Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια τελικά με κράτησαν και για 4ο όρο! μου το χαμήλωσαν δοκιμαστικά στις 40 μονάδες δλδ να πέφτει πιο αργά με την προϋπόθεση να δουν πως παω και να κάνω nst ώστε να φύγω αύριο , αλλά μου το ανέβασε πάλι στο 60 όπως ήταν αρχικά! 😔 

      • Ευχή 3
      • Δύναμη! 1

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Γεια σας! Πρώτη φορά γράφω αν και παρακολουθώ την ομάδα από την αρχή! Σαν μανούλα Μαΐου που θα γίνω και εγώ , εχω ΠΗΤ 25 Μαΐου κοριτσάκι ! Να σας ζήσουν όσες έχουν ήδη γεννήσει και με το καλό στις υπόλοιπες! 

Το μωρό έχει πάρει θέση εδώ Κ πολύ καιρό με κεφαλάκι κέντρο κάτω χαμηλά χωρίς να έχει μπει καθόλου στη λεκάνη( μας είδε γυναικολόγος πριν 3 μερες) και είμαστε με φουλ περπάτημα  ! Είναι άλλη κοπέλα σε τετοιο σταδιο; δν έχω καθόλου πόνους ούτε μέση ούτε μπροστά, λίγα πονακια περιόδου πριν 10  μέρες Αλλά τώρα καθόλου.  Θα έρθει άραγε μόνο του; καμία εμπειρία από μανούλες που έχουν ήδη παιδάκι;

Επίσης είναι κάποια που γέννησε στο Μητερα αυτές τις μερες;; πριν μια βδομάδα δεν άφηναν τον συνοδό πουθενά ούτε το βράδυ να μείνει και δεν ξέρω τι θα γίνει, αν νιώθεις δηλαδή ότι το πρώτο βράδυ χρειάζεσαι κάποιον ;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Rositaki είπε:

Γεια σας! Πρώτη φορά γράφω αν και παρακολουθώ την ομάδα από την αρχή! Σαν μανούλα Μαΐου που θα γίνω και εγώ , εχω ΠΗΤ 25 Μαΐου κοριτσάκι ! Να σας ζήσουν όσες έχουν ήδη γεννήσει και με το καλό στις υπόλοιπες! 

Το μωρό έχει πάρει θέση εδώ Κ πολύ καιρό με κεφαλάκι κέντρο κάτω χαμηλά χωρίς να έχει μπει καθόλου στη λεκάνη( μας είδε γυναικολόγος πριν 3 μερες) και είμαστε με φουλ περπάτημα  ! Είναι άλλη κοπέλα σε τετοιο σταδιο; δν έχω καθόλου πόνους ούτε μέση ούτε μπροστά, λίγα πονακια περιόδου πριν 10  μέρες Αλλά τώρα καθόλου.  Θα έρθει άραγε μόνο του; καμία εμπειρία από μανούλες που έχουν ήδη παιδάκι;

Επίσης είναι κάποια που γέννησε στο Μητερα αυτές τις μερες;; πριν μια βδομάδα δεν άφηναν τον συνοδό πουθενά ούτε το βράδυ να μείνει και δεν ξέρω τι θα γίνει, αν νιώθεις δηλαδή ότι το πρώτο βράδυ χρειάζεσαι κάποιον ;

Να μην αγχώνεσαι καθόλου!!! Κ εμένα είχε πάρει θέση απο νωρίς κ ήταν ψηλά μέχρι και 2 ώρες πριν γεννήσω!! (Και δεν περπατούσα κ πολυ) Ούτε είχα πόνους πιο πριν.. όταν θα έρθει η ώρα θα το καταλάβεις, θα είναι σαν τα πρώτα πονάκια περιόδου μέση κ κεντρο μπροστά. Είχα περιθώριο μέχρι 13 κ θα έμπαινα για πρόκληση κ ήρθε μόνος του στις 9. Όσο για το πρώτο βράδυ νομίζω οι νοσοκόμες σε βοηθάνε πιο πολυ απο οποιονδήποτε άλλο γιατί ξέρουν πως να σε χειριστούνε.  Όλα θα πάνε καλά!!!:-D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandrath είπε:

