Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , Eflenew είπε:

      Άρα θα αφήσεις ένα μήνα κενό? Είχα απορία σε αυτό αν είναι καλό που προτείνουν κάποιοι γιατροί αμέσως επόμενη μεταφορά ή πρέπει να ξεκουράζεται ο οργανισμός. Αν κόψεις τα φάρμακα θα πέσει προγεστερονη και θα σου ερθει περίοδος. Είναι πολύ ενθαρρυντικό που έχεις ένα εμβρυακι έτοιμο να σε περιμένει. ❤️

      Σου εύχομαι μια υψηλή χοριακη την Παρασκευή!!!! 🙏

      Πωωωω έπεσες τελείως μέσα σε όσα είπες!!!!😁 Εσυ πως εισαι?

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Vivi8 είπε:

7 κιλά μωρό???? Πωωωω ζωή να χει! Τόσο είναι της κολλητής μου που είναι 4 μηνών και κάτι! Εγώ θα τα έβρισκα σκούρα αν ήταν τόσο γιατί όπως σας έχω πει κοιμάται πάνω μου το βράδυ! Ναι! Ακόμα και τώρα που είναι 5150 σε κιλά και 60 ολόκληρα εκατοστά (γεννήθηκε 50)! Ψήλωσε το πουλάκι μου! Δεν ξέρω τι θα κάνω κορίτσια μου με τον ύπνο. Μου κάνει και κάτι σερί 11.00 το βράδυ με 8 το πρωί και ξυπνάω σκεβρωμένη! Ακούνητη ανάσκελα τόσες ώρες! Που θα μας πάει θα ανεξαρτητοποιηθεί το γλυκάκι!

Εγώ κατέβασα μια εφαρμογή hairdryer  για να μπορώ να το έχω να παίζει χωρίς ανοιχτό ίντερνετ,για λιγότερη ακτινοβολία,και έχουμε σωθεί!έτσι κοιμάται τα 5ωρα το βράδυ!

Βέβαια πλέον τον έχει συνηθίσει τον ύπνο και χωρίς το πιστολάκι πάλι κοιμάται αλλά αν πχ είναι ανησυχη ή περνάει άλμα όπως τώρα ή έχει πονακια πάλι της το βάζω και πέφτει σε ύπνο βαθύ!είναι το αγαπημένο της!

Δε ξέρω,μπορεί να το έχεις δοκιμάσει αλλά αν όχι τότε αξίζει!

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1

Ttx1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

2 ώρες πρίν, Eva137 είπε:

Εμείς κορίτσια σήμερα πήγαμε στον παιδίατρο για το check-up των 2 μηνών. Κάναμε τρία εμβόλια (διφθερίτιδα-τέτανο-κοκκίτη, haemophilus influenzae b, πολιομυελίτιδας), την δεύτερη δόση ηπατίτιδας Β, και ένα πόσιμο (ροταϊό). Ο μικρούλης άρχισε να δυσανασχετεί και να ψιλοκλαίει όταν του πάτησαν τα ποδαράκια κάτω για να τον ακινητοποιήσουν. Τον τρύπησαν 3 φορές τον καημενούλη, αλλά έγινε γρήγορα και μετά από το τρύπημα τον πήρα αγκαλίτσα και σταμάτησε να κλαίει αμέσως... η κοπέλα που μας έκανε τα εμβόλια είπε ότι είναι πολύ δυνατό και σκληρό το αντράκι μας!:P Εν τω μεταξύ, όταν τον έπαιρνα αγκαλιά, μέσα από τα κλάματα είπε ένα "μαμα"... το ξέρω ότι το έκανε ασυναίσθητα και ήταν απλά ένας ήχος που έβγαλε εκείνη την ώρα, αλλά συγκινήθηκα και όλοι το προσέξαμε, δεν ήταν ιδέα μου! Ε, μας έπιασαν τα γέλια, αφού έλεγα "το παιδί μου είναι ιδιοφυϊα", να μιλάει από τόσο νωρίς... χαχα! Κατά τα άλλα, όλα καλά, έχουμε φτάσει 5,7 κιλά και είμαστε λίγο πάνω από τη μέση σε όλες τις καμπύλες ανάπτυξης! 

