Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Εχθες που πήρα χοριακη 142 ρώτησα στο κέντρο πως γίνεται να είχα αχνες γραμμές Σάββατο και Κυριακή? Μου είπαν ότι αχνες γραμμές 2 μέρες πριν τη χοριακη είναι πάντα σιγουρα θετικό και ας είναι αχνες. Εσύ για να έχεις αχνες τόσες μέρες πριν σίγουρα θα έχεις μια καλή χοριακη. Αν σε τρώει πολύ κανε μια τελευταία αύριο πρωί,  2 μέρες πριν, μόλις ξυπνήσεις χωρίς να πιεις νερό. Αν σε χαλάει όμως ψυχολογικά άστο και πήγαινε κατευθείαν για χοριακη την Παρασκευή. 

       

      @Angot σήμερα έχεις το ντοπλερ σωστά? Εύχομαι όλα να είναι τέλεια και να φάτε κσι το φαγάκι με τον άντρα σου!!!!

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, OctoberMom είπε:

Λοιπόν, τώρα που βρήκα λίγο χρόνο θέλω να κάνω κι ένα review για τα apps (τα αππλικέσια!) που χρησιμοποιώ σ'αυτήν την ευτυχή περίοδο γκαστρώματος (μόνο τζάμπα αφ κόρς!):

Νομίζω το αγαπημένο μου είναι το Pregnancy (πράσινο εικονίδιο με 2 πατουσάκια) γιατί έχει μέσα κάτι σούπερ πρακτικό, το πινακάκι με τις εβδομάδες και τους μήνες, καθώς κι ένα ημερολόγιο που σου γράφει σε κάθε ημερομηνία που θες να κοιτάξεις σε ποιά εβδομάδα θα σαι. Επίσης, έχει κάθε μέρα διάφορα tips και κάθε βδομάδα μήκος, βάρος και ένα φρούτο με το οποίο μοιάζει τώρα το μωράκι σε μέγεθος! Έχει κι άλλες λειτουργίες για να καταγράφεις το βάρος σου, τις κλωτσιές και τις ασκήσεις kegel που υποτίθεται ότι κάνεις :P αλλά δεν τα χρησιμοποιώ γτ βαριέμαι... Έχει και μετρητή συσπάσεων για κείνη την ώρα που θα κοιλοπονάμε... Επίσης δίνει κάθε βδομάδα διάφορες πληροφορίες για σένα και το μωρό, κάποιες μ'έχουν βοηθήσει!

Έχω επίσης το Pregnancy+ που έχει για εικονίδιο τη φάτσα ενός εμβρύου! Νομίζω το πιο γουάου σ'αυτό το application είναι ότι κάθε βδομάδα σου βγάζει animation με τί μοιάζει το μωρό σου! Και φυσικά μήκος, πληροφορίες κλπ... Επίσης σου λέει κάθε βδομάδα με τί γλυκό, φρούτο ή ζωάκι μοιάζει σε μέγεθος <3 Έχει κι αυτό να εισάγεις το βάρος σου, φωτό απ'την κοιλιά σου, το επόμενο ραντεβού με το γιατρό σου, to do list, υπερηχογραφήματα από το πως θα είναι περίπου το μωρό κάθε βδομάδα, λίστα να γράφεις ονόματα που σ'αρέσουν... απλά μου τη σπάει που ενώ είναι τζάμπα, ο μετρητής συσπάσεων και κλωτσιών είναι επι πληρωμή (ενώ στο αποπάνω app είναι όλα τζάμπα!)

Τέλος, έβαλα τώρα τελευταία το Ovia Pregnancy το οποίο δεν πολυκοιτάω, αλλά έχει ωραίες πληροφορίες ομολογουμένως! Έχει κι αυτό ημερολόγιο με τις εβδομάδες, απλά δεν ξέρω, δεν μου πολυαρέσει το πολύπλοκο design του... έχει κι ενα community που μπορείς να κάνεις ερωτήσεις ή να απαντήσεις εκείνες άλλων εγκύων!

 

Για πείτεεε, χρησιμοποιείτε καμία απ'αυτές? Έχετε κάποια άλλη που αξίζει τον κόπο??

Εγώ μόνο το pregnancy+ Χρησιμοποιώ για να βλέπω τι ζωάκια είμαστε και την εβδομάδα κ τη μέρα ακριβώς! Είχα κατεβασει κ κάτι άλλες αλλά ούτε που τις άνοιγα....

