Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

@Hope89 @Anastasia05 @P.L.L.@marianna1986να σας ζήσουν τα μωρουλίνια σας!!!!!!!!!!!!!με το καλό να πάτε σπιτάκι σας να τα χαρείτε!!!!!!καλέ πόσες γέννες σήμερα????

κορίτσια μια απορία.....ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΑ???????

  • Χαχα 8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Κοριτσια μου γέννησα και εγώ την Παρασκευή το μεσημέρι μετά από 12-13 ώρες!! Συγχαρητήρια σε όσες γεννησαν επίσης αυτές τις μερες!! Έχουμε χάσει τον αριθμό!!

Να σας πω και εγώ την ιστορία μου!!

Ήταν να πάω με πρόκληση την Παρασκευή  μετά τις 12 το βράδυ (ξημέρωμα Σαββάτου) .. την Πέμπτη όμως μέρα της ΠΗΤ μου από το απόγευμα μέχρι το βράδυ μου ξεκίνησαν οι πόνοι οι οποίοι έγιναν 10 λεπτοί και όλο και πιο αφορητοι, οπότε και φύγαμε για κλινική στις 2 το βράδυ.. το δεκάλεπτο έγινε 5 λεπτό και εγώ να υποφέρω απτους πόνους.. το αποκορύφωμα;;  είχα 0 διαστολή, το πιστεύετε;; Αφού έλεγα δεν είναι δυνατόν ν πονάω να κάνω τέτοιες συσπασεις και να έχω 0!! Ο τράχηλος βέβαια ήταν έτοιμος αλλά τι να το κάνω! Τεσπα μέχρι να μου κάνουν επισκληριδιο είχαμε φτάσει ήδη 3λεπτο ο πόνος αφορητος, μου έβαλαν υπόθετο μήπως και ξεκινήσει πιο σύντομα η διαστολή και έτσι σιγά σιγά αλλά πολύ σιγά φτάσαμε στο 10, η ώρα είχε πάει 12 μεσημέρι Παρασκευής.. μέχρι τότε είχα κάνει 2μιση δόσεις επισκληρηδιου, όμως ήθελε ο γιατρός να περιμένουμε κ άλλο να κατέβει ακόμα πιο χαμηλά, ε τότε η αναισθησιολογος ενώ Μ πρότεινε ν μην κάνω καθόλου της λέω φοβάμαι μη φύγει εντελώς η δόση και αντί να μου κάνει μισή Μ κάνει μια ολόκληρη.. ε αυτό ήταν δ ένιωθα τπτ.. μα τπτ.. που σημαίνει; Ότι έπρεπε να περιμένουμε με 10 διαστολή ν Μ φύγει η τόση νάρκωση.. αφού περιμέναμε Μ λέει μια μαία στην αρχή τι θα γίνει θα σπρώξεις ή θες καισαρική; Μένω παγωτό... Με πιάνουν τα κλάματα.. ήδη ήμουν ζαλισμενη με τοσες επισκληριδιους βέβαια δ γινόταν κ αλλιώς.. την ώρα του τοκετού δυσκολεύτηκα πολύ ένιωσα κανονικότητα το κεφάλι να βγαίνει και το σωματακι να ξεγλιστραει.. μοναδικό αίσθημα!  με τα λίγα και με τα πολλά γεννιέται η μικρούλα μου σκέτη γλύκα.. στην αρχή έπαθα ένα σοκ γτ δεν έκλαψε αμέσως, αλλά όταν την πήρε ο παιδίατρος μετα από κάποια δευτερα και έχασα τη γη κάτω απτά πόδια μου.. ευτυχώς όλα καλά το κοριτσάκι μου.. ps ενώ Μ έκαναν τα ράμματα ένιωθα τα πάντα κ πάλι Μ κάνουν επισκληριδιο... Ps2 θαυμάζω όσες κοπέλες έκαναν φυσιολογικό χωρίς επισκληριδιο απλά δ μπορώ να το διανοηθω.. βέβαια ο γιατρός Μ για να με καθησυχάσει Μ λέει υπάρχουν άνθρωποι π δ είναι τόσο ανεκτοί στον πόνο.. μάλλον ανήκω σε αυτή την κατηγορία τι να πω..

Στο μετά τοκετού ήμουν πάρα πολύ χάλια πονούσα απίστευτα με τα ραμματα και γενικά όλη η περιοχή από κοιλιά μεχρι κάτω κ πισω .. να φανταστείτε Μ έβαλαν όρους π βάζουν στην καισαρική.. μέχρι κ ηρεμιστικό Μ έδωσαν.. σήμερα κάπως καλύτερα αλλά πάλι πονάω αν κ παιρνω παυσίπονα.. 

Το κοριτσάκι μου το θηλαζω ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό και όχι rooming in γιατί απλά δεν θα μπορούσα.. έχουν αρχίσει όμως κ οι θηλες μου να έχουν θεματακια.. πονάω όταν παίρνει το στήθος η μπέμπα και έχουν πληγωθεί αρκετά.. Μ λένε είναι φυσιολογικό τον πρώτο καιρό, αλλά με πληγωμένο στήθος πώς θα τα καταφερω;  Βάζω λίγο γαλατάκι μετά τον θηλασμό όσο έχω γτ είναι νωρις και λανολινη.. κανένα άλλο tip?

Με το καλό κ οι υπόλοιπες γέννες και όσες θα γεννήσουν πρώτη φορά όπως εγώ με φ.τ. μην λαμβάνουν υπόψη εμενα μάλλον ανήκω στις εξαιρέσεις..

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eirini_ka είπε:

Κοριτσια μου γέννησα και εγώ την Παρασκευή το μεσημέρι μετά από 12-13 ώρες!! Συγχαρητήρια σε όσες γεννησαν επίσης αυτές τις μερες!! Έχουμε χάσει τον αριθμό!!

Να σας πω και εγώ την ιστορία μου!!

Ήταν να πάω με πρόκληση την Παρασκευή  μετά τις 12 το βράδυ (ξημέρωμα Σαββάτου) .. την Πέμπτη όμως μέρα της ΠΗΤ μου από το απόγευμα μέχρι το βράδυ μου ξεκίνησαν οι πόνοι οι οποίοι έγιναν 10 λεπτοί και όλο και πιο αφορητοι, οπότε και φύγαμε για κλινική στις 2 το βράδυ.. το δεκάλεπτο έγινε 5 λεπτό και εγώ να υποφέρω απτους πόνους.. το αποκορύφωμα;;  είχα 0 διαστολή, το πιστεύετε;; Αφού έλεγα δεν είναι δυνατόν ν πονάω να κάνω τέτοιες συσπασεις και να έχω 0!! Ο τράχηλος βέβαια ήταν έτοιμος αλλά τι να το κάνω! Τεσπα μέχρι να μου κάνουν επισκληριδιο είχαμε φτάσει ήδη 3λεπτο ο πόνος αφορητος, μου έβαλαν υπόθετο μήπως και ξεκινήσει πιο σύντομα η διαστολή και έτσι σιγά σιγά αλλά πολύ σιγά φτάσαμε στο 10, η ώρα είχε πάει 12 μεσημέρι Παρασκευής.. μέχρι τότε είχα κάνει 2μιση δόσεις επισκληρηδιου, όμως ήθελε ο γιατρός να περιμένουμε κ άλλο να κατέβει ακόμα πιο χαμηλά, ε τότε η αναισθησιολογος ενώ Μ πρότεινε ν μην κάνω καθόλου της λέω φοβάμαι μη φύγει εντελώς η δόση και αντί να μου κάνει μισή Μ κάνει μια ολόκληρη.. ε αυτό ήταν δ ένιωθα τπτ.. μα τπτ.. που σημαίνει; Ότι έπρεπε να περιμένουμε με 10 διαστολή ν Μ φύγει η τόση νάρκωση.. αφού περιμέναμε Μ λέει μια μαία στην αρχή τι θα γίνει θα σπρώξεις ή θες καισαρική; Μένω παγωτό... Με πιάνουν τα κλάματα.. ήδη ήμουν ζαλισμενη με τοσες επισκληριδιους βέβαια δ γινόταν κ αλλιώς.. την ώρα του τοκετού δυσκολεύτηκα πολύ ένιωσα κανονικότητα το κεφάλι να βγαίνει και το σωματακι να ξεγλιστραει.. μοναδικό αίσθημα!  με τα λίγα και με τα πολλά γεννιέται η μικρούλα μου σκέτη γλύκα.. στην αρχή έπαθα ένα σοκ γτ δεν έκλαψε αμέσως, αλλά όταν την πήρε ο παιδίατρος μετα από κάποια δευτερα και έχασα τη γη κάτω απτά πόδια μου.. ευτυχώς όλα καλά το κοριτσάκι μου.. ps ενώ Μ έκαναν τα ράμματα ένιωθα τα πάντα κ πάλι Μ κάνουν επισκληριδιο... Ps2 θαυμάζω όσες κοπέλες έκαναν φυσιολογικό χωρίς επισκληριδιο απλά δ μπορώ να το διανοηθω.. βέβαια ο γιατρός Μ για να με καθησυχάσει Μ λέει υπάρχουν άνθρωποι π δ είναι τόσο ανεκτοί στον πόνο.. μάλλον ανήκω σε αυτή την κατηγορία τι να πω..

