Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 7 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Εγώ τα ξεκινουσα 2η μέρα περιόδου...φορες ομως που η περίοδος μου ερχοταν πολύ λίγη ή πολύ απόγευμα προς βράδυ ...πρώτη μέρα περιόδου θεωρούνταν η επόμενη που υπήρχε κανονική ροή. Καλύτερα όμως ρώτα τον γιατρό σου.

      .....

      Για ετ μ τα ξεκινάμε 1η μέρα εμένα μόνο στην διέγερση με ξεκίνησε 2η 

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Eirini_ka είπε:

Γεια σας κορίτσια μου και από μένα!! Τι κάνετε;; @Nina13 χρόνια σας πολλά!! Να χαίρεστε και το παιδάκι σας, με το καλό το νέο μέλος! Μπράβο σου και για την απόφαση που πήρες, όλα να πάνε καλά!!

Με το καλό και οι υπόλοιπες μανουλες!! Εγώ κλείνω την 40η εβδ. αύριο αλλά από συμπτωματα τίποτα το ιδιαίτερο.. αύριο πρωί θα κάνω για πρώτη φορά δακτυλική εξέταση να δούμε πού βρισκόμαστε και λογικά θα μπούμε ραντεβού μέχρι το Σάββατο, γιατί δυστυχώς είναι κ που τελειώνει η άδεια του συζύγου που σας είχα πει και δ γίνεται αλλιώς.. όσο ήθελα να το αποφύγω αλλά τι να κάνουμε.. 

Να σας πω λοιπόν ότι μου πρότεινε ο γιατρός αν θέλω να μου κάνει με τη δακτυλική ουσιαστικά και αφαίρεση του τραχηλικού πώματος το οποίο μπορεί να προκαλέσει τον τοκετό  ίσως πιο σταδιακα και μπορεί ανώδυνα σε σχέση με την πρόκληση στην κλινική.. βέβαια αυτό μπορεί ν πάρει από λίγες ώρες μέχρι και μια βδομάδα μέχρι να ξεκινήσει ο τοκετος και σίγουρα μια βδομαδα δεν έχουμε περιθώριο..

Οπότε ήθελα να ρωτησω τις έμπειρες και μη,  τη γνώμη σας.. τι θα κάνατε στη θέση μου; Να μείνω αύριο μόνο στην δακτυλική για να δούμε πχ. τον τράχηλο και διαστολή αν υπάρχει και να μπω με ραντεβού το Σάββατο ή να κάνω αύριο και την αφαίρεση του τραχηλικού που πολύ φοβάμαι ότι θα πονέσει.. και δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθηθώ ουσιαστικά ή τζάμπα θα φάω εξτρα παρέμβαση.. :???: 

Εγώ δίχως να έχω εμπειρία προηγούμενη,έτσι όπως τα λες και βάζω τον εαυτό μου στη θέση σου,νομίζω θα έμπαινα με πρόκληση όμορφα κι ωραία....

Όπως και να χει σου εύχομαι από σήμερα κιόλας αν είναι δυνατόν να ξεκινήσει ο τοκετός σου φυσικά όπως τον φαντάζεσαι!

  • Ευχαριστώ 1

Ttx1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Hliolousti είπε:

Με το καλό κορίτσι μου!!!το περπάτημα θα σε βοηθήσει σίγουρα στη φάση που είσαι!δε νομίζω να καταλήξεις σε πρόκληση...έχεις μέχρι το Σάββατο!!!:wub:

Ρε κορίτσι μου πως είναι να έχεις διαστολή;;;δηλαδή θέλω να πω κατάλαβες κάτι;κάποια αλλαγή;ένιωθες πηγαίνοντας στο ραντεβού σου ότι ίσως και να έχεις διαστολή;; ή δεν έχει κάποια διαφορά ως αίσθηση;

Κ εγώ θα ήθελα να το μάθω αυτό...... Για να δω μήπως υπάρχει κάτι διαφορετικό και δεν το έχω καταλάβει..... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Hliolousti είπε:

Με το καλό κορίτσι μου!!!το περπάτημα θα σε βοηθήσει σίγουρα στη φάση που είσαι!δε νομίζω να καταλήξεις σε πρόκληση...έχεις μέχρι το Σάββατο!!!:wub:

