Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts


Διαφημίσεις

Just now, Anneliz είπε:

Ααα καταλαβα.. Πολύ ωραία!! Μου έλυσες όλες μ τις απορίες. Σκέφτομαι κι εγώ να ξεκινήσω ρυζάλευρο και βλέπουμε.. Θέλω να ξεκινήσει να τρώει στερεές. Δεν μπορώ να δίνω τόσο πολύ γάλα. Πεινάει πολύ και νιώθω ότι κι αυτός ο καημένος είναι έτοιμος. 

Κορίτσι καλησπέρα! Βρε συ το ρυζάλευρο είναι ένα άχρηστο πράγμα γιατί δεν του δίνεις λαχανικά κρεατάκι και φρουτάκια; Δεν νομίζω ότι θα κόψουν το πολυ γάλα κατευθείαν, έτσι κι αλλιώς μέχρι το έτος είναι η βασική τροφή! Απλά θα τρώει και στερεές τροφές!  Για απογευματινό που μπαίνει πιο μετά όχι αμέσως, μου πρότεινε πρόβειο γιαούρτι η παιδίατρος. Αλλά έχεις δρόμο μέχρι εκεί πρώτα ξεκινάς με ένα γεύμα! 

  • Μου αρέσει 1

 

U9Tvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, FifitsaReal είπε:

Μα γιατί τόσα ρυζαλευρα και τόσες έτοιμες κρέμες :sad:

Η καθε μανουλα κανει οπως αισθανεται αυτη σωστα!

Just now, Anneliz είπε:

Ααα καταλαβα.. Πολύ ωραία!! Μου έλυσες όλες μ τις απορίες. Σκέφτομαι κι εγώ να ξεκινήσω ρυζάλευρο και βλέπουμε.. Θέλω να ξεκινήσει να τρώει στερεές. Δεν μπορώ να δίνω τόσο πολύ γάλα. Πεινάει πολύ και νιώθω ότι κι αυτός ο καημένος είναι έτοιμος. 

Οπως θελεις κανε ποτε θα ξεκινησεις; 

Just now, FifitsaReal είπε:

Μα γιατί τόσα ρυζαλευρα και τόσες έτοιμες κρέμες :sad:

Θεωρω πως εαν ενα παιδι δεν τρωει για καποιο λογο φρεσκα φρουτα τουλ να φαει ετοιμη φρουτοκρεμα! Η καθεμοα εχει την προσωπικη της αποψη;)

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, kathyv25 είπε:

@nanoula90 με τι ξεκίνησες τελικά από στερεές;

@loyloy εσύ τι λαχανικό έδωσες πρώτα; 

Αγαπη θελω να ακολουθησω το πλανο του παπαβεντση. Αλλα επειδη βλεπω οτι ο δικος μου δεν ειναι ετοιμος ακομα, του προσφερω φρουτα αρχικα πιο πολυ για να εξοικειωθει με το κουταλι. Δεν θελει ομως. Σπρωχνει με τη γλωσσα του εξω, γυρναει απο την αλλη, εκνευριζεται. Αρα δεν ειναι ετοιμο το παιδι ακομα. Οποτε δεν τον πιεζω, απλα μου κανει εντυπωση γιατι σε ολες τρωνε ενω ο δικος μου ουτε να το βλεπει δεν θελει το κουταλι! 

Just now, Anneliz είπε:

Χαχα έλα ρε συ!! Ντολμαδάκι δηλαδή!! Χάχα το γλυκούλι!!! Καλέ πολύ ψηλή ειναι!! Φτου φτου 

Καλησπερα κορίτσια μου!!! Εγώ έβαλα ένα παστίτσιο στον φούρνο και τώρα έκατσα να σας διαβάσω. Έχω πολλές απορίες κι εγώ. Οποια μπορεί ας μου απαντήσει..

