Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Μανούλες Δεκεμβρίου 2023


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Σμαραγδένια είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου πως είστε;;εγώ μάλλον έμεινα τελευταία , 27 έχω αυχενικη και ανυπομονώ! Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά για όλες σας ελπίζω και στα δικα μου!!! Το Papp-a σε πόσες ημέρες βγαίνει;;; 

Ανάλογα το εργαστήριο που θα την κάνεις. Συνήθως θέλουν την ιδια μερα που θα κανεις την αυχενικη για να συγκρινουν κ να βγαλουν αναλογίες. Εγω επειδη την εκανα σε κλινικη την αυχενικη, πριν μπω για τον υπέρηχο μου πηραν αιμα κ μεχρι να τελειωσω ειχαν βγει κ τα αποτελεσματα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 657
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

19 ώρες πρίν, Alexandrath είπε:

πριν μπω για τον υπέρηχο μου πηραν αιμα κ μεχρι να τελειωσω ειχαν βγει κ τα αποτελεσματα. 

Πολύ βολικό αυτό!! Κ βγήκαν πολύ γρήγορα, μπράβο!!

@Miss_Pineapple περιμένουμε νέα σου σήμερα, αν και η αυχενική απλά θα επιβεβαιώσει τα ήδη γνωστά δεδομένα!!! Τέλεια!! Μπράβο!!

@Σμαραγδένια λιιιιιιιιγο ακόμα υπομονή!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Εμείς κάναμε αυχενική χθες και μόλις με πήραν με τα αποτελέσματα από τις αιματολογικές!! 🙏🙏 Πήγαν καλά αν και αγχώθηκα με το ένα το μωρό.. Το μωρό Α έχει ρινικό οστό, αυχενική 1,6 και 1/10857 Papp-a, ενώ το μωρό Β έχει ρινικό οστό, βγήκε με 2,3 και 1/4685. Ο γιατρός είπε ότι θεωρούνται χαμηλού ρίσκου ούτως ή άλλως αλλά σκεφτόμαστε για nippt. Επίσης ποσοστό για προεκλαμψία βγήκε καλό και έχω 1/255! Μάλλον έχουμε δύο κοριτσάκια!! 🥰🥰

 

Just now, Miss_Pineapple said:

Καλησπέρα κορίτσια!! Εμείς κάναμε αυχενική χθες και μόλις με πήραν με τα αποτελέσματα από τις αιματολογικές!! 🙏🙏 Πήγαν καλά αν και αγχώθηκα με το ένα το μωρό.. Το μωρό Α έχει ρινικό οστό, αυχενική 1,6 και 1/10857 Papp-a, ενώ το μωρό Β έχει ρινικό οστό, βγήκε με 2,3 και 1/4685. Ο γιατρός είπε ότι θεωρούνται χαμηλού ρίσκου ούτως ή άλλως αλλά σκεφτόμαστε για nippt. Επίσης ποσοστό για προεκλαμψία βγήκε καλό και έχω 1/255! Μάλλον έχουμε δύο κοριτσάκια!! 🥰🥰

 

@Σμαραγδένια σου στέλνουμε όλα τα θετικά μας vibes!! 🙏🙏Έμεινε λιγότερο από μια βδομάδα και το ΣΚ θα περάσει πολύ πολύ γρήγορα!! 

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

@Miss_Pineapple Κορίτσι μου χαίρομαι που πήγαν όλα καλά και μην ανησυχείς για το μωράκι σου είμαι σίγουρη ότι είναι καλά , εφόσον σε καθησύχασε ο γιατρός δεν έχεις κάτι να φοβάσαι αλλά για να σου φύγει το άγχος να κάνετε nippt και θα δεις πως όλα θα είναι σούπερ!! Κοριτσάκια ε;; 😍😍 ποσο χαίρομαι για εσένα με το καλό να πάνε όλα καλά μέχρι τέλους μην φοβάσαι για τίποτα! Ναι ναι λιγάκι έμεινε και για εμένα με έχει φάει το άγχος διότι νομίζω ότι θα μπορούσα να είχα κάνει νωρίτερα την εξέταση αλλά ο γιατρός είπε ότι είμαστε καλά στις ημερομηνίες! Πριν μείνω έγκυος νόμιζα ότι η εγκυμοσύνη ειναι γεμάτη χαρά και ξεγνοιασιά που να ήξερα ότι ειναι ένα μόνιμο αγχος 😛 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 20/6/2023 at 8:02 ΠΜ, roulas40 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!! Πως είμαστε;;!!

@Sofh25 καλώς ήρθες στην παρέα μας!! Εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη κ ένα γερό μωρό!! Έχεις κάνει αυχενική, σωστά;;!!

