Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Κορίτσια έχω μια απορία,ίσως τελείως παράλογη,αλλά θα σκάσω.Μου έχει μείνει ένα ακόμη έμβρυο από τα πέντε  και σε περίπτωση που δεν πιάσει,θα προχωρήσω σε ωοληψια κτλ.Τα πέντε έμβρυα,είναι από τότε που ήμουν 36.Αν δεν πιάσει ούτε αυτό,τότε μιλάμε για ποσοστό επιτυχίας 20%,δλδ μόνο η κορούλα μου.Αξιζει να κάνω ξανά ωοληψια?Δεν θα έχω απειροελάχιστες πιθανότητες να έχω κάποιο υγιές  έμβρυο τώρα στα 39? ☹️

      Εγώ πάντως στα 40 έκανα την καλύτερη ωοληψια με 3 βλαστοκύστες στα 3 γονιμοποιημένα! κι έναν μπέμπη ήδη από τις 2 που έβαλα..

      Στην επιτροπή θα γράψει το κέντρο σου πως δεν είναι επαρκής αυτή η βλαστοκύστη ποιοτικά κτλ και πως πρέπει να κάνεις διέγερση ξανά. 

      • Μου αρέσει 2

Μανουλες Απριλιου 2017


Recommended Posts

14 hours ago, mariapn είπε:

Με το καλό καλή μου. ❤

 

Κι εγώ τώρα είμαι στην 30 βδομάδα. 

Επίσης έχω ακούσει πως η μαία κάνει σχεδόν όλη τη δουλειά.  Κι εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο. Δεν έρχεται κάποια που εφημερευει ;

έρχεται αλλα η δικια σου θα ειναι αυτη που θα ειναι μαζι σου ολη την ωρα μεχρι να γεννησεις .... γτ αλλες γεννάνε σε ενα 2ωρο και αλλες σε ενα 48ωρο .... εγω που γεννησα σε ενα 2ωρο δεν μου χρειάστηκε καθόλου την ωρα του τοκετου με βοηθεισε παααρα πολυ η μαια του νοσοκομείου 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 513
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγω 30w+3d εγώ πάλι εχω πάρει μονο 7 κιλά ακόμα δεν φαινομαι έγκυος τόσο :P

Κορίτσια εχετε λογαριασμό στο Facebook?  Να φτιάξουμε κλειστή ομάδα να τα λέμε συχνότερα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 hours ago, mariapn είπε:

Κι εγώ τα ίδια με την goldy. Στο Αλεξάνδρας. Κι άπειρη αλλά έχω ακούσει ότι έρχεται η μαία που εφημερευει. 

 

Ωστόσο με πιάνει δυσπνοια κι δυσκολεύομαι να κοιμηθώ το βράδυ. Έχετε κι εσείς ;

Λες να γεννάμε μαζί????Πλάκα θα έχει!!!!Εγω δυσκολεύομαι να κοιμηθώ από τις πολλές κλωτσιές....Δε με αφήνει να κοιμηθώ...αλλά μάλλον με προετοιμάζει για μετά!Δυσπνοια ακόμη δε με εχει πιάσει...

Κάτι ακομα κορίτσια άμα λιγάκι κουραστω με πιάνει πόνος... πολυ χαμηλά στη μήτρα κοντά στην ουροδοχο...Το έχει πάθει καμία???

Όσο για τα κιλά μόλις μπήκα 32η και είμαι στα +12 και προσέχω κιόλας αλλά  έλα που βάζω εύκολα....Βέβαια τα Χριστούγεννα ξεφυγα πολυ με τα γλυκα κ δυστυχώς πήρα μέσα σε ένα μήνα κοντά στα 5 κιλά!!!!!Τώρα προσέχω αλλά το κακό έγινε....Δεν πειράζει όμως μετά θα με εχει η μπέμπα στο τρέξιμο και θα τα χάσω που θα πάει...

