Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 19 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Μπορείς να πάρεις ναι,ντεπον και απλό παναντολ δεν υπάρχει θέμα 

      ο 8ο σ ποτέ ξεκινάει; ναι μιλησα με τη μαια γιατί ήταν λίγο περίεργα τα πονάκια με έπιανε κοιλιά μέση ταυτόχρονα για 20 δευτέρα μπυ περνούσε και μετά από κανα 5 λεπτό με έπιανε πάλι 

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, 7077maria είπε:

ΜΕ το καλό!!!! 

Η χαρά σου κ χαρά μας! 

Το mucosolvan τι ρόλο παίζει;;; 

Το έχω ξανά διαβάσει εδώ κ πράγματα μου κάνει περίεργα!!! 

Εσύ αν επιτρέπεται πόσο χρονών είσαι; 

Κ γενικά βρε κορίτσι τι ηλικίες έχετε κ προσπαθητε για φυσική σύλληψη; 

Εγώ είμαι 42 κ πιστεύω ότι έτσι δεν θα τα καταφέρουμε!!! 

Καλημερα! Είμαι κλεισμένα 40. Επειδή έχω ήδη δυο παιδιά 9 και 6 ετών , δεν σκέφτηκα καθόλου την εξωσωματική και είπα να προσπαθήσουμε φυσιολογικά . Προσπαθώ 2,5 χρονια περίπου και μέσα σ’ αυτό το διάστημα είχα μια παλινδρομη στις 12 εβδομάδες και δυο βιοχημικές πολύ νωρίς. Και τώρα διανύω την 6η εβδομάδα αλλά είμαι πολύ συγκρατημένη και επιφυλακτική γιατί έχω πολύ δρόμο μπροστά μου. Σου εύχομαι επιτυχία γρήγορα στις προσπάθειες σου! Το mucosolvan υποτίθεται ότι ρευστοποιεί τις κολπικές εκκρίσεις και βοηθά τα σπερματοζωάρια «να κολυμπήσουν» γρηγορότερα.. αλλά δεν υπάρχει κάποια σύσταση από τον γιατρό μας, μεταξύ σοβαρού κι αστείου το αναφέρουμε. Στον κυκλο που συνέλαβα πάντως έπινα μια κουτάλια της σούπας στις γόνιμες ημέρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, 7077maria είπε:

ΜΕ το καλό!!!! 

Η χαρά σου κ χαρά μας! 

Το mucosolvan τι ρόλο παίζει;;; 

Το έχω ξανά διαβάσει εδώ κ πράγματα μου κάνει περίεργα!!! 

Εσύ αν επιτρέπεται πόσο χρονών είσαι; 

Κ γενικά βρε κορίτσι τι ηλικίες έχετε κ προσπαθητε για φυσική σύλληψη; 

Εγώ είμαι 42 κ πιστεύω ότι έτσι δεν θα τα καταφέρουμε!!! 

Καλημέρα κορίτσι συναγωνιστρια και εσύ?κλεισμένα 39 εγώ προσπαθούμε 2+ χρόνια για το πρώτο μας χωρίς όμως αποτέλεσμα. Έχω χαμηλή ΑΜΗ κ υψηλή fsh και έχουμε σκοπό τον άλλο μήνα με την βοήθεια της Παναγίας να κάνουμε εξωσωματική. 

Έχετε κάνει εξετάσεις να δείτε τι συμβαίνει ?? Για το πρώτο προσπαθείτε και εσείς?

 

Just now, Flolipop είπε:

Καλημερα! Είμαι κλεισμένα 40. Επειδή έχω ήδη δυο παιδιά 9 και 6 ετών , δεν σκέφτηκα καθόλου την εξωσωματική και είπα να προσπαθήσουμε φυσιολογικά . Προσπαθώ 2,5 χρονια περίπου και μέσα σ’ αυτό το διάστημα είχα μια παλινδρομη στις 12 εβδομάδες και δυο βιοχημικές πολύ νωρίς. Και τώρα διανύω την 6η εβδομάδα αλλά είμαι πολύ συγκρατημένη και επιφυλακτική γιατί έχω πολύ δρόμο μπροστά μου. Σου εύχομαι επιτυχία γρήγορα στις προσπάθειες σου! Το mucosolvan υποτίθεται ότι ρευστοποιεί τις κολπικές εκκρίσεις και βοηθά τα σπερματοζωάρια «να κολυμπήσουν» γρηγορότερα.. αλλά δεν υπάρχει κάποια σύσταση από τον γιατρό μας, μεταξύ σοβαρού κι αστείου το αναφέρουμε. Στον κυκλο που συνέλαβα πάντως έπινα μια κουτάλια της σούπας στις γόνιμες ημέρες.

Παπάκι μου καλημέρα!!! Πως είσαι σήμερα?

πρίν από 37 λεπτά , Mommy39 είπε:

καλημερα σας, 
 

@7077maria το πίνουν γιατι κανει ποιο υδαρη τα υγρα και κυκλοφορούν καλύτερα.  

εγω σε λίγες ημέρες γίνομαι 42 προσπαθώ για φυσική σύλληψη , ποτέ δε ξέρεις , αλλά θα ξεκινήσω και για εξωσωματική . Έχουμε 3 μέλη που είναι έγκυες αυτή τη στιγμή, θυμαμαι μονο την ηλικία της μιας που ειναι 41, εννοείται φυσική συλληψη.  
 

