Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Εγώ ρε γμτ δε θυμάμαι τι εξετάσεις έκανα στην ωοληψια..για κάποιο λόγο δε θυμάμαι σχεδόν τπτ από αυτή τη διαδικασία,πέρασαν 2,5 χρόνια ..Πάντως ακόμα και αν πάω με φυσικό τρόπο,πάλι θα κάνω μέθη,δεν παίζει να αντέξω χωρίς αναισθησία 

      Τώρα στην εμβρυομεταφορά έκανα  ορμονολογικες(tsh,lh,Ε2 κτλ)αλλά FSH δεν εκανα. Φοβάμαι να την κάνω,θα δω κάνα νούμερο τρελό και θα βάλω τα κλάματα.Εχεις δίκιο πάντως,από την ώρα που απέτυχε η εμβρυομεταφορά,έχω τρελαθεί απ' τη στεναχώρια και το άγχος..

      Στην ετ δεν σε νοιάζει η fsh, αλλά σου μιλώ από προσωπική εμπειρία όλες αυτές οι εξετασεις μόνο άγχος μας φέρνουν. Τις κάνεις μόνο αν τις ζητήσει ο γιατρός, για να καταλάβεις εγώ του είχα πει δεν θέλω να τις κάνω ξανά και μου είπε κανένα πρόβλημα. Άλλωστε αν πας σε φυσικό κύκλο δεν σε νοιάζουν!

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Σημερα τρωμε μακαρονια με κιμα, εχτες δεν ειχα καμμια διαθεση να κανω κατι ιδιαιτερο οποτε μου φαινεται Αγγελικη σου εδωσα μια πολυ ευκολη λυση!

Ricola μπορει να εχει συννεφια αλλα εχει ζεστη και δεν ειναι για βροχη οποτε μπορειτε να βολταρετε!

Τζενακι καλα ειμαι αν και ξερω οτι αυτο που εχει συμβει θα εχει επιπτωσεις στην οικογενεια μου ειτε τωρα ειτε σε καποια χρονια

Νινα μπορεςι με τετοια θερμοκρασια που εχει η θαλασσα να κανεις μπανιο? Γιατι ωραια ειναι εξω αλλα τα νερα θα ειναι παγωμενα

Φωτεινη κρατιεται το ηθικο ακμαιο για την ωρα γιατι καποιος θα την πληρωσει την νυφη στο τελος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα! Πρωινή σημερα αλλα κι εδω εχει αρκετη δουλεια και κοσμο οπότε δεν ξερω πότε θα μπορεσω να μπω.

καλημέρα Φωτεινούλα!

Αγγελικη επισης! Πικρα η δουλεια οταν λειπουν συναδελφοι!

Σήμερα ευτυχώς έχουμε δώσει το παρόν σχεδόν όλοι!

Φιλια

Καλημέρα!

Τι κάνετε; Πώς είστε;

Γειά σου κοριτσάκι!

Ο άντρας μου ανυπομονεί περισσότερο και για έναν περίεργο λόγο δε νιώθει καθόλου αγωνία ή τουλάχιστον δεν μου την έχει εκφράσει.

Σίγουρα θα έχει κι αυτός την ανησυχιούλα του αλλά προκειμένου να είσαι εσύ ήρεμη δεν σου την δείχνει. Τί γλυκός!

καλημερα παιδια τι κανετε?

γειά σου Τζενάκι!

Αγγελικη μου καλημερα !!

καλημέρα και σε σένα!

Απο μαγειρικα εφτιαξα φασολαδα τρομερη κ τυροψωμα για κολατσιο κ μετα βολταραμε μεχρι το βραδυ !

Είδες τώρα που έχει ανέβει η θερμοκρασία πως δεν έχεις όρεξη να μαζευτείς στο σπίτι?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παρεακιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!

καλώς το το κορίτσι μας!

Για σημερα μπριαμμμμμμμ μιαμ μιαμ μιαμ!!!!

Πολλα φιλια σε ολουςςςςςςς!!!!

