Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Αχ αυτά τα τεστ!Τζάμπα στεναχώρια πήρες τώρα ρε συ..μπορεί να είναι όλα καλά και απλά λόγω του ότι είναι βράδυ,να έδειξε πιο αχνό.. Πότε εχεις χοριακη?Εγώ το πήρα απόφαση πάντως,δεν θα ξανακάνω τεστ πριν τη χοριακη,είχα σαλταρει τελείως! 

      Και φυσικά δεν κουράζεις καμία από εμάς,πάλι καλά που υπάρχει το φορουμ και συζητάμε ο,τι μας προβληματίζει 

ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2018


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, athina_rain είπε:

@bella32 να σου ζησει!!!!! γερο και καλοτυχο να ειναι!!!! η δυσκολη και αγχωτικη διαδιακασια περασε παντως τωρα μενουν αλλα πραγματα πιο απλα...!!!! και παλι ευχομαι οτι καλυτερο!!!!!!!!!

Ευχαριστώ πολύ πολύ κορίτσι μου!!!! όντως, η αγχωτική διαδικασία πέρασε! εύχομαι κγω ο τι καλύτερο!

21 ώρες πρίν, Κελυ 32 είπε:

Μπραβο!!!!! Να σου ζησει το μπεμπακι σου και καλη ανατροφη απο δω και περα! Μπραβο που τα καταφερες και με φυσιολογικο τοκετο!!!! Τελεια και τα κιλα του μωρου!!!! Με το καλο να πατε και σπιτακι σας!!!!

Ευχαριστώ πολύ!!! ευτυχώς, γτ άκουγα κάτι για βεντουζες να τραβήξουν το μωρό η καισαρική και είχα φρικάρει!! αύριο πρώτα ο Θεός θα πάμε σπιτάκι μας!!

1 ώρα πρίν, asteraki82 είπε:

@bella32Να σας ζήσει!!! Να είναι γερό και καλότυχο!!! Τώρα υπομονή κι επιμονή με το θηλασμό... Δεν χρειάζεται να δεχεσαι επισκεψεις στην αρχή... παρά μόνο αν θέλουν να σου φέρουν έτοιμο φαγητο...Το πρώτο διάστημα να αφιερώσεις το χρόνο σου στο μωρό και τον εαυτό σου!!!                      Εγω στο πρώτο κουράστηκα με τις επισκέψεις (γιατί μένουμε σε χωριό...),ενώ στα άλλα 2 δεν είχα κανέναν στο σπίτι ούτε καν για βοήθεια. Το ίδιο θα κάνω και τώρα. Καλύτερα μόνοι μας πάρα να μπερδεύονται κι άλλοι...Όπως και στην εγκυμοσύνη κάνω τα βασικά. Καθάρισμα σπιτιού,αρκετό φαγητό και πλυσιμο-σιδερωμα ατελειωτων ρουχων. Μετά θα είναι και το μωρό με το θηλασμό και τη φροντίδα. Μπορεί να είναι κουραστικό σωματικά να τα κάνω ολα μόνη μου αλλά από το να είναι κι άλλοι μέσα στο σπίτι που έχουν άποψη για ολα και η ψυχολογία να χτυπάει κόκκινο, προτιμώ τη συναισθηματική ηρεμία... 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! και με το θηλασμό κάθε μέρα και καλύτερα! βοηθάνε πολύ οι μαιες.. όσο για τις επισκέψεις είναι στο νοσοκομείο.. όχι στο σπίτι.. χτες πιεστηκα τόσο πολύ που έκλαιγα κ είπα δε θέλω  κανέναν για 40 μέρες στο σπίτι.  θα συμφωνήσω μαζί σου,  καλύτερα σωματική κούραση, παρά ψυχική...


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, athina_rain είπε:

Κορίτσια εσείς παίρνετε ακόμα σίδηρο? Μέχρι πότε σας είπε ο γιατρος? Ή πλέον δεν έχει σημασία μιας που φτάσαμε στο τέλος? 

εγω παιρνω ενα χαπι μιξ βιταμινων που περιλαμβανει και σιδηρο συν ενα αλλο μονο ω3, πριν 1,5 μηνα μου δωσανε και χαπι μονο σιδηρο αλλα ειπανε οτι οκ, δε χρειαζεται να το παιρνω σε καθημερινη βαση, μέρα παρα μερα ή μια στο τοσο ειναι καλα..