1. Εσεις με τι σαπουνακι πλένετε τα πιατάκια του μωρού;; 

2. Πρέπει να μετράμε τα ml των φρούτων πχ που θα φάει;;; και πως τα μετράτε;; εμένα δεν μ είπε κάτι τέτοιο ο παιδίατρος, μπορεί από παράλειψη γτ γενικά δεν μ τα εξήγησε κ τέλεια, κ πρεπει να τον ξαναπαρω. Εμάς σήμερα είναι η 2η ημέρα που τρώμε αχλάδακι.. Τα πάει καλά με το κουτάλι. Εγώ βέβαια @nanoula90 μου για να τον βοηθάω τώρα που είναι αρχή, βάζω μαζί με το αχλάδακι λίγο νερο (δεν ξέρω εάν είναι σωστό βέβαια) για να είναι πιο υγρό, και το καταπίνει αμέσως με το κουταλάκι.

3. Το απόγευμα εσείς τι κρεμουλες δινετε;;; εμένα πχ μου είπε εάν θέλω να ξεκινήσω ρυζάλευρο αλλα μ είπε εάνν γτ πολλές μαμάδες πλέον δεν θέλουν. Αλλά τι εναλλακτική υπάρχει;;; δεν γνωρίζω καθόλου κ ούτε ρώτησα. Κάπου εδώ είχα διαβάσει για βρώμη με γάλα δικό μας πχ :blink: ισχύει όντως; το έχετε ακούσει εσείς; 

Σαπουνι εχω ενα chicco που ειναι βρεφικο κ ξεχωριστο σφουγγαρι οπως η βαλεντινα. Τα φρουτα κ γω τα αραιωσα και με νερο και με γαλα δικο μου!! Δεν ηθελε κανενα απο τα δυο. Κρεμα δεν νομιζω να δωσω. Θα δινω κρεατακι και λαχανικα οταν ξεκινησει να τρωει! Ε και μια στο τοσο κρεμα σε περιπτωση που ξεμενω ή δεν θα μπορω να φτιαξω κατι αλλο.

Just now, FifitsaReal είπε:

Μα γιατί τόσα ρυζαλευρα και τόσες έτοιμες κρέμες :sad:

Η καθε μαμα κανει αυτο που θεωρει εκεινη σωστο κοριτσι! 

  • Μου αρέσει 2

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ ρε κοριτσοπαρεα μου διαβαζω για φαγητα κ πραγματικα ζηλευω!! Εγω ακομη στον αγωνα μου μονο θηλασμο δε μ αφηνει ακομη η παιδιατρος κ αποχη για την αλλεργια μας....κ προσπαθω εδω κ 5 μερες να δωσω ξενο υποαλλεργικο κ σχεδον το κανει εμμετο αναγουλιαζει η αληθεια ειναι οτι βρωμαει σαν σκυλοτροφη με χλωρινη μαζι....!! Ρε κοριτσια οσες δινεται ξενο μοιριζουν ετσι ασχημα η εμενα επειδη ειναι υποαλλεργικο?? Επισης το δοκιμασα να δω γιατι κανει ετσι το παιδι κ ειναι λιγο πικρο! Πειτε μ καμια γνωμη οσες εχετε δοκιμασει διαφορες εταιριες κ αν τα εχετε βαλει στο στωμα σας κ εσεις να δειτε πως ειναι μπας κ φταιει η εταιρια ....ειναι novalak..πφφφ απελπιστικα με βλεπω να θηλαζω ως που να παει σχολειο κ να μη τρωω ποτε ξανα τυρακι κ παγωτοοοοοο τι θα κανω αν δε δεχτει το ξενο κοριτσια??? δεν αντεχω αλλο με αυτη την αποχη ψυχολογικα εχω πιεστει πολυ!!!