Ρε κορίτσι μου πως είναι να έχεις διαστολή;;;δηλαδή θέλω να πω κατάλαβες κάτι;κάποια αλλαγή;ένιωθες πηγαίνοντας στο ραντεβού σου ότι ίσως και να έχεις διαστολή;; ή δεν έχει κάποια διαφορά ως αίσθηση;

Τι να σου πω ρε παιδί. Πραγματικά δεν έχω ιδέα. Εγώ ένιωθα το παιδί χαμηλά εδώ και καιρό. Δεν είχα καταλάβει κάποια διαφορα. Επισης υποτιθεται πως καποιες συσπασεις πρέπει να τις είχα για να είμαι τώρα σε αυτό το σημείο. Αλλά εγώ δεν... αναισθησία. Έχω καποιους πόνους στην μέση αλλα εδω και καιρό. Μάλλον πρέπει να γινουν πιο έντονες για να τις καταλάβω. 

Εγω παντως κορίτσια περπατάω εδώ και ώρα. Να δω αν θα καταφέρω τίποτα! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Τι να σου πω ρε παιδί. Πραγματικά δεν έχω ιδέα. Εγώ ένιωθα το παιδί χαμηλά εδώ και καιρό. Δεν είχα καταλάβει κάποια διαφορα. Επισης υποτιθεται πως καποιες συσπασεις πρέπει να τις είχα για να είμαι τώρα σε αυτό το σημείο. Αλλά εγώ δεν... αναισθησία. Έχω καποιους πόνους στην μέση αλλα εδω και καιρό. Μάλλον πρέπει να γινουν πιο έντονες για να τις καταλάβω. 

Εγω παντως κορίτσια περπατάω εδώ και ώρα. Να δω αν θα καταφέρω τίποτα! 

Καλά κάνεις κορίτσι μου!δώστου να καταλάβει!είναι η ώρα τώρα!!!Με το καλό και πάλι σου εύχομαι!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση,γιατί το είχα απορία!!!

  • Μου αρέσει 2

Ttx1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ πήγα σήμερα γιατρο..... Δεν είδε κάτι διαφορετικό..... Ουτε κολπική με εξετασε..... Μου είπε την επόμενη φορά που θα είναι σε μια εβδομαδα..... Έχουμε Μ είπε άλλες 10 μέρες ακόμα και αν δεν έχω γεννήσει θα με κοιτάζει κάθε μέρα για να δουμε πως θα προχωρησουμε..... Στενοχωρήθηκα λίγο γτ έλεγα ότι είναι κοντά.... Αλλά όχι.... Έχει βολευτει ο κυριος!!!!αιώνας μ φαίνονται οι 10 μερες..... 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Eirini_ka είπε:

Και εμένα το ίδιο.. εσύ @Anastasia05 μου έχεις ξαναζήσει την πρόκληση; Πώς είναι σαν διαδικασία; Πας το πρωί και βάζουν ορους; Χάπι; Υπόθετο; Και οι πόνοι έρχονται σταδιακά ή μπαμ κ κάτω.. έχω ακούσει ότι πολλές φορές η πρόκληση καταληγει σε καισαρική και με αγχωνει αυτό.. +ότι κρατάει παραπάνω ώρες; Δλδ πόσες;

Ναι κορίτσι μου, την πρώτη φορά έκανα πρόκληση στις 40 εβδομαδες και 4 μέρες!

Μπήκα 12 το βράδυ ,κάναμε εισαγωγή κ προετοιμασία(ντύσιμο,μετρήσεις,κλύσματα κι,υποθετο) κ πήγα στην αίθουσα ωδινων που είναι σαν δωμάτιο.

Το πρωι κατά τις 7 μου ξεκίνησαν τους όρους. Δεν θυμάμαι τι ώρα πιάσανε οι πόνοι..9???10?? Όταν έφτασα 4 διαστολή,μου έκαναν κ επισκληριδιο. 

Τελικά γέννησα στις 4 το μεσημέρι,φυσιολογικά, παρά λίγο να κάναμε καισαρική. Δεν είχε ρίξει παλμούς το μωρό(δεν είχε κουραστεί δηλαδή) κι έτσι το παλέψαμε παρεα:)

Κατέβηκε λίγο περίεργα κ είχε σκαλωσει σ' ένα σημείο το μωρό κ όσο μπορούσα το πάλευα με αλλαγες θέσης κ πολύ πάλεψα κ στο σπρωξιμο! 