(σας προλαβα ολους και το τσιτσινι μου ακομα κοιμαται)

Είδες τι καλό νινάκι έχεις? Αφήνει την μανούλα του να χαλαρώνει κιόλας!

Αγγελικουλα μακαρονιααααααααααα!!!!!!!!!!

καλή ιδέα αλλά φάγαμε την Κυριακή...

Σημερα τρωμε μακαρονια με κιμα, εχτες δεν ειχα καμμια διαθεση να κανω κατι ιδιαιτερο οποτε μου φαινεται Αγγελικη σου εδωσα μια πολυ ευκολη λυση!

χαχαχα! Μόλις απάντησα στην Ιωάννα ότι μακαρόνια φάγαμε την Κυριακή!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικη τι λες για αρακα, μακρονια με σαλτσα,φακες?

Ρικολακι δεν ειναι δυσκολα, φτιαχνω ζυμη οπως κανω για το ψωμι απλα βαζω κ λιγο λαδακι μερα κ την αφηνω να φουσκωσει.μετα κοβω με το χερι κομματια ζυμης μικρα τα απλωνω λιγο με το χερι, βαζω απο πανω τριμμενη φετα ,ξανακλεινω σε μπαλακι κ παταω να γινει σαν πιτα κ τηγανιζω.

σε ενα κιλο αλευρι χωριατικο, βαζω ενα φακελακι μαγια, αλατι κ λιγο λαδι ( μισο φτυτζανακι περιπου του ελληνικου καφε χοντρικα).Αν θες βαζεις κ λιγο ξυδι μεσα για να γινει πιο τραγανο το ζυμαρι, εγω βαζω παντα στο ψωμι κ στην πιτσα.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικη τι λες για αρακα, μακρονια με σαλτσα,φακες?

Ρικολακι δεν ειναι δυσκολα, φτιαχνω ζυμη οπως κανω για το ψωμι απλα βαζω κ λιγο λαδακι μερα κ την αφηνω να φουσκωσει.μετα κοβω με το χερι κομματια ζυμης μικρα τα απλωνω λιγο με το χερι, βαζω απο πανω τριμμενη φετα ,ξανακλεινω σε μπαλακι κ παταω να γινει σαν πιτα κ τηγανιζω.

σε ενα κιλο αλευρι χωριατικο, βαζω ενα φακελακι μαγια, αλατι κ λιγο λαδι ( μισο φτυτζανακι περιπου του ελληνικου καφε χοντρικα).Αν θες βαζεις κ λιγο ξυδι μεσα για να γινει πιο τραγανο το ζυμαρι, εγω βαζω παντα στο ψωμι κ στην πιτσα.

τι ωραια συνταγουλα κι ευκολη. Μπαινει στο προγραμμα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είδες τι καλό νινάκι έχεις? Αφήνει την μανούλα του να χαλαρώνει κιόλας!

καλή ιδέα αλλά φάγαμε την Κυριακή...

Σημερα τρωμε μακαρονια με κιμα, εχτες δεν ειχα καμμια διαθεση να κανω κατι ιδιαιτερο οποτε μου φαινεται Αγγελικη σου εδωσα μια πολυ ευκολη λυση!

χαχαχα! Μόλις απάντησα στην Ιωάννα ότι μακαρόνια φάγαμε την Κυριακή!

ευκολο ειναι και το κοτοπουλο στο φουρνο ή φιλετο κοτοπουλο με πιπεριες ή κρεμα γαλακτος. Γινονται πολυ γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

που να το φας κιολας! ο γιος μου που δεν ειναι κ πολυ φαν του φαγητου τρελαινεται!

λογικα πρεπει να ειναι λεπτη η πιτουλα για να τηγανιστει καλα ε? ποσες περιπου βγαινουν?

Link to comment
Share on other sites

Ricola μπορει να εχει συννεφια αλλα εχει ζεστη και δεν ειναι για βροχη οποτε μπορειτε να βολταρετε!

Οντως πολυ ζεστη εξω...μολις γυρισαμε απο λαικη..και ο μικρος ακομα κοιμαται στο καροτσι του!!!

