Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

7 ώρες πρίν, Zwitsa30 είπε:

Καλησπέρα κ καλή ανάσταση να έχουμε! Πόσο χαίρομαι που σας βρήκα! Περιμένω κ εγώ μωράκι με ΠΗΤ 31/7 κ πρώτη εγκυμοσύνη!! Αυτές τις μέρες είμαι ξαπλωμένη με οριακά κοντό τραχηλο, είναι κάποια άλλη κοπέλα με παρόμοια κατάσταση να μοιραστούμε τις απορίες μας;;

Καλημέρα, εγώ έχω κάνει περιδεση! Μου πε να προσέχω μέχρι να φτάσω 32 εβδομάδα ( να ξεκουράζομαι αρκετά άλλα δν  μου απαγορεύει μια βολτα-εξοδο ).Ποσο ειναι ο τραχηλος σου?

Παίρνεις προγεστερονη  κάτι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες! Ο γιατρός ανησυχει; Σου είπε για αμνιο; ή απλά  είναι στα ανώτατα φυσιολογικα;; Κοιλιά τεράστια έχω από τον 3ο μηνα!! Τώρα φαίνομαι ετοιμογεννη! Και το αμνιακό μου είναι 5,5 με ανώτατο όριο το 8,τουλάχιστον όπως το αντιλαμβάνομαι από τα χαρτιά που μου δίνουν! 

Καλημέρα, το αμνιακό μου είναι πάνω από το όριο. Το όριο είναι 20 και έχω 23,5. Από ότι κατάλαβα είναι το άθροισμα από διάφορες μετρήσεις σε όλη την κοιλιά. Το πρωτόκολλο του νοσοκομείου λέει να υπογράψω ότι δεν θέλω αμνιοπαρακέντηση. Η περίπτωση λέγεται υδράμνιο. Ελπίζω σε επόμενη μέτρηση να έρθει στα φυσιολογικά επίπεδα. Θα πάω και σε μια παιδοκαρδιολογο να δούμε πιο αναλυτικά και την καρδούλα του αν και δεν έχει βρεθεί κάτι στην β επιπέδου.

 Ξέχασα να πω ότι σε μεγάλο ποσοστό γύρω στο 60% είναι ιδιοπαθής περίπτωση, δηλαδή δεν ξέρουν από το προέρχεται και δεν επηρεάζει το έμβρυο απλά πρέπει να προσέχω να μην έχω πρόωρο τοκετό λόγω πολύ αμνιακού

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ele1 είπε:

Καλημέρα, εγώ έχω κάνει περιδεση! Μου πε να προσέχω μέχρι να φτάσω 32 εβδομάδα ( να ξεκουράζομαι αρκετά άλλα δν  μου απαγορεύει μια βολτα-εξοδο ).Ποσο ειναι ο τραχηλος σου?

Παίρνεις προγεστερονη  κάτι?

Καλημέρα, βάζω crinone αλοιφή ενδοκολπικα κ μαγνήσιο από το στόμα 2 φορές τη μέρα.. στην εβδομάδα που είμαι από όσο ξέρω δεν γίνεται περιδεση γι αυτό το πάμε συντηρητικά..σε δύο βδομάδες θα με ξαναδεί κ βλέποντας κ κάνοντας. Ο τραχηλος είναι 2,4 γι αυτό μ είπε προσοχή για να προλάβουμε το οτιδήποτε 

Καλως σας βρήκα!!! Καλή ανάσταση να έχουμε κ υγεία!!! Κ εμένα πρώτο είναι!! Με το καλό να μας έρθουν τα μωράκια μας!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια...

Επιτέλους κοιμήθηκα ήρεμη...αν και σηκώθηκα και έκανα εμετό, ίσως από τις πολλές αντιβιωσεις (επίσης, ήπια και ένα ληγμένο χάπι που δεν είχα δει ότι είχε λήξει)...

Μου τρέχουν τελευταία...

Να μην ανησυχείτε για αμνιακα ή οτιδήποτε δεν σας λένε οι γιατροί σας. Πρώτοι αυτοί, θα σας το έλεγαν...μην κάνετε δικό σας το ξένο πρόβλημα...

@Xioni Όσον αφορά στο πολύ αμνιακό, ο εμβρυολογος μου είπε ότι όντως, ενέχει επικινδυνότητα...έχεις αποκλείσει ήδη ζάχαρο και μικρόβια...υπάρχει και μια μέθοδος που μπορούν να σου βγάλουν αμνιακό με βελόνα (σου λέω στη χειριστή περίπτωση). Κράτησε το , μόνο για να ξέρεις ότι ακόμα και αν αυξηθεί, λύσεις υπάρχουν καλή μου!