Δεν ξέρω αν οι πόνοι είναι πιο έντονοι....ξέρω πάντως ότι πόνεσα αρκετά!

Επίσης δεν ήξερα πως ήταν τα συμπτώματα,δεν είχα καθόλου... Τώρα έχω αρκετά.

Παρασκευή βράδυ θα μπω με πρόκληση πάλι,αν δε μου κάνει έκπληξη νωρίτερα:)

 

  • Μου αρέσει 4

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Ναι κορίτσι μου, την πρώτη φορά έκανα πρόκληση στις 40 εβδομαδες και 4 μέρες!

Μπήκα 12 το βράδυ ,κάναμε εισαγωγή κ προετοιμασία(ντύσιμο,μετρήσεις,κλύσματα κι,υποθετο) κ πήγα στην αίθουσα ωδινων που είναι σαν δωμάτιο.

Το πρωι κατά τις 7 μου ξεκίνησαν τους όρους. Δεν θυμάμαι τι ώρα πιάσανε οι πόνοι..9???10?? Όταν έφτασα 4 διαστολή,μου έκαναν κ επισκληριδιο. 

Τελικά γέννησα στις 4 το μεσημέρι,φυσιολογικά, παρά λίγο να κάναμε καισαρική. Δεν είχε ρίξει παλμούς το μωρό(δεν είχε κουραστεί δηλαδή) κι έτσι το παλέψαμε παρεα:)

Κατέβηκε λίγο περίεργα κ είχε σκαλωσει σ' ένα σημείο το μωρό κ όσο μπορούσα το πάλευα με αλλαγες θέσης κ πολύ πάλεψα κ στο σπρωξιμο! 

Δεν ξέρω αν οι πόνοι είναι πιο έντονοι....ξέρω πάντως ότι πόνεσα αρκετά!

Επίσης δεν ήξερα πως ήταν τα συμπτώματα,δεν είχα καθόλου... Τώρα έχω αρκετά.

Παρασκευή βράδυ θα μπω με πρόκληση πάλι,αν δε μου κάνει έκπληξη νωρίτερα:)

 

Πλήρως κατατοπιστική, σευχαριστω πολύ!!:) Πρόκληση έκανες γτ υπήρχε λόγος ή το προτιμήσες; Μπήκες το βράδυ γιατί μετά τις 12 είναι σαν να κερδίζεις μέρα ε; Άντε να δούμε πως θα πάμε όλες!! Με το καλό!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eirini_ka είπε:

Πλήρως κατατοπιστική, σευχαριστω πολύ!!:) Πρόκληση έκανες γτ υπήρχε λόγος ή το προτιμήσες; Μπήκες το βράδυ γιατί μετά τις 12 είναι σαν να κερδίζεις μέρα ε; Άντε να δούμε πως θα πάμε όλες!! Με το καλό!!

Μπορούσα να πάω κ πρωί,αλλά προτίμησα βράδυ... Νόμιζα θα πήγαινα σε δωματιάκι κυρία  κ θα με ξεκινούσαν πρωί αλλά δεεεεν:lol:

Τώρα θα πάω πάλι βράδυ,γιατί αν μείνω εδώ δεν θα κοιμηθώ κ θα σκέφτομαι αν θα φτάσουμε στη ώρα μας και και και.. ειμαστε 1+ ώρα από το μαιευτήριο

Πήγα για πρόκληση επειδή ήμουν 40 κ 4 ημερών κ λόγω ιστορικού δικού μου. Δεν γινόταν να μεινω άλλο κ να περιμένουμε 

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια μου,κ εγω μολις γυρισα απο γιατρο.

Μια χαρα το λουλουδι μου ειναι.2900 στην 37+ 3 που ειμαι.Μου ειπε ο γιατρος οτι το παμε μεχρι τελος μηνα(19-25/10) και γενικα ολα super.

15 κιλα ακριβως εχω παρει.Τωρα δεν ξερω που ακριβως ειναι γιατι ουυε εχω πρηστει,καθολου ομως,ουτε εχω παχυνει ιδιαιτερα!!Μονο κοιλια εχω..Τι να πω...Παντως παραπονο δεν εχω!!!

Αχχχ ανυπομονω τοσο πολυ για το μωρακι μας...Αντε καλη επιτυχια και σε οσες γεννανε αμεσα!!!!❤️

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε'?