  • Μου αρέσει 1

SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Jasmine@ είπε:

Χαχαχχαχαχα ακόμα περιμένω να μου πεις αν έχουν καταλάβει κάτι τα σκυλάκια σου, μάλλον δεν το είχες δει που σε είχα ρωτήσει! 
λοιπον εγώ το δωμάτιο το θέλω μπεζ με λευκά επιπλα, γενικως πολύ γηινο! Και θα βάλουμε αυτοκόλλητα στους τοίχους! Δλδ ροζ θα είναι τα σεντονακια κλπ δε θέλω τοίχους κουρτίνες επιπλα.... 

Ορίστε!!! Σ' αυτό να συμφωνήσω λοιπόν αγαπημένη!! Γενικά πέραν του ροζ που λέμε,δε μπορώ τα πολύ έντονα χρώματα τύπου ροζ,κόκκινο,μπλε κτλ σε τοίχους..με κουράζουν..

Κ εγώ είδες..γκρι ανοιχτό με ένα απαλό γαλάζιο Παλ οι τοίχοι κ αυτοκόλλητα λευκά με θέμα το διάστημα.. αφού εκεί θα με στείλει κ μένα ο έρωτας που θα του χω!!

Όσο για τα σκυλιά μου θα σου πω..η μία η θηλυκιά,δείχνει πλήρη απάθεια κ αγνοια..

Ο άλλος που είναι κ ο μαμακιας μου για κάποιο λόγο καταλαβαίνει τη μέρα που πηγαίνω για υπέρηχο κ έχει μια ζηλιαααα σαν να νιώθει ότι εκείνη τη μέρα σκέφτομαι έντονα το μωρό κ μιλάω για αυτό..αφού τα βραδυα κοιμούνται στο καλάθι τους ευτυχισμένα,ε τα βράδυα μετά τους υπερήχους κλαίει για να έρθει στο κρεβάτι...

Just now, OctoberMom είπε:

Λοιπόν, τώρα που βρήκα λίγο χρόνο θέλω να κάνω κι ένα review για τα apps (τα αππλικέσια!) που χρησιμοποιώ σ'αυτήν την ευτυχή περίοδο γκαστρώματος (μόνο τζάμπα αφ κόρς!):

Νομίζω το αγαπημένο μου είναι το Pregnancy (πράσινο εικονίδιο με 2 πατουσάκια) γιατί έχει μέσα κάτι σούπερ πρακτικό, το πινακάκι με τις εβδομάδες και τους μήνες, καθώς κι ένα ημερολόγιο που σου γράφει σε κάθε ημερομηνία που θες να κοιτάξεις σε ποιά εβδομάδα θα σαι. Επίσης, έχει κάθε μέρα διάφορα tips και κάθε βδομάδα μήκος, βάρος και ένα φρούτο με το οποίο μοιάζει τώρα το μωράκι σε μέγεθος! Έχει κι άλλες λειτουργίες για να καταγράφεις το βάρος σου, τις κλωτσιές και τις ασκήσεις kegel που υποτίθεται ότι κάνεις :P αλλά δεν τα χρησιμοποιώ γτ βαριέμαι... Έχει και μετρητή συσπάσεων για κείνη την ώρα που θα κοιλοπονάμε... Επίσης δίνει κάθε βδομάδα διάφορες πληροφορίες για σένα και το μωρό, κάποιες μ'έχουν βοηθήσει!

Έχω επίσης το Pregnancy+ που έχει για εικονίδιο τη φάτσα ενός εμβρύου! Νομίζω το πιο γουάου σ'αυτό το application είναι ότι κάθε βδομάδα σου βγάζει animation με τί μοιάζει το μωρό σου! Και φυσικά μήκος, πληροφορίες κλπ... Επίσης σου λέει κάθε βδομάδα με τί γλυκό, φρούτο ή ζωάκι μοιάζει σε μέγεθος <3 Έχει κι αυτό να εισάγεις το βάρος σου, φωτό απ'την κοιλιά σου, το επόμενο ραντεβού με το γιατρό σου, to do list, υπερηχογραφήματα από το πως θα είναι περίπου το μωρό κάθε βδομάδα, λίστα να γράφεις ονόματα που σ'αρέσουν... απλά μου τη σπάει που ενώ είναι τζάμπα, ο μετρητής συσπάσεων και κλωτσιών είναι επι πληρωμή (ενώ στο αποπάνω app είναι όλα τζάμπα!)

Τέλος, έβαλα τώρα τελευταία το Ovia Pregnancy το οποίο δεν πολυκοιτάω, αλλά έχει ωραίες πληροφορίες ομολογουμένως! Έχει κι αυτό ημερολόγιο με τις εβδομάδες, απλά δεν ξέρω, δεν μου πολυαρέσει το πολύπλοκο design του... έχει κι ενα community που μπορείς να κάνεις ερωτήσεις ή να απαντήσεις εκείνες άλλων εγκύων!