@Chrussa1982 Τα υγρα της γυναίκας βοηθανε το σπερμα να ταξιδέψει ποιο εύκολα. Δεν ειναι όμως το ζητούμενο, σκεψου οτι γυναίκες που Πέφτουν θύματα βιασμού μένουν έγκυες. 
 

Καλημέρα κορίτσι μου.εχεις επισκεφτεί κάποιο κέντρο η είσαι στη σκέψη ακόμα;; Σε ρωτάω μήπως έχουμε το ίδιο τα ανταλλάσσαμε πμ εμπειρίες για να μη κουράσουμε τα κορίτσια εδώ 

πρίν από 38 λεπτά , TATAKI είπε:

Το μουκοσολβαν ρευστοποιεί την τραχηλική βλέννη και είναι πιο εύκολο για το σπέρμα να βρει το ωάριο. Και εγώ 42 είμαι και προσπαθώ. Δύσκολο μεν φαντάζει ακατόρθωτο αλλά μπορεί να συμβεί.  Φυσικά τα πράγματα θα ήταν πιο εύκολα με εξωσωματική στα 42 μου αλλά προσωπικά δεν θα ακολουθήσω αυτό το δρόμο κατ επιλογήν και επειδή έχω ήδη ένα παιδί. Επομένως εναποθέτω τις ελπίδες μου στη περίοδο που έχω ακόμα, στις νορμάλ ορμόνες μου και στο Θεό. 

Καλημερούδια!!!όσο έχουμε περίοδο έχουμε και ελπίδες!!! Χτες κατάλαβα για πρώτη φορά την ωορρηξία μου και είμαι πανευτυχής χαχαχαχα . Λέγατε εσείς εδώ κάποια στιγμή για τα υγρά και χτες έτυχε να δώσω βάση είχα κ κάτι πονάκια κάτω δεξιά ε λέω ωορρηξία είναι!!! Και του έδωσα να καταλάβει!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 είπε:

Καλημέρα κορίτσι συναγωνιστρια και εσύ?κλεισμένα 39 εγώ προσπαθούμε 2+ χρόνια για το πρώτο μας χωρίς όμως αποτέλεσμα. Έχω χαμηλή ΑΜΗ κ υψηλή fsh και έχουμε σκοπό τον άλλο μήνα με την βοήθεια της Παναγίας να κάνουμε εξωσωματική. 

Έχετε κάνει εξετάσεις να δείτε τι συμβαίνει ?? Για το πρώτο προσπαθείτε και εσείς?

 

Παπάκι μου καλημέρα!!! Πως είσαι σήμερα?

Καλημέρα κορίτσι μου.εχεις επισκεφτεί κάποιο κέντρο η είσαι στη σκέψη ακόμα;; Σε ρωτάω μήπως έχουμε το ίδιο τα ανταλλάσσαμε πμ εμπειρίες για να μη κουράσουμε τα κορίτσια εδώ 

Καλημερούδια!!!όσο έχουμε περίοδο έχουμε και ελπίδες!!! Χτες κατάλαβα για πρώτη φορά την ωορρηξία μου και είμαι πανευτυχής χαχαχαχα . Λέγατε εσείς εδώ κάποια στιγμή για τα υγρά και χτες έτυχε να δώσω βάση είχα κ κάτι πονάκια κάτω δεξιά ε λέω ωορρηξία είναι!!! Και του έδωσα να καταλάβει!!!

Γεια σου @Chrussa1982 μου. Καλά είμαι, ευτυχώς σταμάτησαν τα καφέ, αλλά άρχισαν οι αναγούλες! Εύχομαι αυτός ο μήνας να είναι ο τυχερός σας!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 said:

Καλημέρα κορίτσι συναγωνιστρια και εσύ?κλεισμένα 39 εγώ προσπαθούμε 2+ χρόνια για το πρώτο μας χωρίς όμως αποτέλεσμα. Έχω χαμηλή ΑΜΗ κ υψηλή fsh και έχουμε σκοπό τον άλλο μήνα με την βοήθεια της Παναγίας να κάνουμε εξωσωματική. 

Έχετε κάνει εξετάσεις να δείτε τι συμβαίνει ?? Για το πρώτο προσπαθείτε και εσείς?

 

Παπάκι μου καλημέρα!!! Πως είσαι σήμερα?

Καλημέρα κορίτσι μου.εχεις επισκεφτεί κάποιο κέντρο η είσαι στη σκέψη ακόμα;; Σε ρωτάω μήπως έχουμε το ίδιο τα ανταλλάσσαμε πμ εμπειρίες για να μη κουράσουμε τα κορίτσια εδώ 

Καλημερούδια!!!όσο έχουμε περίοδο έχουμε και ελπίδες!!! Χτες κατάλαβα για πρώτη φορά την ωορρηξία μου και είμαι πανευτυχής χαχαχαχα . Λέγατε εσείς εδώ κάποια στιγμή για τα υγρά και χτες έτυχε να δώσω βάση είχα κ κάτι πονάκια κάτω δεξιά ε λέω ωορρηξία είναι!!! Και του έδωσα να καταλάβει!!!

