Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Titti said:

      Ναι αυτό κατάλαβα κι εγώ... Καθόμαστε και αγωνιούμε και τα τεστ είναι ό,τι να 'ναι...

      Διάβασα μετά τα νέα σου! Συγχαρητήρια! Με το καλό λοιπόν! Πρώτη προσπάθεια;

      Εγώ είμαι στη 17η... Σε ευχαριστώ πολύ!

      Καλησπέρα! Μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες για ένα έμβρυο... Ποιες περιπτώσεις θεωρεί ο γιατρός σου υψηλού κινδύνου;  Ποιος είναι ο γιατρός σου; Καλή επιτυχία εύχομαι...

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

Just now, Agki* said:

Κοριτσια μου καλημερα σας!Να σας ζησουν τα μωρακια σας.Σκεφτηκα να εισβαλλω στην κουβεντα σας για να σας δωσω κουραγιο.Εμενα το μωρο μου ειναι σχεδον 18 μηνων και ειναι 10 κιλα.Παιρνουν πολυ αργα βαρος απο καποια στιγμη και μετα οποτε αυτο καπως βοηθαει με τις αγκαλιες.Επισης μολις περπατησουν(εμενα αργησε πολυ)κοβονται σχεδον οι μισες αγκαλιες οποτε θα ειστε μια χαρα.Επισης εμενα ξαφνικα εκοψε και τη βραδινη αγκαλια οποτε σωθηκα!!Παρτε και κανενα ντεπονακι εαν μπορειτε και υπομονη!

Αχ σευχαριστούμε πολύ για το θάρρος! Να σ ζήσει το παιδάκι σου!

 

Just now, Anna17 said:

Αγάπη 10 κιλά θα είναι ενός ετους. Πιστεύω ότι δεν θα θέλουν νανούρισμα στην αγκαλιά ακόμη. Εμενα με πονάει ο ωμός μου γιατί του αρέσει να τον έχω αγκαλια και να κόβουμε βόλτες. 

Πιπίλα πλύσιμο με απορρυπαντικο πιατων planet και δικό του σφουγγαρι και μετά η αποστειρωτη η βράσιμο. Πρόσεχε πριν την χρήση να βγάζεις το νερό που μένει μέσα 

Εγώ τον σηκώνω κ λάθος τόσο καιρό. Πρέπει να λυγίζω πόδια κ όχι να σκύβω τόσο εγώ. Θα προσπαθήσω να το διορθώσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Elenpap είπε:

Αχ σευχαριστούμε πολύ για το θάρρος! Να σ ζήσει το παιδάκι σου!

 

Εγώ τον σηκώνω κ λάθος τόσο καιρό. Πρέπει να λυγίζω πόδια κ όχι να σκύβω τόσο εγώ. Θα προσπαθήσω να το διορθώσω.

Να σαι καλα!Γενικοτερα κοριτσια με το καλο του χρονου το καλοκαιρι θα ειναι ολα τοσο πιο ευκολα με τα μωρα σας που δε θα το πιστευεται.Εγω περυσι θυμαμαι ημουν πελαγωμενη και φρικαρισμενη.Φετος ολα ειναι τελεια!Και ας δινουμε μαχη μην ανοιγει τα ματια της κουζινας..χιχιχι.Ολα γινονται και καλυτερα.Θα χαιρεστε πιο πολυ τα μωρα σας οσο περναει ο καιρος!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσιιαααα δε μπορω αλλο τα χω παιξειι!!! Κοιμαται πολυ λιγο κι οταν δεν κοιμαται γκρινιαζει και κλαιει!!!! Και μονο αγκαλια τιποτ αλλο..ουφ:(


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

@Γλυκερια123 και εμένα μια από τα ίδια.. και μάλιστα όταν κοιμάται κοιμάται μόνο πάνω μου οπότε δεν μπορώ να κάνω τιποτα.. λέω υπομονή ο δεύτερος μήνας είναι ο δύσκολος ελπίζω από τον τρίτο να αρχίσει να στρώνει.. επίσης από προχθές ψευτοθηλαζει κιόλας. Μένει καμιά ώρα στο στήθος και πιπιλαει χωρις να πίνει ιδιαίτερα. Πίνει στην αρχή και μετά την πιπιλαει για παρηγοριά


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Agki*Κορίτσι μου χαίρομαι πολύ που διάβασα ότι ο μικρός περπάτησε! Έτσι είναι οπως τα λες.