 

Για πείτεεε, χρησιμοποιείτε καμία απ'αυτές? Έχετε κάποια άλλη που αξίζει τον κόπο??

Εγώ έχω από την αρχή το Pregnancy+ όπου το κοιτάω πιο πολύ ώστε να παρακολουθώ το μέγεθος του μπέμπη κ αν οι μετρήσεις που λέει είναι πάνω κάτω σαν του παιδιού μου κ φυσικά με τι μοιάζει τώρα χαχαχα α(!) Επίσης γράφω τα κιλά μου εκεί γτ έχει διάγραμμα κ με βολεύει να βλέπω πόσο φακλανα γίνομαι :P

Επίσης αγαπημεεεενη εφαρμογή από πριν την εγκυμοσύνη ως τώρα "ημερολόγιο μου" είναι στα ελληνικά κ αν είσαι έγκυος πατάς εγκυμοσυνη κ σου δείχνει κάθε μέρα όσοι εβδομάδων είσαι κ έχει να σημειώσεις ο,τι θες από συναισθήματα, ραντεβού με γιατρό κτλ κτλ σαν ημερολόγιο το έχω εξειδικευμένο!! Όταν δεν ήμουν έγκυος έβλεπα ημέρες περιοδου, ωορρηξίας κ απλι έγραφα ο,τι ήθελα καθώς έχει κ κωδικό κλειδώματος παρακαλώ ;)

Αυτααα...

Υγ: εσένα @Jasmine@ έχει καταλάβει τπτ ο δικός σου η μπα....?

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Ορίστε!!! Σ' αυτό να συμφωνήσω λοιπόν αγαπημένη!! Γενικά πέραν του ροζ που λέμε,δε μπορώ τα πολύ έντονα χρώματα τύπου ροζ,κόκκινο,μπλε κτλ σε τοίχους..με κουράζουν..

Κ εγώ είδες..γκρι ανοιχτό με ένα απαλό γαλάζιο Παλ οι τοίχοι κ αυτοκόλλητα λευκά με θέμα το διάστημα.. αφού εκεί θα με στείλει κ μένα ο έρωτας που θα του χω!!

Όσο για τα σκυλιά μου θα σου πω..η μία η θηλυκιά,δείχνει πλήρη απάθεια κ αγνοια..

Ο άλλος που είναι κ ο μαμακιας μου για κάποιο λόγο καταλαβαίνει τη μέρα που πηγαίνω για υπέρηχο κ έχει μια ζηλιαααα σαν να νιώθει ότι εκείνη τη μέρα σκέφτομαι έντονα το μωρό κ μιλάω για αυτό..αφού τα βραδυα κοιμούνται στο καλάθι τους ευτυχισμένα,ε τα βράδυα μετά τους υπερήχους κλαίει για να έρθει στο κρεβάτι...

Εγώ έχω από την αρχή το Pregnancy+ όπου το κοιτάω πιο πολύ ώστε να παρακολουθώ το μέγεθος του μπέμπη κ αν οι μετρήσεις που λέει είναι πάνω κάτω σαν του παιδιού μου κ φυσικά με τι μοιάζει τώρα χαχαχα α(!) Επίσης γράφω τα κιλά μου εκεί γτ έχει διάγραμμα κ με βολεύει να βλέπω πόσο φακλανα γίνομαι :P

Επίσης αγαπημεεεενη εφαρμογή από πριν την εγκυμοσύνη ως τώρα "ημερολόγιο μου" είναι στα ελληνικά κ αν είσαι έγκυος πατάς εγκυμοσυνη κ σου δείχνει κάθε μέρα όσοι εβδομάδων είσαι κ έχει να σημειώσεις ο,τι θες από συναισθήματα, ραντεβού με γιατρό κτλ κτλ σαν ημερολόγιο το έχω εξειδικευμένο!! Όταν δεν ήμουν έγκυος έβλεπα ημέρες περιοδου, ωορρηξίας κ απλι έγραφα ο,τι ήθελα καθώς έχει κ κωδικό κλειδώματος παρακαλώ ;)

Αυτααα...

Υγ: εσένα @Jasmine@ έχει καταλάβει τπτ ο δικός σου η μπα....?