 

Τί ωραία εικόνα ο μπαμπάς με την κόρη να κοιμούνται πιασμένοι χέρι-χέρι!:wub: Η συγκοίμηση σίγουρα βολεύει όταν θηλάζεις αποκλειστικά, αρκεί να βρεις τον τρόπο να το κάνεις με ασφάλεια και φυσικά να μπορέσεις να το κόψεις αργότερα όταν έρθει η ώρα. Κι εμείς αγκαλίτσα με τον μικρό κοιμηθήκαμε χθες βράδυ γιατί είχε πολύ γκρίνια... γενικά τις τελευταίες μέρες συχνά σφίγγεται, τεντώνεται και κλαίει ο καημενούλης.

 

 

Βρε κορίτσια, πολλές ώρες κοιμούνται τα μικρά σας, φτου φτου! Εμείς κατά τις 12 που πάμε για ύπνο τον ταϊζω τελευταία φορά και εκεί γύρω στις 12-1 κοιμάται συνήθως. Μετά βέβαια το πάει πολύ καλά, 5-6 ώρες σερί ύπνο και μετά αφού τον αλλάξω/ταϊσω συνήθως μιάμιση-δυο ώρες ύπνου ακόμα. Αλλά πέρα από αυτές τις ~7 ώρες ύπνου, μέσα στη μέρα κοιμάται πολύ λίγο. Ίσως θα πρέπει να τον βάζω κι εγώ νωρίτερα για ύπνο, αλλά με βολεύει να τον ταϊζω την ώρα που ξαπλώνουμε κι εμείς για να το παίρνει μετά σερί.

Καλημέρααα!! Ε αν κοιμαστε κ εσείς εκείνη την ώρα τότε Άστον..η κάθε οικογένεια νομίζω το προσαρμόζει στις ανάγκες της κ φυσικά όπου μας πάει κ το κάθε μωρό..

Πχ εγώ τον βάζω 9:30-10 γτ θέλω να κάθομαι δύο ώρες με τον άντρα μου τα δύο μας:x

Ρε συ γτ τον τρυπισαν 3 φορές..? Κ εμείς τα ίδια κάνουμε εδώ στην Ελλάδα αλλά είναι σε ένα εμβόλιο όλα αυτά..το πόσιμο εμένα δε τοθ το έδωσε..είσαι η δεύτερη που λέει για αυτό ε..? Χμμμ θα τον ρωτήσω τον γιατρουδακο...πάντως ρώτησε τους την επόμενη φορά μήπως σε αφήσουν να τον έχεις αγκαλιά να είναι πιο ήρεμος..

Το σπίτι σας το τελειοποιήσατε???

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hliolousti είπε:

Εγώ κατέβασα μια εφαρμογή hairdryer  για να μπορώ να το έχω να παίζει χωρίς ανοιχτό ίντερνετ,για λιγότερη ακτινοβολία,και έχουμε σωθεί!έτσι κοιμάται τα 5ωρα το βράδυ!

Βέβαια πλέον τον έχει συνηθίσει τον ύπνο και χωρίς το πιστολάκι πάλι κοιμάται αλλά αν πχ είναι ανησυχη ή περνάει άλμα όπως τώρα ή έχει πονακια πάλι της το βάζω και πέφτει σε ύπνο βαθύ!είναι το αγαπημένο της!

Δε ξέρω,μπορεί να το έχεις δοκιμάσει αλλά αν όχι τότε αξίζει!

Ετσι να το συνηθίζει το σεσουάρ η κοκετα! Εγω τη βάζω στον αποροφητηρα ! Δν μ αρεσουν αυτες οι αεξαρτήσεις κ στον μεγαλο δν το εκενα αλλα τωρα για να ηρεμησει το μεσημέρι που κανω μάθημα μεχρι να κοιμησει η γιαγια τιν μεγάλο τη βαζω διπλα μ που κανω μαθημα με τον αποροφητηρα κ κοιμάται. Για μαγείρισσα εκπαιδεύεται!:tongue:

Λοιπον κοριτσιακια μ γυρισαμε κι εμεις απο την παιδίατρο! Λιγο μετα το τσιμπηματακι κλαψαμε!ελπιζω να μν κάνουμε πυρετο! 5590 κ 63 πόντους, μεγαλόσωμο μωρο κι αυτο φαγανο,να της δινω 150 μ ειπε γαλα.