7We5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kathyv25 είπε:

@nanoula90 με τι ξεκίνησες τελικά από στερεές;

@loyloy εσύ τι λαχανικό έδωσες πρώτα; 

Πατατα καροτο.τωρα θα βάλουμε κολοκύθι 

1 hour ago, Perple18 είπε:

Καλημερα στις μανούλες!!! @ΒαλεντιναΧρηστος εγώ δεν τα σταμάτησα αμέσως μάλιστα ακόμα παίρνω που και που και μαλλί χάνω φουλ.έιναι από το σοκ του οργανισμού νομίζω Όχί από  Την διακοπή των συμπληρωμάτων. Η κόρη φοβερή με την κουβέρτα σαν ντολμαδάκι!! Και εμένα με ενοχλούν οι πολλές επαφές και τα φιλιά σε σημεία που δεν πρέπει πχ παλαμη-μαγουλο ειδικά από άτομα που καπνίζουν αλλά εγώ μιλάω και αν δεν τους προλάβω για την παλάμη που μετά μπαίνει στο στόμα της έχω μαντιλακια οινοπνεύματος και της κάνω τα χέρια.

Κοριτσι μου μα σου ζησει το μπεμπακι σου. Καλως μας ηρθες αν και αργοπορημενα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimitra K είπε:

Αχ ρε κοριτσοπαρεα μου διαβαζω για φαγητα κ πραγματικα ζηλευω!! Εγω ακομη στον αγωνα μου μονο θηλασμο δε μ αφηνει ακομη η παιδιατρος κ αποχη για την αλλεργια μας....κ προσπαθω εδω κ 5 μερες να δωσω ξενο υποαλλεργικο κ σχεδον το κανει εμμετο αναγουλιαζει η αληθεια ειναι οτι βρωμαει σαν σκυλοτροφη με χλωρινη μαζι....!! Ρε κοριτσια οσες δινεται ξενο μοιριζουν ετσι ασχημα η εμενα επειδη ειναι υποαλλεργικο?? Επισης το δοκιμασα να δω γιατι κανει ετσι το παιδι κ ειναι λιγο πικρο! Πειτε μ καμια γνωμη οσες εχετε δοκιμασει διαφορες εταιριες κ αν τα εχετε βαλει στο στωμα σας κ εσεις να δειτε πως ειναι μπας κ φταιει η εταιρια ....ειναι novalak..πφφφ απελπιστικα με βλεπω να θηλαζω ως που να παει σχολειο κ να μη τρωω ποτε ξανα τυρακι κ παγωτοοοοοο τι θα κανω αν δε δεχτει το ξενο κοριτσια??? δεν αντεχω αλλο με αυτη την αποχη ψυχολογικα εχω πιεστει πολυ!!!

ναι ειναι η εταιρεια ειναι το πιο χαλια σε γευση. κ μας δεν το επινε. εμεις δωσαμε γιωτης μπορει να μυριζει κ αυτο λιγο αλλα ειναι στην γευση σαν κρεμουλα πολυ νοστιμο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimitra K είπε:

Αχ ρε κοριτσοπαρεα μου διαβαζω για φαγητα κ πραγματικα ζηλευω!! Εγω ακομη στον αγωνα μου μονο θηλασμο δε μ αφηνει ακομη η παιδιατρος κ αποχη για την αλλεργια μας....κ προσπαθω εδω κ 5 μερες να δωσω ξενο υποαλλεργικο κ σχεδον το κανει εμμετο αναγουλιαζει η αληθεια ειναι οτι βρωμαει σαν σκυλοτροφη με χλωρινη μαζι....!! Ρε κοριτσια οσες δινεται ξενο μοιριζουν ετσι ασχημα η εμενα επειδη ειναι υποαλλεργικο?? Επισης το δοκιμασα να δω γιατι κανει ετσι το παιδι κ ειναι λιγο πικρο! Πειτε μ καμια γνωμη οσες εχετε δοκιμασει διαφορες εταιριες κ αν τα εχετε βαλει στο στωμα σας κ εσεις να δειτε πως ειναι μπας κ φταιει η εταιρια ....ειναι novalak..πφφφ απελπιστικα με βλεπω να θηλαζω ως που να παει σχολειο κ να μη τρωω ποτε ξανα τυρακι κ παγωτοοοοοο τι θα κανω αν δε δεχτει το ξενο κοριτσια??? δεν αντεχω αλλο με αυτη την αποχη ψυχολογικα εχω πιεστει πολυ!!!