Στο μετά τοκετού ήμουν πάρα πολύ χάλια πονούσα απίστευτα με τα ραμματα και γενικά όλη η περιοχή από κοιλιά μεχρι κάτω κ πισω .. να φανταστείτε Μ έβαλαν όρους π βάζουν στην καισαρική.. μέχρι κ ηρεμιστικό Μ έδωσαν.. σήμερα κάπως καλύτερα αλλά πάλι πονάω αν κ παιρνω παυσίπονα.. 

Το κοριτσάκι μου το θηλαζω ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό και όχι rooming in γιατί απλά δεν θα μπορούσα.. έχουν αρχίσει όμως κ οι θηλες μου να έχουν θεματακια.. πονάω όταν παίρνει το στήθος η μπέμπα και έχουν πληγωθεί αρκετά.. Μ λένε είναι φυσιολογικό τον πρώτο καιρό, αλλά με πληγωμένο στήθος πώς θα τα καταφερω;  Βάζω λίγο γαλατάκι μετά τον θηλασμό όσο έχω γτ είναι νωρις και λανολινη.. κανένα άλλο tip?

Με το καλό κ οι υπόλοιπες γέννες και όσες θα γεννήσουν πρώτη φορά όπως εγώ με φ.τ. μην λαμβάνουν υπόψη εμενα μάλλον ανήκω στις εξαιρέσεις..

ε ενταξει να σ ζησει κορίτσι μου και σενα το μωρακι σου!!!!!!!!!!!!!!θα ειναι τελειο το κοριτσακι σου!!! με το καλο να βγειτε και να πατε σπιτακι σας........

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eirini_ka είπε:

Κοριτσια μου γέννησα και εγώ την Παρασκευή το μεσημέρι μετά από 12-13 ώρες!! Συγχαρητήρια σε όσες γεννησαν επίσης αυτές τις μερες!! Έχουμε χάσει τον αριθμό!!

Να σας πω και εγώ την ιστορία μου!!

Ήταν να πάω με πρόκληση την Παρασκευή  μετά τις 12 το βράδυ (ξημέρωμα Σαββάτου) .. την Πέμπτη όμως μέρα της ΠΗΤ μου από το απόγευμα μέχρι το βράδυ μου ξεκίνησαν οι πόνοι οι οποίοι έγιναν 10 λεπτοί και όλο και πιο αφορητοι, οπότε και φύγαμε για κλινική στις 2 το βράδυ.. το δεκάλεπτο έγινε 5 λεπτό και εγώ να υποφέρω απτους πόνους.. το αποκορύφωμα;;  είχα 0 διαστολή, το πιστεύετε;; Αφού έλεγα δεν είναι δυνατόν ν πονάω να κάνω τέτοιες συσπασεις και να έχω 0!! Ο τράχηλος βέβαια ήταν έτοιμος αλλά τι να το κάνω! Τεσπα μέχρι να μου κάνουν επισκληριδιο είχαμε φτάσει ήδη 3λεπτο ο πόνος αφορητος, μου έβαλαν υπόθετο μήπως και ξεκινήσει πιο σύντομα η διαστολή και έτσι σιγά σιγά αλλά πολύ σιγά φτάσαμε στο 10, η ώρα είχε πάει 12 μεσημέρι Παρασκευής.. μέχρι τότε είχα κάνει 2μιση δόσεις επισκληρηδιου, όμως ήθελε ο γιατρός να περιμένουμε κ άλλο να κατέβει ακόμα πιο χαμηλά, ε τότε η αναισθησιολογος ενώ Μ πρότεινε ν μην κάνω καθόλου της λέω φοβάμαι μη φύγει εντελώς η δόση και αντί να μου κάνει μισή Μ κάνει μια ολόκληρη.. ε αυτό ήταν δ ένιωθα τπτ.. μα τπτ.. που σημαίνει; Ότι έπρεπε να περιμένουμε με 10 διαστολή ν Μ φύγει η τόση νάρκωση.. αφού περιμέναμε Μ λέει μια μαία στην αρχή τι θα γίνει θα σπρώξεις ή θες καισαρική; Μένω παγωτό... Με πιάνουν τα κλάματα.. ήδη ήμουν ζαλισμενη με τοσες επισκληριδιους βέβαια δ γινόταν κ αλλιώς.. την ώρα του τοκετού δυσκολεύτηκα πολύ ένιωσα κανονικότητα το κεφάλι να βγαίνει και το σωματακι να ξεγλιστραει.. μοναδικό αίσθημα!  με τα λίγα και με τα πολλά γεννιέται η μικρούλα μου σκέτη γλύκα.. στην αρχή έπαθα ένα σοκ γτ δεν έκλαψε αμέσως, αλλά όταν την πήρε ο παιδίατρος μετα από κάποια δευτερα και έχασα τη γη κάτω απτά πόδια μου.. ευτυχώς όλα καλά το κοριτσάκι μου.. ps ενώ Μ έκαναν τα ράμματα ένιωθα τα πάντα κ πάλι Μ κάνουν επισκληριδιο... Ps2 θαυμάζω όσες κοπέλες έκαναν φυσιολογικό χωρίς επισκληριδιο απλά δ μπορώ να το διανοηθω.. βέβαια ο γιατρός Μ για να με καθησυχάσει Μ λέει υπάρχουν άνθρωποι π δ είναι τόσο ανεκτοί στον πόνο.. μάλλον ανήκω σε αυτή την κατηγορία τι να πω..

Στο μετά τοκετού ήμουν πάρα πολύ χάλια πονούσα απίστευτα με τα ραμματα και γενικά όλη η περιοχή από κοιλιά μεχρι κάτω κ πισω .. να φανταστείτε Μ έβαλαν όρους π βάζουν στην καισαρική.. μέχρι κ ηρεμιστικό Μ έδωσαν.. σήμερα κάπως καλύτερα αλλά πάλι πονάω αν κ παιρνω παυσίπονα.. 

