Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Το 2018 ας γίνουμε όλες ΜΑΝΕΣ!!!!!!!


Bela

Recommended Posts

1 hour ago, Κελυ 32 είπε:

Κοριτσια τι κανετε?? Εγω σκεφτομαι να προτεινω στον γιατρο μου να κανω αμνιοπαρακεντηση και ας βγηκε καλη η αυχενικη...Σκεφτομαι οτι ειναι η πιο σιγουρη εξεταση για τα συνδρομα...Θα ρωτησω καθ τον γιατρο μου και θα δω αναλογως!

Κορίτσι μου τι ποσοστά ειχες στην αυχενική?? Σίγουρα είναι η μονη σίγουρη εξέταση αλλα θα πρέπει να το σκεφτεις καλα... Νομιζω το ποσοστό αποβολης ειναι 1/100...

Ελπιζω να παρεις την απόφαση που θα σε καθησυχασει περισσότερο! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • P.L.L.

    1310

  • loyloy

    1242

  • Beboula25

    1015

  • Penny...

    562

πρίν από 44 λεπτά , P.L.L. είπε:

@Κελυ 32 αν το νιώθεις οτι πρέπει να το κανεις, αλλιώς δεν θα ηρεμήσεις, καντο. Αλλα, ναι, να εχεις παντα υπόψιν σου οτι υπάρχει κι ενα ποσοστό που αποβάλει. Δε νομιζω να ειναι μεγάλο. Γιατι ομως νιώθεις οτι το εχεις ανάγκη; Σου ειπε κατι ο γιατρος; Η αμνιοπαρακέντηση βρίσκει κι αλλα σύνδρομα εκτός απο αυτα τα τρία; 

Ξέρει καποια αν μπορώ να κανω τις εξετάσεις θρομβοφιλίας τώρα που ειμαι στον τέταρτο; Το μονο που ξέρω ειναι οτι δεν μπορείς να τις κανεις αμέσως μετα την απόξεση. Εχουν σημασία οι ορμόνες; Πήγα εχθές στη μαία (στο ΙΚΑ) να μου παρει κολπικο υγρό και μου ειπε οτι πολυ κακώς δεν τις εχω κανει ακομα κι οτι αφού είχα την αποβολή μπορει να ξανασυμβεί οποιαδήποτε στιγμή... Εμενα ο γιατρος μου ειχε πει να μην τις κανω κι οτι το θεωρούμε τυχαίο γεγονός. Εκει που ήμουν χαλαρή με έβαλε σε σκέψεις. Τουλαχιστον αν γίνονται τώρα να πάω να τις κανω να τελειώνουμε. 

τσαμπα σε ανχωσε με μια αποβολη δεν σημαινει οτι εχεις προβλημα θρομβοφιλιας πιο πιθανο ειναι η ηλικια. 

παντως νομιζω τις κανεις οποτε θες παρε εναν οποιοδηποτε αιματολογο τηλεφωνο κ ρωτα τον μην ντρεπεσε. 

αλλα πρεπει να τις κανεις ιδιωτικα (μικροβιολογικο πχ) γιατι σε νοσοκομεια αργουν παρα πολυ τα αποτελεσματα εμενα ειχαν κανει δυο μηνες σε νοσοκομειο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, linaa είπε:

ποσο χρονων εισαι? η αμνιο να ξερεις εχει κ πιθανοτητες αποβολης δεν την κανεις κ για πλακα οταν ολες οι εξετασεις βγαινουν καλες. 

Ειμαι 32 στα 33...Απλα εχω στο ιστορικο μου παλινδρομες λογω χρωμοσωμικων ανωμαλιων...

πρίν από 59 λεπτά , P.L.L. είπε:

@Κελυ 32 αν το νιώθεις οτι πρέπει να το κανεις, αλλιώς δεν θα ηρεμήσεις, καντο. Αλλα, ναι, να εχεις παντα υπόψιν σου οτι υπάρχει κι ενα ποσοστό που αποβάλει. Δε νομιζω να ειναι μεγάλο. Γιατι ομως νιώθεις οτι το εχεις ανάγκη; Σου ειπε κατι ο γιατρος; Η αμνιοπαρακέντηση βρίσκει κι αλλα σύνδρομα εκτός απο αυτα τα τρία; 

Ξέρει καποια αν μπορώ να κανω τις εξετάσεις θρομβοφιλίας τώρα που ειμαι στον τέταρτο; Το μονο που ξέρω ειναι οτι δεν μπορείς να τις κανεις αμέσως μετα την απόξεση. Εχουν σημασία οι ορμόνες; Πήγα εχθές στη μαία (στο ΙΚΑ) να μου παρει κολπικο υγρό και μου ειπε οτι πολυ κακώς δεν τις εχω κανει ακομα κι οτι αφού είχα την αποβολή μπορει να ξανασυμβεί οποιαδήποτε στιγμή... Εμενα ο γιατρος μου ειχε πει να μην τις κανω κι οτι το θεωρούμε τυχαίο γεγονός. Εκει που ήμουν χαλαρή με έβαλε σε σκέψεις. Τουλαχιστον αν γίνονται τώρα να πάω να τις κανω να τελειώνουμε. 