Αχ κορίτσι μου κουράγιο! Αντε υπομονή να γίνει και σένα 6 μηνών να ξεκινήσετε! 

Άλλο γάλα δεν έχει να σου προτείνει; τόσο πολύ θέμα έχετε ρε γμτ με τα γαλακτοκομικα; Δηλαδή βάρος δεν παίρνει; έχετε ακόμα αίμα στα κακά ή βλεννη; πακέτο βρε κοπέλα μου. 

Εγώ χρησιμοποιώ το βρεφικό της προδερμ για τα σκεύη του μωρού και ξεχωριστό σφουγγάρι. Δε θυμάμαι ποιο κορίτσι ρώτησε! 


 

U9Tvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimitra K είπε:

Αχ ρε κοριτσοπαρεα μου διαβαζω για φαγητα κ πραγματικα ζηλευω!! Εγω ακομη στον αγωνα μου μονο θηλασμο δε μ αφηνει ακομη η παιδιατρος κ αποχη για την αλλεργια μας....κ προσπαθω εδω κ 5 μερες να δωσω ξενο υποαλλεργικο κ σχεδον το κανει εμμετο αναγουλιαζει η αληθεια ειναι οτι βρωμαει σαν σκυλοτροφη με χλωρινη μαζι....!! Ρε κοριτσια οσες δινεται ξενο μοιριζουν ετσι ασχημα η εμενα επειδη ειναι υποαλλεργικο?? Επισης το δοκιμασα να δω γιατι κανει ετσι το παιδι κ ειναι λιγο πικρο! Πειτε μ καμια γνωμη οσες εχετε δοκιμασει διαφορες εταιριες κ αν τα εχετε βαλει στο στωμα σας κ εσεις να δειτε πως ειναι μπας κ φταιει η εταιρια ....ειναι novalak..πφφφ απελπιστικα με βλεπω να θηλαζω ως που να παει σχολειο κ να μη τρωω ποτε ξανα τυρακι κ παγωτοοοοοο τι θα κανω αν δε δεχτει το ξενο κοριτσια??? δεν αντεχω αλλο με αυτη την αποχη ψυχολογικα εχω πιεστει πολυ!!!

Ρε συ εμας δν μυριζει το γαλα.μηπως να αλλαξεις Εταιρία? Μπορεο να φταιει αυτο. Δν εχουν τα ιδια συστατικα ολα.ποτε θα σας ξεκινησει?μηπως περιμενει να κλεισετε τον 6ο?

Just now, Dimitra K είπε:

Αχ ρε κοριτσοπαρεα μου διαβαζω για φαγητα κ πραγματικα ζηλευω!! Εγω ακομη στον αγωνα μου μονο θηλασμο δε μ αφηνει ακομη η παιδιατρος κ αποχη για την αλλεργια μας....κ προσπαθω εδω κ 5 μερες να δωσω ξενο υποαλλεργικο κ σχεδον το κανει εμμετο αναγουλιαζει η αληθεια ειναι οτι βρωμαει σαν σκυλοτροφη με χλωρινη μαζι....!! Ρε κοριτσια οσες δινεται ξενο μοιριζουν ετσι ασχημα η εμενα επειδη ειναι υποαλλεργικο?? Επισης το δοκιμασα να δω γιατι κανει ετσι το παιδι κ ειναι λιγο πικρο! Πειτε μ καμια γνωμη οσες εχετε δοκιμασει διαφορες εταιριες κ αν τα εχετε βαλει στο στωμα σας κ εσεις να δειτε πως ειναι μπας κ φταιει η εταιρια ....ειναι novalak..πφφφ απελπιστικα με βλεπω να θηλαζω ως που να παει σχολειο κ να μη τρωω ποτε ξανα τυρακι κ παγωτοοοοοο τι θα κανω αν δε δεχτει το ξενο κοριτσια??? δεν αντεχω αλλο με αυτη την αποχη ψυχολογικα εχω πιεστει πολυ!!!

