Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, elenioz είπε:

Καλησπέρα κοριτσουδια! Αφήστε δεν την παλεύω με την ζέστη, κάνω και μια εργασία που πρέπει να παραδώσω αυτές τις μέρες και δεν λειτουργώ καθόλου.... 

Τι καλά που έχετε κοιλίτσα! Εγώ βλέπω άλλες έξω και τις χαίρομαι :wub: Εμένα τωρα έχει μια εβδομάδα που έσκασε και φούσκωσε κ επιτέλους έχω αρχίσει να φαίνομαι χωρίς ρούχα ή με υπερβολικά κολλητά! Πάντως μέχρι τώρα κανείς δεν καταλαβαίνει ότι είμαι έγκυος, και αυτοί που το ξέρουν λένε ότι είμαι σαν πριν (παράπονο το έχω -_-)... Και από κιλά δεν έχω πάρει καθόλου ως τώρα. Αλλά από δω και στο εξής που θα βάλει το μπεμπάκι δεν την γλυτώνω. 

Ουυυ εμένα από τον 5ο φαίνεται κανονικοτατα τρομαρα μου κ όσο πάει φουσκώνει μου φαίνεται χαχαχα

Μωρέ τι σημασία έχει λεμεεε η κοιλιά κ τα κιλά? Είναι καλά τα μωρά μας? Παίρνουν βάρος σωστό? Εμείς είμαστε καλά κ υγιης? Τέλος.

Τι να πάρεις 5 κιλα τι 10 τι 15 σιγά τη διαφορά!! Να είμαστε καλά πρέπει είτε φαίνεται η κοιλίτσα είτε όχι!!

Σήμερα πάντως φίλη ήταν λίγο καλύτερα με το αεράκι ε?? Εγώ το χάρηκα χθες το βράδυ κοιμήθηκα σαν πουλακι με ανοιχτό το πατζουρι έκανε τέλειο ρεύμα..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Renez είπε:

Ουυυ εμένα από τον 5ο φαίνεται κανονικοτατα τρομαρα μου κ όσο πάει φουσκώνει μου φαίνεται χαχαχα

Μωρέ τι σημασία έχει λεμεεε η κοιλιά κ τα κιλά? Είναι καλά τα μωρά μας? Παίρνουν βάρος σωστό? Εμείς είμαστε καλά κ υγιης? Τέλος.

Τι να πάρεις 5 κιλα τι 10 τι 15 σιγά τη διαφορά!! Να είμαστε καλά πρέπει είτε φαίνεται η κοιλίτσα είτε όχι!!

Σήμερα πάντως φίλη ήταν λίγο καλύτερα με το αεράκι ε?? Εγώ το χάρηκα χθες το βράδυ κοιμήθηκα σαν πουλακι με ανοιχτό το πατζουρι έκανε τέλειο ρεύμα..

Αυτό έχει σημασία! Να είμαστε καλά κι εμείς κ τα μωρά κ τι να κάνουμε αν έχουμε κ καμία λιγούρα???? Αρκεί να μη γίνονται υπερβολές,όχι μόνο τώρα,γενικά!:)

Εμείς έχουμε ωραίο δροσερό αεράκι ευτυχώς! 

 

  • Μου αρέσει 3

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 said:

Που βρήκες τη βεβαίωση εργοδότη? Είναι ευκολο να μου στείλεις λινκ?

Ναι στις παροχές πας! Και μπαίνεις μπροστά,κοίτα μη περιμένεις..

 https://click-me.gr/xrisima-menu/entypa-menu/3336-ypeythyni-dilosi-ergodoti-diakopi-ergasias-logo-egkymosynis.html

Για δες αυτό, ελπίζω να είναι το σωστό..

Link to comment
Share on other sites

https://click-me.gr/xrisima-menu/entypa-menu/3336-ypeythyni-dilosi-ergodoti-diakopi-ergasias-logo-egkymosynis.html

@Anastasia05

 Ελπίζω να φαίνεται σωστά γιατί πριν δεν εμφάνιζε το ποστ μου. Ελπίζω να είναι και το σωστό έγγραφο..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Ουυυ εμένα από τον 5ο φαίνεται κανονικοτατα τρομαρα μου κ όσο πάει φουσκώνει μου φαίνεται χαχαχα

Μωρέ τι σημασία έχει λεμεεε η κοιλιά κ τα κιλά? Είναι καλά τα μωρά μας? Παίρνουν βάρος σωστό? Εμείς είμαστε καλά κ υγιης? Τέλος.

