Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Σε καμία περίπτωση δεν είσαι παράλογη. Εμένα δεν θυμάμαι από ποια εβδομάδα μου είχε πει ο γιατρός να "ακουω-καταλαβαίνω" το μωρό ανά κάποιες ώρες αλλά ήταν σίγουρα πριν τη 30η εβδομάδα γιατί στην 30η όντως δεν το άκουσα μια μέρα. έφαγα γλυκό και εκεί κάπως τη κατάλαβα αλλά με έτρωγε η ανησυχία και πήγα στο γιατρό. κάτι μου έλεγε οτι δεν πάει καλά. δυστυχώς έπαθα το ίδιο με την ξαδέρφη σου 1 μέρα μετά. Δεν το λέω τώρα για να σε τρομοκρατήσω. Αλλά πρέπει να μας ακούνε. Για μένα να βρεις ένα γιατρό που καταλαβαίνει τις ανησυχίες σου και κυρίως να κρατά ένα πεαγγελαμτικό επίπεδο. δλδ θύμωσε η μαία που δεν είπες καλησπέρα και μετά σε διωχνει ο γιατρος;; πάνω στον πανικό σου, θα σκεφτείς τα τυπικα;; 

προσπάθεια για 2ο μωρο


Recommended Posts

πρίν από 18 λεπτά , Lilly28 είπε:

Μάλλον αυτό..Δεν ψάχνομαι...βέβαια έχω μέρες ακόμα.. 1/3 περιμένω κ λέω ότι είναι να γίνει θα γίνει.. αν όχι αυτόν τον επόμενο 

Έτσι ακριβώς ! Το άγχος είναι κακός βοηθός σε όλη αυτή τη διαδικασία! Όπου να ναι θα έρθει σε όλες μας !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια κ εγώ περιμένω να μου έρθει 21/02 αλλά πλέον τα βλέπω πολύ χαλαρά! Άμα είναι να έρθει θα έρθει, αν δεν έρθει θα το βοηθήσουμε εμεις…! Καλή επιτυχία σε ολες 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια..

Τα γραφω στο δικο μου τοπικ αλλα τα κανω κοπι πειστ εδω, αφενος για να πω τα νεα μου, αφετερου να μου πειτε γνωμες γιατι παλι με πιανουν τα διαολια μου, ισως και χωρις λογο..

Ειμαι στασιμη αυτες τις μερες και προσπαθω να μη πολυσκεφτομαι.ειμαι 5 DPO , 25η μερα κυκλου και καθομαι σε αναμενα καρβουνα.

 Ωστοσο, παρελαβα το σπερμοδιαγραμμα που μου ειχε πει οτι ειναι σουπερ. Αλλα εγω κλασικα προβληματιζομαι με αυτα που βλεπω. Δε ξερω αν εχετε υποψιν σας τιμες αλλα σας λεω τα βασικα:

Ογκος 4.1ml

Αριθμος σπερμ ανα ml: 53εκ.

Ολικος αριθμος σπερμ: 217εκ.

Κινητικοτητα εντος 1 ωρας: 65%

Κινητικοτητα εντος 4 ωρων: 56%

Τυπικές μορφες: 8%

Ατυπες: Κεφαλής 91% Αυχένα 19% Ουρας 10% Κυτταρικο υπολειμμα 5%

Στρογγυλα κυτταρα 2×10^6

Ζωτικοτητα: 69%

Τα τελευταια της μορφολογιας με προβληματιζουν λιγο. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Καλημερα κοριτσια..

Τα γραφω στο δικο μου τοπικ αλλα τα κανω κοπι πειστ εδω, αφενος για να πω τα νεα μου, αφετερου να μου πειτε γνωμες γιατι παλι με πιανουν τα διαολια μου, ισως και χωρις λογο..

Ειμαι στασιμη αυτες τις μερες και προσπαθω να μη πολυσκεφτομαι.ειμαι 5 DPO , 25η μερα κυκλου και καθομαι σε αναμενα καρβουνα.

