Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Κορίτσια έχω μια απορία,ίσως τελείως παράλογη,αλλά θα σκάσω.Μου έχει μείνει ένα ακόμη έμβρυο από τα πέντε  και σε περίπτωση που δεν πιάσει,θα προχωρήσω σε ωοληψια κτλ.Τα πέντε έμβρυα,είναι από τότε που ήμουν 36.Αν δεν πιάσει ούτε αυτό,τότε μιλάμε για ποσοστό επιτυχίας 20%,δλδ μόνο η κορούλα μου.Αξιζει να κάνω ξανά ωοληψια?Δεν θα έχω απειροελάχιστες πιθανότητες να έχω κάποιο υγιές  έμβρυο τώρα στα 39? ☹️

      Εγώ πάντως στα 40 έκανα την καλύτερη ωοληψια με 3 βλαστοκύστες στα 3 γονιμοποιημένα! κι έναν μπέμπη ήδη από τις 2 που έβαλα..

      Στην επιτροπή θα γράψει το κέντρο σου πως δεν είναι επαρκής αυτή η βλαστοκύστη ποιοτικά κτλ και πως πρέπει να κάνεις διέγερση ξανά. 

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Απριλιου 2017


Recommended Posts

19 hours ago, Goldy87 είπε:

Μωρέ δεν ξέρω αν όντως είναι χρήσιμα τα τρία σε ένα απλά θεωρώ πως επειδή κουμπωνουν πάνω στο καροτσι θα είναι βολικά για τον πρώτο καιρό...Έβλεπα κ την κουμπάρα μου που είχε τέτοιο σύστημα κ όταν πηγαίναμε βόλτες το μωρό κοιμόταν στο καθοσματακι του αυτοκινήτου και όπως ήταν το έβαζε στο καροτσι χωρίς να το ξυπνήσει και ήταν πολύ βολικό...

και εγώ έχω πολλές απορίες και κάθε μέρα σκέφτομαι όλα όσα πρέπει να γίνουν και ψιλό αγχωνομαι...

Να δούμε τι θα μας πούνε και στα καταστήματα.. Βέβαια να πουλήσουν περισσότερα θα θέλουν, αλλά απ όλες τις γνώμες θα βγει μια άκρη πιστεύω. Το μόνο που έχω ακούσει είναι ότι το μωρό δεν κάνει να μένει πολλές ώρες στο κάθισμα αυτοκινήτου. 

Εγώ πάλι έχω προαίσθημα ότι θα τον φάω τον μήνα και θα πάω και στην παράταση. Έτσι λένε και τα στατιστικά για τις πρωτότοκες. Άρα ίσως να είμαι και σε λάθος ομάδα!! :-D Έχετε σκεφτεί για πλάνο τοκετού; Μαία θα έχετε;  


vQjrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 513
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

18 minutes ago, melitini81 είπε:

Να δούμε τι θα μας πούνε και στα καταστήματα.. Βέβαια να πουλήσουν περισσότερα θα θέλουν, αλλά απ όλες τις γνώμες θα βγει μια άκρη πιστεύω. Το μόνο που έχω ακούσει είναι ότι το μωρό δεν κάνει να μένει πολλές ώρες στο κάθισμα αυτοκινήτου. 

Εγώ πάλι έχω προαίσθημα ότι θα τον φάω τον μήνα και θα πάω και στην παράταση. Έτσι λένε και τα στατιστικά για τις πρωτότοκες. Άρα ίσως να είμαι και σε λάθος ομάδα!! :-D Έχετε σκεφτεί για πλάνο τοκετού; Μαία θα έχετε;  

Κ εμένα το πρώτο μου είναι αλλά υπάρχει ένα ενδεχόμενο να πάμε με καισαρική κ γιαυτό λέω πως υπάρχει πιθανότητα να μην τον πάρω όλο το μήνα!!!Όσο για τη μαια σίγουρα αν πάω φυσιολογικό θα ήθελα να έχω μια μαια τώρα στην περίπτωση που πάμε με καισαρική δεν ξέρω αν θα τη χρειαστω!

Κάτι άλλο να ρωτήσω....κορίτσια σκέφτεστε να κάνετε μαθήματα ανωδυνου τοκετου ?Εγώ το σκέφτομαι και μετά τις γιορτές λέω να το ψάξω!