Να μην αγχώνεσαι καθόλου!!! Κ εμένα είχε πάρει θέση απο νωρίς κ ήταν ψηλά μέχρι και 2 ώρες πριν γεννήσω!! (Και δεν περπατούσα κ πολυ) Ούτε είχα πόνους πιο πριν.. όταν θα έρθει η ώρα θα το καταλάβεις, θα είναι σαν τα πρώτα πονάκια περιόδου μέση κ κεντρο μπροστά. Είχα περιθώριο μέχρι 13 κ θα έμπαινα για πρόκληση κ ήρθε μόνος του στις 9. Όσο για το πρώτο βράδυ νομίζω οι νοσοκόμες σε βοηθάνε πιο πολυ απο οποιονδήποτε άλλο γιατί ξέρουν πως να σε χειριστούνε.  Όλα θα πάνε καλά!!!:-D

Να σου ζήσει κοριτσι μου. Γερο και δυνατο να είναι. Ισχύει οτι φευγουν όλα τα συμπτώματα μετα?? Ιδια πητ ειχαμε εμεις 14 Μαΐου. Εμενα δε θέλει να ρθει ουτε πονους εχω.. Τα nst που κανουν ειναι καλα.. Επισης δε περπατάω πολύ γτ κουράζομαι. Θα ρωτήσω σήμερα τ γιατρο αν πρέπει να περπατησω γ να έρθει γτ θεση εχει παρει. Επισης δε θελω κ γω να παω με προκληση χωρις ενδείξεις ουτε καν μια μικρή διαστολη ας πουμε. 

6 ώρες πρίν, Athina3 είπε:

Κοριτσάκια μου γλυκά χρόνια σας πολλά σε όλες!! 

Γέννησα κι εγώ!!!  Σας παραθέτω την ιστορία μου:

Μπήκαμε Σάββατο για nst ο γιατρός μου πε ότι μπορεί να γεννησω μέχρι την Τετάρτη κ τότε του λέω γιατί δε γεννάμε σημερα(είχα αγχωθει ποιος θα μου κρατήσει το μεγάλο γιο  κ τώρα λόγω κορονοιου η μαμά μου είναι σε αναστολή κ μπορούσε) μου λέει με τα πολλά οκ αλλά θα φάμε ώρες λέω δε πειραζει..

Μπήκα 18.20 με τεχνητούς πόνους αλλά ενώ τράχηλος μαλακός ο μικρός δε έπαιρνε θέση άρχισα να πονάω χαμηλά σε όλη την κοιλιά  μου κάνουν επισκληριδιο κ ξαφνικά  ώρα 6.00 το nst δείχνει οτι μικρός  ρίχνει παλμους κ ξαφνικά όλα γίναν πολύ χρηγορα.. Επαθα αποκολιση πλακουντα άρχισε η προϊσταμένη να φωνάζει γρήγορα καλέστε τους ολους χάνουμε το μωρο  μου βάζουν οξυγονο κ με πάνε στο τμήμα καισαρικής μου κάνουν ολικη αναισθησία κ ευτυχώς το αγγελουδακι μου τα κατάφερε!! Τώρα είναι μονάδα έχει ταχύπνοια.

Πριν λίγο πήγα κ τον είδα που κατάφερα να σηκωθω είναι ένα κουκλάκι ζωγραφιστο μοιάζει πολύ στον αδερφούλη του.

Δοξάζω τον Θεό κ την Παναγία ευτυχώς τα καταφέραμε όλα ήταν θέμα χρόνου!! Ο μικρός γεννήθηκε 2940 50 εκατοστά. 

 

Σας φιλώ όλες γλυκά!!

Να σου ζησει το αγορακι σου. Ευτυχώς πηγαν ολα καλα. Κ μια χαρα γεννηθηκε το παιδι που σ λεγαν για μηριαια και εκατοστιαιες ελεος. Φτου φτου.. Γερο να ειναι και γρηγορα να πάτε σπιτακι σας :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandrath είπε:

Να μην αγχώνεσαι καθόλου!!! Κ εμένα είχε πάρει θέση απο νωρίς κ ήταν ψηλά μέχρι και 2 ώρες πριν γεννήσω!! (Και δεν περπατούσα κ πολυ) Ούτε είχα πόνους πιο πριν.. όταν θα έρθει η ώρα θα το καταλάβεις, θα είναι σαν τα πρώτα πονάκια περιόδου μέση κ κεντρο μπροστά. Είχα περιθώριο μέχρι 13 κ θα έμπαινα για πρόκληση κ ήρθε μόνος του στις 9. Όσο για το πρώτο βράδυ νομίζω οι νοσοκόμες σε βοηθάνε πιο πολυ απο οποιονδήποτε άλλο γιατί ξέρουν πως να σε χειριστούνε.  Όλα θα πάνε καλά!!!:-D

Ευχαριστώ πολύ!!! Το χω πάρει πολύ ψύχραιμα για την ώρα χαχα.. γενικά είχα καλή εγκυμοσύνη και ο γιατρός μου με ενημέρωσε ότι λόγω κανονικού βάρους μωρου, λίγο βάρος εγώ αθλητικό σώμα κτλ θα έχω εύκολη γέννα! Απλά όσο μπορώ θέλω να βοηθήσω , θέλω να έρθει Μόνο του χωρίς πρόκληση και πιθανότητα καισαρικής! 

Αν καμία μανούλα είναι στο Μητερα ας μας πει κατάσταση από εκεί; και αν γενικώς οι μαιες βοήθησαν με θηλασμό, γνωστή μου είπε και αυτές αποφεύγουν να είναι πολύ πάνω από το κεφάλι σου λόγω κατάστασης και δυστυχώς δεν πρόλαβα να παρακολουθήσω κανένα μάθημα ανώδυνο τοκετου και μητρικού θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

@Lalom Μην περιμένεις να σου δώσει κ κανένα τρελό σημάδι οτι έρχεται.. εκτός αν σπάσουν τα νερά (εμένα τα έσπασε ο γιατρός) εγώ στην αρχή οταν άρχισαν τα μικροπονάκια στις 4 το πρωί κρατούσα ώρα κάθε πότε έρχεται κ πόσο διαρκεί. 9 το πρωί πήρα τον γιατρό γιατί είδα αίμα αλλα κ πάλι ήταν πολυ νωρίς. Για πια συμπτώματα ρωτάς αν φεύγουν;

@Rositaki Ούτε εγώ πρόλαβα να παρακολουθήσω μαθήματα. Με βοήθησαν πάρα πολυ τα κορίτσια σε κάθε  στάδιο. Σε μένα ήταν σαν να γεννάνε μαζί μου. Με ανάσες, με τον πόνο, στις εξωθήσεις σε όλα. 
 

 Πάντως κορίτσια κακά τα ψέματα οι μαίες κάνουν όλοι την δουλειά. Ο γιατρός έρχεται οταν είσαι έτοιμη για εξώθηση.. όχι οτι δεν ήταν στην κλινική, αλλα έλεγχος κανα 2 φορές στις τόσες ώρες.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 hours ago, dinaki23 said:

κοριτσια εχετε καμμια ιδεα τι να κανω με τον θηλασμο;;;Εχω γαλα αλλα πριν καν δοκιμασει δυσανασχετει!Ειναι μικρος κ κουραζεται ευκολα αλλα πριν δοκιμασει ξεκιναει με γκρινια!Ετσι αναγκαζομαι να του δωσω μπουκαλι για να μη μενει νηστικος!!Το βραδυ κ σημερα το πρωι εφαγε αρκετα απ το στηθος αλλα τις περισσοτερες φορες συμπεριφερεται οπως σας ειπα...

Καλημέρα!!! Θυμάμαι ότι Πατούσα λίγο υο στήθος μου κ έβαζα γάλα γύρω από την θηλή μου πριν αρχίσω τον θηλασμό. Το μωρό το μυρίζει κ στρέφει το κεφαλάκι του προς τα εκεί. Δοκίμασε το!! :D

7 hours ago, Rositaki said:

Γεια σας! Πρώτη φορά γράφω αν και παρακολουθώ την ομάδα από την αρχή! Σαν μανούλα Μαΐου που θα γίνω και εγώ , εχω ΠΗΤ 25 Μαΐου κοριτσάκι ! Να σας ζήσουν όσες έχουν ήδη γεννήσει και με το καλό στις υπόλοιπες! 

