Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts

Vesy μου εννοειται οτι θα ειναι μαζι τα διδυμα. Ειναι πολυ μικρα για να χωριστούν. Εχουν το προτέρημα να νιώθουν μια σχετική ασφάλεια οντως μαζι κι εμεις θα τους την κόψουμε; Άσε γιατι ολο αυτο το διάστημα που έψαχνα άκουσα και είδα πολλα και φρικαρατε! Η σύγχρονη παιδοψυχολογία υποστηρίζει τα διδυμα (αν φυσικά δεν υπαρχει καποιο θέμα) να παραμένουν στην ίδια τάξη και στην Αβαθμια εκπαίδευση. Θα ειναι λοιπόν στο ιδιο τμήμα αν και εκει που θα πάνε ούτως ή άλλως δεν εχουν και δεύτερο. Η προσαρμογή ειναι καλο να γίνεται με ενσυναίσθηση οχι απαραίτητα το μοντέλο του Βερολίνου αλλα να ειναι ομαλή οπως λες κι εσύ. Και οι δασκάλες να λειτουργούν ομαδικά αλλα να κοιτούν και κάθε παιδι ανεξάρτητα. Υπάρχουν πολλοί παιδικοί που προβάλουν ενα σωρό προγράμματα ή δραστηριότητες που εντυπωσιάζουν τους γονείς. Το ζητούμενο όμως ειναι να μπορέσουμε οσο μπορούμε να κοιτάξουμε με τη ματια των παιδιών και των δικών τους αναγκών. Εγω για παράδειγμα οσο κι αν εντυπωσιαζομουνα απο τις φοβερές εγκαταστάσεις και αυλές των σχολείων με χλωροταπητες και φοβερές πλαστικές τσουλήθρες προσπαθούσα να δω αν υπαρχει κατι πιο "φυσικό" με χώμα, δεντράκια και γενικά πιο κοντα στο φυσικό περιβάλλον. Δεν ηθελα επισης αυτο το τυποποιημένο μενού με τα ψωμιά και τις μαρμελάδες το πρωι κτλ. Οπως και οι παιδαγωγοί ειναι πολυ σημαντικο τι γραμμή ακολουθούν και τι δουλειά κάνουν με τα παιδια επί της ουσίας. Ποσο τα βοηθούν να εξωτερικεύουν τα συναισθήματα τους και να αναπτύσσουν δεξιότητες. Οχι πράγματα "πιασάρικα" που θα δελεάσουν τους γονείς, καταλαβαίνεις. Ειναι φυσικά και υποκειμενικό αυτο κι εχει να κανει με το τι ζητάει ο καθένας. Εισαι πολυ τυχερή που εχεις συστάσεις για το σχολείο που σκέφτεσαι. Αν θες μπορεις να μου πεις ποιο ειναι γιατι ειμαι σε μια ομάδα με σχολεία που λειτουργούν με ενσυναίσθηση και μπορω να το ψάξω.


OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω απο μικρα τα εχω στο ιδιο τμημα αλλα σε ξεχωριστη ομαδα.οποτε ειναι ολα αρμονικά.παντως για λόγους που εχω σκεφτει μαλλον οταν θα πανε δημοτικό θα τα χωρίσω σε διαφορετικές τάξεις

Link to comment
Share on other sites

Ναι Μαρίλιω μου θα σου πω για το σχολείο που σκεφτόμαστε.Θα σου στείλω κάποια στιγμή μήνυμα να το συζητήσουμε. Πάντως δε νομίζω να ασχολούνται με ενσυναίσθηση, θα μου το είχε πει η υπεύθυνη. Είδα και κάτι που μου άρεσε όταν πήγαμε. Παίζανε ένα παιχνίδι και ήταν ένα παιδάκι και έκλαιγε και πήγαινε κοντά σε μια δασκάλα πιο νέα να το πάρει αγκαλιά. Αυτή συνέχισε το παιχνίδι και τον κρατούσε στην αγκαλιά της..μου άρεσε αυτό..Εσείς πώς τα πάτε με τις άλλες δραστηριότητες που τα πηγαίνεις? Τους αρέσει?

Σας φιλώ κορίτσια μου, καλό βράδυ να έχετε!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.