Εγώ ένα θηλυκό έχω westie! Έχει εδώ κ 15 μερες έρχεται συνέχεια δίπλα μου να με ακουμπάει ακόμα κ το βράδυ, ενώ συνηθωσ τώρα με τη ζέστη δε μας πλησιάζει! και 2 φορές έχει βάλει τη μουσούδα της στην κοιλιά κ έχει γλύφει τη μπλούζα μου.... δε ξέρω πως θα αντιδράσει γιατί θα είναι κ 2 τα νέα μέλη, ευτυχώς είναι πολύ καλή,σκέψου τόσα χρόνια δεν την έχουμε άκουσει να γρυλίζει..

επισης μου άρεσε πολύ το γκρι με γαλάζιο που είπες, έχει κ μια πολύ ωραία γκρι κούνια στο ικεα, μέχρι κ εγώ ψήθηκα!


SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jasmine@ είπε:

Εγώ ένα θηλυκό έχω westie! Έχει εδώ κ 15 μερες έρχεται συνέχεια δίπλα μου να με ακουμπάει ακόμα κ το βράδυ, ενώ συνηθωσ τώρα με τη ζέστη δε μας πλησιάζει! και 2 φορές έχει βάλει τη μουσούδα της στην κοιλιά κ έχει γλύφει τη μπλούζα μου.... δε ξέρω πως θα αντιδράσει γιατί θα είναι κ 2 τα νέα μέλη, ευτυχώς είναι πολύ καλή,σκέψου τόσα χρόνια δεν την έχουμε άκουσει να γρυλίζει..

επισης μου άρεσε πολύ το γκρι με γαλάζιο που είπες, έχει κ μια πολύ ωραία γκρι κούνια στο ικεα, μέχρι κ εγώ ψήθηκα!

Γκρι θα πάρω κ εγώ από το motherbaby..;)

Μια χαρά θα τα πάει..εμένα η θηλυκιά (μπασταρδο-wanna be jack Rachel)είναι όπως το δικό σου ηηηησυχη τη χαϊδεύουν όλοι γενικά θέαρα!! Τώρα ο ααααλλος (ατιμο καθαρόαιμο Τσιουάουα) είναι απρόβλεπτος γμτ του..βέβαια ποντάρω ότι σε εμένα κ τον άντρα μου είναι το καλύτερο σκυλι κ λιώνει για χάδια,με τους άλλους έχει θέματα ώρες ώρες..ελπίζω με το παιδί να είναι όπως μαζί μας αλλιώς..θα τον κάνω εγώ να γινει:twisted: δημοκρατικές διαδικασίες πάντα!!

Έχω ακούσει πως καλό είναι να τους δώσουμε ένα φορεμένο φορμακι του μωρού από το μαιευτήριο μέχρι να το φέρουμε σπίτι κ όταν έρθει το μωρό να είναι βόλτα τα σκυλιά κ να γυρίσουν να το βρουν σπίτι ώστε να καταλάβουν πως είναι του σπιτιού ο νέος ένοικος κ όχι απλά ένας επισκέπτης που θα μπει ενώ εκείνα είναι ήδη μέσα..τι να πω?! Θα τα κάνω κ τα δυο,το έχω να χάσω?!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , OctoberMom είπε:

Λοιπόν, τώρα που βρήκα λίγο χρόνο θέλω να κάνω κι ένα review για τα apps (τα αππλικέσια!) που χρησιμοποιώ σ'αυτήν την ευτυχή περίοδο γκαστρώματος (μόνο τζάμπα αφ κόρς!):

Νομίζω το αγαπημένο μου είναι το Pregnancy (πράσινο εικονίδιο με 2 πατουσάκια) γιατί έχει μέσα κάτι σούπερ πρακτικό, το πινακάκι με τις εβδομάδες και τους μήνες, καθώς κι ένα ημερολόγιο που σου γράφει σε κάθε ημερομηνία που θες να κοιτάξεις σε ποιά εβδομάδα θα σαι. Επίσης, έχει κάθε μέρα διάφορα tips και κάθε βδομάδα μήκος, βάρος και ένα φρούτο με το οποίο μοιάζει τώρα το μωράκι σε μέγεθος! Έχει κι άλλες λειτουργίες για να καταγράφεις το βάρος σου, τις κλωτσιές και τις ασκήσεις kegel που υποτίθεται ότι κάνεις :P αλλά δεν τα χρησιμοποιώ γτ βαριέμαι... Έχει και μετρητή συσπάσεων για κείνη την ώρα που θα κοιλοπονάμε... Επίσης δίνει κάθε βδομάδα διάφορες πληροφορίες για σένα και το μωρό, κάποιες μ'έχουν βοηθήσει!