9 hours ago, mariapn είπε:

Κι εγω 30w+3d εγώ πάλι εχω πάρει μονο 7 κιλά ακόμα δεν φαινομαι έγκυος τόσο :P

Κορίτσια εχετε λογαριασμό στο Facebook?  Να φτιάξουμε κλειστή ομάδα να τα λέμε συχνότερα;

Σου έστειλα σε προσωπικό μήνυμα τα στοιχεία  μου του fb!!!Ελάτε κορίτσια να τα λέμε!!!

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, mariapn είπε:

Κορίτσια τι θα χρειαστούμε για την βαλίτσα (δικά μας κι μωρού) ? 

Αυτή την απορία την έχω κ εγώ θέλω σιγά σιγά να αρχίζω να ετοιμάζω-αγοράζω!!!Το μόνο που έχω πάρει είναι νυχτικες και πυτζαμες!Έχω ακούσει πως στο δημόσιο είναι καλό να έχεις σεντονια για το μωρό όπως και ρουχαλακια γιατί του δημοσίου είναι πολυχρησιμοποιημενα...κάποια πιο έμπειρη να μας δώσει τα φώτα της!!!

Link to comment
Share on other sites

 

1. Η βαλίτσα της μαμάς.
Εγώ χρησιμοποίησα και τις δυο φορές ένα σακ-βουαγιάζ, το οποίο γέμισα με τα εξής:
 

