Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts

Just now, Anneliz είπε:

Χαχα έλα ρε συ!! Ντολμαδάκι δηλαδή!! Χάχα το γλυκούλι!!! Καλέ πολύ ψηλή ειναι!! Φτου φτου 

Καλησπερα κορίτσια μου!!! Εγώ έβαλα ένα παστίτσιο στον φούρνο και τώρα έκατσα να σας διαβάσω. Έχω πολλές απορίες κι εγώ. Οποια μπορεί ας μου απαντήσει..

1. Εσεις με τι σαπουνακι πλένετε τα πιατάκια του μωρού;; 

2. Πρέπει να μετράμε τα ml των φρούτων πχ που θα φάει;;; και πως τα μετράτε;; εμένα δεν μ είπε κάτι τέτοιο ο παιδίατρος, μπορεί από παράλειψη γτ γενικά δεν μ τα εξήγησε κ τέλεια, κ πρεπει να τον ξαναπαρω. Εμάς σήμερα είναι η 2η ημέρα που τρώμε αχλάδακι.. Τα πάει καλά με το κουτάλι. Εγώ βέβαια @nanoula90 μου για να τον βοηθάω τώρα που είναι αρχή, βάζω μαζί με το αχλάδακι λίγο νερο (δεν ξέρω εάν είναι σωστό βέβαια) για να είναι πιο υγρό, και το καταπίνει αμέσως με το κουταλάκι.

3. Το απόγευμα εσείς τι κρεμουλες δινετε;;; εμένα πχ μου είπε εάν θέλω να ξεκινήσω ρυζάλευρο αλλα μ είπε εάνν γτ πολλές μαμάδες πλέον δεν θέλουν. Αλλά τι εναλλακτική υπάρχει;;; δεν γνωρίζω καθόλου κ ούτε ρώτησα. Κάπου εδώ είχα διαβάσει για βρώμη με γάλα δικό μας πχ :blink: ισχύει όντως; το έχετε ακούσει εσείς; 

εγω τα πλενω με planet το απλο το μπλε με δικο του σφουγγαρακι ξεχωριστο. 

την βρωμη εμενα μου ειχε πει να την.ξεκινησω λιγο αργοτερα απτον 7ο για την ακριβεια κ μετα το σιταλευρο λογω αλλεργειων μου ειχε πει την συγκεκριμενη σειρα. αν δεν θες να δωσεις ρυζαλευρο μπορεις να συνεχισεις το γαλα το απογευμα κ.αργοτερα οπως μεγαλωνετε να βαλεις κ.γιαουρτι κτλ. 

τα ml τα βλεπω περιπου στο πιατακι δηλαδη μην μετρας καθε φαγητο πια δεν χρειαζετε οσο θελει να τρωει αρκει να τρωει με ορεξη αυτο μετραει  κ να περνει βαρος. το πιατακι του που το εχω μετρησει με το μπουκαλι για το γαλα χωραει γυρω στα 250-300 ml οποτε οσο θελει τρωει δεν πιεζεις ποτε να φαει παραπανω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την απορία γιατί οι παιδίατροι επιμένουν τόσο πολύ με το ρυζάλευρο κι εγώ την έχω. Και η δικιά μου μου πρότεινε αφού εισάγω φρούτα, μετά λαχανικά - κρέας και μετά να δώσω για απογευματινό ρυζάλευρο. Εγώ λέω ή να το φτιάχνω μόνη μου (μου είπε πώς) ή να δίνει από το μεσημεριανό κρέας και λαχανικά. Εκτός ότι διαβάζω για το ρύζι ότι έχει αρσενικό, σκέφτομαι ότι άμα μάθει στην  γλυκιά γεύση του ρυζάλευρου, μετά το γιαούρτι ούτε που θα θέλει να το δει.

