Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Κορίτσια, έκανα σήμερα εξετάσεις και μεταξύ άλλων το ζάχαρο βγήκε 90! Είναι ανησυχητικό λέτε; Καλά αιματοκρίτης 33 (παίρνω και σιδηρο)!

πρίν από 9 λεπτά , Clue είπε:

Καλησπέρα! Βγήκαν και οι αίματος σήμερα από την αυχενική! Με τα χρωμοσωμικά όλα καλά! Μικρότερη από 1 στις 20000! Ας είναι καλά η δότρια η 18άρα!!! Χεχε

Όμως βγήκα με πολλές πιθανότητες για προεκλαμψία (1:169)! Και μαζί με το ζάχαρο που παραμένει υψηλό το πρωί, δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα.. Και σα να μην έφταναν αυτά σήμερα έχω όλη μέρα λίγα καφέ στο σκούπισμα και αρκετά πονάκια.

Η ειρωνία είναι ότι σήμερα είμαι 12 ακριβώς και σταματάω σικλακούρ, ντερμεστρίλ και ντουφαστόν αλλά ξεκινάω σαλοσπιρ (για την προεκλαμψία) και ουτροτζεστάν (για τα καφέ).

Στεναχωρήθηκα κιόλας γιατί ήταν να φιλοξενήσω ένα παιδάκι για Πάσχα και τώρα το ακύρωσα...

Μπράβο κορίτσι για τα αποτελέσματα! Ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού, ξεκουράσου και μην ανησυχείς! Ο γιατρός αν βλέπει προδιάθεση θα προσέχει και θα πράττει ανάλογα! 

1 hour ago, Farmakotriftena είπε:

@tsilona για πες.. Εγώ πονάω αρκετά χαμηλά και ο πόνος είναι αρκετά αισθητός. Ιδίως όταν ειμαι όρθια δεν αντέχω να φανταστείς και θέλω να κάτσω..

Όπως τα περιγράφεις... πονοι χαμηλά και σαν τσιμπηματακια δεξιά αριστερά κάποιες στιγμές. Στρασσαριστηκα και χθες. Ίσως να φταίει και αυτό. Τι να πωωω. Εγώ αυγά δεν έβαψα και δεν έχω βάψει και ποτέ για να πω την αλήθεια χεχε

 

Ούτε κι εγώ εβαψα ποτέ! Μας βάφουν οι μαμάδες χαχα! Εμένα ορισμένες φορές με πιάνει έντονα μέχρι και η μέση μαζί με την κοιλιά και δε μπορώ να προσδιορίσω από που ξεκινάει ο πόνος! 

  • Ευχαριστώ 1

EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, tsilona said:

Μπράβο για τ Αποτέλεσματα!!!! 

Ξεκινά σαλοσπιρ και παρακολουθήσει το ναι. 

Εσύ επειδή δε θυμαμαι καλα, έχεις υψηλό σάκχαρο νηστείας; η γλυκοζυλιωμενη είναι οκ όμως ε; έχεις κάνει κ συ καμπυλη νωρίτερα; 

Έχω υψηλό σάκχαρο νηστείας. 95 με 110 είναι συνήθως. Έχω κάνει και 135 όμως. Κάνω διατροφή. Γλυκοζυλιωμένη δεν έχω κάνει από όταν έμεινα έγκυος. Πριν την εγκυμοσύνη ήταν καλή, αλλά τότε δεν είχα θέμα. Σε 2 εβδομάδες θα πάω και στην ενδοκρινολόγο και στον γυναικολόγο και θα μου γράψουν λογικά. Δεν έχω κάνει καμπύλη ακόμα. Μετράω στο σπίτι μόνη μου. Σήμερα 106 το πρωινό!


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Clue είπε:

Έχω υψηλό σάκχαρο νηστείας. 95 με 110 είναι συνήθως. Έχω κάνει και 135 όμως. Κάνω διατροφή. Γλυκοζυλιωμένη δεν έχω κάνει από όταν έμεινα έγκυος. Πριν την εγκυμοσύνη ήταν καλή, αλλά τότε δεν είχα θέμα. Σε 2 εβδομάδες θα πάω και στην ενδοκρινολόγο και στον γυναικολόγο και θα μου γράψουν λογικά. Δεν έχω κάνει καμπύλη ακόμα. Μετράω στο σπίτι μόνη μου. Σήμερα 106 το πρωινό!