@Ria_ το salospir νομίζω το παίρνουμε όλες μας προληπτικά.. είναι πλέον ενδεδειγμένο στην εγκυμοσύνη για την πρόληψη διαφόρων θεμάτων.. τι άλλο σου είπε να προσέχεις για την προεκλαμψία;; 

@Alexandrath για πες μας τα νέα σου από την αυχενική!!

 

Καλησπέρα δε μου ανέφερε κάτι άλλο ,αλλά 10 Ιουλίου που έχω ραντεβού στο γιατρό θα το ρωτήσω αν πρέπει να προσέχω κάτι συγκεκριμένα. Τώρα κανα 2 φορές που ένοιωσα ταχυπαλμια και μέτρησα τη πίεση μου ήταν πολύ καλή. 

Κορίτσια να σας ρωτήσω είχα ανέκαθεν θέμα με αιμοροιδες και τώρα πάλι εχώ βγάλει . Αν έχει κάποια θέμα τι έχετε κάνει για να ανακουφιστητε? Παλιά έβαζα κεραλοιφη αλλά τώρα δε ξέρω αν κάνει ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Miss_Pineapple μπραβο χαιρομαο που πηγαν ολα καλα!!! Ευχομαι τ καλύτερα! Ολα καλα θα ναι αφου ατο ειπε ο γιατρός! Αυτο το niipt τι ειναι;; Ποτε ξανα εχεις ραντεβού;;

εμεις στις 17!!!!! Εχω ακομα😢

Link to comment
Share on other sites

@Ria_ Έχεις και θέμα δυσκοιλιότητας για αυτό οι αιμορροΐδες η ανέκαθεν είχες;δεν νομίζω να επηρεάζει κάπου η κεραλοιφη μην το φοβάσαι αλλά για να είσαι σίγουρη πάρε ένα τηλ στον ιατρό σου!

Κοριτσια να σας ρωτήσω επειδή είστε σε προχωρημένη εγκυμοσύνη σε σχέση με εμένα πλέον ο υπέρηχος γίνεται από την κοιλιά κανονικά όπως και στην αυχενικη;; 

Link to comment
Share on other sites

@Miss_Pineapple υπέροχα τα νέα σου!! Ουσιαστικά επιβεβαίωσαν αυτά που σου είχαν πει στο νοσοκομείο τις προάλλες!! Με το καλό λοιπόν!! Κοριτσάκια, ε;;!! Υπέροχα!! Όσο για το nippt, ούτε εγώ έχω ιδέα το είναι!! Διαφωτισε μας σε παρακαλώ!!

@Σμαραγδένια οποίος είπε πως η εγκυμοσύνη είναι η πιο ευτυχισμένη περίοδος στη ζωή μιας γυναίκας, ήταν σίγουρα άντρας κ δεν είχε καθόλου ιδέα για το τι πραγματικά περνάμε!! 😜😜 Κ όχι τίποτε άλλο, αλλά μεγαλώνουμε με αυτό το ψέμα κ απογοητευομαστε οικτρά όταν βλέπουμε την αλήθεια κατάματα!!! 😜😜🤣🤣 

Πόσων εβδομάδων είπαμε είσαι τώρα;; Γιατί πιστεύεις πως άργησες να κανονίσεις αυχενική;;

@Ria_ κορίτσι μου, δυστυχώς δεν έχω ιδέα από αιμορροΐδες.. φαντάζομαι θα είναι τρομερά δύσκολο, ειδικά τώρα.. μήπως κάποια διατροφή θα σε βοηθούσε;; Ίσως κ οτιδήποτε άλλο σε βοηθούσε έτσι κ αλλιώς..

@souz13 στις 17, ε;; Πολύ μου φαίνεται κ εμένα.. Κάνε υπομονή κ την καρδιά σου πέτρα!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Σμαραγδένια είπε:

@Ria_ Έχεις και θέμα δυσκοιλιότητας για αυτό οι αιμορροΐδες η ανέκαθεν είχες;δεν νομίζω να επηρεάζει κάπου η κεραλοιφη μην το φοβάσαι αλλά για να είσαι σίγουρη πάρε ένα τηλ στον ιατρό σου!

Κοριτσια να σας ρωτήσω επειδή είστε σε προχωρημένη εγκυμοσύνη σε σχέση με εμένα πλέον ο υπέρηχος γίνεται από την κοιλιά κανονικά όπως και στην αυχενικη;; 

Όχι ανέκαθεν είχα ,όχι συχνά αλλά κατά περιόδους που και που. Τώρα έχω και δυσκοιλιότητα ναι δεν πάω τόσο συχνά όσο προ εγκυμοσύνης η αλήθεια. Αυτό είναι το θέμα λείπει μέχρι τις 7 Ιουλίου ε και είπα για κάτι τέτοιο να μην τον ενοχλήσω. Θα δω όσο μπορώ να κάνω υπομονή γιατί εντάξει δεν με ενοχλεί τόσο τώρα απλά υπάρχουν μέρες που ενοχλεί.