@Dimitra KΚι εμείς Novalac πίνουμε.Το It που είναι για την δυσκοιλιότητα, όντως μου μυρίζει χάλια. Το Premium μυρίζει καλύτερα.Ο μπέμπης τα τσακίζει όλα βέβαια γιατί είναι αγλεουράκος.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Anneliz είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Κοίτα εμείς δεν έχουμε πιει ποτέ πάνω από 150 ml μητρικό γάλα, αλλά είμαστε 8.5 kg. Βεβαια ακόμα τρώμε ανά 3 ώρες.. Θέλω να πω, επειδή έχουμε ξανακάνει αυτή τη συζήτηση πως θεωρώ ότι πραγματικά δεν υπάρχει λόγος ανησυχιας. Επίσης όταν είχε κρυώσει πριν κάποιους μήνες και τον πήγα και σε 2ο παιδιατρο να τον δει, μου λέει η γυναίκα, είναι μεγάλο μωράκι, Πόσο πίνει;; 200 - 230ml?? Εμμ λέω όχι 120 ml (έπινε τοτε). Κ μ λέει είδες; κάθε παιδί είναι διαφορετικό.. 

IMG%5D

Ευχαριστώωω!!! Χάχα έτσι θέλει την κουβέρτα.. 

Γλυκουληηηη κι εμένα έτσι κοιμούνται αλλά με τα νάνι τους, τους έχω πάρει κάτι ωραία πανάκια που στην άκρη έχουν αρκουδάκι! 

  • Μου αρέσει 1

zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimitra K είπε:

Αχ ρε κοριτσοπαρεα μου διαβαζω για φαγητα κ πραγματικα ζηλευω!! Εγω ακομη στον αγωνα μου μονο θηλασμο δε μ αφηνει ακομη η παιδιατρος κ αποχη για την αλλεργια μας....κ προσπαθω εδω κ 5 μερες να δωσω ξενο υποαλλεργικο κ σχεδον το κανει εμμετο αναγουλιαζει η αληθεια ειναι οτι βρωμαει σαν σκυλοτροφη με χλωρινη μαζι....!! Ρε κοριτσια οσες δινεται ξενο μοιριζουν ετσι ασχημα η εμενα επειδη ειναι υποαλλεργικο?? Επισης το δοκιμασα να δω γιατι κανει ετσι το παιδι κ ειναι λιγο πικρο! Πειτε μ καμια γνωμη οσες εχετε δοκιμασει διαφορες εταιριες κ αν τα εχετε βαλει στο στωμα σας κ εσεις να δειτε πως ειναι μπας κ φταιει η εταιρια ....ειναι novalak..πφφφ απελπιστικα με βλεπω να θηλαζω ως που να παει σχολειο κ να μη τρωω ποτε ξανα τυρακι κ παγωτοοοοοο τι θα κανω αν δε δεχτει το ξενο κοριτσια??? δεν αντεχω αλλο με αυτη την αποχη ψυχολογικα εχω πιεστει πολυ!!!

Καλησπέρα κοριτσι μου.έμεις έχουμε αλεργια στα γαλακτοκομικά και έχουμε αλλάξει 10 γαλατα μέχρι να βρούμε κάποιο να της αρεσει(τα δοκίμαζα και εγώ και όντως κάποια έχουν πικρή γεύση και βρωμάνε).είχε δει και τι γεύση έχει το μητρικό γιατί προσπαθούσαμε να θηλάσει και δεν τα ήθελε με τπτ.το novalac το allernova της δινεις;ει αι και πηχτό αυτό για παλινδρόμηση και δεν είναι καθόλου ωραίο.έγω κάθε φορά που εφτυνε ένα γαλα έκλαιγα που δεν μπορουσά να θυλασω.τωρα έχουμε βρει ένα μην φανταστείς απλά είναι καλύτερο από τα άλλα.. Μέχρι και κατσικισιο σε σκόνη σκέφτηκα αλλά δεν πρόλαβα να δοκιμάσω,βρήκαμε αυτό που πίνει.

Just now, loyloy είπε:

Πατατα καροτο.τωρα θα βάλουμε κολοκύθι 

Κοριτσι μου μα σου ζησει το μπεμπακι σου. Καλως μας ηρθες αν και αργοπορημενα.

Σε ευχαριστώ κοπέλα μου!Και εσένα να σου ζήσει το μωράκι σου!!