Το κοριτσάκι μου το θηλαζω ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό και όχι rooming in γιατί απλά δεν θα μπορούσα.. έχουν αρχίσει όμως κ οι θηλες μου να έχουν θεματακια.. πονάω όταν παίρνει το στήθος η μπέμπα και έχουν πληγωθεί αρκετά.. Μ λένε είναι φυσιολογικό τον πρώτο καιρό, αλλά με πληγωμένο στήθος πώς θα τα καταφερω;  Βάζω λίγο γαλατάκι μετά τον θηλασμό όσο έχω γτ είναι νωρις και λανολινη.. κανένα άλλο tip?

Με το καλό κ οι υπόλοιπες γέννες και όσες θα γεννήσουν πρώτη φορά όπως εγώ με φ.τ. μην λαμβάνουν υπόψη εμενα μάλλον ανήκω στις εξαιρέσεις..

Να σου ζήσει Ειρήνη μου!! Ευτυχισμένη κ υγιής με ένα όμορφο μέλλον εύχομαι!!

Όντας παθουσα με τις θηλες ένα θα σου πω,ζητά ξανά κ ξανά να σου δείχνουν στάσεις θηλασμού!! Είναι η ευκαιρία σου όσο είσαι εκεί κ είναι οι μαίες!!

Κάτι λάθος μπορεί να κάνεις κ να νομίζεις ότι είναι σωστό όπως εγώ! Βέβαια πάντα υπάρχει κ η λύση του θηλαστρου αλλά γτβνα μη το σώσεις τώρα που είναι αρχή??

Είναι κουραστικό το θηλαστρο μη νομίζεις..πρέπει να πλένεις τα εξαρτήματα του κάθε φορά χρήσης..κ το χρησιμοποιείς περίπου 8 φορές την ημέρα..οπότε..πιάσε τις μαίες εκεί κ σώσε το φίλη!!

Το νέο,αγαπημένο και εξελιγμένο πινακακι μας λοιποοοον!!

 @Eval

 @Eirini_kaκοριτσακι --} ΠΗΤ: 1/10 (Κλινική Γένεσις, Θεσσαλονίκη) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (2/10/20:x) 11η

 @kristalenia αγοράκι --} ΠΗΤ: 5/10 (Κλινική Τσεπετη, Χανιά - Κριός) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (24/9/20:x) 4η

 @Mariamaraki κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 27/9 ΑΝΑΤΡΟΠΉ (Μαιευτήριο Έλενα- Κριός 30) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (14/9/20:x) 3η

 @Irinoula86 αγοράκι --} ΠΗΤ: 8/10 (Κλινική Μητέρα)

 @EugenJen κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 9/10 (Κλινική Ρέα - Λέων)  ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (3/9/20 :x ) 1η

 @Renez αγοράκι --} ΠΗΤ: 9/10 (Μαιευτήριο Έλενα - Δίδυμος) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (27/9/20:x,) 6η

 @marianna1986 αγοράκι 1η ανατροπή!! --} ΠΗΤ: 10/10 (Μαιευτήριο Ρέα - Καρκίνος) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (3/10/20:x) 7η

 @P.L.L. αγοράκι --} ΠΗΤ: 10/10 (μΚλινικη Ρέα) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (2/10/20:x) 8η

 @Efi@ αγοράκι --} ΠΗΤ: 10/10 (Μαιευτηρίο Μητέρα)

 @Eva137 αγοράκι --} ΠΗΤ: 11/10 (Μαιευτήριο Αμερικής..)

 @Hliolousti κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 12/10 (Μαιευτήριο Θεσσαλονίκης - Καρκίνος)

 @Anastasia05 αγορακι 4η ανατροπή! --} ΠΗΤ: 13/10 (κλινική Λητώ - Σκορπιός) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (3/10/20:x) 9η

 @Vivi8  κοριτσακι --} ΠΗΤ: 13/10 (κλινική Ρέα) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ!! (26/9/20:x) 5η

 

 @Jasmine@  2(!) κορακλες --} ΠΗΤ: 14/10 (Μαιευτήριο Πάτρας - Ιχθύς) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (10/9/20:x) 2η

 @AuroraS αγορακι --} ΠΗΤ: 15/10 (Μαιευτηρίο Μητέρα)

  @Vaso.D. αγοράκι --} 15/10 (Μαιευτήριο Ολύμπιον, Πάτρα - Ζυγός)

@Athina_ κοριτσάκι --} 16/10 (Μαιευτηρίο Έλενα)

@Blossombaby κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 16/10 (κλινική Μητέρα)

   @DemiMom κοριτσάκι 3η ανατροπή --} 17/10 (Μαιευτήριο Έλενα - Διδυμαρα)

 @LadyP κοριτσάκι --} 17/10 (Μαιευτήριο Ιασώ)

 @Christinακοριτσακι -} ΠΗΤ: 18/10 (Ιδιωτικη κλινική Πατρών)

 @elenioz κοριτσάκι 2η ανατροπή! --} 19/10 (Μαιευτήριο Έλενα - Καρκίνος)

  @Flaquita κοριτσάκι (?) --} ΠΗΤ: 20/10 (κλινική Ιασώ)

 @Tsampika98 κοριτσάκι (?) --} ΠΗΤ: 20/10 

 @Annou κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 19/10 (Μαιευτηρίο Γαία- Υδροχόος)

 @Hope89 (2!) Κοριτσάκια --} ΠΗΤ: 23/10 (Κλινική Γένεσις, Θεσσαλονίκης) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (2/10/20:x).10η

 @Marti αγορακι --} ΠΗΤ: 23/10 (Μαιευτήριο Διαβαλκανικό)

 @OctoberMomκοριτσακι --} ΠΗΤ: 23/10 (κλινική Λητώ)

  @Thalia30κοριτσακι --} ΠΗΤ: 26/10 (Μαιευτηρίο Έλενα)

  @Biscottinomum αγοράκι --} ΠΗΤ: 28/10 (κλινική Τσεπετη - Χανιά)

 @Ninamc κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 30/10 (Κλινική Ρέα)

 @demifilolκοριτσακι --} ΠΗΤ: 4/11 (Κλινική Γένεσις, Θεσσαλονίκης) **μας ήρθε λίγο λαθραία αλλά τη θέλουμε :-)

Απολογισμός:

Μανουλες 33!!

Αγοράκια 13!!

Κοριτσάκια 22!!

Από τα 25 μωράκια μας έχουν ήδη γεννηθεί τα 13!! 

Με το καλό να μας έρθουν κ τα υπόλοιπα κοριτσουδια μου,ευτυχισμένα κ υγιή να είναι για όλη τους τη ζωή και εμείς πάντα δίπλα τους περήφανες κ δυνατές μανουλες!!:wub:

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Eirini_ka να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου κοπέλα μου! Γερές κ σύντομα σπίτι σας! Καλή λοχεία! 

Βρε παιδάκι μου δεν είσαι η εξαίρεση! Έτσι ένιωσες, έτσι έκανες! Ταλαιπωρηθηκες τόσες ώρες κι εσύ κ η μικρή σου! Καλή ανατροφή, όσο είσαι εκεί ζητά βοήθεια, μην ντρέπεσαι, γι αυτό είσαι εκεί!

Νομίζω πως γενικά δεν κλαίνε πάντα κατ' ευθείαν(, ειδικά στην κ.τ ). Τα καθαρίζει λίγο ο παιδίατρος κ τα χτυπάει στη πλατουλα κάπως νομίζω! Μην σε προβληματίζει αυτό! Κι εμένα το αγοράκι μ δεν είχε κλάψει & είχα ρωτήσει γτ δεν κλαίει? Κ μου χαμογελάει ο γιατρός κ τότε ακούω αμέσως τη φωνούλα του! αλλά δεν ήταν πρόβλημα καλέ! Αυτός μετά ούτε τα χρου χρου ηχακια που λένε δεν έκανε μετα, κανένα θέμα!