7 hours ago, mariapn είπε:

Ναι ^_^ εμενα μου εχει δωσει 9/4 αλλα νομιζω κι εγω νωριτερα θα γεννησω ..
Ποιον γιατρο εχεις;; 

Καλμαντης λέγεται ο γιατρός μου...εσένα?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Goldy87 είπε:

Κ εμένα το πρώτο μου είναι αλλά υπάρχει ένα ενδεχόμενο να πάμε με καισαρική κ γιαυτό λέω πως υπάρχει πιθανότητα να μην τον πάρω όλο το μήνα!!!Όσο για τη μαια σίγουρα αν πάω φυσιολογικό θα ήθελα να έχω μια μαια τώρα στην περίπτωση που πάμε με καισαρική δεν ξέρω αν θα τη χρειαστω!

Κάτι άλλο να ρωτήσω....κορίτσια σκέφτεστε να κάνετε μαθήματα ανωδυνου τοκετου ?Εγώ το σκέφτομαι και μετά τις γιορτές λέω να το ψάξω!

Καλμαντης λέγεται ο γιατρός μου...εσένα?

 Δασκαλάκης .. κι ζητησε μεγαλο ποσο ισως επειδη ειμαι μικρη :/ εκτος αν ειναι οντως τοσα πολλαα 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, mariapn είπε:

 Δασκαλάκης .. κι ζητησε μεγαλο ποσο ισως επειδη ειμαι μικρη :/ εκτος αν ειναι οντως τοσα πολλαα 

Επειδή είναι γνωστός ίσως γιαυτό ζητάει πολλά...Μαια θα παρεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

43 minutes ago, mariapn είπε:

Λογικά πρέπει... Δε ξέρω ακόμα.. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος μήνας π πρέπει να βρω..?

Όσα ξέρεις ξέρω....Ας μας πει κάποια κοπέλα που ξέρει σχετικά με τις μαιες...Λογικά οι γυναικολογοι πρέπει να συνεργαζονται με κάποια μαια...Ρώτα τον γυναικολογο στο επόμενο σας ραντεβού!

Άλλο ένα θέμα που με απασχολεί είναι τι θα κάνετε με τα βλαστοκυτταρα????

Link to comment
Share on other sites

κοροτσιααααα παω τωρα για την καμπύλη ζαχαρου .....

 

Μανουλες ειναι το δευτερο παιδακι μου και με την εμπειρία της δευτεροτοκης σας λεω οτι τα μαθηματα ανωδυνου τοκετου ειναι απαρετητα ..... σε βοηθανε στην διαχείριση των πονων του τοκετου και εχεις τον έλεγχο του εαυτου σου καθως με τις αναπνοες κοντρολαρεις εσυ τον πονο ... γεννησα το πρωτο μου φτ με ελαχιστους πονους και ειμαι σιγουρη οτι φταίνε οι αναπνοες για αυτο .....  

Link to comment
Share on other sites

Κούκλες χρόνια πολλά! Καλή χρονιά και με το καλό να υποδεχτούμε τα μωράκια μας! 

Φιλένια καλά αποτελέσματα! Μαθήματα που έκανες; Έχω ακούσει για την Φαιναρέτη που είναι μη κερδοσκοπικός οργανισμός και κάνει συναντήσεις δωρεάν αλλά είναι Ν. Σμύρνη και δεν με βολεύει καθόλου. Βέβαια για μια φορά την εβδομάδα ίσως τα καταφέρω.. δεν ξέρω.. Από την άλλη η Ευτοκία που είναι βόρεια κάνει 10 μαθήματα σε κάθε κύκλο και έχει 20€ το μάθημα!! :shock: Πολλά μου φαίνονται. Η μαία που θα έχω έρχεται σπίτι τους τελευταίους μήνες για 4-5 μαθήματα νομίζω αλλά φτάνουν άραγε; 

Η μαία που θα έχω εγώ είναι του γιατρού μου, πληρώνεται ανεξάρτητα όμως. Δεν με ανάγκασε να πάρω αυτή, μου πρότεινε 2-3 και λογικά θα μπορούσα να φέρω και ανεξάρτητη αν είχα υπόψη κάποια. Ρωτήστε τους γιατρούς, θα έχουν σίγουρα να σας προτείνουν. Την θεωρώ απαραίτητη για τον φυσικό τοκετό, τώρα για την περίπτωση καισαρικής δεν ξέρω :confused: Ίσως αν την έχεις γνωρίσει από πριν και κάνετε κάποια μαθήματα για φροντίδα νεογνού κτλ και έχετε αποκτήσει οικειότητα βοηθήσει ψυχολογικά.. και μετά έχεις έναν άνθρωπο να σου δείξει τα βασικά για το μωρό και τον θηλασμό. 