Α του χα παρεο αντιαναγωγικο νοβαλακ και ρο εβγαλε.μου σφιξε κακακια καο ερσι ειπαμε να αλλαξουμε εταιρια αλλα ξαναγυρισαμε στο γθωτης.πρωρη φορα τοσο εμετο τκ παιδι 

Just now, Dimitra K είπε:

Αχ ρε κοριτσοπαρεα μου διαβαζω για φαγητα κ πραγματικα ζηλευω!! Εγω ακομη στον αγωνα μου μονο θηλασμο δε μ αφηνει ακομη η παιδιατρος κ αποχη για την αλλεργια μας....κ προσπαθω εδω κ 5 μερες να δωσω ξενο υποαλλεργικο κ σχεδον το κανει εμμετο αναγουλιαζει η αληθεια ειναι οτι βρωμαει σαν σκυλοτροφη με χλωρινη μαζι....!! Ρε κοριτσια οσες δινεται ξενο μοιριζουν ετσι ασχημα η εμενα επειδη ειναι υποαλλεργικο?? Επισης το δοκιμασα να δω γιατι κανει ετσι το παιδι κ ειναι λιγο πικρο! Πειτε μ καμια γνωμη οσες εχετε δοκιμασει διαφορες εταιριες κ αν τα εχετε βαλει στο στωμα σας κ εσεις να δειτε πως ειναι μπας κ φταιει η εταιρια ....ειναι novalak..πφφφ απελπιστικα με βλεπω να θηλαζω ως που να παει σχολειο κ να μη τρωω ποτε ξανα τυρακι κ παγωτοοοοοο τι θα κανω αν δε δεχτει το ξενο κοριτσια??? δεν αντεχω αλλο με αυτη την αποχη ψυχολογικα εχω πιεστει πολυ!!!

Α του χα παρεο αντιαναγωγικο νοβαλακ και ρο εβγαλε.μου σφιξε κακακια καο ερσι ειπαμε να αλλαξουμε εταιρια αλλα ξαναγυρισαμε στο γθωτης.πρωρη φορα τοσο εμετο τκ παοδι6

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimitra K είπε:

Αχ ρε κοριτσοπαρεα μου διαβαζω για φαγητα κ πραγματικα ζηλευω!! Εγω ακομη στον αγωνα μου μονο θηλασμο δε μ αφηνει ακομη η παιδιατρος κ αποχη για την αλλεργια μας....κ προσπαθω εδω κ 5 μερες να δωσω ξενο υποαλλεργικο κ σχεδον το κανει εμμετο αναγουλιαζει η αληθεια ειναι οτι βρωμαει σαν σκυλοτροφη με χλωρινη μαζι....!! Ρε κοριτσια οσες δινεται ξενο μοιριζουν ετσι ασχημα η εμενα επειδη ειναι υποαλλεργικο?? Επισης το δοκιμασα να δω γιατι κανει ετσι το παιδι κ ειναι λιγο πικρο! Πειτε μ καμια γνωμη οσες εχετε δοκιμασει διαφορες εταιριες κ αν τα εχετε βαλει στο στωμα σας κ εσεις να δειτε πως ειναι μπας κ φταιει η εταιρια ....ειναι novalak..πφφφ απελπιστικα με βλεπω να θηλαζω ως που να παει σχολειο κ να μη τρωω ποτε ξανα τυρακι κ παγωτοοοοοο τι θα κανω αν δε δεχτει το ξενο κοριτσια??? δεν αντεχω αλλο με αυτη την αποχη ψυχολογικα εχω πιεστει πολυ!!!