  • Μου αρέσει 2

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, τί καλός χαμούλης σήμερα... έλειπα και εκτός σπιτιού και τα διάβασα όλα μαζεμένα!:wink:

@marianna1986, @P.L.L., @Anastasia05, @Hope89, @Eirini_ka, να σας ζήσουν τα μωράκια σας!!! Είναι πολύ ωραίο να διαβάζω τις εμπειρίες σας, κάποιες πιο εύκολες κάποιες πιο δύσκολες, αλλά το σημαντικό είναι ότι είχανε όλες happy ending!:) Καλή ανάρρωση σε όλες σας, να χαρείτε τα νινάκια σας και με το καλό σε όλες τις επόμενες!

 

9 hours ago, elenioz said:

Μαριάννα μου να το χαίρεστε τον παίδαρο :x Πραγματικά φουλ επεισοδιακή γέννα. Και το έλεγες εσύ αν θα προλάβω! Το ένιωθες φαίνεται!!!! Όλα καλά να σας πάνε από εδώ και πέρα! Καλή ανάρρωση!!!!

@silverstar Να σας ζήσει! Γερό και καλότυχο να είναι!!! 

Εγώ κορίτσια σήμερα γύρισα σπίτι - δεν επιανα ίντερνετ για να σας γράψω! Αρχικά να σας πω ότι δεν γέννησα :lol: Με κράτησαν δύο μέρες έκανα εκατό nst, υπερήχους κ κολπικους ελέγχους. Πέρασε με είδε όλο το διευθυντικό προσωπικό του Έλενα. Έμαθαν οι πάντες το επιθετο μου. Και μου ανακοίνωσαν ότι αποφάσισαν πως είναι κρίμα να με βάλουν από τώρα για καισαρική κ θα περιμένουμε μέχρι 40 εβδομάδες. Ταλαιπωρήθηκα αρκετά γτ ήμουν συνεχώς σε αναμονή ότι θα με βάλουν να γεννήσω αλλα δεν.... Γενικά από ότι κατάλαβα θέλουν να μου έρθουν πρώτα οι πόνοι και μετά αν χρειαστεί (λόγο της στάσης του μωρού που έρχεται με τα πόδια) να γίνει η καισαρική. Αυτά γενικά!

@Anastasia05 Με το καλό κορίτσι μου! Να έρθουν όλα ομαλά! Η σκέψη μας μαζί σου! @P.L.L. Μπραβοο! Να τον χαίρεστε αγάπη!!! Ένας ψηλός μπόμπιρας τελικά!!!! Καλή λοχεία τώρα ! 

Τζάμπα σε ταλαιπωρήσανε βρε κορίτσι μου, αλλά κι εγώ νομίζω πως είναι καλύτερο που περιμένετε τελικά. Ποτέ δε ξέρεις πώς μπορούν να εξελιχθούν τα πράγματα μέχρι την πητ σου. Μπορεί όλα να σου έρθουν βολικά στο τέλος!:wink:

 

Just now, Irinoula86 said:

@Hope89 @Anastasia05 @P.L.L.@marianna1986να σας ζήσουν τα μωρουλίνια σας!!!!!!!!!!!!!με το καλό να πάτε σπιτάκι σας να τα χαρείτε!!!!!!καλέ πόσες γέννες σήμερα????

κορίτσια μια απορία.....ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΑ???????

Αααχ, την ίδια απορία έχουμε Ειρηνούλα μου! Το σκέφτομαι κι εγώ και είναι σαν να ακούω μέσα στο κεφάλι μου τη φωνή της Δήμητρας "Εγώ πότε θα γίνω μάνα? Εγώ πότε θα γίνω μάνα?...":P

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 4

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Nina13 είπε:

Ναι ναι αλήθεια.. Και θέλει να σηκωθεί να φυγει αλλά.... Ας κάνει υπομονή

Οχι δεν μίλησα για προσωπικο.. 

Για γιατρους εκεί μέσα μιλάω.. Ταλαιπωρήθηκε χωρίς λόγο θεωρώ.. 

Δεν ξέρω. Όταν θα βγει θα μάθω. 

Τελεια... Μια χαρά δλδ.. Τέλος καλό όλα καλά αγάπη 

Κάτσε να ξεκουραστείς και να ζήσεις τον τρίτο σου έρωτα... Χαχα

Είναι κουκλος??? Θέλω να μάθω ωωω

Εμενα στο Ρέα με περιμεναν 17ωρες να γεννήσω. Δεν παιζει ρόλο το ιδιωτικό η το δημόσιο.. Ο γιατρός παιζει ρόλο.. Εγώ αυτό πιστευω 

Ενώ γέννας μάσκα? Ε Οχι  τραγικό. 

Θα σου κοβόταν η αναπνοή... Δεν γίνεται σε φυσιολογικό τοκετό να φοράει η γυναίκα μάσκα.. Κουλοοο

Ειμαι σίγουρη ότι θα τα παω τέλεια... Μετά την κουβέντα με τον γιατρό μου το πιστεψα πολυ τον φυσιολογικό τοκετό παλι και θα τα καυαφερωωωω

Σε ευχαριστώ παρα πολθ κουκλα μου και σου ευχομαι με το καλό να πατε σπιτάκι σας...!!! :x

Να σας ζήσουν οι γυναικαρες σας!!!! Με το καλό να πατε σπίτι. 

Καλοτυχα και γερά να ναι

Πείτε μου για τα μωράκια σας... Θέλω λεπτομέρειες... Χαχαχ είναι κουκλί αααα?????????? 

@Anastasia05 @P.L.L. @marianna1986 @Hope89

Λοιπόν! Έχει μαύρο μαλλάκι,είναι άσπρος με ροζ μαγουλάρες,ματάκια αμυγδαλωτα (απροσδιοριστου χρώματος ακομη)χειλακια πεταχτά,μυτούλα-πριζουλα!

Κάπως έτσι ήμουν κι εγώ νεογέννητο! Μια ζωγραφιά!

Just now, Eirini_ka είπε:

Κοριτσια μου γέννησα και εγώ την Παρασκευή το μεσημέρι μετά από 12-13 ώρες!! Συγχαρητήρια σε όσες γεννησαν επίσης αυτές τις μερες!! Έχουμε χάσει τον αριθμό!!

Να σας πω και εγώ την ιστορία μου!!