Το μωρό έχει πάρει θέση εδώ Κ πολύ καιρό με κεφαλάκι κέντρο κάτω χαμηλά χωρίς να έχει μπει καθόλου στη λεκάνη( μας είδε γυναικολόγος πριν 3 μερες) και είμαστε με φουλ περπάτημα  ! Είναι άλλη κοπέλα σε τετοιο σταδιο; δν έχω καθόλου πόνους ούτε μέση ούτε μπροστά, λίγα πονακια περιόδου πριν 10  μέρες Αλλά τώρα καθόλου.  Θα έρθει άραγε μόνο του; καμία εμπειρία από μανούλες που έχουν ήδη παιδάκι;

Επίσης είναι κάποια που γέννησε στο Μητερα αυτές τις μερες;; πριν μια βδομάδα δεν άφηναν τον συνοδό πουθενά ούτε το βράδυ να μείνει και δεν ξέρω τι θα γίνει, αν νιώθεις δηλαδή ότι το πρώτο βράδυ χρειάζεσαι κάποιον ;

Είμαι κι εγώ ακριβώς στην ίδια φάση που είσαι κ εσυ. Το μικρό σπρώχνει προς τα κάτω το νιώθω σαν να προσπαθεί βα βγεις αλλά δεν γίνεται τίποτα. Που κ που έχω πονάκια περιόδου αλλά τίποτε άλλο.  Είμαι στην 38η εβδομάδα κ έχω κανονίσει προγραμματισμένη καισαρικη στις 20 του μήνα. Η μαία μου είπε ότι μάλλον νωρίτερα θα γεννήσω γιατί το μωρό είναι κάτω χαμηλά, έχει πάρει θέση κ εινσι έτοιμο. Έτσι είχε γίνει πάλι κ στην πρώτη μου γεννά μεχρι που κάποια στιγμή είδα λίγο αίμα Κ πήγα στην κλινική κ γέννησα μετά από 14 ώρες. Ζήτησα εγώ καισαρικη γιατί έβλεπα ότι το μωρό δεν έβγαινε αλλιώς.  Καλά κανείς κ περπατάς, συνέχισε έτσι. Εύχομαι σύντομα να ακούσουμε τα ευχάριστα!!!! :wub:

10 hours ago, Athina3 said:

Κοριτσάκια μου γλυκά χρόνια σας πολλά σε όλες!! 

Γέννησα κι εγώ!!!  Σας παραθέτω την ιστορία μου:

Μπήκαμε Σάββατο για nst ο γιατρός μου πε ότι μπορεί να γεννησω μέχρι την Τετάρτη κ τότε του λέω γιατί δε γεννάμε σημερα(είχα αγχωθει ποιος θα μου κρατήσει το μεγάλο γιο  κ τώρα λόγω κορονοιου η μαμά μου είναι σε αναστολή κ μπορούσε) μου λέει με τα πολλά οκ αλλά θα φάμε ώρες λέω δε πειραζει..

Μπήκα 18.20 με τεχνητούς πόνους αλλά ενώ τράχηλος μαλακός ο μικρός δε έπαιρνε θέση άρχισα να πονάω χαμηλά σε όλη την κοιλιά  μου κάνουν επισκληριδιο κ ξαφνικά  ώρα 6.00 το nst δείχνει οτι μικρός  ρίχνει παλμους κ ξαφνικά όλα γίναν πολύ χρηγορα.. Επαθα αποκολιση πλακουντα άρχισε η προϊσταμένη να φωνάζει γρήγορα καλέστε τους ολους χάνουμε το μωρο  μου βάζουν οξυγονο κ με πάνε στο τμήμα καισαρικής μου κάνουν ολικη αναισθησία κ ευτυχώς το αγγελουδακι μου τα κατάφερε!! Τώρα είναι μονάδα έχει ταχύπνοια.

Πριν λίγο πήγα κ τον είδα που κατάφερα να σηκωθω είναι ένα κουκλάκι ζωγραφιστο μοιάζει πολύ στον αδερφούλη του.

Δοξάζω τον Θεό κ την Παναγία ευτυχώς τα καταφέραμε όλα ήταν θέμα χρόνου!! Ο μικρός γεννήθηκε 2940 50 εκατοστά. 

 

Σας φιλώ όλες γλυκά!!