Just now, linaa είπε:

ναι ειναι η εταιρεια ειναι το πιο χαλια σε γευση. κ μας δεν το επινε. εμεις δωσαμε γιωτης μπορει να μυριζει κ αυτο λιγο αλλα ειναι στην γευση σαν κρεμουλα πολυ νοστιμο

Η γιωτης γαλα για αλεργια δεν έχει.έχει μόνο ha που είναι μερικώς υδρολημενες πρωτεΐνες γάλακτος.για διαγνωσμενη  αλεργια δεν ενδείκνυται. Να ρωτήσω εγώ που τα πλένω με δικό της σφουγγάρι αλλά fairy  είμαι τραγικη;

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια είπατε πολλά και χάθηκα! Είμαι και στη δουλειά, πάμε και για δεύτερη Κυριακή εδώ για τις δημοτικές και με χωσανε άλλη μια εβδομάδα... Δεν ξέρω αν το αναφέρατε, απλά επειδή είδα λέτε για λαχανικά, σας προτείνω να χρησιμοποιήσετε γλυκοπατάτα και όχι κανονική πατάτα, είναι πολύ πιο θρεπτική για τα μωράκια μας.. Επίσης κολοκυθανθους, τα πολύ μικρά κολοκυθάκια δηλαδή και όχι τα μεγάλα που είναι σαν αχυρο τις περισσότερες φορές..! Ζήλεψα με τις φώτο αλλά είμαι πολύ άσχετη για να προσπαθήσω να ανεβάσω!!! Θα προτείνω το άλλο, μπορούμε να φτιάξουμε μια ομάδα στο viber για να μιλάμε πιο εύκολα αλλά χωρίς να σταματήσουμε το εδώ φυσικά, μόνο για να γνωριστούμε καλύτερα μέσα από φωτογραφίες! Οποία είναι μέσα ας μου στείλει πμ το κινητό της και φτιάχνω ομάδα! 

  • Μου αρέσει 2

zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kathyv25 είπε:

Κορίτσι καλησπέρα! Βρε συ το ρυζάλευρο είναι ένα άχρηστο πράγμα γιατί δεν του δίνεις λαχανικά κρεατάκι και φρουτάκια; Δεν νομίζω ότι θα κόψουν το πολυ γάλα κατευθείαν, έτσι κι αλλιώς μέχρι το έτος είναι η βασική τροφή! Απλά θα τρώει και στερεές τροφές!  Για απογευματινό που μπαίνει πιο μετά όχι αμέσως, μου πρότεινε πρόβειο γιαούρτι η παιδίατρος. Αλλά έχεις δρόμο μέχρι εκεί πρώτα ξεκινάς με ένα γεύμα! 

Το απόγευμα δηλαδή να δώσω λαχανικά, φρούτα ή κρεατάκι;; ρωτάω γιατί δεν το έχω ξανακούσει.. Ολοι στο περιβάλλον μου δίνουν κρέμες.. Γιαυτό θέλω και την γνώμη σας. Εννοείται πως το γάλα θα είναι η βασική τροφή. 

Just now, loyloy είπε:

Προδερμ με δικο του σφουγγαρακι εμεος χρησιμπποιουμε.τα λαχανικα τπυ τα πολτοποιω στο μουλτι.πηρα ενα του μπεμπη για να χω καθαρο δικο του καδο και στα πλαγοα εχει τα ml.το λοιταζω πριν φαει και οτι μεινει το ξαναβαζω μεσα καο βλεπω περιπου ποσο εφαγε.μου πε απο 200ml και πανω δν θα δινω γαλα.για απογευμα και μας ρυζαλευρο μας ειπε να ξεκινησουμε αλλα μα παρω βιολογικο απο φαρμακειο. Αλλα μαλλπν θα καταληξω στη βρωμη.θα του δωσω πρβτες μερες ρυζαλευρο ομως.υπαρχει ετοιμη κρεμα στο φαρμακείο με βρωμη.αλλιως παιρνεις τη μουλιαζεις και τη φτιαχνεος μονη.καο ρυζαλευρο μπορεος να φτιαξεις μονη αν τη παλευεος.

Ευχαριστώ loyloy μου. Κι εγώ κορίτσια με proderm κ δικό του σφουγγαράκι πλένω, αλλά λέω μήπως δεν κάνει ούτε το proderm με όλα αυτά που ακούω. 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, sunshine83 είπε:

Την απορία γιατί οι παιδίατροι επιμένουν τόσο πολύ με το ρυζάλευρο κι εγώ την έχω. Και η δικιά μου μου πρότεινε αφού εισάγω φρούτα, μετά λαχανικά - κρέας και μετά να δώσω για απογευματινό ρυζάλευρο. Εγώ λέω ή να το φτιάχνω μόνη μου (μου είπε πώς) ή να δίνει από το μεσημεριανό κρέας και λαχανικά. Εκτός ότι διαβάζω για το ρύζι ότι έχει αρσενικό, σκέφτομαι ότι άμα μάθει στην  γλυκιά γεύση του ρυζάλευρου, μετά το γιαούρτι ούτε που θα θέλει να το δει.