1 ώρα πρίν, roulas40 είπε:

@Miss_Pineapple υπέροχα τα νέα σου!! Ουσιαστικά επιβεβαίωσαν αυτά που σου είχαν πει στο νοσοκομείο τις προάλλες!! Με το καλό λοιπόν!! Κοριτσάκια, ε;;!! Υπέροχα!! Όσο για το nippt, ούτε εγώ έχω ιδέα το είναι!! Διαφωτισε μας σε παρακαλώ!!

@Σμαραγδένια οποίος είπε πως η εγκυμοσύνη είναι η πιο ευτυχισμένη περίοδος στη ζωή μιας γυναίκας, ήταν σίγουρα άντρας κ δεν είχε καθόλου ιδέα για το τι πραγματικά περνάμε!! 😜😜 Κ όχι τίποτε άλλο, αλλά μεγαλώνουμε με αυτό το ψέμα κ απογοητευομαστε οικτρά όταν βλέπουμε την αλήθεια κατάματα!!! 😜😜🤣🤣 

Πόσων εβδομάδων είπαμε είσαι τώρα;; Γιατί πιστεύεις πως άργησες να κανονίσεις αυχενική;;

@Ria_ κορίτσι μου, δυστυχώς δεν έχω ιδέα από αιμορροΐδες.. φαντάζομαι θα είναι τρομερά δύσκολο, ειδικά τώρα.. μήπως κάποια διατροφή θα σε βοηθούσε;; Ίσως κ οτιδήποτε άλλο σε βοηθούσε έτσι κ αλλιώς..

@souz13 στις 17, ε;; Πολύ μου φαίνεται κ εμένα.. Κάνε υπομονή κ την καρδιά σου πέτρα!! 

Εντάξει έχει μέρες που ενοχλεί ,αλλά έχει κ μέρες που δε με ενοχλεί καθόλου. Κάνω διατροφή η αλήθεια αλλά δεν βοηθάει και πολύ ανέκαθεν είχα θέμα δυστυχώς...

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

@Σμαραγδένιαυπομονή και κουράγιο ξανά θα πω!! Είναι 3 μερούλες ακόμη και θα περάσουν!! Θα πάνε όλα καλά!! 
 

@souz13και @roulas40 έχουμε επόμενο ραντεβού στις 12 Ιουλίου και όταν μου το είπε ο γιατρός του λέω πάλι τόσο αργά θα με πεθάνετε.. 🤣🤣 Μου είπε να πηγαίνω όποτε θέλω για υπέρηχο να τα βλέπω αλλά τα ραντεβού πρέπει να γίνονται σε συγκεκριμένες εβδομάδες ανάπτυξης. Nippt ή nifty είναι μια αιματολογική εξέταση- μη επεμβατικός έλεγχος που δείχνει με 99,9% ακρίβεια την πιθανότητα το παιδί να έχει σύνδρομο down, τρισωμία 13 και 18 και άλλες 7 με 8 μεταλλάξεις. Συνήθως το προτείνουν σε γυναικες με υψηλού ρίσκου αποτελέσματα ή γυναίκες άνω των 35. Εγώ βέβαια είμαι 30 και τα αποτελέσματα και για τα δυο ήταν χαμηλού ρίσκου. Το κακό είναι ότι με τα δίδυμα αν κάποιο έχει πρόβλημα δε μπορεί να σου πει ποιο είναι από τα δυο και μετά σου ζητούν να κάνεις και αμνιοπαρακέντηση που είναι επεμβατική. 
 

@Ria_ Για την κεραλοιφή δε μπορείς να ρωτήσεις τη μαία για να μην ενοχλείς το γιατρό;; Δεν έχω εμπειρία με αιμορροΐδες αλλά για δυσκοιλιότητα πρέπει να αυξήσεις τις φυτικές ίνες. Δαμάσκηνα, χουρμάδες, πολύ νερό και δημητριακά. Η συννυφάδα μου που είχε τρελό θέμα την βοήθησαν τα δημητριακά του Τσακιρη στο σούπερ Le Petit Dejeuer. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια! Στην αυχενική διαφάνεια είναι σημαντικό ο γιατρός να δει ρινικό οστό κ κάτι στη σπονδυλική στήλη. Απο τις μετρήσεις κ την εξεταση αίματος βγαίνουν οι αναλογίες για σύνδρομα. Αν ειναι χαμηλές οι αναλογίες δλδ κάτω απο 1/150 νομίζω ο γιατρός σε παραπέμπει να κανεις είτε αμνιοπαρακέντηση που δείχνει 100% αν εχει καποιο σύνδρομο το μωρό( αλλα εχει κ μεγαλο ρισκο αποβολής) και το nipt το οποίο σου παίρνουν αίμα, το στέλνουν σε εξιδικευμένα εργαστήρια, συνήθως εξωτερικό κ σου δείχνει 99% καποια σύνδρομα, όχι όλα,πχ down κλπ. Γι’αυτο λενε οτι η εξέταση αυτη ειναι και η πιο σημαντική για την εξέλιξη της εγκυμοσύνης. 