Μπράβο ρε κουκλα. Δώστου και σημέρα και αύριο να καταλάβει και εύχομαι να μην χρειαστείς κανένα κέντρο. Αντε μακάρι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Flolipop είπε:

Γεια σου @Chrussa1982 μου. Καλά είμαι, ευτυχώς σταμάτησαν τα καφέ, αλλά άρχισαν οι αναγούλες! Εύχομαι αυτός ο μήνας να είναι ο τυχερός σας!

Άρχισαν ε;;;άντε υπομονή τώρα φωτεινή μου..την ξέρεις την κατάσταση αυτή θα πάρει πολύ..ας είναι καλά τα μωρά μόνο...εγώ από όλα τα κορίτσια στο μανουλες Αυγούστου μόνο εγώ έμεινα να ξερναω ακόμα..υπομονή.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Flolipop said:

Γεια σου @Chrussa1982 μου. Καλά είμαι, ευτυχώς σταμάτησαν τα καφέ, αλλά άρχισαν οι αναγούλες! Εύχομαι αυτός ο μήνας να είναι ο τυχερός σας!

Ξεκινάνε Φωτεινούλα τα δύσκολα με τις αναγούλες αλλά σκέψου πως προχωράει η εγκυμοσύνη και τα συμπτώματα της..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Flolipop είπε:

Γεια σου @Chrussa1982 μου. Καλά είμαι, ευτυχώς σταμάτησαν τα καφέ, αλλά άρχισαν οι αναγούλες! Εύχομαι αυτός ο μήνας να είναι ο τυχερός σας!

Καλημέρα!!!!! 

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα αναγούλες έως τον 3 μήνα κ δυσανασχετουσα!!!! Μια γνωστή μου τότε μου είπε να χαίρεσαι που έχεις αναγούλες, αυτό σημαίνει ότι η εγκυμοσύνη προχωράει!!!! Κ έτσι ήταν αλλά πήγαν καλά.... Μακάρι να ξανά μείνω έγκυος κ να έχω αναγούλες έως τον 9!!!!!!!

Και για την ιστορία..... 

Είμαι 42 κ έχω ένα παιδάκι 10 χρόνων, εδώ κ 5 χρόνια προσπαθούμε για δεύτερο! 

Στον πρώτο χρόνο προσπαθειών κ ενώ οι δικές μου εξετάσεις ήταν όλες καλές, μας τα χαλούσε το σπέρμα!!!! 

Μετά από εξετάσεις είδαμε ότι είχαμε θέμα!!!!! 

Στην αρχή απογοητευτικαμε κ είπαμε αν κάτσει, κ δεν καθόταν!!!! 

Μετά, αφού το θέλουμε κ οι τρεις μας τόσο πολύ είπαμε να πάμε με εξωσωματικη, κάναμε μια αλλά τίποτα, ήταν κ λίγο πρόχειρη η κατάσταση εκει που επιλέξαμε να πάμε!!!!! 

Μας πήρε κ άλλο από κάτω κ το παρατήσαμε.... 

Τώρα, τον Γενάρη, ξανά εξωσωματικη χωρίς θετικό αποτέλεσμα (έκανα 5 ωάρια εκ των οποίων τα 3 γονιμοποιηθηκαν, τα βάλαμε κ τα 3, ο γιατρός μας είπε ότι, ναι μεν καλά αλλά λόγου ηλικία όλα είναι πιθανά) 

Εδώ κ ένα χρόνο ο άντρας μου έχει κόψει το κάπνισμα κ παίρνει βιταμίνες, το ίδιο κ εγώ, (για να είμαι ειλικρινής εγώ μπορεί να κάνω από κανένα τσιγαράκι την βδομάδα!!!!)

κ είδαμε τεράστια βελτίωση στο σπέρμα για αυτό κ προσπαθούμε κ φυσιολογικα! 

Οι δικές μου εξετάσεις έχουν ως εξής 

1 μήνας 

Οιστραδιολη 45,3

FSH 7.82

LH 10.04

2 ΜΗΝΑΣ σήμερα 

Οιστραδιολη 52.5

SFH 15!!!!!!

LH.   13.9

AMH. 1.26

Αν κάποια ξέρει από ορμόνες ας μου πει την άποψη της! 

Σίγουρα θα ξανά κάνω εξωσωματικη σύντομα γιατί ο χρόνος περνάει νερο

απλά φοβάμαι πολύ ότι το χάσαμε το παιχνίδι, βέβαια από την άλλη θα προσπαθήσω πολύ, λέω να κάνω κ μια σπερματέγχυση, έτσι για το γαμωτο, δεν έχω κάνει ποτέ!!!! 

Επίσης έχω διαβάσει για το prp ωοθηκων που αναζωογόνει τις ωοθήκες, ξαχνω να βρω πληροφορίες κ σκέφτομαι να κάνω κ αυτό!!!!!! 

Σας διαβάζω, γενικά διαβάζω πολλά, και σας νιώθω κ ταυτίζομαι με κάθε περίπτωση, νιώθω τον πόνο κ την χαρά της κάθε μιας σας...   Κλείνω τα μάτια κ παρακαλάω για όλες μας!!!!!! 

Δύναμη κορίτσια!!!!! Δύναμη κ πίστη!!!!! 