@Eva137 μην αγχώνεσαι ! Υπομονή λίγο σου έμεινε! Αν είναι 3500 τώρα το μωρό , Μια χαρά είσαι, δεν είναι μεγάλο! Έμενα 39η μου το έβαζε 3670 ο υπέρηχος κ γεννήθηκε 3530 40+ 2. Δεν παίρνουν πολύ τελευταίες μέρες. 

@P.L.L. Κ εγώ με διαστολή 2 το βράδυ  γέννησα  το πρωί.  Βέβαια δεν ξέρω από ποτε είχα την διαστολή.. υπολογίζω 4 μέρες νωρίτερα..μακάρι να σε πιάσουν οι πόνοι από μόνοι τους Γτ εσύ έχεις μεγάλο μωρό!!@Anastasia05καλη  επιτυχία κορίτσια . Γρήγορα  να κρατήσετε τα μωράκια σας αγκαλιά!

@Eirini_ka εγώ θα σου πρότεινα το άλλο.  Να δει ο γιατρός τον τράχηλο κ να προσπαθήσει να σου βγα λ ει το πωμα.  Αν πονέσεις πες του να σταματήσει.. Κ αν δείτε ότι δεν ξεκινάει ο τοκετός, τότε πας για πρόκληση.  Εγώ για το μόνο λόγο που δεν θέλω πρόσκληση είναι ότι παίρνει πολλές ώρες κ κουράζεσαι κ τα περνάς στην κλινική.  Ενώ φυσιολογικά όπως εγώ πέρασα κάποιες ώρες στο σπίτι μου..

  • Μου αρέσει 5

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ada32 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε'?

@Eva137 μην αγχώνεσαι ! Υπομονή λίγο σου έμεινε! Αν είναι 3500 τώρα το μωρό , Μια χαρά είσαι, δεν είναι μεγάλο! Έμενα 39η μου το έβαζε 3670 ο υπέρηχος κ γεννήθηκε 3530 40+ 2. Δεν παίρνουν πολύ τελευταίες μέρες. 

@P.L.L. Κ εγώ με διαστολή 2 το βράδυ  γέννησα  το πρωί.  Βέβαια δεν ξέρω από ποτε είχα την διαστολή.. υπολογίζω 4 μέρες νωρίτερα..μακάρι να σε πιάσουν οι πόνοι από μόνοι τους Γτ εσύ έχεις μεγάλο μωρό!!@Anastasia05καλη  επιτυχία κορίτσια . Γρήγορα  να κρατήσετε τα μωράκια σας αγκαλιά!

@Eirini_ka εγώ θα σου πρότεινα το άλλο.  Να δει ο γιατρός τον τράχηλο κ να προσπαθήσει να σου βγα λ ει το πωμα.  Αν πονέσεις πες του να σταματήσει.. Κ αν δείτε ότι δεν ξεκινάει ο τοκετός, τότε πας για πρόκληση.  Εγώ για το μόνο λόγο που δεν θέλω πρόσκληση είναι ότι παίρνει πολλές ώρες κ κουράζεσαι κ τα περνάς στην κλινική.  Ενώ φυσιολογικά όπως εγώ πέρασα κάποιες ώρες στο σπίτι μου..

Ευχαριστούμε πολύ!!!!

Εσύ πως είσαι??? Πες μας τα νέα σου!!!


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Hliolousti είπε:

Καλησπέρα κοριτσουδια!!!

Παρούσα!!!εχθές ήμουν στη γύρα,σε σπίτια συγγενών.. πήγα έτσι να ξεχαστω λίγο και να τους δω πριν τη γέννα...

Καλά είμαι γενικά,προχθές το βράδυ μόνο δεν κοιμήθηκα καθόλου λόγω υπερέντασης της μπέμπας όμως χθες το βράδυ του δωσα και κατάλαβε!

@Nina13 να τα χιλιάσεις κοπέλα μου και πάντα μονιασμένοι με τον αντρουλη σου!!!

 

Ευχαριστώ Ηλιόλουστη μουυυ

Να σαι καλά και να πανε ολα καλα στη γεννά και να ναι γέρο και καλότυχο το παιδακι σας!!! 