Α, για βλαστοκύτταρα μετά από πολύ ψάξιμο λέω να μην κάνω τίποτα!Σκέφτομαι να ζητήσω καθυστερημένο κόψιμο του ομφάλιου που έχει πολλά οφέλη για το νεογνό, και σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να κρατήσεις και βλαστοκύτταρα. 


vQjrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Φιλενια καλά αποτελέσματα στην καμπύλη σου!!!

Όσο για τα μαθήματα ανωδυνου τοκετου έχω ακούσει ότι κάνουν και τα δημόσια νοσοκομεία πχ στο Έλενα κ νομίζω είναι και δωρεάν...

Κοριτσια σε 2 μέρες μπαίνω στην 28 εβδομάδα και τώρα στις γιορτές το έριξα στο φαγητό και τα γλυκάκια και έχω  παρει συνολικά 9-10 κιλά....Εσείς πως τα πάτε σε αυτό τον τομέα???Έχω αρχίσει να αγχωνομαι κ αυτή τη βδομάδα είπα να μαζευτω....Πριν από την καμπύλη πρέπει κάτι να προσέξω?Ο γιατρός μου είπε την προηγούμενη μέρα της καμπύλης να μη φάω τίποτα μετά τις 8!Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω?

Βλαστοκυτταρα εγώ μπορεί να τα δώσω σε δημοσιο φορέα...Σε ιδιωτικα είναι πάρα πολύ ακριβά και δεν ξέρω αν αξίζει...ο γιατρός μου δεν πιστεύει πάντως ότι αξίζει....

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, melitini81 είπε:

Κούκλες χρόνια πολλά! Καλή χρονιά και με το καλό να υποδεχτούμε τα μωράκια μας! 

Φιλένια καλά αποτελέσματα! Μαθήματα που έκανες; Έχω ακούσει για την Φαιναρέτη που είναι μη κερδοσκοπικός οργανισμός και κάνει συναντήσεις δωρεάν αλλά είναι Ν. Σμύρνη και δεν με βολεύει καθόλου. Βέβαια για μια φορά την εβδομάδα ίσως τα καταφέρω.. δεν ξέρω.. Από την άλλη η Ευτοκία που είναι βόρεια κάνει 10 μαθήματα σε κάθε κύκλο και έχει 20€ το μάθημα!! :shock: Πολλά μου φαίνονται. Η μαία που θα έχω έρχεται σπίτι τους τελευταίους μήνες για 4-5 μαθήματα νομίζω αλλά φτάνουν άραγε; 

Η μαία που θα έχω εγώ είναι του γιατρού μου, πληρώνεται ανεξάρτητα όμως. Δεν με ανάγκασε να πάρω αυτή, μου πρότεινε 2-3 και λογικά θα μπορούσα να φέρω και ανεξάρτητη αν είχα υπόψη κάποια. Ρωτήστε τους γιατρούς, θα έχουν σίγουρα να σας προτείνουν. Την θεωρώ απαραίτητη για τον φυσικό τοκετό, τώρα για την περίπτωση καισαρικής δεν ξέρω :confused: Ίσως αν την έχεις γνωρίσει από πριν και κάνετε κάποια μαθήματα για φροντίδα νεογνού κτλ και έχετε αποκτήσει οικειότητα βοηθήσει ψυχολογικά.. και μετά έχεις έναν άνθρωπο να σου δείξει τα βασικά για το μωρό και τον θηλασμό. 

Α, για βλαστοκύτταρα μετά από πολύ ψάξιμο λέω να μην κάνω τίποτα!Σκέφτομαι να ζητήσω καθυστερημένο κόψιμο του ομφάλιου που έχει πολλά οφέλη για το νεογνό, και σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να κρατήσεις και βλαστοκύτταρα. 

ειμαι από χανια .... εκανα μαθηματα στο πικπα της περιοχής δωρεαν .... νομιζω οτι θα σε καλύψουν οι 4 ωρες με την μαια σου .... και αν νομίζεις οτι σε δυσκολευει κατι θα της πεις να ξανα κανετε αυτο το κομμάτι  .... σου εύχομαι ολόψυχα ενα φτ .....

11 hours ago, Goldy87 είπε:

Φιλενια καλά αποτελέσματα στην καμπύλη σου!!!

Όσο για τα μαθήματα ανωδυνου τοκετου έχω ακούσει ότι κάνουν και τα δημόσια νοσοκομεία πχ στο Έλενα κ νομίζω είναι και δωρεάν...

