Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Κορίτσια έχω μια απορία,ίσως τελείως παράλογη,αλλά θα σκάσω.Μου έχει μείνει ένα ακόμη έμβρυο από τα πέντε  και σε περίπτωση που δεν πιάσει,θα προχωρήσω σε ωοληψια κτλ.Τα πέντε έμβρυα,είναι από τότε που ήμουν 36.Αν δεν πιάσει ούτε αυτό,τότε μιλάμε για ποσοστό επιτυχίας 20%,δλδ μόνο η κορούλα μου.Αξιζει να κάνω ξανά ωοληψια?Δεν θα έχω απειροελάχιστες πιθανότητες να έχω κάποιο υγιές  έμβρυο τώρα στα 39? ☹️

      Εγώ πάντως στα 40 έκανα την καλύτερη ωοληψια με 3 βλαστοκύστες στα 3 γονιμοποιημένα! κι έναν μπέμπη ήδη από τις 2 που έβαλα..

      Στην επιτροπή θα γράψει το κέντρο σου πως δεν είναι επαρκής αυτή η βλαστοκύστη ποιοτικά κτλ και πως πρέπει να κάνεις διέγερση ξανά. 

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Απριλιου 2017


Recommended Posts

Winter2017 εμενα το γαλα με βοηθαει λιγο γιατι υποφερω απο καουρες κ εμετους τα βραδια!κ εμενα με φοβιζει το αν θα ερθει το μωρο στην ωρα του διοτι μενω σε νησι κ η μεταφορα στην αθηνα δε θα ειναι ευκολη αν συμβει κατι απροοπτο..αλλα σκεφτομαι θετικα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 513
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ όλες τα ίδια σκεφτόμαστε!!!Πιστεύω ότι η αγωνία προέρχεται επειδή δεν το έχουμε ξαναζησει...Με το που θα έρθουν τα μωρά μας σιγά σιγά θέλω να ελπίζω πως θα βρούμε τις ισορροπίες μας....

Όσο για τις καουρες (μπλιαχ)το χειρότερο μου...Εγώ δεν μπορούσα να κοιμηθώ κ ο γιατρός μου είπε να παίρνω malox plus...Δεν το συζητώ με το που το παίρνω κατευθείαν ηρεμω...Βέβαια το παίρνω μόνο όταν έχω πολύ έντονη καουρα!Τώρα από γιατροσοφια έχω ακούσει πως βοηθάει το σουσαμι,το ταχινι και το γάλα...Από αυτά μόνο το γάλα έχω δοκιμάσει και εντάξει κάπως ηρεμει την κατασταση αλλά στην πολύ έντονη καουρα δε βοηθάει κ πολύ....Εκεί μόνο κάποιο αντιοξινο...Συμβουλευσου το γιατρό σου!!!

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Winter2017 είπε:

Και μενα τα ιδια με αγχωνουν!!ολες μαλλοβ το ιδιο νοιωθουμε!Συν ο φοβος να πανε ολα καλα και να ρθει στην ωρα του το μωρο!!κανενα μυστικο για βραδυνες καουρες μηπως εχετε;;;με ταραζουν χωρις να τρωω πριν πεσω για υπνο!!!

ο γιατρός μου ειχε πει οτι μπορουμε να περνουμε τα ιδια φάρμακα με ολους τους άλλους για της καουρες ..... ρωτα και εσυ τον γιατρο σου εάν σου επιτρέπει 

ειναι η δεύτερη φορα που θα γινω μαμα γι αυτό και δεν με ανχονει τοσο πολυ η ζωη μου με το καινούριο μωρο .... η δεύτερη κορη μου παρότι μονο 2,5 ειμαι σχεδον σιγουρη πως θα προσεχει πολύ την δεύτερη .... 

