Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 30 λεπτά , Angot είπε:

      όλα καλα είπε ο γιατρός είναι κοντά 1600γρ ο τράχηλος μειώθηκε στο 2 αλλά κρατάει η περιδεση ! θα με δει πάλι σε 2 εβδομάδες μετά τις 33~34 με βλέπει 

      Μπράβο!!! Τι ωραία νέα!!! 

      πρίν από 13 λεπτά , Angot είπε:

      μου είπε και να παω για φαγητό χαλαρά και να μην είναι μόνο κρεβάτι ! από εικόνα εμβρυομογου δεν είδε κάτι ώστε να γεννήσω νωρίτερα ! μια χαρά τρέφεται κλπ 

      Πιστεύω ήδη να τρώτε 😁

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, Elenpap είπε:

Κορίτσια κ μέχρι 93, 94, 95 μπορεί να φτάνει καμιά φορά το νηστείας αλλά αν είναι οι μετρήσεις του μωρού καλές, να μην κάνετε ινσουλίνη.

Εμένα μέσα στην εγκυμοσύνη ανέβηκε μεχρι 93, κάποιες φορές 95 κ καποιες λίγες 100 κ 105. Έπαιρνα την ενδοκρινολόγο τηλ κ μ έλεγε περίμενε να δούμε πως θα πάει κ όντως λίγο πρόσεχα κ κατεβαινε. Επίσης ανέβαινε μετά απο βράδυ π κοιμόμουνα λίγο. Δεν θέλει αυπνία το ζάχαρο. Αλλά θέλει προσοχή σίγουρα στο φαγητό, δυστυχώς.

Επίσης μετά το φαγητό το όριο είναι 140. Δεν ξέρω αν η ενδοκρινολόγος μου ήταν ελαστικη αλλά αυτή ήταν η εμπειρία μου. Καλή τύχη σε όλες. :)

 

Επειδή κ αυτό το ρωτήσα στην ενδοκρινολογο, αν οι τιμές ξεφεύγουν συνέχεια, ναι θα δώσει ινσουλίνη. Είτε επηρρεαστει το μωρό ειτε όχι αν οι τιμές ξεφεύγουν συνέχεια πρέπει να δώσει...

Γτ κ γω αυτό είπα. Αφού η κοιλιά του παιδιού βγαίνει οκ, και το αμνιακό επίσης, πάλι μπορεί να χρειαστώ; κ είπε ναι φυσικά, αν δε μπορεί να ρυθμίστει το σάκχαρο θα πάρεις. 


UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, tsilona είπε:

Καλημέρα, δεν είναι τόσο απλή η λήψη ινσουλίνης πάντως κορίτσια, πρέπει να βρεις τη δόση, κ επίσης το ότι ξεκινάμε ινσουλίνη δε σημαίνει ότι τρώμε ότι θέλουμε κ όλα καλά! Αυτά με τα είπε η ενδοκρινολογος. 

@Mamacita Alina ναι το τσέκαρα 3 φορές το μηχάνημα. Δείχνει 8 με 10 μονάδες πιο πάνω απ ότι βγάζει το μικροβιολογικο. Πράγμα που με συμφέρει 

Σαφως κ η κοπελα βρηκε την καταλληλη δοση π ηταν οι 16μοναδες κ ακολουθησε τις οδηγιες των γιατρων της κ εκανε τις απαραιτητες μετρησεις κ φυσικα μετρουσε το ζαχαρο της πρωι βραδυ μεχρι το τελος μην χρειαστει παραπανω....κ λεγοντας οτι σταματησε να φοβαται να φαει το οτιδηποτε δεν εννοουσα οτι ετρωγε οτι ηθελε απλα δεν ηταν τοοοσο περιορισμενα οσο πριν;)


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tsilona said:

Επειδή κ αυτό το ρωτήσα στην ενδοκρινολογο, αν οι τιμές ξεφεύγουν συνέχεια, ναι θα δώσει ινσουλίνη. Είτε επηρρεαστει το μωρό ειτε όχι αν οι τιμές ξεφεύγουν συνέχεια πρέπει να δώσει...

Γτ κ γω αυτό είπα. Αφού η κοιλιά του παιδιού βγαίνει οκ, και το αμνιακό επίσης, πάλι μπορεί να χρειαστώ; κ είπε ναι φυσικά, αν δε μπορεί να ρυθμίστει το σάκχαρο θα πάρεις. 