Έχω επίσης το Pregnancy+ που έχει για εικονίδιο τη φάτσα ενός εμβρύου! Νομίζω το πιο γουάου σ'αυτό το application είναι ότι κάθε βδομάδα σου βγάζει animation με τί μοιάζει το μωρό σου! Και φυσικά μήκος, πληροφορίες κλπ... Επίσης σου λέει κάθε βδομάδα με τί γλυκό, φρούτο ή ζωάκι μοιάζει σε μέγεθος <3 Έχει κι αυτό να εισάγεις το βάρος σου, φωτό απ'την κοιλιά σου, το επόμενο ραντεβού με το γιατρό σου, to do list, υπερηχογραφήματα από το πως θα είναι περίπου το μωρό κάθε βδομάδα, λίστα να γράφεις ονόματα που σ'αρέσουν... απλά μου τη σπάει που ενώ είναι τζάμπα, ο μετρητής συσπάσεων και κλωτσιών είναι επι πληρωμή (ενώ στο αποπάνω app είναι όλα τζάμπα!)

Τέλος, έβαλα τώρα τελευταία το Ovia Pregnancy το οποίο δεν πολυκοιτάω, αλλά έχει ωραίες πληροφορίες ομολογουμένως! Έχει κι αυτό ημερολόγιο με τις εβδομάδες, απλά δεν ξέρω, δεν μου πολυαρέσει το πολύπλοκο design του... έχει κι ενα community που μπορείς να κάνεις ερωτήσεις ή να απαντήσεις εκείνες άλλων εγκύων!

 

Για πείτεεε, χρησιμοποιείτε καμία απ'αυτές? Έχετε κάποια άλλη που αξίζει τον κόπο??

Τί ωραία που τα γράφεις βρε κορίτσι μου παντε με κάνεις και χαζογελαω μόνη μου!

Λοιπόν εγώ κατέβασα το πρώτο που αναφέρεις από την πρώτη στιγμή που έμαθα ότι είμαι έγκυος(αυτό με το πράσινο εικονίδιο και τα πατουσια) και δεν έχω ψάξει για άλλο γιατί είναι φανταστικό!Μ αρέσει πολύ!!!Βολικό σε όλα του,γράφω και ημερολόγιο μέσα σε αυτό!!!

Σημειώνω ραντεβού,την εξέλιξη του μωρού,του γράφω....

Έχει τέλειες συμβουλές και πλήρη ενημέρωση για τη φάση που βρίσκεται το νινι

  • Μου αρέσει 1

Ttx1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 hours ago, OctoberMom said:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!

Έφαγα ένα εξαφανιζόλ γιατί πέσανε πολλά και μαζεμένα αλλά σήμερα που μου ακυρώσανε ένα ραντεβού απ'τη δουλειά, βρήκα χρόνο!!

Το λοιπόν, εμείς είμεθα σε μια διαδικασία τύπου "όλα μαζί" καθώς ψάχνουμε σπίτι ν'αγοράσουμε (όσοι έχετε γνωστούς στη Νέα Ελβετία ήρθε η ώρα να το ομολογήσετε :P ), φτιάχνουμε το τωρινό μας για να υποδεχτούμε την Κυρία εδώ (έχω κάνει τα πένθη μου ότι ΟΧΙ, μέχρι τον Οκτώβρη δε θα έχουμε αγοράσει ΚΑΙ ετοιμάσει για να μπει νεογέννητο, σ'αυτό μας πήγε πίσω ο COVID.....), κάνουμε μεταφράσεις (εγώ για το σύζυγο) και μερεμέτια (ο σύζυγος για τη δική μου!) στις επίσης νεογέννητες επιχειρήσεις μας που έχουν αρχίσει να μπουσουλάνε και πασχίζουν να περπατήσουν στη μετα-COVID κατάσταση (ελπίζω να μη μας ξανακλείσουν μέσα με τα καινούρια κρούσματα!) και μέσα σ'όλα, βοηθάμε τον πατέρα μου να φτιάξει το σπίτι του (επιτέλους αυτό ψιλοτελειώνει), ψάχνουμε rooms to let Μονεμβασιά/ Νεάπολη και βλέπουμε καναν άνθρωπο/ πάμε για κανα μπάνιο...

