιά κ καθε εβδομάδα ζητάνε κ κάτι ακόμη) αθάνατη ελλάδα με την χαρτούρα σου! :shock::shock:

ναι καρδουλα μου θα αραξω!!!!!!

ολα θα γινουν!!!! ειστε για μεταθεση?????


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαρτη μου καθε χρονο "ειμαστε" για μεταθεση...καθε καλοκαιρι περιμενουμε κ μαθαινουμε αν θα παραμεινουμε 'η οχι...δνσου λενε δλδ απο πριν ποσα χρονια θα μεινεις σ ενα μερος!!


lZDVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Myheart αυτο δεν αλλάζει οταν εχεις μικρα παιδια ε;; Κι εγω σκεφτόμουν τωρα που μπήκε ο Μάρτης θα ειστε όλη η οικογένεια μαζι στο σπίτι να πάρεις κι εσύ μια ανάσα και να απολαύσετε οικογενειακή ζωή! Οπως και να χει με τη χαρτούρα θα ρθει και θα το ευχαριστηθείτε! Για παιδικούς να σου πω ίσως ειναι λίγο νωρίς αλλα σε κάποιους που ειναι καλοί και δεν παίρνουν πολλα παιδάκια οι θέσεις ειναι περιορισμένες. Εσεις βέβαια που ειστε το '14 έχετε μεγαλύτερη ευχέρεια απο μας. Εμας δυστυχως ΕΣΠΑ δεν μας πιάνει λόγω κριτηρίων αν και δεν εχω και την καλυτερη άποψη με οσα εχω ακούσει. Βέβαια εδω ειναι και Αθηνα οποτε ίσως να διαφέρει. Vesy κι εγω που κοιτούσα και πέρυσι παιδικούς (άσχετα που τελικά δεν χρειάστηκε) το πρώτο και βασικό μου κριτήριο ηταν η ασφάλεια. Εφέτος τα παιδια αφενός μεγάλωσαν και δεν τα φοβαμαι τόσο αφετέρου το ψαξα αρκετα και είδα οτι πρωτεύουν αλλα πράγματα για την ηλικία μας (στα 2,5). Θα σας συμβούλευα να προσέξετε την ομαλή προσαρμογή και το παιδαγωγικό και ψυχοσυναισθηματικό κομματι περισσότερο. Οταν έρθει η ωρα οτι χρειαστείτε και θελετε ρωτήστε με. Το εχω ψάξει πολύ!


OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αλλαζει Μαριλιω μου... αν κανω τριτο παιδι παραμενω Στο ιδιο μερος εδω δλδ μεχρι να γινει το πρωτο παιδι 18 χρ. Καλο ε?!! Για εΣπα δν ξερω καθολου πρεπει να το ψαξω...καλα οταν ξεκινηΣω ετοιμαΣου για πολλες ερωτηΣεις!


lZDVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαρτη μου καθε χρονο "ειμαστε" για μεταθεση...καθε καλοκαιρι περιμενουμε κ μαθαινουμε αν θα παραμεινουμε 'η οχι...δνσου λενε δλδ απο πριν ποσα χρονια θα μεινεις σ ενα μερος!!

ναι ξερω αυτην την αναμονη...... ο πρωτος συζυγος ηταν στρατιωτικος.......μεχρι η κορη να γινει 2,5 που χωρισαμε...... μετα ηρθαμε σπιτι μου στην αθηνα!!!!!!!

Myheart αυτο δεν αλλάζει οταν εχεις μικρα παιδια ε;; Κι εγω σκεφτόμουν τωρα που μπήκε ο Μάρτης θα ειστε όλη η οικογένεια μαζι στο σπίτι να πάρεις κι εσύ μια ανάσα και να απολαύσετε οικογενειακή ζωή! Οπως και να χει με τη χαρτούρα θα ρθει και θα το ευχαριστηθείτε! Για παιδικούς να σου πω ίσως ειναι λίγο νωρίς αλλα σε κάποιους που ειναι καλοί και δεν παίρνουν πολλα παιδάκια οι θέσεις ειναι περιορισμένες. Εσεις βέβαια που ειστε το '14 έχετε μεγαλύτερη ευχέρεια απο μας. Εμας δυστυχως ΕΣΠΑ δεν μας πιάνει λόγω κριτηρίων αν και δεν εχω και την καλυτερη άποψη με οσα εχω ακούσει. Βέβαια εδω ειναι και Αθηνα οποτε ίσως να διαφέρει. Vesy κι εγω που κοιτούσα και πέρυσι παιδικούς (άσχετα που τελικά δεν χρειάστηκε) το πρώτο και βασικό μου κριτήριο ηταν η ασφάλεια. Εφέτος τα παιδια αφενός μεγάλωσαν και δεν τα φοβαμαι τόσο αφετέρου το ψαξα αρκετα και είδα οτι πρωτεύουν αλλα πράγματα για την ηλικία μας (στα 2,5). Θα σας συμβούλευα να προσέξετε την ομαλή προσαρμογή και το παιδαγωγικό και ψυχοσυναισθηματικό κομματι περισσότερο. Οταν έρθει η ωρα οτι χρειαστείτε και θελετε ρωτήστε με. Το εχω ψάξει πολύ!