Ναι, στην περιπτωση π ξεφευγουν συνεχεια, πιθανον ναι. Σε μενα πχ, 2 μερες ανεβαινε, μετα κατεβαινε κ προς το τελος της  εγκυμοσυνης το πρωινο ηταν σταθερα στο 82- 85. Καθε περιπτωση διαφέρει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μη σας πω τι έκανα να φάω για πρωινό. Η κόρη μου λέει βρωμάει ρε μαμά τι μαγείρεψες; αχχααχαχ

Ομελετα πάλι, αλλά έβαλα τη μάνα μου κ τον πατέρα μου μέσα. Τι να κάνω η έρμη; 

Εγώ περιμένω να έρθει ο άντρας μου, προς το τέλος δλδ, να πάμε σ ένα ιταλικό που πηγαίναμε παλιά, έχει σαλαταρες αλλά πράσινες όλες. Να πάω να πάρω μια σαλαταρα, ένα ποτήρι λευκό κρασί κ μια καρμπονάρα να πάνε τα φαρμάκια κάτω. 1 μέρα προς το τέλος θέλω να το κάνω αυτό. 

  • Χαχα 1

UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2019 at 11:47 ΜΜ, elpida20 είπε:

Αχ κορίτσια μτου.. Ειμαι από χθες το πρωί στο νοσοκομείο.. Άρχισα να έχω τρομερούς πονοθς. Έπαθα σκουλικοηδητη η όπως σκάτα γραφεται Με εγχειρησαν και μπορεί να περνάν και το μωρό αλλά δόξα το θεό όλα πήγαν καλά.. Τώρα είμαι υπό παρακολούθηση και εγώ και το μωράκι μου... Είναι 2 κιλά και μου είπαν ότι και να γίνει θα μπει θερμοκοιτίδα και όλα θα πάνε καλά... Αυτή την στιγμή πονάω φρικτά έχω να φάω δύο μέρες και είμαι με όρους.. Αυτά τα νέα μου

Τι λες ρε κοριτσι μου; ποπο ευτυχως το μωρακι ειναι καλα, γρηγορα περαστικα κ σε σενα, ευχομαι να φυγουν γρηγορα οι πονοι! Φανταζομαι τι περνας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, tsilona είπε:

Επίσης για τους περισσότερους γιατρόυς διαβήτης (κ πόσο μάλλον) ινσουλινοεξαρτωμενος =καισαρική...δεν έχει σημασία ο τρόπος που θα γεννηθεί ένα μωρό φυσικά, αρκεί να βγει καλά, απλά είναι χειρουργείο ότι κ να λέμε. 

Κ τώρα που τα λέμε, χτες βράδυ εφαγα γυρακι σε ψωμάκι, 1 ώρα μετά είχα 109 κ τώρα το πρωί 98.

Ας ξαναγυρίσω στα αβγά μου να ηρεμήσω 

Δεν είναι παράλογο διαβητης= καισαρική... Στον φυσιολογικό τοκετό αν ζοριστει το μωρό ή η μαμά υπάρχει κίνδυνος υπογλυκαιμίας... συν τοις άλλοις ότι ο κίνδυνος αιμορραγίας είναι μεγαλύτερος. Συνήθως βέβαια όλα αυτά σε κοπέλες που έχουν ανέκαθεν διαβήτη και όχι διαβήτη κύησης. Από τέτοιο περιστατικό ξέρω αυτά που σου λέω... Το έψαξε αρκετά πριν πάει με καισαρική. Όχι γιατί δεν ήθελε τη καισαρική αλλά γιατί ήθελε να είναι 1000% σίγουρη ότι ο γιατρός δεν την πάει για καισαρική για δική του βολή....

Κάθε περίπτωση και διαφορετική...


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Δεν είναι παράλογο διαβητης= καισαρική... Στον φυσιολογικό τοκετό αν ζοριστει το μωρό ή η μαμά υπάρχει κίνδυνος υπογλυκαιμίας... συν τοις άλλοις ότι ο κίνδυνος αιμορραγίας είναι μεγαλύτερος. Συνήθως βέβαια όλα αυτά σε κοπέλες που έχουν ανέκαθεν διαβήτη και όχι διαβήτη κύησης. Από τέτοιο περιστατικό ξέρω αυτά που σου λέω... Το έψαξε αρκετά πριν πάει με καισαρική. Όχι γιατί δεν ήθελε τη καισαρική αλλά γιατί ήθελε να είναι 1000% σίγουρη ότι ο γιατρός δεν την πάει για καισαρική για δική του βολή....