οσο για τον θηλασμό ναι μεν είναι στην φυση μας αλλά εαν δεν εχεις ενημερωθει απο πριν ειναι πολυ δυσκολος .... στην πρωτη λογο διαφορων συγκυριων και σχεδόν καθολου ενημερωσης δυστυχώς δεν τα καταφερα ..... αυτη την φορα ομως το εχω ριξει στο διαβασμα γτ θελω πολύ να τα καταφέρωωωωω 

https://www.facebook.com/notes/χανια-φίλοι-και-υποστηρικτές-μητρικού-θηλασμου/δέκα-βήματα-προς-τον-επιτυχή-θηλασμό-πρόταση-του-παγκόσμιου-οργανισμού-υγείας-un/509514239078772

https://www.facebook.com/notes/χανια-φίλοι-και-υποστηρικτές-μητρικού-θηλασμου/θηλασμοσ/513916781971851

https://www.facebook.com/notes/χανια-φίλοι-και-υποστηρικτές-μητρικού-θηλασμου/υπερπαραγωγη-τι-κανουμε/1047655431931314

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/προβλήματα-γαλουχίας/πληγωμένες-θηλές-πρόληψη-και-θεραπεί/

σας εχω καποια πολύ ενδιαφέρον αρχεια εαν θελετε να διαβάσετε σχετικά με υον θηλασμό....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στα κορίτσια! :)

Εμένα με αγχώνει μήπως δεν καταφέρω να γεννήσω φυσιολογικά -φυσικά μάλλον- και χρειαστώ καισαρική και επισκληρίδιο. Δεν είναι θέμα ιδεολογικό τόσο, όσο ότι τρέμω την ιδέα της βελόνας στην σπονδυλική μου στήλη (μπρρρρρ και μόνο που το σκέφτομαι μου σηκώνεται η τρίχα!!) και το να μην έχω αίσθηση του σώματός μου, έστω από τη μέση και κάτω :wacko: Οι πόνοι δεν με αγχώνουν καθόλου από την άλλη! Ε, σκέφτομαι, ΟΚ θα πονέσω, ίσως και πραγματικά ΠΟΛΥ, αλλά γέννα είναι θα περάσει. Πόσο να κρατήσει πια; :roll:

Για τον θηλασμό, πιστεύω κι εγώ ότι αν δε γίνει σωστή αρχή μπορεί να γίνει δύσκολος και επίπονος γι αυτό σκέφτομαι να συνεννοηθώ με μια σύμβουλο θηλασμού να έρθει από τις πρώτες μέρες στο μαιευτήριο να δει αν θηλάζω σωστά γιατί τις μαίες των μαιευτηρίων δεν τις πολυεμπιστεύομαι σε θέματα θηλασμού. 

Υπομονή με τις καούρες, 1-2 φορές έχω νιώσει και είναι πολύ άσχημο συναίσθημα. Δεν έχω καμία συμβουλή δυστυχώς.. 

Κορίτσια τι ρουχάκια πήρατε για το μωρό; Χειμερινά; Καλοκαιρινά; Βελουτέ φαντάζομαι δεν θα χρειαστούμε έτσι; Επίσης τις πρώτες μέρες πως θα το σκεπάζουμε, θέλει χοντρή κουβέρτα τύπου ισπανική; Εγώ είμαι και τέλος Απρίλη κι έχω μπερδευτεί πολύ... (αν το έχω ξαναρωτήσει συγχωρέστε με, δεν μου χει απομείνει μυαλό καθόλου! Διάβαζα για την αφηρημάδα της εγκυμοσύνης αλλά τέτοιο πράγμα δεν το περίμενα!! :blink: Εσείς πως τα πάτε με  αυτό το θέμα;;; ) 

  • Μου αρέσει 1

vQjrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα πλεον δεν με φοβιζει τιποτα μετα απο 3 παιδια χιχιχιχιχιχι αλλα τα εχω νιωσει και εγω στον πρωτο αυτα!!,μην ανησυχειτε κοριτσια μου ολα καλα θα πανε η φυση ξερει οταν θα ερθει το μωρο σας θα ξερετε τι να κανετε!! Καουρες ευτυχως δεν εχω καθολου!! παρολο που η μικρη ειναι με το κεφαλι πανω! 

Melitini81 Εγω τα εχω αγορασει ολα χειμωνιατικα!! βελουτε χοντρες κουβερτες αλλα θα γεννησω αρχες Μαρτιου...νομιζω ομως οτι θελετε βελουτε και βαμβακερα μακρυμανικα ειναι πολυ μωρακια για να μην τα ντυνεται καλα ειδικα στην αρχη

η Αφηρημαδα ειναι αλλο πραγμα!! και ξες μετα δεν φευγει!!!σου περνει τα μυαλα το μωρο και η αφηρημαδα γινεται χειροτερη!!!