και εγω εχω σπουδασει νηπαγωγος και εχω εξασκησει το επαγγελα τρια χρονια και το τελευταιο εξαμηνο στην σχολη πρακτικη σε παιδικο αμισθη φυσικα!!!!! οτι θελετε εδω ειμαι!!!! εχει δικιο η μαριλιω!!!!!!

Αλλαζει Μαριλιω μου... αν κανω τριτο παιδι παραμενω Στο ιδιο μερος εδω δλδ μεχρι να γινει το πρωτο παιδι 18 χρ. Καλο ε?!! Για εΣπα δν ξερω καθολου πρεπει να το ψαξω...καλα οταν ξεκινηΣω ετοιμαΣου για πολλες ερωτηΣεις!

απο τριτο και πανω καπουτ οι μεταθεσεις????? α τι καλο δεν το ηξερα μεχρι το 2002 που χωρισα!!!!! οχι οτι θα αλλαζε τιποτε φυσικα!!!!!!

κοριτσια εχω νεα!!!!! μου τηλ ο γιατρος χτες βραδυ και μου ειπε να αρχισω φαρμακο ονοματι "ουρσοφαλκ" τρια χαπια την ημερα.... πρ-μεσ-βρ.... το οποιο μειωνει τα χολικα οξεα!!!!! εντωμεταξυ εχτες το πρωι ουτροζεσταν το ξεχασα να το παρω(παιρνω πρωι βραδυ) και ειχα κατω χαμηλα μεγαλη κινητικοτητα... ισως συσπασεις... και πολλα υγρα!!!!!

απο τωρα μεχρι να γεννησω... θα εχω μια αγωνια για τα βρεφακια μου..... να μην πειρακτουν τα συκωτακια τους απ'τα χολικα οξεα.... γιατι κπ παρενεργειες ειναι τρομακτικες !!!!! μεχρι βγαζουν μεικωνιο -ενεργουνται μολυνεται το αμνιακο υγρο που το καταπινουν... και φτανουν σε αιφνιδιο θανατο....!!!!!

οι εαφριες παρενεργειες για τα βρεφη ειναι η δυσφορια και η πρωοροτητα..... εχουμε καλες ενδειξεις για την πρωοροτητα απο υπερταση..... απο ζαχαρο.... ακομα και απο τραχηλο προς το παρον(γιατι εχτες ανησυχουσακαι για τον τραχηλο δεν ημουν καλα χαμηλα!!!!) και θα φοβαμαι απο εδω και περα για τα χολικα οξεα.....

επιβαλλεται συχνη αιματολογικη εξεταση της μητερας γιααρακολουθηση του δεικτη των χολικων οξεων.....και καρδιοτοκογραφημα στα εμβρυα!!!!! επισης κορτιζονη για την ωριμανση των πνευμονων των εμβρυων..... και ενδοφλεβια παροχη βιταμινης Κ πριν τον τοκετο στην μητερα και αφου γεννηθουν τα μωρα και σε αυτα..... για τον περιορισμο ενδοεγκεφαλικης αιμορραγιας στα μωρα!!!!!

κοριτσια εχω γολγοθα αγωνιας μπροστα μου!!!!!!!

σας ευχαριστω για την συμπαρασταση σας..... και ευχομαι να πανε ολα ατ'ευχη εως την γεννα τους και να γεννηθουν χωρις επιπλοκες!!!!!

θα βαλω την ελπιδα μου στον Θεο παλι.... ο οποιος επετρεψε να γατζωθουν και τα κραταει μεχρι τωρα υγιη..... και ναμας φερει στην αλλη οχθη..... υγιη να τα κρατω στην αγκαλια μου... χωρς να εχει πειραχτει τιποτε (ουτε τα συκωτακια τους)!!!!


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!