Συγχαρητήρια!!!! Είχες την περιπέτεια σου αλλά Δόξα τω Θεό όλα πήγαν καλά!!! Να σου ζήσει το μωράκι κ να είσαι γερη!!!

  • Μου αρέσει 1

 ZJ32.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alexandrath είπε:

@Lalom Μην περιμένεις να σου δώσει κ κανένα τρελό σημάδι οτι έρχεται.. εκτός αν σπάσουν τα νερά (εμένα τα έσπασε ο γιατρός) εγώ στην αρχή οταν άρχισαν τα μικροπονάκια στις 4 το πρωί κρατούσα ώρα κάθε πότε έρχεται κ πόσο διαρκεί. 9 το πρωί πήρα τον γιατρό γιατί είδα αίμα αλλα κ πάλι ήταν πολυ νωρίς. Για πια συμπτώματα ρωτάς αν φεύγουν;

@Rositaki Ούτε εγώ πρόλαβα να παρακολουθήσω μαθήματα. Με βοήθησαν πάρα πολυ τα κορίτσια σε κάθε  στάδιο. Σε μένα ήταν σαν να γεννάνε μαζί μου. Με ανάσες, με τον πόνο, στις εξωθήσεις σε όλα. 
 

 Πάντως κορίτσια κακά τα ψέματα οι μαίες κάνουν όλοι την δουλειά. Ο γιατρός έρχεται οταν είσαι έτοιμη για εξώθηση.. όχι οτι δεν ήταν στην κλινική, αλλα έλεγχος κανα 2 φορές στις τόσες ώρες.

@Alexandrath μιλάω για συχνοουρια, δυσφορία, κατι μινι ταχυολαμιες, πρηξιματα, καουρες ολα αυτα τα καλα :') το θεμα ειναι οτι δεν εχω πονους μια φορα στ τόσο μια ενόχληση κ αυτο ηταν κ φοβαμαι οτι θα με βαλει με προκληση

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lalom είπε:

@Alexandrath μιλάω για συχνοουρια, δυσφορία, κατι μινι ταχυολαμιες, πρηξιματα, καουρες ολα αυτα τα καλα :') το θεμα ειναι οτι δεν εχω πονους μια φορα στ τόσο μια ενόχληση κ αυτο ηταν κ φοβαμαι οτι θα με βαλει με προκληση

Ναι σε εμένα όλα αυτά έφυγαν!!!! Αν και είναι περίεργο συναίσθημα να μην νιώθεις την κοιλίτσα σου μετά!!

Σου είπε κάτι για πρόκληση ή όχι; Γιατί εμένα μου είχε πει αν μέχρι 13 σαν πιθανή δεν έχεις γεννήσει θα μπείς με πρόκληση. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσακια.Εκανα καρδιοτοκογραφιμα. Ολα καλα.Το μωρο πιρε Θεσι απλα δεν εμπεδωτικε ακομι.Πολυ κινιτικο.Κατι μικροσυσπασουλες τις οποιες δεν νιωτω και την αλλη Δευτερα ξανα τα ιδια.Τοτε θα ειμαι 38 βδομαδων και ισως συζιτισουμε για προκλισι αν ειμαι παλι χαλια.Το σκεφτομαι,δεν εχω αποφασισει ακομη.Πρεπει να βρω και 2 μοναδες αιμα γιατι με 29 αιματοκριτι αν εχω παλι αιμοραγια θα χρειαστει.Ελπιζω οχι.Ευχομαι μεχρι τοτε να γεννησω μονη μου χωρις επιπλοκες.

  • Μου αρέσει 5

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandrath είπε:

Ναι σε εμένα όλα αυτά έφυγαν!!!! Αν και είναι περίεργο συναίσθημα να μην νιώθεις την κοιλίτσα σου μετά!!

Σου είπε κάτι για πρόκληση ή όχι; Γιατί εμένα μου είχε πει αν μέχρι 13 σαν πιθανή δεν έχεις γεννήσει θα μπείς με πρόκληση. 