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, athina_rain είπε:

Κορίτσια εσείς παίρνετε ακόμα σίδηρο? Μέχρι πότε σας είπε ο γιατρος? Ή πλέον δεν έχει σημασία μιας που φτάσαμε στο τέλος? 

Χμμμμ καλη ερωτηση!Εγω δεν ρωτησα τον γιατρο κ αφου δεν με ειπε τιποτα τα συνεχιζω ολα!

8 ώρες πρίν, bella32 είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! και με το θηλασμό κάθε μέρα και καλύτερα! βοηθάνε πολύ οι μαιες.. όσο για τις επισκέψεις είναι στο νοσοκομείο.. όχι στο σπίτι.. χτες πιεστηκα τόσο πολύ που έκλαιγα κ είπα δε θέλω  κανέναν για 40 μέρες στο σπίτι.  θα συμφωνήσω μαζί σου,  καλύτερα σωματική κούραση, παρά ψυχική...

Μπραβο κοριτσι μου...πολυ καλο που βοηθανε οι μαιες με τον θηλασμο!Θυμισε μου που γεννησες οταν μπορεσεις!Εχω διαβασει τοσα πολλα για το μαιευτηριο που θα παω κ εχω τρομοκρατηθει!Αντε με το καλο αυριο σπιτακι σας!

Εγω σημερα ξαναπηγα γιατρο για καρδιοτογραφο!Εκανα συσπασεις λιγες κ πολυ μικρες...μηδαμινες οπως ειπε κ ο γιατρος!Αλλα ακομα δεν μου εχει πει ποτε θα παμε να γεννησω!Ξερει οτι εγω θελω απο Δευτερα που θα ειμαι 38 κ 2 κ το παλεβει κ αυτος να το αποδεχτει!Θα ξαναπαω για καρδιοτοκογραφο την Παρασκευη οποτε θελω να πιστευω οτι οντως θα παμε απο Δευτερα εκτος αν δει κατι που δεν του αρεσει κ με βαλει Σαββατο!Ολοι με ρωτανε αν εχω αγχος κ μαλλον θα επρεπε να εχω αλλα δεν εχω τουλαχιστον για τη διαδικασια...εχω αγχος μονο για τους ανθρωπους που θα ειναι διπλα μου κ δεν θελω να ειναι!Ελπιζω να καταφαιρω να μεινω ψυχραιμη!


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Nektaritsaki είπε:

Χμμμμ καλη ερωτηση!Εγω δεν ρωτησα τον γιατρο κ αφου δεν με ειπε τιποτα τα συνεχιζω ολα!

Μπραβο κοριτσι μου...πολυ καλο που βοηθανε οι μαιες με τον θηλασμο!Θυμισε μου που γεννησες οταν μπορεσεις!Εχω διαβασει τοσα πολλα για το μαιευτηριο που θα παω κ εχω τρομοκρατηθει!Αντε με το καλο αυριο σπιτακι σας!

Εγω σημερα ξαναπηγα γιατρο για καρδιοτογραφο!Εκανα συσπασεις λιγες κ πολυ μικρες...μηδαμινες οπως ειπε κ ο γιατρος!Αλλα ακομα δεν μου εχει πει ποτε θα παμε να γεννησω!Ξερει οτι εγω θελω απο Δευτερα που θα ειμαι 38 κ 2 κ το παλεβει κ αυτος να το αποδεχτει!Θα ξαναπαω για καρδιοτοκογραφο την Παρασκευη οποτε θελω να πιστευω οτι οντως θα παμε απο Δευτερα εκτος αν δει κατι που δεν του αρεσει κ με βαλει Σαββατο!Ολοι με ρωτανε αν εχω αγχος κ μαλλον θα επρεπε να εχω αλλα δεν εχω τουλαχιστον για τη διαδικασια...εχω αγχος μονο για τους ανθρωπους που θα ειναι διπλα μου κ δεν θελω να ειναι!Ελπιζω να καταφαιρω να μεινω ψυχραιμη!