Ήταν να πάω με πρόκληση την Παρασκευή  μετά τις 12 το βράδυ (ξημέρωμα Σαββάτου) .. την Πέμπτη όμως μέρα της ΠΗΤ μου από το απόγευμα μέχρι το βράδυ μου ξεκίνησαν οι πόνοι οι οποίοι έγιναν 10 λεπτοί και όλο και πιο αφορητοι, οπότε και φύγαμε για κλινική στις 2 το βράδυ.. το δεκάλεπτο έγινε 5 λεπτό και εγώ να υποφέρω απτους πόνους.. το αποκορύφωμα;;  είχα 0 διαστολή, το πιστεύετε;; Αφού έλεγα δεν είναι δυνατόν ν πονάω να κάνω τέτοιες συσπασεις και να έχω 0!! Ο τράχηλος βέβαια ήταν έτοιμος αλλά τι να το κάνω! Τεσπα μέχρι να μου κάνουν επισκληριδιο είχαμε φτάσει ήδη 3λεπτο ο πόνος αφορητος, μου έβαλαν υπόθετο μήπως και ξεκινήσει πιο σύντομα η διαστολή και έτσι σιγά σιγά αλλά πολύ σιγά φτάσαμε στο 10, η ώρα είχε πάει 12 μεσημέρι Παρασκευής.. μέχρι τότε είχα κάνει 2μιση δόσεις επισκληρηδιου, όμως ήθελε ο γιατρός να περιμένουμε κ άλλο να κατέβει ακόμα πιο χαμηλά, ε τότε η αναισθησιολογος ενώ Μ πρότεινε ν μην κάνω καθόλου της λέω φοβάμαι μη φύγει εντελώς η δόση και αντί να μου κάνει μισή Μ κάνει μια ολόκληρη.. ε αυτό ήταν δ ένιωθα τπτ.. μα τπτ.. που σημαίνει; Ότι έπρεπε να περιμένουμε με 10 διαστολή ν Μ φύγει η τόση νάρκωση.. αφού περιμέναμε Μ λέει μια μαία στην αρχή τι θα γίνει θα σπρώξεις ή θες καισαρική; Μένω παγωτό... Με πιάνουν τα κλάματα.. ήδη ήμουν ζαλισμενη με τοσες επισκληριδιους βέβαια δ γινόταν κ αλλιώς.. την ώρα του τοκετού δυσκολεύτηκα πολύ ένιωσα κανονικότητα το κεφάλι να βγαίνει και το σωματακι να ξεγλιστραει.. μοναδικό αίσθημα!  με τα λίγα και με τα πολλά γεννιέται η μικρούλα μου σκέτη γλύκα.. στην αρχή έπαθα ένα σοκ γτ δεν έκλαψε αμέσως, αλλά όταν την πήρε ο παιδίατρος μετα από κάποια δευτερα και έχασα τη γη κάτω απτά πόδια μου.. ευτυχώς όλα καλά το κοριτσάκι μου.. ps ενώ Μ έκαναν τα ράμματα ένιωθα τα πάντα κ πάλι Μ κάνουν επισκληριδιο... Ps2 θαυμάζω όσες κοπέλες έκαναν φυσιολογικό χωρίς επισκληριδιο απλά δ μπορώ να το διανοηθω.. βέβαια ο γιατρός Μ για να με καθησυχάσει Μ λέει υπάρχουν άνθρωποι π δ είναι τόσο ανεκτοί στον πόνο.. μάλλον ανήκω σε αυτή την κατηγορία τι να πω..

Στο μετά τοκετού ήμουν πάρα πολύ χάλια πονούσα απίστευτα με τα ραμματα και γενικά όλη η περιοχή από κοιλιά μεχρι κάτω κ πισω .. να φανταστείτε Μ έβαλαν όρους π βάζουν στην καισαρική.. μέχρι κ ηρεμιστικό Μ έδωσαν.. σήμερα κάπως καλύτερα αλλά πάλι πονάω αν κ παιρνω παυσίπονα.. 

Το κοριτσάκι μου το θηλαζω ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό και όχι rooming in γιατί απλά δεν θα μπορούσα.. έχουν αρχίσει όμως κ οι θηλες μου να έχουν θεματακια.. πονάω όταν παίρνει το στήθος η μπέμπα και έχουν πληγωθεί αρκετά.. Μ λένε είναι φυσιολογικό τον πρώτο καιρό, αλλά με πληγωμένο στήθος πώς θα τα καταφερω;  Βάζω λίγο γαλατάκι μετά τον θηλασμό όσο έχω γτ είναι νωρις και λανολινη.. κανένα άλλο tip?

Με το καλό κ οι υπόλοιπες γέννες και όσες θα γεννήσουν πρώτη φορά όπως εγώ με φ.τ. μην λαμβάνουν υπόψη εμενα μάλλον ανήκω στις εξαιρέσεις..

Να σου ζησει κοριτσαρα μου! Κ μπράβο για την υπομονή σου!

Το στήθος να το αφήνεις γυμνό όσο μπορείς:)

Εγώ όσο πόνεσα να μου περάσουν την επισκληριδιο τόσο δεν την χρειαστηκα.. έκανα μια μισή αλλά την έκανα την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Γενικά ήμουν πολύ πιο ανεκτική με τον πόνο,καθώς ήξερα τι να περιμενω!!

  • Μου αρέσει 6

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Eva137 είπε:

Κορίτσια μου, τί καλός χαμούλης σήμερα... έλειπα και εκτός σπιτιού και τα διάβασα όλα μαζεμένα!:wink:

@marianna1986, @P.L.L., @Anastasia05, @Hope89, @Eirini_ka, να σας ζήσουν τα μωράκια σας!!! Είναι πολύ ωραίο να διαβάζω τις εμπειρίες σας, κάποιες πιο εύκολες κάποιες πιο δύσκολες, αλλά το σημαντικό είναι ότι είχανε όλες happy ending!:) Καλή ανάρρωση σε όλες σας, να χαρείτε τα νινάκια σας και με το καλό σε όλες τις επόμενες!

 

Τζάμπα σε ταλαιπωρήσανε βρε κορίτσι μου, αλλά κι εγώ νομίζω πως είναι καλύτερο που περιμένετε τελικά. Ποτέ δε ξέρεις πώς μπορούν να εξελιχθούν τα πράγματα μέχρι την πητ σου. Μπορεί όλα να σου έρθουν βολικά στο τέλος!:wink:

 

Αααχ, την ίδια απορία έχουμε Ειρηνούλα μου! Το σκέφτομαι κι εγώ και είναι σαν να ακούω μέσα στο κεφάλι μου τη φωνή της Δήμητρας "Εγώ πότε θα γίνω μάνα? Εγώ πότε θα γίνω μάνα?...":P

Ευχαριστούμε πολύ! Κάτσε περίμενε κι εσυ και θα δεις, ο καιρός γαρ εγγύς! 

@Renez κι εγώ 3/10 γεννησα! Καλά εγώ ήμουν προγραμματισμένη.. αλλά οι κοπέλες που γέννησαν και δεν το περίμεναν μπορεί να επηρεάστηκαν κι από την πανσέληνο! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Ευχαριστούμε πολύ! Κάτσε περίμενε κι εσυ και θα δεις, ο καιρός γαρ εγγύς! 

@Renez κι εγώ 3/10 γεννησα! Καλά εγώ ήμουν προγραμματισμένη.. αλλά οι κοπέλες που γέννησαν και δεν το περίμεναν μπορεί να επηρεάστηκαν κι από την πανσέληνο! 

Λες???):ph34r:

Το νέο,αγαπημένο και εξελιγμένο πινακακι μας λοιποοοον!!

 @Eval

 @Eirini_kaκοριτσακι --} ΠΗΤ: 1/10 (Κλινική Γένεσις, Θεσσαλονίκη) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (2/10/20:x) 11η

 @kristalenia αγοράκι --} ΠΗΤ: 5/10 (Κλινική Τσεπετη, Χανιά - Κριός) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (24/9/20:x) 4η

 @Mariamaraki κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 27/9 ΑΝΑΤΡΟΠΉ (Μαιευτήριο Έλενα- Κριός 30) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (14/9/20:x) 3η

 @Irinoula86 αγοράκι --} ΠΗΤ: 8/10 (Κλινική Μητέρα)

 @EugenJen κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 9/10 (Κλινική Ρέα - Λέων)  ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (3/9/20 :x ) 1η

 @Renez αγοράκι --} ΠΗΤ: 9/10 (Μαιευτήριο Έλενα - Δίδυμος) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (27/9/20:x,) 6η

 @marianna1986 αγοράκι 1η ανατροπή!! --} ΠΗΤ: 10/10 (Μαιευτήριο Ρέα - Καρκίνος) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (3/10/20:x) 7η

 @P.L.L. αγοράκι --} ΠΗΤ: 10/10 (μΚλινικη Ρέα) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (3/10/20:x) 8η

 @Efi@ αγοράκι --} ΠΗΤ: 10/10 (Μαιευτηρίο Μητέρα)

 @Eva137 αγοράκι --} ΠΗΤ: 11/10 (Μαιευτήριο Αμερικής..)