Sorry για το κατεβατό..... Αλλά συμπάσχω κ ήθελα να μοιραστώ τον πόνο μου κ την εμπειρία μου!!!!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, 7077maria είπε:

Καλημέρα!!!!! 

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα αναγούλες έως τον 3 μήνα κ δυσανασχετουσα!!!! Μια γνωστή μου τότε μου είπε να χαίρεσαι που έχεις αναγούλες, αυτό σημαίνει ότι η εγκυμοσύνη προχωράει!!!! Κ έτσι ήταν αλλά πήγαν καλά.... Μακάρι να ξανά μείνω έγκυος κ να έχω αναγούλες έως τον 9!!!!!!!

Και για την ιστορία..... 

Είμαι 42 κ έχω ένα παιδάκι 10 χρόνων, εδώ κ 5 χρόνια προσπαθούμε για δεύτερο! 

Στον πρώτο χρόνο προσπαθειών κ ενώ οι δικές μου εξετάσεις ήταν όλες καλές, μας τα χαλούσε το σπέρμα!!!! 

Μετά από εξετάσεις είδαμε ότι είχαμε θέμα!!!!! 

Στην αρχή απογοητευτικαμε κ είπαμε αν κάτσει, κ δεν καθόταν!!!! 

Μετά, αφού το θέλουμε κ οι τρεις μας τόσο πολύ είπαμε να πάμε με εξωσωματικη, κάναμε μια αλλά τίποτα, ήταν κ λίγο πρόχειρη η κατάσταση εκει που επιλέξαμε να πάμε!!!!! 

Μας πήρε κ άλλο από κάτω κ το παρατήσαμε.... 

Τώρα, τον Γενάρη, ξανά εξωσωματικη χωρίς θετικό αποτέλεσμα (έκανα 5 ωάρια εκ των οποίων τα 3 γονιμοποιηθηκαν, τα βάλαμε κ τα 3, ο γιατρός μας είπε ότι, ναι μεν καλά αλλά λόγου ηλικία όλα είναι πιθανά) 

Εδώ κ ένα χρόνο ο άντρας μου έχει κόψει το κάπνισμα κ παίρνει βιταμίνες, το ίδιο κ εγώ, (για να είμαι ειλικρινής εγώ μπορεί να κάνω από κανένα τσιγαράκι την βδομάδα!!!!)

κ είδαμε τεράστια βελτίωση στο σπέρμα για αυτό κ προσπαθούμε κ φυσιολογικα! 

Οι δικές μου εξετάσεις έχουν ως εξής 

1 μήνας 

Οιστραδιολη 45,3

FSH 7.82

LH 10.04

2 ΜΗΝΑΣ σήμερα 

Οιστραδιολη 52.5

SFH 15!!!!!!

LH.   13.9

AMH. 1.26

Αν κάποια ξέρει από ορμόνες ας μου πει την άποψη της! 

Σίγουρα θα ξανά κάνω εξωσωματικη σύντομα γιατί ο χρόνος περνάει νερο

απλά φοβάμαι πολύ ότι το χάσαμε το παιχνίδι, βέβαια από την άλλη θα προσπαθήσω πολύ, λέω να κάνω κ μια σπερματέγχυση, έτσι για το γαμωτο, δεν έχω κάνει ποτέ!!!! 

Επίσης έχω διαβάσει για το prp ωοθηκων που αναζωογόνει τις ωοθήκες, ξαχνω να βρω πληροφορίες κ σκέφτομαι να κάνω κ αυτό!!!!!! 

Σας διαβάζω, γενικά διαβάζω πολλά, και σας νιώθω κ ταυτίζομαι με κάθε περίπτωση, νιώθω τον πόνο κ την χαρά της κάθε μιας σας...   Κλείνω τα μάτια κ παρακαλάω για όλες μας!!!!!! 

Δύναμη κορίτσια!!!!! Δύναμη κ πίστη!!!!! 

Sorry για το κατεβατό..... Αλλά συμπάσχω κ ήθελα να μοιραστώ τον πόνο μου κ την εμπειρία μου!!!!!! 

Κοριτσι γεια σου!! Οι ορμονες σου ειναι πολυ καλες. Prp ωοθηκων δεν χρειαζεσε αφου κ ωαρια κανεις κ μια χαρα ορμονες εχεις. Αυτο που θα ηταν χρησιμο να κανεις ειναι μια υστεροσκοπηση να δεις μηπως υπαρχει προβλημα με την μητρα συμφυσεις μικροβια κτλ κ δεν μπορεις να κανεις εμφυτευση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

Κοριτσι γεια σου!! Οι ορμονες σου ειναι πολυ καλες. Prp ωοθηκων δεν χρειαζεσε αφου κ ωαρια κανεις κ μια χαρα ορμονες εχεις. Αυτο που θα ηταν χρησιμο να κανεις ειναι μια υστεροσκοπηση να δεις μηπως υπαρχει προβλημα με την μητρα συμφυσεις μικροβια κτλ κ δεν μπορεις να κανεις εμφυτευση. 

Καλησπέρα κορίτσι!!!! 

Ξέχασα να αναφέρω ότι έκανα υστεροσκοπηση πριν την εξωσωματικη, ήταν όλα καλά! 