Μαρίλιω μου κι εμένα με απασχολεί πολύ η προσαρμογή, θα είναι και λίγο μικρούλια και ελπίζω να τους αρέσει..Από ότι μου είπανε τις πρώτες μέρες πάει κι ο γονιός μαζί ή τα αφήνεις για λίγες μόνο ώρες και είσαι σε επιφυλακή να πας να τα πάρεις. Θεωρώ καλό ότι θα είναι και τα δύο μαζί..Εσύ θα τα έχεις και τα δύο στην ίδια τάξη και αυτή τη χρονιά και τις επόμενες? Έχει μία μόνο τάξη για κάθε ηλικία ο παιδικός σταθμός που θα τα πάτε? Ποια είναι η άποψή σου στο να χωρίζονται τα παιδάκια στον παιδικό σταθμό, όχι την πρώτη χρονιά αλλά την επόμενη? Εμένα δεν μου πολυαρέσει να τους χωρίσω θέλω και την πρώτη χρονιά και τις επόμενες να είναι μαζί. Τώρα στον παιδικό σταθμό που θα τους πάμε το παιδαγωγικό κομμάτι είναι άψογο, κάνουν πολλές δράσεις, παιχνίδια και καλλιτεχνικά, μαγείρεμα, κήπους, αγγλικά είδα διάφορα εκεί και βλέπω και συνέχεια στο facebook που σου είπα. Για παράδειγμα κάνουν δράσεις για το περιβάλλον, για να βοηθάνε άλλα παιδάκια που έχουν ανάγκη και τέτοια. Για το ψυχοσυναισθηματικό για να πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρη, παρόλα αυτά έχουμε πολύ καλές συστάσεις και από δικό μας άνθρωπο (πήγαινε ο ανηψιός μας), αλλά έχω συζητήσει γι'αυτό τον παιδικό σταθμό και με πελάτισσα που ερχόταν στην τράπεζα και έχω διαβάσει και στο ίντερνετ και όλοι ήταν πολύ ευχαριστημένοι και στα παιδάκια άρεσε πολύ. Μπορεί όταν γυρίσουμε Ελλάδα να τους ξαναδώ μια φορά για να συζητήσουμε ξανά κάποια πράγματα ή να δω και δυο τρεις ακόμα στην περιοχή μας για να σιγουρευτώ πιο πολύ για την επιλογή μου.

My heart μου εσύ εργάζεσαι? Αν δεν εργάζεσαι μπορείς να τους κρατήσεις και φέτος και να τους πας τριών χρονών. Εγώ αυτό θα έκανα γιατί φοβάμαι λίγο και τις ιώσεις. Παρόλ'αυτά αν θέλεις μπορείς να πας να δεις δυο τρεις παιδικούς σταθμούς στην περιοχή σου για να έχεις μία άποψη. Ρώτα και κάποιους δικούς σου ανθρώπους που έχουν παιδάκια και τα πηγαίνουν σε κάποιο παιδικό σταθμό να σου πουν τη γνώμη τους. Εσύ μπορείς να τους πας και για λιγότερες ώρες αν έχεις τη δυνατότητα. Εγώ θα τους πηγαίνω οκτώ παρά τέταρτο με τέσσερις!!!Δεν πειράζει τί να κάνουμε αφού δεν έχω άλλη επιλογή, εξάλλου άλλα παιδάκια τα πηγαίνουν από πολύ μικρότερα..εμένα τουλάχιστον θα κοντεύουν δύο χρονών.

Μάρτη μου θα σου έλεγα να μη διαβάζεις πολλά στο ίντερνετ γιατί θα διαβάσεις για κάποιες άσχημες περιπτώσεις και θα φοβάσαι. Κι εγώ διάβαζα διάφορα και φοβόμουν και χαλούσε πολύ η διάθεσή μου..Εντωμεταξύ από τα τόσα που είχα διαβάσει κόντευα να γίνω γιατρός.Θα σου πρότεινα αντί αυτού να κάνεις έρευνα αγοράς ή να κοιτάς ρουχαλάκια και πραγματάκια που είναι πιο ευχάριστο. Υπομονή κοριτσάκι μου και όμορφες σκέψεις και πλησιάζει ο καιρός...Όλα καλά θα πάνε!!! Εξάλλου ο γιατρός σου σε παρακολουθεί στενά απ'ότι κατάλαβα. Σου στέλνω μια αγκαλιά..

Καλημέρα κορίτσια μου, πολλά φιλιά σας στελνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Vesy μου ως αδιοριστη φυσικα καθηγητρια γερμανικων που ειμαι δν εργαζομαι...εργαζομουν μεχρι κ την προηγουμενη της γεννας...τωρα μην ξεχνας οτι τα δικα μου θα ειναι απο σεπτεμβρη- οκτωβρη ηδη σχεδον 2,5 αν τα κρατησω ενα χρονο ακομη θα παμε 3,5... Δεν εχω κ πολυ θεμα μ αυτο αλλα ο λογος που κυριως θελω να τα στειλω ειναι γιατι τα εχω παιξει!! Πιστευω πως εκει θα μαθουν κ αλλα πραγματα κι εγω θα εχω λιγο παραπανω χρονο κ για μενα κ για το σπιτι! Απ την αλλη εγω κ να βρω δουλεια θα ειναι απογευματινα τα μαθηματα οποτε σκεφτομαι πως δν θα τα βλεπω πολυ! Να τα κρατησω σπιτι κ να δουλεψω παραλληλα δν παιζει καθως αν τα εχω τα πρωινα δν Θα μπορω να κανω την προετοιμασια για το μαθημα! Μπερδεμα! Ισως τα στειλω κ απλα δουλευω πολυ λιγες ωρες για καποια απογευματα!! Τωρα ιωσεις νομιζω δν τις γλιτωνουμε οποτε κ να παμε!!


lZDVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α ωραία My heart μου τότε ίσως είναι καλύτερα να τους πας για να επανέλθεις σιγά σιγά στην εργασία σου..Μια χαρά είναι 2,5 ετών..μεγάλα αγόρια!! Ναι δεν θα τις γλιτώσουμε τις ιώσεις, έχεις δίκιο..Κοίτα δεν ξέρω καλά το επάγγελμα σου αλλά ίσως να προσπαθήσεις να βρεις κάποια μαθήματα σε φοιτητές που μπορεί να ενδιαφέρονται και για πρωινά μαθήματα. Ή αν έχεις παιδιά σχολείου να προσπαθήσεις να βάλεις τα μαθήματα νωρίς, για παράδειγμα στις ώρες μεταξύ 15.00 και 17.00 για να βλέπεις τα παιδιά μετά τις 17.00. Σκέψου ότι όλες όσες δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα γυρνάνε μετά τις 18.00 οπότε αν βάλεις τα μαθήματά σου νωρίς θα γυρνάς κι εσύ κατά τις 17.30-18.00..

Link to comment
Share on other sites

Vesy μου εννοειται οτι θα ειναι μαζι τα διδυμα. Ειναι πολυ μικρα για να χωριστούν. Εχουν το προτέρημα να νιώθουν μια σχετική ασφάλεια οντως μαζι κι εμεις θα τους την κόψουμε; Άσε γιατι ολο αυτο το διάστημα που έψαχνα άκουσα και είδα πολλα και φρικαρατε! Η σύγχρονη παιδοψυχολογία υποστηρίζει τα διδυμα (αν φυσικά δεν υπαρχει καποιο θέμα) να παραμένουν στην ίδια τάξη και στην Αβαθμια εκπαίδευση. Θα ειναι λοιπόν στο ιδιο τμήμα αν και εκει που θα πάνε ούτως ή άλλως δεν εχουν και δεύτερο. Η προσαρμογή ειναι καλο να γίνεται με ενσυναίσθηση οχι απαραίτητα το μοντέλο του Βερολίνου αλλα να ειναι ομαλή οπως λες κι εσύ. Και οι δασκάλες να λειτουργούν ομαδικά αλλα να κοιτούν και κάθε παιδι ανεξάρτητα. Υπάρχουν πολλοί παιδικοί που προβάλουν ενα σωρό προγράμματα ή δραστηριότητες που εντυπωσιάζουν τους γονείς. Το ζητούμενο όμως ειναι να μπορέσουμε οσο μπορούμε να κοιτάξουμε με τη ματια των παιδιών και των δικών τους αναγκών. Εγω για παράδειγμα οσο κι αν εντυπωσιαζομουνα απο τις φοβερές εγκαταστάσεις και αυλές των σχολείων με χλωροταπητες και φοβερές πλαστικές τσουλήθρες προσπαθούσα να δω αν υπαρχει κατι πιο "φυσικό" με χώμα, δεντράκια και γενικά πιο κοντα στο φυσικό περιβάλλον. Δεν ηθελα επισης αυτο το τυποποιημένο μενού με τα ψωμιά και τις μαρμελάδες το πρωι κτλ. Οπως και οι παιδαγωγοί ειναι πολυ σημαντικο τι γραμμή ακολουθούν και τι δουλειά κάνουν με τα παιδια επί της ουσίας. Ποσο τα βοηθούν να εξωτερικεύουν τα συναισθήματα τους και να αναπτύσσουν δεξιότητες. Οχι πράγματα "πιασάρικα" που θα δελεάσουν τους γονείς, καταλαβαίνεις. Ειναι φυσικά και υποκειμενικό αυτο κι εχει να κανει με το τι ζητάει ο καθένας. Εισαι πολυ τυχερή που εχεις συστάσεις για το σχολείο που σκέφτεσαι. Αν θες μπορεις να μου πεις ποιο ειναι γιατι ειμαι σε μια ομάδα με σχολεία που λειτουργούν με ενσυναίσθηση και μπορω να το ψάξω.


OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...