Ερωτηση. Τα μικρα σας πέρασαν τηνφαση του δε κοιμαμαι τα βραδυ γιατι θελουν βολτα κ παιχνιδι; καθε 2-3 ωρες ξυπναει κλαιγοντας κ δεν θελεινα κοιμηθεί.

Τα νεύρα μου.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι Νικηαντωνια τα περάσαμε όλες αυτα. Ειναι φυσιολογικό πιθανότατα ειστε και σε άλμα ανάπτυξης. Θέλει υπομονή και επιμονή για να το αντιμετωπίσετε με ψυχραιμία και στόχο! Οσο μπορείτε να τηρείτε ενα σχετικό προγραμμα και να έχετε κατα νου πού και με ποιον τροπο θελετε να φτάσετε. Η κορούλα σου τι κανει; Ήρθε Κρητη;


OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βεσι μου σ'ευχαριστω για την στηριξη!!!!! το παλευουμε!!!! εχτες αρχισα χαπια (3 την ημερα)για να μειωθουν τα χολικα οξεα και να μην βλαψουν τα αγορακια μου!!!!!!! το ερχομενο σαββατο θα παω στον γιατρο.. οποτε θα το αναλυσουμε λιγο!!!!

Εγω απο μικρα τα εχω στο ιδιο τμημα αλλα σε ξεχωριστη ομαδα.οποτε ειναι ολα αρμονικά.παντως για λόγους που εχω σκεφτει μαλλον οταν θα πανε δημοτικό θα τα χωρίσω σε διαφορετικές τάξεις

η μανουλα και το ενστικτο της..... ξερει παντα το καλυτερο για τα δικα της παιδια που εκεινη μονο ξερει να τα αφουγκραστει!!!!!

Καλημερα κοριτσια.

Ερωτηση. Τα μικρα σας πέρασαν τηνφαση του δε κοιμαμαι τα βραδυ γιατι θελουν βολτα κ παιχνιδι; καθε 2-3 ωρες ξυπναει κλαιγοντας κ δεν θελεινα κοιμηθεί.

Τα νεύρα μου.

νικουλα μου κανε υπομονη... κουκλα μου!!!!! εχεις και την κουραση απο την εμμανουελα.... μπορει να καταλαβαινει την ανησυχια σου πια.. και να αναστατωνεται!!!!

μια βολτα με το αμαξι ειναι φαρμακο!!!! χρονια εχει σωσει μανουλες απο νευρικη κριση!!! πως πατε απο ουλα-δοντακια-σαλια????

πες μας για την μπουμπουκα σου!!!!!


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Mariliw το έχεις μελετήσει πολύ οπότε να ξέρεις θα χρειαστώ τις γνώσεις σου αργότερα!!

Vesy κι εγώ σκέφτομαι όλα τα ενδεχόμενα αν κ για να βγει πρόγραμμα στα μαθήματα κ ειδικά οπως το θέλω δύσκολο! άσε τα παιδάκια έχουν να βολέψουν αγγλικά,2η γλώσσα,ποδόσφαιρα,μπαλέτα,κολυμβητήρια κ δεν συμμαζεύεται! οπότε καταλαβαίνεις! ειδικά όταν είμαι σε φροντιστήριο περνάει κανας μήνας για να βγάλουμε οριστικό πρόγραμμα! τραγικό! εκτός αν βρω κάτι άσχετο με την δουλειά μου πρωινές ώρες πράγμα απίθανο τέτοιες εποχές!

Μάρτη είπαμε! ψυχραιμία κ ξεκούραση!!

mpougos αν θέλεις μας λες γιατί θες να τα βάλεις σε χώρια τμήμα? κι εγώ αναρωτιέμαι πως είναι καλύτερα αν κ τείνω προς το να μην τα χωρίσω!! εδώ κάπου να πάει ο ένας π.χ σε άλλο δωμάτιο ο άλλος τον ψάχνει αμέσως!


lZDVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως για αυτο το λογο οτι ειναι συνεχεια μαζι.καταρχην ρωτάει καποιος το ονομα του ενος παιδιου και απαντάει εμενα με λενε ετσι και τον αδερφο μου ετσι,δηλ δεν αφηνει να μιλησει ο αλλος.εχω παρατηρήσει οτι ο μεγαλος αν παμε καπου αν δεν ειναι και ο αδερφος του δυσκολα παιζει με αλλα παιδακια ενω ο μικρος ειναι ανεξάρτητος τελειως.απλα θελω να γινει πιο ανεξάρτητος ο μεγαλος με δικούς του φιλους και να μην τον καπελώνει ο μικρος,οπως επιςγς σημαντικο αν ειναι σε διαφορετικές τάξεις θα σταματγςουν Να τους μπερδεύουν γιατι ειναι κατι που πολλες φορες τους ειναι ενοχλητικό.φυσικα ξερω οτι για εμενα θα ειναι πιο δυσκολα αφου θα τα διαβαζω διαφορετικές εργασιες,2 δάσκαλες κ.α.βεβαια πριν προχωρήσω θα μιλησω σε παιδοψυχολογο.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική και οι γενικότητες δε σημαίνει οτι ταιριάζουν σε ολους. Παιζει ρόλο ο τρόπος που μεγαλώνουν ο χαρακτήρας τους η επισκιαση που πιθανόν να συμβαίνει το φύλο τους και ενα σωρό παράγοντες. Παλαιότερα συνιστούσαν τα διδυμα να χωρίζουν στην πρώτοβαθμια εκπαίδευση. Η σύγχρονη παιδοψυχολογία υποστηρίζει να συνυπάρχουν εφόσον εχουν ανεξαρτητοποιηθεί. Ωστόσο κι εγω δεν πιστευω στις γενικότητες όμως ιδανικά θα μου αρεσε η "ιδιότητα" τους ως διδυμα να λειτουργεί ως πλεονέκτημα αντι ως μειονέκτημα. Θα δείξει! Νομιζω παντως πως ένας ειδικός έμπειρος που εμπιστευόμαστε θα μας βοηθούσε σε τόσο κρίσιμες αποφάσεις.


OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

καρδουλα μου... οσο γινεται το ειδα αλλιως το θεμα και ειμαι πιο ηρεμη!!! το σαββατο εχω γιατρο!!!!!

ειναι μανικι το ωραριο και σε φροντηστηριο.... σου ευχομαι να ανοιχτει μια πορτα πρωινης δουλειας!!!!

μπουγκο μου εχεις απολυτο δικιο αφου εχεις παρατησει αυτες τις συμπεριφορες!!!! βεβαια το καλυτερο ειναιαυτο που σκεφτεσαι να ρωτησεις και εναν παιδοψυχολογο..... γιατι υπαρχουν αλλωστε... δεν υπαρχουν μονο οι παιδιατροι!!!!

μαριλιω και εσυ καλα κανεις αφου δεν εχουν δειξει προβλημα!!!!

δεν υπαρχουν καλουπια για ολα τα παιδια...


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

μπουγκο μου ο τραχηλος μικρυνε..... μου αρχισε ενεσεις προγεστερονης που ειδα και επαθα να τις μαζεψω.... εχουν ελλειψη.... και τωρα μου μενουν δυο να βρω ακομα σε διαστημα δυο βδομαδων ωσπου να τελειωσουν οι αλλες που ηδη βρηκα......μου εβαλε και ενεσεις κορτιζονης..... μου εδωσε και ανταλατ.....και μου εκανε τα μαγνησια τρια απο δυο!!!! φαρμακαποθηκη εχω γινει το στομαχι μου!!!!!! ευτυχως τα μωρα το σαββατο που ηταν 26και 4ημερ ηταν 1044 και 1033γρ... σημερα εχουν ηλικια εμβρυων 27 και 3ημ και εγω κυησης 29εβδ..... μου ειπε πολυ ξαπλα.... για να τα καταφερουμε....

επισης το σαββατο θα ξερω εαν εχει βεβαιωθει χολοστση η ειναι απλα αυξημενα τα χολικα οξεα.... η επαναληπτικη εξεταση στην βδομαδα πανω και βεβαια πριν αρχισω τα χαπια μειωσης των οξεων... ειχε ιδια ακριβως τιμη!!!!!!

αυτα τα λιγα απο μενα!!!!