Σχετικά έχω καλές ορμόνες για την ηλικία, κ ναι μια σχετική παραγωγή ωαριων την κάνω, εκει είναι που τρελαίνομαι κ λέω γιατί δεν πέτυχε!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, 7077maria είπε:

Καλησπέρα κορίτσι!!!! 

Ξέχασα να αναφέρω ότι έκανα υστεροσκοπηση πριν την εξωσωματικη, ήταν όλα καλά! 

Σχετικά έχω καλές ορμόνες για την ηλικία, κ ναι μια σχετική παραγωγή ωαριων την κάνω, εκει είναι που τρελαίνομαι κ λέω γιατί δεν πέτυχε!!! 

Δυστηχως ειναι κ καποια θεματα που δεν μπορεις να ξερεις που κολλαει το πραγμα γιαυτο υπαρχει κ αυτο που λενε ανεξηγητη υπογονιμοτητα. Μπορεις να μαζεψεις καποια εμβρυα κ να κανεις προεμφυτικο. Για να μην πηγαινεις σε συνεχεις εμβρυομεταφορες. Μπορεις επισης να κανεις εναν ενδελεχει ελενχο στο τμημα του ελενα οπου θα δεις ανοσολογικα κ ενδοκρινολογικα ζητηματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, 7077maria είπε:

Καλημέρα!!!!! 

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα αναγούλες έως τον 3 μήνα κ δυσανασχετουσα!!!! Μια γνωστή μου τότε μου είπε να χαίρεσαι που έχεις αναγούλες, αυτό σημαίνει ότι η εγκυμοσύνη προχωράει!!!! Κ έτσι ήταν αλλά πήγαν καλά.... Μακάρι να ξανά μείνω έγκυος κ να έχω αναγούλες έως τον 9!!!!!!!

Και για την ιστορία..... 

Είμαι 42 κ έχω ένα παιδάκι 10 χρόνων, εδώ κ 5 χρόνια προσπαθούμε για δεύτερο! 

Στον πρώτο χρόνο προσπαθειών κ ενώ οι δικές μου εξετάσεις ήταν όλες καλές, μας τα χαλούσε το σπέρμα!!!! 

Μετά από εξετάσεις είδαμε ότι είχαμε θέμα!!!!! 

Στην αρχή απογοητευτικαμε κ είπαμε αν κάτσει, κ δεν καθόταν!!!! 

Μετά, αφού το θέλουμε κ οι τρεις μας τόσο πολύ είπαμε να πάμε με εξωσωματικη, κάναμε μια αλλά τίποτα, ήταν κ λίγο πρόχειρη η κατάσταση εκει που επιλέξαμε να πάμε!!!!! 

Μας πήρε κ άλλο από κάτω κ το παρατήσαμε.... 

Τώρα, τον Γενάρη, ξανά εξωσωματικη χωρίς θετικό αποτέλεσμα (έκανα 5 ωάρια εκ των οποίων τα 3 γονιμοποιηθηκαν, τα βάλαμε κ τα 3, ο γιατρός μας είπε ότι, ναι μεν καλά αλλά λόγου ηλικία όλα είναι πιθανά) 

Εδώ κ ένα χρόνο ο άντρας μου έχει κόψει το κάπνισμα κ παίρνει βιταμίνες, το ίδιο κ εγώ, (για να είμαι ειλικρινής εγώ μπορεί να κάνω από κανένα τσιγαράκι την βδομάδα!!!!)

κ είδαμε τεράστια βελτίωση στο σπέρμα για αυτό κ προσπαθούμε κ φυσιολογικα! 

Οι δικές μου εξετάσεις έχουν ως εξής 

1 μήνας 

Οιστραδιολη 45,3

FSH 7.82

LH 10.04

2 ΜΗΝΑΣ σήμερα 

Οιστραδιολη 52.5

SFH 15!!!!!!

LH.   13.9

AMH. 1.26

Αν κάποια ξέρει από ορμόνες ας μου πει την άποψη της! 

Σίγουρα θα ξανά κάνω εξωσωματικη σύντομα γιατί ο χρόνος περνάει νερο

απλά φοβάμαι πολύ ότι το χάσαμε το παιχνίδι, βέβαια από την άλλη θα προσπαθήσω πολύ, λέω να κάνω κ μια σπερματέγχυση, έτσι για το γαμωτο, δεν έχω κάνει ποτέ!!!! 

Επίσης έχω διαβάσει για το prp ωοθηκων που αναζωογόνει τις ωοθήκες, ξαχνω να βρω πληροφορίες κ σκέφτομαι να κάνω κ αυτό!!!!!! 

Σας διαβάζω, γενικά διαβάζω πολλά, και σας νιώθω κ ταυτίζομαι με κάθε περίπτωση, νιώθω τον πόνο κ την χαρά της κάθε μιας σας...   Κλείνω τα μάτια κ παρακαλάω για όλες μας!!!!!! 

Δύναμη κορίτσια!!!!! Δύναμη κ πίστη!!!!! 

Sorry για το κατεβατό..... Αλλά συμπάσχω κ ήθελα να μοιραστώ τον πόνο μου κ την εμπειρία μου!!!!!! 