Εγώ στην πρώτη είχα κανει nipt γιατί η pappa μου έριχνε τις αναλογίες με τον υπέρηχο. Ειχα 1/236. Αλλα δεν ειχε τιποτα το μωρο. Όλα αυτά ειναι και λιγο στο γιατρο που θα σου κανει τις εξετάσεις γιατι εννοειται οτι ειναι κ πανακριβες οι εξετασεις (αμνιοπαρακέντηση/800€-nipt500€)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Ria_ ίσως επηρεάζει αρνητικά κ το σίδηρο.. δύσκολο ρε γμτ.. ειδικά αν είναι ενοχλητικό κ πονάς.. μεγάλη αγκαλιά από εμένα..

@Miss_Pineapple και @Alexandrathδεν είχα ιδέα, σας ευχαριστώ πολύ!

@Σμαραγδένια ανυπομονούμε μαζί σου να ξέρεις..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ , ανυπομονώ λιγάκι έμεινε! @Ria_ κι εγώ ζορίζομαι λιγάκι με δυσκοιλιότητα κ δεν έχω αρχίσει καν το σίδηρο , γάλα με δημητριακά και κεφιρ με βοηθάει και νερό κλασσικά! Όπως είπε η @Miss_Pineapple κάνε μια ερώτηση στην μαία για να μην απασχολήσεις τον ιατρό σου!! @roulas40 είμαι 12+5 σήμερα η ιατρός μου είπε ότι είμαι οριακά μια χαρά στης ημερομηνίες για αυχενικη , νιώθω μπας και άργησα να την κάνω  από την άλλη αυτή ξέρει καλύτερα , από την ανυπομονησία μου εγώ τώρα σκέφτομαι ότι θέλω!! Να σας κάνω μια ερώτηση από βιταμίνες συμπληρώματα σας έχουν δώσει τίποτα; μου είπε να αρχίσω μαγνήσιο αλλά με ανακατεύει και να το αφήσουμε για λιγάκι αργότερα , δεν μου έχει αναφέρει κάτι για σίδηρο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Σμαραγδένια said:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ , ανυπομονώ λιγάκι έμεινε! @Ria_ κι εγώ ζορίζομαι λιγάκι με δυσκοιλιότητα κ δεν έχω αρχίσει καν το σίδηρο , γάλα με δημητριακά και κεφιρ με βοηθάει και νερό κλασσικά! Όπως είπε η @Miss_Pineapple κάνε μια ερώτηση στην μαία για να μην απασχολήσεις τον ιατρό σου!! @roulas40 είμαι 12+5 σήμερα η ιατρός μου είπε ότι είμαι οριακά μια χαρά στης ημερομηνίες για αυχενικη , νιώθω μπας και άργησα να την κάνω  από την άλλη αυτή ξέρει καλύτερα , από την ανυπομονησία μου εγώ τώρα σκέφτομαι ότι θέλω!! Να σας κάνω μια ερώτηση από βιταμίνες συμπληρώματα σας έχουν δώσει τίποτα; μου είπε να αρχίσω μαγνήσιο αλλά με ανακατεύει και να το αφήσουμε για λιγάκι αργότερα , δεν μου έχει αναφέρει κάτι για σίδηρο! 

Εγω ειμαι 13 και 5 σημερα 😁😁😁 δεν εχεις αργησει μην αγχώνεσαι!!

@Miss_Pineapple! Εμενα ειπε θα μου ξεκινησει σιδηρο οταν ξαναπαω να με δει δηλαδη στις 17! Δεν περνάνε οι μέρες με τιποτα! Και ενταξει ολα καλ θα ειναι αλλα και παλι εχω αγωνια παρα πολυ…Δεν παιρνω κατι αλλο εκτος απο σαλοσπιρ και φιλικο! Με θεμα τουαλέτας ειμαι λιγο καλύτερα απο τις αρχες δλδ καθε δυο μέρες παω! Προ εγκυμοσυνης ημουν πολυ καλυτεραα απ οτι θυμαμαι! Και πρεπει να ξεκινησω κανενα ψαρι να τρωω ελληνικα μου ειπε δλδ τσιπουρα σκουμπρι κλπ , επισης νομιζω δε μεγαλώνει η κοιλιά 🥹🥹

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...