Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Ιδέες και λύσεις για οργάνωση


Recommended Posts

Ξαναμανακαλημέρα!!!

Είπα να γράψω άλλο ποστ για να πω κάτι/ρωτήσω κάτι:

1. Έχουμε μία μικρή αποθηκούλα στο σπίτι και πολύ μας έχει βολέψει!! Αλλά επειδή από χώρο γενικά... πάσχουμε... είχα σκεφτεί να της βάλω ράφια σε κάποια σημεία.

Τελικά πήραμε από το ΙΚΕΑ μία ξύλινη "κατασκευή" πάμφθηνη, η οποία μας καταβόλεψε. Βασικά είναι σα βιβλιοθήκη ανοιχτή (χωρίς πλάτη και πλαϊνά) αλλά τα ράφια της είναι πολύ μεγάλα (κυκλοφορεί σε διάφορες διαστάσεις), τα προσαρμόσαμε όπως θέλαμε πιο εύκολα, τη στερεώσαμε και στον τοίχο για ασφάλεια, και βάλαμε την ηλεκτρική σκούπα από κάτω, το πατίνι του μικρού και στα άλλα ότι μπορείτε να φανταστείτε... Το ρομποτάκι που χρησιμοποιούμε σπάνια, τη μηχανή για σαλάτα, πάμπερς που τα παίρνουμε σε προσφορά, το βαφτιστικό κουτί της μικρής μας κλπ...

Το καλύτερο: Βάλαμε το κάτω ράφι αρκετά ψηλά (για να χωρέσει η ηλεκτρική) και έτσι τα μικρά μου δεν μπορούνε να σκαρφαλώσουνε (ο μόνιμος φόβος μου!!)

Ναι, έχω κενό χώρο στην αποθήκη μου!!!

2. Επειδή δεν χωράει πλέον σκηνή στο παιδικό δωμάτιο, θέλω να κάνω ένα μέρος της ντουλάπας των παιδιών μου σαν "σπιτάκι" δλδ να βάλω μέσα μια παλιά κουβέρτα, να κολήσουμε αυτοκόλλητα, να μπαίνουνε μέσα κλπ... καμία ιδέα;;

Μου αρέσει που είπες ότι είσαι γκαου στο θέμα οργάνωσης .... Μια χαρά ιδέες έχεις !! Είδες πως βόλεψες ένα σωρό πράγματα στην αποθήκη σου? Υπάρχει καλύτερο απ' το να έχεις μια οργανωμένη αποθήκη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 318
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καταρχήν με το καλό να έρθει το δεύτερο παιδάκι σου και να τα χαίρεσαι και τα δυο παρεούλα. Για τα κοσμήματα έχω γράψει στην αρχή του θέματος και με εξυπηρετούν όπως είναι και κυρίως τα σκουλαρίκια που χρησιμοποιώ περισσότερο απ' όλα . Τώρα για την χαρτούρα που λες τι ακριβώς είναι λογαριασμοί , πράγματα που χρησιμοποιείτε συχνά κι αν ναι δε μπορείτε να ξεφορτωθείτε ...? Αν μπορούσατε να τα βάλετε σε κάποιο συρτάρι ή ντουλαπάκι στο σαλόνι ή διάδρομο του σπιτιού αν υπάρχει ? Να φανταστώ ότι θέλεις να βγάλεις γραφείο και υπολογιστή για να βάλεις το κρεβατάκι του μωρού , έτσι ? Επίσης τη συρταριέρα που λες ότι υπάρχει μπορείς να την χρησιμοποιήσεις αν χωράει για διάφορα του μωρού , όπως πάνες , σελτεδάκια κλπ και με ένα ωραίο καλαθάκι πάνω απ' αυτήν με τα καλλυντικά του . Στο μπάνιο σου χωράει σε κάποιο ράφι ή πάνω στο πλυντήριο , αν το έχεις εκεί , μέσα σε ένα καλαθάκι ή κουτί , πιστολάκι και διάφορα άλλα που έχεις τώρα στη συρταριέρα σου . Αυτό που δεν κατάλαβα είναι πόση χαρτούρα και στυλό μπορεί να υπάρχει στο γραφείο , εκτός αν το απαιτεί η εργασία σας . Πες μου αν θέλεις , κάτι θα σκεφτούμε ....