Κοριτσια σε 2 μέρες μπαίνω στην 28 εβδομάδα και τώρα στις γιορτές το έριξα στο φαγητό και τα γλυκάκια και έχω  παρει συνολικά 9-10 κιλά....Εσείς πως τα πάτε σε αυτό τον τομέα???Έχω αρχίσει να αγχωνομαι κ αυτή τη βδομάδα είπα να μαζευτω....Πριν από την καμπύλη πρέπει κάτι να προσέξω?Ο γιατρός μου είπε την προηγούμενη μέρα της καμπύλης να μη φάω τίποτα μετά τις 8!Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω?

Βλαστοκυτταρα εγώ μπορεί να τα δώσω σε δημοσιο φορέα...Σε ιδιωτικα είναι πάρα πολύ ακριβά και δεν ξέρω αν αξίζει...ο γιατρός μου δεν πιστεύει πάντως ότι αξίζει....

τωρα μς τις γιορτες ολες φαντάζομαι λιγο πολυ ξεφύγαμε ... εγω απο σήμερα αρχησα μια ποιο προσεχτικη διατροφη .... γτ απο εδω και περα τα κιλα τα βαζουμε πολυ ευκολα .... 

για την καμπυλη δεν χρειάζεται να κανεις κατι αλλο οπως σ ειπε ο γιατρος σου μετα τις 8 καλυτερα να μην φας κατι .... και ολα καλα .... το μονο δύσκολο σε ολο αυτο ειναι οτι πρεπει να κάθεσαι εκει 2 ωρες ..... καλα αποτελέσματα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 3/1/2017 at 9:13 ΜΜ, Goldy87 είπε:

Φιλενια καλά αποτελέσματα στην καμπύλη σου!!!

Όσο για τα μαθήματα ανωδυνου τοκετου έχω ακούσει ότι κάνουν και τα δημόσια νοσοκομεία πχ στο Έλενα κ νομίζω είναι και δωρεάν...

Κοριτσια σε 2 μέρες μπαίνω στην 28 εβδομάδα και τώρα στις γιορτές το έριξα στο φαγητό και τα γλυκάκια και έχω  παρει συνολικά 9-10 κιλά....Εσείς πως τα πάτε σε αυτό τον τομέα???Έχω αρχίσει να αγχωνομαι κ αυτή τη βδομάδα είπα να μαζευτω....Πριν από την καμπύλη πρέπει κάτι να προσέξω?Ο γιατρός μου είπε την προηγούμενη μέρα της καμπύλης να μη φάω τίποτα μετά τις 8!Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω?

Βλαστοκυτταρα εγώ μπορεί να τα δώσω σε δημοσιο φορέα...Σε ιδιωτικα είναι πάρα πολύ ακριβά και δεν ξέρω αν αξίζει...ο γιατρός μου δεν πιστεύει πάντως ότι αξίζει....

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε  όλες  τις μελλοντικές μανούλες! Μόλις τώρα ανακάλυψα το site και χάρηκα πολύ γιατι μέχρι στιγμής διάβαζα μονο ξένα site αλλά δεν ειναι το ίδιο να μιλάς στη γλώσσα σου! :-) 

Εγώ βρίσκομαι στην  26 εβδομάδα και έχω τσιμπήσει ήδη 12 κιλά!! Αυριο έχω ραντεβού με τον γιατρό και εχω προετοιμαστεί για την κατσάδα! Η αλήθεια είναι οτι ανέκαθεν είχα μεγάλο ταλέντο στο να παίρνω κιλά αλλα νομίζω οτι την περίοδο της εγκυμοσύνης εχω σπάσει κάθε προηγούμενο ρεκόρ μου! Αρκεί να σας πω οτι μέσα στα Χριστούγεννα πηρα 3 κιλά! 

Πως πήγαν τα αποτελέσματα της καμπύλης?? Με αγχώνει πολύ αυτή η εξέταση!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!!!!! Χρονια Πολλα καλη Χρονια να εχουμε!!!!! Καλως ηρθες Artemix !!!

Εγω κοριτσια Την Τεταρτη εχω Doppler Και ανυπομονω!!! τα Χριστουγεννα περασα 1 ομορφη γαστρεντεριτιδα με πυρετο και εχασα 5 κιλακια!!! χιχιχιχιχιχχιχιιχ

Εγω καμπυλη δεν κανω λογο ιστορικου (κανω παντα ζαχαρωδη διαβητη κυησεως) και κανω διατροφη απο την αρχη + το παρακολουθω στενα


79o6p3.png

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Artemix είπε:

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε  όλες  τις μελλοντικές μανούλες! Μόλις τώρα ανακάλυψα το site και χάρηκα πολύ γιατι μέχρι στιγμής διάβαζα μονο ξένα site αλλά δεν ειναι το ίδιο να μιλάς στη γλώσσα σου! :-) 