Κοπέλα μου καλημέρα... Με σωστη διατροφη κ αγωγη ολα θα πανε καλα. Κ εμενα το ζαχαρο νηστειας εχθες βγηκε 100 αλλα επειδη η γλυκοζυλιωμενη ηταν καλη ο γιατρος μου ειπε μια χαρα... Ολα αυτα απο το τηλέφωνο. Ραντεβού εχουμε τον αλλο μηνα, δεν ξερω αν τοτε μου τα πει αλλιως... 

  • Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ωραία μέρα φαίνεται να έχει σήμερα!!! Είμαι λιγάκι καλύτερα ψυχολογικά από χθες. Εχθές ομολογώ ότι με πήρε λιγάκι από κάτω. Είμαι και άνθρωπος που θέλω να μαθαίνω γενικά τα πάντα για να είμαι προετοιμασμένη για το χειρότερο σενάριο. Δεν πιστεύω ότι αυτό θα συμβεί, απλά θέλω να το ξέρω. Όταν λοιπόν πέφτω λίγο ψυχολογικά, το μυαλό μου πάει εκεί. Βέβαια το προτιμώ από το άγνωστο...

Σήμερα λοιπόν σκέφτομαι την κοιλίτσα μου! Πότε θα αρχίσει να φουσκώνει. Έχω χάσει 6 κιλά από όταν ξεκίνησα (δεν έχω επανέλθει ακόμα στα φυσιολογικά μου αλλά εν το επιδιώκω) λόγω διατροφής για το διαβήτη και ναυτίες. Η κοιλιά μου λοιπόν είναι μικρότερη από όταν ξεκίνησα!!! Αφήστε που είναι σα να έχω δύο. Μία ακριβώς πάνω από το πελβικό οστό που μοιάζει τεντωμένη και τη νιώθω όταν ακουμπάω και μία πιο πάνω!!! Όπως διάβασα υπάρχει η B belly και η D belly. εγώ μάλλον πάω για Β!!! χεχε δύο κοιλίτσες σε μία... Ελπίζω να ενωθούν κάποια στιγμή. Βέβαια διάβαζα ότι εσείς παίζετε στα 50-55 κιλά, οπότε... Έχει φανεί η κοιλίτσα σε εσάς που μου ρίχνετε ένα μήνα? Να ξέρω τι με περιμένει!


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Clue είπε:

Καλημέρα! Ωραία μέρα φαίνεται να έχει σήμερα!!! Είμαι λιγάκι καλύτερα ψυχολογικά από χθες. Εχθές ομολογώ ότι με πήρε λιγάκι από κάτω. Είμαι και άνθρωπος που θέλω να μαθαίνω γενικά τα πάντα για να είμαι προετοιμασμένη για το χειρότερο σενάριο. Δεν πιστεύω ότι αυτό θα συμβεί, απλά θέλω να το ξέρω. Όταν λοιπόν πέφτω λίγο ψυχολογικά, το μυαλό μου πάει εκεί. Βέβαια το προτιμώ από το άγνωστο...

Σήμερα λοιπόν σκέφτομαι την κοιλίτσα μου! Πότε θα αρχίσει να φουσκώνει. Έχω χάσει 6 κιλά από όταν ξεκίνησα (δεν έχω επανέλθει ακόμα στα φυσιολογικά μου αλλά εν το επιδιώκω) λόγω διατροφής για το διαβήτη και ναυτίες. Η κοιλιά μου λοιπόν είναι μικρότερη από όταν ξεκίνησα!!! Αφήστε που είναι σα να έχω δύο. Μία ακριβώς πάνω από το πελβικό οστό που μοιάζει τεντωμένη και τη νιώθω όταν ακουμπάω και μία πιο πάνω!!! Όπως διάβασα υπάρχει η B belly και η D belly. εγώ μάλλον πάω για Β!!! χεχε δύο κοιλίτσες σε μία... Ελπίζω να ενωθούν κάποια στιγμή. Βέβαια διάβαζα ότι εσείς παίζετε στα 50-55 κιλά, οπότε... Έχει φανεί η κοιλίτσα σε εσάς που μου ρίχνετε ένα μήνα? Να ξέρω τι με περιμένει!