  • 4 βαμβακερά νυχτικά με κουμπιά στο στήθος, για να μπορώ να θηλάσω με άνεση. Ναι, αυτά τα γιαγιαδίστικα!!! Δε χρειάζεται να είστε όμορφη, αρκεί να νιώθετε άνετα!!! Διαλέξτε κοντομάνικα ή μακρυμάνικα, αναλόγως αν γεννάτε καλοκαίρι ή χειμώνα. Αποφύγετε τις πυτζάμες, αφού θα πρέπει να τις βγάζετε τακτικά για να πλένεστε. Σας λέω 4, επειδή αυτά εύκολα μπορεί να λερωθούν και θα θέλετε να είστε καθαρές όταν θα βγαίνετε στο διάδρομο ή όταν θα έχετε επισκέψεις!
  • Ρόμπα.  Αν είναι χειμώνας, ενδεχομένως στο διάδρομο η θερμοκρασία να είναι χαμηλότερη από αυτή του θαλάμου σας, οπότε ρίξτε κάτι πάνω σας καλού κακού! Επίσης, οι νυχτικές είναι ελαφρώς διαφανείς και θα χρειαστείτε τη ρόμπα αν δεν θέλετε να φαίνονται τα... εσώψυχά σας!!! Δώστε και πάλι προσοχή στην εποχή που θα γεννήσετε για να κάνετε τη σωστή επιλογή.
  • Σουτιέν θηλασμού. Σας προτείνω να το έχετε εύκαιρο και όχι μέσα στη βαλίτσα σας, ώστε πριν φύγετε για το μαιευτήριο να το φορέσετε. Όταν θα γεννήσετε είναι πολύ πιθανό να σας φέρουν αμέσως το μωρό να το θηλάσετε και με τα συμβατικά σουτιέν δεν θα είναι εύκολο! Φροντίστε ώστε το σουτιέν θηλασμού που θα αγοράσετε να είναι βαμβακερό, να μην έχει μπανέλες (θα το φοράτε και στον ύπνο!) και να είναι 1 νούμερο μεγαλύτερο από το νούμερο που φοράτε τώρα, καθώς το στήθος πρήζεται από την παραγωγή γάλακτος. Επειδή τα σουτιέν αυτά είναι ακριβά, σας προτείνω να αγοράσετε από κατάστημα H&M ή σε περίοδο εκπτώσεων είτε από το διαδίκτυο. Έχω ανακαλύψει αυτή τη σελίδα και σκοπεύω την επόμενη φορά να αγοράσω από εκεί! Εκτός του ότι είναι φθηνότερα, έχει φοβερά σχέδια που δεν τα βρίσκεις εύκολα στα μαγαζιά! Όπως και να'χει, ζητήστε να σας κόψουν κάτι! Οι καιροί είναι δύσκολοι και εσείς θα χρειαστείτε σίγουρα πάνω από ένα σουτιέν, αν αποφασίσετε να θηλάσετε!!!
  • Παντόφλες. Ε, δε θα τριγυρνάτε και με γόβες!!
  • Πετσέτες. Μια πετσέτα προσώπου, μια πετσέτα μπάνιου,  μια χεριών και πολλές μικρές, αφενός για το πλύσιμο του στήθους μετά το θηλασμού και αφετέρου για το στέγνωμα της ευαίσθητης περιοχής, την οποία θα πλένετε πολύ συχνά, αν γεννήσετε φυσιολογικά (για την καισαρική θα σας γελάσω!). Αποφύγετε να πάρετε μαζί τις καλές σας πετσέτες και προτιμήστε σκούρα χρώματα (για ευνόητους λόγους!!)
  • Λαστιχάκια για τα μαλλιά. Αν έχετε πιανούμενα μαλλιά, θα σας χρειαστούν! Καλου κακού, περάστε κι ένα στο χέρι σας όταν πάτε να γεννήσετε!! Αν τα μαλλιά σας δεν πιάνονται, σωθήκατε!! Ειδικά αν είναι καλοκαίρι!!!
  • Οδοντόβουρτσα και οδοντόκρεμα.
  • Σαπούνι προσώπου και κρέμα ημέρας, αν χρησιμοποιείτε.
  • Σαμπουάν και αφρόλουτρο. Για να μην κουβαλάτε έναν τόνο πράγματα, προτιμήστε είτε δειγματάκια, είτε προϊόντα 2 σε 1! Εγώ εφοδιάστηκα με δείγματα!!!
  • Πιστολάκι και βούρτσα για τα μαλλιά.
  • Επιθέματα στήθους. Εφοδιαστείτε με αρκετά!!! Τον πρώτο καιρό που το μωρό θηλάζει αποκλειστικά, το στήθος σας θα παράγει πολύ γάλα, με αποτέλεσμα πολλές φορές να υπάρχει διαρροή! Τα επιθέματα κάνουν τη δουλειά της σερβιέτας, τοποθετούνται στο σουτιέν και απορροφούν το επιπλέον γάλα. Και αυτά καλύτερα να τα τοποθετήσετε στο σουτιέν πριν πάτε να γεννήσετε!