4 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

Τον προειδοποίησα ότι θα φάω φρικη. Θα πέσει πολύ κλαμα. Αφού με ξέρω. Κι αν δεν φάω βέβαια ακόμα καλυτερα. Αλλά αυτος ας είναι προετοιμασμενος, δεν πειράζει!!! Να οπλιστεί με υπομονή! 

Θα κάνω πρόκληση για να μην καταλήξω τελικά σε καισαρική λόγω βάρους του μωρού αν το αφήσω κι αλλο!

Αχ... Οχι αγάπη μου 

Αυτή τη φορά, καντα όλα αλλιώς.. Μη φας φρίκη.. Αλλά και να φας, εδώ θα μαι να τα λέμε.. Εγώ παντως θεωρώ ότι είμαστε καλά προετοιμασμενες και ότι δν θα περασουμε τα ίδια.. Όποτε όλα θα πανε καλα και οι άντρες μας εκεί θα ναι να μας στηρίξουν όπως κάνουν καθημερινά... 

4 ώρες πρίν, Annou είπε:

Pantws twra pou milisa me tin maia mou,mou eipe oti kolpika tha mou kanei tin 39i evdomada..Oxi akoma.To anaferw giati kapoia kopela rwtise an kanoume.Egw twra dianuw tin 37i.

Εμένα μου είπε κάθε εβδομάδα θα με εξετάζει.. Για να βλέπει τον τράχηλο, ο οποίος είναι πολυ μακρυς, ακόμα και με τρεις ώρες περπατημα...???? Αστα Ααα

Ίσως να θέλει να προκαλεσει και τοκετό, για να μην μου κάνει καισαρική που λέγαμε χαχαχαχαχα

πρίν από 50 λεπτά , Eva137 είπε:

Ναι, και η θέση του μωρού είναι πολύ σημαντική, και η ανατομία του σώματος της γυναίκας... γενικά παίζουν και άλλοι παράγοντες.

Μπα, το μόνο σύμπτωμα που έχω είναι οι συσπασούλες braxton-hicks που αυξάνονται σε συχνότητα και ένταση τις τελευταίες μέρες (ειδικά τις νύχτες) και κάτι πονάκια περιόδου που με πιάνουν που και που εδώ και καιρό. 

Εμενα δυστυχώς η θέση της παραπεμπει σε καισαρική.. Αν δεν γυρίσει... Αλλά δεν σκάω.. Θα κάνω ότι μπορώ και αν γυρίσει καλώς, αν όχι θα κάνω την ωραιότατη καισαρική που λέγαμε.. 

πρίν από 25 λεπτά , Christinα είπε:

Τι κάνετε μανούλες? Όλες εν αναμονή, δεν περνούν τα δευτερόλεπτα...

Μας ήρθε σήμερα το καροτσάκι μας κ η φωλίτσα μας! Τα χαζεύω όλη την ώρα! Τα στολίσαμε κ με ωραία αρκουδάκια προσωρινά...

Αχ έλεγα πως το μάτι μου πέφτει στα αγοριστικα κ ότι είναι πιο χαριτωμένα αλλά τώρα που έχει ροζισει όντως το σπίτι μας νιώθω στο φυσικό μου περιβάλλον...Αχαχαχαχα Απ τη μια έχω το spiderman all over δωματιο κι απ την άλλη κουφετο!

Μεγια μεγιααα. Να τα χαρείτε κοριτσαρα

Με το καλοοο

Just now, P.L.L. είπε:

@Anastasia05 προβλέπω να γεννάμε μαζί. Πήγαμε στον γιατρό. Έχω διαστολή 2 και αποφασίσαμε να το αφήσουμε ως το Σάββατο μήπως γεννήσω χωρίς πρόκληση πράγμα που το προτιμω. Αν πια πάει ως το Σάββατο θα μου βάλει χάπι όρους ή ότι αλλο ξέρω κι εγώ! Τώρα θα πάω για περπάτημα με τον σύζυγο μπας και βοηθήσουμε την κατάσταση! 

Παντως είπε πως και σήμερα θα μπορούσε να ξεκινήσει ο τοκετός αφού έχει ξεκινήσει η διαστολή. Οποτε οι επόμενες ώρες θα είναι κρίσιμες!