το βραδυ απο τις 4-5 και μετα υποφερω..... σημερα την εβγαλαμε μαξυλαρια καθιστη στο κρεββατι μεχρι τις 7,30 και η ανασα μου εχει γινει βαρια ενω η μυτη δεν ειναι βουλωμενη.... ξεχνιεμαι και ανοιγω το στομα για περισσοτερο οξυγονο!!!!!

σημερα το απογευμα με εστειλε σε καρδιολογο!!!!!!

πιστευω οτι θα την παλεψω.... απλα ειναι διορατικος και θελει να προλαμβανει!!!!! ισως φοβαται και την ηλικια μου!!!!!

ολοκληρος ο οργανισμος μου εχει επιβαρρυνθει...... μαλλον!!!!!!

εγω ψυχολογικα καλα ειμαι!!!!!

σας φιλω και σας ευχαριστω κοριτσια μου μια μια!!!!


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μάρτη μου κοριτσάκι μου κάνε κουράγιο, είσαι πολύ κοντά να φτάσεις σε μια ασφαλή εβδομάδα..το τικεράκι σου λέει ότι είσαι 28 εβδομάδων..μπράβο! Αφού έχεις θέμα με τον τράχηλο να μένεις ξαπλωμένη όλη την ημέρα και να σηκώνεσαι μόνο για τουαλέτα..κι εγώ είχα θέμα με τον τράχηλο και ήμουν ξάπλα (όχι καθιστή) μέχρι περίπου 32 εβδομάδων..Και στους γιατρούς όταν πηγαίνεις να ξαπλώνεις στον καναπέ που έχουν στην αίθουσα αναμονής.. μην ντρέπεσαι, για να μην κουράζεσαι. Μια αγκαλιά σου στέλνω κι όλα να πάνε καλά!!!!

Νίκη Αντωνία μου διάβασα στα Συμπτώματα Εμφύτευσης ότι ήρθε η Εμμανουέλλα σπίτι σας στην Κρήτη! Συγκινήθηκα κορίτσι μου..μετά από τόσο καιρό να έλθει το κοριτσάκι σας σπίτι, φαντάζομαι ηταν μεγάλη στιγμή για εσάς.. Μπράβο και εύχομαι να γίνει και η επέμβασή της σύντομα και να γυρίσει στο σπιτάκι σας χαρούμενη!

Bougos μου καλά είμαστε, τα ίδια πάνω κάτω..τα αγοράκια μου μεγαλώνουν και ζωηρεύουν. Τέλος Ιανουαρίου περπάτησαν και τώρα έχουν αρχίσει να τρέχουν, άσε πολύ πλάκα και κυνήγι... Εσείς τί κάνετε?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οσο μεγαλωνουν πραγματικα και καλυτερΑ.βεβαια καθε ηλικια εχει τα δικα της αλλα τα βλεπεις να αλλάζουν συνήθειες,να γινονται ανεξάρτητα και ειναι φοβερο!

Μαρτη μας σχεδον ολες μας καθήσαμε καποιο διάστημα ξάπλα για να τα καταφέρουμε,κατσε γιατι μετα μολις ερθουν τα μικρα θα τρεχεις!!!

Link to comment
Share on other sites

αχ βεσακι μου!!!! σ'ευχαριστω!!!! τι δυσκολο ομως να ειναι και ο θωρακας κατω!!!!! τα χαραματα ξυπναω και βαζω μαξιλαρια ανασηκωτα... αλλιως δεν μπορω να αποκοιμηθω μετα!!!!!

γυρισα απο τον καρδιολογο... γατι δυο μερες εχω προβλημα ανασας.... και με εστειλε ο γυναικολος προληπτικα!!!!! ο καημενουλης ο ντοκ... εχει φοβηθει με μενα....

ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ!!! ολα καλα!!!!! καρδουλα.. πνευμονες...Οξυγονο.... πιεση...ειναι απο το λαιμο γατι τον ειδε και αυτον και ηταν λιγο ερεθισμενος!!!! γαργαρες με αντισυπτικο τυπου λιστεριν.....

σημερα τελειωνω και τις ενεσεις κορτιζονης για τα πνευμονακια των μωρων!!!!!

και οι συσπασεις παρα πολυ λιγες πια!!!!!

να εχουμε ολες μια ησυχη νυχτα!!!! σας φιλω μια-μια!!!!!


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...