Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

      Όλα οκ θα είναι και θα πάτε για το φαγητό σας!!!! 🥰

      πρίν από 48 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

      Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! 🥰Το ξέρεις και συ ότι περιμένω να δω χοριακη την Τετάρτη....είναι σημαντική...

      Μπράβο τον γιατρό σου που σκέφτεται το καλυτερο για σενα και μπράβο και σένα που τον εμπιστεύεσαι τόσο! Ειναι πολύ σημαντικό. Και μένα ο γιατρός μου είναι πρώτα άνθρωπος και μετά και άριστος  γιατρός και νιώθω πολλή ασφάλεια. Έχω γνωρισει στα τόσα χρόνια πολλούς γιατρούς εξωσωματικέης, 2 ξεχωρίζω μονο!! 

Μανούλες Ιούνιου 2020♡


Recommended Posts

1 hour ago, Anna_k είπε:

Καλημέρα

Το infacolic πόσα λεπτά πριν το γεύμα το δίνεται?

Καλημέρα!! Παρόλο που στις οδηγίες λέει πριν το γεύμα ο γιατρός μας μου είπε να της το δίνω μετά το γεύμα.

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Jerina said:

Καλημέρα!! Παρόλο που στις οδηγίες λέει πριν το γεύμα ο γιατρός μας μου είπε να της το δίνω μετά το γεύμα.

αλήθεια? μάλλον πρέπει να ρωτήσω την δική μου παιδίατρο.

μου είπε πόσο και πόσες φορές αλλα όχι πότε.

είδες διαφορά? μετά από πόσες μέρες?


FIi1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna_k είπε:

αλήθεια? μάλλον πρέπει να ρωτήσω την δική μου παιδίατρο.

μου είπε πόσο και πόσες φορές αλλα όχι πότε.

είδες διαφορά? μετά από πόσες μέρες?

Όχι δεν είδα διαφορά να σου πω την αλήθεια...είναι ανάλογα τις μέρες.αλλες πονάει πολύ άλλες λιγότερο.


 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jerina said:

Όχι δεν είδα διαφορά να σου πω την αλήθεια...είναι ανάλογα τις μέρες.αλλες πονάει πολύ άλλες λιγότερο.

ο δικός μου πονάει όταν είναι να κάνει κακα. ή όταν είναι να αφήσει αέρια. αυτό σημαίνει 2 -3 λεπτά κλάμα. αλλά επειδή κάνει άπειρες φορές μέσα στην ημέρα αυτό σημαίνει ότι κλαίει πάρα πολύ συχνά .

δεν μπορώ να τον βλέπω να υποφέρει. έλεγα να μην του δώσω το Infacolic αλλά δεν μπορώ να τον βλέπω να υποφέρει τόσο συχνά μέσα στην ημέρα. σήμερα είναι 36 ημερών  και δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει αυτό.

η παιδίατρος μου είπε ένα 2μηνο μέχρι να συνηθίσει το εντερό τους το οποίο είναι πολύ ευαίσθητο.

για να δούμε.

  • Μου αρέσει 1

FIi1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna_k είπε:

ο δικός μου πονάει όταν είναι να κάνει κακα. ή όταν είναι να αφήσει αέρια. αυτό σημαίνει 2 -3 λεπτά κλάμα. αλλά επειδή κάνει άπειρες φορές μέσα στην ημέρα αυτό σημαίνει ότι κλαίει πάρα πολύ συχνά .

δεν μπορώ να τον βλέπω να υποφέρει. έλεγα να μην του δώσω το Infacolic αλλά δεν μπορώ να τον βλέπω να υποφέρει τόσο συχνά μέσα στην ημέρα. σήμερα είναι 36 ημερών  και δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει αυτό.

η παιδίατρος μου είπε ένα 2μηνο μέχρι να συνηθίσει το εντερό τους το οποίο είναι πολύ ευαίσθητο.

για να δούμε.

Εγώ τις δίνω άμεσως πριν τα γευματα..είδα διαφορά όχι ότι εξαφανίστηκαν Αλλά καμία σχέση με τα ουρλιαχτα που είχε..Τώρα πολύ λίγα πράγματα προφανώς θα εξαφανιστούν σε λίγο..αλλα δίνω ακομα σταγονες.υπόμονη..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nansy29 said:

Εγώ τις δίνω άμεσως πριν τα γευματα..είδα διαφορά όχι ότι εξαφανίστηκαν Αλλά καμία σχέση με τα ουρλιαχτα που είχε..Τώρα πολύ λίγα πράγματα προφανώς θα εξαφανιστούν σε λίγο..αλλα δίνω ακομα σταγονες.υπόμονη..