Εν τω μεταξύ, έχω μπει σε κάτι ομάδες και προσπαθώ να πουλήσω τα παλιά μου βιβλία που πιάνουν χώρο (και να μου πληρώσω τα πανακρίβ σουτιέν μου έτσι!) γιατί το σπίτι που μένουμε τώρα είναι ένα λιλιπούτειο δυάρι και μετά βίας χώρεσε ο μπουφές της θείας (πλέον σιφινιέρα με ωραιότατα επενδυμένα συρτάρια με χαρτί με κοριτσίστικο pattern!). Το μωρό θα κοιμάται στο Next to Me της Chicco next to us παρεούλα μέχρι να μή χωράει ή να πάμε στο καινούριο σπίτι και να χει επιτέλους το δωματιάκι του...

Το πιο αστείο είναι βέβαια ο άντρας μου : Μας φέραν 3 σακούλες jumbo με μωρουδιακά και ξεδιάλεγα, είχε γεμίσει το σπίτι στοίβες" νεογέννητο", στοίβες "πιο μεγάλο", στοίβες "μου πληγώνουν την αισθητική, δωστα σε άλλον" και δε χωράγαμε να κάτσουμε/ περάσουμε στο σαλόνι του δυαριού αλλά το καρεκλάκι φαγητού που μας φέρανε δεν ήθελε να το μαζέψουμε και είναι ακόμα ανοιχτό με το φανταστικό βρέφος να μας κοιτάζει! Μάζεψε μάλιστα και 2 καρέκλες απ'το σαλόνι για να κάνει χώρο για το καρεκλάκι γιατί διαμαρτυρήθηκα ("μα βρε αγάπη μου, καταλαβαίνεις ότι το μωρό θ'αργήσει να το χρησιμοποιήσει")...... πού να γεννηθεί όντως κιόλας η κόρη του ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ!

(Στην ψυχοθεραπεία υπάρχει πάντως η "τεχνική της άδειας καρέκλας" θα την έχω υπόψιν μπας και μας χρειαστεί στο μέλλον....)

Έχεις κι εσύ πολλές δουλειές… κουράγιο! Σκέφτομαι κι εγώ τις δικές μου: μετακομίσεις, ανακαινίσεις, φροντίδα νεογέννητου (χωρίς καμία βοήθεια) κτλ. και με πιάνει ένα άγχος που και που, αλλά πιστεύω όλα θα τα καταφέρουμε όπως πάντα. Τώρα σε τί ψυχολογική κατάσταση θα είμαστε και τί αντοχές θα έχουμε, θα δείξει!:)

Χαχα, γελάω πολύ με τον άντρα σου και το καρεκλάκι! Κι εγώ σήμερα πήγα στο κέντρο εγκυμοσύνης που είχα πάει για τον 1ο μου υπέρηχο (όταν ακόμα δε με δεχόταν ο γιατρός εδώ) και μου έδωσαν μια σακούλα με ρούχα εγκυμοσύνης, μια με αγορίστικα μωρουδιακά ρούχα, μια με πάνες και μια μεταχειρισμένη κούνια! Ήταν πολύ καλοί! Καλά, τα ρούχα για νεογέννητο που μου έδωσαν τα κοιτάω και λιώνω... ελπίζω να γεννηθεί σχετικά μικρόσωμος να προλάβει να τα φορέσει λίγο! :wub: Για την κούνια σκέφτομαι να την αναλάβω μετά την μετακόμιση, να την καθαρίσω/ξύσω/βάψω με ειδική μπογιά και να την στήσω στο δωμάτιό του μετά. Έτσι μόνο στρώμα θα χρειαστεί να αγοράσω! 

 

3 hours ago, Renez said:

Ορίστε!!! Σ' αυτό να συμφωνήσω λοιπόν αγαπημένη!! Γενικά πέραν του ροζ που λέμε,δε μπορώ τα πολύ έντονα χρώματα τύπου ροζ,κόκκινο,μπλε κτλ σε τοίχους..με κουράζουν..

Κ εγώ είδες..γκρι ανοιχτό με ένα απαλό γαλάζιο Παλ οι τοίχοι κ αυτοκόλλητα λευκά με θέμα το διάστημα.. αφού εκεί θα με στείλει κ μένα ο έρωτας που θα του χω!!

Όσο για τα σκυλιά μου θα σου πω..η μία η θηλυκιά,δείχνει πλήρη απάθεια κ αγνοια..

Ο άλλος που είναι κ ο μαμακιας μου για κάποιο λόγο καταλαβαίνει τη μέρα που πηγαίνω για υπέρηχο κ έχει μια ζηλιαααα σαν να νιώθει ότι εκείνη τη μέρα σκέφτομαι έντονα το μωρό κ μιλάω για αυτό..αφού τα βραδυα κοιμούνται στο καλάθι τους ευτυχισμένα,ε τα βράδυα μετά τους υπερήχους κλαίει για να έρθει στο κρεβάτι...