Μαράκι σ ευχαριστώ για τις προτάσεις. ναι θέλω να βγάλω τα διάφορα για να βάλω το παιδικό κρεβατάκι και μια ντουλαπίτσα. Το να κρατήσω τη συρταριέρα για τα του μωρού είναι όντως μια λύση προσωρινη. Θα κλείνει πολύ το δωμάτιο, αλλά ίσως την κρατήσω προσωρινά. Πλυντήριο δεν είναι στο μπάνιο άρα εκεί στενέυουν πολύ τα περιθώρια αποθήκευσης.

για τα του γραφείου τώρα, η χαρτούρα δυστυχώς χρειάζεται και είναι διάφοροι φάκελοι πχ τα συμβόλαια του σπιτιού, τα χαρτιά των αυτοκινήτων κλπ. Επίσης φωτογραφική και κάμερα με τα συνοδευτικά τους, άγραφα Cd,dvd Κλπ. Μου άρεσε μια συρταριέρα μεταλλική μικρή που το είδα στο ΙΚΕΑ και μάλλον εδω θα καταλήξουν σε κάποια γωνια πχ διάδρομο ή κουζίνα...Τι να κάνεις, είναι δύσκολο όταν όλα τα πράγματα ενός δωματίου πρέπει να μοιραστούν στα υπόλοιπα ήδη γεμάτα...


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!!!

Mirtoula

με το καλό να δεχτείς το δεύτερο παιδάκι σου!!! Εάν κατάλαβα καλά έχετε τρία υπνοδωμάτια στο σπίτι; ή δύο;

Εμείς έχουμε δύο.

Λοιπόν, τον υπολογιστή τον είχαμε βάλει αρχικά πάνω στην τραπεζαρία (το λάπτοπ μας καταστράφηκε πολυ γρήγορα καινούριο και δεν πήραμε άλλο :-(:-() και, όταν είχαμε μία μεγάλη γιορτή (μια φορά το χρόνο) απλά τον μετακινούσαμε στην αποθήκη. Στο λέω σαν πρόταση. Εν συνεχεία αγοράσαμε ένα μικρό επιπλάκι υπολογιστή, το οποίο το χώσαμε, επίσης, στην τραπεζαρία σε μία εσοχή.

Εγώ θα πρότεινα τη συρταριέρα, αν δεν είναι πολύ ψηλή και πολυ φαρδιά να την βάλεις μέσα σε μία από τις ντουλάπες. Έτσι θα τα διατηρήσεις όλα όπως τα έχεις.

Η αλήθεια είναι ότι εμείς έχουμε λίγες ντουλάπες και χρησιμοποιώ και το παραμικρό εκατοστό τους!!

Μαριλίνα σ ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες σου!Αυτό με τον υπολογιστή στην τραπεζαρία είναι το πρώτο που σκεφτηκα κ γω σαν λύση, αλλά δεν αρέσει καθόλου στο σύζυγο...Ε αφού δεν του άρεσε και αφού έχουμε 2 λαπτοπ είπα ας τον ξεφορτωθούμε γιατί γεμίζει πολλή σκόνη. Πάντως όντως είναι η μοναδική λύση αν τελικά τον κρατήσω. ναι έχουμε 3 υπνοδωμάτια. Η συρταριέρα δυστυχώς δεν χωρά σε ντουλάπα:-(, είναι φαρδιά....


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μαριλίνα συμφωνώ με το Μαράκι, νομίζω ότι είναι επικυνδυνη και κλειστοφοβική η ντουλάπα. Άστο καλύτερα.

Α και μπράβο για την αποθήκη σου!Έκλεισα κ γω ένα από τα μπαλκόνια μου κ το έχω σαν αποθήκη αλλά έχει τζαμαρία γυρω γυρω οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω ράφια. Εχω βάλει ντουλάπα βέβαια αλλά γέμισε:(


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνεις, είναι δύσκολο όταν όλα τα πράγματα ενός δωματίου πρέπει να μοιραστούν στα υπόλοιπα ήδη γεμάτα...

Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι να μην έχεις χώρο . Mirtoula μου μπορείς να πάρεις και κάτι σαν βιβλιοθήκες που έχει στο ικεα και είναι κενές από πίσω (είναι οικονομικές αν θυμάμαι καλά) και να βάλεις εκεί κουτιά ή καλάθια . Μπορείς να το βάλεις στο διάδρομο ή στην κουζίνα , όπως είπες . Ακόμα και για το μπάνιο μπορείς να βάλεις αν υπάρχει χώρος στους τοίχους ραφάκια , γυάλινα κατά προτίμηση αν είναι μικρό (μεγαλώνουν το χώρο , έτσι διάβασα) , για να μην χαλάνε κι εύκολα και να τοποθετήσεις κι εκεί διάφορα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι να μην έχεις χώρο . Mirtoula μου μπορείς να πάρεις και κάτι σαν βιβλιοθήκες που έχει στο ικεα και είναι κενές από πίσω (είναι οικονομικές αν θυμάμαι καλά) και να βάλεις εκεί κουτιά ή καλάθια . Μπορείς να το βάλεις στο διάδρομο ή στην κουζίνα , όπως είπες . Ακόμα και για το μπάνιο μπορείς να βάλεις αν υπάρχει χώρος στους τοίχους ραφάκια , γυάλινα κατά προτίμηση αν είναι μικρό (μεγαλώνουν το χώρο , έτσι διάβασα) , για να μην χαλάνε κι εύκολα και να τοποθετήσεις κι εκεί διάφορα .

μάλλον κάτι από αυτά θα κάνω Μαράκι μου γιατί δεν γίνεται απλα να εκαφανιστούν τα πράγματα...Η αλήθεια είναι ότι έχω μεγάλο σπίτι (170 τμ)αλλά είναι μεζονέτα και δεν του φαίνονται οι χώροι. Επίσης έχω μεγάλο σαλόνι κ κουζίνα κ πολύ μικρά δωμάτια.


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

μάλλον κάτι από αυτά θα κάνω Μαράκι μου γιατί δεν γίνεται απλα να εκαφανιστούν τα πράγματα...Η αλήθεια είναι ότι έχω μεγάλο σπίτι (170 τμ)αλλά είναι μεζονέτα και δεν του φαίνονται οι χώροι. Επίσης έχω μεγάλο σαλόνι κ κουζίνα κ πολύ μικρά δωμάτια.

Η αλήθεια είναι ότι όσο πιο πολλούς χώρους έχεις τόσο πιο πολλά κρατάς και απλώνεσαι και πιο πολύ :tongue::tongue::tongue: Σε μισώ για τη μεγάλη κουζίνα :mad::mad::mad: εγώ έχω μικρή και περνάω τις περισσότερες ώρες της μέρας σε αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα που διάβασα για τα παιδικά δωμάτια είναι να έχουν τα παιδιά ένα καλαθάκι για να βάζουν μέσα τα άπλυτα ρούχα . Αν και δε με ενθουσίασε και πολύ η ιδέα , γιατί θεωρώ πως τα άπλυτα ρούχα των παιδιών που πάνε σχολείο έχουν "σκόνες και μικρόβια" γενικότερα , μπορεί κάποιες μαμάδες με μικρότερα παιδάκια να τις βολέψει . Διαφορετικά στο τέλος της μέρας θα ήταν καλό να μάθουν τα παιδιά να βάζουν τα άπλυτα στο ειδικό καλάθι γι' αυτά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα έχω μέρες να γράψω κάτι .... Δείτε κι αυτό , είναι κάτι οικονομικό , όχι ιδιαίτερα όμορφο αλλά με παιχνιδάκια των παιδιών μέσα στο παιδικό δωμάτιο σίγουρα αλλάζει όψη

AAAAAp5P3yMAAAAAADo8VQ.jpg

Επίσης μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε στην κουζίνα ή στην αποθήκη για αποθήκευση φρούτων , λαχανικών , βαζάκια , τρόφιμα (μέσα σε κουτιά , καλάθια ή τάπερ) και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε....

Link to comment
Share on other sites

Desk-For-Kids-Room-31.jpg

Κι αυτό είναι ωραίο δεν ξέρω αν έχει δει κάποια κοπέλα κάτι τέτοιο . Αν το έχει δει κάποια από εσάς θα μπορούσε να μας πει που .

Γενικά το να κρεμάς θήκες στον τοίχο και μέσα να βάζεις διάφορα πραγματάκια νομίζω ότι είναι πολύ έξυπνο γιατί και χώρο εξοικονομείς και τα έχεις όλα οργανωμένα. Τετάρτη θα πάω ΙΚΕΑ και JUMBO να βρω τέτοιες θηκούλες για τον τοίχο ώστε να οργανώσω μερικά πράγματα εκεί μέσα αδειάζοντας τα συρτάρια μου που τα χρειάζομαι. Για να δούμε θα πετύχει η προσπάθεια...


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...