@Dimitra KΚι εμείς Novalac πίνουμε.Το It που είναι για την δυσκοιλιότητα, όντως μου μυρίζει χάλια. Το Premium μυρίζει καλύτερα.Ο μπέμπης τα τσακίζει όλα βέβαια γιατί είναι αγλεουράκος.

εμενα μου ειχε πει μονο για δοκιμη για τις αλλεργιες υπαρχει μια σειρα που δινουν το καθετι αυτο μου ειχε πει μετα δινω οτι θελω δεν χρειαζετε να φαει το παιδι πανω απο μια εβδομαδα ρυζαλευρο . 

Just now, Perple18 είπε:

Καλησπέρα κοριτσι μου.έμεις έχουμε αλεργια στα γαλακτοκομικά και έχουμε αλλάξει 10 γαλατα μέχρι να βρούμε κάποιο να της αρεσει(τα δοκίμαζα και εγώ και όντως κάποια έχουν πικρή γεύση και βρωμάνε).είχε δει και τι γεύση έχει το μητρικό γιατί προσπαθούσαμε να θηλάσει και δεν τα ήθελε με τπτ.το novalac το allernova της δινεις;ει αι και πηχτό αυτό για παλινδρόμηση και δεν είναι καθόλου ωραίο.έγω κάθε φορά που εφτυνε ένα γαλα έκλαιγα που δεν μπορουσά να θυλασω.τωρα έχουμε βρει ένα μην φανταστείς απλά είναι καλύτερο από τα άλλα.. Μέχρι και κατσικισιο σε σκόνη σκέφτηκα αλλά δεν πρόλαβα να δοκιμάσω,βρήκαμε αυτό που πίνει.

Σε ευχαριστώ κοπέλα μου!Και εσένα να σου ζήσει το μωράκι σου!!

Η γιωτης γαλα για αλεργια δεν έχει.έχει μόνο ha που είναι μερικώς υδρολημενες πρωτεΐνες γάλακτος.για διαγνωσμενη  αλεργια δεν ενδείκνυται. Να ρωτήσω εγώ που τα πλένω με δικό της σφουγγάρι αλλά fairy  είμαι τραγικη;

χα χα με οτι θες τα πλενεις απλα τα μωρουδιστικα σαπουνια ξεπλενονται πιο ευκολα ειναι κ πιο ελαφρια φαινετε στο οτι δεν βγαζουν.αμεσως τα λαδια κτλ. 

Just now, Perple18 είπε:

Καλησπέρα κοριτσι μου.έμεις έχουμε αλεργια στα γαλακτοκομικά και έχουμε αλλάξει 10 γαλατα μέχρι να βρούμε κάποιο να της αρεσει(τα δοκίμαζα και εγώ και όντως κάποια έχουν πικρή γεύση και βρωμάνε).είχε δει και τι γεύση έχει το μητρικό γιατί προσπαθούσαμε να θηλάσει και δεν τα ήθελε με τπτ.το novalac το allernova της δινεις;ει αι και πηχτό αυτό για παλινδρόμηση και δεν είναι καθόλου ωραίο.έγω κάθε φορά που εφτυνε ένα γαλα έκλαιγα που δεν μπορουσά να θυλασω.τωρα έχουμε βρει ένα μην φανταστείς απλά είναι καλύτερο από τα άλλα.. Μέχρι και κατσικισιο σε σκόνη σκέφτηκα αλλά δεν πρόλαβα να δοκιμάσω,βρήκαμε αυτό που πίνει.

Σε ευχαριστώ κοπέλα μου!Και εσένα να σου ζήσει το μωράκι σου!!

Η γιωτης γαλα για αλεργια δεν έχει.έχει μόνο ha που είναι μερικώς υδρολημενες πρωτεΐνες γάλακτος.για διαγνωσμενη  αλεργια δεν ενδείκνυται. Να ρωτήσω εγώ που τα πλένω με δικό της σφουγγάρι αλλά fairy  είμαι τραγικη;

δεν το ηξερα οτι αλλο ειναι το ha κ.αλλο τα υποαλεργικα.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

εμενα μου ειχε πει μονο για δοκιμη για τις αλλεργιες υπαρχει μια σειρα που δινουν το καθετι αυτο μου ειχε πει μετα δινω οτι θελω δεν χρειαζετε να φαει το παιδι πανω απο μια εβδομαδα ρυζαλευρο . 