Εμενα κορίτσια κοντεύει να κλείσει τους 3 μήνες. Η αλήθεια είναι ότι ενώ δεν καθόταν ποτέ και με τίποτα κάτω πλέον μπορώ να τον αφήσω 10 Λεπτά στο ριλαξ μπορεί και να κοιμηθεί κανένα μισάωρο και κοιμάται ένα στάνταρ ωράριο. 10-12:30 και 1-3:30 μετά 4-5 και μετά τέλος. Τωρα δεν ξέρω αν σας δίνει κουράγιο αλλά κάτι είναι και αυτό αν σκεφτείτε ότι τους πρώτους 2 μήνες δεν υπήρχε περίπτωση να τον αφήσω στο κρεβάτι μόνο του ούτε ένα λεπτό. Επίσης έφτιαξε επιτέλους το θέμα του φαγητού. Ο μικρός έτρωγε πάντα ανά μια 45 λεπτά με 1 ώρα. Τώρα πλέον τρώει στις 2 με 3 ώρες και θηλάζει το πολύ 10 λεπτά αν θέλει να παίξει 15-20λεπτα. 

@demmikot το βράδυ κοιμάται πάνω σου ή την μέρα;

Εγώ έχω θέμα ότι δεν κοιμάται σε άλλο κρεβάτι μόνος του. Αλλά από τα μέσα του 4ου θα πάει στην κούνια είπαμε με τον γιατρό. 

  • Μου αρέσει 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Γλυκερια123 είπε:

Κοριτσιιαααα δε μπορω αλλο τα χω παιξειι!!! Κοιμαται πολυ λιγο κι οταν δεν κοιμαται γκρινιαζει και κλαιει!!!! Και μονο αγκαλια τιποτ αλλο..ουφ:(

Μιας και έχουμε γεννήσει την ίδια μέρα εμείς εδώ κ τρεις μέρες έχουμε άλμα ...μήπως και εσείς ? 

Γκρίνια και όλοι μέρα στήθος.... Κάνε υπομονή τρεις τέσσερις.μερες κρατάει 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 said:

@Agki*Κορίτσι μου χαίρομαι πολύ που διάβασα ότι ο μικρός περπάτησε! Έτσι είναι οπως τα λες.

Εμενα κορίτσια κοντεύει να κλείσει τους 3 μήνες. Η αλήθεια είναι ότι ενώ δεν καθόταν ποτέ και με τίποτα κάτω πλέον μπορώ να τον αφήσω 10 Λεπτά στο ριλαξ μπορεί και να κοιμηθεί κανένα μισάωρο και κοιμάται ένα στάνταρ ωράριο. 10-12:30 και 1-3:30 μετά 4-5 και μετά τέλος. Τωρα δεν ξέρω αν σας δίνει κουράγιο αλλά κάτι είναι και αυτό αν σκεφτείτε ότι τους πρώτους 2 μήνες δεν υπήρχε περίπτωση να τον αφήσω στο κρεβάτι μόνο του ούτε ένα λεπτό. Επίσης έφτιαξε επιτέλους το θέμα του φαγητού. Ο μικρός έτρωγε πάντα ανά μια 45 λεπτά με 1 ώρα. Τώρα πλέον τρώει στις 2 με 3 ώρες και θηλάζει το πολύ 10 λεπτά αν θέλει να παίξει 15-20λεπτα. 