Κατι τετοιο μου χε πετάξει κ μενΑ. Το βραδυ που εχω ραντεβού θα ξέρω σιγουρα. Αχ τι καλα ν φυγουν τα συμπτώματα δεν αντέχω αλλο. Καλα η κοιλιά περίεργο θα μου φανει κ μενα που θα απουσιάζει :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Rositaki είπε:

Ευχαριστώ πολύ!!! Το χω πάρει πολύ ψύχραιμα για την ώρα χαχα.. γενικά είχα καλή εγκυμοσύνη και ο γιατρός μου με ενημέρωσε ότι λόγω κανονικού βάρους μωρου, λίγο βάρος εγώ αθλητικό σώμα κτλ θα έχω εύκολη γέννα! Απλά όσο μπορώ θέλω να βοηθήσω , θέλω να έρθει Μόνο του χωρίς πρόκληση και πιθανότητα καισαρικής! 

Αν καμία μανούλα είναι στο Μητερα ας μας πει κατάσταση από εκεί; και αν γενικώς οι μαιες βοήθησαν με θηλασμό, γνωστή μου είπε και αυτές αποφεύγουν να είναι πολύ πάνω από το κεφάλι σου λόγω κατάστασης και δυστυχώς δεν πρόλαβα να παρακολουθήσω κανένα μάθημα ανώδυνο τοκετου και μητρικού θηλασμού.

να μην ανησυχεις καθόλου... οι μαίες στο Μητέρα είναι εξαιρετικές... νοσηλεύτηκα 2 φορές, μία τον Μάρτη και μία τον Απρίλη και ήταν πάντα από πάνω μου... και ότι χρειαστείς πατάς το κόκκινο κουμπάκι στο τηλέφωνο και έρχονται αμέσως... αν είσαι σε μονόκλινο θα έχεις και τον μπαμπά όλη μέρα και όλη νύχτα... στις άλλες θέσεις δεν αφήνουν επειδή είναι άντρες και μπορεί να ενοχληθούν οι άλλες κοπέλες... και απ ότι ρώτησα ακόμα και αν κάνεις rooming in, μπορείς να ζητήσεις να το πάρουν για λίγο και στο φέρνουν όποτε θέλεις... με το καλό...

  • Μου αρέσει 1

cZfsp3.png
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Alexandrath είπε:

@Mum to be η κλινική για φυσιολογικό βγαίνει γύρω στα 1300 χωρίς τον γιατρό σε τρίκλινο. Επιτρέπεται το ροομινγκ κ ενώ είπα οτι θα κάνω τελικά το άλλαξα για να μπορώ να ξεκουραστώ καλύτερα το βράδυ. Το πρωί τον έχω όσες ώρες θέλω, τον παίρνουν μόνο για αλλαγή πάνας κ φαί γιατί ακόμη δεν έχω κατεβάσει γάλα!!

Κοπελα μου να σου ζήσει ο γιος σου!! Είμαι από τις μανουλες Οκτωβρίου αλλά μπαίνω κ σας διαβάζω τώρα που αρχίσατε να γεννάνε να μπαίνω στο κλίμα από τις εμπειρίες σας..

Απλα ήθελα να σου πω πως αν ήθελες να θηλάσεις κακώς κ τον ταιζουν ήδη ξένο γτ είναι πολύ πιθανό να το συνηθίσει καθώς από εκεί ρουφάει πιο εύκολα κ έχει κ άλλη γεύση από το μητρικό..το ότι δεν έχεις γάλα δεν ισχύει..έχεις από την αρχή απλά είναι ελάχιστο κ λέγεται πρώτογαλα..όσο βάζεις το μωρό σου στο στήθος τόσο κ εκείνο θα τρέχει..ο θηλασμός όπως λένε είναι προσφορά κ ζήτηση..όσο τον έχεις πάνω τόσο θα κατεβάζεις..

Έτσι απλά να σε ενημερώσω..εύχομαι ότι καλύτερο:x

14 ώρες πρίν, Mum to be είπε:

Κορίτσι μου να σου ζήσει, γέρο να είναι. Ευτυχώς όλα πήγαν καλα και είστε και οι δυο υγιείς.Τελικα βλέπω πολλες προκλησεις καταλήγουν στην καισαρική όπως λένε και οι έρευνες και δεν θέλω τίποτα. 

Προφανώς καταλήγουν σε καισαρική κ γενικά σε ταλαιπωρία γιατί ουσιαστικά δεν είναι φυσιολογική η ροή τον πραγμάτων κ σοκαριζετε και το μωρό κ το σώμα..