Για το πόσιμο εμβόλιο μ είπε οτι ειναι για 1 μονο στέλεχος γαστρεντερίτιδας οποτε δν κρίνεται απαραίτητο ειδικα αν δεν παει νωρις παιδικό ή αν δν παει το άλλο παιδι οποτε δν το κάνουμε. Γίνεται το 1ο 6μηνο κ κρατάει 5 χρονιανομιζω.

Για τις θηλές μ ειπε οτι μπορω να τις βαλω το νο 2 σιγα σιγά παρολο που θηλάζει. 

Just now, Christinα είπε:

Ετσι να το συνηθίζει το σεσουάρ η κοκετα! Εγω τη βάζω στον αποροφητηρα ! Δν μ αρεσουν αυτες οι εξαρτήσεις κ στον μεγαλο δν το εκενα αλλα τωρα για να ηρεμησει το μεσημέρι που κανω μάθημα μεχρι να κοιμησει η γιαγια τιν μεγάλο τη βαζω διπλα μ που κανω μαθημα με τον αποροφητηρα κ κοιμάται. Για μαγείρισσα εκπαιδεύεται!:tongue:

Λοιπον κοριτσιακια μ γυρισαμε κι εμεις απο την παιδίατρο! Λιγο μετα το τσιμπηματακι κλαψαμε!ελπιζω να μν κάνουμε πυρετο! 5590 κ 63 πόντους, μεγαλόσωμο μωρο κι αυτο φαγανο,να της δινω 150 μ ειπε γαλα.

Για το πόσιμο εμβόλιο μ είπε οτι ειναι για 1 μονο στέλεχος γαστρεντερίτιδας οποτε δν κρίνεται απαραίτητο ειδικα αν δεν παει νωρις παιδικό ή αν δν παει το άλλο παιδι οποτε δν το κάνουμε. Γίνεται το 1ο 6μηνο κ κρατάει 5 χρονιανομιζω.

Για τις θηλές μ ειπε οτι μπορω να τις βαλω το νο 2 σιγα σιγά παρολο που θηλάζει. 

 

Επεξεργάστηκαν by Christinα
  • Μου αρέσει 3

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα... Θέλω να σας πω ότι εμείς ξεκινήσαμε χαμόγελα συνειδητά και ξεκαρδιστικά.. Από 40 ημερών ακριβώς... Είναι εκπληκτικό.... Έχουμε τρελαθει... Τα φιλιά μουυυυ

  • Μου αρέσει 10

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Renez είπε:

Μαναρακια να ρωτήσω.....

Όσες δινεται μπιμπερό είτε δικό σας είτε φόρμουλα,πόσα μλ πίνουν σε κάθε γεύμα κ πόσα γεύματα κάνουν??

Εδινα 120 κ 1 γευμα 150 το βραδυ αν το επινε,αρκετά γευματα κανει 8 σιγουρα. Τωρα θα δινω να τρωει παντα 150 κ ελπιζω να αραιωσουμε τα γεύματα 

  • Μου αρέσει 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια! Πως είστε;;;  Εμένα πίνουν 150ml κ κάνουν 5 γεύματα! 
εχουνμεγαλωσει πολύ οι μικρές κ αλληλεπιδρούν η μια με την άλλη, κοιτάζονται αγγίζονται βγάζει φωνές η μια κ απαντάει η άλλη!!! 

  • Μου αρέσει 8
  • Χαχα 3

SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια μου θήλαζα κ έδινα το βράδυ μόνο που σας είχα πει ξένο.. τώρα όμως επειδή 2 εβδομαδες ξεκίνησα δουλειά κ μένει με τον άντρα μου πίνει κ 2 γεύματα μαζί του Μπίμπερο κ έχει αρχίσει να μη μου κάθεται καλά στο στήθος προφανώς γτ αντιλαμβάνεται πλέον ότι είναι πιο εύκολο το μπιμπερο..

Κ δεν είχα εικόνα ως τώρα με μπιμπερο εκτός του βραδυνου που έπινε 240μλ(χωρίς να έχω θηλάσει βεβαια πριν) 

Τώρα λοιπόν που δίνω κ αλλά γεύματα μπιμπερό μου πίνει μες τη μέρα από 120-140 κ εμένα κ το βράδυ μόνο στο πρώτο γεύμα 220-240.. κ ήθελα να ξέρω αν τα 120-140 μες τη μέρα είναι καλά..