@Zwitsa30 ήρθες στην κατάλληλη ομάδα.

Ο τράχηλος σου δεν είναι τόσο κακός...όλα καλά!

Απλά να μην σηκώνεις βάρη, όχι επαφές και όχι περπάτημα.

Σημασία έχει και πότε ήρθε η μείωση...ξεκίνησες με 4 τράχηλο;

Αν ξεκίνησες με 3 τράχηλο, μια μείωση είναι λογική στην εβδομάδα μας. 

  • Ευχαριστώ 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Xrisaaaaaa είπε:

Καλώς ήρθες κορίτσι μου με το καλό το μωράκι σου! Είμαστε πολύ κοντά εγώ 1/8.. εμένα είναι το πρώτο μου παιδάκι και δεν γνωρίζω πολλά!! Αλλά υπάρχουν κοπέλες με κοντό τράχηλο που μπορούν να σε βοηθήσουν, αλλά μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε...

Καλως σας βρήκα!!! Καλή ανάσταση να έχουμε κ υγεία!!! Κ εμένα πρώτο είναι!! Με το καλό να μας έρθουν τα μωράκια μας!!!

πρίν από 8 λεπτά , iwanna24 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια...

Επιτέλους κοιμήθηκα ήρεμη...αν και σηκώθηκα και έκανα εμετό, ίσως από τις πολλές αντιβιωσεις (επίσης, ήπια και ένα ληγμένο χάπι που δεν είχα δει ότι είχε λήξει)...

Μου τρέχουν τελευταία...

Να μην ανησυχείτε για αμνιακα ή οτιδήποτε δεν σας λένε οι γιατροί σας. Πρώτοι αυτοί, θα σας το έλεγαν...μην κάνετε δικό σας το ξένο πρόβλημα...

@Xioni Όσον αφορά στο πολύ αμνιακό, ο εμβρυολογος μου είπε ότι όντως, ενέχει επικινδυνότητα...έχεις αποκλείσει ήδη ζάχαρο και μικρόβια...υπάρχει και μια μέθοδος που μπορούν να σου βγάλουν αμνιακό με βελόνα (σου λέω στη χειριστή περίπτωση). Κράτησε το , μόνο για να ξέρεις ότι ακόμα και αν αυξηθεί, λύσεις υπάρχουν καλή μου!

@Zwitsa30 ήρθες στην κατάλληλη ομάδα.

Ο τράχηλος σου δεν είναι τόσο κακός...όλα καλά!

Απλά να μην σηκώνεις βάρη, όχι επαφές και όχι περπάτημα.

Σημασία έχει και πότε ήρθε η μείωση...ξεκίνησες με 4 τράχηλο;

Αν ξεκίνησες με 3 τράχηλο, μια μείωση είναι λογική στην εβδομάδα μας. 

 @iwanna24iwanna24 Καλημέρα αγάπη! Στην αυχενική είχα τράχηλο 3,3 δεν είναι ότι ήταν πολύ χοντρός, είμαι 26η βδομάδα... δεν ανησυχούμε ιδιαίτερα είναι η αλήθεια, μ είπε ο γιατρός κ για καφέ αμα θες πήγαινε αλλά όχι πολύ περπάτημα, κούραση, επαφές κ βάρος, όπως τα λες κ εσυ ακριβώς!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Zwitsa30 είπε:

Καλησπέρα κ καλή ανάσταση να έχουμε! Πόσο χαίρομαι που σας βρήκα! Περιμένω κ εγώ μωράκι με ΠΗΤ 31/7 κ πρώτη εγκυμοσύνη!! Αυτές τις μέρες είμαι ξαπλωμένη με οριακά κοντό τραχηλο, είναι κάποια άλλη κοπέλα με παρόμοια κατάσταση να μοιραστούμε τις απορίες μας;;

Καλημερα και καλώς ήρθες!! Έχω πητ ακριβώς 1 βδομάδα πριν από σένα. Πόσο είναι ο τράχηλος σου? Κοντά στο 2,5 να υποθεσω; Παίρνεις ουτροτζεσταν ; Εγω έχω κάνει περιδεση λόγω προηγούμενου ιστορικού και σχεδόν 2,5 από αυχενική. Γενικά βοηθά παααααρα πολύ η ξεκούραση! Όχι βάρη,όχι σκάλες! Ξεκούραση όσο μπορείς και ξάπλα στο αριστερό πλευρό. Και καλή ψυχολογία!! Όχι άγχος!! Αυτά!! Με το καλό!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Polly1 είπε:

Καλημερα και καλώς ήρθες!! Έχω πητ ακριβώς 1 βδομάδα πριν από σένα. Πόσο είναι ο τράχηλος σου? Κοντά στο 2,5 να υποθεσω; Παίρνεις ουτροτζεσταν ; Εγω έχω κάνει περιδεση λόγω προηγούμενου ιστορικού και σχεδόν 2,5 από αυχενική. Γενικά βοηθά παααααρα πολύ η ξεκούραση! Όχι βάρη,όχι σκάλες! Ξεκούραση όσο μπορείς και ξάπλα στο αριστερό πλευρό. Και καλή ψυχολογία!! Όχι άγχος!! Αυτά!! Με το καλό!!

Καλημέρα καλώς σας βρήκα!!! 2,4 είναι, δεν είναι τραγικός θέλουμε να αποφύγουμε τα χειρότερα.. το θέμα μ εμένα είναι ότι κάνω ακόμα εμετους γτ είχα υπερεμεση στο πρώτο τρίμηνο που δεν έχει εξαφανιστεί εντελώς, έχασα 9 κιλά κ με το ζορι έχω πάρει τα πέντε, κ με το ζόρισμα κ την ένταση του εμετου κάνω τρομερές συσπάσεις στη μήτρα λ φοβάμαι ότι επιδεινώνει την κατάσταση 

Βάζω ενδοκολπικα προγεστερονη 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , iwanna24 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια...

Επιτέλους κοιμήθηκα ήρεμη...αν και σηκώθηκα και έκανα εμετό, ίσως από τις πολλές αντιβιωσεις (επίσης, ήπια και ένα ληγμένο χάπι που δεν είχα δει ότι είχε λήξει)...

Μου τρέχουν τελευταία...

Να μην ανησυχείτε για αμνιακα ή οτιδήποτε δεν σας λένε οι γιατροί σας. Πρώτοι αυτοί, θα σας το έλεγαν...μην κάνετε δικό σας το ξένο πρόβλημα...

@Xioni Όσον αφορά στο πολύ αμνιακό, ο εμβρυολογος μου είπε ότι όντως, ενέχει επικινδυνότητα...έχεις αποκλείσει ήδη ζάχαρο και μικρόβια...υπάρχει και μια μέθοδος που μπορούν να σου βγάλουν αμνιακό με βελόνα (σου λέω στη χειριστή περίπτωση). Κράτησε το , μόνο για να ξέρεις ότι ακόμα και αν αυξηθεί, λύσεις υπάρχουν καλή μου!

@Zwitsa30 ήρθες στην κατάλληλη ομάδα.

Ο τράχηλος σου δεν είναι τόσο κακός...όλα καλά!

Απλά να μην σηκώνεις βάρη, όχι επαφές και όχι περπάτημα.

Σημασία έχει και πότε ήρθε η μείωση...ξεκίνησες με 4 τράχηλο;

Αν ξεκίνησες με 3 τράχηλο, μια μείωση είναι λογική στην εβδομάδα μας. 

Καλημερα!! Θα πας καμιά βόλτα ή θες να ηρεμήσεις σπιτι;; Εμένα λείπει η μαμα και μ έχει φάει η κλεισούρα! Μόνο μπαλκόνι!! Το απόγευμα θέλω να πάω βόλτα οπωσδήποτε!! Κάπου αρκεί να είμαι έξω!!

πρίν από 11 λεπτά , Zwitsa30 είπε:

Καλημέρα καλώς σας βρήκα!!! 2,4 είναι, δεν είναι τραγικός θέλουμε να αποφύγουμε τα χειρότερα.. το θέμα μ εμένα είναι ότι κάνω ακόμα εμετους γτ είχα υπερεμεση στο πρώτο τρίμηνο που δεν έχει εξαφανιστεί εντελώς, έχασα 9 κιλά κ με το ζορι έχω πάρει τα πέντε, κ με το ζόρισμα κ την ένταση του εμετου κάνω τρομερές συσπάσεις στη μήτρα λ φοβάμαι ότι επιδεινώνει την κατάσταση 

Βάζω ενδοκολπικα προγεστερονη 

Η προγεστερόνη κρατάει! Στην πρώτη εγκυμοσυνη είχα κάνει περιδεση 28η βδομάδα. Βέβαια ο τράχηλος πήγε στο 1,7. Η βιβλιογραφία λέει ως την 26η η περιδεση, εμείς το ρισκαραμε! Σίγουρα σου δίνει μαγνησιο για τις συσπάσεις.  Κάθε πότε πας για υπερηχο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Zwitsa30 είπε:

Καλως σας βρήκα!!! Καλή ανάσταση να έχουμε κ υγεία!!! Κ εμένα πρώτο είναι!! Με το καλό να μας έρθουν τα μωράκια μας!!!