Εγω είμαι 54,6 χαχαχχαχα και ναι φαίνεται η κοιλιτσα αρκετα μπορω να πω χαχαχχαχα αλλα δεν πρεπει να πάρω κιλα σχεδον καθόλου αν μπορεσω για ενα μηνα τουλάχιστον θελω να κανω αυξηση της υπαρρινης μου και μαζι με την προεκλαψια δεν παρι φιλη

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Clue είπε:

Καλημέρα! Ωραία μέρα φαίνεται να έχει σήμερα!!! Είμαι λιγάκι καλύτερα ψυχολογικά από χθες. Εχθές ομολογώ ότι με πήρε λιγάκι από κάτω. Είμαι και άνθρωπος που θέλω να μαθαίνω γενικά τα πάντα για να είμαι προετοιμασμένη για το χειρότερο σενάριο. Δεν πιστεύω ότι αυτό θα συμβεί, απλά θέλω να το ξέρω. Όταν λοιπόν πέφτω λίγο ψυχολογικά, το μυαλό μου πάει εκεί. Βέβαια το προτιμώ από το άγνωστο...

Σήμερα λοιπόν σκέφτομαι την κοιλίτσα μου! Πότε θα αρχίσει να φουσκώνει. Έχω χάσει 6 κιλά από όταν ξεκίνησα (δεν έχω επανέλθει ακόμα στα φυσιολογικά μου αλλά εν το επιδιώκω) λόγω διατροφής για το διαβήτη και ναυτίες. Η κοιλιά μου λοιπόν είναι μικρότερη από όταν ξεκίνησα!!! Αφήστε που είναι σα να έχω δύο. Μία ακριβώς πάνω από το πελβικό οστό που μοιάζει τεντωμένη και τη νιώθω όταν ακουμπάω και μία πιο πάνω!!! Όπως διάβασα υπάρχει η B belly και η D belly. εγώ μάλλον πάω για Β!!! χεχε δύο κοιλίτσες σε μία... Ελπίζω να ενωθούν κάποια στιγμή. Βέβαια διάβαζα ότι εσείς παίζετε στα 50-55 κιλά, οπότε... Έχει φανεί η κοιλίτσα σε εσάς που μου ρίχνετε ένα μήνα? Να ξέρω τι με περιμένει!

Καλημέρα! Επιτέλους έχει ήλιο!

Η Αυχενική σου πάντως πήγε τέλεια! Στην Αυχενική κι εμένα για προεκλαμψία πριν τις 37 εβδομάδες βγήκε 1:334. Μη στεναχωριέσαι δεν είναι απαραίτητο να γίνει αυτό. Για τα καφέ στο σκούπισμα πώς είσαι σήμερα; Αυτό ξέρω ότι θέλει ξεκούραση.

Για την κοιλίτσα να σου πω ότι αμέσως φούσκωσε εμένα. Φαίνομαι σαν να είμαι 5 μηνών. Έχω πάρει 4 κιλά. Είμαι 55,6 κιλά τώρα. Και δεν ξέρω πως πήρα τόσα, αφού τρώω ακριβώς το ίδιο με πριν. Είμαι 14εβδ + 6ημ.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Clue είπε:

Καλημέρα! Ωραία μέρα φαίνεται να έχει σήμερα!!! Είμαι λιγάκι καλύτερα ψυχολογικά από χθες. Εχθές ομολογώ ότι με πήρε λιγάκι από κάτω. Είμαι και άνθρωπος που θέλω να μαθαίνω γενικά τα πάντα για να είμαι προετοιμασμένη για το χειρότερο σενάριο. Δεν πιστεύω ότι αυτό θα συμβεί, απλά θέλω να το ξέρω. Όταν λοιπόν πέφτω λίγο ψυχολογικά, το μυαλό μου πάει εκεί. Βέβαια το προτιμώ από το άγνωστο...

Σήμερα λοιπόν σκέφτομαι την κοιλίτσα μου! Πότε θα αρχίσει να φουσκώνει. Έχω χάσει 6 κιλά από όταν ξεκίνησα (δεν έχω επανέλθει ακόμα στα φυσιολογικά μου αλλά εν το επιδιώκω) λόγω διατροφής για το διαβήτη και ναυτίες. Η κοιλιά μου λοιπόν είναι μικρότερη από όταν ξεκίνησα!!! Αφήστε που είναι σα να έχω δύο. Μία ακριβώς πάνω από το πελβικό οστό που μοιάζει τεντωμένη και τη νιώθω όταν ακουμπάω και μία πιο πάνω!!! Όπως διάβασα υπάρχει η B belly και η D belly. εγώ μάλλον πάω για Β!!! χεχε δύο κοιλίτσες σε μία... Ελπίζω να ενωθούν κάποια στιγμή. Βέβαια διάβαζα ότι εσείς παίζετε στα 50-55 κιλά, οπότε... Έχει φανεί η κοιλίτσα σε εσάς που μου ρίχνετε ένα μήνα? Να ξέρω τι με περιμένει!