Πόσο μηνών είναι το μωρό σου?


FIi1p2.png

Link to comment
Share on other sites

On 19/7/2020 at 8:22 ΜΜ, Anna_k είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

Σας σκεφτόμουν συνέχεια αλλά επειδή δεν σας έχω στο κινητό αλλά στον υπολογιστή που χρόνος τώρα πλέον…

Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό στης 18 Ιουνίου μετά από 15 ώρες.

Ο μικρός μου γεννήθηκε  3300kg και χθες κλείσαμε μήνα. Τώρα ήμαστε 4800kg

 

Είναι ο πρώτος μου και δεν είναι και πολύ εύκολο παιδί.

Θηλάζω κάθε 2 ώρες όταν είναι ήρεμος μες στην ημέρα και κάθε 1 με 1μιση όταν είναι αναστατωμένος. Ενώ ήμουν εξοπλισμένη με όλα τα μπουκάλια και αποστειρωτες για να δώσω και συμπλήρωμα αλλά ο μικρός την τελευταία εβδομάδα αρνείται πεισματικά να πιει οτιδήποτε άλλο πέρα από το μητρικό. Αυτό σημαίνει … δύσκολη κατάσταση για μένα.

Πριν έπινε ένα 150ml – 200ml συνολικά όλη την ημέρα. Ξέρω είναι λίγο αλλά έστω τότε έδειχνε ικανοποιημένος και χορτάτος για λίγο.

Κιλά έχουμε πάρει αλλά θα δούμε σε μια εβδομάδα που θα είναι μόνο με το μητρικό.

Αν έχετε εμπειρία αυτό με τις ώρες θα αλλάξει?

Θα κοιμάται άραγε ένα 3ώρο? Ή έστω θα είναι ήρεμος ένα τρίωρο?

Ξέρω είναι μικρός.

Έχετε δει διαφορά στην συμπεριφορά του μωρού σας μετά το 40ημερο? Κοιμάται περισσότερο? Τρώει πιο γρήγορα?

Δυσκολεύομαι λίγο με το θηλασμό. Δεν θέλω να του στερήσω αυτό το προνόμιο, αλλά είναι κακό που θα πω ότι είναι ΌΤΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΈΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ?

Να σου ζήσει ο παίδαρος κούκλα μου !!!! Εγώ ειδα αισθητή διαφορά μετά τις 40 μέρες!!!! Σημασία έχει να παίρνει βάρος !!! Προσπάθησε να ανακατεύεις το δικό σου με το ξένο στο μπιμπερό !!! 

On 19/7/2020 at 9:31 ΜΜ, Melody90 είπε:

Να σου ζήσει κοπέλα μου!!! γεννησαμε μαζί!

Ο θηλασμός είναι δύσκολος κ μη νιώθεις καθόλου άσχημα στο λέω γιατί τώρα θηλάζω το τρίτο μου παιδί..το μανίκι όλο είναι στην αρχή μετά θα στρώσει.

Κορίτσια έχω πολύ καιρό να σας γράψω κ εγώ...κλείσαμε ένα μήνα με τον μικρό κ μαντεψτε έχει κολικούς!!!

Πάλι καλά την νύχτα είναι καλός μεσημέρι κ απόγευμα όμως κλεει από το ζόρι του το καημένο.τωρα δίνω ουλτρα λεβουρ μπας κ στρώσουν τα αέρια.. επίσης έβγαλε σπυράκια στο πρόσωπο πολύ έντονα τοξικό ερύθημα μας είπε ο γιατρός..μας χάλασε την μόστρα!!! Κορίτσια εσείς που κάνατε καισαρική πριν κανένα μήνα πως είστε?????

Εγώ νιώθω ξεχαρβαλωμενη με πονάνε αρκετά τα κόκαλα της λεκάνης κ επίσης ακόμα δεν έχω αίσθηση πίσω στην ουριτσα!κ την κοιλιά μου όταν την πατάω πονάω ακόμα.