Εγώ έχω από την αρχή το Pregnancy+ όπου το κοιτάω πιο πολύ ώστε να παρακολουθώ το μέγεθος του μπέμπη κ αν οι μετρήσεις που λέει είναι πάνω κάτω σαν του παιδιού μου κ φυσικά με τι μοιάζει τώρα χαχαχα α(!) Επίσης γράφω τα κιλά μου εκεί γτ έχει διάγραμμα κ με βολεύει να βλέπω πόσο φακλανα γίνομαι :P

Επίσης αγαπημεεεενη εφαρμογή από πριν την εγκυμοσύνη ως τώρα "ημερολόγιο μου" είναι στα ελληνικά κ αν είσαι έγκυος πατάς εγκυμοσυνη κ σου δείχνει κάθε μέρα όσοι εβδομάδων είσαι κ έχει να σημειώσεις ο,τι θες από συναισθήματα, ραντεβού με γιατρό κτλ κτλ σαν ημερολόγιο το έχω εξειδικευμένο!! Όταν δεν ήμουν έγκυος έβλεπα ημέρες περιοδου, ωορρηξίας κ απλι έγραφα ο,τι ήθελα καθώς έχει κ κωδικό κλειδώματος παρακαλώ ;)

Αυτααα...

Υγ: εσένα @Jasmine@ έχει καταλάβει τπτ ο δικός σου η μπα....?

Χαχα, μου θυμίζεις όταν είχαμε μετακομίσει στο τωρινό μας σπίτι και το παιδικό δωμάτιο το είχανε βαμμένο μισούς τοίχους ροζ-φούξια και τους άλλους μισούς λαχανί... με έπιασε μια ζαλάδα όταν μπήκα. Μετά το βάψαμε ένα ωραίο, φωτεινό γκρι και συνήλθαμε!:P

  • Μου αρέσει 2

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva137 είπε:

Έχεις κι εσύ πολλές δουλειές… κουράγιο! Σκέφτομαι κι εγώ τις δικές μου: μετακομίσεις, ανακαινίσεις, φροντίδα νεογέννητου (χωρίς καμία βοήθεια) κτλ. και με πιάνει ένα άγχος που και που, αλλά πιστεύω όλα θα τα καταφέρουμε όπως πάντα. Τώρα σε τί ψυχολογική κατάσταση θα είμαστε και τί αντοχές θα έχουμε, θα δείξει!:)

Χαχα, γελάω πολύ με τον άντρα σου και το καρεκλάκι! Κι εγώ σήμερα πήγα στο κέντρο εγκυμοσύνης που είχα πάει για τον 1ο μου υπέρηχο (όταν ακόμα δε με δεχόταν ο γιατρός εδώ) και μου έδωσαν μια σακούλα με ρούχα εγκυμοσύνης, μια με αγορίστικα μωρουδιακά ρούχα, μια με πάνες και μια μεταχειρισμένη κούνια! Ήταν πολύ καλοί! Καλά, τα ρούχα για νεογέννητο που μου έδωσαν τα κοιτάω και λιώνω... ελπίζω να γεννηθεί σχετικά μικρόσωμος να προλάβει να τα φορέσει λίγο! :wub: Για την κούνια σκέφτομαι να την αναλάβω μετά την μετακόμιση, να την καθαρίσω/ξύσω/βάψω με ειδική μπογιά και να την στήσω στο δωμάτιό του μετά. Έτσι μόνο στρώμα θα χρειαστεί να αγοράσω! 

 

Χαχα, μου θυμίζεις όταν είχαμε μετακομίσει στο τωρινό μας σπίτι και το παιδικό δωμάτιο το είχανε βαμμένο μισούς τοίχους ροζ-φούξια και τους άλλους μισούς λαχανί... με έπιασε μια ζαλάδα όταν μπήκα. Μετά το βάψαμε ένα ωραίο, φωτεινό γκρι και συνήλθαμε!:P

Περιττώ να σας πω πως το δωμάτιο του παιδιού ήταν της κόρης του σπιτονοικοκυρη μου το οποίο φυσικά είναι τόσα χρόνια βαμμένο..... ΦΟΎΞΙΑ!! Όχι ροζ,ΦΟΥΞΙΑ!! Πως λοιπόν να μην έχω τα ψυχολογικά μου με τις Ροζαλίντες εδώ??