στο αρεταιειο γέννησα κορίτσι μου! εσυ που θα πας; γτ αγχώνεσαι; όσο γι'αυτούς που θα έχεις δίπλα σου.. μη δίνεις βάση! συγκεντρώσου στο θαυματακι σου! τπτ άλλο δεν έχει σημασία!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 30/10/2018 at 6:28 ΜΜ, elise είπε:

εγω παιρνω ενα χαπι μιξ βιταμινων που περιλαμβανει και σιδηρο συν ενα αλλο μονο ω3, πριν 1,5 μηνα μου δωσανε και χαπι μονο σιδηρο αλλα ειπανε οτι οκ, δε χρειαζεται να το παιρνω σε καθημερινη βαση, μέρα παρα μερα ή μια στο τοσο ειναι καλα..

κ εγω τα συνεχιζω βεβαια δε ρωτησα ποτε τα σταματαμε αλλα νομιζω το σιδηρο το παιρνεις  κ για κανα μηνα ακομα αφου γεννησεις μεχρι ο οργανισμις να παρει τα πανω του. αλλωστε κ τις πρωτες μερες χανεις πολυ αιμα. 39 βδομαδες το σαββατο κ καποια αραια πετρωματα που πονανε λιγο!!!!!!! ουφφφ... κανενα σημαδι εσεις;;; 

Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2018 at 12:08 ΠΜ, bella32 είπε:

στο αρεταιειο γέννησα κορίτσι μου! εσυ που θα πας; γτ αγχώνεσαι; όσο γι'αυτούς που θα έχεις δίπλα σου.. μη δίνεις βάση! συγκεντρώσου στο θαυματακι σου! τπτ άλλο δεν έχει σημασία!

Σημερα λογικα θα εισαι ηδη σπιτακι σου με τον ερωτα σου!Εγω θα γεννησω στο Ρεα Δευτερα με Τριτη ελπιζω!Αυτο θελω να κανω να συγκεντρωθω στο θαυματακι μου αλλα οταν εχεις ενα τσουρμο ανθρωπους πανω απο το κεφαλι σου κ ακους 50 διαφορετικες αποψεις για το ιδιο θεμα πως τα καταφαιρνεις?Ελπιζω να τα καταφαιρω τουλαχιστον να θηλασω!Εσυ πως τα πας με αυτο το θεμα?

 

8 ώρες πρίν, athina_rain είπε:

κ εγω τα συνεχιζω βεβαια δε ρωτησα ποτε τα σταματαμε αλλα νομιζω το σιδηρο το παιρνεις  κ για κανα μηνα ακομα αφου γεννησεις μεχρι ο οργανισμις να παρει τα πανω του. αλλωστε κ τις πρωτες μερες χανεις πολυ αιμα. 39 βδομαδες το σαββατο κ καποια αραια πετρωματα που πονανε λιγο!!!!!!! ουφφφ... κανενα σημαδι εσεις;;; 

Τα ιδια κ γω...πετρωματα που δεν πονανε ειναι η αληθεια αλλα τραβανε την κοιλια κ νιωθω αβολα!Πονακια περιοδου δεν εχω αλλα εχω αυτο το "πιασιμο" αναμεσα απο τα ποδια σα να γυμναστικα πολυ!39 θα εισαι το επομενο Σαββατο η ησουν αυτο που μας περασε?Γιατρο ποτε θα ξαναπας?Λογικα περιμενεις να σου σπασουν τα νερα να φανταστω κ να πας με φτ?

Καλημερα στι υπολοιπες εγκυουλες...πητε τα νεακια σας!Ανυπομονειτε?


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!!! Καλο μηνα να εχουμε και με το καλο να υποδεχθουμε τα μπουμπουκακια μας! Εγω τωρα γυρισα αππ καρδιοτοκογραφο!! Καμια συσπασουλα!!! Φουλ κινητικη η μπεμπα!!!!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Nektaritsaki είπε:

Σημερα λογικα θα εισαι ηδη σπιτακι σου με τον ερωτα σου!Εγω θα γεννησω στο Ρεα Δευτερα με Τριτη ελπιζω!Αυτο θελω να κανω να συγκεντρωθω στο θαυματακι μου αλλα οταν εχεις ενα τσουρμο ανθρωπους πανω απο το κεφαλι σου κ ακους 50 διαφορετικες αποψεις για το ιδιο θεμα πως τα καταφαιρνεις?Ελπιζω να τα καταφαιρω τουλαχιστον να θηλασω!Εσυ πως τα πας με αυτο το θεμα?