Κάθε περίπτωση και διαφορετική...

Καλά εννοείται ρε καθεμία περίπτωση διαφορετικη


UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, tsilona είπε:

Εμενα δε με λέει άλλο παλμούς. Λεει μια χαρά και η καρδούλα μας κ τ αφήνω κ γω εκει

Τελικά ξέρετε τι έχω καταλάβει; παίζει τρομερό ρόλο ο γιατρός. Αυτός που έχω πλέον είναι τόσο χαλαρός. Δε μου λέει πολλά πολλά, δε ρωτάω κ γω, είναι χαλαρός, εξετάσεις δε θέλει να βάζει,είμαστε πολύ χα χα χου χου στο ραντεβού, αλλά αυτός τα κοιτάει. Εμένα δεν τα λεει

Ο άλλος τόσο ψείρας, όλα με τα εκατοστά, τις θέσεις, όλα όλα. 

Πλέον κ τα γραμμάρια του παιδιού εγώ τα ρωτάω. Εκείνος λέει, μεγάλωσε όσο θέλαμε, όλα καλά.

Ετσι είμαι κ γω χαλαρη

Κ μενα τα ιδια, δε λεει πολλα κοιταει αυτα που πρεπει κ μου λεει πχ πλακουντας μια χαρα, αμνιακο μια χαρα,τραχηλος και οργανα οκ και δεν αναλυει παλμους κλπ..οποτε κ γω δε ρωταω περαιτερω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, tsilona είπε:

Καλά εννοείται ρε καθεμία περίπτωση διαφορετικη

Το ανέλυσα σε εσένα μη νομίζουν οι κοπέλες με διαβήτη ότι ο γιατρός τους λέει καισαρική απλά προληπτικά... Ή για βολή... :)

 

Βρε κορίτσια είναι νορμάλ να πονάει τόσο πολύ η πλάτη, μέση, πόδια; Στο κρεβάτι για να αλλάξω απλά πλευρό με ακούει όλη η γειτονιά.... Υποφέρω.... Ο γιατρός λέει ότι είναι φυσιολογικό.... Αλλά ημαρτον να μη μπορώ απλά να περπατήσω και να πηγαίνω σα τη πάπια; Σήμερα με έριξε πολύ από κάτω .. απ' το πόνο δεν έχω κοιμηθεί καθόλου καλά.... Συν το ζάχαρο που με έχει κουράσει.... Συν το άγχος για τους παλμούς απ' το πουθενα και διάφορα άλλα άγχη έχω φρικαρει και κλαίω όλη μέρα...


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Το ανέλυσα σε εσένα μη νομίζουν οι κοπέλες με διαβήτη ότι ο γιατρός τους λέει καισαρική απλά προληπτικά... Ή για βολή... :)

 

Βρε κορίτσια είναι νορμάλ να πονάει τόσο πολύ η πλάτη, μέση, πόδια; Στο κρεβάτι για να αλλάξω απλά πλευρό με ακούει όλη η γειτονιά.... Υποφέρω.... Ο γιατρός λέει ότι είναι φυσιολογικό.... Αλλά ημαρτον να μη μπορώ απλά να περπατήσω και να πηγαίνω σα τη πάπια; Σήμερα με έριξε πολύ από κάτω .. απ' το πόνο δεν έχω κοιμηθεί καθόλου καλά.... Συν το ζάχαρο που με έχει κουράσει.... Συν το άγχος για τους παλμούς απ' το πουθενα και διάφορα άλλα άγχη έχω φρικαρει και κλαίω όλη μέρα...

Οι ορμόνες σου κάνουν πάρτυ κορίτσι μου.γ αυτό κλαις. 

Κ γω πονάω να γυρίσω πλευρό, αλλά παρατήρησα ότι όταν δεν κουράζομαι όλη μέρα, το βράδυ είμαι οκ. 


UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, tsilona είπε:

Οι ορμόνες σου κάνουν πάρτυ κορίτσι μου.γ αυτό κλαις. 

Κ γω πονάω να γυρίσω πλευρό, αλλά παρατήρησα ότι όταν δεν κουράζομαι όλη μέρα, το βράδυ είμαι οκ. 

Είναι και οι ορμόνες είναι και το άγχος.... Έχω περάσει και όλη μέρα ξάπλα. Καμία διαφορά... Και το πιπι που λες κι εσύ ποναεεεει  σαν μυϊκός πόνος.