Τι να πάρεις 5 κιλα τι 10 τι 15 σιγά τη διαφορά!! Να είμαστε καλά πρέπει είτε φαίνεται η κοιλίτσα είτε όχι!!

Σήμερα πάντως φίλη ήταν λίγο καλύτερα με το αεράκι ε?? Εγώ το χάρηκα χθες το βράδυ κοιμήθηκα σαν πουλακι με ανοιχτό το πατζουρι έκανε τέλειο ρεύμα..

Έτσι ακριβώς! Από την στιγμή που έχουμε υγεία εμείς κ τα μωράκια μας όλα τα άλλα είναι απλά να έχουμε να συζητάμε :mrgreen:

Και εγώ προχθές κοιμήθηκα πολύ καλά! Και τα πρωινά είναι εντάξει μέχρι τις 10-11 μετά ξεκινάει η κάψα και το μαρτύριο. Δεν έχω και ερκοντισιον στο σπίτι οπότε ο ανεμιστήρας ώρες ώρες είναι σαν να ανακυκλώνει τον ζεστό αέρα πολύ χάλι...Αλλά σταματάω με την γκρίνια μου ! 

@Blossombaby Και εμένα η γιατρός μου μου την έδωσε. Και φαντάσου μόνη της μου το είπε, εμένα δεν με είχε κόψει να την ρωτήσω. Ρωτά γτ μπορεί να γλυτώσεις την κάποια ταλαιπωρία. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πω πω γλωσσοκοπανες λίγο έκλεισα τα μάτια μου κ γράψατε 3 σελίδες! Αφού τσακιζα τα γεμιστά μου ένιωθα τόσο κουρασμένη σήμερα... η κοιλιά φαίνεται για 9μηνων δε το συζητώ! Με ρώτησε ένας κυριουλης αν είμαι στις μερες μου.χαχαχχα που να ξερε ο κακομοίρης!


SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Anastasia05 προσπαθώ να βάλω το link που βρήκα την υπεύθυνη δήλωση αλλά μου βγάζει το ποστ μου hidden....και δε νομιζω ότι φαίνεται.. τελος πάντων το βρήκα σε ενα σαιτ www. Click me . Gr  υπευθυνη δηλωση εργοδότη... ελπιζω να είναι και το σωστό έγγραφο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Blossombaby είπε:

@Anastasia05 προσπαθώ να βάλω το link που βρήκα την υπεύθυνη δήλωση αλλά μου βγάζει το ποστ μου hidden....και δε νομιζω ότι φαίνεται.. τελος πάντων το βρήκα σε ενα σαιτ www. Click me . Gr  υπευθυνη δηλωση εργοδότη... ελπιζω να είναι και το σωστό έγγραφο.

Θα το δω κ θα σου πω!

Just now, Blossombaby είπε:

@Anastasia05 προσπαθώ να βάλω το link που βρήκα την υπεύθυνη δήλωση αλλά μου βγάζει το ποστ μου hidden....και δε νομιζω ότι φαίνεται.. τελος πάντων το βρήκα σε ενα σαιτ www. Click me . Gr  υπευθυνη δηλωση εργοδότη... ελπιζω να είναι και το σωστό έγγραφο.

Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι αν είναι αυτό ακριβώς.. 

Έχουμε καιρό ,θα πάω κι από ΙΚΑ κι από το γραφείο προσωπικού

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Irinoula86 said:

Γεια σας κορίτσια!!!! πόσα έχετε πει πάλι???????? διάβαζα μερικά αλλά δεν προλάβαινα να απαντήσω.... ήμουν σε διήμερο σεμινάριο για την δουλειά και έφευγα 8.30 από το σπίτι και γυρνούσα 9.

λοιπον... αρχίζω....

@Marti κ εγω νομίζω δεν θα την κάνω την καμπύλη... δεν μου είπε κάτι στο προηγούμενο ραντεβού και τώρα έχω πάλι στις 29/07.θα τον ρωτήσω βέβαια αλλά κ εγω τον εμπιστεύομαι και οτι μ πει θα κάνω.....

απο ρουχαλάκια τώρα εγώ τα έχω πάρει όλα μέχρι στιγμής μαρκυμανικα και λεπτα..... τα πολύ μικρά.... χθες του πήρα και παντελόνι με μπλουζακι για νεογεννητο.... χαχα πολυ πλάκα ειχε......

λετε να πάρω κ εγω κοντομάνικα?