 @iwanna24iwanna24 Καλημέρα αγάπη! Στην αυχενική είχα τράχηλο 3,3 δεν είναι ότι ήταν πολύ χοντρός, είμαι 26η βδομάδα... δεν ανησυχούμε ιδιαίτερα είναι η αλήθεια, μ είπε ο γιατρός κ για καφέ αμα θες πήγαινε αλλά όχι πολύ περπάτημα, κούραση, επαφές κ βάρος, όπως τα λες κ εσυ ακριβώς!!!

Εμ βλέπεις...πάντα βραχύς ήταν...και εμένα αυτό μου λένε. Ξεκίνησα με 3 και τώρα είναι 2.5...

Μου είπαν και ο εμβρυολογος και ο γιατρός μου ότι ναι μεν είναι βραχύς αλλά δεν σημαίνει πρόωρο τοκετό. Δεν χρειάζεται να είμαστε κλινήρης. 

Περίδεση ο εμβρυολογος μου είπε ότι τη γλυτώσαμε...δηλαδή, το θεωρεί απίθανο να πέσει τόσο σε τέτοιες βδομάδες, ώστε να σκεφτούμε πια αυτό το ενδεχόμενο...

Εγώ είχα αρκετό άγχος με τον τράχηλο αλλα πλέον όχι...

Ρε κορίτσια, μου λέει χτες κ εμβρυολογος πλέον είναι βιώσιμο το έμβρυο...και σοκαριστικα...

  • Μου αρέσει 2

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , iwanna24 είπε:

Εμ βλέπεις...πάντα βραχύς ήταν...και εμένα αυτό μου λένε. Ξεκίνησα με 3 και τώρα είναι 2.5...

Μου είπαν και ο εμβρυολογος και ο γιατρός μου ότι ναι μεν είναι βραχύς αλλά δεν σημαίνει πρόωρο τοκετό. Δεν χρειάζεται να είμαστε κλινήρης. 

Περίδεση ο εμβρυολογος μου είπε ότι τη γλυτώσαμε...δηλαδή, το θεωρεί απίθανο να πέσει τόσο σε τέτοιες βδομάδες, ώστε να σκεφτούμε πια αυτό το ενδεχόμενο...

Εγώ είχα αρκετό άγχος με τον τράχηλο αλλα πλέον όχι...

Ρε κορίτσια, μου λέει χτες κ εμβρυολογος πλέον είναι βιώσιμο το έμβρυο...και σοκαριστικα...

Φυσικά είναι βιώσιμο! Και ειδικά από 28 εβδομαδων  και μετα!! Τελειώνουμε κορίτσια!! Κουράγιο,ο τι και να περνάει η καθεμία!! 3 μηνες μείνανε το πολυ!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 8 λεπτά , Polly1 είπε:

Φυσικά είναι βιώσιμο! Και ειδικά από 28 εβδομαδων  και μετα!! Τελειώνουμε κορίτσια!! Κουράγιο,ο τι και να περνάει η καθεμία!! 3 μηνες μείνανε το πολυ!! 

Αχ ...μια ανάσα πήρα από χτες και είμαι καλύτερα.

Ο εμβρυολογος μου είπε ότι αν έπρεπε να μου πει πότε το βλέπει να γεννάω , είναι στις 38 εβδομάδες...μου είπε ότι το να φτάσω 40 δεν είναι καν πιθανό οοοοομως το να φτάσω 36-38 είναι 99%. Εγώ εκεί ανέβηκα στα ουράνια...

Και από χτες το μωρό λες και ηρέμησε και αυτό...εκεί που ήταν τρελάνει αυτές τις μέρες σήμερα, όλη μέρα κοιμάται...ηρέμησα και εγώ , ηρέμησε και εκείνο...

Μου έβγαλε χτες 3D..είναι ίδια η μεγάλη μου κόρη!