@demmikot το βράδυ κοιμάται πάνω σου ή την μέρα;

Εγώ έχω θέμα ότι δεν κοιμάται σε άλλο κρεβάτι μόνος του. Αλλά από τα μέσα του 4ου θα πάει στην κούνια είπαμε με τον γιατρό. 

Ρε Άννα μεγάλη βελτίωση, μπράβο! Πάμε κ για καλύτερα τώρα.

Το κλάμα του ρε κορίτσια, αυτό το κλάμα όταν τ ετοιμάζω το ξένο το γάλα, μιλάμε τρελαινεται. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elenpap είπε:

Ρε Άννα μεγάλη βελτίωση, μπράβο! Πάμε κ για καλύτερα τώρα.

Το κλάμα του ρε κορίτσια, αυτό το κλάμα όταν τ ετοιμάζω το ξένο το γάλα, μιλάμε τρελαινεται. :cry:

Έτσι κάνουν και με το στήθος. Μην στεναχωριέσαι. Δεν έχουν αντίληψη ακόμη ότι όταν ζητούν κάτι θα το έχουν σύντομα και έτσι κλαίνε ασταμάτητα. Εάν θες να κάνεις πιο γρήγορα βάζε βραστό νερό σε έναν καλό θερμό που κρατάει 12ωρες στο νερό και βάλε τις μεζούρες μέσα στο μπιμπερό. Θα κάνεις λίγα δευτερόλεπτα να το ετοιμάσεις. Αν τα μπιμπερό είναι βρεγμένα στο τζάμπο έχει κάτι μικρά πλαστικά κουτάκια στρογγυλά. Μετράς και βάζεις εκεί τις μεζούρες και μετά απλά τα ρίχνεις στο μπιμπερό και το νερό ανακατεύεις και έτοιμο. Το έκανα στον δικό μου όταν του έδινα ξένο και σε 30" είχα γάλα. 

Εντάξει ακόμη θέλω να τον δώσω στους γύφτους που ξυπνάει από τις 5 και θέλει βόλτες αλλά συγκρατιεμαι λίγο ακόμη. Κακά τα ψέματα ένα δύσκολο μωρο σαν το δικό μου δεν πρόκειται να βελτιωθεί ξαφνικά επειδή έγινε 3ων μηνών. Απλά σιγά σιγά θα βελτιωθεί. Σκεφτείτε ότι εμένα υπήρχε περίοδος που κοιμωμουν καθιστή με Μαξιλάρια για να κοιμάται επάνω μου. Όλο το βράδυ έτσι. Κάντε υπομονή. Και μην περιμένετε να κάτσει ώρες ξαφνικά μόνος του. Δεκάλεπτο δεκάλεπτο θα πάμε. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Anna17 μέρα νύχτα κοιμάται μόνο πάνω μου. Ούτε.καν δίπλα μου. Πλέον τον λυπάμαι και λέω ας κοιμηθεί και ας είναι πάνω μου. Τις τελευταίες δυο εβδομάδες δεν κάνω καν προσπάθεια να τον αφήσω όταν κοιμάται.. και του αρέσει τόσο που το βράδυ μπορεί να κοιμηθεί και τέσσερις ώρες σερί. Και έχω και καλάθουνα και λίκνο πουθενά δεν κάθεται. Σήμερα ξεκίνησα να το κοιμιζω πάνω μου ανάσκελα. Το μεσημέρι ενώ ήταν ξύπνιος 6 ώρες και είχε κοιμηθεί στο στήθος μου πήρε 50 λεπτά να τον κοιμησω επάνω μου ανάσκελα. Να δω το βράδυ πως θα πάει. Λεω να μάθει να κοιμάται ανάσκελα για να πάει μετά στο λίκνο πιο εύκολα.. λέω εγώ τώρα μπορεί και να μην συμβεί.. είναι όμως πολύ κουραστικό όλη μέρα πάνω μου ούτε να φάω δεν προλαβαίνω


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήγαμε παιδίατρο κορίτσια. 42 ημερών έχουμε πάει 4250 και για την αλλεργία μου είπε η γιατρός να μην τρελαίνομαι. Χαλαρά γιατί η μικρή παίρνει βάρος κανονικά. Τόσο καιρό μπορεί να μην εμφανιζε κάτι γιατί θέλει χρόνο ο οργανισμός για να δείξει την αντιδραση. Γι αυτά τα σπιθουρακια που έχουμε βγάλει καθάρισμα με φυσιολογικό ορό και καμιά ενυδατικη.