  • Σερβιέτες λοχείας. Τις πρώτες μέρες το σώμα θα βγάζει τα υγρά που δε χρειάζεται πια. Για το λόγο αυτό θα χρειαστείτε πολύ μεγάλες σερβιέτες, ώστε να έχετε επαρκή κάλυψη. Καθώς περνούν οι μέρες, θα δείτε ότι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και μικρότερες, δηλαδή τις κανονικές σερβιέτες περιόδου.
  • Εσώρουχα. Πάρτε πολλά!!!! Καλύτερα να είναι σκούρα αλλά υπάρχουν και αυτά της μιας χρήσεως! Δείτε τι σας βολεύει! Εγώ είχα πάρει τα κανονικά μου και χάρη στις πολύ καλές σερβιέτες, δεν πέταξα ούτε ένα!!!
  • Ρούχα εξόδου και αναπαυτικά παπούτσια. Μην πάρετε μαζί σας ρούχα που φορούσατε πριν μείνετε έγκυος! Η κοιλιά και τα κιλά δε φεύγουν μόλις γεννήσετε! Πάρτε ένα φόρεμα ή ένα κολάν για το καλοκαίρι και ένα σετ φόρμες για το χειμώνα. Από αυτές που φορούσατε μέχρι χθες!!!
  • Διάφορα προσωπικά είδη, όπως ενυδατικό για τα χείλη, καθρεφτάκι, μπατονέτες, φορτιστή για το κινητό, γυαλιά ηλίου αλλά και τα φάρμακά σας.
  • Υγρά αντισηπτικά μαντηλάκια ή και αντισηπτικό υγρό.
  • Τοπικό καθαριστικό για την ευαίσθητη περιοχή. Η μαία μου συνέστησε το Intim Aid της Frezyderm, το οποίο γράφει πως είναι ιδανικό για μετεγχειρητική χρήση. Είναι πολύ καλό για την περίπτωσή σας.
  • Χαρτομάντηλα.
  • Καλύμματα μιας χρήσης για τη λεκάνη. Πολύ σημαντικό!!!! Δεν είναι ότι καλύτερο ούτε να καθίσετε στις τουαλέτες του νοσοκομείου, αλλά ούτε και να στέκεστε όρθια ή σε διάφορες άβολες στάσεις!!! Τα καλύμματα θα σας σώσουν, πάρτε δυο πακέτα γιατί θα πηγαίνετε συχνά!
  • Κρέμα για τις θηλές. Εμένα γιατί δε μου το είχε πει κανένας; Πέρασα άδικα ένα μήνα εξαιρετικού πόνου, μόνο και μόνο επειδή δεν ήξερα τη λανολίνη!!! Εφοδιαστείτε με λανολίνη και αν μπορείτε να τη χρησιμοποιείτε ήδη από τον 9ο μήνα! Η λανολίνη είναι ένα 100% φυσικό προϊόν, προέρχεται από ζώα και έχει την υφή της βαζελίνης. Απλώνετε τη λανολίνη στις θηλές και αυτή τις αδιαβροχοποιεί και τις μαλακώνει. Έτσι, ο θηλασμός δε γίνεται επίπονος μετά από μερικές μέρες (αυτό μπορεί να συμβεί επειδή οι θηλές είναι άμαθες στο θηλασμό και όχι αρκετά ελαστικές) αλλά και να εμποδιστούν οι πληγές. Τη λανολίνη μπορείτε να την απλώνετε στις θηλές μετά από το θηλασμό και αφού έχετε πλύνει και σκουπίσει καλά το στήθος σας. Δε χρειάζεται να αφαιρεθεί πριν τον επόμενο θηλασμό.
  • Σακούλα για τα άπλυτα.
  • Απαλό χαρτί υγείας. Μπορεί να έχει αλλά εφοδιαστείτε με ένα καλού κακού! Τα νοσοκομεία περνάνε κρίση στις προμήθειες!!
  • Φωτογραφική μηχανή. Δε θέλετε να χάσετε τις πρώτες στιγμές με το μωρό σας!!!
  • Ένα μπλοκάκι για να σημειώσετε τις απορίες σας (αν γεννήσετε και θηλάσετε για πρώτη φορά θα είναι ΠΟΛΛΕΣ) για να ρωτήσετε το γυναικολόγο και τη μαία, αλλά και για να σημειώσετε τις οδηγίες που θα σας δώσου και τα φάρμακα που θα σας προτείνουν.
  • Από έγγραφα, μην ξεχάσετε την ταυτότητά σας και το βιβλιάριο υγείας.