Αγαπημένη είμαι κι εγώ ακριβώς το ίδιο. Πάντα το χειρότερο σενάριο πρωτο. Δε πειράζει είναι ο τύπος μας. εμένα μου αρέσει να σου πω κιόλας να προετοιμάζω τον εαυτό μου γιατί σκεπτόμενη τα πάντα αν τύχει κάτι στραβό (όχι το χειρότερο σενάριο απλά μια αναποδια) το παίρνω πολύ πιο χαλαρά και συνεχίζω...

Τα ποσοστά μη σε αγχωνουν ναι μεν έχεις πολλές πιθανότητες ίσως όμως να μην έχεις προεκλαμψία, ή να υπάρξει ελάχιστα τις τελευταίες εβδομάδες. Φίλη μου είχε πιο μεγάλα ποσοστά και δε παρουσίασε ποτέ. Βέβαια ξέρει καλύτερα ο γιατρός να δε συμβουλέψει αλλά δε θέλω να αγχώνεσαι... Τα καφέ τα ξανά είδες; Είχα κι εγώ καφετί πριν 5-6 μέρες μετά από ένα όνειρο περίεργο με συμμετοχή του συζυξ αλλά δεν το αναλύω γιατί είναι Μεγάλη Παρασκευή χαχα.

Κοιλίτσα δεν έχω ιδιαίτερη. Σαν να έχω φάει πολύ φαγητό φαίνεται. Αφού πήγα εχθές εκκλησία και ούτε καν τι παρατήρησε κάποια και όταν έλεγα σε γνωστά άτομα ότι εγκυμονω με κοίταγαν στη κοιλιά με απορία και μου έλεγαν και πόσο είσαι; Χαχαχαχαχα άστα.

Όσο για το ζάχαρο.... Δεν ήξερα ότι πάει τόσο πολύ το νηστείας. Σήμερα πρώτη φορά είχα 99 με το μηχανάκι στη πρώτη μέτρηση 95 στην άλλη και παραλίγο να βάλω τα κλάματα. Αυτή τη στιγμή όμως πίνω ένα καφεδάκι με μισή μύτη κουταλιού ζάχαρη γιατί αλλιώς το έντερο βαράει απεργία.... Τι να κάνουμε υπομονή.

Το βράδυ της Ανάστασης κάνει να φάμε; Ξέρεις; Εγώ χθες βράδυ ήπια απλά ένα γάλα μετά τις 12 γιατί πειναγα πολύ και ενώ δεν μου ανεβάζει το γάλα το ζάχαρο το πρωί ήταν το νηστείας 99.... και φοβήθηκα τώρα το βράδυ της Ανάστασης... :/ Μας κάνουν τραπεζι συνήθως γίνεται να πας και να μη φας τιποτα; Πφφφ.

Επίσης πεινάω συνέχεια.... Πραγματικά συνέχεια.

@Farmakotriftena @tsilona και αλλά κοριτσάκια πως πάτε με τα πονάκια; Κι εγώ έχω από τη στιγμή που ένιωσα τις πρώτες κλωτσιές έντονα πονακια ποτέ μοιάζουν με νευροπονο ποτέ με περιόδου ποτέ με κράμπα. Αλλά έχω κι εγω αρκετά. Μόλις νιώσετε ότι δεν αντέχετε άλλο να κάθεστε. Επηρεάζει πολύ η ορθοστασία απ' ότι έχω παρατηρήσει στη περίπτωση μου... 

  • Μου αρέσει 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tsilona είπε:

Καλημέρα!!!! Καλέ φάε αλλά όχι συκώτια κ έντερα! Αυτά δεν κανει

Εμένα λογικά το λες ε; Γιατί δεν διάβασα πολλά οπότε δε ξέρω αν έχει ρωτήσει και άλλο κοριτσι για φαγητό χαχαχα.

Ούτως ή άλλως αυτά δε τα αγγίζω χαχα. Ιουυυυ. Συκωτακια αγαπώ αλλά μου βρωμάνε στην εγκυμοσύνη αλλά εντερακια; Κοιλιτσες; Επ ουδενί.... 