Και η δικιά μου έχει κολικούς και μας εσωσε κυριολεκτικά το gripe water!!! Μιλάμε ηρέμησε το μωρό , δοκίμασε το !!! Νομίζω στο φαρμακείο μπορείς να το βρεις !!! Εγώ έκανα καισαρική και δόξα το θεό καλά νιώθω αλλά η κοιλιά στην περιοχή της τομής με πονάει ακόμα !!! 

4 ώρες πρίν, Anna_k είπε:

ο δικός μου πονάει όταν είναι να κάνει κακα. ή όταν είναι να αφήσει αέρια. αυτό σημαίνει 2 -3 λεπτά κλάμα. αλλά επειδή κάνει άπειρες φορές μέσα στην ημέρα αυτό σημαίνει ότι κλαίει πάρα πολύ συχνά .

δεν μπορώ να τον βλέπω να υποφέρει. έλεγα να μην του δώσω το Infacolic αλλά δεν μπορώ να τον βλέπω να υποφέρει τόσο συχνά μέσα στην ημέρα. σήμερα είναι 36 ημερών  και δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει αυτό.

η παιδίατρος μου είπε ένα 2μηνο μέχρι να συνηθίσει το εντερό τους το οποίο είναι πολύ ευαίσθητο.

για να δούμε.

Εγώ πήρα το gripe water και είδαν πολύ διαφορά , ρώτησε την παιδίατρο σου !!! Γενικά πρέπει να κάνουν τον κύκλο τους οι κολικοι όμως , την δικιά μου την βοήθησε αρκετά !!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Anna_k είπε:

Πόσο μηνών είναι το μωρό σου?

2.5 μηνών είναι τώρα δίδυμα έχω.απλα η μία είχε πολύ έντονους κολικούς η άλλη πολύ λίγο..γύρω στον 1 μηνα και κατι ξεκίνησαν όσο πλησιάζε το δίμηνο κορυφώθηκαν και μετα Αρχισαν να εξασθενούν..

Link to comment
Share on other sites

On 23/7/2020 at 10:44 ΜΜ, Anna_k είπε:

 

Ερώτηση

Για τις μαμάδες που έχουν και άλλα παιδάκια

Τα τόσα πολλά κακά πότε θα μειωθούν?:roll:

Έχω τρελαθεί να αλλάζω πάνες. Πρέπει να αλλάζω πάνω από 12 την ημέρα. από τις οποίες οι μισές πρέπει να είναι με κακά.

Θα μειωθούν αυτές οι κενώσεις? Στο 2ο μήνα 3ο μήνα ή όταν μπουν τα στέρεα φαγητά?

πετάγομαι σφήνα...να σου πω ότι δεν πειράζει να αλλάζεις πάνες συχνά, αυτό σημαίνει ότι το εντεράκι δεν πονάει.. ο μικρός μου είναι 5,5 μηνών..μέχρι που αρχίσαμε τις στερεές ενεργούνταν σχεδόν σε κάθε γεύμα...ακόμα και τα ξημερώματα...και λερωνόμασταν και πάρα πολύ συχνά γιατί ήταν αραιά και έτρεχαν παντού :D ΄τωρα με τις κρέμες φτάσαμε στη μία την ημέρα, αν και εγώ θα ήθελα ιδανικά να είναι δύο για να λειτουργεί πιο συχνά το εντεράκι...


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Boubou93 said:

Να σου ζήσει ο παίδαρος κούκλα μου !!!! Εγώ ειδα αισθητή διαφορά μετά τις 40 μέρες!!!! Σημασία έχει να παίρνει βάρος !!! Προσπάθησε να ανακατεύεις το δικό σου με το ξένο στο μπιμπερό !!! 

Και η δικιά μου έχει κολικούς και μας εσωσε κυριολεκτικά το gripe water!!! Μιλάμε ηρέμησε το μωρό , δοκίμασε το !!! Νομίζω στο φαρμακείο μπορείς να το βρεις !!! Εγώ έκανα καισαρική και δόξα το θεό καλά νιώθω αλλά η κοιλιά στην περιοχή της τομής με πονάει ακόμα !!! 

Εγώ πήρα το gripe water και είδαν πολύ διαφορά , ρώτησε την παιδίατρο σου !!! Γενικά πρέπει να κάνουν τον κύκλο τους οι κολικοι όμως , την δικιά μου την βοήθησε αρκετά !!