Αυτό το φωτεινό γκρι αναμένω κ εγώ να ισιωσει το μάτι μου! Άσε που θα μεγαλώσει κ θα φωτίσει το δωμάτιο!!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Κορίτσια μήπως έμαθε τελικά κάποια πως μπορώ να ανεβάσω φωτό εδώ ή σε προσωπικό μνμ??

Ρε μας το είχε γράψει μια κοπέλα στις αρχές αλλά δε θυμάμαι! Σε κάποια σελίδα ανεβάζεις τη φωτό ώστε να αποκτήσει σύνδεσμο...

  • Μου αρέσει 1

SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μου ήρθαν τα βιβλία που παρήγγειλα για τον μεγάλο μου, για να τον ετοιμάσω για το αδερφάκι του, κ βρίσκομαι σε ένα γαλάζιο σύννεφο από τη στιγμή που τα διαβάσαμε! :wub:

  • Μου αρέσει 6

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια μου,

3η μέρα που μου χτυπάει η αυπνία την πόρτα δεν βολεύω την κοιλούμπα μου πουθενά!!!!

ερώτηση κρίσεως, τρελίτσες με τον σύζυγο κάνετε??η γιατρός στις αρχές μου είχε πει στοπ στο τελευταίο τρίμηνο, αλλά στο προηγούμενο ραντεβού δεν μου είπε τίποτα,κ τώρα ντρέπομαι να την πάρω να την ρωτήσω αν μας επιτρέπει το κουτούπωμα!! :lol: εμείς συνεχίζουμε ακάθεκτοι κ απλά μετά ο άντρας μου με ρωτάει όλα καλά?δεν πιστεύω να κάναμε καμιά ζημια κ με τρομοκρατεί!!


C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, EugenJen είπε:

καλημέρα κορίτσια μου,

3η μέρα που μου χτυπάει η αυπνία την πόρτα δεν βολεύω την κοιλούμπα μου πουθενά!!!!

ερώτηση κρίσεως, τρελίτσες με τον σύζυγο κάνετε??η γιατρός στις αρχές μου είχε πει στοπ στο τελευταίο τρίμηνο, αλλά στο προηγούμενο ραντεβού δεν μου είπε τίποτα,κ τώρα ντρέπομαι να την πάρω να την ρωτήσω αν μας επιτρέπει το κουτούπωμα!! :lol: εμείς συνεχίζουμε ακάθεκτοι κ απλά μετά ο άντρας μου με ρωτάει όλα καλά?δεν πιστεύω να κάναμε καμιά ζημια κ με τρομοκρατεί!!

Καλημέραα! 

Άντε καλέ απόλαυσε τις τρελίτσες σας κανονικά! Ειδικά τώρα που σταμάτησαν οι εμετοί και επανήρθε η διάθεση Ουυυ μην το σκέφτεσαι καθόλου!!!! Το μωράκι δεν παθαίνει τίποτα :-D Ασε που ακόμα είμαστε στο δεύτερο τρίμηνο και έχουμε μέλλον ως το τελευταίο :tongue:  Σίγουρα θα βρεις ευκαιρία να ξανά ρωτήσεις από κοντά! 

Εμάς πάντως μας έχει πει ότι μπορούμε κανονικά στην διάρκεια της εγκυμοσύνης! Ούτε στην αρχή μας το απογοήτευσε ούτε για πιο μετά.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenioz είπε:

Καλημέραα! 

Άντε καλέ απόλαυσε τις τρελίτσες σας κανονικά! Ειδικά τώρα που σταμάτησαν οι εμετοί και επανήρθε η διάθεση Ουυυ μην το σκέφτεσαι καθόλου!!!! Το μωράκι δεν παθαίνει τίποτα :-D Ασε που ακόμα είμαστε στο δεύτερο τρίμηνο και έχουμε μέλλον ως το τελευταίο :tongue:  Σίγουρα θα βρεις ευκαιρία να ξανά ρωτήσεις από κοντά! 

Εμάς πάντως μας έχει πει ότι μπορούμε κανονικά στην διάρκεια της εγκυμοσύνης! Ούτε στην αρχή μας το απογοήτευσε ούτε για πιο μετά.  

Κάνετε τώρα γιατί μετά με το μωρό δεν θα έχετε τόση ελευθερία!;) αφού δεν το έχει απαγορεύσει ο γιατρός, με λίγη προσοχή στα αεροπλανικα κ τις ταρζανιες!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 3

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!!!

Έχω έρθει για την καμπυλη και μπόρεσα και σας διαβασα!! 

Όσο για το κουτουπωμα εμας μας το έκοψε ..το βλέπω πάλι μετά την γέννα! Την βάψαμε χαχαχαχ

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...