Δεύτερη ερώτηση της ημέρας. Τα κορίτσια που θηλάζουν, έχετε βάψει ή σκοπεύετε να βάψετε τα μαλλιά σας όταν βρείτε χρόνο; Η μαία μου, μου είχε πει ότι δεν επηρεάζει, αλλά η παιδίατρος μου είπε καλό θα ήταν όχι τη ρίζα. Εσάς τι σας έχουν πει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Elenit είπε:

Εμείς πήγαμε παιδίατρο κορίτσια. 42 ημερών έχουμε πάει 4250 και για την αλλεργία μου είπε η γιατρός να μην τρελαίνομαι. Χαλαρά γιατί η μικρή παίρνει βάρος κανονικά. Τόσο καιρό μπορεί να μην εμφανιζε κάτι γιατί θέλει χρόνο ο οργανισμός για να δείξει την αντιδραση. Γι αυτά τα σπιθουρακια που έχουμε βγάλει καθάρισμα με φυσιολογικό ορό και καμιά ενυδατικη.

Δεύτερη ερώτηση της ημέρας. Τα κορίτσια που θηλάζουν, έχετε βάψει ή σκοπεύετε να βάψετε τα μαλλιά σας όταν βρείτε χρόνο; Η μαία μου, μου είχε πει ότι δεν επηρεάζει, αλλά η παιδίατρος μου είπε καλό θα ήταν όχι τη ρίζα. Εσάς τι σας έχουν πει;

Εγώ τα έβαφα κανονικά. 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

@Giosotpk δεν ξερω μπορει και να ναι αλμα..μακαρι παντως να κρατησει 3-4 μερες γιατι δεν παλευεται..

Τουλαχιστον εμενα κοιμαται και στο πορτ μπεμπε..στην κουνια με τιποτα δε θελει να την βλεπει..προσπαθω να τον κοιμιζω αγκαλια και να τον αφηνω κατω..κοριτσια ηρωιδες ειστε που κοιμουνται πανω σας!!!δεν θ αντεχα με τιποτα ..με παρηγορουν τα λογια της αννας οτι αλλαζουν στον τριτο..για να δουμε


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έβαψα και 30 ημερών περίπου. Δεν μου έχουν πει κάτι αλλά έτσι κι αλλιώς αυτό που περνάει στο γάλα είναι ελάχιστο αν περνάει γιατί και στα μαλλιά ελάχιστο περνάει. 

@demmikot είναι πολύ δύσκολη φάση. Το έχω ζήσει. Μετά παχύνει και πονούσε το στερνό μου από το βάρος. Μετά του πέρασε έτσι ξαφνικά. Δεν νομίζω να κρατήσει για πάντα.. Αλλά ξαπλώνε τον διπλα σου πλαι πλαι και αγκάλιασε τον με το χέρι σου. Μήπως νιώσει ασφάλεια. Εμένα ακόμη τα μεσημέρια έτσι κοιμάται.

Σήμερα κάνει άλλο. Αρνείται να φάει από το δεξί στήθος. Κλαίει. Βέβαια δεν είναι παλαβό το παιδί. Κάτι θα τον ενοχλεί από αυτή τη στάση. Το θέμα είναι τι. Και τώρα πρέπει να βάλω θήλαστρο δεξιά. Θα γεμίσει το αριστερό γάλα αφού τρώει μόνο από εκεί και οταν αρχίσει να θηλάζει ξανά θα πετρωνει το αριστερό αφού θα έχω υπερπαραγωγή. Όλο προβλήματα είναι. :sad:


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Εγώ τα έβαψα και 30 ημερών περίπου. Δεν μου έχουν πει κάτι αλλά έτσι κι αλλιώς αυτό που περνάει στο γάλα είναι ελάχιστο αν περνάει γιατί και στα μαλλιά ελάχιστο περνάει. 