Αχ ρε κοριτσι μου... πραγματικα πολυ δυσκολο πραγμα η αποχη... Σιγουρα φταιει που ειναι υποαλλεργικο. Πιστευω πως πανω κατω τα υποαλλεργικα θα χουν αλλη γευση πιο χαλια καθως κατι κανουν με την πρωτεϊνη του αγελαδινου γαλακτος. Τωρα να πω εγω μια χαζη ιδεα?? Αν το αραιωνες με δικο σου ?? Πχ αν φτιαχνεις 100ml γαλα, τα 80 να ειναι δικο σου γαλα και τα 20 ξενο. Μετα απο 2 μερες τα 60 δικο σου και τα 40 ξενο. Μετα απο αλλες 2 τα 40 δικο σου και τα 60 ξενο, και ουτω καθεξης. Δεν ξερω μπορει να λεω κ βλακεια, αλλα μηπως ετσι το συνηθισει σταδιακα? Γιατι με την μια νομιζω δυσκολα οποιοδηποτε μωρο θα αλλαξει γαλα απο μητρικο σε υποκαταστατο. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, nanoula90 είπε:

Αγαπη θελω να ακολουθησω το πλανο του παπαβεντση. Αλλα επειδη βλεπω οτι ο δικος μου δεν ειναι ετοιμος ακομα, του προσφερω φρουτα αρχικα πιο πολυ για να εξοικειωθει με το κουταλι. Δεν θελει ομως. Σπρωχνει με τη γλωσσα του εξω, γυρναει απο την αλλη, εκνευριζεται. Αρα δεν ειναι ετοιμο το παιδι ακομα. Οποτε δεν τον πιεζω, απλα μου κανει εντυπωση γιατι σε ολες τρωνε ενω ο δικος μου ουτε να το βλεπει δεν θελει το κουταλι! 

Σαπουνι εχω ενα chicco που ειναι βρεφικο κ ξεχωριστο σφουγγαρι οπως η βαλεντινα. Τα φρουτα κ γω τα αραιωσα και με νερο και με γαλα δικο μου!! Δεν ηθελε κανενα απο τα δυο. Κρεμα δεν νομιζω να δωσω. Θα δινω κρεατακι και λαχανικα οταν ξεκινησει να τρωει! Ε και μια στο τοσο κρεμα σε περιπτωση που ξεμενω ή δεν θα μπορω να φτιαξω κατι αλλο.

Η καθε μαμα κανει αυτο που θεωρει εκεινη σωστο κοριτσι! 

Νανκουλα μηπως τον ξυνιζουν τα φρουτα?παντως με τα λαχανικα το βρηκσμε αμεσως.παιζεο ρολο καο η γεύση πιστευω.τι φρούτα δινεις?α εμενα μου πε τωραπου θα ξεκινησω φρουτα πρωτα να τα κοβω κομματακια να τα ζεσταινω λιγο μπελ μαρι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Αχ ρε κοριτσι μου... πραγματικα πολυ δυσκολο πραγμα η αποχη... Σιγουρα φταιει που ειναι υποαλλεργικο. Πιστευω πως πανω κατω τα υποαλλεργικα θα χουν αλλη γευση πιο χαλια καθως κατι κανουν με την πρωτεϊνη του αγελαδινου γαλακτος. Τωρα να πω εγω μια χαζη ιδεα?? Αν το αραιωνες με δικο σου ?? Πχ αν φτιαχνεις 100ml γαλα, τα 80 να ειναι δικο σου γαλα και τα 20 ξενο. Μετα απο 2 μερες τα 60 δικο σου και τα 40 ξενο. Μετα απο αλλες 2 τα 40 δικο σου και τα 60 ξενο, και ουτω καθεξης. Δεν ξερω μπορει να λεω κ βλακεια, αλλα μηπως ετσι το συνηθισει σταδιακα? Γιατι με την μια νομιζω δυσκολα οποιοδηποτε μωρο θα αλλαξει γαλα απο μητρικο σε υποκαταστατο. 

καλα τα λες ετσι πρεπει να κανει για αρχη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anneliz είπε:

Χαχα έλα ρε συ!! Ντολμαδάκι δηλαδή!! Χάχα το γλυκούλι!!! Καλέ πολύ ψηλή ειναι!! Φτου φτου 

Καλησπερα κορίτσια μου!!! Εγώ έβαλα ένα παστίτσιο στον φούρνο και τώρα έκατσα να σας διαβάσω. Έχω πολλές απορίες κι εγώ. Οποια μπορεί ας μου απαντήσει..