Τι είναι το gripe water? Ποσιμο? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 hours ago, Ele@n said:

πετάγομαι σφήνα...να σου πω ότι δεν πειράζει να αλλάζεις πάνες συχνά, αυτό σημαίνει ότι το εντεράκι δεν πονάει.. ο μικρός μου είναι 5,5 μηνών..μέχρι που αρχίσαμε τις στερεές ενεργούνταν σχεδόν σε κάθε γεύμα...ακόμα και τα ξημερώματα...και λερωνόμασταν και πάρα πολύ συχνά γιατί ήταν αραιά και έτρεχαν παντού :D ΄τωρα με τις κρέμες φτάσαμε στη μία την ημέρα, αν και εγώ θα ήθελα ιδανικά να είναι δύο για να λειτουργεί πιο συχνά το εντεράκι...

Το θεμα είναι ότι πονάει. Αυτό τον ξυπνάει, τον κρατάει ξύπνιο μέχρι να κάνει αυτό που τον ζοριζει.

Οπότε σκέφτομαι αν μειωθούν οι κενώσεις θα πάψει να ζορίζεται τόσο.

7 hours ago, Nansy29 said:

2.5 μηνών είναι τώρα δίδυμα έχω.απλα η μία είχε πολύ έντονους κολικούς η άλλη πολύ λίγο..γύρω στον 1 μηνα και κατι ξεκίνησαν όσο πλησιάζε το δίμηνο κορυφώθηκαν και μετα Αρχισαν να εξασθενούν..

Να σου ζήσουν. Τόσο είπε και η παιδίατρος μου. Ελπίζω να περάσει γρήγορα ο καιρός.

Ειναι δύσκολη κατάσταση.

  • Μου αρέσει 1

FIi1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το infacolic το δίνω πριν το γεύμα συνήθως λίγα λεπτά πριν της δώσω το γάλα.. γιατί όταν το έδινα καπάκι το έβγαζε...! Εμένα μου είπε μπορώ να της δίνω μέχρι 4 φορές τη μερα!! Διαφορά δεν είδα ούτε εγώ τρελή, ας ελπίσουμε να περάσουν γρήγορα οι κολικοι...! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Anna_k είπε:

Το θεμα είναι ότι πονάει. Αυτό τον ξυπνάει, τον κρατάει ξύπνιο μέχρι να κάνει αυτό που τον ζοριζει.

Οπότε σκέφτομαι αν μειωθούν οι κενώσεις θα πάψει να ζορίζεται τόσο.

 

Κάνε του μασάζ με τη φορά των δεικτών του ρολογιού να κινηθεί το έντερο.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, playbunny είπε:

Τι είναι το gripe water? Ποσιμο? 

Ναι πόσιμο είναι , μετά από κάθε γεύμα έως 6 φορές ! Εγώ δίνω μόνο το βράδυ 3 φορές και έκανε δουλειά ! Η παιδίατρος μου το σύστησε ! Βέβαια στην αρχή της έκανε λίγο δυσκοιλιότητας , αλλά μετά μια χαρα τωρα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

 Κορίτσια καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω πόσο κοιμούνται τα μωράκια σας κατά την διάρκεια της ημέρας?

Ο δικός μου σήμερα είναι 40 ημερών και μου κοιμάται 3 φορές από μιάμιση ώρα.

Τα δικά σας κοιμούνται περισσότερο?

Δείχνει ιδιαίτερα ανήσυχο το απόγευμα αλλά η παιδίατρος μου είπε ότι τότε είναι που ενοχλούν πιο πολύ οι κολικοί οπότε μπορεί να είναι και αυτό.

Θεωρώ συνέχεια ότι πεινάει και ενώ τον βάζω συνέχεια στο στήθος μετά από αρκετή ώρα του φτιάχνω πρόσθετο. Και παρόλο που έχει επιλέξει ο ίδιος τον αποκλειστικό θηλασμό (δύσκολα δέχεται το πρόσθετο). Αλλά πίνει ελάχιστο 20 με 30 ml και ξανά τα ίδια.  Άρα δεν πεινάει.

Το κάνουν και τα δικά σας μωρά?

Έχω διαβάσει ότι τα μωρά σε αυτήν την ηλικία κοιμούνται 15 με 17 ώρες συνολικά. Βάζοντας και το θηλασμό μέσα ναι κοιμάται τόσο. Όχι όμως καθαρά. Από την στιγμή που τον βάζεις στην κούνια του. Τότε δεν είναι τόσο.


FIi1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...