Βρηκα και ωραια κολοκυθια στρογγυλα και λεω να κανω την Εβιροσυνταγη αυγολεμονο η γεμιστα και με ντοματουλες....μμμμ....θα το σκεφτω!

Link to comment
Share on other sites

Ρικολακι δεν ειναι δυσκολα, φτιαχνω ζυμη οπως κανω για το ψωμι απλα βαζω κ λιγο λαδακι μερα κ την αφηνω να φουσκωσει.μετα κοβω με το χερι κομματια ζυμης μικρα τα απλωνω λιγο με το χερι, βαζω απο πανω τριμμενη φετα ,ξανακλεινω σε μπαλακι κ παταω να γινει σαν πιτα κ τηγανιζω.

σε ενα κιλο αλευρι χωριατικο, βαζω ενα φακελακι μαγια, αλατι κ λιγο λαδι ( μισο φτυτζανακι περιπου του ελληνικου καφε χοντρικα).Αν θες βαζεις κ λιγο ξυδι μεσα για να γινει πιο τραγανο το ζυμαρι, εγω βαζω παντα στο ψωμι κ στην πιτσα.

Μιαμ μιαμ ευκολο οντως!!!Ευχαριστωωωωω!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είδες τι καλό νινάκι έχεις? Αφήνει την μανούλα του να χαλαρώνει κιόλας!

Ειναι ειναι πολυ καλο νινακι!!!!!(ποσο πιο χαζομαμα θεε μου).

Ααααα να κανω και μια ερωτηση ???

Ο μικρος ειναι 3 μηνων απο χθες οτι περασει απο το στομα του το βαζει με μανια μεσα(χερια..μανικια...παιχνιδια..κτλ)και εχει πολυ μα πολυ σαλιοοοοο!!!(και σαν να θελει παραπανω αγκαλιτσες)..Υπαρχει περιπτωση να ειναι δοντια???

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ειναι πολυ καλο νινακι!!!!!(ποσο πιο χαζομαμα θεε μου).

Ααααα να κανω και μια ερωτηση ???

Ο μικρος ειναι 3 μηνων απο χθες οτι περασει απο το στομα του το βαζει με μανια μεσα(χερια..μανικια...παιχνιδια..κτλ)και εχει πολυ μα πολυ σαλιοοοοο!!!(και σαν να θελει παραπανω αγκαλιτσες)..Υπαρχει περιπτωση να ειναι δοντια???

κι εμενα σε αυτη την ηλικια το ιδιο εκανε αλλα τελικα το πρωτο δοντι το εβγαλε περιπου 7 μηνων. Μπορει να ειναι και η προετοιμασια του δοντιου, δεν σημαινει οτι σημερα ποναει αυριο βγαινει δοντι, μπορει να παρει και μηνες ολο αυτο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Καταρχήν συγνώμη που εισβαλω έτσι στην παρέα σας. Είμαι κι εγώ μανούλα δυο αγοριών, 2 ετών και 1,5 μηνών και όπως καταλαβαίνετε το μαγείρεμα με απασχολεί καθημερινά.

Σας διαβάζω συχνα και έχω κλέψει πολλές φορες συνταγές σας. Θυμάμαι οτι μιλουσατε για ζύμες πίτσας αλλά δεν έχω χρόνο να ψαξω που...Μήπως έχετε καμία συνταγή για αφρατη ζύμη. Αύτη που κάνω εγώ βγάζει πολύ λεπτό και τραγανό ζυμάρι και δεν αρέσει στον γιό μου,θέλει μάλλον κάτι πιο μαλακό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες!