Ο γιατρος δεν μ εχει πει κατι ακομα..Τα αποτελεσματα της αυχενικης βγηκαν πολυ καλα..Απλα σκεφτηκα να τον ρωτησω μηπως εκανα αμνιοπαρακεντηση για να ειμαστε σιγουροι για τα συνδρομα..Ναι η αμνιο εξεταζει περισσοτερα συνδρομα..Τεσπα θα δω..

Οσο για τη θρομβοφιλια νομιζω οτι μπορεις να εξεταστεις και τωρα. Ρωτησε ομως καποιον αιματολογο που θα ξερει να σε κατευθυνει..

πρίν από 27 λεπτά , loyloy είπε:

@Κελυ 32 συζήτησε το με το γιατρό σου.και Εγώ ξέρω αυτό που λένε τα κορίτσια.οτι υπάρχει πιθανότητα αποβολής.τωρα για ηλικία από ότι καταλαβαίνω είσαι 32.τοσο είμαι κι εγώ.ο γιατρός μου είπε γιατί το πρότεινα κι εγώ λόγω ηλικίας και μου είπε αν είναι καλές οι εξετάσεις Όχι , μη το ρισκάρω.

Ναι αυτο θα κανω..θα το συζητησω με τον γιατρο μου και αναλογως θα πραξω...

πρίν από 18 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Κορίτσι μου τι ποσοστά ειχες στην αυχενική?? Σίγουρα είναι η μονη σίγουρη εξέταση αλλα θα πρέπει να το σκεφτεις καλα... Νομιζω το ποσοστό αποβολης ειναι 1/100...

Ελπιζω να παρεις την απόφαση που θα σε καθησυχασει περισσότερο! 

Δεν τα ξερω τα ποσοστα..Τα εχει ο γιατρος μου αλλα ειπε οτι ηταν πολυ καλα τα αποτελεσματα..Αυριο θα το συζητησω μαζι του..Σιγουρα με κωλυει η πιθανοτητα αποβολης..Αλλα θα δω και τι γνωμη εχει ο ιδιος και αναλογως θα πραξω.. Ελπιζω κ εγω να παρω την σωστη αποφαση..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Ειμαι 32 στα 33...Απλα εχω στο ιστορικο μου παλινδρομες λογω χρωμοσωμικων ανωμαλιων...

Ο γιατρος δεν μ εχει πει κατι ακομα..Τα αποτελεσματα της αυχενικης βγηκαν πολυ καλα..Απλα σκεφτηκα να τον ρωτησω μηπως εκανα αμνιοπαρακεντηση για να ειμαστε σιγουροι για τα συνδρομα..Ναι η αμνιο εξεταζει περισσοτερα συνδρομα..Τεσπα θα δω..

Οσο για τη θρομβοφιλια νομιζω οτι μπορεις να εξεταστεις και τωρα. Ρωτησε ομως καποιον αιματολογο που θα ξερει να σε κατευθυνει..

οι αποβολες ειναι συνηθως τυχαιες ακομα κ αν  ειναι παραπανω απο μια γιαυτο μην ανυσηχεις. αν η αυχενικη σου κ η β επιπεδου ειναι καλη δεν υπαρχει λογος να ανχωνεσε σκεψου οτι παραπανω απτο 50% των κυησεων καταλληγει σε παλινδρομες πολλες δεν το περνουν καν ειδηση γιατι ειναι βιοχημικες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

οι αποβολες ειναι συνηθως τυχαιες ακομα κ αν  ειναι παραπανω απο μια γιαυτο μην ανυσηχεις. αν η αυχενικη σου κ η β επιπεδου ειναι καλη δεν υπαρχει λογος να ανχωνεσε σκεψου οτι παραπανω απτο 50% των κυησεων καταλληγει σε παλινδρομες πολλες δεν το περνουν καν ειδηση γιατι ειναι βιοχημικες. 

Το ξερω...Απλα σκεφτομουν οτι η αμνιο ειναι η πιο εγκυρη εξεταση..Επισης αν γινει απο εξειδικευμενα χερια δεν υπαρχει φοβος αποβολης..Σιγουρα υπαρχουν πιθανοτητες και παλι αλλα μειωνονται. Θα δω τι θα οει και ο γιατρος μου και βλεπω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , P.L.L. είπε:

Αιματολόγο χρειαζομαι λοιπον... Ευχαριστώ κορίτσια. Ξέρει κάποια κάποιον καλο σε Αθήνα ή Πειραιά; 

μην κανεις επισκεψη δεν θα σου πει τιποτα παρε ενα τηλεφωνο να ρωτησεις για τις εξετασεις ολοι θα ξερουν ποτε μπορεις να τις κανεις. παντως αν ρωτησεις θα σου πουν να μην τις κανεις με μια αποβολη 

πρίν από 1 λεπτό , Κελυ 32 είπε:

Το ξερω...Απλα σκεφτομουν οτι η αμνιο ειναι η πιο εγκυρη εξεταση..Επισης αν γινει απο εξειδικευμενα χερια δεν υπαρχει φοβος αποβολης..Σιγουρα υπαρχουν πιθανοτητες και παλι αλλα μειωνονται. Θα δω τι θα οει και ο γιατρος μου και βλεπω. 