Δόξα το Θεό τουλάχιστον παρά τις δυσκολίες τα κατάφεραν όλα τα κοριτσία κ τα νινακια τους :-)

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Κοπελα μου να σου ζήσει ο γιος σου!! Είμαι από τις μανουλες Οκτωβρίου αλλά μπαίνω κ σας διαβάζω τώρα που αρχίσατε να γεννάνε να μπαίνω στο κλίμα από τις εμπειρίες σας..

Απλα ήθελα να σου πω πως αν ήθελες να θηλάσεις κακώς κ τον ταιζουν ήδη ξένο γτ είναι πολύ πιθανό να το συνηθίσει καθώς από εκεί ρουφάει πιο εύκολα κ έχει κ άλλη γεύση από το μητρικό..το ότι δεν έχεις γάλα δεν ισχύει..έχεις από την αρχή απλά είναι ελάχιστο κ λέγεται πρώτογαλα..όσο βάζεις το μωρό σου στο στήθος τόσο κ εκείνο θα τρέχει..ο θηλασμός όπως λένε είναι προσφορά κ ζήτηση..όσο τον έχεις πάνω τόσο θα κατεβάζεις..

Έτσι απλά να σε ενημερώσω..εύχομαι ότι καλύτερο:x

Προφανώς καταλήγουν σε καισαρική κ γενικά σε ταλαιπωρία γιατί ουσιαστικά δεν είναι φυσιολογική η ροή τον πραγμάτων κ σοκαριζετε και το μωρό κ το σώμα..

Δόξα το Θεό τουλάχιστον παρά τις δυσκολίες τα κατάφεραν όλα τα κοριτσία κ τα νινακια τους :-)

@Renez γεια σου αγαπημένη. Σωστα τα λες αλλα δεν ισχύει παντα αυτο με το ξενο και το θηλασμό. Υπάρχουν μωρά που πρέπει να παρουν συμπληρωμα γ να ανκτησουν βαρος υπάρχουν μωρα που παθαινουν σύγχυση θηλων αυτο που προανέφερες συνηθιζουν το μπιμπερο την πιο εύκολη ροή υπάρχουν κ μωρα που πιστεψε με ειναι πολλα γτ το χω δει με τα μάτια μ στο λεω που θηλαζουν και παιρνουν κ πιπιλα και μπιμπερο. Μονο οταν γεννηθει το παιδι και το εχει η μαμα του μπορει ν καταλαβει τις αναγκες του. Προφανως το καλύτερο θα ηταν ολες να θήλαζαμε κ να επαιρναν βαρος τα μωρα αλλα στη πορεια δε γινεται πάντα ετσι. :)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Κοπελα μου να σου ζήσει ο γιος σου!! Είμαι από τις μανουλες Οκτωβρίου αλλά μπαίνω κ σας διαβάζω τώρα που αρχίσατε να γεννάνε να μπαίνω στο κλίμα από τις εμπειρίες σας..

Απλα ήθελα να σου πω πως αν ήθελες να θηλάσεις κακώς κ τον ταιζουν ήδη ξένο γτ είναι πολύ πιθανό να το συνηθίσει καθώς από εκεί ρουφάει πιο εύκολα κ έχει κ άλλη γεύση από το μητρικό..το ότι δεν έχεις γάλα δεν ισχύει..έχεις από την αρχή απλά είναι ελάχιστο κ λέγεται πρώτογαλα..όσο βάζεις το μωρό σου στο στήθος τόσο κ εκείνο θα τρέχει..ο θηλασμός όπως λένε είναι προσφορά κ ζήτηση..όσο τον έχεις πάνω τόσο θα κατεβάζεις..

Έτσι απλά να σε ενημερώσω..εύχομαι ότι καλύτερο:x

Προφανώς καταλήγουν σε καισαρική κ γενικά σε ταλαιπωρία γιατί ουσιαστικά δεν είναι φυσιολογική η ροή τον πραγμάτων κ σοκαριζετε και το μωρό κ το σώμα..