 @Hliolousti κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 12/10 (Μαιευτήριο Θεσσαλονίκης - Καρκίνος)

 @Anastasia05 αγορακι 4η ανατροπή! --} ΠΗΤ: 13/10 (κλινική Λητώ - Σκορπιός) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (3/10/20:x) 9η

 @Vivi8  κοριτσακι --} ΠΗΤ: 13/10 (κλινική Ρέα) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ!! (26/9/20:x) 5η

 

 @Jasmine@  2(!) κορακλες --} ΠΗΤ: 14/10 (Μαιευτήριο Πάτρας - Ιχθύς) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (10/9/20:x) 2η

 @AuroraS αγορακι --} ΠΗΤ: 15/10 (Μαιευτηρίο Μητέρα)

  @Vaso.D. αγοράκι --} 15/10 (Μαιευτήριο Ολύμπιον, Πάτρα - Ζυγός)

@Athina_ κοριτσάκι --} 16/10 (Μαιευτηρίο Έλενα)

@Blossombaby κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 16/10 (κλινική Μητέρα)

   @DemiMom κοριτσάκι 3η ανατροπή --} 17/10 (Μαιευτήριο Έλενα - Διδυμαρα)

 @LadyP κοριτσάκι --} 17/10 (Μαιευτήριο Ιασώ)

 @Christinακοριτσακι -} ΠΗΤ: 18/10 (Ιδιωτικη κλινική Πατρών)

 @elenioz κοριτσάκι 2η ανατροπή! --} 19/10 (Μαιευτήριο Έλενα - Καρκίνος)

  @Flaquita κοριτσάκι (?) --} ΠΗΤ: 20/10 (κλινική Ιασώ)

 @Tsampika98 κοριτσάκι (?) --} ΠΗΤ: 20/10 

 @Annou κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 19/10 (Μαιευτηρίο Γαία- Υδροχόος)

 @Hope89 (2!) Κοριτσάκια --} ΠΗΤ: 23/10 (Κλινική Γένεσις, Θεσσαλονίκης) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (2/10/20:x).10η

 @Marti αγορακι --} ΠΗΤ: 23/10 (Μαιευτήριο Διαβαλκανικό)

 @OctoberMomκοριτσακι --} ΠΗΤ: 23/10 (κλινική Λητώ)

  @Thalia30κοριτσακι --} ΠΗΤ: 26/10 (Μαιευτηρίο Έλενα)

  @Biscottinomum αγοράκι --} ΠΗΤ: 28/10 (κλινική Τσεπετη - Χανιά)

 @Ninamc κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 30/10 (Κλινική Ρέα)

 @demifilolκοριτσακι --} ΠΗΤ: 4/11 (Κλινική Γένεσις, Θεσσαλονίκης) **μας ήρθε λίγο λαθραία αλλά τη θέλουμε :-)

Απολογισμός:

Μανουλες 33!!

Αγοράκια 13!!

Κοριτσάκια 22!!

Από τα 25 μωράκια μας έχουν ήδη γεννηθεί τα 13!! 

Με το καλό να μας έρθουν κ τα υπόλοιπα κοριτσουδια μου,ευτυχισμένα κ υγιή να είναι για όλη τους τη ζωή και εμείς πάντα δίπλα τους περήφανες κ δυνατές μανουλες!!:wub:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 ώρες πρίν, marianna1986 είπε:

Λοιπόν κορίτσια γέννησα...!!!

Ακολουθεί επεισοδιακη γέννα!

Ήμουν σπίτι, είχα κοιμήσει τη μικρή κ άρχισα να πονάω πολυ κ ξαφνικα ανά 5 λεπτά! Πήρα το γιατρό κατά τις 2 και μου είπε να φύγω σφαίρα, πήρα και τον άντρα να ξεκινήσει γιατί ήταν Πάτρα, εγώ Ναύπλιο θα συναντιομασταν ισθμό να πάμε μαζί! Σε όλο το δρόμο να σφαδαζω από πόνους, ο πατέρας μου τα άκουσε όλα... Αφού συναντηθήκαμε με τον άντρα μου, οι πόνοι από εκεί και πέρα κ μέχρι να φτάσω στο Ρέα ήταν αφόρητοι κ προς το τέλος όταν μπήκαμε Αθήνα ένιωθα έντονα την ανάγκη να σπρώξω:unsure: Τελικά φτάσαμε στην κλινικη όπως οπως, στην είσοδο μου έσπασαν τα νερά. Με μάζεψαν άρον άρον σε ένα φορείο, με έβαλαν σε μια αίθουσα τοκετού κ ζήτησα επισκληριδιο γιατί δεν πάλευα... Τι επισκληριδιο κοπέλα μου μου λέει αυτή, το κεφάλι είναι στον κόλπο! Για να μην πολυλογω στα επόμενα πέντε λεπτά μια νοσοκόμα προσπαθούσε να μου κάνει τεστ κοβιντ, μια άλλη να μου βάλει πεταλούδα κ ένας ξεμπαρκος γιατρός με ξεγεννουσε.:lol: Σε πέντε λεπτά είχαν τελειώσει όλα! 

Τελικά ο γιατρός μου έφτασε 10 λεπτά αργότερα! 

Ο μικρός γεννήθηκε 2.800 κ τώρα τον έχω δίπλα μου!

Ο άντρας μου δεν ήταν παρών γιατί περίμενε το τεστ κοβιντ το οποίο βγήκε 3 ώρες αργότερα:angry:

@P.L.L. κ @Anastasia05 περιμένουμε νέα σας!!! Τελικά τα μωρά μας έμελε να γεννηθούν ίδια μέρα!

 

16 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

Κορίτσιιιι!!! Που είσαι; Συγχαρητηρια!!! Να σου ζήσει!!! Είναι γραφτό μας να μη μας προλαβαίνουν οι επισκληρίδειοι! 

Τι ώρα ακριβώς γέννησες; Γιατί μου περιέγραψε μια τέτοια περίπτωση ο άντρας μου. Κάπου στα ξημερώματα όμως. Και καθόταν και μιλούσε με τον άντρα της. 

Σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές και την συμπαράσταση!!! Και στα δικά σας οι φουσκωμένες! 

Η δικη μου περίπτωση τώρα. Όλα πήγαιναν πολύυυ αργά μέχρι να μου σπάσει τα νερά ο γιατρος. Εκείνη την ώρα όμως με έπιασαν τρελοί πόνοι που ηταν παρα πολύ συχνοί. Φώναζα για επισκληρίδειο και έπρεπε να περιμένω να κάνουν στην διπλανή κοπέλα. Αλλά δεν την πάλευα. Έρχεται η αναισθησιολόγος και λέει στον άντρα μου βγείτε για 20’ με μισή ώρα έξω. Σκέφτομαι εγώ τι λέει αυτή; Μισή ώρα;; Εγώ γεννάω τώρα! Τέλος πάντων πράγματι μέχρι να γυρίσει ο άντρας μου είχα γεννήσει! Και δεν είχε προλάβει να με πιάσει η επισκληριδειος οποτε πάλι τα ενιωσα όλα! Πωωω τι πόνος ήταν αυτος! Και τι ωραία ανακούφιση που το παιδί βγήκε έξω με δυο σπρωξίματα!!! Κάπου εκεί με έπιασε και η αναισθησία και δεν κατάλαβα τα ράμματα. Αλλά γαμωτο κι εμενα δεν ήταν εκεί ο άντρας μου. 

Λεγαμε για τα προγνωστικά στο βάρος.. Ήμουν χεσμενη πάνω μου ότι έχω ένα τεράστιο μωρό και το κουκλί μου βγήκε 3500 παρα λίγα γραμμάρια! Ψηλος αλλά λεπτούλης! Και την ώρα που εσπρωχνα έλεγα στον γιατρό «γιατρέ φοβάμαι να σπρώξω!!» Χαχαχα Και καλά επειδή ήταν μεγάλο το μωρό. Μας την έσκασε τελικά! Τζάμπα τόσο αγχος! Ωστόσο τώρα είναι στη μενν λόγω του διαβητη μου. Ελπίζω να τον δω σύντομα. Μου λείπει ήδη! 