 

Τα ιδια κ γω...πετρωματα που δεν πονανε ειναι η αληθεια αλλα τραβανε την κοιλια κ νιωθω αβολα!Πονακια περιοδου δεν εχω αλλα εχω αυτο το "πιασιμο" αναμεσα απο τα ποδια σα να γυμναστικα πολυ!39 θα εισαι το επομενο Σαββατο η ησουν αυτο που μας περασε?Γιατρο ποτε θα ξαναπας?Λογικα περιμενεις να σου σπασουν τα νερα να φανταστω κ να πας με φτ?

Καλημερα στι υπολοιπες εγκυουλες...πητε τα νεακια σας!Ανυπομονειτε?

Ναι αυτό το πιάσιμο στα πόδια κι εγώ το έχω!!!!! Πονάνε οι προσαγωγοί μου και δε μπορώ να περπατήσω πάω σα τη πάπια..! χαχα! 39 βδομάδες θα είμαι μεθαύριο το σάββατο που θα κάνω και το τελευταίο καρδιοτοκογράφημα! Επειδή δε θα γεννήσω στη κλινική με αυτό το γιατρό, τώρα απλά περιμένω να με πιάσουν οι πόνοι να φύγω για το νοσοκομείο όποιο εφημερεύει! Ο γιατρός δε με είπε τίποτα να ξαναπάω αν και κανονικά κάθε βδομάδα σε κοιτάζει αλλά αυτός έκανε το κορόιδο φαίνεται (επειδή αυτές τις τελευταίες επισκέψεις του μήνα και καλά δε τις πληρώνεις) και επειδή δε θα με ξεγεννήσει ο ίδιος ούτε θα πάω στη κλινική που δουλεύει. Τελευταία φορά είχα πάει τη προηγούμενη βδομάδα και αυτή με το ζόρι με πήρε (αφού μόλις με είδε με είπε γιατί δε με πήρες τηλ. για τα αποτελέσματα και έκανες το κόπο και ήρθες? και του είπα ήρθα για να με δείτε κιόλας, δεν χρειάζεται? άντε έλα λέει να σε δω...) Τι να πω.. έτσι είναι οι γιατροί...

1 hour ago, Κελυ 32 είπε:

Καλημερα κοριτσια!!!! Καλο μηνα να εχουμε και με το καλο να υποδεχθουμε τα μπουμπουκακια μας! Εγω τωρα γυρισα αππ καρδιοτοκογραφο!! Καμια συσπασουλα!!! Φουλ κινητικη η μπεμπα!!!!

Καλό μήνα επίσης!!!!!!! Με το καλό να υποδεχθούμε τα νοεμβριάκια μας! χεχε! Να σε ρωτήσω... ο καρδιοτοκογράφος τι έδειχνε στους παλμούς του μωρού? γιατί εμένα όταν κουνιόταν χτυπούσε κόκκινο και τρόμαζα! Χαχα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 47 λεπτά , athina_rain είπε:

Ναι αυτό το πιάσιμο στα πόδια κι εγώ το έχω!!!!! Πονάνε οι προσαγωγοί μου και δε μπορώ να περπατήσω πάω σα τη πάπια..! χαχα! 39 βδομάδες θα είμαι μεθαύριο το σάββατο που θα κάνω και το τελευταίο καρδιοτοκογράφημα! Επειδή δε θα γεννήσω στη κλινική με αυτό το γιατρό, τώρα απλά περιμένω να με πιάσουν οι πόνοι να φύγω για το νοσοκομείο όποιο εφημερεύει! Ο γιατρός δε με είπε τίποτα να ξαναπάω αν και κανονικά κάθε βδομάδα σε κοιτάζει αλλά αυτός έκανε το κορόιδο φαίνεται (επειδή αυτές τις τελευταίες επισκέψεις του μήνα και καλά δε τις πληρώνεις) και επειδή δε θα με ξεγεννήσει ο ίδιος ούτε θα πάω στη κλινική που δουλεύει. Τελευταία φορά είχα πάει τη προηγούμενη βδομάδα και αυτή με το ζόρι με πήρε (αφού μόλις με είδε με είπε γιατί δε με πήρες τηλ. για τα αποτελέσματα και έκανες το κόπο και ήρθες? και του είπα ήρθα για να με δείτε κιόλας, δεν χρειάζεται? άντε έλα λέει να σε δω...) Τι να πω.. έτσι είναι οι γιατροί...