  • Μου αρέσει 7

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Polly1 είπε:

Καλημερα!! Θα πας καμιά βόλτα ή θες να ηρεμήσεις σπιτι;; Εμένα λείπει η μαμα και μ έχει φάει η κλεισούρα! Μόνο μπαλκόνι!! Το απόγευμα θέλω να πάω βόλτα οπωσδήποτε!! Κάπου αρκεί να είμαι έξω!!

Η προγεστερόνη κρατάει! Στην πρώτη εγκυμοσυνη είχα κάνει περιδεση 28η βδομάδα. Βέβαια ο τράχηλος πήγε στο 1,7. Η βιβλιογραφία λέει ως την 26η η περιδεση, εμείς το ρισκαραμε! Σίγουρα σου δίνει μαγνησιο για τις συσπάσεις.  Κάθε πότε πας για υπερηχο;

Αν πάω βόλτα εδω κοντά χωρίς μεγάλη απόσταση περπάτημα, ναι παίρνω μαγνήσιο 2 τη μέρα που μάλλον θα το αυξήσει... κορίτσια ο καιρός είναι τέλειος όλες θέλουμε να πάμε βόλτα τις κοιλίτσες μας!!!

1 ώρα πρίν, iwanna24 είπε:

Εμ βλέπεις...πάντα βραχύς ήταν...και εμένα αυτό μου λένε. Ξεκίνησα με 3 και τώρα είναι 2.5...

Μου είπαν και ο εμβρυολογος και ο γιατρός μου ότι ναι μεν είναι βραχύς αλλά δεν σημαίνει πρόωρο τοκετό. Δεν χρειάζεται να είμαστε κλινήρης. 

Περίδεση ο εμβρυολογος μου είπε ότι τη γλυτώσαμε...δηλαδή, το θεωρεί απίθανο να πέσει τόσο σε τέτοιες βδομάδες, ώστε να σκεφτούμε πια αυτό το ενδεχόμενο...

Εγώ είχα αρκετό άγχος με τον τράχηλο αλλα πλέον όχι...

Ρε κορίτσια, μου λέει χτες κ εμβρυολογος πλέον είναι βιώσιμο το έμβρυο...και σοκαριστικα...

Ναι δεν είναι ότι κοντινε υπερβολικά η σε σημείο ανησυχίας 2χιλ περίπου κάθε μήνα αλλά προτιμώ να μείνω ξάπλα τωρα κ να είμαι προσεκτική κ να πάω το καλοκαίρι κανένα ταξιδάκι!! Είναι βιώσιμο κ πολλά γεννιούνται κ πολυ γερα!!! Να έχουμε τελειομηνες εγκυμοσύνες κορίτσια μ!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά τις 37 εβδομάδες θεωρείται τελειωμένο το μωρό, βέβαια όσο περισσότερο μείνει στην μαμά του καλύτερα. Κατά τα άλλα 28 εβδομάδες είναι το πρώτο σκαλοπάτι, 32 το επόμενο και 34 ακόμα καλύτερα. Βέβαια πριν τις 36 μπαίνει στην μενν. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα μάθει τα πάντα. Βέβαια σε όλες τις περιπτώσεις που υπάρχει πιθανότητα για πρόωρο τοκετό σου κάνουν ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμόνια του μικρού, κάτι σαν βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Xioni είπε:

Μετά τις 37 εβδομάδες θεωρείται τελειωμένο το μωρό, βέβαια όσο περισσότερο μείνει στην μαμά του καλύτερα. Κατά τα άλλα 28 εβδομάδες είναι το πρώτο σκαλοπάτι, 32 το επόμενο και 34 ακόμα καλύτερα. Βέβαια πριν τις 36 μπαίνει στην μενν. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα μάθει τα πάντα. Βέβαια σε όλες τις περιπτώσεις που υπάρχει πιθανότητα για πρόωρο τοκετό σου κάνουν ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμόνια του μικρού, κάτι σαν βοήθεια.

Εγώ γέννησα το πρώτο 35 βδομάδων σχεδόν τρία κιλά...δεν μπήκε καθόλου θερμοκοιτίδα.

Ο εμβρυολογος μου είπε ότι και το δεύτερο θα είναι στα χνάρια του πρώτου.

πρίν από 34 λεπτά , VDald είπε:

Γεια σας γεια σας και καλώς τα κορίτσια. Με το καλό τα μωρά σας! 

Τα φιλιά μου, 

Η.. βασίλισσα του εμετού και της δυσκοιλιοτητας :roll:

Δεν είδες που μπήκε και η Ζωή, η οποία και εκείνη έχει θέματα εμετού;

Ήρθε να σου κάνει παρέα ❤️

  • Χαχα 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...