Να σου ζήσει το παιδάκι σου κορίτσι μου!!! Εύχομαι γρήγορα εγκυουλα!!! Λοιπόν εχω πάθει σοκ με τις τιμές των ορμονων σου!!!τι εννοώ..μέσα σε ένα μήνα τέτοια απόκλιση? Εμένα μέσα σε ένα χρόνο άλλαξαν για αυτό σε ρωτάω. Είχα πέρυσι fsh 9 κάτι και φέτος σχεδόν 15 lh φέτος 10 και ΑΜΗ 2.2 .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Να σου ζήσει το παιδάκι σου κορίτσι μου!!! Εύχομαι γρήγορα εγκυουλα!!! Λοιπόν εχω πάθει σοκ με τις τιμές των ορμονων σου!!!τι εννοώ..μέσα σε ένα μήνα τέτοια απόκλιση? Εμένα μέσα σε ένα χρόνο άλλαξαν για αυτό σε ρωτάω. Είχα πέρυσι fsh 9 κάτι και φέτος σχεδόν 15 lh φέτος 10 και ΑΜΗ 2.2 .

Σε ευχαριστώ! 

Εύχομαι κ σε σένα, κ σε όλους, καλή κ γρήγορη εγκυμοσύνη! 

Σχετικά με την fsh ο γιατρός μου είπε ότι δεν παίζει ρόλο αυτή η διακύμανση σε fsh κάτω από 15, είναι λογικό για την ηλικία μου, 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, 7077maria είπε:

Καλημέρα!!!!! 

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα αναγούλες έως τον 3 μήνα κ δυσανασχετουσα!!!! Μια γνωστή μου τότε μου είπε να χαίρεσαι που έχεις αναγούλες, αυτό σημαίνει ότι η εγκυμοσύνη προχωράει!!!! Κ έτσι ήταν αλλά πήγαν καλά.... Μακάρι να ξανά μείνω έγκυος κ να έχω αναγούλες έως τον 9!!!!!!!

Και για την ιστορία..... 

Είμαι 42 κ έχω ένα παιδάκι 10 χρόνων, εδώ κ 5 χρόνια προσπαθούμε για δεύτερο! 

Στον πρώτο χρόνο προσπαθειών κ ενώ οι δικές μου εξετάσεις ήταν όλες καλές, μας τα χαλούσε το σπέρμα!!!! 

Μετά από εξετάσεις είδαμε ότι είχαμε θέμα!!!!! 

Στην αρχή απογοητευτικαμε κ είπαμε αν κάτσει, κ δεν καθόταν!!!! 

Μετά, αφού το θέλουμε κ οι τρεις μας τόσο πολύ είπαμε να πάμε με εξωσωματικη, κάναμε μια αλλά τίποτα, ήταν κ λίγο πρόχειρη η κατάσταση εκει που επιλέξαμε να πάμε!!!!! 

Μας πήρε κ άλλο από κάτω κ το παρατήσαμε.... 

Τώρα, τον Γενάρη, ξανά εξωσωματικη χωρίς θετικό αποτέλεσμα (έκανα 5 ωάρια εκ των οποίων τα 3 γονιμοποιηθηκαν, τα βάλαμε κ τα 3, ο γιατρός μας είπε ότι, ναι μεν καλά αλλά λόγου ηλικία όλα είναι πιθανά) 

Εδώ κ ένα χρόνο ο άντρας μου έχει κόψει το κάπνισμα κ παίρνει βιταμίνες, το ίδιο κ εγώ, (για να είμαι ειλικρινής εγώ μπορεί να κάνω από κανένα τσιγαράκι την βδομάδα!!!!)

κ είδαμε τεράστια βελτίωση στο σπέρμα για αυτό κ προσπαθούμε κ φυσιολογικα! 

Οι δικές μου εξετάσεις έχουν ως εξής 

1 μήνας 

Οιστραδιολη 45,3

FSH 7.82

LH 10.04

2 ΜΗΝΑΣ σήμερα 

Οιστραδιολη 52.5

SFH 15!!!!!!

LH.   13.9

AMH. 1.26

Αν κάποια ξέρει από ορμόνες ας μου πει την άποψη της! 

Σίγουρα θα ξανά κάνω εξωσωματικη σύντομα γιατί ο χρόνος περνάει νερο

απλά φοβάμαι πολύ ότι το χάσαμε το παιχνίδι, βέβαια από την άλλη θα προσπαθήσω πολύ, λέω να κάνω κ μια σπερματέγχυση, έτσι για το γαμωτο, δεν έχω κάνει ποτέ!!!! 

Επίσης έχω διαβάσει για το prp ωοθηκων που αναζωογόνει τις ωοθήκες, ξαχνω να βρω πληροφορίες κ σκέφτομαι να κάνω κ αυτό!!!!!! 

Σας διαβάζω, γενικά διαβάζω πολλά, και σας νιώθω κ ταυτίζομαι με κάθε περίπτωση, νιώθω τον πόνο κ την χαρά της κάθε μιας σας...   Κλείνω τα μάτια κ παρακαλάω για όλες μας!!!!!! 

Δύναμη κορίτσια!!!!! Δύναμη κ πίστη!!!!! 

Sorry για το κατεβατό..... Αλλά συμπάσχω κ ήθελα να μοιραστώ τον πόνο μου κ την εμπειρία μου!!!!!! 

Μαρία καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Μακάρι σύντομα το όνειρο να γίνει και για εσένα πραγματικότητα. 