Δόξα το Θεό τουλάχιστον παρά τις δυσκολίες τα κατάφεραν όλα τα κοριτσία κ τα νινακια τους :-)

Ναι το ίδιο πιστευω και εγώ αλλά απ'οτι κατάλαβα οι περισσότεροι γιατροί αν δεν έχεις γεννησει μέχρι την πητ σε πανε με προκληση . Και στα δημόσια νοσοκομεία που ρώτησα , μέχρι και 5 μέρες μετά την πητ. Δεν αφήνουν να περάσουν 15 μέρες όπως στην Αγγλία. Ο λόγος, όπως μου είπαν για να αποφευχθεί η θνησιμότητα στα έμβρυα. Τώρα ποιο είναι το πιο σωστό, δεν ξέρω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mum to be είπε:

Ναι το ίδιο πιστευω και εγώ αλλά απ'οτι κατάλαβα οι περισσότεροι γιατροί αν δεν έχεις γεννησει μέχρι την πητ σε πανε με προκληση . Και στα δημόσια νοσοκομεία που ρώτησα , μέχρι και 5 μέρες μετά την πητ. Δεν αφήνουν να περάσουν 15 μέρες όπως στην Αγγλία. Ο λόγος, όπως μου είπαν για να αποφευχθεί η θνησιμότητα στα έμβρυα. Τώρα ποιο είναι το πιο σωστό, δεν ξέρω. 

Κοίτα αν έχει ξεπεράσει κ την ΠΗΤ έστω κατά 5 ημέρες οκ..το καταλαβαίνω να σε πάνε με πρόκληση ή καισαρική γτ για να το λένε οι γιατροί κάτι θα ξέρουν πάρα πάνω,δε βλέπω να υπάρχει κάποιος άλλος λόγος για να το επιδιώκουν παρά καθαρά ιατρικός.

Αλλά να πηγαίνεις με πρόκληση επειδή ο γιατρός πιέζει τη κατάσταση χωρίς καν να έχεις περάσει την ΠΗΤ ή επειδή η ίδια η μητέρα για τον Α Β λόγο θέλει να το επισπεύσει μου φαίνεται κουλο..τι να πω?! Ίσως εγώ το φοβάμαι τόσο..

Just now, Lalom είπε:

@Renez γεια σου αγαπημένη. Σωστα τα λες αλλα δεν ισχύει παντα αυτο με το ξενο και το θηλασμό. Υπάρχουν μωρά που πρέπει να παρουν συμπληρωμα γ να ανκτησουν βαρος υπάρχουν μωρα που παθαινουν σύγχυση θηλων αυτο που προανέφερες συνηθιζουν το μπιμπερο την πιο εύκολη ροή υπάρχουν κ μωρα που πιστεψε με ειναι πολλα γτ το χω δει με τα μάτια μ στο λεω που θηλαζουν και παιρνουν κ πιπιλα και μπιμπερο. Μονο οταν γεννηθει το παιδι και το εχει η μαμα του μπορει ν καταλαβει τις αναγκες του. Προφανως το καλύτερο θα ηταν ολες να θήλαζαμε κ να επαιρναν βαρος τα μωρα αλλα στη πορεια δε γινεται πάντα ετσι. :)

Καλέ εγώ δεν είπα ποιο είναι σωστό ή όχι (μπουκάλι ή θηλασμός) απλά μοιράστηκαν όσα εγώ γνωρίζω με τη κοπέλα για να μην έχει πρόβλημα εν άγνοια της αν θελήσει αργότερα να θηλάσει..κ γτ όπως πολλές μανουλες λένε είναι αρκετές οι μαίες που δε μας κατατοπιζουν πλήρως πάντα κ ενώ πχ μπορεί να θέλαμε τον θηλασμό να καταλήξουμε να μη θηλαζουμε απλά από λάθος καθοδήγηση..

Φυσικά αν είναι θέμα υγείας του παιδιού ή αν η μανούλα δεν θέλει για τους δικούς της λόγους να θηλάσει (κ είναι αρκετές που ή φοβούνται ή θα πρέπει να γυρίσουν στη δουλειά νωρίς κτλ)που είναι απόλυτα σεβαστό, εννοείται να δώσει φόρμουλα αλλά να το κάνει εις γνώσιν της..γιατί το σενάριο να θέλει το μωρό κ μπιμπερο κ θηλή είναι το ιδανικο αλλά δε συμβαίνει πάντα κ μετά παιδευονται κ οι μανουλες κ τα μωρα..αυτό εννοούσα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...