Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Εγώ για εμβρυομεταφορα 2η όλες τις φορές.

       

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Eva137 είπε:

 

Με το καλό κορίτσια, όλα να σας έρθουν βολικά! Εύχομαι γρήγορα και με έναν πόνο! Και εμένα με απασχολεί λίγο αυτό, σας το έχω ξαναπεί κιόλας (σας έχω ζαλίσει κι εσάς:P) γιατί είναι μεγαλούτσικος ο μπέμπης και σαν πρώτο μωρό και αγόρι μάλλον θα αργήσει λίγο να βγει και θα μεγαλώσει κι άλλο μέχρι τότε. Δε μπορούμε κι εμείς να γεννήσουμε λίγο νωρίτερα? @Renez ποιό είναι το μυστικό σου? Πες τα όλα!:P

 

Μάλλον εξαρτάται και από την περίπτωση. Εμένα, παρόλο που διανύω την 39η εβδομάδα, επειδή φαίνεται και από την κοιλιά μου και από τον υπέρηχο ότι το μωρό είναι ακόμα ψηλά δε με εξέτασε κολπικά χθες (38+2)... μου είπε ότι έχουμε ακόμα λίγο καιρό και δε μπορούμε να κάνουμε κάτι για να βοηθήσουμε τώρα έτσι κι αλλιώς. Την επόμενη Τρίτη όμως που θα είμαι 39+2 μου είπε ότι θα με εξετάσει για να δούμε πού βρίσκομαι και να οργανωθούμε καλύτερα.

Ευχαριστούμε!!πόσο ειναι το αντράκι σου?


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Anastasia05 said:

Ευχαριστούμε!!πόσο ειναι το αντράκι σου?

Κανείς δε ξέρει ακριβώς... σύμφωνα με την μέτρηση της κοιλιάς μου ο γιατρός λέει ότι πρέπει να είναι 7-10 μέρες μεγαλύτερος σε μέγεθος από την ηλικία του (όπως έδειχνε και ο υπέρηχος β επιπέδου), άρα τον υπολογίζω γύρω στα 3μιση κιλά τώρα... μάλλον.


vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva137 είπε:

Κανείς δε ξέρει ακριβώς... σύμφωνα με την μέτρηση της κοιλιάς μου ο γιατρός λέει ότι πρέπει να είναι 7-10 μέρες μεγαλύτερος σε μέγεθος από την ηλικία του (όπως έδειχνε και ο υπέρηχος β επιπέδου), άρα τον υπολογίζω γύρω στα 3μιση κιλά τώρα... μάλλον.

Βρε μην αγχώνεσαι αφού δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος!! Κάνε λίγη υπομονή κ θα έρθει το αστέρι σου!:)

Την πρώτη φορά δεν ξέρω αν με ζορισαν τόσο τα κιλά(3680 γεννήθηκε) ή η θέση που είχε το μωρό(κοιτούσε προς τα πάνω όταν βγήκε οχι προς τα κάτω..)

Έχεις ακόμη δύο εβδομάδες, τον πολύ! Έχεις κάποιο συμπτωμα?

 


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 said:

Βρε μην αγχώνεσαι αφού δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος!! Κάνε λίγη υπομονή κ θα έρθει το αστέρι σου!:)

Την πρώτη φορά δεν ξέρω αν με ζορισαν τόσο τα κιλά(3680 γεννήθηκε) ή η θέση που είχε το μωρό(κοιτούσε προς τα πάνω όταν βγήκε οχι προς τα κάτω..)

Έχεις ακόμη δύο εβδομάδες, τον πολύ! Έχεις κάποιο συμπτωμα?

 

Ναι, και η θέση του μωρού είναι πολύ σημαντική, και η ανατομία του σώματος της γυναίκας... γενικά παίζουν και άλλοι παράγοντες.

Μπα, το μόνο σύμπτωμα που έχω είναι οι συσπασούλες braxton-hicks που αυξάνονται σε συχνότητα και ένταση τις τελευταίες μέρες (ειδικά τις νύχτες) και κάτι πονάκια περιόδου που με πιάνουν που και που εδώ και καιρό. 


vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva137 είπε:

Ναι, και η θέση του μωρού είναι πολύ σημαντική, και η ανατομία του σώματος της γυναίκας... γενικά παίζουν και άλλοι παράγοντες.