χα χα με οτι θες τα πλενεις απλα τα μωρουδιστικα σαπουνια ξεπλενονται πιο ευκολα ειναι κ πιο ελαφρια φαινετε στο οτι δεν βγαζουν.αμεσως τα λαδια κτλ. 

δεν το ηξερα οτι αλλο ειναι το ha κ.αλλο τα υποαλεργικα.  

Πάλι καλά γιατί αγχώθηκα!!Ναι είναι διαφορετικά. Τα ha τα δίνουν και σε παιδάκια που απλά έχουν κολικούς χωρίς να έχουν κάποια αλλεργία.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, FifitsaReal είπε:

Μα γιατί τόσα ρυζαλευρα και τόσες έτοιμες κρέμες :sad:

Γειά σ κορίτσι! Μμ βασικά νομίζω πως σε αυτήν την παρέα μόνο εγώ θα δώσω ρυζάλευρο αντε κ κάνα 2 κοπέλες ακόμα. Οι πιο πολλές κοπέλες έχουν άλλη άποψη. Όπως κ να έχει η κάθε μαμά θα μεγαλώσει το παιδί της όπως εκείνη θέλει κ μπορεί. Είτε θα το θηλάσει, είτε θα του δώσει ξενο, είτε θα το μεγαλώσει νταντά επειδή εκείνη θα δουλεύει, είτε θα το μεγαλώσει η ιδια, είτε θα το αγκαλιάζει πολύ είτε όχι για να μην κακομάθει (τα έχουμε ακούσει κ αυτα).. Όπως κ να έχει όλες είμαστε μανούλες και κάνουμε το καλύτερο για τα μωρά μας! Ποτε δεν θα κατακρίνω μια γυναίκα που δεν μπόρεσε να θηλάσει το μωρό της ας πούμε. Για κάποιο λόγο δεν θα μπόρεσε.. Εγώ ξεκίνησα την συζήτηση (κ μάλλον λάθος μου να ρωτησω για ρυζάλευρο, γτ τώρα νιώθω πως θα κάνω κάτι κακό, ενώ στην ουσία για εμενα δεν είναι καθόλου κακό) διότι δεν ξέρω εάν έχεις διαβάσει τι γράφω αλλά αντλώ γάλα με θήλαστρο για να μην του δώσω ξένο, κ με έχει κουράσει απίστευτα.. Γιαυτό ήθελα να του ξεκινήσω στερεες λίγο νωρίτερα.. Τέλος πάντων για να μην ζαλίζω με τεράστια κείμενα, ευχαριστώ για την απάντηση σου! Σεβαστή! 

  • Μου αρέσει 2

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anneliz είπε:

Το απόγευμα δηλαδή να δώσω λαχανικά, φρούτα ή κρεατάκι;; ρωτάω γιατί δεν το έχω ξανακούσει.. Ολοι στο περιβάλλον μου δίνουν κρέμες.. Γιαυτό θέλω και την γνώμη σας. Εννοείται πως το γάλα θα είναι η βασική τροφή. 

Ευχαριστώ loyloy μου. Κι εγώ κορίτσια με proderm κ δικό του σφουγγαράκι πλένω, αλλά λέω μήπως δεν κάνει ούτε το proderm με όλα αυτά που ακούω. 

Στην αρχή δίνεις ένα γεύμα κατά προτίμηση μεσημεριανό, εγώ πχ θα ξεκινήσω με λαχανικά και στην πορεία βάζεις και κρεατακι. Μετά αφού συνηθίσει λίγο το μωρό ξεκινάς να δίνεις και πρωινό συνήθως φρούτα. Συνήθως στον 7ο μήνα. Και στον 8ο δίνεις και 3ο γεύμα το απογευματινό που μπορεί να είναι πρόβειο γιαουρτακι. Εγώ αυτά έχω διαβάσει κορίτσια μου. Και μου φαίνονται και εύκολα και υγιεινά και οικονομικά! Η κάθε μία βέβαια κάνει ότι νομίζει σε συνεννόηση με τον παιδίατρο! 