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Αγαπημένη είμαι κι εγώ ακριβώς το ίδιο. Πάντα το χειρότερο σενάριο πρωτο. Δε πειράζει είναι ο τύπος μας. εμένα μου αρέσει να σου πω κιόλας να προετοιμάζω τον εαυτό μου γιατί σκεπτόμενη τα πάντα αν τύχει κάτι στραβό (όχι το χειρότερο σενάριο απλά μια αναποδια) το παίρνω πολύ πιο χαλαρά και συνεχίζω...

Τα ποσοστά μη σε αγχωνουν ναι μεν έχεις πολλές πιθανότητες ίσως όμως να μην έχεις προεκλαμψία, ή να υπάρξει ελάχιστα τις τελευταίες εβδομάδες. Φίλη μου είχε πιο μεγάλα ποσοστά και δε παρουσίασε ποτέ. Βέβαια ξέρει καλύτερα ο γιατρός να δε συμβουλέψει αλλά δε θέλω να αγχώνεσαι... Τα καφέ τα ξανά είδες; Είχα κι εγώ καφετί πριν 5-6 μέρες μετά από ένα όνειρο περίεργο με συμμετοχή του συζυξ αλλά δεν το αναλύω γιατί είναι Μεγάλη Παρασκευή χαχα.

Κοιλίτσα δεν έχω ιδιαίτερη. Σαν να έχω φάει πολύ φαγητό φαίνεται. Αφού πήγα εχθές εκκλησία και ούτε καν τι παρατήρησε κάποια και όταν έλεγα σε γνωστά άτομα ότι εγκυμονω με κοίταγαν στη κοιλιά με απορία και μου έλεγαν και πόσο είσαι; Χαχαχαχαχα άστα.

Όσο για το ζάχαρο.... Δεν ήξερα ότι πάει τόσο πολύ το νηστείας. Σήμερα πρώτη φορά είχα 99 με το μηχανάκι στη πρώτη μέτρηση 95 στην άλλη και παραλίγο να βάλω τα κλάματα. Αυτή τη στιγμή όμως πίνω ένα καφεδάκι με μισή μύτη κουταλιού ζάχαρη γιατί αλλιώς το έντερο βαράει απεργία.... Τι να κάνουμε υπομονή.

Το βράδυ της Ανάστασης κάνει να φάμε; Ξέρεις; Εγώ χθες βράδυ ήπια απλά ένα γάλα μετά τις 12 γιατί πειναγα πολύ και ενώ δεν μου ανεβάζει το γάλα το ζάχαρο το πρωί ήταν το νηστείας 99.... και φοβήθηκα τώρα το βράδυ της Ανάστασης... :/ Μας κάνουν τραπεζι συνήθως γίνεται να πας και να μη φας τιποτα; Πφφφ.

Επίσης πεινάω συνέχεια.... Πραγματικά συνέχεια.

@Farmakotriftena @tsilona και αλλά κοριτσάκια πως πάτε με τα πονάκια; Κι εγώ έχω από τη στιγμή που ένιωσα τις πρώτες κλωτσιές έντονα πονακια ποτέ μοιάζουν με νευροπονο ποτέ με περιόδου ποτέ με κράμπα. Αλλά έχω κι εγω αρκετά. Μόλις νιώσετε ότι δεν αντέχετε άλλο να κάθεστε. Επηρεάζει πολύ η ορθοστασία απ' ότι έχω παρατηρήσει στη περίπτωση μου... 

Αγάπη κι εγώ πιστεύω ότι μπορείς να φας κανονικά, εφόσον δεν τρως και συκωτακια εντόσθια κτλ. Αχ εγώ γενικά ούτε να τα βλέπω δε θέλω, δεν είμαι πολύ φαν του κρέατος γενικότερα!!! 

Όσο για τα πονακια ακριβώς έτσι νιώθω κι εγώ, και όταν είμαι πολύ ώρα όρθια η κατάσταση χειροτερεύει! Ρε κορίτσια, σας πονάει κι εσάς η μέση; Ακόμα σε καρέκλα να καθίσω πολλές ώρες αμέσως πιάνει η μέση μου.