Χαμός από χτες και σίγουρα κάτι θα ξεχάσω να πω όπως πάντα:P.. για αυτό ξεκινάω από την πιο πρόσφατη kasteraki: καλώς την! αφού μας έχει "κλέψει" τόσες συνταγές, γιατί δεν μπαίνεις στην παρέα μας να μας δανείσεις και εσύ καμία?:tongue: όλοι οι καλοί χωράνε! για ζύμη πίτσας έχω την εξής, που δεν την κάνω γιατί είναι πολύ αφράτη για τα γούστα του συζύγου: 1 φαρίνα, 1 γιαούρτι, 1 αυγό και 1 ποτήρι λάδι (ηλιέλαιο κατά προτίμηση και ίσως καλύτερα όχι γεμάτο ποτήρι). τα ανακατεύεις όλα καλά και έτοιμη για ψήσιμο.

Εβίρι πραγματικά με ταξίδεψες και εμένα με την περιγραφή σου... νόμιζα ότι ήμουν μαζί στη βάρκα! μπράβο!

ioanna81 δεν νομίζω ότι θα μπω για μπάνιο ακόμα... είμαι κρυουλιάρα και σίγουρα θα είναι παγωμένα τα νερά... αλλά την ηλιοθεραπεία δεν θα την χάσω!:tongue:

Να καλωσορίσω και τον νέο άντρα στην παρέα μας! και από ότι βλέπω εκτός από καλός μάγειρας, φροντίζει την αγαπημένη του που περιμένει μωράκι... με το καλό!!

Σήμερα τηγάνισα κουτσομούρες και συνόδεψα με σαλάτα πράσινη... για αύριο για πείτε καμία ιδέα... έχω κολοκύθια στο ψυγείο και θα ήθελα να έκανα κάτι εκτός γεμιστών.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και σας ευχαριστω για την υποδοχή. Ξέρω ότι το μαγείρεμα μπορει να γίνει μεγάλος μπελάς, ειδικά στην περίοδους σαν αυτές που και αντοχές σας δεν ειναι οι ίδιες. Οπ΄οτε το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε ειναι να βοηθάμε στις δουλειάς του σπιτιού.

@ kasteraki: η ζύμη που φτιάχνω εγω θέλει λιγο χρόνο, αλλα απο γεύση ειναι παρά πολυ ωραία. (Κατα γενική ομολογία κ όχι προσωπική :) )

1/2 αλεύρι σκληρό ( ψάξε αν βρεις για πίτσα γιατι ειναι και πολυ λεπτό, αν είσαι Αθήνα βρες χρόνο να πας μεχρι την Ευριπίδου)

~350γρ νερό χλιαρό! (Όχι καυτό γιατι η μαγιά δε θα σου φουσκώσει σωστά)

2 κουταλιές σούπας λάδι

1 κουταλάκι γλ. Αλάτι

1/2 κ.γλ ζάχαρη

1 κ.γλ μαγιά ξερή σε σκόνη

Ανακατευεις όλα τα υλικά και σιγά σιγά πρόσθετεις το νερό και ζυμωνεις, θα ειναι έτοιμο οταν θα το κανεις μπάλα και θα έχει μια λαστιχοτη υφή αλλα δ θα κολλάει στα χέρια. Το βάζεις σε μια μεγάλη λεκάνη, που εχεις λαδώσει γύρω γύρω, σκέπαζεις με μεμβράνη καλα και το αφήνεις να φουσκώσει (τουλάχιστον να διπλασιαστει).

Οταν φουσκώσει, "σπάς" τον αέρα που έχει κρατήσει, ζυμωνεις απαλά ξανα κ το αφήνεις να φουσκώσει ξανα. Οταν διπλασιαστεί είσαι έτοιμη.

Tip, οταν τη βάλεις στο ταψί, αφου το λαδωσεις πριν απλωσες τη ζύμη "πασπαλιζεις" με ΨΙΛΟ! Σιμιγδάλι ετσι δε θα σου κολλήσει στο ταψί κ αποκτάται ωραία υφή.

Tip2: εγω δε βάζω κίτρινο τυρί γιατι ειναι πολυ λιπαρό και βγάζει ζουμιά. Πάντα μοτσαρελα αλλα 3-4 λεπτά πριν τη βγάλεις γιατι καίγεται εύκολα και κανει κρουστά.

Αυτα, αν θες κ για τη σάλτσα εδω είμαστε. ;)

Καλο βράδυ σε όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...