 

3. Η βαλίτσα του μωρού. Το μωρό θα πρέπει να έχει τη δική του βαλίτσα, η οποία καλό είναι να έχει πλυθεί και αεριστεί καλά πριν τη γεμίσετε με πράγματα. Για το μωρό θα χρειαστείτε:
  • 3-7 φορμάκια μακρυμάνικα, βαμβακερά ή και φλίς, αναλόγως της εποχής. Τα φορμάκια καλό είναι να έχουν μέσα την πατουσίτσα. Προτιμήστε τα φορμάκια που ανοίγουν από μπροστά ή από κάτω και όχι από πίσω, γιατί είναι πρακτικότερα στο άλλαγμα. Αποφύγετε τα σετάκια μπλούζα-παντελόνι, επειδή είναι λιγότερο πρακτικά. Το μωράκι δεν έχει ακόμη έλεγχο του κεφαλιού και σε κάθε σας κίνηση θα πρέπει να το υποστηρίζετε με το χέρι σας. Το τελευταίο που θέλετε είναι τα μπλουζάκια!!
  • 3-7 φανελάκια (φορμάκια εσωτερικά). Τα φανελάκια είναι βαμβακερά και δεν έχουν τα ποδαράκια μέσα. Αναλόγως της εποχής εφοδιάζεστε με κοντομάνικα ή μακρυμάνικα.
  • 4-7 πετσετούλες ρεψίματος. Τα μωράκια όταν θα τα βάζετε στον ώμο σας για ρέψιμο, μπορεί να βγάλουν λίγο γαλατάκι. Γι' αυτό χρειάζεστε μικρές πετσετούλες, τις οποίες θα ακουμπάτε στον ώμο σας για αυτό το σκοπό, αλλά και για να δώσετε το μωρό να ακουμπήσει στον ώμο κάποιου άλλου, για να το προφυλάξετε από τα μικρόβια.
  • Πάνες. Θα χρειαστείτε τουλάχιστον 24 πάνες, αφού το νεογέννητο λερώνει 8-10 πάνες την ημέρα! Προμηθευτείτε από τώρα πάνες, όποτε βρίσκετε σε προσφορά!
  • 4 πάνες-σεντονάκια. Πάνες λέγονται τα τετράγωνα σεντονάκια που τυλίγουν ή κοιμίζουν το μωράκι. Μπορείτε να αγοράσετε ή να τις φτιάξετε κόβοντας μεγαλύτερα σεντόνια. Για το χειμώνα υπάρχουν και πάνες φτιαγμένες από πιο χοντρό βαμβάκι. Θα χρειαστείτε γύρω στις 4, δύο για να στρώσετε στο κρεβατάκι του και δύο σε περίπτωση που τις λερώσει.
  • Κουβέρτες. Πικέ και φλις αν είναι καλοκαίρι, κανονική κουβερτούλα, αγκαλιάς ή μεγαλύτερη, για το χειμώνα. Το σκεπάζετε πρώτα με σεντονάκι και ύστερα με ό,τι χρειάζεται για να νιώθει ζεστό. Θυμηθείτε: το νεογέννητο έχει συνηθίσει στη θερμοκρασία μέσα στην κοιλιά και την πρώτη μέρα θα θέλει ζεστούλα, ακόμη και αν είναι καλοκαίρι. Μη βιαστείτε να το ξεντύσετε!!!
  • Κρέμα συγκάματος. Θα τη χρειαστείτε σε περίπτωση που συγκαεί αλλά και αν σας πουν να μην πλένετε το μωρό (εμάς έτσι μας είχαν πει, επειδή το νερό του νοσοκομείου δεν ήταν τόσο καλό) και να το περνάτε απλά με μωρομάντηλο.
  • Μωρομάντηλα. Ένα πακέτο οπωσδήποτε! Επιλέξτε μια καλή μάρκα και αν βρείτε κάτι με φυτικά εκχυλίσματα ή sensitive.
  • Σαμπουάν-αφρόλουτρο. Προτιμήστε τα 2 σε 1 για πρακτικούς λόγους. Εμένα με βόλεψε το Fissan με την αντλία.
  • Οινόπνευμα άσπρο. Θα σας χρειαστεί για τον καθαρισμό του ομφαλίου λώρου.
  • Γαζούλες αποστειρωμένες. Επίσης για τον ομφάλιο λώρο.
  • Φυσιολογικός ορός. Για κάθε χρήση!
  • Σε περίπτωση που χρειαστεί να δώσετε μπιμπερό, καλό θα είναι να έχετε μαζί σας και μερικές σαλιάρες. Προτιμήστε αυτές με χριτς χρατς, είναι πιο πρακτικές.
  • Μπιμπερό δε χρησιμοποίησα, αλλά απ' όσο ξέρω παρέχει το νοσοκομείο, όπως και αποστειρωτή και θήλαστρο.
  • 2 πετσέτες σώματος για να το σκουπίζετε μετά το πλύσιμο.
  • Σελτεδάκια. Είναι οι επιφάνειες που από τη μια μεριά είναι βαμβακερές και από την άλλη έχουν μουσαμά. Χρησιμοποιούνται για να αλλάζετε πάνω εκεί το μωράκι. Πάρτε 4 και πάνω! Είναι πολύ εύκολο να λερωθούν ειδικά στην αρχή, αφού δεν θα το προλαβαίνετε πάντα!!!
  • Καλτσάκια, γαντάκια και σκουφάκι για την έξοδο, αν είναι χειμώνας.
  • Κάθισμα αυτοκινήτου. Όχι δεν είναι υπερβολικό. Το σημαντικότερο είναι η ασφάλεια και το μωρό θα πρέπει να έχει το δικό του κάθισμα από την πρώτη στιγμή. Ούτε στην καλαθούνα, ούτε στην αγκαλιά!!! Προφυλάξτε το αγγελούδι σας!!!