@demmikot είναι πολύ δύσκολη φάση. Το έχω ζήσει. Μετά παχύνει και πονούσε το στερνό μου από το βάρος. Μετά του πέρασε έτσι ξαφνικά. Δεν νομίζω να κρατήσει για πάντα.. Αλλά ξαπλώνε τον διπλα σου πλαι πλαι και αγκάλιασε τον με το χέρι σου. Μήπως νιώσει ασφάλεια. Εμένα ακόμη τα μεσημέρια έτσι κοιμάται.

Σήμερα κάνει άλλο. Αρνείται να φάει από το δεξί στήθος. Κλαίει. Βέβαια δεν είναι παλαβό το παιδί. Κάτι θα τον ενοχλεί από αυτή τη στάση. Το θέμα είναι τι. Και τώρα πρέπει να βάλω θήλαστρο δεξιά. Θα γεμίσει το αριστερό γάλα αφού τρώει μόνο από εκεί και οταν αρχίσει να θηλάζει ξανά θα πετρωνει το αριστερό αφού θα έχω υπερπαραγωγή. Όλο προβλήματα είναι. 

Αν δοκίμαζες κάποια άλλη στάση θηλασμού μήπως και βολευτει; πχ ράγκμπι ή ξαπλωτά

Link to comment
Share on other sites

Αχ Άννα πραγματικά μακάρι να του περάσει.. πήρα και φωλιά ύπνου για να τον κοιμιζω ανάμεσα μας γιατί έχουμε μαλακό στρώμα αλλά ούτε εκεί του αρέσει. Τον γυρίζω πάνω στο στρώμα η στην φωλιά τον παίρνω αγκαλιά του τραγουδάω τον κουνάω αλλά τίποτα. Ελπίζω και εγώ ναι μέρα να φτιάξει μόνο του. Γιατί είναι 5200 και έχει αρχίσει να με πονάει ο θώρακας. Πιστεύω σε λίγο δεν θα βολεύεται και αυτός.. δεν ξέρω δεν θέλω να παραπονιεμαι αλλά είναι ώρες που δεν αντέχω κλαίω ένω τον θηλαζω. Μέσα στην μέρα δεν είναι πάνω μου κάνα εικοσαλεπτο που κάνω ένα ντουζ και αυτό κάποιες μέρες δεν προλαβαίνω να το κάνω. Σήμερα λουστικα και μέχρι να στεγνώσω τα μαλλισ μου ο μικρός έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου.. επίσης ούτε καρότσι κάθεται πάντα. Παίζουμε ζάρια.. αν κάτσει κάνουμε μια βόλτα κανένα εικοσαλεπτο μέχρι εκεί αντέχει.. σόρρυ σας επρηξα είπα να τα πω γιατί έχω φρικαρει..

Άννα μήπως να πιάσεις την θηλή διαφορετικά να του την δώσεις.. εγώ κάνω διάφορες λαβές γιατί αν είναι μαλακό το στήθος δυσκολεύεται.. μου δίνεις κουράγιο που λες από τον 3ο ότι αλλάζουν κάποια πράγματα. Μακάρι να αλλάξει και εμένα.. γιατί όπως έχω ξαναπεί έτσι ήταν από το πρώτο βράδυ. Δεν κοιμήθηκε ποτέ μόνος του ούτε μία ώρα το βράδυ. Την πρώτη εβδομάδα κοιμόταν την μέρα μόνος του από την δεύτερη, μέρα νύχτα πάνω μου..


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...