θέμα αποτρίχωση: στο μπικίνι χαμούλης.... δεν ξέρω πως να το κάνω δεν βλέπωωωωωωωωω.......

@Blossombaby εγω πήγα χθες ικα και μ είπαν θελει μια βεβαιωση γιατρού από Ικα (πηγαινε σε πεδυ της περιοχης σου) για την ΠΗΤ, την βεβαίωση του εργοδότη ότι διέκοψες απασχόληση λόγω εγκυμοσύνης και βεβαίωση δική σου ότιδεν εργαζεσαι για αυτο το διάστημα(αυτα μπορείς να τα βρεις καισ το ιντερνετ τις βεβαιώσεις). εγω πήγα ικα και μ τις εδωσαν έτοιμες. αυτα τα χαρτιά πρέπει να κατατεθούν αφου θα αρχίσει η αδεια αυτή από την δουλειά..... τωρα πες εσύ τι δικαιούμαστε μιας κ εγω αυτα δεν ξερω.....

@Jasmine εμένα στο μητέρα μου είπαν τα εξής από χαρτιά:  ταυτότητα, ληξιαρχική πράξη γάμου, βιβλιάρου, έγγραφα ιδιωτικής ασφάλειας αν υπάρχει, αφμ, αμκα.

Πήρα χθες απο mothercare και για μένα σορτσακια εγκυμοσύνης τέλεια με έκπτωση και για τον αντρακο μου μερικά πραγματακια!!!!

τώρα για την κούραση τις τελευταίες μερες και εγω νιώθω πτώμα και επίσης έχω βαρύνει πολύυυ.... ηκοιλια ειναι τουμπανο!!!! σήμερα ένας γείτονας μ ρώτησε πότε γενναω γτ φαινομαι λεει σαν να ειμαισ τις μερες μου... α και χθες π πήγα σουπερ ανοιξαν ταμειο για εμενα για να μην περιμένω... και στο the mall όλοι μ έδιναν σκαμπουδάκι για να κάτσω....... φανταστείτε πως είμαι!!!!!

 

Καλό είναι αυτό που σε διευκολύνουν σε υπηρεσίες και καταστήματα, δε το συζητώ. Αλλά βρε κορίτσια με εκνευρίζει που μόλις σε βλέπουν με κοιλιά αμέσως θεωρούν ότι είσαι στις μέρες σου (λες και οι 6-7-8 μηνών έγκυες δεν πρέπει να έχουν κοιλιά) και αρχίζουν να συγκρίνουν τί κοιλιά είχαν εκείνες στην εγκυμοσύνη τους κτλ. Σε κάνουν να νιώθεις ότι κάτι πάει στραβά με εσένα, αλλά δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Ας πούμε η αδερφή μου που είχε 5 κιλά μωρό και άλλα τόσα πλακούντα, μαζί με πολύ φούσκωμα στο στομάχι, κατακράτηση υγρών, πρησμένα πόδια κτλ. είναι φυσιολογικό που είχε μεγαλύτερη κοιλιά και περισσότερα κιλά από την κουμπάρα μου που είχε 2,5 κιλά μωρό και καθόλου δυσπεψία ή έξτρα πρήξιμο πουθενά αλλού. Φυσικά παίζει ρόλο και η ανατομία του σώματός μας, πόσο ψηλό κορμό έχουμε κτλ.

 

30 minutes ago, Christinα said:

Μόλις διάβαζα 7 με 10 κιλα εως τον έβδομο είναι καλά! Οπότε καλά είμαστε βρε κορίτσια, παρόλο που είμαι αφράτο μέχρι 16 να πάρω πάλι νομίζω θα είναι οκ. Για να δω κ η καμπύλη τι θα πει... Τελικά νομίζω ότι σήμερα ζαλιζομουν επειδή χθες δεν είχα φάει καλά...φατε φάτε δν πειράζει :cool:

Κι εγώ περίπου 7 κιλά είχα πάρει μέχρι 10 μέρες πριν που ήμουν 25 εβδομάδων. Τώρα δεν έχω ζυγαριά, οπότε δεν έχω ιδέα, αλλά σίγουρα θα έχω βάλει κάτι παραπάνω γιατί η κοιλιά μου έχει μεγαλώσει απότομα από τότε! Ήλπιζα να μη ξεπεράσω πολύ τα +10 κιλά σύνολο μέχρι το τέλος, αλλά τώρα ξέρω ότι δεν έχω ελπίδες... σίγουρα θα φτάσω τα 15-16, ειδικά εφόσον είμαι τόσο επιρρεπής στο πρήξιμο. Δε με νοιάζει όμως, αφού τρώω φυσιολογικά (και λιγότερο από ότι πριν την εγκυμοσύνη γιατί το στομάχι μου δεν αντέχει πολλά) και όσο το μωρό κι εγώ είμαστε υγιείς, τίποτα άλλο δεν έχει σημασία.