1. Εσεις με τι σαπουνακι πλένετε τα πιατάκια του μωρού;; 

2. Πρέπει να μετράμε τα ml των φρούτων πχ που θα φάει;;; και πως τα μετράτε;; εμένα δεν μ είπε κάτι τέτοιο ο παιδίατρος, μπορεί από παράλειψη γτ γενικά δεν μ τα εξήγησε κ τέλεια, κ πρεπει να τον ξαναπαρω. Εμάς σήμερα είναι η 2η ημέρα που τρώμε αχλάδακι.. Τα πάει καλά με το κουτάλι. Εγώ βέβαια @nanoula90 μου για να τον βοηθάω τώρα που είναι αρχή, βάζω μαζί με το αχλάδακι λίγο νερο (δεν ξέρω εάν είναι σωστό βέβαια) για να είναι πιο υγρό, και το καταπίνει αμέσως με το κουταλάκι.

3. Το απόγευμα εσείς τι κρεμουλες δινετε;;; εμένα πχ μου είπε εάν θέλω να ξεκινήσω ρυζάλευρο αλλα μ είπε εάνν γτ πολλές μαμάδες πλέον δεν θέλουν. Αλλά τι εναλλακτική υπάρχει;;; δεν γνωρίζω καθόλου κ ούτε ρώτησα. Κάπου εδώ είχα διαβάσει για βρώμη με γάλα δικό μας πχ :blink: ισχύει όντως; το έχετε ακούσει εσείς; 

Προδερμ με δικο του σφουγγαρακι εμεος χρησιμπποιουμε.τα λαχανικα τπυ τα πολτοποιω στο μουλτι.πηρα ενα του μπεμπη για να χω καθαρο δικο του καδο και στα πλαγοα εχει τα ml.το λοιταζω πριν φαει και οτι μεινει το ξαναβαζω μεσα καο βλεπω περιπου ποσο εφαγε.μου πε απο 200ml και πανω δν θα δινω γαλα.για απογευμα και μας ρυζαλευρο μας ειπε να ξεκινησουμε αλλα μα παρω βιολογικο απο φαρμακειο. Αλλα μαλλπν θα καταληξω στη βρωμη.θα του δωσω πρβτες μερες ρυζαλευρο ομως.υπαρχει ετοιμη κρεμα στο φαρμακείο με βρωμη.αλλιως παιρνεις τη μουλιαζεις και τη φτιαχνεος μονη.καο ρυζαλευρο μπορεος να φτιαξεις μονη αν τη παλευεος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, loyloy είπε:

Νανκουλα μηπως τον ξυνιζουν τα φρουτα?παντως με τα λαχανικα το βρηκσμε αμεσως.παιζεο ρολο καο η γεύση πιστευω.τι φρούτα δινεις?α εμενα μου πε τωραπου θα ξεκινησω φρουτα πρωτα να τα κοβω κομματακια να τα ζεσταινω λιγο μπελ μαρι.

Εχω δοκιμασει μηλο αχλαδι και μπανανα. Εχεις δικιο. Αυριο θα παω λαϊκη και θα παρω κολοκυθακια καροτακια και θα δοκιμασουμε αυτα μηπως του αρεσουν καλυτερα.


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Εχω δοκιμασει μηλο αχλαδι και μπανανα. Εχεις δικιο. Αυριο θα παω λαϊκη και θα παρω κολοκυθακια καροτακια και θα δοκιμασουμε αυτα μηπως του αρεσουν καλυτερα.

Πατατα καροτο πρωτη εισαγωγη δινουν οι περισσότερο παιδίατροι. Παντβς δοκιμασα τη κρεμα του μπεμπη καο δινει γευση το καροτο. Ηταν ωραια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...