 Ωστοσο, παρελαβα το σπερμοδιαγραμμα που μου ειχε πει οτι ειναι σουπερ. Αλλα εγω κλασικα προβληματιζομαι με αυτα που βλεπω. Δε ξερω αν εχετε υποψιν σας τιμες αλλα σας λεω τα βασικα:

Ογκος 4.1ml

Αριθμος σπερμ ανα ml: 53εκ.

Ολικος αριθμος σπερμ: 217εκ.

Κινητικοτητα εντος 1 ωρας: 65%

Κινητικοτητα εντος 4 ωρων: 56%

Τυπικές μορφες: 8%

Ατυπες: Κεφαλής 91% Αυχένα 19% Ουρας 10% Κυτταρικο υπολειμμα 5%

Στρογγυλα κυτταρα 2×10^6

Ζωτικοτητα: 69%

Τα τελευταια της μορφολογιας με προβληματιζουν λιγο. 

Εμένα μου φαίνεται εντάξει λίγο μέτρια η κινητικότητα μπορεί να πάρει βιταμιβεσ αυτό με τη μορφή δε το καταλαβαίνω έτσι οπως το γράφει εμας ήταν διαφορετικά τυπωμένα τα αποτελέσματα! Πρέπει να το δείξεις του γιατρού σου αυτος θα σας κατευθύνει αλλά καλύτερα να πατε σε ουρολόγο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κι από εμένα! Είμαι καινούργια κι εγώ αλλά παρακολουθώ εδώ κι πολύ καιρό…βασικά από τον καιρό που ήμουν έγκυος στη κόρη μου…και τώρα αγωνιώ για το αν υπάρχει δεύτερη…! Ο κύκλος μου ας πούμε ότι έχει σταθεροποιηθεί τους τελευταίους 4 κύκλους που έχω περίοδο κάθε 27 μέρες… έχω αρκετά συμπτώματα η αλήθεια είναι που Ελπιζω να μην είναι στο κεφάλι μου…:/ περιμένει καμία άλλη μαζί μου την ακατονόμαστη αυτές τις μέρες;;εγώ ΔΕΝ τη περιμένω στις 19/2 και πι μέρες μου φαίνονται ατέλειωτες…:/

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Εμένα μου φαίνεται εντάξει λίγο μέτρια η κινητικότητα μπορεί να πάρει βιταμιβεσ αυτό με τη μορφή δε το καταλαβαίνω έτσι οπως το γράφει εμας ήταν διαφορετικά τυπωμένα τα αποτελέσματα! Πρέπει να το δείξεις του γιατρού σου αυτος θα σας κατευθύνει αλλά καλύτερα να πατε σε ουρολόγο 

Επειδη τη καναμε σε εξιδεικευμενο κεντρο μοριακης βιολογιας, μου ειπε η γιατρος οτι ειναι μια χαρα. Ειναι ολα μεσα στα ορια που εχει θεσει ο ΠΟΥ απο το 2010 που αλλαξαν οι τιμες. 

Αλλα εγω κλασικα τρωγομαι με τα ρουχα μου.εχουμε εναν γνωστο ουρολογο θα του τις στειλω να μου πει μια γνωμη.. θενξ ❤

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Elle12 είπε:

Επειδη τη καναμε σε εξιδεικευμενο κεντρο μοριακης βιολογιας, μου ειπε η γιατρος οτι ειναι μια χαρα. Ειναι ολα μεσα στα ορια που εχει θεσει ο ΠΟΥ απο το 2010 που αλλαξαν οι τιμες. 

Αλλα εγω κλασικα τρωγομαι με τα ρουχα μου.εχουμε εναν γνωστο ουρολογο θα του τις στειλω να μου πει μια γνωμη.. θενξ ❤

Ναι σίγουρα είναι μέσα στα όρια δεν λεω απλά επειδή στις 4 ώρες είναι 56% φαντάζομαι στις περισσότερες ώρες θα μειωθεί κ άλλο…γι αυτό λεω ισως είναι μέτρια η κινητικότητα… αλλά ναι ρωτήστε τον γιατρο θα σας κατευθύνει σίγουρα καλύτερα από το εργαστήριο  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Ναι σίγουρα είναι μέσα στα όρια δεν λεω απλά επειδή στις 4 ώρες είναι 56% φαντάζομαι στις περισσότερες ώρες θα μειωθεί κ άλλο…γι αυτό λεω ισως είναι μέτρια η κινητικότητα… αλλά ναι ρωτήστε τον γιατρο θα σας κατευθύνει σίγουρα καλύτερα από το εργαστήριο  