Τέλος, ήθελα να σας ρωτήσω για το ζάχαρο, γιατί βλέπω ότι αρκετές ταλαιπωρειστε, στις χτεσινές εξετάσεις μου το νηστείας ήταν 90, λέτε να είναι τυχαίο γεγονός η να μου εφιστά την προσοχή να το ράψω το στόμα μου;


EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, gogouli_ είπε:

Αγάπη κι εγώ πιστεύω ότι μπορείς να φας κανονικά, εφόσον δεν τρως και συκωτακια εντόσθια κτλ. Αχ εγώ γενικά ούτε να τα βλέπω δε θέλω, δεν είμαι πολύ φαν του κρέατος γενικότερα!!! 

Όσο για τα πονακια ακριβώς έτσι νιώθω κι εγώ, και όταν είμαι πολύ ώρα όρθια η κατάσταση χειροτερεύει! Ρε κορίτσια, σας πονάει κι εσάς η μέση; Ακόμα σε καρέκλα να καθίσω πολλές ώρες αμέσως πιάνει η μέση μου.

Τέλος, ήθελα να σας ρωτήσω για το ζάχαρο, γιατί βλέπω ότι αρκετές ταλαιπωρειστε, στις χτεσινές εξετάσεις μου το νηστείας ήταν 90, λέτε να είναι τυχαίο γεγονός η να μου εφιστά την προσοχή να το ράψω το στόμα μου;

Αχ εμένα με πονάει η πλάτη ψηλά στην ορθοστασία. Όχι η μέση. Κι εχθές που έβαλα 5 πόντους τακούνι ΠΕ ΘΑ ΝΑ. 

Το 90 είναι μια χαρά κορίτσι. Μέχρι 92 είναι το όριο στην εγκυμοσύνη απ' ότι μου έχει πει η γιατρός. 


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... said:

Καλημέρα! Επιτέλους έχει ήλιο!

Η Αυχενική σου πάντως πήγε τέλεια! Στην Αυχενική κι εμένα για προεκλαμψία πριν τις 37 εβδομάδες βγήκε 1:334. Μη στεναχωριέσαι δεν είναι απαραίτητο να γίνει αυτό. Για τα καφέ στο σκούπισμα πώς είσαι σήμερα; Αυτό ξέρω ότι θέλει ξεκούραση.

Για την κοιλίτσα να σου πω ότι αμέσως φούσκωσε εμένα. Φαίνομαι σαν να είμαι 5 μηνών. Έχω πάρει 4 κιλά. Είμαι 55,6 κιλά τώρα. Και δεν ξέρω πως πήρα τόσα, αφού τρώω ακριβώς το ίδιο με πριν. Είμαι 14εβδ + 6ημ.

 

Just now, Mamacita Alina said:

Αγαπημένη είμαι κι εγώ ακριβώς το ίδιο. Πάντα το χειρότερο σενάριο πρωτο. Δε πειράζει είναι ο τύπος μας. εμένα μου αρέσει να σου πω κιόλας να προετοιμάζω τον εαυτό μου γιατί σκεπτόμενη τα πάντα αν τύχει κάτι στραβό (όχι το χειρότερο σενάριο απλά μια αναποδια) το παίρνω πολύ πιο χαλαρά και συνεχίζω...

Τα ποσοστά μη σε αγχωνουν ναι μεν έχεις πολλές πιθανότητες ίσως όμως να μην έχεις προεκλαμψία, ή να υπάρξει ελάχιστα τις τελευταίες εβδομάδες. Φίλη μου είχε πιο μεγάλα ποσοστά και δε παρουσίασε ποτέ. Βέβαια ξέρει καλύτερα ο γιατρός να δε συμβουλέψει αλλά δε θέλω να αγχώνεσαι... Τα καφέ τα ξανά είδες; Είχα κι εγώ καφετί πριν 5-6 μέρες μετά από ένα όνειρο περίεργο με συμμετοχή του συζυξ αλλά δεν το αναλύω γιατί είναι Μεγάλη Παρασκευή χαχα.

Κοιλίτσα δεν έχω ιδιαίτερη. Σαν να έχω φάει πολύ φαγητό φαίνεται. Αφού πήγα εχθές εκκλησία και ούτε καν τι παρατήρησε κάποια και όταν έλεγα σε γνωστά άτομα ότι εγκυμονω με κοίταγαν στη κοιλιά με απορία και μου έλεγαν και πόσο είσαι; Χαχαχαχαχα άστα.