 

U9Tvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Anneliz είπε:

Γειά σ κορίτσι! Μμ βασικά νομίζω πως σε αυτήν την παρέα μόνο εγώ θα δώσω ρυζάλευρο αντε κ κάνα 2 κοπέλες ακόμα. Οι πιο πολλές κοπέλες έχουν άλλη άποψη. Όπως κ να έχει η κάθε μαμά θα μεγαλώσει το παιδί της όπως εκείνη θέλει κ μπορεί. Είτε θα το θηλάσει, είτε θα του δώσει ξενο, είτε θα το μεγαλώσει νταντά επειδή εκείνη θα δουλεύει, είτε θα το μεγαλώσει η ιδια, είτε θα το αγκαλιάζει πολύ είτε όχι για να μην κακομάθει (τα έχουμε ακούσει κ αυτα).. Όπως κ να έχει όλες είμαστε μανούλες και κάνουμε το καλύτερο για τα μωρά μας! Ποτε δεν θα κατακρίνω μια γυναίκα που δεν μπόρεσε να θηλάσει το μωρό της ας πούμε. Για κάποιο λόγο δεν θα μπόρεσε.. Εγώ ξεκίνησα την συζήτηση (κ μάλλον λάθος μου να ρωτησω για ρυζάλευρο, γτ τώρα νιώθω πως θα κάνω κάτι κακό, ενώ στην ουσία για εμενα δεν είναι καθόλου κακό) διότι δεν ξέρω εάν έχεις διαβάσει τι γράφω αλλά αντλώ γάλα με θήλαστρο για να μην του δώσω ξένο, κ με έχει κουράσει απίστευτα.. Γιαυτό ήθελα να του ξεκινήσω στερεες λίγο νωρίτερα.. Τέλος πάντων για να μην ζαλίζω με τεράστια κείμενα, ευχαριστώ για την απάντηση σου! Σεβαστή! 

Το ότι έχεις μωράκι 5 μηνών και αντλεις ακόμα με το θήλαστρο και καταφέρνεις να τρώει μόνο από σένα και όχι ξένο είναι για εμένα προσωπικά άξιο θαυμασμού!έκανα θήλαστρο(Χωρίς να το κάνω σωστά βέβαια )σχεδόν Μέχρι τον τέταρτο(έβγαζα στο τέλος μόνο 20ml  και από τα δυο)Και τα είχα παίξει.έιναι πολύ δύσκολο.δεν είναι καθόλου κακό να δώσεις ρυζαλευρο αν αυτό θα σε ξεκουράσει. Εμάς παρότι πίνουμε ξένο μας είπε η γιατρος ότι επειδή από κιλά ήμαστε οκ να μην την φορτώσουμε να φάει μόνο φρούτα.μπορεις να δώσεις μέχρι το 7 και μετά να αντικαταστήσεις με γιαουρτάκι αν σας αφήσει η γιατρός σας! Όπως και να Έχει εδώ λέμε γνώμες και καμμία δεν πρέπει να κρίνει την άλλη,όλες για κάποιο λόγο παίρνουμε τις συγκεκριμένες αποφάσεις που ταιριάζουν σε εμάς και το μωρό μας.μην απολογησαι για κανέναν λόγο. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anneliz είπε:

Γειά σ κορίτσι! Μμ βασικά νομίζω πως σε αυτήν την παρέα μόνο εγώ θα δώσω ρυζάλευρο αντε κ κάνα 2 κοπέλες ακόμα. Οι πιο πολλές κοπέλες έχουν άλλη άποψη. Όπως κ να έχει η κάθε μαμά θα μεγαλώσει το παιδί της όπως εκείνη θέλει κ μπορεί. Είτε θα το θηλάσει, είτε θα του δώσει ξενο, είτε θα το μεγαλώσει νταντά επειδή εκείνη θα δουλεύει, είτε θα το μεγαλώσει η ιδια, είτε θα το αγκαλιάζει πολύ είτε όχι για να μην κακομάθει (τα έχουμε ακούσει κ αυτα).. Όπως κ να έχει όλες είμαστε μανούλες και κάνουμε το καλύτερο για τα μωρά μας! Ποτε δεν θα κατακρίνω μια γυναίκα που δεν μπόρεσε να θηλάσει το μωρό της ας πούμε. Για κάποιο λόγο δεν θα μπόρεσε.. Εγώ ξεκίνησα την συζήτηση (κ μάλλον λάθος μου να ρωτησω για ρυζάλευρο, γτ τώρα νιώθω πως θα κάνω κάτι κακό, ενώ στην ουσία για εμενα δεν είναι καθόλου κακό) διότι δεν ξέρω εάν έχεις διαβάσει τι γράφω αλλά αντλώ γάλα με θήλαστρο για να μην του δώσω ξένο, κ με έχει κουράσει απίστευτα.. Γιαυτό ήθελα να του ξεκινήσω στερεες λίγο νωρίτερα.. Τέλος πάντων για να μην ζαλίζω με τεράστια κείμενα, ευχαριστώ για την απάντηση σου! Σεβαστή! 