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Είναι και οι ορμόνες είναι και το άγχος.... Έχω περάσει και όλη μέρα ξάπλα. Καμία διαφορά... Και το πιπι που λες κι εσύ ποναεεεει  σαν μυϊκός πόνος.

Άρα να φανταστώ ότι μένεις ακουλιαστη κ συ; 


UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Mamacita Alina είπε:

Εμένα προσωπικά ο γιατρός μου είναι τέρμα χαλαρός. Επίσης ο άλλος γιατρός στο ντοπλερ έπρεπε να αναφέρει παλμούς δεν είναι απλός υπέρηχος και ειπε όλα καλά 138... Εγώ παρατήρησα ότι έπεσαν από άλλες φορές και αγχώθηκα. Εγώ είμαι αντίθετη σε αυτό όσο πιο ψείρας ο γιατρός μου τόσο λιγότερο άγχος έχω και εμένα απεναντίας είναι τέρμα χαλαρός και εκνευρίζομαι. Εγώ του ζητάω εξετάσεις κλπ κλπ.... Οπότε για μένα είναι θέμα χαρακτήρα της εγκυουλας... 

Εξετασεις καθε μηνα εννοειται τις κανω, ειναι πολυ τυπικος σε αυτα απλα δεν αναφερει λεπτομερειες εφοσον ειναι ολα καλα κ τα βλεπει οκ ολα δεν μου τα αναλυει κιολας..εγω θα κανω ντοπλερ στις 21 με 22 θα ειμαι 34 τοτε..μακαρι να ειναι ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Κορίτσι μου πάρε και άλλη γνώμη αλλά αν χρειαστεί μη τη φοβάσαι την ινσουλίνη. Το θέμα είναι στη διατροφή αλλά σε πολλές κοπέλες δε πέφτει ούτε με τη πιο αυστηρή διατροφή.

Προσπάθησε να τρως κάθε τρεις ώρες κάτι μη μένεις νηστική γιατί είναι χειρότερα, τα ζυμαρικά σου να είναι ολικής και γενικά ναι μεν όχι μεγάλες μερίδες αλλά μη μένεις μόνο με σαλάτα, ακόμη και οι υδατάνθρακες που αποφεύγουμε δεν πρέπει να καταργηθούν εντελώς γιατί χρειάζονται στην κύηση όλα τα στοιχεία...

Το θέμα είναι ότι εμένα οι υδατάνθρακες με κρατούσαν. Γιατί έτσι μόνο με κρέας και σαλάτα και ελάχιστο ρύζι για παράδειγμα δε με κρατάει. Πεινάω. Και έτσι έχασα 1 κιλό.

Μόνο η ομελέτα δε με ανεβάζει μέχρι τώρα. Αλλά κάθε μέρα ομελέτα θα τρώω; Ή τρώω κάτι και είμαι μιά χαρά. Πάω να φάω το ίδιο άλλη μέρα και πάει 137....

1 hour ago, winspert είπε:

Κορίτσια καλημέρα.... Τι γινεται; Ξαφνικά κ εμενα το νηστείας ειναι ανεβασμένο. Ειναι τωρα καποιες μερες που ειναι 93,94,95....Χωρις να εχω αλλαξει διατροφή... Ισα ισα που εκοψα τελειως κ το ενα μικρο παγωτακι που ετρωγα... Μακαρονια ουτε γι αστειο, ρυζι επίσης , πατατες το ιδιο... Δλδ γιατι γινεται αυτο; Προχθες το βραδυ, η αληθεια ειναι αργα εφαγα λιγο καρπουζακι που ξερω οτι εχει ζαχαρη κ το πρωινο ηταν 93. Εχθες το βραδυ πάλι αργα εφαγα ενα αγουρο  ροδακινο κ σημερα ηταν 95...Δλδ να κοψω τελειως να το φαγητο πια...;;; Αρχιζω κ απογοητευομαι.... 

Καλημέρα! 

Εμένα 97 το νηστείας σήμερα... Μου είπε η ενδοκρινολόγος ότι πρέπει να τρώω κάτι πριν κοιμηθώ για να μην είμαι πολλές ώρες νηστική και ανέβει το νηστείας. Το κάνω και πάλι τίποτα.

Κι εγώ έχω απογοητευτεί. Δεν ξέρω τι να φάω. Και το χειρότερο μου είναι το νηστείας. Το φαγητό στραβά κουτσά το καταφέρνω στις μετρήσεις.