Ευχομαι να πανε ολα καλα γλυκιά μου και να γεννήσεις πανευκολααααα και αναίμακτα ξέρεις εσυ... Φιλιαααα

Just now, Eirini_ka είπε:

Γεια σας κορίτσια μου και από μένα!! Τι κάνετε;; @Nina13 χρόνια σας πολλά!! Να χαίρεστε και το παιδάκι σας, με το καλό το νέο μέλος! Μπράβο σου και για την απόφαση που πήρες, όλα να πάνε καλά!!

Με το καλό και οι υπόλοιπες μανουλες!! Εγώ κλείνω την 40η εβδ. αύριο αλλά από συμπτωματα τίποτα το ιδιαίτερο.. αύριο πρωί θα κάνω για πρώτη φορά δακτυλική εξέταση να δούμε πού βρισκόμαστε και λογικά θα μπούμε ραντεβού μέχρι το Σάββατο, γιατί δυστυχώς είναι κ που τελειώνει η άδεια του συζύγου που σας είχα πει και δ γίνεται αλλιώς.. όσο ήθελα να το αποφύγω αλλά τι να κάνουμε.. 

Να σας πω λοιπόν ότι μου πρότεινε ο γιατρός αν θέλω να μου κάνει με τη δακτυλική ουσιαστικά και αφαίρεση του τραχηλικού πώματος το οποίο μπορεί να προκαλέσει τον τοκετό  ίσως πιο σταδιακα και μπορεί ανώδυνα σε σχέση με την πρόκληση στην κλινική.. βέβαια αυτό μπορεί ν πάρει από λίγες ώρες μέχρι και μια βδομάδα μέχρι να ξεκινήσει ο τοκετος και σίγουρα μια βδομαδα δεν έχουμε περιθώριο..

Οπότε ήθελα να ρωτησω τις έμπειρες και μη,  τη γνώμη σας.. τι θα κάνατε στη θέση μου; Να μείνω αύριο μόνο στην δακτυλική για να δούμε πχ. τον τράχηλο και διαστολή αν υπάρχει και να μπω με ραντεβού το Σάββατο ή να κάνω αύριο και την αφαίρεση του τραχηλικού που πολύ φοβάμαι ότι θα πονέσει.. και δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθηθώ ουσιαστικά ή τζάμπα θα φάω εξτρα παρέμβαση.. :???: 

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου

Να σαι καλά και με το καλό το μωράκι σας.. Να το χαρεις τον τοκετό ευχομαι και να πανε ολα καλα.. Εγώ δεν θα έκανα παλι τεχνιτους πονους καθώς είχα άσχημη εμπειρία.. Αλλά μου είχε φυγει με την εξέταση από τον γιατρό το τραχηλικο πωμα.. Και έσπασαν τα νερά μετά από κάποιες μέρες. Απλά άργησε να ξεκινήσει η διαδικασία και με τους δυο τρόπους.. 

Εγώ παντως ακόμα και τώρα θα προτομουσα το τραχηλικο πωμα χαχαχα

Ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην ταλαιοωρηθεις

Just now, Irinoula86 είπε:

Κορίτσια εγώ πήγα σήμερα γιατρο..... Δεν είδε κάτι διαφορετικό..... Ουτε κολπική με εξετασε..... Μου είπε την επόμενη φορά που θα είναι σε μια εβδομαδα..... Έχουμε Μ είπε άλλες 10 μέρες ακόμα και αν δεν έχω γεννήσει θα με κοιτάζει κάθε μέρα για να δουμε πως θα προχωρησουμε..... Στενοχωρήθηκα λίγο γτ έλεγα ότι είναι κοντά.... Αλλά όχι.... Έχει βολευτει ο κυριος!!!!αιώνας μ φαίνονται οι 10 μερες..... 

Ετσι ειναι οι πρωτε; γέννες συνήθως.. Κάθονται μέσα τα νινάκια όσο μπορουν.. Κάνε υπομονή.. Ολα γίνονται για καλό

Ευχομαι τα καλυτερα κοπέλα μου

Just now, Annou είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου,κ εγω μολις γυρισα απο γιατρο.

Μια χαρα το λουλουδι μου ειναι.2900 στην 37+ 3 που ειμαι.Μου ειπε ο γιατρος οτι το παμε μεχρι τελος μηνα(19-25/10) και γενικα ολα super.