Εγώ οδευω στα 39 κι έχω ένα παιδί 9.5 ετών. Ξεκινήσαμε προσπάθειες για 2ο πριν 4-4,5 χρόνια αλλά στο πολύ χαλαρό. Έμεινα έγκυος μετά από 1, 5 χρόνο και το έχασα. Έκτοτε εχουν περάσει 3 χρόνια και, με παύσεις στις προσπάθειες για κάποιους μήνες λόγω εργασίας και των δύο, αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Πέρυσι το καλοκαίρι διαγνώστηκα με χασιμοτο ο οποίος όμως προς το παρόν δεν επηρεάζει τη λειτουργία του θυρεοειδους κι έτσι δεν πήρα αγωγή. Στο καπάκι βρήκαμε πρόβλημα και στο σπερμα. Οι γιατροί λένε πως κάποια στιγμή θα πετύχουμε φυσιολογική σύλληψη αλλά καλό είναι να σκεφτόμαστε και τη σπερματέγχυση ή την εξωσωματική. Αν και ενημερωθηκαμε πλήρως, δεν το σκεφτόμαστε ακόμα λόγω του ότι υπάρχει ήδη ένα παιδί που κακά τα ψέμματα, έχει πληγωθει πολύ από την όλη κατάσταση. Δεν περίμενα ποτέ πως κάτι τόσο απλό, θα κατέληγε να είναι τόσο δύσκολο και σύνθετο. 

Για τις ορμόνες δεν μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ γιατί και για μένα είναι καινούρια όλα αυτά. Γιατί όμως κανείς μηνιαια; λόγω εξωσωματικής; 

Πάντως, έτσι για να τονωσω λίγο το ηθικό, θα σας πω πως έχω αρκετές περιπτώσεις στον κύκλο μου με επίτευξη φυσιολογικής σύλληψης σε "προχωρημένη" ηλικία. Προσωπικά έχω αφήσει το καλάθι εδώ και καιρό, δεν περιμένω και πολλά, πάντα όμως ελπίζω να έρθει το ευχάριστο. 

20 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Αχ ηλιαχτίδες λέει χαχαχαχα.που να με δείτε...τσουβαλι μιζέριας...η φίλη φωτεινή εργάζεται κιόλας μπορεί να είναι στην τρίχα το κορίτσι..εγώ δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου...απλά σας εύχομαι εγκυμοσύνες σε όλες κ καλές εγκυμοσύνες...αυτός ο φόβος ρε κοριτσάκι δεν παλεύεται...ακόμα δεν έχει γελάσει το χείλη μου...εκεί που πήγα να πω τέλεια παίρνω τα πάνω μου φοβάμαι μην κάνω πρόωρη γέννα...ας με βοηθήσει η γλυκιά Παναγία να το ανέβω αυτό το βουνό....

Ηλιαχτίδες βεβαίως βεβαίως! Μια χαρά τα λέω! Και δεν χρειάζεται να βγεις από το σπίτι για να σε περιποιηθεις. Σηκωτό πρωί, κανε6το ντουζάκι σου, φτιάξε επιμελώς ατημέλητα τα μαλλάκια σου, κάνε ένα διακριτικό μακιγιάζ, βγάλε τις τρύπιες φόρμες αυτές τι άνετες, ξέρεις, και βάλε κάτι άλλο εξίσου cozy αλλά πιο stylish, κοίτα στον καθρέφτη, πες ένα "φτου σου κοπελαρα μου" και άλλαξε την ψυχολογία σου! Αντε που γέρασες πριν την ώρα σου, έρχεται ο δεύτερος γιος, σε θέλω στην πένα! Φτου σου κοπελαρα μου! 

20 ώρες πρίν, Flolipop είπε:

Ευχαριστώ @Agatte μου, προσπαθώ να είμαι θετική οσο γίνεται . Το οφείλω στον εαυτό μου και την οικογένεια μου πάνω απ’ όλα. Καρδούλα ευελπιστώ να ακούσω την Τετάρτη πρώτα ο Θεός!

Αχ σορρυ, νόμιζα την ακούσατε ήδη! Θα την ακούσεις την Τετάρτη λοιπόν, εδώ θα είμαστε και θα περιμένουμε μαζί σου! 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Agatte είπε:

Μαρία καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Μακάρι σύντομα το όνειρο να γίνει και για εσένα πραγματικότητα. 

Εγώ οδευω στα 39 κι έχω ένα παιδί 9.5 ετών. Ξεκινήσαμε προσπάθειες για 2ο πριν 4-4,5 χρόνια αλλά στο πολύ χαλαρό. Έμεινα έγκυος μετά από 1, 5 χρόνο και το έχασα. Έκτοτε εχουν περάσει 3 χρόνια και, με παύσεις στις προσπάθειες για κάποιους μήνες λόγω εργασίας και των δύο, αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Πέρυσι το καλοκαίρι διαγνώστηκα με χασιμοτο ο οποίος όμως προς το παρόν δεν επηρεάζει τη λειτουργία του θυρεοειδους κι έτσι δεν πήρα αγωγή. Στο καπάκι βρήκαμε πρόβλημα και στο σπερμα. Οι γιατροί λένε πως κάποια στιγμή θα πετύχουμε φυσιολογική σύλληψη αλλά καλό είναι να σκεφτόμαστε και τη σπερματέγχυση ή την εξωσωματική. Αν και ενημερωθηκαμε πλήρως, δεν το σκεφτόμαστε ακόμα λόγω του ότι υπάρχει ήδη ένα παιδί που κακά τα ψέμματα, έχει πληγωθει πολύ από την όλη κατάσταση. Δεν περίμενα ποτέ πως κάτι τόσο απλό, θα κατέληγε να είναι τόσο δύσκολο και σύνθετο. 