Καλό μήνα επίσης!!!!!!! Με το καλό να υποδεχθούμε τα νοεμβριάκια μας! χεχε! Να σε ρωτήσω... ο καρδιοτοκογράφος τι έδειχνε στους παλμούς του μωρού? γιατί εμένα όταν κουνιόταν χτυπούσε κόκκινο και τρόμαζα! Χαχα!

Αχ δεν εβλεπα εγω για να μην αγχωνομαι...αλλα καταλαβα οτι οποτε κουνουσε ανεβαιναν οι παλμοι!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Αχ δεν εβλεπα εγω για να μην αγχωνομαι...αλλα καταλαβα οτι οποτε κουνουσε ανεβαιναν οι παλμοι!!!

Άσε!!!!!! πολύ αγχωτικό! Έχω και τον άντρα μου δίπλα που κάθεται και μου τα λέει και εγώ δε θέλω να τον ακούω...! 150...! 152!! 155!!! 160!!! ανεβαίνουν!!! αχχχ λέω σταμάτααααααααααα!!!!!!!!!! χαχα!!! :)

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλες και καλό μας μήνα!!! 

@bella32 να σου ζήσει το μωράκι σου!! Ευτυχισμένο και καλότυχο να είναι!! Μπράβο που τα κατάφερες και γέννησες με φυσιολογικό, καλό θηλασμό να έχετε τώρα!

@athina_rain πότε είπες στον ιδιώτη γιατρό ότι θα γεννήσεις με άλλον; Κι εγώ έχω ιδιώτη και τον γιατρό του νοσοκομείου αλλά ακόμα δεν το έχω πει στον πρώτο για να μην ξενερώσει και πάψει να μου δίνει σημασία. Καλώς ή κακώς, πιο πολλή σημασία δίνει αυτός που πληρώνουμε, ενώ ο άλλος του νοσοκομείου τη μια είναι μες στα νεύρα από κάτι άλλο και πασάρει τον υπέρηχο σε ειδικευόμενο, την άλλη δε δουλεύει το μηχάνημα κτλ κτλ.

@Nektaritsaki με το καλό να έρθει και το δικό σου το μπεμπάκι!! 'Εχεις παρακολουθήσει κανένα σεμινάριο για το θηλασμό; 'Εχε υπόψιν ότι υπάρχουν μαίες εκτός του μαιευτηρίου όπου θα γεννήσεις, τις οποίες μπορείς να πληρώσεις για εξειδικευμένη φροντίδα. Ειδικά αν δεν ξέρεις πού πάνε τα 4 ή βλέπεις ότι οι μαίες του μαιευτηρίου δε βοηθάνε ιδιαίτερα ή αν έχεις κάποιο ανατομικό θεματάκι που δυσκολεύει το θηλασμό, είναι προτιμότερο να έχεις επαγγελματική βοήθεια, παρά την κάθε μαμά/θεία/ξαδέλφη να λέει τα δικά της.

Σε ό,τι αφορά τα συμπληρώματα πχ σίδηρο, ο γιατρός δεν είπε να τα σταματήσω γιατί, απ' ό,τι έχω διαβάσει, έχουμε μεγάλη ανάγκη ειδικά από σίδηρο και μετά τη γέννα και εμείς και το μωρό.

Στον καρδιοτοκογράφο πόση ώρα καθόμαστε; Την Τρίτη θα κάνω το πρώτο μου και δεν ξέρω λεπτομέρειες.

  • Μου αρέσει 1

SF6pp3.pnguvYdp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, VictorVictoria είπε:

Kαλησπέρα σε όλες και καλό μας μήνα!!! 