Όσο για το ζάχαρο.... Δεν ήξερα ότι πάει τόσο πολύ το νηστείας. Σήμερα πρώτη φορά είχα 99 με το μηχανάκι στη πρώτη μέτρηση 95 στην άλλη και παραλίγο να βάλω τα κλάματα. Αυτή τη στιγμή όμως πίνω ένα καφεδάκι με μισή μύτη κουταλιού ζάχαρη γιατί αλλιώς το έντερο βαράει απεργία.... Τι να κάνουμε υπομονή.

Το βράδυ της Ανάστασης κάνει να φάμε; Ξέρεις; Εγώ χθες βράδυ ήπια απλά ένα γάλα μετά τις 12 γιατί πειναγα πολύ και ενώ δεν μου ανεβάζει το γάλα το ζάχαρο το πρωί ήταν το νηστείας 99.... και φοβήθηκα τώρα το βράδυ της Ανάστασης... :/ Μας κάνουν τραπεζι συνήθως γίνεται να πας και να μη φας τιποτα; Πφφφ.

Επίσης πεινάω συνέχεια.... Πραγματικά συνέχεια.

@Farmakotriftena @tsilona και αλλά κοριτσάκια πως πάτε με τα πονάκια; Κι εγώ έχω από τη στιγμή που ένιωσα τις πρώτες κλωτσιές έντονα πονακια ποτέ μοιάζουν με νευροπονο ποτέ με περιόδου ποτέ με κράμπα. Αλλά έχω κι εγω αρκετά. Μόλις νιώσετε ότι δεν αντέχετε άλλο να κάθεστε. Επηρεάζει πολύ η ορθοστασία απ' ότι έχω παρατηρήσει στη περίπτωση μου... 

Με τα καφέ σήμερα μια χαρά! Τίποτα! Πριν καν πάρω το ουτρουζεστάν. Απλά έχω ακόμα πονάκια τα οποία δε θα σταματήσουν λογικά... Ήρθαμε στην πεθερά μου τώρα και κάθομαι καναπέ. Ήρθε και μας πήρε με το αυτοκίνητο και θα μας γυρίσει. Περπάτησα και λιγάκι στον ήλιο. Το ξέρω ότι θέλει ξεκούραση αλλά υποθέτω όχι και ξάπλα, ε?

Just now, gogouli_ said:

Αγάπη κι εγώ πιστεύω ότι μπορείς να φας κανονικά, εφόσον δεν τρως και συκωτακια εντόσθια κτλ. Αχ εγώ γενικά ούτε να τα βλέπω δε θέλω, δεν είμαι πολύ φαν του κρέατος γενικότερα!!! 

Όσο για τα πονακια ακριβώς έτσι νιώθω κι εγώ, και όταν είμαι πολύ ώρα όρθια η κατάσταση χειροτερεύει! Ρε κορίτσια, σας πονάει κι εσάς η μέση; Ακόμα σε καρέκλα να καθίσω πολλές ώρες αμέσως πιάνει η μέση μου.

Τέλος, ήθελα να σας ρωτήσω για το ζάχαρο, γιατί βλέπω ότι αρκετές ταλαιπωρειστε, στις χτεσινές εξετάσεις μου το νηστείας ήταν 90, λέτε να είναι τυχαίο γεγονός η να μου εφιστά την προσοχή να το ράψω το στόμα μου;

Το 90 είναι μια χαρά. Μέχρι 92 είναι οκ!

 

Όσο για τα φαγητά... εμείς αντί για μαγειρίτσα θα φάμε γιουβαρλίτσα!!! Χεχε 

Συκωτάκια και εντόσθια απαγορεύονται αλλά τα υπόλοιπα όταν είναι με μέτρο λογικά δεν υπάρχει θέμα. Εγώ θα φάω κατσικάκι 90 γραμμάρια, πατάτες ή ψωμί και σαλάτα. Αυτό που θα φάω εκτός προγράμματος είναι το τζατζίκι που το λατρεύω και προβληματίζομαι γιατί θέλω πολύ και τις πατάτες να τις φάω τηγανιτές.


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Clue είπε:

Με τα καφέ σήμερα μια χαρά! Τίποτα! Πριν καν πάρω το ουτρουζεστάν. Απλά έχω ακόμα πονάκια τα οποία δε θα σταματήσουν λογικά... Ήρθαμε στην πεθερά μου τώρα και κάθομαι καναπέ. Ήρθε και μας πήρε με το αυτοκίνητο και θα μας γυρίσει. Περπάτησα και λιγάκι στον ήλιο. Το ξέρω ότι θέλει ξεκούραση αλλά υποθέτω όχι και ξάπλα, ε?