79o6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

29 minutes ago, crochetmania είπε:

η Αφηρημαδα ειναι αλλο πραγμα!! και ξες μετα δεν φευγει!!!σου περνει τα μυαλα το μωρο και η αφηρημαδα γινεται χειροτερη!!!

Ωχ αλίμονό μου!! ήμουν που ήμουν πάντα αφηρημένη, τώρα παράγινα!!!! Και θα μείνω έτσι;; :shock: 

Εσύ κοντεύεις δηλαδή! Άντε με το καλό!! 


vQjrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αφηρημαδα????φουλ...χαχαχαχαχαχα εγω γελαω με τον εαυτο μου!!!!εχει κι αυτο τη πλακα του..εγω δεν εχω παρει βελουτε κ τετοια αλλα εχω ψωνισει κ χριμωνιατικα κ καλοκαιρινα...απ ολα!κ τα κουβερτακια μας κ τα σεντονια κ τα ρουχα...θελω να ειμαι πτοετοιμασμενη για ολα!

Επισης κοριτσια νομιζω οτι η πεινα οσο παει και μεγαλωνει...καθε μερα πειναω κ περισσοτερο!το εχετε κ εσεις?

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Lena92 είπε:

Επισης κοριτσια νομιζω οτι η πεινα οσο παει και μεγαλωνει...καθε μερα πειναω κ περισσοτερο!το εχετε κ εσεις?

Αααααχ πονεμένο θέμα! Εγώ είμαι σε πρόγραμμα διατροφής.. δεν μπορώ να πω ότι πεινάω, τρώω κάθε τρεις ώρες, αλλά λιγουρεύομαι συνέχεια!! Τρώω ας πούμε κανονικά το πρωινό μου, πάω στον φούρνο για ψωμί και με παίρνουν οι μυρωδιές και τα θέλω όλα!!! Αλμυρά και γλυκά χαχαχα! Ή το απόγευμα όταν πιάνει η λιγούρα για γλυκό, τι να σου κάνει το φρουτάκι; Ήδη δίνω παραγγελίες για μετά τη γέννα!! :-D:-D


vQjrp2.png
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα αυτο το πράγμα με το φαγητο ειναι αληθεια φοβερο χαχαχαχαχα και ειμαι ηδη στα +12 στις 33εβδομαδες .... εύχομαι να γεννησω καπου στα +15 ..... 

και κουβερτουλες χρειαζόμαστε και ζεστα ρουχαρακια τα μωρα φευγουν απο ενα ζεστο μερος και θελουν ζεστη και μετα που θα βγουν .... παρε και απο τα δυο εαν νομιζεις εαν θες να εισαι σιγουρη

Link to comment
Share on other sites

Μου δινετε κουραγιο!παρολα αυτα φοβαμαι(ειναι και οι τυψεις για ελαχιστα τσιγαρα που εχω κανει στη διαρκεια της εγκυμοσυνης)

πινω μαλοξ και ηρεμω λιγακια!αλλα γενικα εχω αρχισει να εχω ενοχλησεις!

εγω εχω παρει και δυο τρια βελουτε μηπως κανει λιγο κρυο τον απριλιο και απο κουβερτες μια πικε και μια πιο χοντρη(δεν ξερω πως λεγεται)!

ολες ξεχναμε μαλλον πιστευω θα επανελθουμε μετα τη γεννα!!

ΥΠΟΜΟΝΗ ΕΙΜΑΣΤΕ  ΣΧΕΔΟΝ ΟΟΟΟΛΕΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΦΑΣΗ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΦΑΓΑΜΕ ΤΟΝ ΓΑΙΔΑΡΟΟΟΟΟ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω ειμαι στα +11 στις 31 εβδομαδες...βεβαια με τη πρινα της τελευταιας εβδομαδας με βλεπω ως το τελος να αγγιζω τα 16-17!χαλαλι ομως δε θελω να στερουμαι κι ολας πολλα πραγματα!