Μπα, το μόνο σύμπτωμα που έχω είναι οι συσπασούλες braxton-hicks που αυξάνονται σε συχνότητα και ένταση τις τελευταίες μέρες (ειδικά τις νύχτες) και κάτι πονάκια περιόδου που με πιάνουν που και που εδώ και καιρό. 

Πολύ καλά! Ετοιμάζεται το σώμα σιγά σιγά!:) Λίγη υπομονή ακόμη!

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι κάνετε μανούλες? Όλες εν αναμονή, δεν περνούν τα δευτερόλεπτα...

Μας ήρθε σήμερα το καροτσάκι μας κ η φωλίτσα μας! Τα χαζεύω όλη την ώρα! Τα στολίσαμε κ με ωραία αρκουδάκια προσωρινά...

Αχ έλεγα πως το μάτι μου πέφτει στα αγοριστικα κ ότι είναι πιο χαριτωμένα αλλά τώρα που έχει ροζισει όντως το σπίτι μας νιώθω στο φυσικό μου περιβάλλον...Αχαχαχαχα Απ τη μια έχω το spiderman all over δωματιο κι απ την άλλη κουφετο!

  • Μου αρέσει 7
  • Χαχα 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα said:

Τι κάνετε μανούλες? Όλες εν αναμονή, δεν περνούν τα δευτερόλεπτα...

Μας ήρθε σήμερα το καροτσάκι μας κ η φωλίτσα μας! Τα χαζεύω όλη την ώρα! Τα στολίσαμε κ με ωραία αρκουδάκια προσωρινά...

Αχ έλεγα πως το μάτι μου πέφτει στα αγοριστικα κ ότι είναι πιο χαριτωμένα αλλά τώρα που έχει ροζισει όντως το σπίτι μας νιώθω στο φυσικό μου περιβάλλον...Αχαχαχαχα Απ τη μια έχω το spiderman all over δωματιο κι απ την άλλη κουφετο!

Χαχα, τί ωραία όμως που έχεις και απ'τα δυο!!!!:)

  • Μου αρέσει 1

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

@Anastasia05 προβλέπω να γεννάμε μαζί. Πήγαμε στον γιατρό. Έχω διαστολή 2 και αποφασίσαμε να το αφήσουμε ως το Σάββατο μήπως γεννήσω χωρίς πρόκληση πράγμα που το προτιμω. Αν πια πάει ως το Σάββατο θα μου βάλει χάπι όρους ή ότι αλλο ξέρω κι εγώ! Τώρα θα πάω για περπάτημα με τον σύζυγο μπας και βοηθήσουμε την κατάσταση! 

Παντως είπε πως και σήμερα θα μπορούσε να ξεκινήσει ο τοκετός αφού έχει ξεκινήσει η διαστολή. Οποτε οι επόμενες ώρες θα είναι κρίσιμες!

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

@Anastasia05 προβλέπω να γεννάμε μαζί. Πήγαμε στον γιατρό. Έχω διαστολή 2 και αποφασίσαμε να το αφήσουμε ως το Σάββατο μήπως γεννήσω χωρίς πρόκληση πράγμα που το προτιμω. Αν πια πάει ως το Σάββατο θα μου βάλει χάπι όρους ή ότι αλλο ξέρω κι εγώ! Τώρα θα πάω για περπάτημα με τον σύζυγο μπας και βοηθήσουμε την κατάσταση! 

Παντως είπε πως και σήμερα θα μπορούσε να ξεκινήσει ο τοκετός αφού έχει ξεκινήσει η διαστολή. Οποτε οι επόμενες ώρες θα είναι κρίσιμες!

Ναι ίσως γίνει όπως στην @Renez!!! Να περπατήσεις να βοηθήσεις! Μακάρι να ξεκινήσει σήμερα κιόλας! Με το καλό κορίτσι μου!!!!:)

Όποτε μπορέσεις πες μας τα νέα σου!