Ευχάριστο είναι ότι σταμάτησαν τα καφέ! Πονάκια κι εγώ έχω που και που. Πόνους περιόδου ή τσιμπημαστάκια δεξιά χαμηλά ή αριστερά. Στην αρχή της εγκυμοσύνης ήταν πιο έντονοι οι πόνοι. Αλλά είναι φυσιολογικό μου είπε ο γιατρός. Για το αυτοκίνητο, μου είπε ο γιατρός μου, να βάζω ένα μαξιλάρι από κάτω, για τα τραντάγματα. Απλά να κάνεις διαλείμματα, να προσέχεις και να 《ακούς》 το σώμα σου. Εμένα ο γιατρός μου είπε να μην είμαι πολύ ώρα όρθια.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Clue είπε:

 

Με τα καφέ σήμερα μια χαρά! Τίποτα! Πριν καν πάρω το ουτρουζεστάν. Απλά έχω ακόμα πονάκια τα οποία δε θα σταματήσουν λογικά... Ήρθαμε στην πεθερά μου τώρα και κάθομαι καναπέ. Ήρθε και μας πήρε με το αυτοκίνητο και θα μας γυρίσει. Περπάτησα και λιγάκι στον ήλιο. Το ξέρω ότι θέλει ξεκούραση αλλά υποθέτω όχι και ξάπλα, ε?

Το 90 είναι μια χαρά. Μέχρι 92 είναι οκ!

 

Όσο για τα φαγητά... εμείς αντί για μαγειρίτσα θα φάμε γιουβαρλίτσα!!! Χεχε 

Συκωτάκια και εντόσθια απαγορεύονται αλλά τα υπόλοιπα όταν είναι με μέτρο λογικά δεν υπάρχει θέμα. Εγώ θα φάω κατσικάκι 90 γραμμάρια, πατάτες ή ψωμί και σαλάτα. Αυτό που θα φάω εκτός προγράμματος είναι το τζατζίκι που το λατρεύω και προβληματίζομαι γιατί θέλω πολύ και τις πατάτες να τις φάω τηγανιτές.

Πολλά θες η αληθεια είναι (σαν κι εμένα) αλλά για μια παρασπονδία δε πιστεύω να χαλάσει και ο κόσμος χαχαχαχα. Μόνιμα πεινάω φίλη μου. Με τη ποσότητα έχω θέμα... Πραγματικά. Δε με φτάνει η μερίδα μου. Όσο για την γιουβαρλιτσα πολύ καλύτερη και ζηλευτη!!!

Για το ξάπλα θα σου πει ο γιατρός σου. Είναι ανάλογα από τι έχεις καφέ. Εγώ που είχα από αποκόλληση με είχε ξάπλα ναι, αλλά αν είναι απλά μαζεμένο καφέ που έπρεπε να βγει πχ δε νομίζω να θέλει ξάπλα. 

  • Ευχαριστώ 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina said:

Πολλά θες η αληθεια είναι (σαν κι εμένα) αλλά για μια παρασπονδία δε πιστεύω να χαλάσει και ο κόσμος χαχαχαχα. Μόνιμα πεινάω φίλη μου. Με τη ποσότητα έχω θέμα... Πραγματικά. Δε με φτάνει η μερίδα μου. Όσο για την γιουβαρλιτσα πολύ καλύτερη και ζηλευτη!!!

Για το ξάπλα θα σου πει ο γιατρός σου. Είναι ανάλογα από τι έχεις καφέ. Εγώ που είχα από αποκόλληση με είχε ξάπλα ναι, αλλά αν είναι απλά μαζεμένο καφέ που έπρεπε να βγει πχ δε νομίζω να θέλει ξάπλα. 

Μόλις έφαγα κι εγώ και ενώ γενικά μου φτάνει σήμερα δεν άντεχα. Έκλεψα λίγο... στο ρύζι και στο τυράκι και στο ψωμάκι και στο πεπόνι... Τελικά έκλεψα πολύ! Και πεινάω ακόμα. Μετράω μέχρι το 10 αλλά τίποτα...χεχε

Ξέχασα να μετρήσω και το ζάχαρο πριν το φαγητό.. Αποσυντονίστηκα σήμερα

  • Χαχα 1

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...