Για τις ορμόνες δεν μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ γιατί και για μένα είναι καινούρια όλα αυτά. Γιατί όμως κανείς μηνιαια; λόγω εξωσωματικής; 

Πάντως, έτσι για να τονωσω λίγο το ηθικό, θα σας πω πως έχω αρκετές περιπτώσεις στον κύκλο μου με επίτευξη φυσιολογικής σύλληψης σε "προχωρημένη" ηλικία. Προσωπικά έχω αφήσει το καλάθι εδώ και καιρό, δεν περιμένω και πολλά, πάντα όμως ελπίζω να έρθει το ευχάριστο. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 

 

Ταυτίζομαι με την περίπτωση σου, κ εγώ στα 39 έλεγα θα έρθει, αλλά κακά τα ψέματα είναι δύσκολο και πολύ ψυχοφθορο κ το γνωρίζουμε όλες πολύ καλά εδώ μέσα! 

Δυστυχώς η γονιμότητα πέφτει πολύ μετά τα 40, κ όλες μας πρέπει να κινηθούμε γρήγορα κ να έχουμε τύχη για να πετύχουμε ένα καλό μήνα! 

Τις ορμόνες του πρώτου μήνα που γράφω είναι για την εξωσωματικη, του δεύτερου που έκανα είναι για να δω πως θα είναι αυτό το μήνα η παραγωγή μου αν δω κ την 6 κ 9 μέρα που θα ξανακάνω ότι δεν προχωράνε καλά ταυτόχρονα με υπέρηχο, τότε ίσως να είναι ένας χαμένος κύκλος που δεν θα πρέπει να έχω κ πολλές ελπίδες! 

Όσο για επιτυχής εγκυμοσύνες σε μεγάλη ηλικία έχω κ εγώ στον κύκλο μου κ από κει παίρνω κουράγιο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Emilly800 μια χαρά θυμάσαι, εγώ έδινα τις οδηγίες για fake οργασμό, χαχαχ! Και πανω6σ' αυτό αγαπητή μου @Chrussa1982, έχω να πω πως αν σε κάθε επαφή φτάναμε στην κορύφωση, θα είχαμε το βλέμμα του τρελού και δέρμα μωρού, Χαχαχαχ! Λογικό είναι, μην αγχώνεσαι, παίζει τον ρόλο του και το στρες και να ξέρεις πως όσο το σκέφτεσαι τόσο δεν θα φτάνεις σε οργασμό. Το έπαθα και ξέρω... Είχε κολλήσει το μυαλό μου και κάποια στιγμή απλά έγινε και επανηλθαμε πλήρως. Αλλά όχι κάθε φορά... 

Just now, 7077maria είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 

 

Ταυτίζομαι με την περίπτωση σου, κ εγώ στα 39 έλεγα θα έρθει, αλλά κακά τα ψέματα είναι δύσκολο και πολύ ψυχοφθορο κ το γνωρίζουμε όλες πολύ καλά εδώ μέσα! 

Δυστυχώς η γονιμότητα πέφτει πολύ μετά τα 40, κ όλες μας πρέπει να κινηθούμε γρήγορα κ να έχουμε τύχη για να πετύχουμε ένα καλό μήνα! 

Τις ορμόνες του πρώτου μήνα που γράφω είναι για την εξωσωματικη, του δεύτερου που έκανα είναι για να δω πως θα είναι αυτό το μήνα η παραγωγή μου αν δω κ την 6 κ 9 μέρα που θα ξανακάνω ότι δεν προχωράνε καλά ταυτόχρονα με υπέρηχο, τότε ίσως να είναι ένας χαμένος κύκλος που δεν θα πρέπει να έχω κ πολλές ελπίδες! 

Όσο για επιτυχής εγκυμοσύνες σε μεγάλη ηλικία έχω κ εγώ στον κύκλο μου κ από κει παίρνω κουράγιο! 

Όλες εδώ καλή μου ταυριζομαστε η μία με την άλλη γιατί όλες πάνω κάτω είμαστε στην ίδια φάση... 

Έλεγα αυτό το μήνα να κάνω μια προγεστερονη για να δω αν είναι οκ οι ωορρηξιες μου αλλά δεν προλαβαίνω με τίποτα να πάω. Για τον επόμενο μήνα θα προμηθευτώ τα τεστ προγεστερονης να τα έχω στο σπίτι. Έτσι θα ξέρω επιτέλους αν είναι οκ τα αυγά που σκάνε και δεν σαμποτάρω κι εγώ τους νωχελικους μας κολυμβητές. Αν δεν έρθει εγκυμοσύνη μέχρι το Δεκέμβριο, θα τα παρατήσω. Έτσι λέω... Πολλά τα χρόνια που παλεύω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...