Και οντως λιγο εμεινε κ μου φαινεται απιστευτο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά, Φιλενια, εγώ ήμουν στα +12 στις 26 εβδομάδες που έκανα την καμπύλη! Από τη μία, ευτυχώς που μου το έκοψαν το φαί!! :tongue: Τώρα την άλλη εβδομάδα θα ζυγιστώνα δούμε πως τα πήγα με την διατροφή, ζυγίζομαι μόνο στον γιατρό

Winter εντάξει, μη νιώθεις τύψεις, είμαι σίγουρη ότι κάνεις ότι καλύτερο για το μωράκι σου και έχεις περιορίσει τα τσιγάρα στο ελάχιστο δυνατό. Αν τα καταφέρεις να μην κάνεις και κανένα ακόμα καλύτερα βέβαια. Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ κάπνιζα και η αλήθεια είναι ότι απ' όταν έκανα το τεστ μέχρι να πάω γιατρό έκανα 2-3 την μέρα. Μου ήταν πολύ δύσκολο, αλλά ευτυχώς μετά άρχισαν τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης και δεν το ήθελα καθόλου. Το έκοψα πανεύκολα, ήμουν τυχερή.


vQjrp2.png
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Lena92 είπε:

Κοριτσια εχω κι αλλη ερωτηση....

Το μωρο σας πως το νιωθετε?εχουν αλλαξει οι κινησεις του καθολου?

Εμενα εχει γυρισει προς τα κατω και νοιωθω περιεργες κινησεις στα πλευρα μ που ειναι απο τα ποδια του!!

1 hour ago, melitini81 είπε:

Καλά, Φιλενια, εγώ ήμουν στα +12 στις 26 εβδομάδες που έκανα την καμπύλη! Από τη μία, ευτυχώς που μου το έκοψαν το φαί!! :tongue: Τώρα την άλλη εβδομάδα θα ζυγιστώνα δούμε πως τα πήγα με την διατροφή, ζυγίζομαι μόνο στον γιατρό

Winter εντάξει, μη νιώθεις τύψεις, είμαι σίγουρη ότι κάνεις ότι καλύτερο για το μωράκι σου και έχεις περιορίσει τα τσιγάρα στο ελάχιστο δυνατό. Αν τα καταφέρεις να μην κάνεις και κανένα ακόμα καλύτερα βέβαια. Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ κάπνιζα και η αλήθεια είναι ότι απ' όταν έκανα το τεστ μέχρι να πάω γιατρό έκανα 2-3 την μέρα. Μου ήταν πολύ δύσκολο, αλλά ευτυχώς μετά άρχισαν τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης και δεν το ήθελα καθόλου. Το έκοψα πανεύκολα, ήμουν τυχερή.

Υπομονη με τη διατροφη!τουλαχιστον εισαι σιγουρη οτι τρεφεσαι σωστα εγω δεν μπορω να φαω απο τις καουρες καμπυλη θα κανω την παρασκευη!!!τωρα πια δεν καπνιζω καθολου!

 

Κοριτσια νεο θεμα!!τι ειναι το ντοπλερ ακριβως;;αν δεν κανω λαθος μ ειπε ο γιατρος οτι θα κανουμε εκει αυτον τον υπερηχο και ηδη εχουμε δει και αλλες φορες οτι βλεπουμε στο ντοπλερ!εσεις που και ποτε το κανατε;;

Link to comment
Share on other sites

On 22/2/2017 at 7:10 ΜΜ, Winter2017 είπε:

 

Κοριτσια νεο θεμα!!τι ειναι το ντοπλερ ακριβως;;αν δεν κανω λαθος μ ειπε ο γιατρος οτι θα κανουμε εκει αυτον τον υπερηχο και ηδη εχουμε δει και αλλες φορες οτι βλεπουμε στο ντοπλερ!εσεις που και ποτε το κανατε;;

γίνεται στον ίδιο που καναμε την αυχενικη κ την β'επιπέδου... κοιτανε το μωρό και σε τι φαση βρίσκεται ο πλακουντας ..... και είναι γυρο στα 60€ αυτα γνωρίζω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...