 

αυτα για οσες γεννησουν σε  Δημοσιο!!! Θελετε και για το ιδιωτικο??

 

 


 

  • Μου αρέσει 2

79o6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Καλή εβδομάδα! 

crochetmania ευχαριστούμε για την αναλυτική λίστα. Φαντάζομαι κάποια από αυτά θα τα παρέχουν τα ιδιωτικά αλλά όταν έρθει η ώρα θα πάρω ένα τηλ να μου πουν και θα σβήσω ότι δεν χρειάζεται :wink: 

Πως είστε; Τα μπεμπάκια σας; Εμείς καλά, έχουμε και γιατρό το απόγευμα!  Το μόνο που με απασχολεί είναι ότι βρέθηκε διαταραχή στην καμπύλη του ζαχάρου στην τιμή της πρώτης ώρας κι έχω μπει σε διατροφή και μετρήσεις τέσσερις φορές την μέρα. Αλλά φαίνεται να ελέγχεται με την διατροφή οπότε ελπίζω να είμαστε ΟΚ.

Έχετε βρεθεί στο φμπ; Για πείτε και σε μένα που θα σας βρω ;; :)


vQjrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πωωω τι αναλυτική λίστα!!!!Τα περιέχει όλα!!!!Θα την εκτύπωσω κ σιγά σιγά θα αρχίζω να τα αγοράζω....Είναι κ πολλά πανάθεμα τα!!!!!Ευχαριστουμε Chrochetmania!!!!Ήταν αυτό ακριβώς που εψαχνα!!!!!

 melitini λιγάκι προσοχή στη διατροφή και όλα θα πάνε σούπερ με το ζαχαρο!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσιαααά .... 31w3d ... και το μωρο ριναι 2κιλα .... επόμενη επισκεψη 14μαρτιου οπου θα εχω μπει και στο μηνα μου .... εχω πλεινει τα περισσότερα μου εχουν μεινει λιγα ακόμα ..... αμεσως θα περασει ο καιρος 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!!φιλενια μπραβο για το μωρακι σουυυυυ!!!

Εγω εχω ρεντεβου την αλλη εβδομαδα στο γιατρο που θα ειμαι 30w κ μετα βλεπουμε...

Οσο για τον υπνο θελω να κλαιω απο απελπισια κ αυπνια...δε βολευομαι με τιποτα ουτε δεξια ουτε αριστερα ουτε με μαξιλαρια ουτε με τιποτα!δραμα η κατασταση...

Υπομονη ομως γιατι το αγγελουδι μ το αξιζει κ με το παραπανο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...