@bella32 να σου ζήσει το μωράκι σου!! Ευτυχισμένο και καλότυχο να είναι!! Μπράβο που τα κατάφερες και γέννησες με φυσιολογικό, καλό θηλασμό να έχετε τώρα!

@athina_rain πότε είπες στον ιδιώτη γιατρό ότι θα γεννήσεις με άλλον; Κι εγώ έχω ιδιώτη και τον γιατρό του νοσοκομείου αλλά ακόμα δεν το έχω πει στον πρώτο για να μην ξενερώσει και πάψει να μου δίνει σημασία. Καλώς ή κακώς, πιο πολλή σημασία δίνει αυτός που πληρώνουμε, ενώ ο άλλος του νοσοκομείου τη μια είναι μες στα νεύρα από κάτι άλλο και πασάρει τον υπέρηχο σε ειδικευόμενο, την άλλη δε δουλεύει το μηχάνημα κτλ κτλ.

@Nektaritsaki με το καλό να έρθει και το δικό σου το μπεμπάκι!! 'Εχεις παρακολουθήσει κανένα σεμινάριο για το θηλασμό; 'Εχε υπόψιν ότι υπάρχουν μαίες εκτός του μαιευτηρίου όπου θα γεννήσεις, τις οποίες μπορείς να πληρώσεις για εξειδικευμένη φροντίδα. Ειδικά αν δεν ξέρεις πού πάνε τα 4 ή βλέπεις ότι οι μαίες του μαιευτηρίου δε βοηθάνε ιδιαίτερα ή αν έχεις κάποιο ανατομικό θεματάκι που δυσκολεύει το θηλασμό, είναι προτιμότερο να έχεις επαγγελματική βοήθεια, παρά την κάθε μαμά/θεία/ξαδέλφη να λέει τα δικά της.

Σε ό,τι αφορά τα συμπληρώματα πχ σίδηρο, ο γιατρός δεν είπε να τα σταματήσω γιατί, απ' ό,τι έχω διαβάσει, έχουμε μεγάλη ανάγκη ειδικά από σίδηρο και μετά τη γέννα και εμείς και το μωρό.

Στον καρδιοτοκογράφο πόση ώρα καθόμαστε; Την Τρίτη θα κάνω το πρώτο μου και δεν ξέρω λεπτομέρειες.

@VictorVictoria από την αρχή του το ξεκαθάρισα ότι θα γεννήσω σε νοσοκομείο. Λες να έκανα βλακεία? Τι να πω πάντως ξέρω ότι το τελευταίο μήνα κλείνεις κάθε βδομάδα ραντεβού για υπέρηχο... εμένα δε με είπε να ξαναπάω. Πάλι καλά που έκανα έναν υπέρηχο τη προηγούμενη βδομάδα και αυτό γιατί πήγα με ραντεβού και με είδε ξεκάρφωτα. Τώρα δε θα ξαναπάω έφτασα στο τέλος! 39 εβδομάδες είμαι! Να σκεφτείς ότι ούτε πίεση με έπαιρνε ούτε το βάρος! Έδινε μόνο σημασία στις πολύ βασικές εξετάσεις. Δεν άξιζε και πολύ τα χρήματα κάθε μήνα που έδινα, πιστεύω αν πήγαινα στο νοσοκομείο εξαρχής καλύτερα θα ήταν. Δε ξέρω γιατρός με γιατρό έχει διαφορά. Στις προηγούμενες εγκυμοσύνες μου πήγαινα σε έναν άλλο γιατρό ήταν πιο ψαγμένος αλλά επειδή μετακόμισε δε με βόλευε η τοποθεσία του και βρήκα αυτόν που ήταν πιο κοντά μου. Να δω τώρα στο νοσοκομείο τι γιατρούς θα πετύχω αν και αυτοί στο νοσοκομείο είναι πιο έμπειροι, εμένα αυτό με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, athina_rain είπε:

Ναι αυτό το πιάσιμο στα πόδια κι εγώ το έχω!!!!! Πονάνε οι προσαγωγοί μου και δε μπορώ να περπατήσω πάω σα τη πάπια..! χαχα! 39 βδομάδες θα είμαι μεθαύριο το σάββατο που θα κάνω και το τελευταίο καρδιοτοκογράφημα! Επειδή δε θα γεννήσω στη κλινική με αυτό το γιατρό, τώρα απλά περιμένω να με πιάσουν οι πόνοι να φύγω για το νοσοκομείο όποιο εφημερεύει! Ο γιατρός δε με είπε τίποτα να ξαναπάω αν και κανονικά κάθε βδομάδα σε κοιτάζει αλλά αυτός έκανε το κορόιδο φαίνεται (επειδή αυτές τις τελευταίες επισκέψεις του μήνα και καλά δε τις πληρώνεις) και επειδή δε θα με ξεγεννήσει ο ίδιος ούτε θα πάω στη κλινική που δουλεύει. Τελευταία φορά είχα πάει τη προηγούμενη βδομάδα και αυτή με το ζόρι με πήρε (αφού μόλις με είδε με είπε γιατί δε με πήρες τηλ. για τα αποτελέσματα και έκανες το κόπο και ήρθες? και του είπα ήρθα για να με δείτε κιόλας, δεν χρειάζεται? άντε έλα λέει να σε δω...) Τι να πω.. έτσι είναι οι γιατροί...

Καλό μήνα επίσης!!!!!!! Με το καλό να υποδεχθούμε τα νοεμβριάκια μας! χεχε! Να σε ρωτήσω... ο καρδιοτοκογράφος τι έδειχνε στους παλμούς του μωρού? γιατί εμένα όταν κουνιόταν χτυπούσε κόκκινο και τρόμαζα! Χαχα!

Καλο μηνα κουκλα κ με το καλο τα νινακια μας!Δυστυχως στην Ελλαδα μας ετσι ειναι οι γιατροι κ πολλες αλλες ειδικοτητες φυσικα!Μπραβο σου που το κανεις αυτο εγω δεν θα μπορουσα!Εμενα ο αντρας μου με λεει πιγκουινο λογο του περπατιματος χιχι...

 

4 ώρες πρίν, VictorVictoria είπε:

Kαλησπέρα σε όλες και καλό μας μήνα!!

@Nektaritsaki με το καλό να έρθει και το δικό σου το μπεμπάκι!! 'Εχεις παρακολουθήσει κανένα σεμινάριο για το θηλασμό; 'Εχε υπόψιν ότι υπάρχουν μαίες εκτός του μαιευτηρίου όπου θα γεννήσεις, τις οποίες μπορείς να πληρώσεις για εξειδικευμένη φροντίδα. Ειδικά αν δεν ξέρεις πού πάνε τα 4 ή βλέπεις ότι οι μαίες του μαιευτηρίου δε βοηθάνε ιδιαίτερα ή αν έχεις κάποιο ανατομικό θεματάκι που δυσκολεύει το θηλασμό, είναι προτιμότερο να έχεις επαγγελματική βοήθεια, παρά την κάθε μαμά/θεία/ξαδέλφη να λέει τα δικά της.

Σε ό,τι αφορά τα συμπληρώματα πχ σίδηρο, ο γιατρός δεν είπε να τα σταματήσω γιατί, απ' ό,τι έχω διαβάσει, έχουμε μεγάλη ανάγκη ειδικά από σίδηρο και μετά τη γέννα και εμείς και το μωρό.

Στον καρδιοτοκογράφο πόση ώρα καθόμαστε; Την Τρίτη θα κάνω το πρώτο μου και δεν ξέρω λεπτομέρειες.

Δεν εχω παρακολουθησει δυστυχως κανενα σεμιναριο αν κ θα επρεπε γιατι στο ενα στηθος εχω ανατομικο προβλημα!Θα εχω την δικη μου μαια κ ελπιζω εστω κ λιγο να με βοηθησουν κ οι μαιες του μαιευτηριου!Κ εννοειτε οτι οποια μανα πεθερα εχει αποψη επι του θεματος θα παει απο κει πουρθε!Στον καρδιοτοκογραφο εμενα με αφηνουν απο 20 μεχρι 30 λεπτα!Αυριο εχω τον 3ο...

Κοριτσια μου καλο μηνα σε ολες κ με το καλο να υποδεχτουμε τα ΣκορπιοΤοξοτακια μας...


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...