 

Just now, elenioz said:

Έτσι ακριβώς! Από την στιγμή που έχουμε υγεία εμείς κ τα μωράκια μας όλα τα άλλα είναι απλά να έχουμε να συζητάμε :mrgreen:

Και εγώ προχθές κοιμήθηκα πολύ καλά! Και τα πρωινά είναι εντάξει μέχρι τις 10-11 μετά ξεκινάει η κάψα και το μαρτύριο. Δεν έχω και ερκοντισιον στο σπίτι οπότε ο ανεμιστήρας ώρες ώρες είναι σαν να ανακυκλώνει τον ζεστό αέρα πολύ χάλι...Αλλά σταματάω με την γκρίνια μου ! 

@Blossombaby Και εμένα η γιατρός μου μου την έδωσε. Και φαντάσου μόνη της μου το είπε, εμένα δεν με είχε κόψει να την ρωτήσω. Ρωτά γτ μπορεί να γλυτώσεις την κάποια ταλαιπωρία. 

Πώς την παλεύεις βρε κορίτσι μου χωρίς αιρκοντίσιον... πραγματικά χαρά στο κουράγιο σου! Να προσέχεις γενικά για τυχόν ζαλάδες/δυσφορία, ειδικά αν έχεις χαμηλή πίεση. Και δροσερά ντουζ όποτε μπορείς. Εγώ όταν μας είχε χαλάσει το αιρκοντίσιον, βρεχόμουν συνέχεια (χέρια, πόδια... όπου μπορούσα) και καθόμουν κάτω από τον ανεμιστήρα που έχουμε στο ταβάνι.

  • Μου αρέσει 3

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva137 είπε:

Καλό είναι αυτό που σε διευκολύνουν σε υπηρεσίες και καταστήματα, δε το συζητώ. Αλλά βρε κορίτσια με εκνευρίζει που μόλις σε βλέπουν με κοιλιά αμέσως θεωρούν ότι είσαι στις μέρες σου (λες και οι 6-7-8 μηνών έγκυες δεν πρέπει να έχουν κοιλιά) και αρχίζουν να συγκρίνουν τί κοιλιά είχαν εκείνες στην εγκυμοσύνη τους κτλ. Σε κάνουν να νιώθεις ότι κάτι πάει στραβά με εσένα, αλλά δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Ας πούμε η αδερφή μου που είχε 5 κιλά μωρό και άλλα τόσα πλακούντα, μαζί με πολύ φούσκωμα στο στομάχι, κατακράτηση υγρών, πρησμένα πόδια κτλ. είναι φυσιολογικό που είχε μεγαλύτερη κοιλιά και περισσότερα κιλά από την κουμπάρα μου που είχε 2,5 κιλά μωρό και καθόλου δυσπεψία ή έξτρα πρήξιμο πουθενά αλλού. Φυσικά παίζει ρόλο και η ανατομία του σώματός μας, πόσο ψηλό κορμό έχουμε κτλ.

 

Κι εγώ περίπου 7 κιλά είχα πάρει μέχρι 10 μέρες πριν που ήμουν 25 εβδομάδων. Τώρα δεν έχω ζυγαριά, οπότε δεν έχω ιδέα, αλλά σίγουρα θα έχω βάλει κάτι παραπάνω γιατί η κοιλιά μου έχει μεγαλώσει απότομα από τότε! Ήλπιζα να μη ξεπεράσω πολύ τα +10 κιλά σύνολο μέχρι το τέλος, αλλά τώρα ξέρω ότι δεν έχω ελπίδες... σίγουρα θα φτάσω τα 15-16, ειδικά εφόσον είμαι τόσο επιρρεπής στο πρήξιμο. Δε με νοιάζει όμως, αφού τρώω φυσιολογικά (και λιγότερο από ότι πριν την εγκυμοσύνη γιατί το στομάχι μου δεν αντέχει πολλά) και όσο το μωρό κι εγώ είμαστε υγιείς, τίποτα άλλο δεν έχει σημασία.