ΥΓ: 6 γεύματα κάνει..τα 5 μικρά κ το 6ο το καλό που σας είπα.. κ θηλασμό περίπου 1 ώρα την ημέρα..

Just now, Jasmine@ είπε:

Γεια σας κοριτσάκια! Πως είστε;;;  Εμένα πίνουν 150ml κ κάνουν 5 γεύματα! 
εχουνμεγαλωσει πολύ οι μικρές κ αλληλεπιδρούν η μια με την άλλη, κοιτάζονται αγγίζονται βγάζει φωνές η μια κ απαντάει η άλλη!!! 

Εμένα μου ζητάει το κινητό να σας πάρει τηλέφωνο!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

εγώ από το 1 μπιμπερο που έδινα το βράδυ έπινε γύρω στα 100-120 αλλά την είχα και στήθος πιο πριν και μετά καπάκια μπιμπερο οπότε δεν ξέρω. Όσες φορές έχω δώσει και έξτρα μέσα στη μέρα  πινει 120 Μαξ αλλά ανά 2 ώρες λόγω συνήθειας από το θηλασμό που κάνει μικρά και πολλά γεύματα. Τις τελευταίες μέρες έκοψα και το ένα μπιμπερο γιατί βαριέμαι να της το φτιάχνω :oops: και είμαστε αποκλειστικά ζιζι.  Σήμερα πάλι τη ζυγισα τη χοντρούλα είμαστε 53 ημερών και 5.420 κιλακια. Με έχει ξεζουμισει. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Renez είπε:

Μαναρακια να ρωτήσω.....

Όσες δινεται μπιμπερό είτε δικό σας είτε φόρμουλα,πόσα μλ πίνουν σε κάθε γεύμα κ πόσα γεύματα κάνουν??

Καλησπέρα φιλη μου!!!! Εμένα γύρω στα 6 γεύματα από 180μλ το πίνει όλο μονο μια φορά μέσα στην ημέρα θα τύχει να μην το πιει όλο να αφησει δηλαδή 60-90 μλ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Renez said:

Καλημέρααα!! Ε αν κοιμαστε κ εσείς εκείνη την ώρα τότε Άστον..η κάθε οικογένεια νομίζω το προσαρμόζει στις ανάγκες της κ φυσικά όπου μας πάει κ το κάθε μωρό..

Πχ εγώ τον βάζω 9:30-10 γτ θέλω να κάθομαι δύο ώρες με τον άντρα μου τα δύο μας:x

Ρε συ γτ τον τρυπισαν 3 φορές..? Κ εμείς τα ίδια κάνουμε εδώ στην Ελλάδα αλλά είναι σε ένα εμβόλιο όλα αυτά..το πόσιμο εμένα δε τοθ το έδωσε..είσαι η δεύτερη που λέει για αυτό ε..? Χμμμ θα τον ρωτήσω τον γιατρουδακο...πάντως ρώτησε τους την επόμενη φορά μήπως σε αφήσουν να τον έχεις αγκαλιά να είναι πιο ήρεμος..

Το σπίτι σας το τελειοποιήσατε???

Ναι, δίκιο έχεις. Κι εγώ θα ήθελα κάνα δίωρο μόνη με τον άντρα μου και τα γατιά μας πριν πέσουμε για ύπνο, αλλά σκέφτομαι ότι έτσι θα ξυπνούσε ο μικρός μετά από λίγο και δε θα προλάβαινα να κοιμηθώ σαν άνθρωπος. Επίσης, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να τον βάλω να κοιμηθεί σε άλλο δωμάτιο από αυτό που καθόμαστε εμείς... ακόμα και μέσα στη μέρα το λίγο που κοιμάται τον έχουμε στο ριλάξ-καρεκλάκι δίπλα μας στον καναπέ του σαλονιού. 

Αυτό που τον τρύπησαν 3 φορές τον καημενούλη και μένα δε μου άρεσε... όταν είδα τις 3 ενέσεις είπα ωχ! Πάλι καλά το πήρε όμως. Από ότι κατάλαβα στην Ελλάδα τα κάνουν τα εμβόλια πιο συχνά αλλά λιγότερα κάθε φορά (κάθε μήνα αν δε κάνω λάθος), ενώ εδώ πας στους 2,4,6 και 12 μήνες και κάνουν περισσότερα εμβόλια μαζεμένα. 