Η κινητικοτητα λεει πρεπει να ειναι >40% τη 1η ωρα και >32% την 4η. Εμας ειναι 65 και 56. Δε με πολυανησυχει αυτο. Τη μορφολογια φοβηθηκα που ειναι νορμαλ το 8% , με φυσιολογικα ορια >4% (μηπως ειναι λιγο δλδ) και δε καταλαβα γρι απο τα υπολοιπα. Βιαζομουν κιολας και δεν εκατσα να τη ρωτησω τη γιατρο. Ενιγουει, ευχαριστω για την απαντηση ❤

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Elle12 είπε:

Η κινητικοτητα λεει πρεπει να ειναι >40% τη 1η ωρα και >32% την 4η. Εμας ειναι 65 και 56. Δε με πολυανησυχει αυτο. Τη μορφολογια φοβηθηκα που ειναι νορμαλ το 8% , με φυσιολογικα ορια >4% (μηπως ειναι λιγο δλδ) και δε καταλαβα γρι απο τα υπολοιπα. Βιαζομουν κιολας και δεν εκατσα να τη ρωτησω τη γιατρο. Ενιγουει, ευχαριστω για την απαντηση ❤

Δηλαδή οι φυσιολογικές μορφές του είναι 8%; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 8 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Δηλαδή οι φυσιολογικές μορφές του είναι 8%; 

Ναι. Με οριο το 4% δλδ εχει 8%. Δεν ειναι στον πατο, αλλα ανησυχησα μηπως πρεπει να το ψαξω παραπανω.

Αν και ξερω οτι το σπερμοδιαγραμμα ειναι περιστασιακο. Δλδ σε 2 μηνες αν ξανακανει μπορει να ειναι πολυ καλυτερο ή πολυ χειροτερο, εξαιτιας σωρου παραγοντων. Απο τροπο ζωης, καπνισμα, διατροφη κτλ. Το θεμα ειναι οτι αυτος ειδε οτι ειναι νορμαλ μεσα στα ορια ολα, και ησυχασε και πρπσπαθω να τον πεισω να τα δειξουμε στον γιατρο.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Elle12 είπε:

Ναι. Με οριο το 4% δλδ εχει 8%. Δεν ειναι στον πατο, αλλα ανησυχησα μηπως πρεπει να το ψαξω παραπανω.

Αν και ξερω οτι το σπερμοδιαγραμμα ειναι περιστασιακο. Δλδ σε 2 μηνες αν ξανακανει μπορει να ειναι πολυ καλυτερο ή πολυ χειροτερο, εξαιτιας σωρου παραγοντων. Απο τροπο ζωης, καπνισμα, διατροφη κτλ. Το θεμα ειναι οτι αυτος ειδε οτι ειναι νορμαλ μεσα στα ορια ολα, και ησυχασε και πρπσπαθω να τον πεισω να τα δειξουμε στον γιατρο.. 

Εντάξει είναι στο όριο όλα, αλλά είναι καλύτερα να τα δείξετε στον γιατρο γιατί θα σας συμβουλέψει καλύτερα και δε τα βλέπουμε όλα μόνα τους τα βλέπουμε συνδυαστικά δλδ να σου πω το παράδειγμα του άντρα μου εμεις έχουμε 13.4 εκ σπερματοζωάρια ανά μλ και 3μλ όγκο δλδ κάπου σώζεται η κατάσταση κ επίσης έχει 80% κινητικότητα δλδ από όλα αυτά το 80% κινούνται άρα πάλι σώζεται η κατάσταση αν είχαμε δλδ το 56% το δικό σας π πάλι είναι στο όριο θα δυσκόλευε λίγο την κατάσταση λόγο μικρού αριθμού σπερματοζωαρίων, κ η μορφολογία μας είναι πολύ καλή δλδ μόνο το 11% δεν είναι φυσιολογικό δλδ από όλα αυτά το 11% δεν έχουν φυσιολογική μορφή αν είχαμε δλδ 8% φυσιολογικό πάλι θα δυσκόλευε την κατάσταση! Είναι όλα σε συνδυασμό για αυτό είναι καλύτερα να το δει ειδικός! 
 