 

Πώς την παλεύεις βρε κορίτσι μου χωρίς αιρκοντίσιον... πραγματικά χαρά στο κουράγιο σου! Να προσέχεις γενικά για τυχόν ζαλάδες/δυσφορία, ειδικά αν έχεις χαμηλή πίεση. Και δροσερά ντουζ όποτε μπορείς. Εγώ όταν μας είχε χαλάσει το αιρκοντίσιον, βρεχόμουν συνέχεια (χέρια, πόδια... όπου μπορούσα) και καθόμουν κάτω από τον ανεμιστήρα που έχουμε στο ταβάνι.

Που να δεις τι θα ακούς για το μωρό μετά..... Καμία σχέση με τώρα..

Εγώ αν έχω όρεξη απαντάω με τον ίδιο πικροχολο τρόπο κ χαμογελακι:mrgreen:

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Τώρα γύρισα από την δουλειά, τα έχω φτύσει...

Ένα θα σας πω αυτή που πήραμε να με αντικατάστησει παραιτήθηκε γιατί βρήκε αλλού δουλειά, οπότε οοοοτι υποτίθεται ότι θα έκανε γύρισε πάλι σε εμένα συν όλα τα άλλα....το έχω πάρει απόφαση θα γεννήσω στο γραφείο...

  • Λυπημένη/-ος 5

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, EugenJen είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Τώρα γύρισα από την δουλειά, τα έχω φτύσει...

Ένα θα σας πω αυτή που πήραμε να με αντικατάστησει παραιτήθηκε γιατί βρήκε αλλού δουλειά, οπότε οοοοτι υποτίθεται ότι θα έκανε γύρισε πάλι σε εμένα συν όλα τα άλλα....το έχω πάρει απόφαση θα γεννήσω στο γραφείο...

Έλα ρε μπέμπα μου θα αλλάξει αυτό θα δεις..

Στη τελική αυτό ακριβώς,σε γίνεται να γεννήσεις εκεί οπότε ας κάνουν κάτι τα αφεντικουλινια γτ βλέπω να μένουν σιξυλα!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, EugenJen είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Τώρα γύρισα από την δουλειά, τα έχω φτύσει...

Ένα θα σας πω αυτή που πήραμε να με αντικατάστησει παραιτήθηκε γιατί βρήκε αλλού δουλειά, οπότε οοοοτι υποτίθεται ότι θα έκανε γύρισε πάλι σε εμένα συν όλα τα άλλα....το έχω πάρει απόφαση θα γεννήσω στο γραφείο...

Δε θα μιλήσω δε θα μιλήσω!!!<_<σέβομαι την κατάσταση σου...

 

  • Χαχα 1

SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, EugenJen είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Τώρα γύρισα από την δουλειά, τα έχω φτύσει...

Ένα θα σας πω αυτή που πήραμε να με αντικατάστησει παραιτήθηκε γιατί βρήκε αλλού δουλειά, οπότε οοοοτι υποτίθεται ότι θα έκανε γύρισε πάλι σε εμένα συν όλα τα άλλα....το έχω πάρει απόφαση θα γεννήσω στο γραφείο...

Το πολύ πολύ να δουλέψεις λίγο περισσότερο πριν κ να βγεις σε άδεια δύο εβδομάδες μετά.. κ να κάτσεις μετά πιο πολύ με το νινι

Αν αντέχεις ..

Μη βάλεις κανένα πάνω από τη δική σου υγεία κ της κόρης σου.

Άντε με τους ανιωθους καλοκαιριατικα...

  • Μου αρέσει 3

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε @Anastasia05 @Eva137 κ εμένα σήμερα μου λέει η φίλη μου που γέννησε τώρα το δεύτερο της "μη κάνεις το λάθος κ το μάθεις αγκαλιά γιατι θα σε καβαλήσει μετά κ καλύτερα να κλάψει μόνο στη κούνια του να μάθει παρά αγκαλιά κτλ" κ εγώ έλεγα ναι ναι ναι....αλλά σκεφτόμουν πως όσο θέλει ο μπέμπης αγκαλιά τόσο θα του δίνω..αν δε θέλει πάλι πολύ θα τον αφήνω..κοινως η νοοτροπία μου είναι να πάω με τα νερά του όσο είναι μωρό τουλάχιστον..αλλά άντε να το εξηγήσω..πφφφ

Όσα κιλά θέλουμε θα πάρουμε,με ότι κοιλίες θέλουμε θα έχουμε κ θα μεγαλώσουμε τα παιδιά μας όπως ακριβώς θέλουμε..άντε γτ έχουμε κ τις ορμόνες που παρταρουν μέσα μας!!!!!:twisted:

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...