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

@Anastasia05 προβλέπω να γεννάμε μαζί. Πήγαμε στον γιατρό. Έχω διαστολή 2 και αποφασίσαμε να το αφήσουμε ως το Σάββατο μήπως γεννήσω χωρίς πρόκληση πράγμα που το προτιμω. Αν πια πάει ως το Σάββατο θα μου βάλει χάπι όρους ή ότι αλλο ξέρω κι εγώ! Τώρα θα πάω για περπάτημα με τον σύζυγο μπας και βοηθήσουμε την κατάσταση! 

Παντως είπε πως και σήμερα θα μπορούσε να ξεκινήσει ο τοκετός αφού έχει ξεκινήσει η διαστολή. Οποτε οι επόμενες ώρες θα είναι κρίσιμες!

Με το καλό κορίτσι μου!!!το περπάτημα θα σε βοηθήσει σίγουρα στη φάση που είσαι!δε νομίζω να καταλήξεις σε πρόκληση...έχεις μέχρι το Σάββατο!!!:wub:

Ρε κορίτσι μου πως είναι να έχεις διαστολή;;;δηλαδή θέλω να πω κατάλαβες κάτι;κάποια αλλαγή;ένιωθες πηγαίνοντας στο ραντεβού σου ότι ίσως και να έχεις διαστολή;; ή δεν έχει κάποια διαφορά ως αίσθηση;

  • Μου αρέσει 1

Ttx1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, P.L.L. said:

@Anastasia05 προβλέπω να γεννάμε μαζί. Πήγαμε στον γιατρό. Έχω διαστολή 2 και αποφασίσαμε να το αφήσουμε ως το Σάββατο μήπως γεννήσω χωρίς πρόκληση πράγμα που το προτιμω. Αν πια πάει ως το Σάββατο θα μου βάλει χάπι όρους ή ότι αλλο ξέρω κι εγώ! Τώρα θα πάω για περπάτημα με τον σύζυγο μπας και βοηθήσουμε την κατάσταση! 

Παντως είπε πως και σήμερα θα μπορούσε να ξεκινήσει ο τοκετός αφού έχει ξεκινήσει η διαστολή. Οποτε οι επόμενες ώρες θα είναι κρίσιμες!

Με το καλό!! Μακάρι να εξελιχθεί η διαδικασία μες τις επόμενες ώρες κ να μη σου χρειαστεί τελικά η πρόκληση!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου και από μένα!! Τι κάνετε;; @Nina13 χρόνια σας πολλά!! Να χαίρεστε και το παιδάκι σας, με το καλό το νέο μέλος! Μπράβο σου και για την απόφαση που πήρες, όλα να πάνε καλά!!

Με το καλό και οι υπόλοιπες μανουλες!! Εγώ κλείνω την 40η εβδ. αύριο αλλά από συμπτωματα τίποτα το ιδιαίτερο.. αύριο πρωί θα κάνω για πρώτη φορά δακτυλική εξέταση να δούμε πού βρισκόμαστε και λογικά θα μπούμε ραντεβού μέχρι το Σάββατο, γιατί δυστυχώς είναι κ που τελειώνει η άδεια του συζύγου που σας είχα πει και δ γίνεται αλλιώς.. όσο ήθελα να το αποφύγω αλλά τι να κάνουμε.. 

Να σας πω λοιπόν ότι μου πρότεινε ο γιατρός αν θέλω να μου κάνει με τη δακτυλική ουσιαστικά και αφαίρεση του τραχηλικού πώματος το οποίο μπορεί να προκαλέσει τον τοκετό  ίσως πιο σταδιακα και μπορεί ανώδυνα σε σχέση με την πρόκληση στην κλινική.. βέβαια αυτό μπορεί ν πάρει από λίγες ώρες μέχρι και μια βδομάδα μέχρι να ξεκινήσει ο τοκετος και σίγουρα μια βδομαδα δεν έχουμε περιθώριο..