ειμαι σιγουρη οτι κ ο γιατρος σου δε θα σε ανχωσει για κατι τετοιο δεν χρειαζετε να το σκεφτεσε καν ξερεις ποσες γυναικες με υγιης παιδακια μετα εχουν τρεις τεσσερις αποβολες??? . το πολυ πολυ να σου πει να κανεις το μη επεμβατικο τεστ. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , linaa είπε:

μην κανεις επισκεψη δεν θα σου πει τιποτα παρε ενα τηλεφωνο να ρωτησεις για τις εξετασεις ολοι θα ξερουν ποτε μπορεις να τις κανεις. παντως αν ρωτησεις θα σου πουν να μην τις κανεις με μια αποβολη 

ειμαι σιγουρη οτι κ ο γιατρος σου δε θα σε ανχωσει για κατι τετοιο δεν χρειαζετε να το σκεφτεσε καν ξερεις ποσες γυναικες με υγιης παιδακια μετα εχουν τρεις τεσσερις αποβολες??? . το πολυ πολυ να σου πει να κανεις το μη επεμβατικο τεστ. 

Ναι δεν αγχωνομαι προκαταβολικα..Οτι μου πει θα κανω. Εξαλλου ειναι και θειος μου κσι εμπιστευομαι την γνωμη του...Αν μ πει οτι χρειαζεται θα την κανω..Αν οχι .το ξεχναω και παμε παρακατω!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Κελυ 32 είπε:

Ναι δεν αγχωνομαι προκαταβολικα..Οτι μου πει θα κανω. Εξαλλου ειναι και θειος μου κσι εμπιστευομαι την γνωμη του...Αν μ πει οτι χρειαζεται θα την κανω..Αν οχι .το ξεχναω και παμε παρακατω!

μπραβο ετσι χαλαρη να εισαι!!  ολα τελεια ειναι ειμαι σιγουρη! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Κελυ 32 είπε:

Το ξερω...Απλα σκεφτομουν οτι η αμνιο ειναι η πιο εγκυρη εξεταση..Επισης αν γινει απο εξειδικευμενα χερια δεν υπαρχει φοβος αποβολης..Σιγουρα υπαρχουν πιθανοτητες και παλι αλλα μειωνονται. Θα δω τι θα οει και ο γιατρος μου και βλεπω. 

Κελλιτσα μου καταλαβαίνω απόλυτα την έγνοια που έχεις και επίσης συμφωνώ απόλυτα πως για τα εξειδικευμένα χέρια είναι πλέον εξέταση ρουτίνας.Συζητησε το γιατί μόνο ο γιατρος γνωρίζει τις πιθανοτητες και το ρίσκο.Κατα βάση σε μια υγιης κυηση το αποτρέπουν αλλα αν το επιθυμεί το ζευγαρι έχει το δικαίωμα και πέρνει την ευθύνη. Περιμενουμε νέα σου :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 38 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Το ξερω...Απλα σκεφτομουν οτι η αμνιο ειναι η πιο εγκυρη εξεταση..Επισης αν γινει απο εξειδικευμενα χερια δεν υπαρχει φοβος αποβολης..Σιγουρα υπαρχουν πιθανοτητες και παλι αλλα μειωνονται. Θα δω τι θα οει και ο γιατρος μου και βλεπω. 

@Κελυ 32 αντι για αμνιοπαρακεντηση αφου βγηκε και καλη η αυχενικη σκεψου μηπως κανεις το Harmony test το οποιο σου λεει για τρισωμιες κλπ και δεν εχεις φοβο να παθει κατι το μωρο αφου απλα σου παιρνουν αιμα...  

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, elisavetkagia είπε:

@Κελυ 32 αντι για αμνιοπαρακεντηση αφου βγηκε και καλη η αυχενικη σκεψου μηπως κανεις το Harmony test το οποιο σου λεει για τρισωμιες κλπ και δεν εχεις φοβο να παθει κατι το μωρο αφου απλα σου παιρνουν αιμα...  

Ναι κ αυτη θα την κανω σιγουρα..Απλα η συγκεκριμενη εξεταση ελεγχει μονο τρια συνδρομα..Ενω η αμνιο πιο πολλα .Θα δουμε..Οτι πει ο γιατρος!!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Κελυ 32 είπε:

Ναι κ αυτη θα την κανω σιγουρα..Απλα η συγκεκριμενη εξεταση ελεγχει μονο τρια συνδρομα..Ενω η αμνιο πιο πολλα .Θα δουμε..Οτι πει ο γιατρος!!

καλη επιτυχια σε οτι κανεις... !!! ν αμας στειλεις τα νεα αν και αφου βγηκε η αυχενικη εγω πιστευω πως τα νεα σου θα ειναι πολυ ευχαριστα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...