Το σπίτι μας είναι σχεδόν τελειωμένο... τώρα που έχουμε το μωρό και τη δουλειά (ο άντρας μου δηλαδή, εγώ ακόμα δεν πάω) προχωρούσαμε πιο αργά τις ανακαινίσεις. Μόλις προχθές συμμαζέψαμε και τα τελευταία πράγματα στην κουζίνα και επιτέλους είναι πανέτοιμη! Έχω κρεμάσει όλα τα διακοσμητικά, κορνίζες κτλ. και το μόνο που έμεινε είναι κάτι ψιλοδουλίτσες στο master bathroom (βάψιμο, αλλαγή φωτιστικών και τζαμαρία στη ντουζιέρα). Μόλις γίνουν και αυτά θα συμμαζέψω επιτέλους τα καλλυντικά μου και θα είναι όλα στη θέση τους! Τώρα που στολίσαμε Χριστουγεννιάτικα πάντως έχει γίνει κουκλίστικο το σπίτι, λες και έπρεπε πάντα να ήταν έτσι!:wink:

  • Μου αρέσει 5

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Renez είπε:

Εγώ κορίτσια μου θήλαζα κ έδινα το βράδυ μόνο που σας είχα πει ξένο.. τώρα όμως επειδή 2 εβδομαδες ξεκίνησα δουλειά κ μένει με τον άντρα μου πίνει κ 2 γεύματα μαζί του Μπίμπερο κ έχει αρχίσει να μη μου κάθεται καλά στο στήθος προφανώς γτ αντιλαμβάνεται πλέον ότι είναι πιο εύκολο το μπιμπερο..

Κ δεν είχα εικόνα ως τώρα με μπιμπερο εκτός του βραδυνου που έπινε 240μλ(χωρίς να έχω θηλάσει βεβαια πριν) 

Τώρα λοιπόν που δίνω κ αλλά γεύματα μπιμπερό μου πίνει μες τη μέρα από 120-140 κ εμένα κ το βράδυ μόνο στο πρώτο γεύμα 220-240.. κ ήθελα να ξέρω αν τα 120-140 μες τη μέρα είναι καλά..

ΥΓ: 6 γεύματα κάνει..τα 5 μικρά κ το 6ο το καλό που σας είπα.. κ θηλασμό περίπου 1 ώρα την ημέρα..

Εμένα μου ζητάει το κινητό να σας πάρει τηλέφωνο!:mrgreen:

Τόσα πολλά έπινε το βράδυ? 240ml?μπράβο! εμενα το βράδυ προηγούμενο θηλασμό κν 2ωρο πριν πινει120με 150ml.. οι συσκευασίες λένε περίπου τα ml κ τα γεύματα! Για αυτή την ηλικια κ τα κιλά του νομίζω κλ εινα.. 

Link to comment
Share on other sites

 Ευχαριστώ για τα φώτα σας κορίτσια μου..κ εγώ με όσα διάβασα κ σύμφωνα τον παιδίατρο που λέει να πίνει πάνω κάτω 150 επί τα κιλά του δλδ γύρω στα 790μλ κ κάπου εκεί πίνει...

Πως είστε σήμερα μανουλιτσες? Εμένα ενώ 10 μέρες περίπου κοιμόταν 6 ώρες τουλάχιστον εχθές μου γύρισε στις 5.. ευελπιστω τυχαίο ΜΕΜΟΝΩΜΈΝΟ γεγονός!! ( Μη με κράζετε όσες μανουλες ξυπνάτε ακόμη ανά ,3 ωρο εεε έτσι ήμασταν πριν κ εμείς κ ξαφνικά πήγε στις 6+!!)

Link to comment
Share on other sites

Αχ ποτέ σου πήγε στις 6? Εμείς είμαστε σταθεροί στο 4ωρο και.μετα 3ωρα. Βέβαια αν κοιμηθεί 6 ώρες σερί εγώ μάλλον θα πρέπει να πάω νοσοκομείο έτσι όπως θα έχουν γίνει τα βυζιά από το πέτρωμα. Εμείς μάλλον είμαστε στο άλμα της 8ης εβδομάδας. 3 μέρες πολύ γκρίνια και τώρα μου κοιμαται και το πρωί και το απόγευμα αρκετουτσικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...