15 κιλα ακριβως εχω παρει.Τωρα δεν ξερω που ακριβως ειναι γιατι ουυε εχω πρηστει,καθολου ομως,ουτε εχω παχυνει ιδιαιτερα!!Μονο κοιλια εχω..Τι να πω...Παντως παραπονο δεν εχω!!!

Αχχχ ανυπομονω τοσο πολυ για το μωρακι μας...Αντε καλη επιτυχια και σε οσες γεννανε αμεσα!!!!❤️

Ευχές πολλες για όλες εσας τις ετοιμόγεννες; κορίτσια μουυυ 

Να πανε ολα τέλεια!!! 

Πάει θα φυγετε ολες.. Να δω με ποια θα τα λέω όταν θα χετε οκες γεννήσει χαχαχα

Με το καλοοο

Just now, ada32 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε'?

@Eva137 μην αγχώνεσαι ! Υπομονή λίγο σου έμεινε! Αν είναι 3500 τώρα το μωρό , Μια χαρά είσαι, δεν είναι μεγάλο! Έμενα 39η μου το έβαζε 3670 ο υπέρηχος κ γεννήθηκε 3530 40+ 2. Δεν παίρνουν πολύ τελευταίες μέρες. 

@P.L.L. Κ εγώ με διαστολή 2 το βράδυ  γέννησα  το πρωί.  Βέβαια δεν ξέρω από ποτε είχα την διαστολή.. υπολογίζω 4 μέρες νωρίτερα..μακάρι να σε πιάσουν οι πόνοι από μόνοι τους Γτ εσύ έχεις μεγάλο μωρό!!@Anastasia05καλη  επιτυχία κορίτσια . Γρήγορα  να κρατήσετε τα μωράκια σας αγκαλιά!

@Eirini_ka εγώ θα σου πρότεινα το άλλο.  Να δει ο γιατρός τον τράχηλο κ να προσπαθήσει να σου βγα λ ει το πωμα.  Αν πονέσεις πες του να σταματήσει.. Κ αν δείτε ότι δεν ξεκινάει ο τοκετός, τότε πας για πρόκληση.  Εγώ για το μόνο λόγο που δεν θέλω πρόσκληση είναι ότι παίρνει πολλές ώρες κ κουράζεσαι κ τα περνάς στην κλινική.  Ενώ φυσιολογικά όπως εγώ πέρασα κάποιες ώρες στο σπίτι μου..

Πως τα πατε οι τέσσερις σας? Εσυ πως είσαι? Η μικρή σας? Πες μας πες μας... 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 3

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irinoula86 said:

Κορίτσια εγώ πήγα σήμερα γιατρο..... Δεν είδε κάτι διαφορετικό..... Ουτε κολπική με εξετασε..... Μου είπε την επόμενη φορά που θα είναι σε μια εβδομαδα..... Έχουμε Μ είπε άλλες 10 μέρες ακόμα και αν δεν έχω γεννήσει θα με κοιτάζει κάθε μέρα για να δουμε πως θα προχωρησουμε..... Στενοχωρήθηκα λίγο γτ έλεγα ότι είναι κοντά.... Αλλά όχι.... Έχει βολευτει ο κυριος!!!!αιώνας μ φαίνονται οι 10 μερες..... 

Αχ, σαν εμένα κι εσύ! Σε νιώθω... υπομονή, που θα πάει! 

 

Άντε κορίτσια μου σιγά σιγά πλησιάζουμε όλες, λίγες μέρες πάνω λίγες κάτω, δεν έμεινε πολύ.

@elenioz μου, με το καλό αύριο, όλα να σου έρθουν βολικά και φυσικά μόλις μπορέσεις να μπεις να μας πεις τα νέα σου!

@P.L.L., κι εσύ κορίτσι μου φαίνεται ότι πλησιάζει η ώρα σου, ειδικά τώρα που έχεις ήδη διαστολή. Εύχομαι όλα να σου έρθουν όπως τα θες, φυσικά και αβίαστα, και με έναν πόνο!

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Ευχαριστούμε πολύ!!!!

Εσύ πως είσαι??? Πες μας τα νέα σου!!!

Εγώ καλά Είμαι! Κ η μπεμπα μου ! Πίνει κανονικα ,δν εχει κανενα πρόβλημα κν περιμένω να την πάρω παρασκευη.Άλλο πράγμα τελικά ο Φ.τ από καισαρική. Μετά από 7 μέρες κανονικά οδήγησα , πήγα στο μωρό το ταισα! Δεν πονααω κάτω σχεδόν καθόλου όπως την πρωτη φορά. Κ αντι να καθομαι ,κανω δουλειές...οι οποίες δεν σταματάνε ποτέ!!!