Οπότε ήθελα να ρωτησω τις έμπειρες και μη,  τη γνώμη σας.. τι θα κάνατε στη θέση μου; Να μείνω αύριο μόνο στην δακτυλική για να δούμε πχ. τον τράχηλο και διαστολή αν υπάρχει και να μπω με ραντεβού το Σάββατο ή να κάνω αύριο και την αφαίρεση του τραχηλικού που πολύ φοβάμαι ότι θα πονέσει.. και δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθηθώ ουσιαστικά ή τζάμπα θα φάω εξτρα παρέμβαση.. :???: 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eirini_ka είπε:

Γεια σας κορίτσια μου και από μένα!! Τι κάνετε;; @Nina13 χρόνια σας πολλά!! Να χαίρεστε και το παιδάκι σας, με το καλό το νέο μέλος! Μπράβο σου και για την απόφαση που πήρες, όλα να πάνε καλά!!

Με το καλό και οι υπόλοιπες μανουλες!! Εγώ κλείνω την 40η εβδ. αύριο αλλά από συμπτωματα τίποτα το ιδιαίτερο.. αύριο πρωί θα κάνω για πρώτη φορά δακτυλική εξέταση να δούμε πού βρισκόμαστε και λογικά θα μπούμε ραντεβού μέχρι το Σάββατο, γιατί δυστυχώς είναι κ που τελειώνει η άδεια του συζύγου που σας είχα πει και δ γίνεται αλλιώς.. όσο ήθελα να το αποφύγω αλλά τι να κάνουμε.. 

Να σας πω λοιπόν ότι μου πρότεινε ο γιατρός αν θέλω να μου κάνει με τη δακτυλική ουσιαστικά και αφαίρεση του τραχηλικού πώματος το οποίο μπορεί να προκαλέσει τον τοκετό  ίσως πιο σταδιακα και μπορεί ανώδυνα σε σχέση με την πρόκληση στην κλινική.. βέβαια αυτό μπορεί ν πάρει από λίγες ώρες μέχρι και μια βδομάδα μέχρι να ξεκινήσει ο τοκετος και σίγουρα μια βδομαδα δεν έχουμε περιθώριο..

Οπότε ήθελα να ρωτησω τις έμπειρες και μη,  τη γνώμη σας.. τι θα κάνατε στη θέση μου; Να μείνω αύριο μόνο στην δακτυλική για να δούμε πχ. τον τράχηλο και διαστολή αν υπάρχει και να μπω με ραντεβού το Σάββατο ή να κάνω αύριο και την αφαίρεση του τραχηλικού που πολύ φοβάμαι ότι θα πονέσει.. και δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθηθώ ουσιαστικά ή τζάμπα θα φάω εξτρα παρέμβαση.. :???: 

Εγώ στη θέση σου θα έμπαινα για πρόκληση αφού έχεις κλείσει 40 εβδομάδες..

Η αφαίρεση του τραχηλικού πώματος με το χέρι,με τρομάζει λιγάκι..

  • Ευχαριστώ 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Εγώ στη θέση σου θα έμπαινα για πρόκληση αφού έχεις κλείσει 40 εβδομάδες..

Η αφαίρεση του τραχηλικού πώματος με το χέρι,με τρομάζει λιγάκι..

Και εμένα το ίδιο.. εσύ @Anastasia05 μου έχεις ξαναζήσει την πρόκληση; Πώς είναι σαν διαδικασία; Πας το πρωί και βάζουν ορους; Χάπι; Υπόθετο; Και οι πόνοι έρχονται σταδιακά ή μπαμ κ κάτω.. έχω ακούσει ότι πολλές φορές η πρόκληση καταληγει σε καισαρική και με αγχωνει αυτό.. +ότι κρατάει παραπάνω ώρες; Δλδ πόσες;

Link to comment
Share on other sites

@Eirini_ka το έχω ακούσει αυτό που σου πρότεινε ο γιατρός σου, στο εξωτερικό από όσο ξέρω συνηθίζεται αν κοντεύεις να ξεπεράσεις τις μέρες σου. Θεωρείται πιο ανώδυνο από την πρόκληση με υπόθετο ή με ορό, αλλά και πάλι μπορεί να μη δράσει άμεσα. Λένε είναι άβολο αλλά όχι τόσο επώδυνο όσο ο ορός.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...