ελπίζω να βοήθησα βέβαια να μην αγχώνεσαι γιατί έτσι κ αλλιως 1 θελουμε 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Ελπίζω να είστε όλες καλά και εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες σας!!

Εγώ από 08/02 που περίμενα ακόμα δεν μου έχει έρθει. Βέβαια το τεστ βγήκε αρνητικό μέχρι πριν 3-4 μέρες. Σήμερα το πρωί ανακάλυψα το πρώτο σημάδι... Με πονάνε υπερβολικά οι θηλές μου χωρίς να με πονάει καθόλου το στήθος μου!!!! Ο γιατρός μου, μου είπε να κάνω υπομονή όσο μπορώ γιατί μπορεί από ορμονικό έως και εγκυμοσύνη μιας και δεν ξέρουμε πότε κάνω ωορρηξία, οπότε θα μπορούσε να έχει γίνει αργότερα από ότι υπολόγιζα ή να γίνεται τώρα... Οπότε απλά μου σύστησε να κάνω υπομονή λίγες μέρες ακόμα και να κάνω μια χοριακη για παν ενδεχόμενο ώστε μετά να μου δώσει χάπια για τα αδιαθετησω!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Marianne είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Ελπίζω να είστε όλες καλά και εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες σας!!

Εγώ από 08/02 που περίμενα ακόμα δεν μου έχει έρθει. Βέβαια το τεστ βγήκε αρνητικό μέχρι πριν 3-4 μέρες. Σήμερα το πρωί ανακάλυψα το πρώτο σημάδι... Με πονάνε υπερβολικά οι θηλές μου χωρίς να με πονάει καθόλου το στήθος μου!!!! Ο γιατρός μου, μου είπε να κάνω υπομονή όσο μπορώ γιατί μπορεί από ορμονικό έως και εγκυμοσύνη μιας και δεν ξέρουμε πότε κάνω ωορρηξία, οπότε θα μπορούσε να έχει γίνει αργότερα από ότι υπολόγιζα ή να γίνεται τώρα... Οπότε απλά μου σύστησε να κάνω υπομονή λίγες μέρες ακόμα και να κάνω μια χοριακη για παν ενδεχόμενο ώστε μετά να μου δώσει χάπια για τα αδιαθετησω!!!! 

Για να δουμε βρε κορίτσι μου...θα κάνεις αρχή;;εύχομαι να έρθει το θαυματακι σου. Πότε θα πας για χοριακη;;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Marianne είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Ελπίζω να είστε όλες καλά και εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες σας!!

Εγώ από 08/02 που περίμενα ακόμα δεν μου έχει έρθει. Βέβαια το τεστ βγήκε αρνητικό μέχρι πριν 3-4 μέρες. Σήμερα το πρωί ανακάλυψα το πρώτο σημάδι... Με πονάνε υπερβολικά οι θηλές μου χωρίς να με πονάει καθόλου το στήθος μου!!!! Ο γιατρός μου, μου είπε να κάνω υπομονή όσο μπορώ γιατί μπορεί από ορμονικό έως και εγκυμοσύνη μιας και δεν ξέρουμε πότε κάνω ωορρηξία, οπότε θα μπορούσε να έχει γίνει αργότερα από ότι υπολόγιζα ή να γίνεται τώρα... Οπότε απλά μου σύστησε να κάνω υπομονή λίγες μέρες ακόμα και να κάνω μια χοριακη για παν ενδεχόμενο ώστε μετά να μου δώσει χάπια για τα αδιαθετησω!!!! 

Είναι σίγουρα μπέρδεμα μια τέτοια κατάσταση, ειδικά αν δεν σου έχει ξανασυμβεί. Μακάρι να πρόκειται για εγκυμοσύνη και όχι για κάποια διαταραχή του κύκλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...