πρίν από 11 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Καλημερα ζαχαρενια κοριτσια μ οσο αφορα την ινσουλινη! Η συνηφαδα μ που γεννησε τον ιουλιο ειχε διαβητη κυησης π ανακαλυψε στην β επιπεδου αλλα ζοριστηκε πολυ με τη διατροφη κ τις μετρησεις οπου επελεξε μονη της την ινσουλινη σε συννενοηση γυναικολογου-ενδοκρινολογου τις ξεκινησε μεχρι το τελος που γεννησε μια καθε μερα στο μπουτακι ή στην κοιλιτσα μια χαρα γεννηθηκε η μπουμπου μας 37&3 2.700kg! Μου ειπε οτι τουλ σταματησε να φοβαται να φαει το οτιδηποτε κ ηταν πιο ηρεμη!Μην φοβαστε οσο υπαρχουν λυσεις!

Μου έχουν πει ότι στο ζάχαρο βοηθάει άμα περπατάς και λίγο. Αλλά εγώ είμαι συνέχεια στο κρεβάτι. 

Αχ δε θέλω να κάνω ενέσεις ινσουλίνης :(

Η μητέρα μου είχε κάνει καμπύλη σακχάρου σε μία από τις 4 εγκυμοσύνες της (πριν 32 χρόνια) γιατί εμφάνισε διαβήτη κύησης. Και τότε ο ενδοκρινολόγος της είπε απλά να κόψει τελείως ζάχαρη και αλάτι, δεν μετριόταν 4 φορές τη μέρα. Μόνο όταν πήγαινε στο ραντεβού με τον γιατρό. Η αδερφή μου γεννήθηκε κανονικά στα κιλά με φυσιολογικό τοκετό. Τώρα όμως βλέπω έχουν αλλάξει τα πράγματα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Το θέμα είναι ότι εμένα οι υδατάνθρακες με κρατούσαν. Γιατί έτσι μόνο με κρέας και σαλάτα και ελάχιστο ρύζι για παράδειγμα δε με κρατάει. Πεινάω. Και έτσι έχασα 1 κιλό.

Μόνο η ομελέτα δε με ανεβάζει μέχρι τώρα. Αλλά κάθε μέρα ομελέτα θα τρώω; Ή τρώω κάτι και είμαι μιά χαρά. Πάω να φάω το ίδιο άλλη μέρα και πάει 137....

Καλημέρα! 

Εμένα 97 το νηστείας σήμερα... Μου είπε η ενδοκρινολόγος ότι πρέπει να τρώω κάτι πριν κοιμηθώ για να μην είμαι πολλές ώρες νηστική και ανέβει το νηστείας. Το κάνω και πάλι τίποτα.

Κι εγώ έχω απογοητευτεί. Δεν ξέρω τι να φάω. Και το χειρότερο μου είναι το νηστείας. Το φαγητό στραβά κουτσά το καταφέρνω στις μετρήσεις.

Μου έχουν πει ότι στο ζάχαρο βοηθάει άμα περπατάς και λίγο. Αλλά εγώ είμαι συνέχεια στο κρεβάτι. 

Αχ δε θέλω να κάνω ενέσεις ινσουλίνης :(

Η μητέρα μου είχε κάνει καμπύλη σακχάρου σε μία από τις 4 εγκυμοσύνες της (πριν 32 χρόνια) γιατί εμφάνισε διαβήτη κύησης. Και τότε ο ενδοκρινολόγος της είπε απλά να κόψει τελείως ζάχαρη και αλάτι, δεν μετριόταν 4 φορές τη μέρα. Μόνο όταν πήγαινε στο ραντεβού με τον γιατρό. Η αδερφή μου γεννήθηκε κανονικά στα κιλά με φυσιολογικό τοκετό. Τώρα όμως βλέπω έχουν αλλάξει τα πράγματα. 

Οσο προχωρανε οι καιροι προχωραει κ η επιστημη κ οι γνωσεις!!! Καθε κυηση ειναι διαφορετικη εχω στο περιβαλλον μου κοπελα π γεννησε το παιδακι της με αρρυθμιστο ζαχαρο 5.800! Μεγαλοοο μωροοο φυσικα υγιες τωρα ειναι 5χρονων τσαρλατανος!!! Με κατακλιση δεν μπορεις να περπατησεις δυστηχως!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...