 

12 ώρες πρίν, Anastasia05 είπε:

Κορίτσια μου! Δεν σας διάβασα,αλλά θα το κανω αργότερα! Η δεύτερη γέννα σχεδον σαν τη πρώτη, διεφεραν μόνο στο ότι δεν πόνεσα τόσο!

Διάρκεια ίδια, μωρό βγήκε πάλι με το κεφάλι προς τα πάνω, κ λίγο πιο μεγάλος!

Α!!! Δεν έκανα περινεοτομη!!!

Θηλάσε αμέσως,κ τώρα είναι στο παιδιατρο!:wub: σας ευχαριστώ για την θετική σας σκεψη:)

 

11 ώρες πρίν, Hope89 είπε:

 

 

Κορίτσια μου να σας ζήσουν τα μωράκια σας!! Γερά κ καλότυχα να είναι πάντα!  Πόσο διαφορετικές εμπειρίες μεταξύ τους!! Καλά αναθρεματα τώρα μανουλιτσες!!

Λοιπόν κορίτσια μου...γέννησα κ εγώ!! Εχθές Παρασκευή πρωί με καισαρική τις κουκλιτσες μου! 2400 κ 2500, ευτυχώς δεν χρειάστηκαν θερμοκοιτιδα, τις έχω μαζί μου στο δωμάτιο, θηλάζουμε κ όπως καταλαβαίνετε ύπνος μηδέν! Μονίμως κάποια είναι στο στήθος! Είμαι όμως τόσο χαρούμενη κ ανακουφισμένη που όλα πήγαν καλά!!!

 

6 ώρες πρίν, Eirini_ka είπε:

Κοριτσια μου γέννησα και εγώ την Παρασκευή το μεσημέρι μετά από 12-13 ώρες!! Συγχαρητήρια σε όσες γεννησαν επίσης αυτές τις μερες!! Έχουμε χάσει τον αριθμό!!

Να σας πω και εγώ την ιστορία μου!!

Ήταν να πάω με πρόκληση την Παρασκευή  μετά τις 12 το βράδυ (ξημέρωμα Σαββάτου) .. την Πέμπτη όμως μέρα της ΠΗΤ μου από το απόγευμα μέχρι το βράδυ μου ξεκίνησαν οι πόνοι οι οποίοι έγιναν 10 λεπτοί και όλο και πιο αφορητοι, οπότε και φύγαμε για κλινική στις 2 το βράδυ.. το δεκάλεπτο έγινε 5 λεπτό και εγώ να υποφέρω απτους πόνους.. το αποκορύφωμα;;  είχα 0 διαστολή, το πιστεύετε;; Αφού έλεγα δεν είναι δυνατόν ν πονάω να κάνω τέτοιες συσπασεις και να έχω 0!! Ο τράχηλος βέβαια ήταν έτοιμος αλλά τι να το κάνω! Τεσπα μέχρι να μου κάνουν επισκληριδιο είχαμε φτάσει ήδη 3λεπτο ο πόνος αφορητος, μου έβαλαν υπόθετο μήπως και ξεκινήσει πιο σύντομα η διαστολή και έτσι σιγά σιγά αλλά πολύ σιγά φτάσαμε στο 10, η ώρα είχε πάει 12 μεσημέρι Παρασκευής.. μέχρι τότε είχα κάνει 2μιση δόσεις επισκληρηδιου, όμως ήθελε ο γιατρός να περιμένουμε κ άλλο να κατέβει ακόμα πιο χαμηλά, ε τότε η αναισθησιολογος ενώ Μ πρότεινε ν μην κάνω καθόλου της λέω φοβάμαι μη φύγει εντελώς η δόση και αντί να μου κάνει μισή Μ κάνει μια ολόκληρη.. ε αυτό ήταν δ ένιωθα τπτ.. μα τπτ.. που σημαίνει; Ότι έπρεπε να περιμένουμε με 10 διαστολή ν Μ φύγει η τόση νάρκωση.. αφού περιμέναμε Μ λέει μια μαία στην αρχή τι θα γίνει θα σπρώξεις ή θες καισαρική; Μένω παγωτό... Με πιάνουν τα κλάματα.. ήδη ήμουν ζαλισμενη με τοσες επισκληριδιους βέβαια δ γινόταν κ αλλιώς.. την ώρα του τοκετού δυσκολεύτηκα πολύ ένιωσα κανονικότητα το κεφάλι να βγαίνει και το σωματακι να ξεγλιστραει.. μοναδικό αίσθημα!  με τα λίγα και με τα πολλά γεννιέται η μικρούλα μου σκέτη γλύκα.. στην αρχή έπαθα ένα σοκ γτ δεν έκλαψε αμέσως, αλλά όταν την πήρε ο παιδίατρος μετα από κάποια δευτερα και έχασα τη γη κάτω απτά πόδια μου.. ευτυχώς όλα καλά το κοριτσάκι μου.. ps ενώ Μ έκαναν τα ράμματα ένιωθα τα πάντα κ πάλι Μ κάνουν επισκληριδιο... Ps2 θαυμάζω όσες κοπέλες έκαναν φυσιολογικό χωρίς επισκληριδιο απλά δ μπορώ να το διανοηθω.. βέβαια ο γιατρός Μ για να με καθησυχάσει Μ λέει υπάρχουν άνθρωποι π δ είναι τόσο ανεκτοί στον πόνο.. μάλλον ανήκω σε αυτή την κατηγορία τι να πω..

Στο μετά τοκετού ήμουν πάρα πολύ χάλια πονούσα απίστευτα με τα ραμματα και γενικά όλη η περιοχή από κοιλιά μεχρι κάτω κ πισω .. να φανταστείτε Μ έβαλαν όρους π βάζουν στην καισαρική.. μέχρι κ ηρεμιστικό Μ έδωσαν.. σήμερα κάπως καλύτερα αλλά πάλι πονάω αν κ παιρνω παυσίπονα.. 

Το κοριτσάκι μου το θηλαζω ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό και όχι rooming in γιατί απλά δεν θα μπορούσα.. έχουν αρχίσει όμως κ οι θηλες μου να έχουν θεματακια.. πονάω όταν παίρνει το στήθος η μπέμπα και έχουν πληγωθεί αρκετά.. Μ λένε είναι φυσιολογικό τον πρώτο καιρό, αλλά με πληγωμένο στήθος πώς θα τα καταφερω;  Βάζω λίγο γαλατάκι μετά τον θηλασμό όσο έχω γτ είναι νωρις και λανολινη.. κανένα άλλο tip?

Με το καλό κ οι υπόλοιπες γέννες και όσες θα γεννήσουν πρώτη φορά όπως εγώ με φ.τ. μην λαμβάνουν υπόψη εμενα μάλλον ανήκω στις εξαιρέσεις..

Koritsia mou ti xara einai auti pou tha niwthete!!Sugxaritiria kai kali loxeia euxomai!!!Oles oi istories monadikes!!!Euxomai ola ta kala sta aggeloudia sas!!♥️♥️

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 4
Link to comment
Share on other sites

@Irinoula86 δε θέλω να σε αγχωσω φίλη αλλά σύμφωνα με τα στατιστικά από το πινακακι μας you are next:x

Κια η @Efi@ ώστε να τελειώσει το πρώτο δεκαήμερο του Οκτώβρη!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 28/9/2020 at 6:37 ΠΜ, Renez είπε:

Ήρθα στις 10:30 με απλό ραντεβού για nst..(αν θυμάστε το Σάββατο είχα έναν τρελό πόνο άρχιζε από πλατη,πήγε μέση κ μετά κοιλιά αλλά σε σημείο που δε μπορούσα να σηκωθώ  από τον καναπε..για 9' που σας είχα πει κ ένιωθα πως μέχρι Τρίτη -τεταρτη θα γεννήσω..τεσπα..)