Just now, Nina13 είπε:

Ευχαριστώ Ηλιόλουστη μουυυ

Να σαι καλά και να πανε ολα καλα στη γεννά και να ναι γέρο και καλότυχο το παιδακι σας!!! 

Αχ... Οχι αγάπη μου 

Αυτή τη φορά, καντα όλα αλλιώς.. Μη φας φρίκη.. Αλλά και να φας, εδώ θα μαι να τα λέμε.. Εγώ παντως θεωρώ ότι είμαστε καλά προετοιμασμενες και ότι δν θα περασουμε τα ίδια.. Όποτε όλα θα πανε καλα και οι άντρες μας εκεί θα ναι να μας στηρίξουν όπως κάνουν καθημερινά... 

Εμένα μου είπε κάθε εβδομάδα θα με εξετάζει.. Για να βλέπει τον τράχηλο, ο οποίος είναι πολυ μακρυς, ακόμα και με τρεις ώρες περπατημα...???? Αστα Ααα

Ίσως να θέλει να προκαλεσει και τοκετό, για να μην μου κάνει καισαρική που λέγαμε χαχαχαχαχα

Εμενα δυστυχώς η θέση της παραπεμπει σε καισαρική.. Αν δεν γυρίσει... Αλλά δεν σκάω.. Θα κάνω ότι μπορώ και αν γυρίσει καλώς, αν όχι θα κάνω την ωραιότατη καισαρική που λέγαμε.. 

Μεγια μεγιααα. Να τα χαρείτε κοριτσαρα

Με το καλοοο

Ευχομαι να πανε ολα καλα γλυκιά μου και να γεννήσεις πανευκολααααα και αναίμακτα ξέρεις εσυ... Φιλιαααα

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου

Να σαι καλά και με το καλό το μωράκι σας.. Να το χαρεις τον τοκετό ευχομαι και να πανε ολα καλα.. Εγώ δεν θα έκανα παλι τεχνιτους πονους καθώς είχα άσχημη εμπειρία.. Αλλά μου είχε φυγει με την εξέταση από τον γιατρό το τραχηλικο πωμα.. Και έσπασαν τα νερά μετά από κάποιες μέρες. Απλά άργησε να ξεκινήσει η διαδικασία και με τους δυο τρόπους.. 

Εγώ παντως ακόμα και τώρα θα προτομουσα το τραχηλικο πωμα χαχαχα

Ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην ταλαιοωρηθεις

Ετσι ειναι οι πρωτε; γέννες συνήθως.. Κάθονται μέσα τα νινάκια όσο μπορουν.. Κάνε υπομονή.. Ολα γίνονται για καλό

Ευχομαι τα καλυτερα κοπέλα μου

Ευχές πολλες για όλες εσας τις ετοιμόγεννες; κορίτσια μουυυ 

Να πανε ολα τέλεια!!! 

Πάει θα φυγετε ολες.. Να δω με ποια θα τα λέω όταν θα χετε οκες γεννήσει χαχαχα

Με το καλοοο

Πως τα πατε οι τέσσερις σας? Εσυ πως είσαι? Η μικρή σας? Πες μας πες μας... 

Οι 2 μας!! Ο γιος μου είναι στη μαμά μου γτ την επόμενη που βγήκα  κ τον πήρα , κοιμήθηκε ο καημενουλης στις 3 την νύχτα από τα δόντια κ εμείς είμασταν κομμάτια.. ήθελε κιόλας να τον παίρνω αγκαλιά..+ ότι επρεπε να βγάζω γάλα για την μπέμπα , δεν την πάλεψα.. Η μπέμπα είναι καλά αλλά ακόμα στο νοσοκομείο. Λογικά Παρασκευή την παίρνουμε.  

Άπορω πως τα καταφέρνουν τα κορίτσια με δύο παιδιά????? Έχω ένα άγχος που δεν περιγράφεται ..

Εύχομαι να πάνε όλα καλά κ για σας κ να γεννήσεις με όποιο τρόπο επιθυμείς.  

  • Μου αρέσει 7

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...