Κοριτσι μου με συγχωρείς αν σε προβλημάτισα δεν το είχα σκοπό! Απλά είπα να σου προτείνω μια πιο υγιεινή λύση! Εννοείται πως δεν σε κρίνω ούτε κατά διάνοια! 

  • Μου αρέσει 1

 

U9Tvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, kathyv25 είπε:

Στην αρχή δίνεις ένα γεύμα κατά προτίμηση μεσημεριανό, εγώ πχ θα ξεκινήσω με λαχανικά και στην πορεία βάζεις και κρεατακι. Μετά αφού συνηθίσει λίγο το μωρό ξεκινάς να δίνεις και πρωινό συνήθως φρούτα. Συνήθως στον 7ο μήνα. Και στον 8ο δίνεις και 3ο γεύμα το απογευματινό που μπορεί να είναι πρόβειο γιαουρτακι. Εγώ αυτά έχω διαβάσει κορίτσια μου. Και μου φαίνονται και εύκολα και υγιεινά και οικονομικά! Η κάθε μία βέβαια κάνει ότι νομίζει σε συνεννόηση με τον παιδίατρο! 

Εμενα μου είπε ο παιδίατρος να ξεκινήσω με φρουτάκια.. Τι να πω.. Προφανώς ο καθένας λέει τα δικά του.. 

Just now, kathyv25 είπε:

Κοριτσι μου με συγχωρείς αν σε προβλημάτισα δεν το είχα σκοπό! Απλά είπα να σου προτείνω μια πιο υγιεινή λύση! Εννοείται πως δεν σε κρίνω ούτε κατά διάνοια! 

Φυσικά και δεν νιώθω ότι με κρίνεις. Καθόλου έτσι δεν το πήρα. Ίσα ισα που θέλω να ακούω γνώμες και λύσεις που εγώ δεν έχω ακούσει ή σκεφτεί. Γι'αυτό κ ρώτησα ούτως ή άλλως..

  • Μου αρέσει 1

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anneliz είπε:

Εμενα μου είπε ο παιδίατρος να ξεκινήσω με φρουτάκια.. Τι να πω.. Προφανώς ο καθένας λέει τα δικά του.. 

Και εμάς με φρούτα μας είπε να ξεκινήσουμε,δεν έχουν όλοι την ίδια γραμμή για κάποιον λόγο.ή αδερφή μου που είχε άλλον παιδίατρο στον μικρό της , ξεκίνησαν με ζωμό κρέατος. Η καθεμία έχει επιλέξέι να εμπιστευτεί κάποιον παιδίατρο όποτε τον ακολουθεί στις συμβουλες.έδω απλά ανταλλάσουμε απόψεις σκέψεις και ιδέες και αν κάτι δεν μας αρέσει ρωταμε διευκρινίσεις στον παιδίατρο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anneliz είπε:

Εμενα μου είπε ο παιδίατρος να ξεκινήσω με φρουτάκια.. Τι να πω.. Προφανώς ο καθένας λέει τα δικά του.. 

Καλά αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Εγώ διάβασα αρκετά. Το πλανο που μου έδωσε φαντάσου λέει 1ο γεύμα κρέμα βανίλια. Αλλά οταν τη ρώτησα για λαχανικά και κρεατάκι μου είπε ναι έτσι θα το κάνουμε και μετά θα δώσουμε και φρούτα. Ήταν δηλαδή ευέλικτη και συζητήσιμη. Μην αγχώνεσαι θα σου δώσει σίγουρα επιλογές ο γιατρός σου. Κι είπαμε η κάθε μία ξέρει εκείνη καλύτερα! 

  • Μου αρέσει 1

 

U9Tvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...