Εγώ βρίσκομαι στην  26 εβδομάδα και έχω τσιμπήσει ήδη 12 κιλά!! Αυριο έχω ραντεβού με τον γιατρό και εχω προετοιμαστεί για την κατσάδα! Η αλήθεια είναι οτι ανέκαθεν είχα μεγάλο ταλέντο στο να παίρνω κιλά αλλα νομίζω οτι την περίοδο της εγκυμοσύνης εχω σπάσει κάθε προηγούμενο ρεκόρ μου! Αρκεί να σας πω οτι μέσα στα Χριστούγεννα πηρα 3 κιλά! 

Πως πήγαν τα αποτελέσματα της καμπύλης?? Με αγχώνει πολύ αυτή η εξέταση!!!

Αχ άσε και εγώ πάντα έβαζα εύκολα κιλάκια πάντα προσέχω...αλλά τώρα έχω ξεφύγει...Τόσα έβαλα και εγώ...θα με σκοτώσει ο γιατρός όταν θα πάω αφού από αύριο είπα να μαζευτω έτσι ώστε σε 10 μέρες που έχω γιατρό τουλάχιστον να έχω μείνει σταθερή....Όσο για την καμπύλη την Πέμπτη θα πάω να την κάνω για να δούμε τι θα δείξει με τόσα γλυκά που έχω φάει μέσα στις γιορτές!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Καλή χρονιά σε όλες και με το καλό τα μωράκια μας!!
Artemix καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Έκανα την καμπύλη ζαχάρου την προηγούμενη εβδομάδα και όλα πήγαν μια χαρά! Ευτυχώς γιατί το είχα άγχος! Δε χρειάστηκε να κάνω τίποτα ιδιαίτερο τις προηγούμενες μέρες εκτός από το να μη φάω μετά τις 20.00 την προηγούμενη μέρα και να πάω νηστική το πρωί. Είχα φάει και τα γλυκάκια μου λόγω εορτών οπότε ήμουν στην τσίτα αλλά τέλος καλό όλα καλά!

ΠΗΤ έχω και εγώ 6/4 αλλά θα είμαι στο Μητέρα. Ο γιατρός για τα βλαστοκύτταρα μιας και παρακολούθησα σεμινάριο και διάβασα και διάφορα συμφώνησε με την άποψή μας να μην κάνουμε δωρεά αλλά να καθυστερήσουμε το κόψιμο του ομφάλιου λώρου όπως ανέφερε κι άλλη κοπέλα παραπάνω.

Γέννησε μια φίλη στο Αλεξάνδρα πριν 2 μήνες περίπου. Δεν είχε μαία δική της, την βοήθησε εκείνη την ώρα κάποια που ήταν εκεί. Γενικά ευχαριστημένη ήταν απλά είχε ενημερωθεί να έχει τα πάντα στη βαλίτσα της γιατί έχουν αρκετές ελλείψεις τα δημόσια νοσοκομεία. Είχε κάνει σεμινάρια ανώδυνου τοκετού και θηλασμού και τη βοήθησαν αρκετά.

Τέλος όσον αφορά στο καρότσι και το καθισματάκι αυτοκινήτου κτλ κτλ εμείς κλείσαμε σκέτο καρότσι που είναι από νεογέννητο και πήραμε κάθισμα αυτοκινήτου που καλύπτει από 0 μεχρι και 9 χρονών. Αρχικά παίρνει μορφή αυγού κι μετά έχει διάφορες θέσεις όσο μεγαλώνει το παιδί. Επιλέξαμε κάτι τέτοιο γιατί το αυγό που είναι στο σετ καρότσι-αυγό-πορτ μπεμπε μετά το 1 έτος περίπου (εξαρτάται το παιδί) δεν θα χρησιμοποιείται καθώς το παιδί δε χωράει πια. Οπότε πρέπει να αγοραστεί κάθισμα αυτοκινήτου....Έτσι βέβαια χάνεται η ευκολία του να κουμπώνει πάνω στο καρότσι.. Οπότε κορίτσια ότι θα σας βολέψει περισσότερο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Χαίρομαι που όλες είστε καλά κι πάνε καλά. Κι εγώ θα πάω αυτή τη βδομάδα για καμπύλη. Εμένα με πιάσε κι τάση λιποθυμίας ενώ ήμουν σούπερ μάρκετ κι βγήκα έξω κι έκανα εμετό. Έχετε τίποτα ίδιο ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...