Αρχίζω καρδιοτοκογραφο με 40αρες κ στο 15' 70αρες κ 80αρες ανά 3'!!

Το βλέπει ο.γιατρος μου λέει πήγαινε σπίτι κάνε μπάνιο ξεκουράσου κ έλα κατά τις 6 έκτο αν πονέσεις πολύ νωρίτερα..

Ξεκινάω να φύγω αλλα με έπιασε ανασφαλεια κ αποφάσισα να μείνω..περπάτησα 30' με τον άντρα μου κ μετά πονούσα αρκετά το είπα στο γιατρό κ ξεκίνησε η εισαγωγή (κλισμα/αλλαγή ρούχων/ιστορικό ευτυχώς ήμουν ξυρισμένη!!) Με είχαν σε ένα δωμάτιο μόνη με το nst από 1-4 περίπου όπου με κοιτούσαν ανά 1 ώρα για διαστολή..στη διαστολή 3 μου έσπασε τα νερά η μαία να βοηθήσει τον τοκετό..

Διαστολή 5 άρχισα να πονάω πιο πολύ ζήτησα επισκληριδιο..έρχεται η αναισθησιολογος κ δε μπορούσε να βρει σημείο να την περάσει..με τρύπησαν 14 φορές(ναι αυτό ήταν το πιο ψυχοφθόρο κομμάτι της γέννας μου,δε πονούσα όσο κουραζομοθν κουλουρισμενη μαε πιέζουν 40' δίχως αποτέλεσμα..) εν τέλη αφού ήρθαν αλλοι 2 αναισθησιολογοι μου βρήκαν ένα σημείο το οποίο εν τέλη έπιασε ΜΟΝΟ τη δεξιά μεριά κ στην αριστερή πλέον διαστολή 8 να τα νιώθω όλο κανονικά..αποφάσισαν ότι δεν είχε νόημα η μισή μουδιασμενη κ δε χορήγησαν άλλο ούτε στη δεξιά..οπότε έμεινα "φυσική"..

Ο πόνος ο μεγάλος ήταν ένα 2 ωρο αλλά δόξα το Θεό είχα τόσο υπέροχες μαίες μου με άφηναν κ έκανα ότι στάση ήθελα(όρθια,καθιστή,στα 4,σε καρέκλα ΟΛΑ!!),με χαιδευαν,με αγκάλιαζαν,με ενθάρρυναν(ήμουν μέχρι της 9:30 που γέννησα ο πρώτος φυσιολογικος τοκετός στο Έλενα για σήμερα να ξέρετε!!στα ήρθε κ μια Συρια κοπέλα..όλα τα άλλα καισαρικές..οπότε είχαν ενθουσιαστεί η μαίες:P

Έτσι μπήκα 9 η ώρα στην αίθουσα τοκετού με διαστολή 9 κ πόνους τρελούς(νιώθεις σαν να θες να σπρώξεις για κακά στο τέλος!!) Εεε 4-5 σπρωξιες υπόθεση ήταν ο κύριος..9:20 γέννησα..στην αίθουσα ήμουν τόσο συγκεντρωμένη να σπρώξω σωστά που ειλικρινά δεν ένιωθα τον πόνο πλέον..τον είχα μόνο σαν καμπανάκι εκκίνησης!! Το ότι εν τέλη δεν έπιασε η επισκληριδιος παρότι λύγισα από τον πόνο σε ένα σημείο κ με συγκράτησαν οι μαίες να συνεχίσω γτ ήμουν ήδη με 8 διαστολή,το θεώρησα εν τέλη θείο δώρο! Ένιωσα τα πάντα κ έτσι ευγνώμων!! Προσωπικά παροτρυνω οποία κοπέλα φυσικά δεν έχει θέμα κ πάει για φτ να προσπαθήσει χωρίς επισκληριδιο κ το λέω εγώ που την είχα "κανονίσει" από τον πρώτο μήνα τρομάρα μου!! Θα με βριζετε σε ένα σημείο του τοκετού αλλά στο τέλος θα με καταλαβετε...

Μου έκανα περινεοτομη κ 3 ράμματα..δε με πονάνε καθόλου..έβαλαν ξυλοκαινη νβεβαια κ μετά πήρα παυσίπονο υπόθετο κ όλα καλά!!

Το μωρό μου το έδωσαν κατευθειαν αγκαλιά όσο με έραβαν δέρμα με δέρμα..μετά τον καθάρισαν κ ήθελαν να μου τον φέρουν για θηλασμό πριν πάω στο δωμάτιο(μας κρατάνε 1.5 ώρα για παρακολούθηση) είπα πως αν δε κλάψει να μην τον φέρουν γτ νυσταζα κ ήμουν εξαντλημενη..όντως κοιμήθηκα 30' κ μου τον έφεραν γτ νιαουρισε..μου τσεκαρε το στήθος η μαία είχα κ γάλα κ πυαρ τον εβαλε έπιασε αμέσως τράβηξε 5-6 φορές κ κοιμήθηκε..με καθυσηχασε η μαία όπως του είναι υπερ αρκετό..

Έπειτα ήρθα στο δωμάτιο μου τον έφεραν κ ξανά έβαλα στήθος..τράβηξε 4 φορές κ νάνι..αυτό στις 12:20 από τότε τον έβαλα άλλη μια φορά 2:20 γτ τον άκουσα να κάνει με τα χειλάκια του θηλαστικες κινήσεις αλλά μπααα..2 τζουρες.κ νάνι ο τύπος..

Κ έμεινα να τον χαζεύω..:x

Υγ: προσπάθησα να είμαι αναλυτικη γτ το ίδιο.ζητουσα κ εγώ κάθε φορά ι το κατανοώ!! Ότι θελήσετε να ρωτησετε μου λέτε ΈΝΝΟΕΙΤΑΙ!!

 

Να σου ζήσει κοριτσάκι μου ο γιοκας σου, να ειναι καλοτυχος και να τον καμαρώνεις!!!

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, marianna1986 είπε:

@Hope89 να σου ζήσουν τα κορίτσια σου!! Γερά κ ευτυχισμένα να είναι και εσύ να τις καμαρωνεις! Ο μπαμπάς θα έχει μουρλαθει ε;

@Renezολα μια χαρά! Αρκεί να πίνει μητρικό γαλατάκι! Είναι κουραστικο το άρμεγμα αλλά έχει τα θετικά του πως ξέρεις πόσο πίνει!  

Στο πινακακι με έχεις λάθος... 3/10 γέννησα!

@P.L.L. ναι εγώ ήμουν! Πωπω ρεζίλι εγινα.... Στον 6ο είμαι εγώ!

Άντε καλε που έγινες ρεζίλι! Κοιτα να δεις σύμπτωση όμως! Να κανονίσουμε να βρεθούμε. Εγώ είμαι ακόμα κομμάτια. Παρόλο που δεν έχω τον μικρό εδώ πρέπει συνέχεια να προσπαθώ με το θηλαστρο αλλά δεν έχω καταφέρει να βγάλω πάνω από μια σταγόνα. Και στην κόρη μου με το θηλαστρο εμενα δεν έβγαινε πολύ. Στεναχωριεμαι που δεν καταφέρνω να του πάω το πρωτογαλα γιατί ξέρω ποσο σημαντικό είναι. Αλλά ελπίζω πως θα μου τον φέρουν το μεσημέρι και θα ξεκινήσουμε με θηλασμους κανονικούς μπας και πάρει τίποτα κι από εμενα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...